stavrosdm

Τη τσαντα μου τα χαπια μου και ενα μοτοσακο να φυγω... Αλλα τι μοτοσακο?

125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Cagiva planet (125cc) Bimota db6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιποον με οικονομικο ταβανι τα 2500 βαρια τα 3κ. Χρηση καθημερινη με καταδρομικες τα σκ και ορεξη για ταξιδακια διπλος φορτομενος η μονος φορτομενος με κανα τανκ μπαγκ και σακιδιο. Κατηγοριες αυστηρα και μονο streetfighter sport tourers ss. Με μια ιδιαιτερη προτιμηση στα 4κ με κλιπ ονς.

Τωρινες επιλογες ειναι μεχρι στιγμης cbr 600f vfr 800 προς 2002 μοντελα... 636 '03 er6n-f. Διπλωμα Α. Εσεις τι αλλο προτεινεται και γιατι?

Επισης αν καποιος εχει γνωσεις να μου περιγραψει λιγο διαφορες 4κ v με 4κ L μοτερ μιας και υπαρχει το διλημμα vfr vs cbr.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R BMW R1200GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιποον με οικονομικο ταβανι τα 2500 βαρια τα 3κ. Χρηση καθημερινη με καταδρομικες τα σκ και ορεξη για ταξιδακια διπλος φορτομενος η μονος φορτομενος με κανα τανκ μπαγκ και σακιδιο. Κατηγοριες αυστηρα και μονο streetfighter sport tourers ss. Με μια ιδιαιτερη προτιμηση στα 4κ με κλιπ ονς.

Τωρινες επιλογες ειναι μεχρι στιγμης cbr 600f vfr 800 προς 2002 μοντελα... 636 '03 er6n-f. Διπλωμα Α. Εσεις τι αλλο προτεινεται και γιατι?

Επισης αν καποιος εχει γνωσεις να μου περιγραψει λιγο διαφορες 4κ v με 4κ L μοτερ μιας και υπαρχει το διλημμα vfr vs cbr.

Τύφλα να χουν τα Κινέζικα βασανιστήρια μπροστά στα bold. :laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χαχαχα γιατι ρε συ? Και τα γυμνα ταξιδευουν αν αντεχει ο σβερκος... Με το παλιο μου (βλεπε Cagiva planet 125αρι 2τ μονοκυλινδρο γυμνο) ειχα παει απο Γιαννενα Κερκυρα και πισω και ημουν κομπλε... Δεν ειχα tankbag τοτε ομως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shark vision r BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλα το γιαννενα ηγουμενιτσα δεν το λες και ταξιδι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με 125αρι το λες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

αυτα που ζητας τα κανω με ρ1 2001 (εκτος του διπλος φορτωμένος)

σε αυτα τα λεφτα περνεις ρ1 2003-2004

και να σου εξηγήσω,

• tankbag 6lt na χοραει λεφτα, καπνο, πορτοφολια, κλειδια κλπ κλπ
  • τσάντα πλάτης με ενα ζευγαρι παππουτσια, μαι αλλαξια εξωτερική, δυο αλλαξιές εσωτερικές, κολώνια, οδοντοβουρτσα
  • ζωνη για τη μέση
  • ισοθερμικα ή ρουχά κάτω από τη στολή

και βουρ στον πατσά. πίστα, καταδρομικές, βόλτες, ταξίδια, καγκουριλίκια.

μόνο για χρήση παπιού δε το έχω και οτι βιντεο υπάρχει εδώ εκτος απο αυτα που ειαμι στην πίστα είναι με φουλ ενδυση, τανκ bag, τσαντα πλάτης.

https://www.youtube.com/channel/UCQXP5pxJ-ADcjKIXQqa7j3A/videos

βέβαια λίγοι έως κανένας θα σου προτείνουν τέτοιο μηχανάκι για τέτοια χρήση αλλά εγώ που το κάνω τη βρίσκω. Δε θα πάω κάπου απλα για βόλτα, θα στρίψω και τη διαδρομή, χωρίς να με κουράζουν τα όσα φοράω, θα κάνω και χρονομέτρηση, θα πάω και ήρεμα μόλις πιάσω εθνική, θα το ανοίξω αν πετύχω κανα supercar, θα μαζεψω γρηγορα και ξεκουραστα χιλιομετρα οταν θελω,

αλλά όχι δικάβαλος, ακαταληλη για δικάβαλο μεγάλων αποστάσεων. οκ για 200-300km σε μικτη διαδρομή στροφων-εθνικης αν ξερει η κοπελα να κάθεται και δε ζυγιζει πανω απο 50-60 κιλά, η κατασταση ειναι παλεψιμη.

πριν μου φωναξετε, το παλικαρι, είπε για SS,και εγω κανω αυτα που θελει ΜΕ SS. και το επόμενο μηχανάκι μου πάλι r1 θα είναι αλλά το big bang! :D :D

Τροποποιήθηκε από τον pavlosR1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το cbr600f4i και το γραναζωτο vfr (ως το 2001 νομιζω) ειναι καλες επιλογες, αν και καλο vfr δυσκολο αρκετα να βρεις , τουλαχιστον αν ειναι σε καλη κατασταση θα χεις καποιον να το δωσεις μετα :mB_kalo_e:ειναι λιγο βαπορι βεβαια σε σχεση με το cbr

και κοιτα και gsxf650 καθως και για sv650 δεν εχει τον ηχο του 4κ βεβαια

κοιτα και ενα παλιοτερο δικο μου θεμα εδω

http://www.mybike.gr/forums/topic/80764-σπαζοκεφαλια-για-σπορ-τουριγκ/

http://www.mybike.gr/forums/topic/81437-πονοκεφαλος-round-2/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξεχασα να πω πως σε κυβικα δεν θελω να κονηθω σε ανω των 800.... Βασικα τα 800 τα λεω μονο λογω του vfr αλλιως για 600αρι κοιταω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda vfr vtec (800cc) Αλλος indian

Δημοσιεύτηκε

αυτα που ζητας τα κανω με ρ1 2001 (εκτος του διπλος φορτωμένος)

σε αυτα τα λεφτα περνεις ρ1 2003-2004

και να σου εξηγήσω,

• tankbag 6lt na χοραει λεφτα, καπνο, πορτοφολια, κλειδια κλπ κλπ
  • τσάντα πλάτης με ενα ζευγαρι παππουτσια, μαι αλλαξια εξωτερική, δυο αλλαξιές εσωτερικές, κολώνια, οδοντοβουρτσα
  • ζωνη για τη μέση
  • ισοθερμικα ή ρουχά κάτω από τη στολή

και βουρ στον πατσά. πίστα, καταδρομικές, βόλτες, ταξίδια, καγκουριλίκια.

μόνο για χρήση παπιού δε το έχω και οτι βιντεο υπάρχει εδώ εκτος απο αυτα που ειαμι στην πίστα είναι με φουλ ενδυση, τανκ bag, τσαντα πλάτης.

https://www.youtube.com/channel/UCQXP5pxJ-ADcjKIXQqa7j3A/videos

βέβαια λίγοι έως κανένας θα σου προτείνουν τέτοιο μηχανάκι για τέτοια χρήση αλλά εγώ που το κάνω τη βρίσκω. Δε θα πάω κάπου απλα για βόλτα, θα στρίψω και τη διαδρομή, χωρίς να με κουράζουν τα όσα φοράω, θα κάνω και χρονομέτρηση, θα πάω και ήρεμα μόλις πιάσω εθνική, θα το ανοίξω αν πετύχω κανα supercar, θα μαζεψω γρηγορα και ξεκουραστα χιλιομετρα οταν θελω,

αλλά όχι δικάβαλος, ακαταληλη για δικάβαλο μεγάλων αποστάσεων. οκ για 200-300km σε μικτη διαδρομή στροφων-εθνικης αν ξερει η κοπελα να κάθεται και δε ζυγιζει πανω απο 50-60 κιλά, η κατασταση ειναι παλεψιμη.

πριν μου φωναξετε, το παλικαρι, είπε για SS,και εγω κανω αυτα που θελει ΜΕ SS. και το επόμενο μηχανάκι μου πάλι r1 θα είναι αλλά το big bang! :D :D

Καλά εσύ είσαι ταλιμπάν .......!!!!!!

Πήγες χειμωνιάτικα με βαθμούς κάτω απο το μηδέν καταδρομική Βελιγράδι ........

:worshippy:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda vfr vtec (800cc) Αλλος indian

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Και εγώ σύμφωνα με αυτά που προτήνεις για cbr 600f σε βλέπω , ή για vfr 800 vtec .....

Τα vfr θα τα βρεις σε ποιο καλή κατάσταση , (συνήθως τα οδηγούν άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, που έχουν ξεφύγει απ'το καγκουριλίκι)

Το πολύ να χρειάζεται κανένα τεντωτήρα καδένας αλλάγή και κανέναν ανορθωτή...

Κατα τα 'αλλα είναι άσπαστα και βγάζουν πολλά πολλά χλμ. πριν ζητήσουν κάτι .

Με κλιπ ον, αλλά αρκετά ψηλώτερα απο τα ss , θα βγάζεις εσύ και η συνοδηγός αρκετά χλμ πριν εσθανθε'ιτε την ανάγκη να ξεκουραστείτε ...

Μέχρι 1.70 ύψος η μαμά ζελατήνα θα σε καλήψει πλήρως απο θέμα ανέμου.

Ταξιδεύει με 150 - 160 οικονομικά 5.5 με 6 λίτρα στα 100. Το vtec ανήγει μετά τις 6.700 στροφές και μετά ρουφάει !!!!!! αλλά κοντράρει άνετα μεγαλύτερα μοτο..

Ότι άλλο θές ρώτα !!

Και τέλη κυκλ. 55 ευρώ !!

Τροποποιήθηκε από τον macedonas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

(συνήθως τα οδηγούν άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, που έχουν ξεφύγει απ'το καγκουριλίκι)

Ελα ομως που εγω δεν εχω ξεφυγει απο το καγκουριλικι... Γουσταρω να ειναι μανιντεβελο το μηχανακι με αρκετο γκαζ επισης εχω την αμυδρη εντυπωση οτι το vfr στοχευει πιο πολυ προς το τουρινγκ κομματι απο οσο θα θελα εγω... Να θεσω λιιγο διαφορετικα τα θελω μου. Θελω εναν φαιρινγκατο 4κ κανιβαλο στα 600 κε που να μπορει να ταξιδεψει οχι και σαν πολυθρονα απο πλευρα ανεσης με 2 ατομα πανω του

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbf (125cc) Mt Revenge Limited Evo Ducati Hypermotard Evo (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Ελα ομως που εγω δεν εχω ξεφυγει απο το καγκουριλικι... Γουσταρω να ειναι μανιντεβελο το μηχανακι με αρκετο γκαζ επισης εχω την αμυδρη εντυπωση οτι το vfr στοχευει πιο πολυ προς το τουρινγκ κομματι απο οσο θα θελα εγω... Να θεσω λιιγο διαφορετικα τα θελω μου. Θελω εναν φαιρινγκατο 4κ κανιβαλο στα 600 κε που να μπορει να ταξιδεψει οχι και σαν πολυθρονα απο πλευρα ανεσης με 2 ατομα πανω του

βρωμάει cbr η φάση σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB1000R (1000cc) SuperTuono 1195

Δημοσιεύτηκε

Τα 600 4Κ δεν είναι κανίβαλοι , ψοφίμια είναι.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

Fo real τώρα?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα 600 4Κ δεν είναι κανίβαλοι , ψοφίμια είναι.

Δλδ ρε συντροχε κανιβαλος ειναι μονο τα 650 1κ και τα 2κ 1200? Εχω βρει και 400αρι 4κ προθυμοτατο για κανιβαλισμο... Τι λεμε τωρα? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δλδ ρε συντροχε κανιβαλος ειναι μονο τα 650 1κ και τα 2κ 1200? Εχω βρει και 400αρι 4κ προθυμοτατο για κανιβαλισμο... Τι λεμε τωρα? 

cbr ? bandit? για πες εδω στο συλλεκτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Αν θες καγκουριλικια κ κανα ταξιδακι γιατι δεν κοιτας ΜΤ07?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν θες καγκουριλικια κ κανα ταξιδακι γιατι δεν κοιτας ΜΤ07?

Γιατι θελω 4κ οχι 2κ και ξφευγει στην τιμη ρε συ.. Μεχρι 3κ θελω

cbr ? bandit? για πες εδω στο συλλεκτη

ninja Νικολαι...Κανιβαλος δυνατος αλλα η σελα του ειναι σαν σπιρτοκουτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Fo real τώρα?

Όχι :tongue:

Από το 125 όποιο μηχανάκι στην κατηγορία που αναφέρεσαι και να διαλέξεις θα σου φανεί. Οπότε από άποψη δύναμης είτε CBR είτε VFR πάρεις θα είσαι καλυμμένος.

Απλά είπα να τρολάρω λίγο γιατί άρχισαν να μπαίνουν στην κουβέντα 1000SS για δικάβαλες βόλτες. Και μιλάς κι εσύ για κανίβαλο....

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Wolf1138 125 2τ και δεν μου εχει φανει οτι εχω οδηγησει μετα απο αυτο κανιβαλος... Πχ το cb1 οσο και να το γουσταρα σε οδηγηση και να μου αρεσε δεν ειναι κανιβαλος οπως επισης και το er6 για να μην μιλήσω για το cb500...  Μην τα τσουβαλιαζεις ολα αγαπητε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Wolf1138 125 2τ και δεν μου εχει φανει οτι εχω οδηγησει μετα απο αυτο κανιβαλος... Πχ το cb1 οσο και να το γουσταρα σε οδηγηση και να μου αρεσε δεν ειναι κανιβαλος οπως επισης και το er6 για να μην μιλήσω για το cb500...  Μην τα τσουβαλιαζεις ολα αγαπητε...

Τι εννοείς κανίβαλος τότε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ελαφριά αισθηση και ΑΠΟΤΟΜΗ αποκριση του γκαζιου κοντα στο φασμα της μεγιστης ροπης... Φανταζομαι αυτος ειναι ο χαρακτηρισμος που εχουμαι σχεδον ολοι στο μυαλο μας για ενα μηχανακι κανιβαλο... Δεν ειπα οτι δεν μου φανηκαν δυνατα απλα σε σχεση με τα κυβικα τους και τον τροπο αποκρησης του γκαζιου μου φανηκαν αρκετα φιλικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

motoring-graphics-g_847479a.jpg

Νομίζω μπορείς να βρεις κάτι στο budget σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πρωτης γενιας ρρ με 3χ βρισκεις χαλαρα μην πω 2500 και σε καλη κατασταση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τα 1ης γενιας ρ1 σα και το δικο μου ειναι αρκετα κοντα στα 2007+ 636,ρ6,gixxer600 κλπ κλπ, η διαφορα μεταξυ ενος μοντερνου 600 και ενος παλιου 1000 δεν ειναι τοσο τραγική. υπάρχει αλλα δεν ειανι κατι το ιδιαίτερο.

loipon, δες αυτα, τα καλυτερα ρ6 που βρηκα στο budget σου στο car. και ειναι πιο φιλικά απο ρ1. αλλα οχι για δικαβαλο. θα μαθεις σουζες - παντες - εντο πανεύκολα. παντες αν φορεσεις γομες δε θα καταφερεις να μαθεις γιατι βεντουζάρουν, προτίμησε κάποιο συμβατικό λάστιχο :P :P :P

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8659060/

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6367358/

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8802785/

ασχετο γιατι καπου αναφέρθηκε, απο τετράχρονο 125 ερχεσαι η κατάλαβα λαθος? θελουν καλό χειρισμό του καρπού τα 600ss ++++, ειδικα τα παλιότερα μοντελα χωρις αντισπιν-αντισουζα-αντιπάντα-αντιντριφτ και διάφορες χαρτογραφήσεις που αυξομοιώνουν άλογα. και δεν εχουν καμμία σχέση στο πως στρίβουν με μηχανάκια από άλλες κατηγορίες, θέλουν το χρόνο τους να τα συνηθίσεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα