Roumis

Τρακαρισμα με κούτα!

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Δεν συμφωνω καθόλου. Πρώτον, δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω τον τυπο να την γλιτώσει ετσι απλά. Αυτήν την κωλοχώρα, όπως την λες, την έχουμε κάνει έτσι, σε μεγάλο βαθμό, επειδή αφήνουμε το κάθε λαμόγιο και τον κάθε "κανω οτι μου αρέσει και σε όποιον αρεσει" τύπο να ατιμώρητους, επειδή έχουμε την νοοτροπία του "που να μπλέκω τώρα" και του "δεν βαριέσαι τώρα, αφού έτσι λειτουργεί το πράγμα εδώ".

Και όλα μου τα χρήματα να φάω σε δικηγόρους θα τραβήξω την υπόθεση μεχρι εκεί που δεν πάει, πιο πολύ για την εριστική και άκρως προκλητική συμπεριφορά του ιδιοκτήτη του φορτηγού και του γιου του. Εχουμε και δουλειές και έχουμε αργήσει μου ελεγαν, λες και είναι οι μοναδικοί άνθρωποι στον κόσμο που έχουν δουλειές. Εγώ που απο εκεί που πήγαινα στην δουλειά μου, βρέθηκα ξαφνικά, με υπαιτιότητα δική τους, να σέρνομαι στην άσφαλτο, με την καινούργια μου μηχανή διαλυμένη δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω από το να μιλάω όλη μέρα με ασφαλιστικές και δικηγόρους.

Παληκάρι μου γλυκό, δε σου είπα να αφήνεις ατιμώρητους τους όποιους φταίχτες.

Σου επισημαίνω απλά κάποιες αλήθειες, που συχνά αγνοεί κάποιος που δεν έχει εμπλακεί ποτέ σε δικαστικές περιπέτειες και τις οποίες ανακαλύπτει μετά και με άσχημες συνέπειες. Θέλει πολύ ψάξιμο, άριστη στρατηγική και προετοιμασία και έναν δικηγόρο που θα εμπιστεύεσαι και δε θά 'ναι λαμόγιο, για να έχεις βάσιμες ελπίδες πως αυτά που θα σου τάξει ότι μπορείς να κερδίσεις, να είναι και πραγματικά και εφικτά. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολα μπορείς από απειρία ή άκρατο αυθορμητισμό να εμπλακείς σε περιπέτειες. Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" και "τακτικές" που αν δεν εφαρμόσεις θα βγεις "και κερατάς και δαρμένος".

Επειδή το περιστατικό σου είναι λίγο ιδιαίτερο και ήδη έχεις δει δείγματα γραφής απ' την άλλη πλευρά, πίστεψέ με, αν μπορέσεις να πάρεις με ωραίο τρόπο λεφτά απ' την ασφαλιστική του άλλου και φτιάξεις το όμορφο μηχανάκι σου, θα έχεις κερδίσει χρόνο, χρήμα και προπάντων ψυχική ηρεμία (που τώρα δυστυχώς έχεις απολέσει εξαιτίας του συμβάντος). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Παληκάρι μου γλυκό, δε σου είπα να αφήνεις ατιμώρητους τους όποιους φταίχτες.

Σου επισημαίνω απλά κάποιες αλήθειες, που συχνά αγνοεί κάποιος που δεν έχει εμπλακεί ποτέ σε δικαστικές περιπέτειες και τις οποίες ανακαλύπτει μετά και με άσχημες συνέπειες. Θέλει πολύ ψάξιμο, άριστη στρατηγική και προετοιμασία και έναν δικηγόρο που θα εμπιστεύεσαι και δε θά 'ναι λαμόγιο, για να έχεις βάσιμες ελπίδες πως αυτά που θα σου τάξει ότι μπορείς να κερδίσεις, να είναι και πραγματικά και εφικτά. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολα μπορείς από απειρία ή άκρατο αυθορμητισμό να εμπλακείς σε περιπέτειες. Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" και "τακτικές" που αν δεν εφαρμόσεις θα βγεις "και κερατάς και δαρμένος".

Επειδή το περιστατικό σου είναι λίγο ιδιαίτερο και ήδη έχεις δει δείγματα γραφής απ' την άλλη πλευρά, πίστεψέ με, αν μπορέσεις να πάρεις με ωραίο τρόπο λεφτά απ' την ασφαλιστική του άλλου και φτιάξεις το όμορφο μηχανάκι σου, θα έχεις κερδίσει χρόνο, χρήμα και προπάντων ψυχική ηρεμία (που τώρα δυστυχώς έχεις απολέσει εξαιτίας του συμβάντος). 

Τώρα συμφωνούμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Δεν συμφωνω καθόλου. Πρώτον, δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω τον τυπο να την γλιτώσει ετσι απλά. Αυτήν την κωλοχώρα, όπως την λες, την έχουμε κάνει έτσι, σε μεγάλο βαθμό, επειδή αφήνουμε το κάθε λαμόγιο και τον κάθε "κανω οτι μου αρέσει και σε όποιον αρεσει" τύπο να ατιμώρητους, επειδή έχουμε την νοοτροπία του "που να μπλέκω τώρα" και του "δεν βαριέσαι τώρα, αφού έτσι λειτουργεί το πράγμα εδώ".

Και όλα μου τα χρήματα να φάω σε δικηγόρους θα τραβήξω την υπόθεση μεχρι εκεί που δεν πάει, πιο πολύ για την εριστική και άκρως προκλητική συμπεριφορά του ιδιοκτήτη του φορτηγού και του γιου του. Εχουμε και δουλειές και έχουμε αργήσει μου ελεγαν, λες και είναι οι μοναδικοί άνθρωποι στον κόσμο που έχουν δουλειές. Εγώ που απο εκεί που πήγαινα στην δουλειά μου, βρέθηκα ξαφνικά, με υπαιτιότητα δική τους, να σέρνομαι στην άσφαλτο, με την καινούργια μου μηχανή διαλυμένη δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω από το να μιλάω όλη μέρα με ασφαλιστικές και δικηγόρους.

Respect για το σκεπτικο σου, σου λεω απο τωρα (αν και μαλλον το ξερεις ηδη) οτι θα τους κλασεις μια μαντρα @@ σε προσωπικο επιπεδο. Οτι αξιωνεις ειναι απο την ασφαλιστικη εταιρεια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια μεχρι και για νερα στην ασφαλτο υπαρχει νομος..Δηλαδη κατι σαπουναδες που υπαρχουν μονιμα  σε μερικα σημεια απο κατι πλυντιρια αυτοκινητων η κατι τετοια , αμα φας τουμπα προβλεπετε να τους πας πιπα κωλο. Εδω σε ενα γνωστο μας με φορτηγο του εσπασε δε θυμαμαι τι οπως πηγαινε στο δρομο κ φυγανε λαδια , δε το πηρε ειδηση και τον βρηκαν μετα κ τον γαμισανε.

Αλλιως αμα ειναι ετσι παω να βαλω φακες για αρκουδες  η ναρκες ..η ετσω.. κουτες...στην Λ καβαλας και να αραξω διπλα να βλεπω το θεαμα

Σωστό αυτό που γράφεις, αλλά ο φίλος αναρωτιέται αν εμπλέκεται και ωφείλει να τον αποζημιώσει κάποια ασφαλιστική, όχι αν υπάρχει νόμος.

Νόμος είναι και ότι απαγορεύεται να πάρω ένα πιστόλι και να αρχίσω να πυροβολάω μοτοσυκλετιστές. Αν όμως το κάνω, ο νόμος στρέφεται εναντίον μου, ποινικά (=το κράτος με βάζει φυλακή γιατί απαγορεύεται να πυροβολάω ανθρώπους), και αστικά (=εμένα του θύματος, μου έκανες την τάδε ζημειά πυροβολόντας με, πληρωσέ την μου τώρα). Εδώ είναι η διαφορά που συζητάμε, επειδή ο ασφαλισμένος πήρε ένα πιστόλι και με πυροβόλησε, δεν πάει να πει ότι ωφείλει η ασφαλιστική του να με αποζημιώσει. Η ασφαλιστική του θα με αποζημιώσει αν έχει κάνει κάτι με το οχημά του ή συνέπεια αυτού.

Το πετάω νερά στον δρόμο και γλυστράει εξαιτίας μου κάποιος, πάλι δεν είναι περίπτωση που η ασφαλιστική του θύτη, ωφείλει να κάνει κάτι.

Ομοίως και το παράδειγμα του φίλου, αν έγινε έτσι.

Το ότι κάποιος έριξε μια κούτα στο δρόμο ή πάνω στον μοτοσυκλετιστή προκαλώντας ατύχημα και ζημειές, ΔΕΝ είναι οδικό θέμα, είναι ιδιωτικό θέμα, μεταξύ του θύτη και του θύματος, πρέπει το θύμα να κινηθεί νομικά εναντίον του θύτη κάνοντας αγωγή και διεκδικώντας αποζημίωση ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΤΗ.

Αν τώρα το κουτί έπεσε λόγω κίνησης του οχήματος, δεν το είχαν καλά δεμένο κ.ο.κ. πράγματα δλδ που έχουν να κάνουν με οδικό ατύχημα, ΤΟΤΕ ΝΑΙ, ωφείλει να αποζημειώσει η ασφαλιστική.

Τέσπα, καλό ξεμπέρδεμα εύχομαι στον φίλο και σύντομα και πάλι με την μηχανή του.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 Vstrom K9 Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Σωστό αυτό που γράφεις, αλλά ο φίλος αναρωτιέται αν εμπλέκεται και ωφείλει να τον αποζημιώσει κάποια ασφαλιστική, όχι αν υπάρχει νόμος.

Νόμος είναι και ότι απαγορεύεται να πάρω ένα πιστόλι και να αρχίσω να πυροβολάω μοτοσυκλετιστές. Αν όμως το κάνω, ο νόμος στρέφεται εναντίον μου, ποινικά (=το κράτος με βάζει φυλακή γιατί απαγορεύεται να πυροβολάω ανθρώπους), και αστικά (=εμένα του θύματος, μου έκανες την τάδε ζημειά πυροβολόντας με, πληρωσέ την μου τώρα). Εδώ είναι η διαφορά που συζητάμε, επειδή ο ασφαλισμένος πήρε ένα πιστόλι και με πυροβόλησε, δεν πάει να πει ότι ωφείλει η ασφαλιστική του να με αποζημιώσει. Η ασφαλιστική του θα με αποζημιώσει αν έχει κάνει κάτι με το οχημά του ή συνέπεια αυτού.

Το πετάω νερά στον δρόμο και γλυστράει εξαιτίας μου κάποιος, πάλι δεν είναι περίπτωση που η ασφαλιστική του θύτη, ωφείλει να κάνει κάτι.

Ομοίως και το παράδειγμα του φίλου, αν έγινε έτσι.

Το ότι κάποιος έριξε μια κούτα στο δρόμο ή πάνω στον μοτοσυκλετιστή προκαλώντας ατύχημα και ζημειές, ΔΕΝ είναι οδικό θέμα, είναι ιδιωτικό θέμα, μεταξύ του θύτη και του θύματος, πρέπει το θύμα να κινηθεί νομικά εναντίον του θύτη κάνοντας αγωγή και διεκδικώντας αποζημίωση ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΤΗ.

Αν τώρα το κουτί έπεσε λόγω κίνησης του οχήματος, δεν το είχαν καλά δεμένο κ.ο.κ. πράγματα δλδ που έχουν να κάνουν με οδικό ατύχημα, ΤΟΤΕ ΝΑΙ, ωφείλει να αποζημειώσει η ασφαλιστική.

Τέσπα, καλό ξεμπέρδεμα εύχομαι στον φίλο και σύντομα και πάλι με την μηχανή του.

Συμφωνώντας με όσα είπες τολμώ να το πάω ένα βήμα παραπάνω και να ΕΙΚΑΣΩ ότι η φορτοεκφόρτωση ενός οχήματος, έστω και σε στάση με τον τρόπο που έγινε, υποστηριζόμενη από έναν καλό δικηγόρο με τους απαραίτητους μάρτυρες, μπορεί να σταθεί σαν οδικό ατύχημα στο δικαστήριο, εμπλέκοντας έτσι αυτόματα την ασφαλιστική του υπαίτιου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Race Blu HJC RPHA 70 Είναι πολλές

Δημοσιεύτηκε

Από την ώρα που θα εμπλακεί δικηγόρος να στραφείς εναντίων όλων (ασφαλιστική και ιδιώτη), αφού έτσι κι αλλιώς θα πληρώσεις. Αν έχεις υπομονή πιστεύω ότι στο τέλος θα αποζημιωθείς καλά. Προσοχή στο δικηγόρο να είναι δικός σου άνθρωπος, μην τυχόν και τον εξαγοράσουν οι άλλοι. Κρίμα που δεν πήγες σε κάποιο νοσοκομείο να βεβαιώσει τραυματισμό και να ζητήσεις περισσότερα. Καλή δύναμη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Συμφωνώντας με όσα είπες τολμώ να το πάω ένα βήμα παραπάνω και να ΕΙΚΑΣΩ ότι η φορτοεκφόρτωση ενός οχήματος, έστω και σε στάση με τον τρόπο που έγινε, υποστηριζόμενη από έναν καλό δικηγόρο με τους απαραίτητους μάρτυρες, μπορεί να σταθεί σαν οδικό ατύχημα στο δικαστήριο, εμπλέκοντας έτσι αυτόματα την ασφαλιστική του υπαίτιου.

Μα ειναι μεσα στον ορισμο του οδικου ατυχηματος... Εμπλεκει οχημα οδηγο/αναβατη. Το θεμα ειναι οτι ο σερσερης που πεταξε την κουτα στον φιλο μας ειναι απλος εργαζομενος στην συγγεκριμενη φαση ιδιοτης . Και αν καταλβενω σωστα  μονο ιδιοτικα μπορει να το κινηγισει. Δεν ειμαι ειδικος το τι καταλαβενω απο την φαση λεω. 

Εγω αν ημουν στην θεση σου και αφου ειχαν τετοια συμπεριφορα.. σαν να εισουν σκυλος στην μεση του δρομου.....και η ζωη σου δεν εχει αξια παραπανω απο την δουλεια τους θα τους εσφαζα αγρια αλλα με το γαντι παντα. 

Θα εκανα τις παραπανω ενεργειες με την βοηθεια καποιου νομικου αφου πρωτα βεβαιονομουν.....οτι με το "καλο" δεν τα περνουν
Θα προσπαθουσα να επικοινωνησω με τους μαρτυρες να βεβαιαωσω την θεληση τους να "τρεξουν"
Θα προσπαθουσα να ανακατεψω ικα μικα σικα επιθεωρηση εργασιας  για το αν ο εργαζομενος γιος του ιδιοκτητη ειναι σωστα ασφαλισμενος και δουλευει σε σωστο περιβαλον αν επινε αλκολ κατα την ωρα εργασια τους και οτι γ@μολεπτομερια εχει ο νομος  και  τετοια πραγματα παρα μονο για να τους ανχοσω οσο δεν παει και να κανω τον
εξωδικο  συμβιβασμο να μοιαζει ωαση εν τι ερημο για αυτους  τους σερσεριδες.
Θα εχωνα την μητη μου οπου μπορουσα και με νομιμο τροπο με εξωδικα η ο.τι αλλο νομιμο τροπο μπορω να βρω γιατι δηλωθικε σαν οδηγος ο πατερας και οχι ο γιος και με βαση τον ισχυρισμο τον μαρτυρων. 

Αφου η "δουλεια" τους ποναει....Στην "δουλεια" χτυπα τους 

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

μακρια και απο interamerica ασφαλιστικη..

Το αυτο!!! Μακρια με τελικη ταχυτητα Καβασο H2R

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 HJC Rpha 10+ Yamaha

Δημοσιεύτηκε

τοσο πικρα με ιντεραμερικαν κ ανυτιμε? 

Εμενα σε αναλογο περιστατικο μεχρι κ αυτοκινητο αντικαταστασης μ προτειναν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Μα τι λετε ρε παιδια που δεν ειναι οδικο θεμα. Οτιδηποτε γινεται πανω στο δρομο, ειτε εισαι κινουμενος, ειτε παρκαρισμενος, ειναι μεσα στον ΚΟΚ. Ακομα και οι πεζοι.
Υπαρχουν συγκεκριμενες διαταξεις για τη φορτωση οχηματος.
Και ξαναλεω, αν ανοιξω εγω τη πορτα του οχηματος μου, οντας παρκαρισμενος, δεν θα εχω ευθυνη συμφωνα με τον ΚΟΚ, αν ξαπλωσω καποιον στο οδοστρωμα, με τη πραξη μου αυτη; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από την ώρα που θα εμπλακεί δικηγόρος να στραφείς εναντίων όλων (ασφαλιστική και ιδιώτη), αφού έτσι κι αλλιώς θα πληρώσεις. Αν έχεις υπομονή πιστεύω ότι στο τέλος θα αποζημιωθείς καλά. Προσοχή στο δικηγόρο να είναι δικός σου άνθρωπος, μην τυχόν και τον εξαγοράσουν οι άλλοι. Κρίμα που δεν πήγες σε κάποιο νοσοκομείο να βεβαιώσει τραυματισμό και να ζητήσεις περισσότερα. Καλή δύναμη.

Για σταθείτε ρε παιδιά για να καταλάβω.

Δηλ. όποιος καλέσει ασθενοφόρο επειδή ανησυχεί μήπως έχει πάθει κάτι, ή το κάνει εκ του πονηρού για να "εκβιάσει" μετά για υλική αποζημίωση, σημαίνει ότι οι γιατροί θα του πιστοποιήσουν τραυματισμό κι ας μην έχει? Έχουμε τρελαθεί τελείως?

Παίδες, στο Νοσοκομείο που θα πάει όποιος πάει, θα του κάνουν εξετάσεις, και αν δεν του βρουν τίποτα θα φύγει όπως πήγε και χωρίς το παραμικρό χαρτί που να πιστοποιεί ότι έχει πρόβλημα υγείας εκ του τροχαίου. Και το παλικάρι εδώ είπε ότι (ευτυχώς) δεν είχε τραυματισμό, αλλά μόνο υλικές ζημιές στο μηχανάκι του. Άρα? τί θα πετύχαινε αν ειδοποιούσε ΕΚΑΒ? Άσε που αν ειδοποιείς το ΕΚΑΒ επειδή σου βγήκε μια παρανυχίδα, αυτομάτως το στερείς από κάποιον που μπορεί να το έχει απόλυτη ανάγκη. Ανήθικο και εγκληματικό δεν είναι?

Εκτός και αν έχετε όλοι γιατρό της αρεσκείας σας σε όλα τα Νοσοκομεία της χώρας, να υπογράφει ό,τι γουστάρετε χωρίς να φοβάται για την υπογραφή του (εφόσον δεν θα συνοδεύεται αυτή και από ανάλογες εργαστηριακές εξετάσεις που να πιστοποιούν τραυματισμό). Και αν έχετε (γιατρό για τέτοιες δουλειές), τότε να μην κατηγορούμε τους γιατρούς ότι είναι "φακελάκηδες"......

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

...............................

Εδω αξιώνουμε αποζημίωση από το θύτη ρε Κώστα, εσύ κόλλησες σε αυτό? :laugh:

Κάτι τέτοιες μαλακίες γράφονται γενικώς στο ίντερνετ και για αυτό οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν με την καμία παρά μόνο σε παράβαση που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση (τύπου πέρασες στοπ και μόνο). 

Τέσπα, αν ο φίλος θέλει να δρομολογηθεί το ζήτημά του, το δρόμο του τον έχουν δείξει αρκετοί ήδη. 

ΥΓ: απλά παίρνοντας την πάσα σου Κώστα, σε κάθε τροχαίο με μηχανή, όσο ασήμαντο κι αν είναι, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ να γίνεται μια επίσκεψη σε νοσοκομείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

..................

ΥΓ: απλά παίρνοντας την πάσα σου Κώστα, σε κάθε τροχαίο με μηχανή, όσο ασήμαντο κι αν είναι, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ να γίνεται μια επίσκεψη σε νοσοκομείο.

Εννοείται. Καλό είναι να πας προληπτικά. Αλλά αν είσαι καλά, μπορείς να πας και μόνος σου και να μη στερήσεις το ασθενοφόρο από σοβαρά περιστατικά. Αυτό λέω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Εννοείται. Καλό είναι να πας προληπτικά. Αλλά αν είσαι καλά, μπορείς να πας και μόνος σου και να μη στερήσεις το ασθενοφόρο από σοβαρά περιστατικά. Αυτό λέω.

Δε θυμαμαι ακριβως πώς το ειχες γραψει αρχικα γιατι επεξεργαστηκες το μηνυμα σου. Αν η ενσταση ειναι το ασθενοφορο και μονο, συμφωνω. Επειδη γενικως υπαρχουν υπουλοι τραυματισμοι οι οποιοι μπορουν να σε στειλουν στα θυμαρακια, μια επισκεψη στο εφημερευον νοσοκομειο ειπα απλως οτι καλο θα ειναι. Εστω και με τα ποδια. :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δε θυμαμαι ακριβως πώς το ειχες γραψει αρχικα γιατι επεξεργαστηκες το μηνυμα σου. Αν η ενσταση ειναι το ασθενοφορο και μονο, συμφωνω. Επειδη γενικως υπαρχουν υπουλοι τραυματισμοι οι οποιοι μπορουν να σε στειλουν στα θυμαρακια, μια επισκεψη στο εφημερευον νοσοκομειο ειπα απλως οτι καλο θα ειναι. Εστω και με τα ποδια. :biggrin:

Στην επεξεργασία δεν άλλαξα κάτι απ' όσα είχα γράψει. Πρόσθεσα μόνο τη φράση: Άσε που αν ειδοποιείς το ΕΚΑΒ επειδή σου βγήκε μια παρανυχίδα, αυτομάτως το στερείς από κάποιον που μπορεί να το έχει απόλυτη ανάγκη. Ανήθικο και εγκληματικό δεν είναι?

Ναι, η ένστασή μου είναι μόνο στην εν γνώσει μας κλήση ΕΚΑΒ για καθαρά πονηρούς σκοπούς μετέπειτα "εκβιασμών" για αποζημιώσεις. Αν αισθάνεσαι μια χαρά και ξέρεις / θυμάσαι πώς έπεσες και αν χτύπησες (έλεος, υπάρχουν και τούμπες της πλάκας, δεν είναι όλες του θανατά), τότε πας και μόνος σου. Και ΑΝ έχεις κάτι, θα στο βρούνε και βλέπεις μετά πώς θα κινηθείς.

Ν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Στην επεξεργασία δεν άλλαξα κάτι απ' όσα είχα γράψει. Πρόσθεσα μόνο τη φράση: Άσε που αν ειδοποιείς το ΕΚΑΒ επειδή σου βγήκε μια παρανυχίδα, αυτομάτως το στερείς από κάποιον που μπορεί να το έχει απόλυτη ανάγκη. Ανήθικο και εγκληματικό δεν είναι?

Ναι, η ένστασή μου είναι μόνο στην εν γνώσει μας κλήση ΕΚΑΒ για καθαρά πονηρούς ΗΛΙΘΙΟΥΣ σκοπούς μετέπειτα "εκβιασμών" για αποζημιώσεις. Αν αισθάνεσαι μια χαρά και ξέρεις / θυμάσαι πώς έπεσες και αν χτύπησες (έλεος, υπάρχουν και τούμπες της πλάκας, δεν είναι όλες του θανατά), τότε πας και μόνος σου. Και ΑΝ έχεις κάτι, θα στο βρούνε και βλέπεις μετά πώς θα κινηθείς.

Ν

Οτι κι αν ισχυριστεις, οτι κι αν αξιωσεις απο την ασφαλιστικη του θυτη, για να προχωρησει στον υπολογισμο της αποζημειωσης η ασφαλιστικη σε στελνει (ή ερχεται) σε ιατροδικαστη ο οποιος ελεγχει ολα τα σχετικα εγγραφα/εξετασεις, που αποδεικνυουν αυτα που λες, και βεβαιωνει ο ιδιος στην ασφαλιστικη αν α) τραυματιστηκες στο βαθμο που επικαλεισαι β) δικαιουσαι αναρρωτικη αδεια γ) πηρες την αναρρωτικη αδεια που σου συνεστηθει δ) δεν εργαστηκες στο διαστημα αυτο της αναρρωτικης σου (βεβαιωση εργοδοτη) κοκ. (μιλαω εκ πειρας, προφανως :tooth: )

Εχουμε ανακαλυψει τον τροχο εδω περα και πώς θα "κόβουμε" μηνιάτικο από τις ασφαλιστικές σε περίπτωση που μας κάτσει ατύχημα. :rolleyes:

εντιτ: ο jimlertas παντως ειπε κριμα που δεν πηγες νοσοκομειο, οχι κριμα που δεν καλεσες ασθενοφορο. Επειδη το δικο του μηνυμα παραθεσες.

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οτι κι αν ισχυριστεις, οτι κι αν αξιωσεις απο την ασφαλιστικη του θυτη, για να προχωρησει στον υπολογισμο της αποζημειωσης η ασφαλιστικη σε στελνει (ή ερχεται) σε ιατροδικαστη ο οποιος ελεγχει ολα τα σχετικα εγγραφα/εξετασεις, που αποδεικνυουν αυτα που λες, και βεβαιωνει ο ιδιος στην ασφαλιστικη αν α) τραυματιστηκες στο βαθμο που επικαλεισαι β) δικαιουσαι αναρρωτικη αδεια γ) πηρες την αναρρωτικη αδεια που σου συνεστηθει δ) δεν εργαστηκες στο διαστημα αυτο της αναρρωτικης σου (βεβαιωση εργοδοτη) κοκ. (μιλαω εκ πειρας, προφανως :tooth: )

Εχουμε ανακαλυψει τον τροχο εδω περα και πώς θα "κόβουμε" μηνιάτικο από τις ασφαλιστικές σε περίπτωση που μας κάτσει ατύχημα. :rolleyes:

Πες τα ντε, γιατί έχουμε παραλογιστεί πολύ εδώ μέσα. :wacko:

Χτες βράδυ είχα πονοκέφαλο και πήρα ένα Panadol αναβράζων. Λες να είναι από κείνο το τροχαίο που είχα πριν 27 χρόνια κι έφταιγε εκείνη η μορφονιά που με κοίταξε απ' το μπαλκόνι? Τρέχω για μηνύσεις..... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Race Blu HJC RPHA 70 Είναι πολλές

Δημοσιεύτηκε

Δηλ. όποιος καλέσει ασθενοφόρο επειδή ανησυχεί μήπως έχει πάθει κάτι, ή το κάνει εκ του πονηρού για να "εκβιάσει" μετά για υλική αποζημίωση, σημαίνει ότι οι γιατροί θα του πιστοποιήσουν τραυματισμό κι ας μην έχει? Έχουμε τρελαθεί τελείως?

Παίδες, στο Νοσοκομείο που θα πάει όποιος πάει, θα του κάνουν εξετάσεις, και αν δεν του βρουν τίποτα θα φύγει όπως πήγε και χωρίς το παραμικρό χαρτί που να πιστοποιεί ότι έχει πρόβλημα υγείας εκ του τροχαίου. Και το παλικάρι εδώ είπε ότι (ευτυχώς) δεν είχε τραυματισμό, αλλά μόνο υλικές ζημιές στο μηχανάκι του. Άρα? τί θα πετύχαινε αν ειδοποιούσε ΕΚΑΒ? Άσε που αν ειδοποιείς το ΕΚΑΒ επειδή σου βγήκε μια παρανυχίδα, αυτομάτως το στερείς από κάποιον που μπορεί να το έχει απόλυτη ανάγκη. Ανήθικο και εγκληματικό δεν είναι?

Εκτός και αν έχετε όλοι γιατρό της αρεσκείας σας σε όλα τα Νοσοκομεία της χώρας, να υπογράφει ό,τι γουστάρετε χωρίς να φοβάται για την υπογραφή του (εφόσον δεν θα συνοδεύεται αυτή και από ανάλογες εργαστηριακές εξετάσεις που να πιστοποιούν τραυματισμό). Και αν έχετε (γιατρό για τέτοιες δουλειές), τότε να μην κατηγορούμε τους γιατρούς ότι είναι "φακελάκηδες"......

Αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμα θα δεις ότι το παλικάρι είπε ότι γλύτωσε με μώλωπες και γρατσουνιές και όχι ότι δεν είχε τίποτα. Επίσης το όλο θέμα με το ΕΚΑΒ και τα ασθενοφόρα μόνος σου το ανέφερες εγώ δεν είπα τίποτα για τέτοια πράγματα. Επίσης αν θεωρείς ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε να προκαλεί μώλωπες και εκδορές σε άλλους και αυτό να μη συνιστά απαίτηση για αποζημίωση τότε πράγματι έχουμε τρελαθεί τελείως. Διάβασε σε παρακαλώ αυτά που γράφω σωστά και μην κάνεις υποθέσεις και ερμηνείες δικές σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Άσε που αν ειδοποιείς το ΕΚΑΒ επειδή σου βγήκε μια παρανυχίδα, αυτομάτως το στερείς από κάποιον που μπορεί να το έχει απόλυτη ανάγκη. Ανήθικο και εγκληματικό δεν είναι? 

Ευτυχως το ΕΚΑΒ παντα πηγαινει στο πιο σοβαο περιστατικο, ακομα και να ειναι ετοιμο να σε φορτωσει, θα το στερησει απο ενα σοβαρο περιστατικο μονο αν ηδη ειναι μεσα και γινεται διακομιδη, και στην περιπτωση που οντως δεν εχεις κατι και το καλεις ειναι ανηθικο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμα θα δεις ότι το παλικάρι είπε ότι γλύτωσε με μώλωπες και γρατσουνιές και όχι ότι δεν είχε τίποτα. Επίσης το όλο θέμα με το ΕΚΑΒ και τα ασθενοφόρα μόνος σου το ανέφερες εγώ δεν είπα τίποτα για τέτοια πράγματα. Επίσης αν θεωρείς ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε να προκαλεί μώλωπες και εκδορές σε άλλους και αυτό να μη συνιστά απαίτηση για αποζημίωση τότε πράγματι έχουμε τρελαθεί τελείως. Διάβασε σε παρακαλώ αυτά που γράφω σωστά και μην κάνεις υποθέσεις και ερμηνείες δικές σου.

Το ποστ μου στο οποίο αναφέρεσαι (και ξαναδιάβασα προσεκτικά) νομίζω είναι σαφέστατο και δεν αισθάνομαι την ανάγκη να το αλλάξω / διορθώσω. 

Αλλά για να μιλάμε με πραγματικούς όρους και όχι θεωρητικά, :smile: μπορείς να μας πεις:

- Γνωρίζεις τί θα έγραφαν οι γιατροί ως διάγνωση μετά την διακομιδή του σε Νοσοκομείο για τους μώλωπες και τις γρατζουνιές?

- Θα νοσηλευόταν?

- Τί αποζημίωση και με τί ποσοστό σιγουριάς γνωρίζεις ότι θα μπορούσε να πάρει ο παθών μετά από σχετική αγωγή του?

:smile:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχουμε παραλογιστεί πολύ εδώ μέσα. :wacko:

Τροποποιήθηκε από τον telixristos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

.....................

Ε, μα. :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Φυσικά και έχω επίσημο έγγραφο απο την τροχαία και την δήλωση που έκανα στην ασφαλιστική μου.

Κάνα νέο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα