stelakos

Άρειος Πάγος: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha XTx

Δημοσιεύτηκε

Το Ανώτατο Πολιτικό Δικαστήριο το απασχόλησε υπόθεση γυναίκας οδηγού μηχανής η οποία κινήτο επί της διαχωριστικής γραμμής του δρόμου και επιχείρησε να περάσει μεταξύ αυτοκίνητου και νταλίκας 18,5 μέτρων, με αποτέλεσμα να σφηνωθεί και να πέσει στο οδόστρωμα, όπου της πάτησε το αριστερό χέρι η νταλίκα

Δεν επιτρέπεται τα μηχανάκια να κινούνται ανάμεσα στις διαχωριστικές λωρίδες κυκλοφορίας των οχημάτων

Σύμφωνα με τον Άρειο Πάγο, μόνο οι οδηγοί των δικύκλων (μηχανάκια) που κινούνται μεταξύ των διακεκομμένων διαχωριστικών λωρίδων κυκλοφορίας ευθύνονται για πιθανό τροχαίο συμβάν και όχι τα αυτοκίνητα που κινούνται μέσα στο χώρο των λωρίδων κυκλοφορίας.

Το Ανώτατο Πολιτικό Δικαστήριο το απασχόλησε υπόθεση γυναίκας οδηγού μηχανής η οποία κινήτο επί της διαχωριστικής γραμμής του δρόμου και επιχείρησε να περάσει μεταξύ αυτοκίνητου και νταλίκας 18,5 μέτρων, με αποτέλεσμα να σφηνωθεί και να πέσει στο οδόστρωμα, όπου της πάτησε το αριστερό χέρι η νταλίκα.

Η οδηγός είχε πέσει σε μποτιλιάρισμα  πάνω αερογέφυρα (μονής κυκλοφορίας) και ενώ ήταν στο σημείο της κατωφέρειας, δηλαδή προς το τέλος της αερογέφυρας, όλα τα αυτοκίνητα εκινούντο με πολύ μικρή ταχύτητα, σχεδόν σημειωτόν. 

Σε κάποια χρονική στιγμή τα αυτοκίνητα είχαν σχεδόν ακινητοποιηθεί λόγω του μποτιλιαρίσματος και ενώ μπροστά της  υπήρχε ένα ΙΧ αυτοκίνητο και στην αριστερή λωρίδα κυκλοφορίας, ήταν μια νταλίκα μήκους 18,5 μέτρων περίπου, η οδηγός της μηχανής επιχείρησε, «ανεπίτρεπτα, παράνομα και αντικανονικά εν όψει του ότι στο σημείο εκείνο της οδού η κυκλοφορία των οχημάτων διεξάγεται μόνο σε στοίχους», όπως αναφέρει η αρεοπαγιτική απόφαση, να περάσει ανάμεσα στα δύο αυτά οχήματα, προκειμένου «να προπορευθεί και εν τέλει να διανύσει όσο μεγαλύτερη απόσταση μπορούσε επί της οδού».

Στην προσπάθειά της αυτή όμως, λόγω «του ελαχίστου διαθεσίμου χώρου μεταξύ των δύο οχημάτων αλλά και λόγω αδέξιου χειρισμού της η μοτοσυκλέτα     προσέκρουσε αρχικά στην πίσω αριστερή πλευρά του   ΙΧ  αυτοκινήτου και στη συνέχεια παρεξέκλινε ελαφρώς αριστερά, λόγω της αντίστασης που συνάντησε κατά την   πρόσκρουσή της στο   αυτοκίνητο, προς το ευρισκόμενο εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του φορτηγό, που εν τω μεταξύ ξεκινούσε, ύστερα από   προσωρινή (λόγω πυκνής κίνησης) ακινητοποίησή του, με αποτέλεσμα κυριολεκτικά να εγκλωβιστεί - σφηνώσει η μοτοσυκλέτα μεταξύ των δύο αυτών οχημάτων (φορτηγού και ΙΧ αυτοκινήτου)».

Η οδηγός της μηχανής έπεσε στο οδόστρωμα μεταξύ των δύο λωρίδων κυκλοφορίας με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά    στο αριστερό της χέρι «λόγω της διέλευσης από πάνω του πίσω δεξιού τροχού του με χαμηλή ταχύτητα, κινουμένης  νταλίκας» και να   προκληθούν υλικές ζημιές στη μοτοσυκλέτα.

Κατόπιν αυτών η οδηγός προσέφυγε δικαστικά κατά του ιδιοκτήτη της νταλίκας για την αποκατάσταση της ζημιάς που έπαθε η  μηχανή της (την  είχε μισή - μισή με τον αδελφό της), κ.λπ. Όμως, στο Εφετείο του Πειραιά έχασε την δικαστική μάχη και άσκησε αναίρεση κατά της απόφαση αυτής στον Άρειο Πάγο, όπου όχι μόνο την έχασε και πάλι, αλλά της επιδικάστηκαν και δικαστικά έξοδα 2.700 ευρώ.

Οι αρεοπαγίτες, απέρριψαν ως αβάσιμη την αίτηση αναίρεσής της, καθώς την θεώρησαν «αποκλειστικά υπαίτια του   ατυχήματος και της   πρόκλησης του σοβαρού τραυματισμού της και των υλικών ζημιών της μοτοσυκλέτας που οδηγούσε».

Και αυτό γιατί:

«1) ως μέσος συνετός οδηγός όφειλε και μπορούσε να συμμορφωθεί με την υπάρχουσα επί του οδοστρώματος διαγράμμιση που υπεδείκνυε κίνηση οχημάτων σε στοίχους, πλην όμως εκείνη δεν ασκούσε τον έλεγχο και την εποπτεία του οχήματός της ώστε να δύναται σε κάθε στιγμή να εκτελέσει τους απαιτούμενους χειρισμούς (άρθρο 19 ΚΟΚ),

2) επιχείρησε να διενεργήσει παράνομα, αντικανονικά και ανέλεγκτα προσπέραση επί της διακεκομμένης διαχωριστικής γραμμής των λωρίδων κυκλοφορίας, δεν εκινείτο μέσα στα όρια μιας λωρίδας κυκλοφορίας (άρθρο 16 παρ. 3 ΚΟΚ) και

3) εν γένει δεν οδηγούσε με σύνεση και με διαρκώς τεταμένη την προσοχή της, δημιουργώντας έτσι κινδύνους ως προς την κυκλοφορία των οχημάτων και εν γένει των λοιπών χρηστών της οδού (άρθρο 12 ΚΟΚ)».

Σε άλλο σημείο οι αρεοπαγίτες αναφέρουν ότι «η  οδική συμπεριφορά της, που αποκλειστικά είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση του   τροχαίου ατυχήματος και τον αποτόκων αυτού συνεπειών, του οδηγού του φορτηγού    μη βαρυνομένου με συνυπαιτιότητα αφού αυτός εκινείτο σταθερά εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του και μάλιστα, αναγκαστικά λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, με ελαχίστη ταχύτητα».

Μάλιστα, υπογραμμίζεται στην απόφαση του Αρείου Πάγου ότι το γεγονός ότι η νταλίκα ήταν στην αριστερή αντί της δεξιάς λωρίδας του οδοστρώματος (παράβαση άρθρου 17 του ΚΟΚ) «δεν θεμελιώνει αυτή καθεαυτή υπαιτιότητα του οδηγού αυτής».

Πηγή: http://www.protothema.gr/greece/article/658575/areios-pagos-ta-mihanakia-pou-kinoudai-anamesa-stis-lorides-ftaine-se-periptosi-atuhimatos/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

(Tip ασχετο με το θεμα του αρθρου)

Υποθετοντας οτι δουλευεις Chrome, οταν κανεις copy ενα κειμενο και μετα κανεις δεξι κλικ για να κανεις paste, απο κατω υπαρχει και η επιλογη Paste as plain text. Αν το πατησεις θα γινει paste το κειμενο που θες χωρις τη μορφοποιηση της πηγης. Το ιδιο κανει και το CTRL + Shift + V (αυτο ξερω πως δουλευει και στο Firefox).

:cheers:

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki address/husky Nolan X-Lite X-802

Δημοσιεύτηκε

Με αφορμη την παραπανω ειδηση προτεινω απο την ερχομενη παρασκευη(εχουν απεργια και τα μμμ) και για μια βδομαδα τουλαχιστον,ολες τις ωρες της ημερας, να κινουμαστε σε στοιχους. Ας αφιερωσουμε εκαστος μια ωρα τουλαχιστον ανα μερα απο τη ζωη μας για μια βδομαδα γιατι σε λιγο θα νομοθετησουν και την εκτελεση των δικυκλιστων επιτοπου.

αστα διαλα ποια...

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παραπλανητικός τίτλος. Πρώτο Θέμα ε;

Όπως περιγράφεται η όλη φάση δικαίως πήρε τα @@ των δικαστων. Γτ να χωθείς ανάμεσα από τη νταλίκα στο μποτιλιάρισμα;;; Λίγο υπομονή...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Το αρθρο δεν κομιζει γλαυκαν εις Αθηνας,Ολοι που οδηγουμε χρονια το ξερουμε οτι η σφηνα αναμεσα στις λωριδες -διηθηση το λενε τωρα-ειναι παρανομη και αν συμβει οτιδηποτε δεν βρισκουμε το δικηο μας,αλλα τι να κανεις στην πυκνη κυκλοφορια???Να περιμενεις?Τοτε χανεις το πλεονεκτημα της μηχανης στην πολη.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR (600cc) Shoei NXR MV Agusta Brutale (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Άρθρο από το πρώτο θέμα, εντάξει... Ο τίτλος τι θέλει να μας πει ότι δημιουργείτε δεδικασμένο από το ανώτατο δικαστήριο και γίνεται κανόνας;

Καταρχάς για να καταλάβω λίγο την υπόθεση, αυτή μετακινήθηκε ανάμεσα σε νταλίκα και αυτοκίνητο και χωρίς κάποια από τα 2 να προσπαθήσει να αλλάξει λωρίδα, η μηχανή βρήκε στο αμάξι, έπεσε κάπου στην μέση, ο οδηγός της νταλίκας δεν την αντιλήφθηκε και ξεκινώντας της πάτησε το χέρι; Και πήγε στο δικαστήριο κατηγορώντας τον οδηγό ότι δεν την είδε;

Αυτό με την διήθηση ανάμεσα στα αυτοκίνητα, θεωρώ ότι είναι χιλιοειπωμένο, όπως σωστά αναφέρθηκε, δεν είναι μόνο δικό σου το πλεονέκτημα αλλά πολύ περισσότερο των άλλων,  απλώς αν σκεφτείς τι θα γινόταν αν κινούταν οι μηχανές σε στίχους.  Απλά όπως γίνεται συνήθως στις περισσότερες περιπτώσεις, κάποιοι το κάνουν σωστά και μετρημένα και κάποιοι όχι, για αυτό υπάρχει αυτή η αρνητικότητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki address/husky Nolan X-Lite X-802

Δημοσιεύτηκε

Καταρχην ξεχαστε το πρωτο ψεμα σαν πηγη.

Ολα τα καθεστωτικα ειδησεογραφικα site εχουν το ιδιο αρθρο οποτε μαλλον ειναι κατι σαν δελτιο τυπου.

Εχουμε και λεμε λοιπον οσον αφορα την ουσια για μενα.

Αποφαση του Αρειου Παγου = κατι σαν νομος του κρατους(για να μην πω το ιδιο επειδη δεν αφορα οποιαδηποτε οικονομικη σεχτα)

Οποτε σε μια καθημερινη και καθιερωμενη απο την πραξη συνθηκη φταις εξ αρχης επειδη κινεισαι με δικυκλο.Ασχετα αν ο εταιρος εμπλεκομενος σε πιθανο ατυχημα τηρει ή οχι τους απλους κανονες συνυπαρξεις (και οχι  πιστα τον κοκ).

Αρα εσυ δικυκλιστη(επι τη εμφανιση φταιχτη) ή παραμενεις μονιμα ερμαιο της μοιρας σου ή προσπαθεις να προστατευθεις ισοτιμα.

Αλλιως ας παρατησουμε ολοι τα μηχανακια να παρουμε κουτια να μην ξανακουνηθει τιποτα στους δρομους.Ετσι θα αναγκαστουμε εκ των πραγματων πολυ συντομα να μετακινουμαστε με τα ποδια(θα κανουμε καλο στην υγεια μας και στο περιβαλλον ταυτοχρονα)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν βλέπω κάτι περίεργο. Από όσο γνωρίζω αυτό που όλοι κάνουμε δεν προβλέπεται από τον ΚΟΚ και το συγκεκριμένο ατύχημα προκλήθηκε και από τους δικούς της , όπως αναφέρεται χειρισμούς.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger+scarabeo Shoei XR 1100 Ducati

Δημοσιεύτηκε

Καταρχην ξεχαστε το πρωτο ψεμα σαν πηγη.

Ολα τα καθεστωτικα ειδησεογραφικα site εχουν το ιδιο αρθρο οποτε μαλλον ειναι κατι σαν δελτιο τυπου.

Εχουμε και λεμε λοιπον οσον αφορα την ουσια για μενα.

Αποφαση του Αρειου Παγου = κατι σαν νομος του κρατους(για να μην πω το ιδιο επειδη δεν αφορα οποιαδηποτε οικονομικη σεχτα)

Οποτε σε μια καθημερινη και καθιερωμενη απο την πραξη συνθηκη φταις εξ αρχης επειδη κινεισαι με δικυκλο.Ασχετα αν ο εταιρος εμπλεκομενος σε πιθανο ατυχημα τηρει ή οχι τους απλους κανονες συνυπαρξεις (και οχι  πιστα τον κοκ).

Αρα εσυ δικυκλιστη(επι τη εμφανιση φταιχτη) ή παραμενεις μονιμα ερμαιο της μοιρας σου ή προσπαθεις να προστατευθεις ισοτιμα.

Αλλιως ας παρατησουμε ολοι τα μηχανακια να παρουμε κουτια να μην ξανακουνηθει τιποτα στους δρομους.Ετσι θα αναγκαστουμε εκ των πραγματων πολυ συντομα να μετακινουμαστε με τα ποδια(θα κανουμε καλο στην υγεια μας και στο περιβαλλον ταυτοχρονα)

Η αποφαση του Αρειου Παγου ειναι σωστη γιατι στηριζεται στον ΚΟΚ. Το τι γινεται στην πραξη δεν σημαινει οτι ειναι νομιμο. Μονο στην Αγγλια αν θυμαμαι (μπορει και Γαλλια) να εχουν νομιμοποιησει τη διηθηση.

Αρα εσυ δικυκλιστη την κανεις με προσοχη και οφειλεις να ξερεις οτι αν γινει κατι θα χεις το φταιξιμο που μακαρι να περιοριστει σε υλικα πραγματα.

Αν δεν μπορεις να το δεχτεις αυτο παρε το κουτι σου ή το οτιδηποτε αλλο.

Δεν ειναι ευκολη η διηθηση και θελει εμπειρια στο κομματι να προβλεψεις την οποια μαλακια μπορει να κανει καποιος.Εχω δει και αλλους να σε κλεινουν επιτηδες αλλα και αλλους να σε βοηθανε.Νομιζω οτι τα πραγματα εχουν βελτιωθει σε σχεση με 15 χρονια πριν. Βεβαια εχω δει και το σπαστικο να γινονται τρενακια στην αριστερη γτ ενας παει αργα ή και το ακραιο ο αλλος να την εχει δει Ροσσι και να παει τον κωλο του.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

"Η αποφαση του Αρειου Παγου ειναι σωστη..."

jimmakos, mybike

1/3/2017

Ελπιζω να διαβαζουν mybike και οι Αρεοπαγιτες να τους φυγει το αγχος.  :tooth:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τριτη η ελλαδα σε τροχαια μετα απο ρουμανια και λιθουανια. στην γαλλια εγινε νομιμη η διηθηση δικυκλων αναμεσα στα αυτοκινητα η γαλλια ειναι πιο κατω στη λιστα οποτε μηπως δε φταιει το δικυκλο που παει αναμεσα στα αυτοκινητα; το πρόβλημα είναι αλλού φίλε Έλληνα οδηγε.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Το δεδικασμενο κατα την γνωμη μου δεν προδικαζει οτι "εισαι παρανομος εαν κανεις διηθηση" αλλα οτι "αμα πεσεις ρε μπουστη εκεινη την ωρα και σε περασουν απο πανω, παρε τον μπουλο παραμασχαλα και κρατα τον σφιχτα".

Το συγκεκριμενο το θεωρω κατι σαν τους νομους μερικων πολιτειων στην Αμερικη που λεει "Απαγορευεται να φοραει η γυναικα τακουνια ανω των 10cm" στην ταδε πολιτεια πολυ απλα γιατι καποια ηταν με τακουνι, στραβοπατησε σε καποια αποχετευση του δημου, το πηγε δικαστικα και το κερδισε και η πολιτεια για να αποφυγει να ξαναπληρωσει σε παρομοιο συμβαν, εκανε τον συγκεκριμενο "τρελο" νομο.

Δηλαδης, στην περιπτωση μας, απο εδω και περα και του γιωταχή να ειναι η μαλακια, μπορει να πατησει ο δικηγορος πανω στο προηγουμενο συμβαν και ο θυτηε να την βγαλει πεντακαθαρη.

Και ολα αυτα γιατι μια θελησε να το παει το θεμα μεχρι τον Αρειο Παγο. Μαλιστα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

"Η αποφαση του Αρειου Παγου ειναι σωστη..."

jimmakos, mybike

1/3/2017

Ελπιζω να διαβαζουν mybike και οι Αρεοπαγιτες να τους φυγει το αγχος.  :tooth:

Πιστευω ότι είχαν μεγάλη φαγούρα και τρομερό άγχος. Ας ακούσουμε όμως και τη δικιά σ άποψη να μ φυγει το δικό μου 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Πιστευω ότι είχαν μεγάλη φαγούρα και τρομερό άγχος. Ας ακούσουμε όμως και τη δικιά σ άποψη να μ φυγει το δικό μου 

Εγω δεν ειπα πως εχω τις γνωσεις για να κρινω το ανωτατο δικαστηριο της χωρας.

Απο τα λιγα που ξερω, η αποφαση του Αρειου Παγου αποτελει μη αναστρεψιμο προδεδικασμενο, οποτε οποια κι αν ειναι η γνωμη μας δεν εχει καμια απολυτως σημασια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Και ολα αυτα γιατι μια θελησε να το παει το θεμα μεχρι τον Αρειο Παγο. Μαλιστα.

Ή κάποιος δικηγόρος το τράβηξε παραπάνω από όσο μπορούσε και αν κάτσει στραβή, άντε να αποδείξεις πως δεν έφταιγες (γιατί πχ ΔΕΝ έκανες διήθηση αλλά ο διπλανός έκανε στραβοτιμονιά)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Η κίνηση ανάμεσα στα οχήματα είναι παράνομη σχεδόν σε όλο τον κόσμο και ας λέμε ό,τι θέλουμε για την τάδε και τη δείνα χώρα.

Επίσης όταν διαβάζετε ότι κάπου είναι νόμιμη καλό θα είναι να προσέξουμε τη διαφορά μεταξύ lane splitting και lane filtering στα αγγλικά.

Το πρώτο είναι αυτό που συνήθως κάνουμε όλοι μας να "δημιουργούμε" τη δική μας λωρίδα μοτοσυκλετών και είναι ξεκάθαρα παράνομο και καλώς γιατί είναι και επικίνδυνο.

Το δεύτερο είναι να κινείσαι ανάμεσα σε οχήματα που είναι είτε ακίνητα είτε κινούνται πολύ αργά και εσύ την ίδια στιγμή να κινείσαι με τη μοτοσυκλέτα αργά. Επιτρέπεται σε κάποιες λίγες χώρες ή πολιτείες χωρών με αυστηρούς περιορισμούς.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Απο λιγα που ξερω, η αποφαση του Αρειου Παγου αποτελει μη αναστρεψιμο προδεδικασμενο, οποτε οποια κι αν ειναι η γνωμη μας δεν εχει καμια απολυτως σημασια. 

Την γνωση να μ ειρωνευτεις όμως είχες.  Και να κόψεις και τη φράση μου ότι είναι σωστή γιατί στηρίζεται στον ΚΟΚ και μονο για δημιουργησεις εντυπώσεις.  Πίστεψε με έχω τρακαρει με οδηγό που για ν αποφυγει κομμάτι από λάστιχο νταλίκα παρατιμονιασε άλλαξε λωρίδα κ έπεσε πάνω μου και με πέταξε με 130χλμ κατω. Όπως λέει και ο ksino αποδειξε εσύ ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ευτυχως μερικοί φοράνε παντελόνια και καθαρισα

Τροποποιήθηκε από τον jimmakos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda hornet (600cc) sark Yamaha xs (650cc)

Δημοσιεύτηκε

διήθηση ή  διείσδυση;

πάντως εγώ ξέρω ότι διείσδυση γίνεται από το πέος όταν εισέρχεται στον κόλπο της γυναίκας

επιπλέον διήθηση ή φιλτράρισμα ονομάζεται η μέθοδος με την οποία απομονώνονται στερεά σωματίδια που περιέχονται σε ένα υγρό μείγμα

οι νόμοι είναι νόμοι, ωστόσο πρέπει να εξυπηρετούν το κοινό συμφέρον.

είναι απαράδεκτο να μην προστατεύεται όλος αυτός ο πληθυσμός από μοτοσυκλετιστές που στην πλειονότητά τους είναι άνθρωποι που δουλεύουν μέσα σε δύσκολες συνθήκες ειδικά μέσα στο κέντρο.

άμα τώρα έχει οδηγήσει πότε δικαστής μοτοσυκλέτα μέσα στην κίνηση και μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει στον απλό κόσμο να μου τρυπήσετε τη μύτη

συνήθως οι δικαστές κυκλοφορούν με μερσεντές που τους παρέχει το δημόσιο και ίσως με οδηγό (αεροπαγείτες λέμε)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

άμα τώρα έχει οδηγήσει πότε δικαστής μοτοσυκλέτα μέσα στην κίνηση και μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει στον απλό κόσμο να μου τρυπήσετε τη μύτη

συνήθως οι δικαστές κυκλοφορούν με μερσεντές που τους παρέχει το δημόσιο και ίσως με οδηγό (αεροπαγείτες λέμε)

Αυτο φιλε μου δεν ειναι κριτηριο με το οποιο θα βγαλει αποφαση ενας δικαστης εαν η οχι εχει οδηγησει η οδηγει δικυκλο. Οι αποφασεις παιρνονται συμφωνα με τους νομους και εδω προκειται για τον ΚΟΚ. Και ο ΚΟΚ αναφερει καθαροτατα τουλαχιστον για την δικη μας χωρα οτι η κινηση δικυκλου πανω στην διαχωριστικη γραμμη του οδοστρωματος και αναμεσα απο τα αυτοκινητα και η μη κινηση σε αυτο που αναφερεται ως λωριδα στον ΚΟΚ, ειναι παρανομη. Μπορει ο ταδε η ο δεινα δικαστης να οδηγει μοτοσυκλετα. Αλλα εαν κρινει υποκειμενικα ξεροντας τι παει να πει να οδηγεις το μοτορι σου σε στοιχους, και οχι με τον νομο τοτε "το χασαμε το κορμι πατριωτη". κι αυτος εχασε την δουλιτσα του!

Εχω βρεθει σε τετοιο ρευμα (βλ. γεφυρα απο Κηφισο για λεωφορο Αθηνων προς Κορινθο ολεεεεε) οπου εκει πραγματικα εαν "συμβεις στα περιξ φωτιες να καινε", οπλιζεσαι με υπομονη, κανεις την  "κο κο" και δεν πιεζεις καταστασεις γιατι ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ να καβαλησεις νταλικες και αυτοκινητα. Η συγκεκριμενη κυρια δεν υπολογισε σωστα και δεν προεβλεψε καταλληλα και κατα τα κοινως λεγομενα "τον ηπιε". Αλλα ηθελα να ηξερα ποιος δικηγορος την συμβουλεψε να προχωρησει μεχρι Αρειο Παγο την στιγμη που δεν ειχε ελαφρυντικο. Τεσπα

Καλως η κακως κινουμαστε παρανόμος κυριες και κυριοι. Μια στραβη να γινει, ενας οδηγος δεν κοιταξε απο τον καθρεφτη, αλλαξε λωριδα στο πολυ ξαφνικο χωρις καν φλας και το κακο γινεται. Ενα παλιος στα μοτοσυκλετιστικα με ειχε συμβουλεψει "να κινεισαι με τετοια ταχυτητα αναμεσα στα αυτοκινητα ωστε να μπορεσεις να ελεγξεις μια στραβη απο εναν κουτακια". Και βλεπω κατι ΟΥΑΑΑΟΥ τυπους που πανε λες και ειναι αδειες οι λωριδες. Ε ρε φιλαρακι ας προσεχες στην στραβη! 

Εχω δει κι εγω οδηγους (λιγους μεν) να με κλεινουν αλλα προσωπικα οι περισσοτεροι (8 στους 10) μου κανουν χωρο και βεβαιως οταν μπορω χαιρεταω. Ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.Οφειλω ομως να προσεχω και να "φυλαω τα ρουχα μου για να εχω τα μισα" ποσο μαλλον ως δικαβαλος

Στο φιναλε συμφωνω με τον @fotis1908  .Για να κατσουμε σε στοιχονα πεσει το γελιο του κροκοδειλου. Να δουμε νευρα τσαταλια κλπ κλπ.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Δλδ αν κατάλαβα καλά, και διορθώστε με, με βάση αυτή την απόφαση, αν δω τον HLIAS (που τον έχω άχτι γιατί δεν παίρνει ένα τηλέφωνο) απο τους καθρέφτες να έρχεται με την μηχανή του μπορώ να κόψω τιμόνι την ώρα που περνά απο δίπλα μου και να τον πατήσω και είμαι κομπλέ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys 650 mk3 (650cc) Bell Qualifier Kawasaki Versys 650 mk3 (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Δλδ αν κατάλαβα καλά, και διορθώστε με, με βάση αυτή την απόφαση, αν δω τον HLIAS (που τον έχω άχτι γιατί δεν παίρνει ένα τηλέφωνο) απο τους καθρέφτες να έρχεται με την μηχανή του μπορώ να κόψω τιμόνι την ώρα που περνά απο δίπλα μου και να τον πατήσω και είμαι κομπλέ?

Όχι απλά κομπλέ, μπορείς να του ζητήσεις και ηθική αποζημίωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Μόνο σ' εμένα κανουν εντύπωση τα άθλια ελληνικά του κειμένου; Είναι τόσο ασύντακτο που νόμιζα ότι είναι hoax αρχικά.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Άααααααααανεταααααααααα...... :tooth::tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που λέει ο fotis1908 στο 3ο post του thread είναι ο μόνος τρόπος ώστε να καταλάβουν οι άσχετοι με τους 2 τροχούς την χρησιμότητα της διήθησης και ίσως αναθεωρήσουν τον ΚΟΚ ώστε να είναι νόμιμη έστω υπό προϋποθέσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Μόνο σ' εμένα κανουν εντύπωση τα άθλια ελληνικά του κειμένου; Είναι τόσο ασύντακτο που νόμιζα ότι είναι hoax αρχικά.

Σαν αναφορά μπαστουνόβλαχου χωροφύλακα το '50.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα