panosg983

Μεταβιβαση σε αντιπροσωπεια

7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Versys Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα συμφορουμιτες.

Πηγε ο πατερας μου σημερα σε αντιπροσωπεια με σκοπο να ρωτησει σε τι τιμη αγοραζουν ενα παπι που εχει για να αγορασει καποιο καινουριο. Του εδωσαν ενα χαρτι στο οποιο λεει οτι τους εξουσιοδοτει να το πουλησουν. Δηλαδη απο οτι καταλαβαθα τους το αφησει και θα παραμεινει η αδεια στο ονομα του πατερα μου μεχρι να βρεθει αγοραστης. Αυτο που με ανησυχει ειναι π.χ. τι θα γινει σε περιπτωση που καποιος παρει το μηχανακι εστω για δοκιμη κ τρακαρει. Πως μπορω να ειμαι καλλυμενος; Μπορω να το μεταβιβασω στην αντιπροσωπεια κ μετα αυτη να κανει οπτι νομιζει;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Να του έδωσαν ένα χαρτι εξουσιοδοτησης για πωληση, δεν εχει νοημα.

Ή

Ο πατέρας σου υπέγραψε και ΤΟΥΣ έδωσε ένα χαρτί που τους εξουσιοδοτεί να γίνουν αυτοί πωλητές αντί του ίδιου, ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ όμως, όχι ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ. Το χαρτί το έχουν αυτοί, για να κάνουν μεταβίβαση, ο πατέρας σου έχει το τίποτα. Αν γίνει κάτι, αλίμονό του.

Ή

Του δώσανε του πατέρα σου, μια δήλωση ότι έχουν το μοτό στην κατοχή τους, ώστε αν γίνει κάτι σαν το παράδειγμα που είπες, να έχει μια Χ κάλυψη ο πατέρας σου σαν ευθύνη.

Διάλεξε.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsx650f Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα συμφορουμιτες.

Πηγε ο πατερας μου σημερα σε αντιπροσωπεια με σκοπο να ρωτησει σε τι τιμη αγοραζουν ενα παπι που εχει για να αγορασει καποιο καινουριο. Του εδωσαν ενα χαρτι στο οποιο λεει οτι τους εξουσιοδοτει να το πουλησουν. Δηλαδη απο οτι καταλαβαθα τους το αφησει και θα παραμεινει η αδεια στο ονομα του πατερα μου μεχρι να βρεθει αγοραστης. Αυτο που με ανησυχει ειναι π.χ. τι θα γινει σε περιπτωση που καποιος παρει το μηχανακι εστω για δοκιμη κ τρακαρει. Πως μπορω να ειμαι καλλυμενος; Μπορω να το μεταβιβασω στην αντιπροσωπεια κ μετα αυτη να κανει οπτι νομιζει;

το ολο θεμα ειναι ενα ρισκο γιατι το ειχα κανει και εγω (σε επαρχια βεβαια και μαγαζι που ηξερα).

το σωστο ειναι να το παρει στο ονομα της η αντιπροσωπεια να σου κοψει αποδειξη αγορας και να παρετε επι τοπου αλλο εσεις απο κει.

με λιγα λογια να το αγορασει η αντιπροσωπεια.

αυτα τα κανε μου εξουσιοδοτηση να το πουλησω τα βρισκω παπ@ρες. απλα δεν υπαρχει κεφαλαιο πλεον και σου λενε αστο εδω αν θες

εγω την μηχανη την ειχα αφησει ετοιμη πλυμενη στο μαγαζι και του λεω δεν θα την παρει κανεις για βολτα αν δεν το ξερω και την επομενη μερα εκοβε ο ιδιος βολτες.(υποτιθεται οτι τον ηξερα κιολας) τελικα την πουλησα σε 5 μερες ΑΛΛΑ αν γινει κατι και ειναι στο ονομα σου την πατησες. φαντασου δε να μην εχει και διπλωμα ο αλλος.

αλλο παραδειγμα με το αμαξι μου το οποιο εδωσα στην vw η οποια το αγορασε μου εκοψε τιμολογιο μου εδειξε την νεα αδεια που ειχε περασει στο ονομα της και αγορασα το αλλο εγω και αυτοι εβαλαν το πρωην δικο μου για πουλημα στην μαντρα τους. καπου στην πατρα κυκλοφορει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η καλυτερη λύση είναι η εξής.

Παίρνεις το μοτό, το πάς στο κατάστημα. Του ξηλώνεις πινακίδα, παίρνεις και άδεια, πάς ΔΟΥ και κάνεις προσωρινή ακινησία.

Στην Ακινησία, στην υπεύθυνη δήλωση, συμπληρώνεις αιτιολογία ακινησίας ''Πωλητήριο σε κατάστημα'' και διεύθυνση ακινητοποίησης, την διεύθυνση του καταστήματος.

Κρατάς το χαρτί της ακινησίας σε ένα συρτάρι σίγουρο.

Όταν ο έμπορος θέλει να κάνει μεταβίβαση στον πελάτη του, τότε σε ειδοποιεί να κάνεις άρση ακινησίας και από κει κι έπειτα συνεννοείστε.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, αφήνοντάς του το μοτό σου εκεί, σου δίνει μια δήλωση με γνήσιο υπογραφής, ότι έχει στο κατάστημά του το μοτό σου και ότι δεν θα το κινήσει ή παρκάρει σε δημόσιο δρόμο, και την κρατάς φυλαγμένη για παν ενδεχόμενο κι αυτή στο σίγουρο συρτάρι σου.

Οτιδήποτε άλλο, έχει πιθανότητα επιπλοκών.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Αν καταλαβαίνω καλά, θα σας έδωσαν να συμπληρώσετε χαρτιά που λένε οτι τους εξουσιοδοτείτε να το πουλήσουν/μετεβιβάσουν κλπ.

Απο την προσωπική μου εμπειρία είναι κατα κάποιο τρόπο συνηθισμένη πρακτική των καταστημάτων και όχι παραξενιά του συγκεκριμένου.
Το κάνουν για να αποφύγουν την ταλαιπωρία και τα έξοδα της διπλής μεταβίβασης. Δηλαδή εσύ σε αυτούς και αυτοί στον νέο αγοραστή έπειτα. Τους το αφήνεις με μια υπευθυνη δήλωση που εξηγεί την όλη κατάσταση και όταν βρεθεί αγοραστής εκείνοι κάνουν μόνο μια μεταβίβαση απο εσένα στον νέο αγοραστή.
Για το θέμα του ατυχήματος κλπ, εφόσον θα κάνετε υπεύθυνη δήλωση πως του το παραδίδεις, αυτό ειναι και το αποδεικτικό σου, πως το όχημα δεν είναι πλέον στα χέρια σου και αν δεν απατώμαι τα καταστήματα έχουν ειδικές ασφάλειες που συμπεριλαμβάνουν το πλήθος των οχημάτων που έχουν. (με επιφύλαξη αυτό... ισχύει εκτός αν με δούλεψαν >< )
Εγώ σε παρόμοια περίπτωση με την δικιά σου, αφού ο υπεύθυνος μου εξήγησε την όλη κατάσταση, του ζήτησα παρόλαυτα να κάνουμε μεταβίβαση, μου είπε πως αν θέλω δεν έχει πρόβλημα απλά θα πρέπει να την πληρώσω εγώ, την πλήρωσα και την κάναμε κανονικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα συμφορουμιτες.

προσωρινη ακινησία στη ΔΟΥ.

Οσο εχει πινακιδα απανω, πρεπει να πληρωνεις ασφάλιση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer (850cc) Ducati MTS 1200S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντως εγώ την πάτησα γερά, δεν αντέχω να τα ξαναγράψω , δες εδώ ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα