Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Kostas-MotoLover

Ερώτηση μόνο για γνώστες (χαχα) και.... νοικοκυρόπαιδα!

38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Δεν προκειται να στεγνωσεια ποτε ρουχα με τον αφυγραντηρα. Απλα οταν αναγκαζεσαι να εχεις την απλωστρα σε καποιο δωματιο, επιταγχυνει τη διαδικασια .

Ο αφυγραντηρας μονο κερδος ειναι για τι σπιτι. Βλεπεις αμεση διαφορα στην ατμοσφαιρα και στην αισθηση του χωρου. Κρατα το μονιμα στο 55-60%. Να ξερεις οτι πανω απο 70% ξεκινα η μουχλα ...

Εαν επαιρνες αυτο που σου ειχα προτεινει, θα εβγαζε ζεστο αερα και, επιπλεον, θα ζεσταινε τον χωρο κανα δυο βαθμους.

Καλοριζικο!!

(Δεν βλεπω να γλιτωνεις το στεγνωτηριο...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda africa HJC FS-10

Δημοσιεύτηκε

μια απο τα ιδια εδω κι αρκετο καιρο. ειμαι ακομα μεταξυ αφυγραντηρα η στεγνωτηριου.

με εχει κερδισει το στεγνωτηριο αλλα μεγαλο το κοστος. ακομα το αναβαλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα γαμαει οχι τα χαλαει..

αλλα εμενα ζμπουτσαμ..για πετσετες εκει κ σωβρακο κατλσες γαμαει μανες..Χωρις αυτο θα φοραγα ολο χεσμενα σωβρακα μιας κ ειμαι "πολυ οργανωμενος" και τα αφηνω ολα τελευταια στιγμη

Αμα βαλεις καμια μπλουζα με σταμπα τον ιπιες..λιωμενα πλαστικα παντου.Τωρα τα αυτονομα στεγνωτιρια δε ξερω αν εχουν ρυθμιση θερμοκρασιας ,. το πλυντιριο στεγνωτιριο που που εχω βγαζει 100000C και ρυθμιζεις τον χρονο..

δε beerαζει , Καλο Ειναι Καημενε (ΚΕΚ)

ετσι κ αλλιως κατι λινατσες για ρουχα εχω δε γαμιεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

μια απο τα ιδια εδω κι αρκετο καιρο. ειμαι ακομα μεταξυ αφυγραντηρα η στεγνωτηριου.

Δεν εχει τιποτα κοινο το στεγνωτηριο με τον αφυγραντηρα οσο αφορα το σκοπο χρησης τους.

Ο αφυγραντηρας δεν στεγνωνει. Απλα βοηθα στο στεγνωμα. Το στεγνωτηριο σε 2-3 ωρες μετα το πλυντηριο τα ρουχα πανε ντουλαπα στεγνα, μαλακα και μυρωδατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν προκειται να στεγνωσεις ποτε ρουχα με τον αφυγραντηρα. Απλα οταν αναγκαζεσαι να εχεις την απλωστρα σε καποιο δωματιο, επιταγχυνει τη διαδικασια .

Ο αφυγραντηρας μονο κερδος ειναι για τι σπιτι. Βλεπεις αμεση διαφορα στην ατμοσφαιρα και στην αισθηση του χωρου. Κρατα το μονιμα στο 55-60%. Να ξερεις οτι πανω απο 70% ξεκινα η μουχλα ...

Εαν επαιρνες αυτο που σου ειχα προτεινει, θα εβγαζε ζεστο αερα και, επιπλεον, θα ζεσταινε τον χωρο κανα δυο βαθμους.

Καλοριζικο!!

(Δεν βλεπω να γλιτωνεις το στεγνωτηριο...)

Γιώργη, σήμερα είχαμε ένα ακόμα πλυντήριο. Μέχρι το απόγευμα και παρά τον ήλιο όλη μέρα, τα βάλαμε μέσα αρκετά νωπά μόλις έπεσε ο ήλιος. Τα έβαλα στο μηχάνημα και ήδη έχουμε μαζέψει στεγνά τα περισσότερα. Και τα υπόλοιπα κοντεύουν. Και χωρίς - όπως λες κι εσύ - να έχεις μια ατμόσφαιρα μούχλας και έντονης μυρωδιάς από απορρυπαντικά / μαλακτικά στα δωμάτια. Άρα γίνεται δουλίτσα.

Το μοντέλο με τον ζεστό αέρα που είπες και έχει ένα 70ευρω πιο ακριβά (+40% απ' το δικό μου), ουσιαστικά προσπαθεί να κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά που κάνει κι ένα αερόθερμο δωματίου (έχω 2 convector) ή ένα air-condition (έχω 2). Έχει δηλ. αντίσταση που ανεβάζει την κατανάλωση στα 650 W/h, όταν τα αερόθερμά μου είναι των 750W, 1250W και σύνολο 2000W έκαστο. Ε, βάζω αυτά που έχω να σπάσω το κρύο και έχω και καλύτερο αποτέλεσμα.

Μπα, δεν παίζει πλέον να πάρω στεγνωτήριο. Έχω δει σημαντικά αποτελέσματα (σε λογικά πάντα επίπεδα), τα ρούχα δεν μπαινοβγαίνουν 2-3 μέρες στις βεράντες παραμένοντας το ίδιο νωπά!, είναι μικρό και βολικό, δεν έχω το φόβο να καταστέψω τα ρούχα (βασικότατο), γλίτωσα το χώρο που θα μού 'πιανε στη βεράντα, και γλίτωσα κι ένα αρκετά μεγάλο έξοδο ΜΕ ρίσκο πάντα για το αποτέλεσμα (αν μου έβγαινε μούφα τί να το έκανα?)

Γιάννη, απ' ότι κατάλαβα, για να έχεις επιτυχία επιλέγοντας στεγνωτήριο, πρέπει να βρεις ποιό απ' όλα κάνει σωστότερη δουλειά απ' τα άλλα και ν' αποφύγεις τις μούφες. Δυστυχώς, η εκ των προτέρων δοκιμή είναι αδύνατη ώστε να είσαι σίγουρος. Άρα θα πρέπει να εμπιστευτείς τυφλά ό,τι σου πει κάποιος για το δικό του και να αναζητήσεις το ίδιο. Δύσκολα πράγματα και αβέβαια......

Τα γαμαει οχι τα χαλαει..

αλλα εμενα ζμπουτσαμ..για πετσετες εκει κ σωβρακο κατλσες γαμαει μανες..Χωρις αυτο θα φοραγα ολο χεσμενα σωβρακα μιας κ ειμαι "πολυ οργανωμενος" και τα αφηνω ολα τελευταια στιγμη

Αμα βαλεις καμια μπλουζα με σταμπα τον ιπιες..λιωμενα πλαστικα παντου.Τωρα τα αυτονομα στεγνωτιρια δε ξερω αν εχουν ρυθμιση θερμοκρασιας ,. το πλυντιριο στεγνωτιριο που που εχω βγαζει 100000C και ρυθμιζεις τον χρονο..

δε beerαζει , Καλο Ειναι Καημενε (ΚΕΚ)

ετσι κ αλλιως κατι λινατσες για ρουχα εχω δε γαμιεται

:laugh::laugh:

Δεν εχει τιποτα κοινο το στεγνωτηριο με τον αφυγραντηρα οσο αφορα το σκοπο χρησης τους.

Ο αφυγραντηρας δεν στεγνωνει. Απλα βοηθα στο στεγνωμα. Το στεγνωτηριο σε 2-3 ωρες μετα το πλυντηριο τα ρουχα πανε ντουλαπα στεγνα, μαλακα και μυρωδατα.

Εννοείται πως είναι δύο εντελώς διαφορετικές συσκευές και με εντελώς διαφορετικούς τρόπους λειτουργίας και αποτελέσματος. Αν είναι όμως να αναγκαστώ να ξαναγοράσω έστω τα μισά ρούχα τα παιδικά και τα δικά μας και νά 'χω πληρώσει κι ένα σκασμό λεφτά για μια συσκευή που ίσως με εκνευρίσει και την παροπλίσω, ε προτιμάω τον αφυγραντήρα χίλιες φορές. Είπαμε: είναι θέμα κόστους - ωφέλειας.

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Up παιδια 

Χρειαζομαι αφυγραντηρα. 

Τι να παρω? 

Θελω να ειναι ινβετερ και οχι με ζεολιθο ( τα λεω σωστα?) δηλαδη να εχω λογικη καταναλωση και μιλαμε για σπιτι 100 τ.μ 

Αααα και αν γινεται μην ξεφευγουμε πολυ σε τιμη

Για πειτε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Πηρα τον inventor p2 wifi περυσι και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος σε ολα εκτος απο τον θορυβο....ακουγεται λιγο παραπανω απ οτι πρεπει και στην turbo λειτουργια ακομα πιο πολυ.(ειχα διαβασει κριτικες σχετικα με τον θορυβο αλλα τελικα τον επελεξα καθως με καλυπτε στα υπολοιπα χαρακτηριστικα).

Μπορεις να τον χειριζεσαι μεσω wifi και ανα πασα στιγμη να ξερεις ποσο υγρασια εχεις στο χωρο που σε ενδιαφερει.

Βεβαια δεν τον εχω στο δωματιο που κοιμαμαι ωστε να με ενοχλει τοσο πολυ ο ηχος της λειτουργιας του,τον εχω τοποθετημενο οσο γινεται στο "μεσον" του σπιτιου ωστε να συσσωρευει την υγρασια απο ολα τα δωματια.

Τραβοντας την υγρασια  βοηθας το καλοριφερ (στην περιπτωση μου) να αποδοσει καλυτερα και πιο γρηγορα μιας και ο αερας που εξερχεται απο τον αφυγραντηρα ειναι θερμοτερος.

Τις πρωτες μερες θα παθεις πλακα οταν δεις ποσο υγρασια υπηρχε στο σπιτι σου,θα βαρεθεις να αδειαζεις το δοχειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ποση ωρα το δουλευεις την ημερ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συνηθως απο το μεσημερι και μετα,εως το βραδυ που θα πεσω για υπνο.

Αλλα σταματαει  μονο του οταν πιασει την επιθυμητη τιμη που του εχεις δωσει ως set.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Συνηθως απο το μεσημερι και μετα,εως το βραδυ που θα πεσω για υπνο.

Αλλα σταματαει  μονο του οταν πιασει την επιθυμητη τιμη που του εχεις δωσει ως set.

Αυτον εχεις

https://www.apothema.gr/inventor-eva-ii-pro-wifi-ep3-wifi16l-123916p

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Πηρα τον inventor p2 wifi 

https://www.skroutz.gr/s/10204621/Inventor-Power-P2-WiFi25L.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Εγω πηρα περσι τον eva 2.ειχα παρει στην αρχη τον π2 αλλα εκανε αρκετο θορυβο και τον αλλαξα με τον ευα.Πιο ησυχος και κανει καλη δουλεια.Το μονο που θα θελα που μαρεσε στον αλλο ειναι το wifi αλλα δεν ειναι και τιποτα απαραιτητο.

Αν σκεφτεσαι για αυτον για μενα παρτον.καλος ειναι και οικονομικος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Κι εγώ τον Eva II των 20lt έχω (δυστηχώς χωρίς Wifi) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κάνει πολύ καλή δουλειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this