Arispeed

ΤΕΡΜΑΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ POS

17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ΚLX -R (300cc) LASER-M2R Kawasaki KXF MONSTER (450cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα κ καλή χρονιά !

Θα ηθελα την αποψή σας σχετικά με τα POS .

Μιλάμε για μικρή οικογενειακή επιχείρηση με μικρά ποσά .

Ποιά συσκευή κ απο ποιά τράπεζα προτείνετε ?

Κανονικά πρέπει να χεις 5 μηχανήματα απο 5 τράπεζες ,πράγμα αδύνατο απο πολύ μικρή επιχείρηση ......

Καλά κ γρήγορα ασφαλή χλμ ευχομαι σε ολες κ ολους !!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda hornet

Δημοσιεύτηκε

Συσκευή δεν Διαλέγεις σου δίνει η τράπεζα, και δεν πρέπει να εχεις 4-5 μηχανήματα, με ένα δύο είσαι οκ, μια τραπεζα καλύπτει και άλλες

Μίλα με την τράπεζα που συνεργάζεται να σου πουν

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακουσα οτι γνωστη τραπεζα τα δινει δωρεαν και χρεωνει 1,20-1,30% επι του ποσου της συναλλαγης,το οποιο αναμενετε συντομα να μειωθει.

Ρωτα ολες τις τραπεζες,ανεξαρτητα με ποια συνεργαζεσαι.Σε αυτη την περιπτωση σου ανοιγουνε ολες νεο λογαριασμο. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Το ψαξα το καλοκαιρι (ιουλιο) και θα σου πω την εμπιερια μου.

Πηγα σε πειραιως μου λενε θελω εναρξη επαγγελματος κι ενα αλλο χαρτι μαλλον το Ε3. Τα παω και μου δινει εντυπη προσφορα. 1% προμηθεια και τζαμπα εξοπλισμος

Παω εθνικη δε μου ζητησε καποιο χαρτι μου πε μονο οχι κανει κανα 200 το τερματικο, συν διαχειριστηκα εξοδα(κανα 7αρι το μηνα), συν προμηθεια  ~1,3 (εδω ισως φταιει η βαρεμενη υπαλληλος αλλα δεν πηγα σε αλλο καταστημα)

Παω eurobank ηθελε κι εκει χαρτια, τα κοιταει, παταει κατι στον υπολογιστη, μου λεει 1.3 προμηθεια, ενοικιασει τερματικου κανα 12αρι το μηνα.

Αλφα μπανκ επειδη ηταν αποσχολημενη η υπαλληλος και περιμενα ωρα ερχεται ο διευθυντης (ισως επειδη ημουν σα λετσος απ τη δουλεια, λεει τι θελει αυτος :tooth:) τεσπα, με τα πολλα μου εξηγει λιγο τη φαση με τα ΠΟΣ και πως η αλφα και η eurobank υποστηριζουν ολες τις καρτες (master card, visa, american express kai diners) ενω οι υπολοιπες παροχοι visa kai mastercard. μπλα μπλα 1.30 προμηθεια (1.20 επειδη εμενε κοντα στο μαγαζι, σσ ειδε κι αυτος τα χαρτια) και ή αγορα 150 ευρω του τερματικου ή ενοικιαση καπου στα 12 το μηνα που λεει αν κανει τζιρο αλλαζουν στ0 6μηνο αυτα. κι αυτος προφορικα.

τελος, πηγα και στη συνεταιριστικη θεσσαλια, επειδη τους εχω πελατες πανω κατω τα ιδια αλλα αυτοι μου τυπωσαν προσφορα.

Μετα πολλα και αφου σκεφτηκα οτι αρκετα το κουρασα και πως απλα θελω να εξυπηρετησω καποιον και οχι να βασιζομαι σ αυτο(οποτε δε με νοιαζει να υποστηριζω ολες τις καρτες). Κατεληξα στην πειραιως. γτ το πηρα ετσι, γτ δεν πληρωνω τπτ και γτ εχει την μικροτερη προμηθεια.

σσ, το οτι το πηρα τζαμπα και οτι δεν εχει προμηθεια στην πειραως εχει να κανει και με τον τομεα της δουλειας που για καποιο λογο το συστημα με συμπεριελαβε στα αγροεφοδια(ανθοπωλειο εχω)

σσ2 ο μαναβης διπλα πηρε απο πειραιως γτ κατι βρηκε σα φαση προσφορα, τζαμπα εξοπλισμος και προμηθεια 0.9%

σσ3 πριν το παρω ρωτησα αν εχει καποιο οριο που πρεπει να πιασω για να ειναι τζαμπα ή τεσπα ψιλα γραμματα, λεει οχι.

Οποτε αυτα, ελπιζω να σε καλυψα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda hornet

Δημοσιεύτηκε

Ή προμήθεια εξαρτάται από τον τζίρο, και νέοι λογαριασμοί δεν ανοίγουν λόγω capital control, εκτός αν μιλάμε για έναρξη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Ή προμήθεια εξαρτάται από τον τζίρο, και νέοι λογαριασμοί δεν ανοίγουν λόγω capital control, εκτός αν μιλάμε για έναρξη

στην αλφα μπανκ θα μου ανοιγαν παντως, οι αλλοι δε μου παν κατι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχουν και λύσεις εκτός τραπεζών https://www.vivawallet.com/el-gr/business/viva-wallet-pos

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova R (675cc) AGV K4 Aprilia RSV4R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εμεις πηραμε απο την aplha με τσαμπε εξοπλισμο κ 0,8 προμηθεια. Απο το 1,3 μας ειχαν ξεκινησει κ εμας αλλα με παζαρια το εριξαν.

Πιεση θελουν

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R BMW R1200GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

0.8 προμηθεια απο πειραιως αλλα το μηχανημα ( τσαμπα, ενσυρματο ) δεν δεχεται amex και diners.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Εκτός της τροφοδοσίας,έχει και 2 άλλα καλώδια πίσω,ένα τηλεφωνικό RJ11 και ένα Lan RJ45.Το πρώτο ξέρω πάει στην πρίζα του τηλεφώνου,το δεύτερο πάει κάπου ή είναι για μελλοντική σύνδεση PC?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda hornet

Δημοσιεύτηκε

Αν έχεις ίντερνετ αντί να το συνδέσεις στο τηλέφωνο το συνδεεις με το λαν στον ρουτερ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

ok  :bye: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ΚLX -R (300cc) LASER-M2R Kawasaki KXF MONSTER (450cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ παιδιά ,κ Καλή Χρονιά !!!Μάλλον με ΑLPHA θα γίνει η συνεργασία ........κ προσπάθεια για παζάρι οπως ανέφερε ο φίλος ..........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εκτός της τροφοδοσίας,έχει και 2 άλλα καλώδια πίσω,ένα τηλεφωνικό RJ11 και ένα Lan RJ45.Το πρώτο ξέρω πάει στην πρίζα του τηλεφώνου,το δεύτερο πάει κάπου ή είναι για μελλοντική σύνδεση PC?

Θα τα αφήσεις και τα 2 πάνω. 

Θα πάρεις την τράπεζα σου να στο παραμετροποίήσουν αρχικά να παίζει με ethernet και το τηλ να ειναι 2ον. Σε περίπτωση που πέσει το νετ να συνεχίσει το τερματικο να λειτουργεί με τηλέφωνο. 

Πρότίμησε το ethernet για να μην κολλάει σε αποστολές πακέτων, ασε το τηλ για backup. 

Και το σημαντικότερο...αν εχει μία γραμμή τηλεφώνου και μιλάς όταν πας να περάσεις κάρτα (και δουλέυει μέσω τηλ το μαραφέτι) θα σου ρίχνει την γραμμή για να επικοινωνήσει. Ενω με το ιντερνετ ειναι safe. 

ΥΓ.1

ΑΑΑΑΑΑ και πού σαι!!! ζήτα να σου βάλουν στατικές IP στο POS, σε περίπτωση που δυσλειτουργεί να μπορείς να το ψάνχεις στο τοπκό δίκτυό σου. 

Να μη παίρνει μόνο του IP...Να του ορίσεις εσύ πχ την 192.168.1.50....

ΥΓ.2

Και ζήτα τερματικό που να δέχεται τις ανέπαφες συναλλαγές! Τσάμπα τα δίνουν απλά πρέπει να το διευκρινήσεις. 

ΥΓ.3

Όταν το εγκαταστήσεις πρόσεχε να πιάσεις όμορφα τα καλώδια γιατί μετά μπλέκονται κια κόβονται και τρέχεις να ερθουν για επισκευή. 

Γνώμη μου πάρε μια σταθερή περιστρεφόμενη βάση. Κάνα 25-40άρι έχει. 

Αυτα.....από τεχνικής φύσεως ρώτα ότι θες....εχω βαρεθεί να βάζω τέτοια πράγματα του σατανά

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra
γιολο!
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

....

σσ, το οτι το πηρα τζαμπα και οτι δεν εχει προμηθεια στην πειραως εχει να κανει και με τον τομεα της δουλειας που για καποιο λογο το συστημα με συμπεριελαβε στα αγροεφοδια(ανθοπωλειο εχω)

σσ2 ο μαναβης διπλα πηρε απο πειραιως γτ κατι βρηκε σα φαση προσφορα, τζαμπα εξοπλισμος και προμηθεια 0.9%

σσ3 πριν το παρω ρωτησα αν εχει καποιο οριο που πρεπει να πιασω για να ειναι τζαμπα ή τεσπα ψιλα γραμματα, λεει οχι.

Οποτε αυτα, ελπιζω να σε καλυψα.

Αυτον τον καλυψες,εμενα ομως με προβληματισες.

Οι επιχειρησεις που ασχολουνται με αγροτικα προιοντα δεν πληρωνουνε προμηθεια,η μονο αυτες που ασχολουνται με εφοδια?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

ολες πληρωνουν, απλα επειδη με ενεταξαν στα αγροεφοδια εχω προμηθεια 1%, αλλιως θα ηταν πιο πολυ

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 9/1/2017 at 4:05 ΜΜ, το μέλος lavazutra έγραψε:

Θα τα αφήσεις και τα 2 πάνω. 

Θα πάρεις την τράπεζα σου να στο παραμετροποίήσουν αρχικά να παίζει με ethernet και το τηλ να ειναι 2ον. Σε περίπτωση που πέσει το νετ να συνεχίσει το τερματικο να λειτουργεί με τηλέφωνο. 

Πρότίμησε το ethernet για να μην κολλάει σε αποστολές πακέτων, ασε το τηλ για backup. 

Και το σημαντικότερο...αν εχει μία γραμμή τηλεφώνου και μιλάς όταν πας να περάσεις κάρτα (και δουλέυει μέσω τηλ το μαραφέτι) θα σου ρίχνει την γραμμή για να επικοινωνήσει. Ενω με το ιντερνετ ειναι safe. 

ΥΓ.1

ΑΑΑΑΑΑ και πού σαι!!! ζήτα να σου βάλουν στατικές IP στο POS, σε περίπτωση που δυσλειτουργεί να μπορείς να το ψάνχεις στο τοπκό δίκτυό σου. 

Να μη παίρνει μόνο του IP...Να του ορίσεις εσύ πχ την 192.168.1.50....

ΥΓ.2

Και ζήτα τερματικό που να δέχεται τις ανέπαφες συναλλαγές! Τσάμπα τα δίνουν απλά πρέπει να το διευκρινήσεις. 

ΥΓ.3

Όταν το εγκαταστήσεις πρόσεχε να πιάσεις όμορφα τα καλώδια γιατί μετά μπλέκονται κια κόβονται και τρέχεις να ερθουν για επισκευή. 

Γνώμη μου πάρε μια σταθερή περιστρεφόμενη βάση. Κάνα 25-40άρι έχει. 

Αυτα.....από τεχνικής φύσεως ρώτα ότι θες....εχω βαρεθεί να βάζω τέτοια πράγματα του σατανά

Lavazutra στη περίπτωση που έχεις τηλέφωνο συνδεδεμενο και ρουτερ  που συνδέεις  το RJ-11 του  POS;

Δεν πρέπει να υπάρχει μια έξτρα πρίζα τηλεφώνου ή να υπάρχει ενα 3-port ανταπτοράκι με 2 ports για τηλ και ενα port για το router ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα