Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
MegaChannel7

Τροφική τρομοκρατία

8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda NC750x DCT

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Με αφορμή το συμβάν που πήρε το μάτι μου εχθές περί ηθελημένης επιμόλυνσης κάποιων προϊόντων, θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας κατά πόσο το θεωρείτε αληθές, αληθοφανές ή "τρολιά".

Προσωπικά, επειδή έχω άμεση σχέση με τον τομέα των τροφίμων είμαι βέβαιος ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ μπορεί να γίνει εύκολα και χωρίς να γίνει αντιληπτό, κυρίως για τεχνικούς λόγους (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες).

Ωστόσο, αυτό που πέτυχαν οι "επαναστάτες" - "αντίδραση στο κατεστημένο" είναι να αναδείξουν τους μηχανισμούς πρόληψης αυτών των εταιριών και να τους κάνουν τρελή διαφήμιση. Οι εταιρίες αυτές μπορούν σε χρόνο dt να τραβήξουν από όλη την αγορά όλες τις διαθέσιμες ποσότητές τους, πριν καν το σκεφτεί ο "τρομοκράτης".

Θα κλείσει η Coca Cola επειδή θα πετάξει 100 τόνους coca cola light? Ή η Unilever θα πτωχεύσει επειδή θα σταματήσει την παραγωγή τοματοχυμού για 2 ημέρες? Αν ξέρατε τι ποσότητες πετιούνται καθημερινά στις βιομηχανίες τροφίμων λόγω παραγωγικών αστοχιών θα βάζατε τα κλάματα. Οπότε κάτι τέτοια συμβάντα δεν τους αγγίζουν καθόλου - ίσα ίσα τα εκμεταλλεύονται κιόλας (βλ. ανακοίνωση ΔΕΛΤΑ).

Εν ολίγοις, τα παιδάκια που αποφάσισαν να παίξουν με την νοημοσύνη του κόσμου είναι απλά για λύπηση. Ενεργοποίησαν τους αυτόματους μηχανισμούς του ΕΦΕΤ και των εταιριών μόνο και μόνο για να δείξουν ότι υπάρχουν .

Τροποποιήθηκε από τον MegaChannel7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki DRZ400SM

Είτε τρολιά είναι είτε βλακεία απο τους κλασικούς pinky και brain που αλλάζουν τον κόσμο με το να τρομοκρατούν ή και να βλάπτουν τον μέσο πολίτη, αντί να πάνε εκεί που θα έπρεπε.

Στη βλακεία δεν μας την λέει κανένα είδος.

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Χαχαχα pinky και brain... Που το θυμηθηκες αυτό? :2funny:

Κι εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μου θυμίζει την εποχή μετά τους δίδυμους πύργους με τον άνθρακα στις αλληλογραφίες. Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο τσεκαρονται τα αντανακλαστικά των δομών και της κοινωνίας.  Κατά τα άλλα, επανάσταση της τσαςπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπα δεν θα κλείσουν, ούτε θα το νιώσουν ιδιαίτερα.

Το μόνο που θα γίνει είναι να είναι λίγο μικρότερα τα έσοδα τους λόγω των 2 βδομάδων που απείλησαν ότι θα εισάγουν τα νοθευμένα προϊόντα στα καταστήματα. Η λογική είναι απλά να τους κάνουν ζημιά τώρα στις γιορτές που θα ήταν και αυξημένη η ζήτηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750x DCT

Δημοσιεύτηκε

Το ότι δεν θα κλείσει καμία εταιρία είναι δεδομένο ούτε και θα μειωθούν ουσιαστικά τα έσοδά τους αφού μιλάμε για 1-2 κωδικούς στους δεκάδες/εκατοντάδες που εμπορεύονται. Ουσιαστικά λοιπόν:

1) Οι εταιρίες κάνουν super διαφήμιση για τα αντανακλαστικά τους σε αυτήν την κρίση.

2) Το κράτος - ΕΦΕΤ κορδώνεται ότι αντιμετώπισε επιτυχώς μία τέτοια κρίση.

3) Τα μεγαλοστελέχη της (κάθε) εταιρίας δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορεί να μπουν σε εγρήγορση για 1-2 μέρες μέχρι να αποσυρθούν τα προϊόντα, αλλά ο μισθός τους θα τρέχει κανονικά. Επιπλέον, μπορεί να πάρουν και κανένα bonus για ορθό crisis managment.

4) Για τους καταναλωτές υπάρχουν και εναλλακτικές: μπουκάλι 1.5l, κουτάκι 330ml, συσκευασία τοματοπολτού 1L, γάλα 2L κτλ... Οπότε δεν θα τους λείψει το αγαπημένο τους προϊόν.

5) Οι εργαζόμενοι - μεροκαματιάρηδες θα χάσουν μεροκάματα εν μέσω εορτών, λόγω της αναστολής παραγωγής. Αυτοί που μπορεί να παίρνουν 3 και 60 μεν, αλλά με αυτά είχαν σκοπό να πάρουν ένα κομμάτι κρέας και ίσως ένα μικρο δωράκι για το παιδί τους.

Οπότε τελικά ποιος είναι ο χαμένος και ποιος ο κερδισμένος της ιστορίας; Όπως είπε και ο φίλος seatcowl, στη βλακεία είμαστε ανίκητοι!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικά, επειδή έχω άμεση σχέση με τον τομέα των τροφίμων είμαι βέβαιος ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ μπορεί να γίνει εύκολα και χωρίς να γίνει αντιληπτό, κυρίως για τεχνικούς λόγους (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες).

Επειδη και εγω εχω αμεση επαφη με τον χωρο θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη.Ο καθενας μπορει να κανει οτι υποστηριζουνε οτι κανανε αυτα τα ατομα.Δεν νομιζω οτι το κανανε,αλλα καλλιστα θα μπορουσανε να το κανουνε οχι σε δεκα αλλα σε χιλιαδεκα προιοντα.

Περα απο αυτο,τεραστιος ογκος τροφιμων ερχετε απο γειτονικες χωρες στις οποιες δεν γινεται κανενας απολυτως ελεγχος.Σε καποια απο αυτα τα προιοντα γινεται κατα την εισοδο τους στην Ελλαδα,αλλα τα αποτελεσματα βγαινουνε οταν αυτα εχουνε καταναλωθει.

Τα πραγματα ειναι εκτος ελεγχου και μονο απο τυχη δεν εχουμε θρηνησει (οπως λενε και τα καναλια) θυματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750x DCT

Επειδη και εγω εχω αμεση επαφη με τον χωρο θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη.Ο καθενας μπορει να κανει οτι υποστηριζουνε οτι κανανε αυτα τα ατομα.Δεν νομιζω οτι το κανανε,αλλα καλλιστα θα μπορουσανε να το κανουνε οχι σε δεκα αλλα σε χιλιαδεκα προιοντα.

Περα απο αυτο,τεραστιος ογκος τροφιμων ερχετε απο γειτονικες χωρες στις οποιες δεν γινεται κανενας απολυτως ελεγχος.Σε καποια απο αυτα τα προιοντα γινεται κατα την εισοδο τους στην Ελλαδα,αλλα τα αποτελεσματα βγαινουνε οταν αυτα εχουνε καταναλωθει.

Τα πραγματα ειναι εκτος ελεγχου και μονο απο τυχη δεν εχουμε θρηνησει (οπως λενε και τα καναλια) θυματα.

Χαίρομαι που μιλάμε την ίδια γλώσσα. Ισχύει ότι τεχνικά κάποιος μπορεί να σαμποτάρει τρόφιμα, ωστόσο η επιλογή των συγκεκριμένων σε συνδυασμό με τα υλικά που χρησιμοποίησαν για σαμποτάζ δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια να το πιστέψω (με βάση την κλασσική τεχνολογία και χημεία τροφίμων)

Με τον τρόπο που λένε ότι μολύνανε τα τρόφιμα, φαίνεται ότι τα παιδάκια (αν το έκαναν) είναι ερασιτέχνες. Και εξηγώ τη θέση μου:

1) Αν ρίξεις πυκνό οξύ στο γάλα, θα "κόψει" μέσα σε μερικά λεπτά χωρίς καν προηγηθεί βρασμός (διαχωρισμός φάσεων). Άρα δεν θα είναι κατάλληλο προς κατανάλωση ούτως ή άλλως.

2) Δεν μπορεί κάποιος να τρυπήσει με "τσιμπιδάκι" ένα μπουκάλι που έχει υπό πίεση αέριο, να βάλει βελόνα, να βγάλει ποσότητα αναψυκτικού, να βάλει οξύ ή ότι άλλο χωρίς να έχεις απώλειες αερίου. Κοινώς θα γίνει εύκολα αντιληπτό από το πιο μαλακό μπουκάλι και ότι κατά το άνοιγμα δεν θα κάνει το χαρακτηριστικό ήχο.

3) Η χλωρίνη μυρίζει πολύ έντονα, ακόμα και σε χαμηλές συγκεντρώσεις (σκέψου ότι η μη συμπυκνωμένη που μυρίζει αρκετά είναι περίπου 2% αραιωμένη παχύρευστη). Για αυτό και, όπως γνωρίζεις, απαγορεύεται στην Βιομηχανία Τροφίμων. Επιπλέον, η συγκέντρωση αυτή (περίπου 200 ppm ελεύθερου χλωρίου) επιτρέπεται και για την απολύμανση λαχανικών και φρούτων.

Ακόμα και αν όμως κάποιος καταναλώσει ένα από αυτά τα προϊόντα δεν πρόκειται να πάθει κάτι γιατί οι συγκεντρώσεις του στο τελικό προϊόν είναι πολύ χαμηλές. Π.χ. αν από το πιο πυκνό υδροχλωρικό οξύ (37% v/v =~12N) ρίξεις 5ml ή 10ml σε 500ml αναψυκτικού, η τελική συγκέντρωση είναι 0,37%-0,74% ή 0,12-0.24Ν, τα οποία μπορούν να προκαλέσουν άσχημη (οξεία) γεύση στο στόμα ή στη χειρότερη περίπτωση μικρό ερεθισμό στο στόμα. Μάλιστα στα MSDS του 0.1Ν υδροχλωρικού οξέος προτείνουν σε περίπτωση κατάποσης να πιεις λίγο γάλα!! (edit: Τώρα είδα ότι το υδροχλωρικό οξύ του εμπορίου είναι 15% v/v, άρα και πιο αραιωμένο από το 37%)

Βεβαίως και δεν προτρέπω να πάρει κανείς ένα μπουκάλι υδροχλώριο και να το κατεβάσει, αλλά με μία φορά δεν πρόκειται να πάθει κανείς κάτι σοβαρό.

Το ζήτημα είναι ότι ο ΕΦΕΤ και οι ίδιες οι εταιρίες γνωρίζουν την παραπάνω χαμηλή επικινδυνότητα και το εκμεταλλεύονται προς όφελός τους!

Αν θελήσει κάποιος να εμπλέξει το τρόφιμο σε θέματα νοθείας/τρομοκρατίας μπορεί πάρα πολύ εύκολα να το κάνει αλλά όχι με τον "ερασιτεχνισμό" των συγκεκριμένων ατόμων. Για αυτό μάλιστα η διασφάλιση μη νοθείας (fraud) είναι πλέον απαίτηση ορισμένων προτύπων διαπίστευσης. 

Τροποποιήθηκε από τον MegaChannel7
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν διαφωνουμε.Ειπα πιο πανω οτι δεν πιστευω οτι το κανανε,ουσιαστικα για τους λογους που αναφερεις και εσυ.Αν οντως θελανε να το κανουνε θα το κανανε σε αλλα τροφιμα πολυ πιο ευκολα.Και αν ειχανε σκοπο να κανουνε κακο δεν θα βαζανε χλωριο και σαπουναδες.

Οπως και ναχει για να βγει και κατι απο την κουβεντα,καλο ειναι να προσεχετε πολυ πριν ανοιξετε μια συσκευασια.Αν για καποιο λογο νομιζετε οτι ειναι αλλοιωμενο το προιον απλα πεταξτε το.Καλυτερα να πανε χαμενα 2-3 ευρω,παρα να τρεχετε και να μην φτανετε.Επισης καλο ειναι ναι ειστε επιφυλατικοι με προιοντα που τα βλεπετε  πρωτη φορα,οσο δελεαστικη και να ειναι η τιμη τους. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα