Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
hraklis

Το σκάει το χτ και εγώ απορώ....

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα μάγκες μου!

Το τελευταίο 2μηνο το χτ600ε του πατέρα μου, όταν πας να το βάλεις μπροστά κρύο(με μίζα είναι), 5/10 φορές κάνει ένα τρομερό μπαμ απο την εξάτμα, ένα φοβερό σκάσιμο σε φάση που κοιτιέσαι να δεις που σε πέτυχε η σφαίρα.... Το κάνει μόνο κρύο, συνήθως το πρωί που θα είναι τέρμα κρύο το μοτέρ όταν θα πάει για δουλειά. Υποψιάζομαι ότι θέλει ρύθμισα οι βαλβίδες που δεν παίζει να έχει κάνει και ποτέ.... μετά απο 45.000χλμ περίπου και επίσης μου έρχεται στο μυαλό τίποτα σε φάση διαρροή απο το κάρμπ και σκάσιμο εκεί κατα την εκκίνηση ... το μπουζί είναι των 7000 χλμ περίπου, και κατά τα άλλα πάει καλά... Ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει να κάτσω να το φτιάξω? μήν πάρει ο μάστορας τώρα απο την οικογένεια μου λευτά για βαλβίδες και να ξαναέχω παλοθιές.... άσχημο πράμα που σε ταράζει και σε φέρνει σε άβολη θέση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τίποτα δεν έχει, με πολύ κρύο φυσιολογικό είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

Δημοσιεύτηκε

Κανε εναν ελεγχο στο καρμπυρατερ σου γιατι μπορει να κανει υπερχειλιση μεσα στον κυλινδρο και να φας καμια υδραυλικη σημπιεση

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το LC4 το χει κανει βολτα ο πατερας σου?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το LC4 το χει κανει βολτα ο πατερας σου?

ναι φίλε γιατί ρωτάς 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Ρωταω επειδη θα ηθελα και ο δικος μου να ηταν μοτολατρης αλλα δυστυχως μονο το κεφενειο του φτιαχνει το κεφι... Πως του φανηκε?

Νομιζω ισχυει αυτο που ειπε ο Γιωργος, εμενα μου κανει για ακαυτη.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρωταω επειδη θα ηθελα και ο δικος μου να ηταν μοτολατρης αλλα δυστυχως μονο το κεφενειο του φτιαχνει το κεφι... Πως του φανηκε?

Νομιζω ισχυει αυτο που ειπε ο Γιωργος, εμενα μου κανει για ακαυτη.

ένταξη και εμένα μοτολατρη δεν το λες. Ένα παπί είχε πάντα και είχε όνειρο ζωής ένα χτ. Να που το έχει τώρα.  Μικρός είχε και ένα ζουνταπ βέβαια στο χωριό και όλο στην μια ήταν μέχρι που επεσε..... ένταξη δεν ξετρελαθηκε γιατί είναι του ματς η δύναμη της κτμ για αυτόν. Ξενέρωσε γιατί νομίζε ότι είναι χτ και του έσβησε και αντε τώρα να την βάλεις μπροστά αν δεν ξέρεις . Με πειρε τηλ και πήγα και την εβαλα μπροστά.  Ε από τότε κράζει ότι πήγα και πηρα ένα μηχανάκι που βγαζει την ψυχή του αλουνου και τέτοια χαζά και πάει με 50 με το ταπινο χτ ...... μέχρι το καφενείο χαχαχα

Του λέω πατέρα δεν είναι χτ άνοιξε το μην το σκορτσαρεις λες και του είπα γαματο με 5τη και 50 χλμ μεσα. Και να ήθελε δεν του το ξαναδηνω. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

υπάρχει περίπτωση είτε πλούσιου μίγματος(ρύθμιση / συντήρηση), είτε συνεχόμενου μπουκώματος κατά την χρήση επειδή δε το κατέχει το άθλημα, ξεκίνα απο το δεύτερο κάνε χρήση του XTιου καμιά βδομάδα εσύ και αν σου το κάνει τότε εφάρμοσε το πρώτο(καθαρισμό καρμπ-ρύθμιση βαλβίδων-αντικατάσταση μπουζιού)    

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

ένταξη και εμένα μοτολατρη δεν το λες. Ένα παπί είχε πάντα και είχε όνειρο ζωής ένα χτ. Να που το έχει τώρα.  Μικρός είχε και ένα ζουνταπ βέβαια στο χωριό και όλο στην μια ήταν μέχρι που επεσε..... ένταξη δεν ξετρελαθηκε γιατί είναι του ματς η δύναμη της κτμ για αυτόν. Ξενέρωσε γιατί νομίζε ότι είναι χτ και του έσβησε και αντε τώρα να την βάλεις μπροστά αν δεν ξέρεις . Με πειρε τηλ και πήγα και την εβαλα μπροστά.  Ε από τότε κράζει ότι πήγα και πηρα ένα μηχανάκι που βγαζει την ψυχή του αλουνου και τέτοια χαζά και πάει με 50 με το ταπινο χτ ...... μέχρι το καφενείο χαχαχα

Του λέω πατέρα δεν είναι χτ άνοιξε το μην το σκορτσαρεις λες και του είπα γαματο με 5τη και 50 χλμ μεσα. Και να ήθελε δεν του το ξαναδηνω. 

Κλασσικη μλκια σε οποιον παιρνει βολτα lc4 πρωτη φορα και εχει περιορισμενη εμπειρια.

Σβησιμο-σκορτσαρισμα-σβησιμο.

Οποτε δε συμφερει να το δινεις γενικα.

Ειδικα αν εισαι με μανιβελα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

υπάρχει περίπτωση είτε πλούσιου μίγματος(ρύθμιση / συντήρηση), είτε συνεχόμενου μπουκώματος κατά την χρήση επειδή δε το κατέχει το άθλημα, ξεκίνα απο το δεύτερο κάνε χρήση του XTιου καμιά βδομάδα εσύ και αν σου το κάνει τότε εφάρμοσε το πρώτο(καθαρισμό καρμπ-ρύθμιση βαλβίδων-αντικατάσταση μπουζιού)    

ναι ρε γαμώτο και αυτό υποψιάζομαι. Ότι θέλει ένα καλό γενικό σέρβις, ειδικά βαλβίδες που δέν πρέπει να έχει κάνει και ποτέ..... Πέρα απο το σέρβις, υπάρχει περίπτωση το καρμπ να στάει βενζίνη μέσα στον κύλινδρο κατα την ακινησία? νομίζω το κάρμπ του χτ κρατά την βενζίνη πάνω απο το σώμα, άρα και λόγο βαρύτητας μπορει να στάει? ή κάνω λάθος? δέν είναι ας πούμε σάν το φσρ που το ποτηράκι είναι κάτω άρα που να στάξει?.... τώρα απο θέμα μήγματος, δέν νομήζω, γιατί όταν αγοράστηκε χειμωνας τότε το μηχανακάκι ποτέ δέν είχε θέμα με φτωχό ή πλούσιο μήγμα, τώρα το τελευταίο δύμηνο τα κάνει, και μόνο κρύο, ζεστό παίρνει τσακμάκι χωρίς πυροβολησμούς....

Τίποτα δεν έχει, με πολύ κρύο φυσιολογικό είναι.

όμως και πέριση με τέτοιο καιρό δέν είδαμε κάτι τέτοιο....

Κλασσικη μλκια σε οποιον παιρνει βολτα lc4 πρωτη φορα και εχει περιορισμενη εμπειρια.
Σβησιμο-σκορτσαρισμα-σβησιμο.

Οποτε δε συμφερει να το δινεις γενικα.

Ειδικα αν εισαι με μανιβελα.

σαφώς και δέν το δίνω! γιατι δύο περιπτώσεις υπάρχουνε άν ο άλλος δέν ξέρει, να το πάρει να πάει πεθαμένα να σκορτσάρει και να το ακούς και να πονάει η καρδιά σου, και ακόμα χειρότερα να το πάει μακριά και να του σβήσει πουθενά και άντε τρέχα να το βάλεις μπροστά! ή να το δώσεις σε κανέναν που δέν σέβεται την περιουσία σου και να στο σκήσει να στο φέρει σε κομμάτια.... Όταν πήγα στο χωριό μου φέτος το καλοκαίρι όλα τα πιτσιρίκια μου πρίξανε το πουλί να το πάνε βόλτα και ξέρεις τί βόλτα ενοούσαν έτσι? βιασμό ενοούσαν, τσιγκούνι Ηρακλή μετά και μαλακίες....

και τα δύο γάμα τα, τα λσ4 δέν είναι για άσχετους.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παλια που ειχα ενα ΧΤ αυτο ειχα παθει, για αυτο και στο εγραψα.

Εκανε ενα μπαμ που χεστηκα επανω μου , δεν λεμε να κανει μικρα σκασιματακια  αυτο μπορει να ειναι βαλβιδες - ρυθμιση καρμπ η να εχει χαλασει η λαστιχενια εισαγωγη του καρμπυρατερ και να βαζει απο εκει αερα

Και μου το εκανε μονο το πρωι , πες του να κλεινει το ρουμπινετο οταν το αφηνει , απλα αν τρεχει μεσα θα γεμισει καμια φορα και θα τα παρετε ολα στο χερι

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παλια που ειχα ενα ΧΤ αυτο ειχα παθει, για αυτο και στο εγραψα.

Εκανε ενα μπαμ που χεστηκα επανω μου , δεν λεμε να κανει μικρα σκασιματακια  αυτο μπορει να ειναι βαλβιδες - ρυθμιση καρμπ η να εχει χαλασει η λαστιχενια εισαγωγη του καρμπυρατερ και να βαζει απο εκει αερα

Και μου το εκανε μονο το πρωι , πες του να κλεινει το ρουμπινετο οταν το αφηνει , απλα αν τρεχει μεσα θα γεμισει καμια φορα και θα τα παρετε ολα στο χερι

ακούγετε λογικό αυτό που λές. θα το κάνουμε έτσι να κλείνουμε ρουμπινέτο.... και ίδωμεν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sx 125 (125cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Θυμάμαι και εγώ ένα κρύο πρωί πάει ο πατέρας μου να βάλει μπροστά το ZRX 1100 που έχει, και κάνει ένα μπαμ κόντεψα να μείνω από καρδιά! 

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θυμάμαι και εγώ ένα κρύο πρωί πάει ο πατέρας μου να βάλει μπροστά το ZRX 1100 που έχει, και κάνει ένα μπαμ κόντεψα να μείνω από καρδιά! 

Αυτο που λες επαθα , ασε που το ειχα σε γκαραζ και κατεβηκαν ολοι να δουν αν ειμαι καλα και αν ζω.

Δεν εχει σχεση με απλα σκασιματακια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πλάκα κάνεις? άστα να πάνε! εγώ μέσα το γκαράζ καθάριζα το κτμ, έρχεται ο πατέρας μου και πατάει μέσα στον γκαράζ την μίζα σε έναν χώρο κλειστό με αντίλαλο ξέρω γώ, και το μπάμ έκανε τα πόδια μου να τρέμουν! το σκατό στην κάλτσα να πούμε.... αλλα δέν είναι το θέμα ο ήχος κλάιν, έτσι και αλλιώς το χτ έχει εξάτμιση κάνει θόρυβο δέν τον χαλάει αυτό ούτε εμένα.... αλλα αυτό το μπάμ φοβάμε μήπως καμια μέρα γίνει κράκ και μετά βλέπω τον πατέρα μου να κλαίει πάνω απο το χτ

Αυτο που λες επαθα , ασε που το ειχα σε γκαραζ και κατεβηκαν ολοι να δουν αν ειμαι καλα και αν ζω.

Δεν εχει σχεση με απλα σκασιματακια

όχι καμία σχέση με απλό σκάσημο, είναι το σκάσημο που ακούς στο τετράγωνο και πετάγεσε να δείς ποιόν φάγανε! σε φάση άνθρωποι στο μπαλκόνι με κάμερες και αγωνία να δούνε τι έγινε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ηρακλή μήπως ο πατέρας σου το σβήνει εν κινήσει; Έλεγξε το. Τραβάει άκαυτη ο κύλινδρος και στην πρώτη έκρηξη της μίζας σκάει στην εξάτμιση.

Για τους λοιπούς υδραυλικούς: Η βενζίνη είναι λεπτό υγρό. Και να υπερχειλίσει μέσα στον κύλινδρο θα περάσει από τα ελατήρια στα λάδια. Μάθετε επιτέλους ακριβώς πώς προκαλείται το φαινόμενο της υδραυλικής συμπίεσης και μην πετάτε συνέχεια αυτή τη καραμέλα που έχει καταντήσει κουραστηκή. Αν σας υπερχειλίσει το καρμπ σε τετοιο βαθμό που να πλημμυρίσει ο κύλινδρος απλά αλλάξτε λάδια.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ηρακλή μήπως ο πατέρας σου το σβήνει εν κινήσει; Έλεγξε το. Τραβάει άκαυτη ο κύλινδρος και στην πρώτη έκρηξη της μίζας σκάει στην εξάτμιση.

Για τους λοιπούς υδραυλικούς: Η βενζίνη είναι λεπτό υγρό. Και να υπερχειλίσει μέσα στον κύλινδρο θα περάσει από τα ελατήρια στα λάδια. Μάθετε επιτέλους ακριβώς πώς προκαλείται το φαινόμενο της υδραυλικής συμπίεσης και μην πετάτε συνέχεια αυτή τη καραμέλα που έχει καταντήσει κουραστηκή. Αν σας υπερχειλίσει το καρμπ σε τετοιο βαθμό που να πλημμυρίσει ο κύλινδρος απλά αλλάξτε λάδια.

τώρα που το λές ναι, πριν το παρκάρει, ενώ εισέρχεται στο γκαράζ και η μηχανή είναι με πρώτη και κινήτο, την σβήνει απο το κιλσουιτς, και την αφήνει έτσι..... λές να σημβένει για αυτό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι αυτό φταίει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.