Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
elmacho

Σκωτία- Γλασκώβη

20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW f gs (650cc) Triumph Street triple

Δημοσιεύτηκε

Χαιρετώ και μπαίνω κατευθυείαν στο θέμα. Για τα επόμενα 4 χρόνια θα πρέπει να μετακομίσω στην Γλασκώβη για να κάνω το PhD μου. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν κάποιος έχει ταξιδέψει και ξέρει από Σκωτία και Γλασκώβη- Γενικές Συμβουλές

2) Τι καιρό έχει εκεί πάνω?

3) θέλω να πάρω μηχανή και εκεί με το που θα πατήσω το πόδι μου. Είναι δύσκολη η διαδιακασία? Επίσης θα μπορώ να την οδηγώ ή απλά θα λιώσω από το κρύο και τη βροχή? Ακόμη, δυστυχώς στο νησί οδηγούν ανάποδα. Αυτό είναι κάτι που εύκολα ξεπερνιέται?

Να ανεβάσω πάνω τη δικιά μου είναι μια σκέψη αλλά είναι τόσο χρέπι που θα με αφήσει σε κάποιο χωριό της γαλλίας να πίνω κρασί και να τρώω τυρί..:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Χαιρετώ και μπαίνω κατευθυείαν στο θέμα. Για τα επόμενα 4 χρόνια θα πρέπει να μετακομίσω στην Γλασκώβη για να κάνω το PhD μου. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν κάποιος έχει ταξιδέψει και ξέρει από Σκωτία και Γλασκώβη- Γενικές Συμβουλές

3) θέλω να πάρω μηχανή και εκεί με το που θα πατήσω το πόδι μου. Είναι δύσκολη η διαδιακασία? Επίσης θα μπορώ να την οδηγώ ή απλά θα λιώσω από το κρύο και τη βροχή? Ακόμη, δυστυχώς στο νησί οδηγούν ανάποδα. Αυτό είναι κάτι που εύκολα ξεπερνιέται?

Να ανεβάσω πάνω τη δικιά μου είναι μια σκέψη αλλά είναι τόσο χρέπι που θα με αφήσει σε κάποιο χωριό της γαλλίας να πίνω κρασί και να τρώω τυρί..:laugh:

1) Έχω πάει, αλλά με γκρουπ / λεωφορείο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν ακουμπάμε κανέναν, δεν πιάνουμε ανθρώπους με τα χέρια μας φιλικά όπως κάνουμε εδώ. Το θεωρούν σεξουαλική περενόχληση, :uglystupid2: φωνάζουν για πλάκα την αστυνομία και σε μπουζουριάζουν με κατηγορητήριο χωρίς να πάρεις πρέφα. Ηλικιωμένος κύριος απ' το γκρουπ έπιασε απ' τον αγκώνα μια γκαρσόνα για να του φέρει τον λογαριασμό (επειδή δεν ήξερε γρι αγγλικά για να το ζητήσει), η κοπέλα πήγε στην κουζίνα κι έμπηξε τα κλάμματα, βγήκε τσαμπουκαλεμένος ο γκόμενός της (δούλευε κι αυτός εκεί) κι έκανε μεγάλη φασαρία, φωνάξανε την αστυνομία, και χάρις στον οδηγό και τον ξεναγό δεν απαγγέλθηκαν κατηγορίες στο κακόμοιρο το γεροντάκι που δεν καταλάβαινε τί έγινε. Καθυστερήσαμε κανά 2ωρο εκεί........

Το φαγητό τους καμμία σχέση με της Αγγλίας. Τρως καλά (και με μεγαλύτερη ποικιλία) και όχι αίματα όπως οι κάτω.

2) :shit: Βρέχει συνέχεια. :taz: Να φανταστείς πήγα Αύγουστο, αλλά δε νοιώθει το μέρος από καλοκαίρι όπως το ξέρουμε. 

3) Προσωπικά δε θα στο συνιστούσα, αν και όλα είναι θέμα συνήθειας και ταύλας του καθενός. Μποτιλιαρίσματα πάντως δε θυμάμαι για να είναι ανασταλτικός παράγοντας το αμάξι.

Με το καλό. :smile:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Με το καλό να πας, και συγχαρητήρια!

Σε τι αντικείμενο; 

Εγώ μόνο για το 3 θα σου πω ότι η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής: τα βασικά τα νιώθεις στο 4ήμερο, ανετα. Πχ σε ποιο σημείο κάθεσαι σε φανάρι που στρίβει δεξιά και κάτι τέτοια τα οποία θέλουν πακέτο τσιγάρα για να αναπαράσταση, και με γράμματα είναι δύσκολο :P

Αλλά πάντα να έεις το νου σου γιατί το muscle memory Μπορεί να πεταχτεί καμμιά φορά που θα σαι χαλαρός, θα απολαμβάνεις την θέα κλπ.

Και να πας να κάτσεις σε λάθος μεριά δηλάδη.

Το πιο δύσκολο είναι να νιώσεις ότι προσπερνάς αμάξι από δεξιά, ενώ πιο κάτω υπάρχει διασταυρωση και ο τυπος βγαίνει γιατί τον αφήνει να περάσει ο αμαξάς, και εσύ λες προλαβαίνω, αλλά υπολογίζεις λάθος μεριά.

Αυτά τα περίπλοκα τελωσπάντων.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε

γλασκωβη..
Δε μου αρεσε καθολου..Μπλιαααξξ...καμια σχεση με ενδιβουργο.Παρολαυτα μπορει να φταιει οτι για αρκετες μερες ειμασταν σε χωριουδακια , βουνα λιμνες και τελευταια μερα σαββατοβραδο κιολας βγηκαμε γλασκωβη

ολοι λιωμα , ειδικο βανακι για να μαζευει μεθυσμενους να τους πηξγαινει στο σπιτι και ασθενοφορο να κανει γυρες κ να μαζευει τους ακομα ποιο λιωμα για πλυση στομαχου χαχαχα

Ολοι σου μιλανε , ολοι σου πιανουν την παρλα. Αυτο με το αγγιγμα δε το συναντισα καθολου παντως εγω σε ολη τη σκωτια.

Στα χωρια ειναι ΧΑΟΤΙΚΑ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΑ , αλλα γλασκωβη:...ΟΟΟΟΟΛΟ Μουνιτσες...ΟΟΟοΟΟΟοοΟλο μουνιτσες :-)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με το καλό να πας, και συγχαρητήρια!

Σε τι αντικείμενο; 

Εγώ μόνο για το 3 θα σου πω ότι η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής: τα βασικά τα νιώθεις στο 4ήμερο, ανετα. Πχ σε ποιο σημείο κάθεσαι σε φανάρι που στρίβει δεξιά και κάτι τέτοια τα οποία θέλουν πακέτο τσιγάρα για να αναπαράσταση, και με γράμματα είναι δύσκολο :P

Αλλά πάντα να έεις το νου σου γιατί το muscle memory Μπορεί να πεταχτεί καμμιά φορά που θα σαι χαλαρός, θα απολαμβάνεις την θέα κλπ.

Και να πας να κάτσεις σε λάθος μεριά δηλάδη.

Το πιο δύσκολο είναι να νιώσεις ότι προσπερνάς αμάξι από δεξιά, ενώ πιο κάτω υπάρχει διασταυρωση και ο τυπος βγαίνει γιατί τον αφήνει να περάσει ο αμαξάς, και εσύ λες προλαβαίνω, αλλά υπολογίζεις λάθος μεριά.

Αυτά τα περίπλοκα τελωσπάντων.

Έτσι που μου τα λες μαλλον θα χρειαστει στην αρχη να έχω ποδηλατο να το κάνω λίγο βίωμα και μετα να παρω μηχανη. Αλλα μηχανη θα παρω. Δεν υπαρχει περιπτωση να την παλεψω χωρις καμια βολτα στα περιξ.

Το PhD είναι στην Μηχανολογια ( πιο συγκεκριμένα:Product Verification & High Value Manufacturing at SMEs).

1) Έχω πάει, αλλά με γκρουπ / λεωφορείο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν ακουμπάμε κανέναν, δεν πιάνουμε ανθρώπους με τα χέρια μας φιλικά όπως κάνουμε εδώ. Το θεωρούν σεξουαλική περενόχληση, :uglystupid2: φωνάζουν για πλάκα την αστυνομία και σε μπουζουριάζουν με κατηγορητήριο χωρίς να πάρεις πρέφα. Ηλικιωμένος κύριος απ' το γκρουπ έπιασε απ' τον αγκώνα μια γκαρσόνα για να του φέρει τον λογαριασμό (επειδή δεν ήξερε γρι αγγλικά για να το ζητήσει), η κοπέλα πήγε στην κουζίνα κι έμπηξε τα κλάμματα, βγήκε τσαμπουκαλεμένος ο γκόμενός της (δούλευε κι αυτός εκεί) κι έκανε μεγάλη φασαρία, φωνάξανε την αστυνομία, και χάρις στον οδηγό και τον ξεναγό δεν απαγγέλθηκαν κατηγορίες στο κακόμοιρο το γεροντάκι που δεν καταλάβαινε τί έγινε. Καθυστερήσαμε κανά 2ωρο εκεί........

Το φαγητό τους καμμία σχέση με της Αγγλίας. Τρως καλά (και με μεγαλύτερη ποικιλία) και όχι αίματα όπως οι κάτω.

2) :shit: Βρέχει συνέχεια. :taz: Να φανταστείς πήγα Αύγουστο, αλλά δε νοιώθει το μέρος από καλοκαίρι όπως το ξέρουμε. 

3) Προσωπικά δε θα στο συνιστούσα, αν και όλα είναι θέμα συνήθειας και ταύλας του καθενός. Μποτιλιαρίσματα πάντως δε θυμάμαι για να είναι ανασταλτικός παράγοντας το αμάξι.

Με το καλό. :smile:

1) Αυτό με το άγγιγμα δε το ξερα, σε ευχαριστώ που με προειδοποίησες.

2 και 3) Αρα η λογικη επιλογη ειναι το αμαξι αλλα θα δω μηπως παλευετε και με μηχανη.

Στα χωρια ειναι ΧΑΟΤΙΚΑ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΑ , αλλα γλασκωβη:...ΟΟΟΟΟΛΟ Μουνιτσες...ΟΟΟοΟΟΟοοΟλο μουνιτσες :-)

*insert Bill Cosby Gif*  :laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έτσι που μου τα λες μαλλον θα χρειαστει στην αρχη να έχω ποδηλατο να το κάνω λίγο βίωμα και μετα να παρω μηχανη. Αλλα μηχανη θα παρω. Δεν υπαρχει περιπτωση να την παλεψω χωρις καμια βολτα στα περιξ.

Το PhD είναι στην Μηχανολογια ( πιο συγκεκριμένα:Product Verification & High Value Manufacturing at SMEs).

1) Αυτό με το άγγιγμα δε το ξερα, σε ευχαριστώ που με προειδοποίησες.

2 και 3) Αρα η λογικη επιλογη ειναι το αμαξι αλλα θα δω μηπως παλευετε και με μηχανη.

*insert Bill Cosby Gif*  :laugh:

Κλασικό το φωσφορίζον ή κίτρινο πανωφόρι! 

ωραίος! Με τι μάστερ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Εγω ειμαι ποιο νοτια και με λιγοτερες βροχοωρες τον χρονο ωστοσο οι βροχες ειναι αρκετες ...
Αν ειμουν στην θεση σου η επιλογη αμαξι/μηχανη εγγειτε στο γεγονος αν εχει λεωφοριο/τρενο κοντα στο σπιτι/εστιες που θα βρεις και το ποσο κοντα ειναι στο πανεπηστιμιο.

Τον χειμωνα ουτε για πλακα δεν μπορω να κανω 23 χιλιομετρα το προι για να παω στην δουλεια....αναγγαστικα με το αμαξι παω γιατι δεν εχει βολικο τρενο...
Αν ειχε βολικο τρενο θα ειχα μονο την μηχανη χωρεις να πολυ νιαζομαι αφου θα την επερνα οταν και αν γουσταρω ανεξαρτητος καιρου και οχι γιατι πρεπει να παω στην δουλεια... καθε πρωι ανεξερατητος καιρου.

Εγω θα σου ελεγα να βρεις πρωτα σπιτι/εστια/συγγατικο να τακτοποιηθεις να περασεις κανα 3+1 μηνες
ο πρωτος μηνας θα εχει πολλα εξοδα αναγγαστηκα η τελος παντον παραπανω απο τα κανονικα. και μετα τους επομενους τρεις μηνες  δες τα οικονομικα σου ωστε να βρεις μια μηχανη τον "κυβικων" σου κατα την γνωμη μου κατι παλαιο και καλοσυντηρημενο οπου υπαρχουν πολλα τετοια μηχανακια εικει πανω ,βεβαια σαν φοιτητης δικαιουσε να φερεις την υπαρχουσα μηχανη σου/οχημα/αμαξι  απο την ελλαδα χωρεις να αλαξεις τις πινακιδες και χωρεις να πληρωνεις την πανακριβες ασφαλειες τους.

Αυτο που σου λεω ειναι δικαιωμα σου για τα επομενα χρονια για οσο δηλαδη εισαι φοιτητης στο ΗΒ  δηλαδη γενικως στην ΕΕ  για οσο εισαι φοιτητης στην χωρα που σπουδαζεις δεν εχεις καμοια μα καμοια υποχρεωση  ως κατοικος της ΕΕ να αλαξεις τις πινακιδες σου στην χωρα που διαμενεις/σπουδαζεις. (κραταω μια επιφηλαξη για το ΗΒ γιατι τα χαιβανια οδηγουν αλλιως και για το Brexit) γενικως google it για να εισαι σιγουρος.

Η γνωμη μου ειναι πως αν μπορεις να στειλεις την μηχανη σου απο την Ελλαδα καντο...θα σου βγει ποιο οικονομικα σε ασφαλειες και παγια εξοδα.και στο τελος τον σπουδων σου αν αποφασησεις να γυρισεις την στελενεις χωρεις να χολοσκας για εκτελονισμους ΚΤΕΟ μηλια/χιλιομετρα και λοιπα. 

Αν αποφασισεις να ζησεις ΗΒ θα εχεις προβληματακια με τα μηλια/χιλιομετρα πχ να αλαξεις το κοντερ σε μηλια και κατι τετοια χαζα απο οσο ξερω.

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κλασικό το φωσφορίζον ή κίτρινο πανωφόρι! 

Κρυμμένο περιεχόμενο

Επειδή έχω πτυχίο από το ΕΜΠ έξω αναγνωρίζεται σαν Master.

Εγω θα σου ελεγα να βρεις πρωτα σπιτι/εστια/συγγατικο να τακτοποιηθεις να περασεις κανα 3+1 μηνες
ο πρωτος μηνας θα εχει πολλα εξοδα αναγγαστηκα η τελος παντον παραπανω απο τα κανονικα. και μετα τους επομενους τρεις μηνες  δες τα οικονομικα σου ωστε να βρεις μια μηχανη τον "κυβικων" σου κατα την γνωμη μου κατι παλαιο και καλοσυντηρημενο οπου υπαρχουν πολλα τετοια μηχανακια εικει πανω ,βεβαια σαν φοιτητης δικαιουσε να φερεις την υπαρχουσα μηχανη σου/οχημα/αμαξι  απο την ελλαδα χωρεις να αλαξεις τις πινακιδες και χωρεις να πληρωνεις την πανακριβες ασφαλειες τους.

Αυτο που σου λεω ειναι δικαιωμα σου για τα επομενα χρονια για οσο δηλαδη εισαι φοιτητης στο ΗΒ  δηλαδη γενικως στην ΕΕ  για οσο εισαι φοιτητης στην χωρα που σπουδαζεις δεν εχεις καμοια μα καμοια υποχρεωση  ως κατοικος της ΕΕ να αλαξεις τις πινακιδες σου στην χωρα που διαμενεις/σπουδαζεις. (κραταω μια επιφηλαξη για το ΗΒ γιατι τα χαιβανια οδηγουν αλλιως και για το Brexit) γενικως google it για να εισαι σιγουρος.

Η γνωμη μου ειναι πως αν μπορεις να στειλεις την μηχανη σου απο την Ελλαδα καντο...θα σου βγει ποιο οικονομικα σε ασφαλειες και παγια εξοδα.και στο τελος τον σπουδων σου αν αποφασησεις να γυρισεις την στελενεις χωρεις να χολοσκας για εκτελονισμους ΚΤΕΟ μηλια/χιλιομετρα και λοιπα.

Μάλλον έτσι θα εργαστώ...θα το δω λίγο και μετά θα αποφασίσω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδή έχω πτυχίο από το ΕΜΠ έξω αναγνωρίζεται σαν Master.

Μάλλον έτσι θα εργαστώ...θα το δω λίγο και μετά θα αποφασίσω.

Εδω αναγνωριζετε το τμημα μου απο το ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ σαν μαστερ με 243 ects, τo ΕΜΠ  δεν θα αναγνωριστει που εχει και ενα χρονο παραπανω αρα θεωριτικα παραπανω μαθηματα και αρα περαπανω etcs  (αν και δεν υπολογιζοντε ακριβος ετσι)???  οταν τα αντιστοιχα γερμανικα μπατσελορ σε νορμαλ πανεπιστιμια να σου δωσουν μετα βιας  170 etcs 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με 243 ects

waaaaat ?? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

δε ξέρω την εμπειρία του χειμώνα, αυγουστο που είχα παει στην νότια σκοτία έφτασε μέγιστη τους 18-20 βαθμούς και στην βόρεια μαξ 13-14, βέβαια για μηχανή ήταν μια χαρά μιας και δεν ιδροκοπάς και φοράς τον καλύτερο σου εξοπλισμό 

καλύτερα να πας πρώτα να δεις και μετά να αποφασίσεις, παλικάρια κάτοχοι μηχανών που έτυχε να έχω την εμπειρία τις βγάζουν περιστασιακά και σίγουρα εκτός 4-5 μηνών το χρόνο γιατί το κρύο δε κάνει πλάκα 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σε βλεπω να χωνεις τα πραματα σε μεταφορικη και να καβαλας για το ταξιδι!

καλά χιλιόμετρα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

waaaaat ?? 

Θα σου στειλω με pm φωτογραφια  του επιμαχου σημειου που αναφερει τiς  ects μοναδες απο το αντιγραφο πτυχιου που εκδηδουν τα τσακαλια και στα αγγλικα....

και εμενα οταν μου το ανγνωρισαν σαν μαστερ στην Γερμανια την ιδια αντιδραση ειχα...ξαφνιαστικα ευχαριστα.

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
AGV Kawasaki H2R

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου με το καλό να πας και με το καλό να γυρίσεις.

Έκανα 2 χρόνια μεταπτυχιακά Γλασκώβη στο Caley. Δεν διάβασα καν τι λένε οι υπόλοιποι, θα σου πω πως πέρασα εγώ.

Από ζωή είναι τέλεια για εμάς τους Ελληνάρες. Τέλειες υποδομές για τις σπουδές σου και απίστευτα club το βράδι. All you can eat μαγαζιά παμφθηνα (αν έχεις φυσικά χρήματα για πέταμα οκ, πληρώνεις και στα υπόλοιπα!), farmfoods σουπερμαρκετ τζαμπα, πραγματικές εκπτώσεις σε πολυκαταστήματα ανα 1-2 βδομάδες (θα σου χρειαστούν για πουλοβερ/μπουφαν αγορες παμφθηνα) κλπ. Βεβαίως ενοικια πανακριβα, ταξι απλησίαστα και γενικώς... πρέπει να προσέχεις που τα χαλάς.

Οι σκωτσέζες μικρές είναι λουκούμια .. (μετα τα 30 αλλάζει το πράμα, γιατί από το πολύ cheese and chips μετά το club θα δεις πως γίνονται..) και γενικώς κάνεις dolce vita με λίγα χρήματα, αν είσαι του club.. Θα μάθεις επιτέλους τι εστί Garage και Tunnel... και εφοδιάσου με πολύ τσιγάρο αν καπνίζεις!

ΑΝ σου αρεσουν οι ταινίες θα απολαύσεις τα UGC (πάρε μια κάρτα απεριορίστων ταινιών και μπες να δεις τι σημαίνει DD).

Το Caley είναι καρακεντρο-2 δρόμους πάνω από Sauchiehall/Buchanan (κεντρικός πεζόδρομος ένα πράγμα), το Glasgow στου δια την μα, και το Strath το περπατάς μέχρι το κέντρο.

Caledonian, Glasgow ή Strath εσύ? Τι ειδικότητα?

Το μόνο που δεν παλεύεται είναι το οριζόντιο ψιλόβροχο 24/7, και ότι ήλιο θα δεις 10 φορές το χρόνο.... επομένως ξέχνα την μηχανή, μεγάλη ταλαιπωρία και δεν θα σε βολέψει καθόλου. Τα αυτοκίνητα είναι πάμφθηνα, πάρε ένα με 500 ευρω με όλα πληρωμένα (road tax/ασφαλεια για ενα χρόνο) και θα σαι ζάμπλουτος το βράδι, όταν θα γυρνάς φορτωμένος με σκωτσέζες που κάνουν οτοστοπ παντού!

η Ελληνική κοινότητα είναι μεγάλη εκεί, μπορούν να σε βοηθήσουν στα πάντα με το που πας, αν χρειαστείς καμιά βοήθεια έχω τα κονέ μου ακόμα, να σου δώσω κανά τηλέφωνο (στείλε πμ αν χρειαστείς).

Καλή δύναμη για το phd σου!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1) Εγώ ζω στη Σκωτία σχεδόν δύο χρόνια, είχα πάει οδικός με το σκούτερ μου,

τώρα το κυκλοφορώ μόνο τα καλοκαίρια,

πέρσι που πήγαινα όλη τη χρονιά για δουλειά συνέχεια με αυτό, προκλήθηκαν σοβαρές ζημιές-οξειδώσεις σε αρκετά σημεία από το αλάτι που ρίχνουν συνέχεια στους δρόμους,

γι`αυτό και δεν θα δεις πολλούς να κυκλοφορούν το χειμώνα.

2) Συγκριτικά με το κλίμα της Ελλάδας η Σκωτία έχει ήπιους Χειμώνες και κρύα Καλοκαίρια,

για εμένα υπάρχουν 3 εποχές εδώ,

Άνοιξη- από Απρίλιο έως Ιούλιο,

Φθινόπωρος-από Άυγουστο έως Οκτώβριο,

Χειμώνας-από Νοέμβριο έως Μάρτιο,

τελευταία φορά που βγήκα έξω από το σπίτι και είχε 25 βαθμούς ήταν τον Απρίλιο που είχα έρθει στα Γιάννενα :laugh:

3) Οι μοτοσικλέτες εδώ κοστίζουν λίγο πιο ακριβά σε σχέση με την Ελλάδα,

αν η μοτοσικλέτα που έχεις είναι σε καλή κατάσταση τότε αξίζει να την φέρεις,

αν δεν είναι τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου, δεν θα πάρεις έγκριση ούτε και πινακίδες.

η οδήγηση στα αριστερά είναι θέμα συνήθειας, μετά από λίγο καιρό δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
StripleR,DRZ-SM (1075cc) Πολλά

Δημοσιεύτηκε

Καλές σπουδές..Έχω πάει πρόσφατα και θα πηγαίνω αραιά και που Σκωτία(αλλά Εδιμβουργο) για κάμποσο καιρό οπότε θα προσθέσω ότι μπορώ.

Όσα λέω ισχύουν για το Εδιμβούργο,αν και δεν νομίζω να έχει μεγάλες διαφορές.

1)Είναι ακριβά.Όλα. Και αυτό είναι κυρίως γιατί υπάρχει η διαφορά λίρας ευρώ. Αλλά και πάλι είναι αρκετά ακριβα..
Πακέτο τσιγάρα(αν καπνίζεις) 10 ευρώ. Μπύρα σε Pub με φοιτιτική έκπτωση κάτι λιγότερο από 4 λίρες. Φαγητό σε φαστφουντάδικο με φοιτιτική έκπτωση κάτι περισσότερο από 5 λίρες. Φαγητό σε εστιατόρειο(όχι τίποτα τρομερό,τύπου TGI Fridays) 12 λίρες.  Σαν φοιτιτής με το περιορισμένο μου budget μου φάνηκαν πολλά..

Επίσης άρχισε από 1 μήνα πριν πας να κοιτάς αγγελίες σε διάφορες σελίδες και να κλείνεις ραντεβού για να δεις σπίτια. Τα ενοίκεια στο Εδιμβούργο παίζουν σε μέσο όρο μαζί με νερό,ρεύμα,θέρμανση και ίντερνετ 450-500 λίρες για ένα δωμάτειο που πιθανότατα θα συγκατοικείς..Ρώτα στην γραμματεία της σχολής αν μπορείς να μείνεις σε εστίες και αν ναι αν τις χρεώνουν και ψάξε και για ιδιωτικές εστίες μήπως σε βολεύει.Συνήθως η τιμή για ιδιωτικές είναι τύπου 500-600 λίρες για ένα δωμάτιο με δικό του μπανιο,γραφείο και κοινοχρηστη κουζίνα με άλλα 4 εώς 6 άτομα..

2)Ο καιρός είναι περίεργος..Σπάνια θα κατεύει η θερμοκρασία το χειμώνα υπερβολικά πολύ..Αλλά και το καλοκαίρι δεν θα ανέβει πολύ..Έχει ένα μόνιμο κρύο με υγρασία και σταθερές δόσεις εκνευριστικής βροχής και σπάνια κενά όπου θα βγεί ο ήλιος για λίγες ώρες..

3)Δεν ξέρω τα διαδικαστικά..Αλλά θεωρώ πως δεν πολύ αξίζει..Ίσως να πάρεις κάτι από εκεί καλύτερα αν έχεις την οικονομική άνεση..Δεν είδα και πολλούς με μηχανή και λογικό με το κρύο και την βροχή..Επίσης μπορείς να πας σχεδόν παντού σε 20-25 λεπτα μάξιμουμ με τα πόδια αν βρεις σπίτι σε βολική περιοχή..

Αν εν τέλη το κάνεις μην αγχώνεσαι για το ανάποδο..Επιβιώνουμε στους ελληνικούς δρόμους που συμβαίνουν τα πάντα..Έρχονται κανονικά,ανάποδα,καίνε στοπ-φαναρια κτλ κτλ..Σε 3-4 μέρες δεν θα έχεις θέμα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 (600cc) HJC R-Pha 10+ Triumph Tiger

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος αντε με το καλο!

Λοιπον εχω παει μονο Γλασκωβη απο Σκωτια λογω δουλειας 2 φορες αλλα απο 1-2 μερες την καθε φορα (την μια φορα πηγα και στο Σελτικ - Μπαρτσελονα)

Δεν μαρεσε να σου πω την αληθεια, αλλα αυτα ειναι και υποκειμενικα. Οι Σκωτσεζοι γενικοτερα ειναι πολυ πιο φιλικοι απτους Αγγλους, και οταν ξεπερασεις την οτι να ναι προφορα τους, μπορεις να βγαλεις ακρη μαζι του.

Ενταξει ο καιρος ειναι σιγουρα αρκετα κρυος, αλλα απο Σκωτια η Γλασκωβη θεωρειται οτι εχει καλο καιρο.

Εγω ανεβηκα προσφατα με την μηχανη μου απο Ελλαδα - Λονδινο. Ειναι απιστευτη εμπειρια δεν χρειαζεται να πω πολλα. Αλλα θα σου προτεινα μαλλον για πρωτη φορα να ανεβεις με αεροπλανο, να σεταριστεις πρωτα και μετα το βλεπεις. Ειδικα αν σκοπευεις να ανεβεις τωρα τον χειμωνα.

Η αναποδη οδηγηση δεν ειναι τπτ το ιδιατερο. Συνηθιζετε πολυ ευκολα. Αλλωστε οι δρομοι στην Αγγλια ειναι αλλη φαση, και οι γραμμες ειναι παντα  ευδιακριτες και βαμμενες και ουσιαστικα σε πανε μονοι τους, σαν Πλειμομπιλ ενα πραγμα...!

Αντε καλη τυχη και καλη ανοδος!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

1) οι ανθρωποι εκει ειναι πολυ φιλικοι κ ειμαστε καλοδεχουμενοι, παρε καλη φωτογραφικη μηχανη θα σου φανει χρησιμη αν κανεις ταξιδακια προς ινβερνες κλπ

2)ψοφοκρυο ποκυ λιγοτερη βροχη απο νοτια

3)καλυτερα ξεχνα την μηχανη εκει πηγαινε πρωτα δες γιατι κρυο μιλαμε κ μετα τα ξαναλεμε.Γενικα αν εισαι στο πανεπιστημιο δεν χρειαζεσαι μεσο μετακινησης καθολου

η αναποδη οδηγηση συνηθιζεται σε λιγοτερο απο μια βδομαδα...απλα μετα θα μπερδευεσαι οταν γυρνας ελλαδα

η διαδικασια αγορας οχηματος ειναι αστεια υποθεση...η χρηση του ομως πολυ σοβαρη(κυριως το παρκινγκ κ η ασφαλεια) εγω χαριζα το αμαξι μου φιατ πουντο 2002 με 90000χλμ σε δυο κολητους κ δεν το ηθελαν για να μην εχουν την ευθυνη...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου με το καλό να πας και με το καλό να γυρίσεις.

Έκανα 2 χρόνια μεταπτυχιακά Γλασκώβη στο Caley. Δεν διάβασα καν τι λένε οι υπόλοιποι, θα σου πω πως πέρασα εγώ.

Από ζωή είναι τέλεια για εμάς τους Ελληνάρες. Τέλειες υποδομές για τις σπουδές σου και απίστευτα club το βράδι. All you can eat μαγαζιά παμφθηνα (αν έχεις φυσικά χρήματα για πέταμα οκ, πληρώνεις και στα υπόλοιπα!), farmfoods σουπερμαρκετ τζαμπα, πραγματικές εκπτώσεις σε πολυκαταστήματα ανα 1-2 βδομάδες (θα σου χρειαστούν για πουλοβερ/μπουφαν αγορες παμφθηνα) κλπ. Βεβαίως ενοικια πανακριβα, ταξι απλησίαστα και γενικώς... πρέπει να προσέχεις που τα χαλάς.

Οι σκωτσέζες μικρές είναι λουκούμια .. (μετα τα 30 αλλάζει το πράμα, γιατί από το πολύ cheese and chips μετά το club θα δεις πως γίνονται..) και γενικώς κάνεις dolce vita με λίγα χρήματα, αν είσαι του club.. Θα μάθεις επιτέλους τι εστί Garage και Tunnel... και εφοδιάσου με πολύ τσιγάρο αν καπνίζεις!

ΑΝ σου αρεσουν οι ταινίες θα απολαύσεις τα UGC (πάρε μια κάρτα απεριορίστων ταινιών και μπες να δεις τι σημαίνει DD).

Το Caley είναι καρακεντρο-2 δρόμους πάνω από Sauchiehall/Buchanan (κεντρικός πεζόδρομος ένα πράγμα), το Glasgow στου δια την μα, και το Strath το περπατάς μέχρι το κέντρο.

Caledonian, Glasgow ή Strath εσύ? Τι ειδικότητα?

Το μόνο που δεν παλεύεται είναι το οριζόντιο ψιλόβροχο 24/7, και ότι ήλιο θα δεις 10 φορές το χρόνο.... επομένως ξέχνα την μηχανή, μεγάλη ταλαιπωρία και δεν θα σε βολέψει καθόλου. Τα αυτοκίνητα είναι πάμφθηνα, πάρε ένα με 500 ευρω με όλα πληρωμένα (road tax/ασφαλεια για ενα χρόνο) και θα σαι ζάμπλουτος το βράδι, όταν θα γυρνάς φορτωμένος με σκωτσέζες που κάνουν οτοστοπ παντού!

η Ελληνική κοινότητα είναι μεγάλη εκεί, μπορούν να σε βοηθήσουν στα πάντα με το που πας, αν χρειαστείς καμιά βοήθεια έχω τα κονέ μου ακόμα, να σου δώσω κανά τηλέφωνο (στείλε πμ αν χρειαστείς).

Καλή δύναμη για το phd σου!

Ευτυχώς δεν καπνίζω οπότε γλιτώνω το έξοδο αυτό αλλά ούτε και βγαίνω και πολύ στα κλαμπ. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και εσένα και όλα τα παιδιά που απάντησαν μετά, αλήθεια βοήθησαν. Καλή συνέχεια και καλά χιλιόμετρα μάγκες!

Υ.Γ. Στο Strath θα είμαι  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR 1300A MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

http://motoadv.gr/2014/02/09/scotland2013/

ετεροχρονισμένος.

οπως πάντα.

ο Δημητρης γραφει(?) ΚΑΙ εδω...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα