Gouky7

Επιλογή κατάλληλου GPS

46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Μανουλομάνουλα χρειάζομαι την βοήθειά σας. Εδώ και χρόνια σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός gps το οποίο θα με συντροφεύσει στα ταξίδια που κάνω αλλά όλο το αναβάλλω. Μέχρι στιγμής , χρέη πλοηγού εκτελεί ένα garmin nuvi του κατοστάρικου το οποίο σε γενικές γραμμές έχει βγει παλικάρι αλλά έχει συγκεκριμένα μειονεκτήματα που σου κάνουν την ζωή δύσκολη κι από την στιγμή που το gps είναι κάτι που σου μένει όποια μηχανή κι αν πουλήσεις/αγοράσεις , αποφάσισα να τα σκάσω και να ξεγνοιάσω. Τα απαραίτητα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει είναι τα εξής:

1) Πλήρως αδιάβροχο

2) Να την παλεύει σε περίπτωση πτώσης από σέλα/χέρι

3) Να υπάρχει βάση φόρτισης που να τοποθετείται πάνω στην μηχανή

4) Να βολεύει η χρήση του με τα γάντια φορεμένα

5) Να μπορώ να ενσωματώσω διαδρομές που έχω βγάλει στο pc

6) Σύνδεση με bluetooth

7) Εύκολα και ανέξοδα updates 

8) Σοβαρό aftersales ειδικά σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα για το οποίο αντικειμενικά να μην ευθύνομαι.

Προφανώς κι έχω ψάξει κι έχω βρει τα gps που καλύπτουν κάποια από τα παραπάνω και αναφέρομαι στα Garmin Zumo 660/590/595 και TomTom Rider 400/410. Πριν πάω να ακούσω τις φίφες των πωλητών θέλω να ρωτήσω, όσους γνωρίζουν, τις εντυπώσεις τους από τα συγκεκριμένα μοντέλα καθώς και αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μου κάνει την ζωή εύκολη και μου διαφεύγει στα όσα έχω παραθέσει πιο πάνω. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα δύο σε βάθος απλά έχω έρθει σε επαφή με κάποια μοντέλα. Το μεν TomTom μου φάνηκε σαφέστατα ευκολότερο και πιο γρήγορο σε λογισμικό ενώ το Garmin στιβαρότερο. Επίσης, γνωστός μου αντιμετώπισε προβλήματα με υγρασίες στο TomTom. Μερσί Μποκού για τον χρόνο σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Εγω εχω το lowrance hds 9 και γαμαει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Πιπερι...:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγω εχω το lowrance hds 9 και γαμαει. 

Το χεις φτιαξει μονος σου; :laugh: Οταν βρεις χρονο γραψε δυο λογια

Edit Μην γραψεις τιποτα, ειδα μολις τωρα τιμη. Εκτος μπατζετ δυστυχως :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Βασικά δεν έχεις πολλές επιλογές όπως είδες. Το κακό των εξειδικευμένων & μικρών αγορών...

Αυτά που βρήκες είναι τα κατεξοχήν μοτοσικλετιστικά GPS που έστω με κάποιους περιορισμούς το καθένα ικανοποιεί τις απαιτήσεις μας. Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Το TomTom είναι μακράν το πιο εύχρηστο, και δεν θα χρειαστεί να ξαναβάλεις το χέρι στην τσέπη για όλη τη ζωή της συσκευής.

Στα αρνητικά του θα βάλω διάφορες ελλείψεις που ήρθαν με την αλλαγή πλατφόρμας (από τη NAV3 σε NAV4) και βρίσκεται σε μια μεταβατική περίοδο. Εκεί που είχαν ένα αρκετά καλό και ολοκληρωμένο προϊόν, έκαναν 10 βήματα πίσω... π.χ. τα waypoints δεν έχουν πλέον όνομα... Είναι απλώς στάσεις...

Επίσης έχει ένα πρόβλημα με την καθαρότητα της φωνής όταν μεταδίδονται ταυτόχρονα και data από το Internet.

Ελπίζουμε... ότι θα διορθωθούν... Ένα update που ήρθε πρόσφατα μετά από 6-7 μήνες διόρθωσε κάποια bugs, και έχει βελτιωθεί η απόδοση του. Αλλά τίποτα απο αυτά που έχουμε ζητήσει...

Αυτό με την φωνή ίσως να μην λύνεται κιόλας γιατί παίζει να είναι περιορισμός του BlueTooth (τα data να τρώνε όλο το διαθέσιμο bandwidth), αλλά ίσως να μπορούν να εφαρμοστούν κάποια workarounds... Σε μεγάλες βόλτες πάντως δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν χρειάζεσαι τη σύνδεση με το Internet (δεν υπάρχει θέμα κίνησης στο επαρχιακό).

Σε κάποια 400 έχει εμφανιστεί και υγρασία εσωτερικά στην οθόνη. Εγώ ευτυχώς δεν το έχω δει και μάλιστα σε αρκετά δύσκολες συνθήκες (απο καταρακτώδη βροχή που τρως ξύλο για 2-3 ώρες, μέχρι 12ωρο με κάθε είδους καιρό.

Έχει παρατηρηθεί και μια υπερευαισθησία στη βροχή που νομίζει ότι το ακουμπάνε δάκτυλα...  Κάτι που έχει να κάνει βέβαια με το που είναι τοποθετημένο, και σε τι γωνία. Υποτίθεται όλοι έχει λυθεί και αυτό...

Για χειρισμό με τα γάντια θα έλεγα μην περιμένεις πολλά, σίγουρα όχι με γκουμούτσες χειμερινά. Αν και γενικά δεν έχεις πολλούς λόγους να το χειριστείς ενώ ταξιδεύεις, εκτός και αν θες π.χ. να αποφύγεις κάτι... Ή να απαντήσεις σε μια τηλεφωνική κλήση... Το να γράψεις κάτι με το γάντι είναι μάλλον μαζοχιστικό ακόμη και με το πληκτρολόγιο για γάντια. Με ένα πιο μαζεμένο δερμάτινο κάτι γίνεται...

Το after sales τους γενικά με έχει εξυπηρετήσει και μάλιστα στα Ελληνικά...

Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά ούτε και οτι θα επέλεγα κάποιο της Garmin... Προτιμώ να βάλω λίγο νερό στο κρασί μου...

Η Garmin έχει επίσης τα δικά της, και μάλιστα είχε παρόμοιο πρόβλημα με τον ήχο στο BlueTooth... Δεν γνωρίζω αν το διόρθωσαν με κάποιο τρόπο.

Θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα εγχειρίδια χρήσης και των δυο για να έχεις έστω μια αίσθηση των δυνατοτητήτων τους, και του πως λειτουργεί το καθένα, πιο κουμπώνει καλύτερα σε σένα. Το καλύτερο για κάποιον μπορεί να είναι καθόλου ικανοποιητικό για σένα...

Όπως επίσης και να μπεις σε forum των συσκευών (π.χ. https://en.discussions.tomtom.com/rider-51) για να δεις τι παίζει από παράπονα, παραλείψεις. Βεβαίως κάποιες γκρίνιες πρέπει να τις φιλτράρεις γιατί μερικοί άνθρωποι απλώς δεν το έχουν... :D

Και μια και έχεις BMW, τα Zumo μιλάνε με το CAN-Bus της BMW οπότε σου δίνει και διάφορες πληροφορίες και control σχετικά με τη μηχανή, αν και φαντάζομαι θα πρέπει να το πάρεις απο το κανάλι της BMW για να έχει το firmware που συνεργάζεται...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Ste7ios κατατοπιστικότατος και αναλυτικότατος όπως πάντα.  Όχι σαν κάτι μαλάκες που άλλα οδηγούν και άλλα γράφουν στα φόρα και μπερδεύουν τον κόσμο που προσπαθεί να τους εξυπηρετήσει :laugh::laugh:. Να σαι καλά , θα ακολουθήσω σε πρώτη φάση την πρότασή σου για τα εγχειρίδια , θα πάω και μια βόλτα από τους dealers και βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς θέλω να το τοποθετήσω πάνω από τα όργανα - άρα πάνω στην ζελατίνα - οπότε πρέπει να περιμένω μέχρι η Ντουκάτι να αποφασίσει να βγάλει την ανάλογη βάση για το τουριστικό της κατά τ άλλα μοντέλο. Νομίζω πως θα το διαθέσει ως αξεσουάρ για το 939 Μουλτι που θα έρθει. Υπήρχε το navihalter αλλά τράκαραν δυστυχώς τα παιδιά που το έφτιαχναν.

http://navihalter.de/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Παρέ μια καλή θήκη και αμολα το κινητό σου μέσα ή ένα παλιό tablet. Αρκεί να έχουν δέκτη gps πάνω. 

Αμόλα και καμιά καλή εφαρμοφή gps Πάνω (πχ sygic) ή κάποια free (Πχ GPS copilot) και μαζί με το 3-4G θα σπέρνει. 

+ ότι μπορείς να βάλεις και εφαρμογές για μουσικούλα, actioncams, προγράμματα καταγραφής διαδρομών/καυσίμου/εξόδων κτλ κτλ κτλ Και να τα παίζεις όλα απο ένα σημείο....

Μακράν καλύτερο από ένα απλό GPS.....

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ducati? Ok, έχω χάσει επεισόδιο...

Υπόψη ότι το DMS (Ducati Multimedia System) δεν συνεργάζεται με τα GPS. 

Για βάσεις κοίτα τα RAM Mounts. Όλο και κάτι θα έχει για να σε βολέψει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ξερω Στελιο για το DMS. Δεν θελω να το βαλω σε κανενα σημειο του τιμονιου αλλα αποκλειστικα πανω απο τα οργανα κι οσο κι αν εχω ψαξει σε ξενα φορα μονο το navihalter υπηρχε. Εχεις απολυτο δικιο για την ευκολια του Τομ αλλα επειδη τις υγρασιες τις ειδα με τα ματια μου σκιαχτηκα λιγο ρε φιλε. Οσο και να το κανεις καλυτερα να σ αφησει το μηχανακι στο εξωτερικο παρα το gps :laugh::yawn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Για αυτό και έχω τριπλό backup. Το παλιό GPS, GPS στο κινητό, και τελευταία λύση έναν έντυπο χάρτη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Shoei GT-Air Wanderer

Δεν θα σου πω ποιο μηχανημα να παρεις,ασχετα αν οντως θα μπορουσα να σου προτεινω πολλα.Ο λογος ειναι οτι οτι και να παρεις,σιγουρα κατι θα βρεις που θα ''σε ενοχλει'',οποτε η γνωμη μου ειναι να κανεις ενα καλο διαβασμα/φολτραρισμα για τα οποια μηχανηματα σε ενδιαφερουν,και επειτα αποφασιζεις τι και πως.Τεσπα,για αρχη καλο ειναι να ξεκαθαρισουμε οτι το να συγκρινουμε κινητα/ταμπλετ και εφαρμογες,με ενα σοβαρο μηχανημα πλοηγησης,ειναι τουλαχιστον αστειο.Θα ηταν βεβαια εφικτο αν μιλουσαμε για διαδρομες Πεντελη-Σουνιο-Πατρα και τα σχετικα.Φανταζομαι ομως οτι συζηταμε για ταξιδια μακρινα και προπαντος πολυημερα,στα οποια θελεις να κατσεις και να σχεδιασεις ολο σου το ταξιδι,σε εναν ψηφιακο χαρτη,να προσθεσεις στην πορεια στασεις-σημεια ενδιαφεροντος-φαγητα-προτασεις και οτι αλλο χρειαζεσαι,και οχι να εχεις κατι που θα του πεις πηγαινε με απο εδω-εκει και θα σε παει. Στην πρωτη λοιπον περιπτωση χρειαζεσαι οντως εναν ταξιδιωτικο βοηθο,κατι το οποιο και ειναι οι εν λογω συσκευες.Σε μια τετοια κατασταση λοιπον,δεν υπαρχει μετρο συγκρισης απλα.Οι λογοι ειναι πολλοι και μπορεις να ενημερωθεις σε πολλα Ελληνικα και ξενα φορα,μιας και εχουν γινει απειρες συζητησεις για αυτα που προαναφερω.Απο την αλλη μερια βεβαια,περι ορεξεως...ξερεις τι λενε..:tooth:
Κατα τ'αλλα μπορω να σου προτεινω να ριξεις μια ματια σε αυτο εδω το αρθρο που εχω γραψει το μακρινο 2012:tooth:,και αφορα το Garmin zumo 660,το οποιο και χρησιμοποιω ακομα.Αν πανω σε αυτα που γραφω,εχεις καποιες αποριες αργοτερα,ευχαριστως να στις απαντησω.Βεβαια απο οτι ειδα τωρα,οι φωτο δεν υπαρχουν:sad:,αλλα τουλαχιστον μπορεις να διαβασεις ενδιαφεροντα πραγματα που εντοπισα καποτε εγω. 

υγ
Εννοειται πως οτι και να ψωνισεις θα φροντισεις να εχεις παντα μαζι σου εναν καλο παραδοσιακο χαρτη.Αξια ανεκτιμητη..:ok:

Τροποποιήθηκε από τον Maggellanos
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Κοίτα αν θέλεις και προς Κίνα μεριά...

https://www.aliexpress.com/item/Green-Waterproof-IPX7-4-3-Inch-Motorcycle-GPS-480X272-8GB-Internal-Memory-Bluetooth-Euro-United-States/32579099104.html?spm=2114.12010108.1000013.2.iHFNdg&scm=1007.13339.33317.0&pvid=5789401d-7545-48a7-9dd1-79a5b55c69ab&tpp=1

Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα GARMIN και πολύ πολύ φτηνότερο. Κάνει οτι ζητάς (εκτός από το 8)...

Το έχω 2 μήνες τώρα και παράπονο μηδέν (μέχρι στιγμής τουλάχιστον)

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Παρέ μια καλή θήκη και αμολα το κινητό σου μέσα ή ένα παλιό tablet. Αρκεί να έχουν δέκτη gps πάνω. 

Αμόλα και καμιά καλή εφαρμοφή gps Πάνω (πχ sygic) ή κάποια free (Πχ GPS copilot) και μαζί με το 3-4G θα σπέρνει. 

+ ότι μπορείς να βάλεις και εφαρμογές για μουσικούλα, actioncams, προγράμματα καταγραφής διαδρομών/καυσίμου/εξόδων κτλ κτλ κτλ Και να τα παίζεις όλα απο ένα σημείο....

Μακράν καλύτερο από ένα απλό GPS.....

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά αγόρασα το SYGIC εδώ και μια βδομάδα μιας πούχουν έκπτωση 70% αυτές τις μέρες και για το κινητό το PREMIUM με χάρτες, με εφ' όρου ζωής δωρεάν ενημέρωση της ΤΟΜ - ΤΟΜ κλπ κλπ όλα όμορφα, όλα ωραία αλλά...στα λόγια γιατί στην πράξη οι φωνητικές οδηγίες του είναι ΓΤΠΚ....μακράν καλύτερο το NAVIGON πούχα στο κινητό αλλά έπαψε να δουλεύει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι με μια αδιάβροχη θήκη και μια καλή εφαρμογή αν υπάρχει και παροχή ρεύματος είναι μια χαρά αλλά σε μεγάλα ταξίδια που πιθανώς ενδιαφέρεται ο Γιάννης και σε θερμοκρασίες καλοκαιριού το κινητό θα αρχίσει να βράζει και θα σβήνει οπότε Νιντζάκο μου δεν νομίζω να κάνει για τον Γιάννη ή για κάποιον ταξιδιάρη για συνεχή χρήση, παρά μόνο για περιστασιακή άμα χαθείς κλπ.

https://www.aliexpress.com/item/Green-Waterproof-IPX7-4-3-Inch-Motorcycle-GPS-480X272-8GB-Internal-Memory-Bluetooth-Euro-United-States/32579099104.html?spm=2114.12010108.1000013.2.iHFNdg&scm=1007.13339.33317.0&pvid=5789401d-7545-48a7-9dd1-79a5b55c69ab&tpp=1

Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα GARMIN και πολύ πολύ φτηνότερο. Κάνει οτι ζητάς (εκτός από το 8)...

Τάσο, άκρως ενδιαφέρον αυτό,  μπορείς να μας πεις πώς δίνει τις οδηγίες ?

Για παράδειγμα λέει : 

-Σε 100 μέτρα στρίψτε δεξιά και μετά όταν φτάσεις λίγο πριν από το σημείο για νάχεις χρόνο,

-Στρίψτε δεξιά τώρα ?

Σε περίπτωση λάθους αλλάζει - προσαρμόζεται σε νέα διαδρομή γρήγορα?

Αντέχει σε ώρες οδηγήσεως ανοιχτό ?

Έχει χάρτες που αναβαθμίζονται δωρεάν από κάπου ?

Το ότι είναι στα Αγγλικά δεν με ενδιαφέρει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

συνεχεια ερωτησεων?

τι χαρτες εχει?

ελληνικο μενου παιρνει?

Τροποποιήθηκε από τον πυξιδας990

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

δε ξερεις κινεζικα...?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

δε ξερεις κινεζικα...?

αλλος δουλευει στην cosko

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

αλλος δουλευει στην cosko

ποιος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

ποιος?

Αυτός, 1-0 :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Το κατακρεουργήσατε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Εμ αφού επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο τι να κάνουν σειρούλα οι σύντροχοι ?

Το ρίχνουν στο καλαμπούρι να γελάσει λίγο το χειλάκι μας τουλάχιστον αφού συζήτηση - απάντηση δεν υπάρχει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

To κινέζικο το έχω πάρει το 2014.  Πολύ δύσκολο στο φόρτωμα χαρτών (πάντα παράνομα!) γιατί έχει windows CE, πολύ αργό στο σήμα και την επεξεργασία, κακό χειρισμό με γάντια, όχι αρκετά φωτεινή οθόνη με πολύ αντανάκλαση στον ήλιο.  Τη δουλειά μου την κάνω τέλεια με το κινητό (Samsung Galaxy Note 3) και το GPS το έχω μόνο για εφεδρεία σε βροχή κλπ.

Έχω παραγγείλει και εγώ τη βάση της Ducati που είναι αντιγραφή της Navihalter (96680581A) και περιμένω πότε θα είναι διαθέσιμη.

Πάντως έχω καταλήξει ότι την δουλειά μου την κάνω άριστα με το κινητό, το οποίο φορτώνω ότι θέλω (Google maps, Sygic, Navigon), έχω internet, δεν ζεσταίνεται, είναι φωτεινό κλπ.

Φίλος βέβαια έχει Navigator V σε BMW1200 LC και είναι πολύ ωραίο να χειρίζεσαι το GPS από το περιστροφικό χειριστήριο!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλο και χρυσο το κινητο αλλα για εντος των συνορων χρηση. Καταληγω μαλλον στο 595 εναντι του Τομ. Να μου μεινει και για το επομενο bmw που λεει και ο Δημητρης:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλορίζικο (τo χρήμα και ο βήχας δεν κρύβονται, γκουχου, γκουχου!) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMT 2013 Shoei XR 1100 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Στα κινητά δυστηχώς δεν έχεις τόσες πολλες επιλογες για δημιουργία διαδρομής, ενδιάμεσες στάσεις κλπ. σε σχέση με ένα gps μηχανής, αλλά αν το βάζεις να πηγαίνεις από το ενα μέρος στο άλλο ειναι μια χαρά. Για εκτος Ελλάδας νομιζω πιο πολυ συμφέρει να έχεις internet πακέτο με roaming παρά να αγοράσεις ενα πανάκριβο gps. Τώρα αν κάνεις τόσα πολλά ταξίδια εκτος, ναι οκ το gps θα βγάλει τα λεφτά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το κοστος ειναι μεγαλο ΑΛΛΑ τα ιδια σχεδον κοστιζει μια gopro, ενα smartphone και τα τριπλασια μια termignoni.Θελω να πω πως ο καθενας αξιολογει πως θα χρησιμοποιησει το καθε τι και θεωρω πως ενα καλο gps ειναι vfm αν σκοπευεις να γραφεις χιλιομετρα σε καθε ευκαιρια ελευθερου χρονου + του οτι ειναι κατι που θα μου μεινει οσες μηχανες κι αν αλλαξω. Το θεμα ειναι να μπορει να αντεξει τυχον πτωσεις που παντα συμβαινουν , εκει που το smartphone θα σκορπιζε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα