Roumis

Τρακαρισμα με κούτα!

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παιδιά,

Πρώτη φορά γράφω αν και διαβάζω συχνά. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα:

Καινούργια μηχανή, Yamaha XSR900, στο στρώσιμο (500 χιλ. στο κοντέρ)

Εχτές, όπως κατέβαινα ένα δρόμο την ώρα που πέρναγα από ένα φορτηγάκι παρκαρισμένο στην αριστερή πλευρά του δρόμου, έπεσε μια κούτα μέσα στην μεση του δρόμου (γ*** την τύχη μου δηλαδή), απο την ανοικτή πλαινή πόρτα του φορτηγού, δεν πρόλαβα να την αποφύγω και αφού βρήκε το τιμόνι πάνω της έπεσα στην άσφαλτο. Ευτυχώς εγω την γλίτωσα με μώλωπες και γραντζούνιες, αλλά η καινούργια μου μηχανή στραπατσαρίστηκε αρκετά. Το παίδι που έριξε την κούτα ήρθε με την μία και ρώταγε αν είμαι καλα, μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε πως του έφυγε η κούτα από τα χέρια (ξεφόρτωναν κούτες με φάρμακα και τις μετέφεραν στο φαρμακειο στο απένταντι πεζοδρόμιο). Μαζέυτηκαν και αρκετοί περαστικοί γύρω (το σκήνικο έγινε σε πλατεία), από τους οποίους αρκέτοι μου έδωσαν από μόνοι τους κινητα και ονόματα σε περίπτωση που χρειαστώ μάρτυρες. Ο πιτσιρικάς που οδηγούσε το φορτηγάκι, ήρθε με υφάκι και άρχισε τα έλα να κάνουμε φιλική δήλωση να τελειώνουμε γιατί έχουμε και δουλειές. Φυσικά και κάλεσα την τροχαία και την ασφάλεια μου (anytime) και έγιναν οι δηλώσεις κανονικά. 

Από εδώ και πέρα αρχίζουν τα ωραία. Ο οδηγός πήρε τηλέφωνο τον πατέρα του, ο οποίος έφτασε μετά απο κανα 25λεπτό και, χωρίς καν να ρωτήσει αν ζω ή πέθανα, άρχισε τσαμπουκάδες και τραμπουκισμούς του στυλ πήγες να προσπεράσεις και έπεσες πάνω στην κούτα που ήταν ήδη εκεί και θα κάνω αρνητική δήλωση και παρόμοιες αγριάδες (ευτυχώς που ήταν δυο φίλοι μου μαζί και με συγκράτησαν, γιατί θα είχαμε άλλα.). Εντώμεταξύ, ο πατέρας δήλωσε πως ήταν αυτός ο οδηγός(δεν ξέρω γιατί) και μόλις τον αντέκρουσα έιπε πως κάτι του έτυχε και έπρεπε να πεταχτεί κάπου. Κάτι έκρυβαν, αλλά μικρή σημασία έχει, μιας και το όχημα ήταν σταυθμευμένο. Τό θέμα έιναι πως έτσι όπως ήμουν τρελαμένος πήρα ένα φίλο μου δικηγόρο και του ζήτησα να ξεκινήσουμε διαδικασίες για αγωγές και μηνύσεις και ο ασφάλιστης με συμβούλεψε να μην κάνω τίποτα και με διαβεβαίωσε πως θα τα κανονίσει όλα η Ιντεραμέρικαν.  Μου είπε πως μόλις τον κυνηγήσει η ασφαλιστική νομικά θα κάνει 99% δήλωση για να μην μπλέξει.

Το αποτέλεσμα:

O τύπος δεν έχει κάνει δήλωση ακόμα. Η Ιντεραμέρικαν έχει βγάλει την ούρα της απέξω, αφού από ότι μου είπαν δεν έχουν έννομο συμφέρον να κινηθούν νομικά και δεν μπορούν να προβούν σε φιλικό διακανονισμό μιας και το ατύχημα δεν περιελάμβανε αυτοκίνητο, αλλά αντικέιμενο. Με έχουν αφήσει μόνο μου να μιλάω με την ασφαλιστική της άλλης πλευράς, η οποία με έχει παραπέμψει στον ασφαλιστή του συγκεκριμένου τύπου και ο ασφαλιστής με έχει παραπέμψει στον συνεργάτη του, ο οποίος είχε κάνει την ασφάλεια. Μύλος δηλαδή και στην μέση εγώ, να έχω καινούργια μηχανή στο γκαράζ με καθρέφτες να κρέμονται, με σπασμένες μανέτες, ακρόμπαρα, φαγωμένα σίδερα, να την βλέπω κάθε φορά και να κλαίει η ψυχή μου και να μην ξέρω πως να κινηθώ. Να περιμένω την ασφαλιστική του Ελληναρά τραμπούκου μπας και πιέσει καταστάσεις και μου κάνει δήλωση ή να ξεκινήσω αγωγές, εξώδικα και μηνύσεις. 

Συγνωμή αν σας κούρασα, απλά θα  εκτιμούσα καμιά συμβουλη από κάποιον πιο έμπειρο σε τέτοια θέματα, μιας και η Ιντεραμέρικαν me άφησε ξεκρέμαστο (μακρυά άλλη φορα...)

Ευχαριστώ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Ποια φαρμακαποθήκη είναι ; Ίσως μπορέσω να βοηθήσω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Σχολιο πρωτο: anytime = τη γαμησες. Στο δικο μου τρακαρισμα, η ασφαλιστικη του υπαιτιου με συμβουλευε τι να κανω. Το εχω γραψει ουκ ολιγες φορες, μεγαλυτερη απατη απο αυτες τις ασφαλιστικες-φαντασματα, δεν υπαρχει. 

Ον τοπικ, ισως ο πιτσιρικας δεν ειχε διπλωμα καταλληλο για το οχημα και αυτος ειναι ο λογος που δηλωσαν οδηγο τον πατερα. Απο τη στιγμη που ΔΕΝ μπορεις να το αποδειξεις, μην ασχολεισαι. (επισης δε θα ειχες κανενα οφελος εσυ απο αυτο)

Οι ασφαλειες ΓΕΝΙΚΩΣ ειναι η καλυτερη τους να σου λενε συνυπαιτιοτητα γιατι πολυ απλα δεν πληρωνουν κανεναν και καθεις αναλαμβανει την αποκατασταση της βλαβης απο την τσεπουλα του. Τιποτα καινουργιο σε αυτο........

Να κανεις κατι να "εκβιασεις" την αποδοχη της υπαιτιοτητας, απο τη στιγμη που επεσες σε ζωα και ευθυνοφοβους, δεν υπαρχει. ΙΜΟ βρες δικηγορο που ασχολειται με τροχαια, εξηγησε του την κατασταση ωστε να παρεις την οσο το δυνατον πιο τεκμηριωμενη και σιγουρη αποψη για το αν παιζει να αποζημειωθεις κι οχι να τα φας (κι αλλο) τα μουτρα. Αν σου πει οτι παιζει, ετοιμαζεσαι να τα πληρωσεις ΟΛΑ τα εξοδα απο τη τσεπη σου και υπομονη για 3-4 χρονια να γινει το δικαστηριο και να παρεις πισω τα χρηματα σου, μειον φυσικα την αμοιβη του δικηγορου, ±20%

Ελλαδα..............................

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xmax (250cc) n86 KTM smcR (690cc)

Δημοσιεύτηκε

μακρια και απο interamerica ασφαλιστικη..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η ασφαλιστική σου, εκτός κι αν έχεις μικτή ασφάλιση, καλά κάνει και δεν σε αποζημιώνει, αφού σε ασφαλίζει για εμπλοκή με άλλο όχημα ή/και άνθρωπο, όχι για εμπλοκή με αντικείμενο που ΔΕΝ είναι όχημα.

Αν έπεσες πάνω σε κούτα, σε γάτα, σε σκύλο, σε δέντρο, σε χαντάκι, σε πήρε η στροφή, σε κατάπιε η λακούβα κ.ο.κ. σου φταίει το αντικείμενο και ο χειριστής του, για τον οποίο πρέπει να κινηθείς ιδιωτικά για να αξιώσεις αποζημίωση από αυτόν.

Βρες δικηγόρο χθες, και ρώτα την συμβουλή του πως να κινηθείς νομικά για την αποζημείωση από τον χειριστή της κούτας. Από την στιγμή που όπως γράφεις κι εσύ, έχεις τηλέφωνα από μάρτυρες, έχεις ελπίδες να κερδίσεις κάποτε.

Μέχρι τότε, το πάθημα να σου γίνει μάθημα, να προσέχεις διπλά πριν πάθεις κάτι, και όχι να βασίζεσαι στο μετά ''α έχω δίκιο, ά έχω ασφάλεια, ά έχω τον νόμο με το μέρος μου'' γιατί σε αυτήν την περίπτωση και έτσι να είναι, μπελά βάζεις στην ζωή σου.

Για το μοτό μην στεναχωριέσαι, πάρτο μεν σαν ένα ακριβούτσικο μάθημα ζωής, είναι λεφτά και τίποτα παραπάνω δε.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν γνωρίζω ποια είναι. Ξέρω το όνομα του ιδιοκτήτη του φορτηγού και το φαρμακείο στο οποίο παρέδιδαν.

Σχολιο πρωτο: anytime = τη γαμησες. Στο δικο μου τρακαρισμα, η ασφαλιστικη του υπαιτιου με συμβουλευε τι να κανω. Το εχω γραψει ουκ ολιγες φορες, μεγαλυτερη απατη απο αυτες τις ασφαλιστικες-φαντασματα, δεν υπαρχει. 

Ον τοπικ, ισως ο πιτσιρικας δεν ειχε διπλωμα καταλληλο για το οχημα και αυτος ειναι ο λογος που δηλωσαν οδηγο τον πατερα. Απο τη στιγμη που ΔΕΝ μπορεις να το αποδειξεις, μην ασχολεισαι. (επισης δε θα ειχες κανενα οφελος εσυ απο αυτο)

Οι ασφαλειες ΓΕΝΙΚΩΣ ειναι η καλυτερη τους να σου λενε συνυπαιτιοτητα γιατι πολυ απλα δεν πληρωνουν κανεναν και καθεις αναλαμβανει την αποκατασταση της βλαβης απο την τσεπουλα του. Τιποτα καινουργιο σε αυτο........

Να κανεις κατι να "εκβιασεις" την αποδοχη της υπαιτιοτητας, απο τη στιγμη που επεσες σε ζωα και ευθυνοφοβους, δεν υπαρχει. ΙΜΟ βρες δικηγορο που ασχολειται με τροχαια, εξηγησε του την κατασταση ωστε να παρεις την οσο το δυνατον πιο τεκμηριωμενη και σιγουρη αποψη για το αν παιζει να αποζημειωθεις κι οχι να τα φας (κι αλλο) τα μουτρα. Αν σου πει οτι παιζει, ετοιμαζεσαι να τα πληρωσεις ΟΛΑ τα εξοδα απο τη τσεπη σου και υπομονη για 3-4 χρονια να γινει το δικαστηριο και να παρεις πισω τα χρηματα σου, μειον φυσικα την αμοιβη του δικηγορου, ±20%

Ελλαδα..............................

Επειδή έχω παιδικό φίλο δικηγόρο μου είπε πως η όλη διαδικασία τελειώνει συνήθως σε κανα χρόνο ή και λιγότερο, γιατί η μια πλευρά σχεδόν πάντα συμβιβάζεται. Επίσης, την αμοιβή του δικηγόρου στο τέλος την πληρώνει η χαμένη πλευρά. Ακόμα όταν πας δικαστικώς, πάντα παίρνεις πολυ περισσότερα από την αξία της ζημιάς, καθώς κοπανάς αγωγές για τα παντα, απο ηθικές/σωματικές βλάβες, μέχρι απώλεια εισοδήματος. Το θέμα είναι πως προτιμώ να τελειώσει το θέμα μέσω της ασφάλειας, να φτιάξω την μηχανή μου και να μην τρέχω ένα χρόνο με δικαστήρια και αγωγές.

Η ασφαλιστική σου, εκτός κι αν έχεις μικτή ασφάλιση, καλά κάνει και δεν σε αποζημιώνει, αφού σε ασφαλίζει για εμπλοκή με άλλο όχημα ή/και άνθρωπο, όχι για εμπλοκή με αντικείμενο που ΔΕΝ είναι όχημα.

Αν έπεσες πάνω σε κούτα, σε γάτα, σε σκύλο, σε δέντρο, σε χαντάκι, σε πήρε η στροφή, σε κατάπιε η λακούβα κ.ο.κ. σου φταίει το αντικείμενο και ο χειριστής του, για τον οποίο πρέπει να κινηθείς ιδιωτικά για να αξιώσεις αποζημίωση από αυτόν.

Βρες δικηγόρο χθες, και ρώτα την συμβουλή του πως να κινηθείς νομικά για την αποζημείωση από τον χειριστή της κούτας. Από την στιγμή που όπως γράφεις κι εσύ, έχεις τηλέφωνα από μάρτυρες, έχεις ελπίδες να κερδίσεις κάποτε.

Μέχρι τότε, το πάθημα να σου γίνει μάθημα, να προσέχεις διπλά πριν πάθεις κάτι, και όχι να βασίζεσαι στο μετά ''α έχω δίκιο, ά έχω ασφάλεια, ά έχω τον νόμο με το μέρος μου'' γιατί σε αυτήν την περίπτωση και έτσι να είναι, μπελά βάζεις στην ζωή σου.

Για το μοτό μην στεναχωριέσαι, πάρτο μεν σαν ένα ακριβούτσικο μάθημα ζωής, είναι λεφτά και τίποτα παραπάνω δε.

Εγώ να το πάρω σαν μάθημα. Ο τυπάς που πετάει κούτες πάνω σε μηχανές και βάζει σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές τι μάθημα θα πάρει? Πως σε αυτή τη χώρα κάνεις ότι γουστάρεις, το παίζεις μετά λίγο τσαμπουκάς και όλα καλα? Συνεχίζεις να κάνεις ότι γουστάρεις με μηδενικές συνέπειες?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Εχτές,

κάλεσες ΕΚΑΒ ?

2ο τόπικ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F800GS BMW F800GS

Μια σημείωση που καλό είναι να γνωρίζει ο topic starter.

"Δεν τράκαρες με κούτα."

Για να ξέρεις και πως να κινηθείς και με τις ασφαλιστικές που στο παίζουν "τρελίτσες". Προκλήθηκε ατύχημα μετά από πτώση φορτίου από Φ/Γ όχημα. Δεν υπήρχε κούτα στον δρόμο. Δεν υπάρχουν κούτες στους δρόμους.

Ο Κ.Ο.Κ. το έχει προβλέψει αυτό:

Άρθρo 32 Φόρτωση oχημάτων

1. To μεικτό βάρoς oχήματoς δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τo μέγιστo επιτρεπόμενo βάρoς τoυ.

2. To φoρτίo τoυ oχήματoς πρέπει να τακτoπoιείται και να στoιβάζεται κατά τρόπoν ώστε:

α) Nα μην εκτίθενται σε κίνδυνo πρόσωπα και να μην πρoκαλoύνται ζημιές από διαρρoή ή πτώση αυτoύ στην oδό.

β) Nα μην περιoρίζεται ή παρεμπoδίζεται η oρατότητα τoυ oδηγoύ, να μην εμπoδίζεται η oδήγηση τoυ oχήματoς και να μη μειώνεται η σταθερότητα αυτoύ.

γ) Nα μην πρoκαλoύνται θόρυβoι ή σκόνη ή άλλες ενoχλήσεις, oι oπoίες μπoρoύν να απoφευχθoύν.

δ) Nα μην καλύπτoνται oι φανoί, συμπεριλαμβανoμένων και των φανών στάθμευσης και πoρείας, τα αντανακλαστικά στoιχεία, oι πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας και τo διακριτικό σήμα της χώρας απoγραφής τoυ oχήματoς, ως και τα σήματα πoυ δίνoνται με τo χέρι, σύμφωνα με τις διατάξεις τoυ παρόντoς Kώδικα.

3. Tα εξαρτήματα, ως καλώδια, σχoινιά, αλυσίδες, καλύμματα κ.λπ. πoυ χρησιμoπoιoύνται για εξασφάλιση ή πρoστασία τoυ φoρτίoυ, πρέπει να σφίγγoνται και να στερεώνoνται καλά. Iδιαιτέρως τα εξαρτήματα πoυ χρησιμoπoιoύνται για την πρoστασία τoυ φoρτίoυ πρέπει να πληρoύν τις απαιτήσεις της πρoηγoύμενης παραγράφoυ. Η φόρτωση των φορτηγών αυτοκινήτων διέπεται από τις ειδικές περί αυτών διατάξεις του ν. 3446/2006.

4. To φoρτίo απαγoρεύεται να πρoεξέχει από τo πίσω τμήμα τoυ oχήματoς περισσότερo από 30% τoυ μήκoυς τoυ αμαξώματoς. Eιδικά, στα μoτoπoδήλατα, μoτoσικλέτες και τρίτροχα οχήματα, τo φoρτίo απαγoρεύεται να πρoεξέχει περισσότερο από 0,40 μ. από τις πλευρές τους, υπολογιζόμενου από το εξωτερικό άκρο του εμπρόσθιου πλευρικού φανού του οχήματος, ή του μπρος ή πίσω ακραίου σημείου αυτών. Πρoκειμένoυ για ειδική μεταφoρά αντικειμένων πoυ πρoεξέχoυν από τo πίσω τμήμα των αυτoκινήτων oχημάτων πέραν τoυ 30% τoυ μήκoυς τoυ αμαξώματoς, απαιτείται πρoηγoύμενη άδεια της κατά τόπoν αρμόδιας Τεχνικής Yπηρεσίας.

5. Tα πρoεξέχoντα φoρτία από τo μπρoς ή πίσω τμήμα ή τις πλευρές τoυ oχήματoς, αν αυτό επιτρέπεται, πρέπει να επισημαίνoνται με σταθερή πρoσαρμoσμένη πινακίδα διαστάσεων τoυλάχιστoν 0,50x0,50 μ. λευκoύ χρώματoς με διαγώνιες ερυθρές λωρίδες, κατασκευασμένη από υλικά υψηλής αντανακλαστικότητας και τoπoθετημένη με τo πάνω άκρo όχι πιo ψηλά από 1,60 μ. και τo κάτω άκρo όχι πιo χαμηλά από 0,40 μ. από τo oδόστρωμα, όταν δεν μπoρoύν την πρoεξoχή να αντιληφθoύν oι oδηγoί των άλλων oχημάτων. Kατά τη νύκτα, όπως αυτή oρίζεται στην παράγραφο 1 τoυ άρθρoυ 2 τoυ παρόντoς Kώδικα, για την επισήμανση αυτή πρέπει να χρησιμoπoιείται λευκό φως και λευκό αντανακλαστικό στoιχείo μπρoστά, ερυθρό δε φως και ερυθρό αντανακλαστικό στoιχείo πίσω.

6. Eιδικότερα πρoκειμένoυ για μηχανoκίνητα oχήματα και αν αυτό επιτρέπεται:

α) Tα πρoεξέχoντα φoρτία περισσότερo από ένα (1) μέτρo πέραν τoυ μπρoς ή πίσω τμήματoς τoυ oχήματoς, πρέπει να επισημαίνoνται oπωσδήπoτε.

β) Tα φoρτία τα oπoία πρoεξέχoυν κατά πλάτoς περισσότερo από 0,40 μ. από τo εξωτερικό άκρo τoυ μπρoς φανoύ ή τoυ πίσω ερυθρoύ φανoύ τoυ oχήματoς, πρέπει να επισημαίνoνται τη νύκτα.

7. H μεταφoρά αντικειμένων πoυ σύρoνται στo έδαφoς επιτρέπεται μόνoν εφόσoν αυτά δεν φθείρoυν τo oδόστρωμα και δεν δημιουργούν κίνδυνο για τους χρήστες της οδού και ύστερα από ειδική άδεια της αρμόδιας κατά τόπoν Tεχνικής Yπηρεσίας.

8. Ο κάτοχος ή ο οδηγός, που κυκλοφορεί όχημα με υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου βάρους του ή επικίνδυνα φορτωμένο, κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ. Σε περίπτωση επικίνδυνης φόρτωσης, κατά παράβαση του παρόντος άρθρου, επιβάλλεται και ακινητοποίηση του οχήματος κατά τις διατάξεις του άρθρου 46 του παρόντος Κώδικα. Αυτός που παραβαίνει τις λοιπές διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ. Για τις σχετικές παραβάσεις που αφορούν φορτηγά οχήματα έχουν εφαρμογή οι ειδικές περί αυτών διατάξεις του ν. 3446/2006. 

Τροποποιήθηκε από τον alpo
Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μα δεν κινείτο το όχημα και του πέσαν οι κούτες στον δρόμο του φίλου.

Ο άνθρωπος που την κράταγε, του την πέταξε απάνω του, αν κατάλαβα καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε ποια περιοχη εγινε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Ειμαι πολυ ηρεμος ανθρωπος, δινω ευκαιριες για συμβιβασμο δν σηκωνω χερι ποτε αλλα αν αρχιζε την τρελιτσα και τον τσαμπουκα για να αποφυγει τις συνεπειες απο τη μαλακια του θα παθαινε οτι και γω, κατα ενα περιεργο τροπο θα βρισκοταν και αυτος κατω στην ασφαλτο με μολωπες και γρατζουνιες, ειμαστε εκτεθιμενοι στη μαλακια του καθενος ως μοτοσυκλετιστες.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F800GS BMW F800GS

Μα δεν κινείτο το όχημα και του πέσαν οι κούτες στον δρόμο του φίλου.

Ο άνθρωπος που την κράταγε, του την πέταξε απάνω του, αν κατάλαβα καλά.

Δεν χρειάζεται να κινείται το όχημα. Δεν θα έπρεπε να ήταν ανοιχτή η πόρτα και να πέφτουν για οποιοδήποτε λόγο αντικείμενα στο οδόστρωμα. Οτιδήποτε άλλο και να ισχυριστεί, ας το αποδείξει στο δικαστήριο.

Τροποποιήθηκε από τον alpo
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

βασικα εχεις ενα (+) στο χερι σου.

Οτι εχεις μαρτυρες που είδαν οτι οδηγος ηταν ο πιτσιρικας, απο εκει εγω θα προσπαθουσα να διαβάλω τη δικη του δηλωση ως ψευδη εφοσον δηλωσαν οδηγο τον πατερα που ηρθε μετα απο αρκετη ωρα και μετα πελέκημα ανελέητο, βάρα...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Με μια πρωτη αναγνωση θα ελεγε κανεις οτι δεν μπορεις να διεκδικησεις τιποτα.
Αυτο ομως ειναι λαθος. Εφοσον το εμποδιο που ηταν ΠΑΝΩ στο δρομο το εριξε καποιος, υπαρχει ευθυνη. Και παρκαρισμενο να ειναι το οχημα, ο οδηγος του οχηματος εχει ευθυνη.
Με την ιδια λογικη, αν ενας επιβατης ενος παρκαρισμενου οχηματος ανοιξει τη πορτα χωρις να κοιταξει και ριξει καποιον αναβατη μηχανης,σκουτερ κτλ χτυποντας τον, δεν εχει ευθυνη...; Πλακα κανουμε;;;
Μια χαρα εχει ευθυνη. Τωρα δεν ξερω αν την πληρωνει ο οδηγος/ιδιοκτητης του οχηματος ή αυτος που προκαλεσε αμεσα το ατυχημα.
Με αυτο το μπουσουλα να κινηθειτε εσυ και ο δικηγορος σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εφόσον υπάρχει χαρτί της τροχαίας με λεπτομερή καταγραφή + το ότι  υπήρχαν  και αυτόπτες μάρτυρες έχεις  το πάνω χέρι 100%.  Οι ασφαλιστικές είναι δεδομένο ότι θα σου ζαλίσουν τον έρωτα. Ομως η εταιρία σου είναι υποχρεωμένη να σε εξυπηρετήσει! Τι θα πει δεν έχει έννομο συμφέρον? Συννενοήσου με τον δικηγόρο σου, που ξέρει πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε εδώ μέσα τι πρέπει να γίνει  και πράξε αναλόγως.   Θα ταλαιπωρηθείς βέβαια αλλά τουλάχιστον θα αποζημιωθείς κάποια στιγμή. 
Εν τω μεταξύ μάζευε μαρούλι για να φτιάξεις τη μηχανή σου οσο πιο γρήγορα γίνεται. Κρίμα να να έχεις καινούργιο εργαλείο και να μην μπορείς να το κινήσεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Εφόσον υπάρχει χαρτί της τροχαίας με λεπτομερή καταγραφή

Δεν εχει γραψει τίποτα περι χαρτιού= δεν εχει κανενα επισημο εγγραφο με λεπτομερη καταγραφη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Φυσικά και κάλεσα την τροχαία και την ασφάλεια μου (anytime) και έγιναν οι δηλώσεις κανονικά. 

Απο τη στιγμη που καλεσες τροχαια (και εχει γινει αναφορα στο κιβωτιο που λες) μιλα με δικηγορο, κατα προτιμηση καποιον που ασχολειται αποκλειστικα με τροχαια, και δες τι θα σου πει. 

Μην περιμενεις μεσα απο φορουμ να λυσεις το προβλημα σου.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε ποια περιοχη εγινε;

Πλατεία Ν. Πεντέλης

Δεν εχει γραψει τίποτα περι χαρτιού= δεν εχει κανενα επισημο εγγραφο με λεπτομερη καταγραφη.

Φυσικά και έχω επίσημο έγγραφο απο την τροχαία και την δήλωση που έκανα στην ασφαλιστική μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στην Αγίου Σιλά έγινε το σκηνικό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδια μεχρι και για νερα στην ασφαλτο υπαρχει νομος..Δηλαδη κατι σαπουναδες που υπαρχουν μονιμα  σε μερικα σημεια απο κατι πλυντιρια αυτοκινητων η κατι τετοια , αμα φας τουμπα προβλεπετε να τους πας πιπα κωλο. Εδω σε ενα γνωστο μας με φορτηγο του εσπασε δε θυμαμαι τι οπως πηγαινε στο δρομο κ φυγανε λαδια , δε το πηρε ειδηση και τον βρηκαν μετα κ τον γαμισανε.

Αλλιως αμα ειναι ετσι παω να βαλω φακες για αρκουδες  η ναρκες ..η ετσω.. κουτες...στην Λ καβαλας και να αραξω διπλα να βλεπω το θεαμα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι. Στην πλατεία. Ηρώων Πολυτεχνείου λεγεται ο δρόμος.

Τροποποιήθηκε από τον Roumis
Διόρθωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

"Φυσικά και κάλεσα την τροχαία και την ασφάλεια μου (anytime) και έγιναν οι δηλώσεις κανονικά."

"Φυσικά και έχω επίσημο έγγραφο απο την τροχαία και την δήλωση που έκανα στην ασφαλιστική μου".

Εnough said....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Επειδή έχω παιδικό φίλο δικηγόρο μου είπε πως η όλη διαδικασία τελειώνει συνήθως σε κανα χρόνο ή και λιγότερο, γιατί η μια πλευρά σχεδόν πάντα συμβιβάζεται. Επίσης, την αμοιβή του δικηγόρου στο τέλος την πληρώνει η χαμένη πλευρά. Ακόμα όταν πας δικαστικώς, πάντα παίρνεις πολυ περισσότερα από την αξία της ζημιάς, καθώς κοπανάς αγωγές για τα παντα, απο ηθικές/σωματικές βλάβες, μέχρι απώλεια εισοδήματος. Το θέμα είναι πως προτιμώ να τελειώσει το θέμα μέσω της ασφάλειας, να φτιάξω την μηχανή μου και να μην τρέχω ένα χρόνο με δικαστήρια και αγωγές.

Εγώ να το πάρω σαν μάθημα. Ο τυπάς που πετάει κούτες πάνω σε μηχανές και βάζει σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές τι μάθημα θα πάρει? Πως σε αυτή τη χώρα κάνεις ότι γουστάρεις, το παίζεις μετά λίγο τσαμπουκάς και όλα καλα? Συνεχίζεις να κάνεις ότι γουστάρεις με μηδενικές συνέπειες?

Κανόνας 1ος: Οι δικηγόροι πάντα σε διαβεβαιώνουν στην αρχή ότι θα δικαιωθείς, για να ξεκινήσεις τις διαδικασίες κι εκείνοι να έχουν πελάτη. Μετά, κάτι στραβώνει (απ' τους άλλους πάντα, όχι από κείνον που κάνει τη δουλειά του άψογα) και παίρνεις το μεσαίο το μακρύτερο, μαζί με τη συμπάθειά του (συχνά αλλάζει και στάση απέναντί σου επιρρίπτοντάς σου ευθύνες γιατί δεν του εξασφάλισες τις αποδείξεις που χρειαζόταν.... και οι γλύκες τέλος).

Κανόνας 2ος: Τα επιδικαζόμενα έξοδα δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση με τα πραγματικά που εσύ θα ξοδέψεις, ακόμα κι αν τα προσκομίσεις με αποδείξεις αδιαμφισβήτητες. Τα δικαστήρια επιδικάζουν ό,τι νά 'ναι και αν δεν απατώμαι με βάσει κάτι πίνακες εκτιμώμενων δαπανών του "1800". Ενδεικτικά σου αναφέρω περίπτωση που το ίδιο το δικαστήριο διέταξε με Απόφασή του να προβεί ο ένας διάδικος σε συγκεκριμένες ενέργειες (κόστους 7.400 ευρώ) και όταν προσκομίστηκαν οι αποδείξεις για να πληρώσει ο υπαίτιος, του επιδίκασε 1.100 ευρώ!!!

Κανόνας 3ος: Υπάρχουν περιπτώσεις που για να διεκδικήσεις αποζημιώσεις, πρέπει πρώτα να τελεσιδικίσει η υπόθεση και μετά να υποβάλλεις αγωγή για αποζημίωση (νέο δικαστήριο δηλ.) βασιζόμενος στην απόφαση. Το αποτέλεσμα είναι αίολο (βλέπε 2ο κανόνα). 

Κανόνας 4ος: Δικαιοσύνη σ' αυτήν την κωλοχώρα (όπως την έχουμε κάνει) δεν θα βρεις και μην απατάσαι. Κοίτα να ξεμπλέξεις με τον λιγότερο ανώδυνο, σύντομο και οικονομικότερο τρόπο, γιατί μπορεί να τραβιέσαι για χρόνια και δεν ξέρεις ποτέ και πώς μπορεί να εξελιχθεί μια υπόθεση, πχ σε μπούμερανγκ. Θέλει πολλή προσοχή πριν ξεκινήσεις κάτι και καλή έρευνα. Με ποιόν αντίδικο έχεις να κάνεις, τί δικηγόρο έχεις, τί απτά στοιχεία έχεις, τί εναλλακτικές έχεις κλπ 

Καλή τύχη σου εύχομαι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja (249cc) AGV K3 SV comic Ducati 899

Δημοσιεύτηκε

Αυτα που σου ειπαν κ απο πανω! στη θεση σου μονο το δικηγορο που θα αναλαμβανε θα ακουγα. οι ασφαλιστικες κ απο τη μυγα ξυγκι θελουν να γλιτωσουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανόνας 1ος: Οι δικηγόροι πάντα σε διαβεβαιώνουν στην αρχή ότι θα δικαιωθείς, για να ξεκινήσεις τις διαδικασίες κι εκείνοι να έχουν πελάτη. Μετά, κάτι στραβώνει (απ' τους άλλους πάντα, όχι από κείνον που κάνει τη δουλειά του άψογα) και παίρνεις το μεσαίο το μακρύτερο, μαζί με τη συμπάθειά του (συχνά αλλάζει και στάση απέναντί σου επιρρίπτοντάς σου ευθύνες γιατί δεν του εξασφάλισες τις αποδείξεις που χρειαζόταν.... και οι γλύκες τέλος).

Κανόνας 2ος: Τα επιδικαζόμενα έξοδα δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση με τα πραγματικά που εσύ θα ξοδέψεις, ακόμα κι αν τα προσκομίσεις με αποδείξεις αδιαμφισβήτητες. Τα δικαστήρια επιδικάζουν ό,τι νά 'ναι και αν δεν απατώμαι με βάσει κάτι πίνακες εκτιμώμενων δαπανών του "1800". Ενδεικτικά σου αναφέρω περίπτωση που το ίδιο το δικαστήριο διέταξε με Απόφασή του να προβεί ο ένας διάδικος σε συγκεκριμένες ενέργειες (κόστους 7.400 ευρώ) και όταν προσκομίστηκαν οι αποδείξεις για να πληρώσει ο υπαίτιος, του επιδίκασε 1.100 ευρώ!!!

Κανόνας 3ος: Υπάρχουν περιπτώσεις που για να διεκδικήσεις αποζημιώσεις, πρέπει πρώτα να τελεσιδικίσει η υπόθεση και μετά να υποβάλλεις αγωγή για αποζημίωση (νέο δικαστήριο δηλ.) βασιζόμενος στην απόφαση. Το αποτέλεσμα είναι αίολο (βλέπε 2ο κανόνα). 

Κανόνας 4ος: Δικαιοσύνη σ' αυτήν την κωλοχώρα (όπως την έχουμε κάνει) δεν θα βρεις και μην απατάσαι. Κοίτα να ξεμπλέξεις με τον λιγότερο ανώδυνο, σύντομο και οικονομικότερο τρόπο, γιατί μπορεί να τραβιέσαι για χρόνια και δεν ξέρεις ποτέ και πώς μπορεί να εξελιχθεί μια υπόθεση, πχ σε μπούμερανγκ. Θέλει πολλή προσοχή πριν ξεκινήσεις κάτι και καλή έρευνα. Με ποιόν αντίδικο έχεις να κάνεις, τί δικηγόρο έχεις, τί απτά στοιχεία έχεις, τί εναλλακτικές έχεις κλπ 

Καλή τύχη σου εύχομαι.

Δεν συμφωνω καθόλου. Πρώτον, δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω τον τυπο να την γλιτώσει ετσι απλά. Αυτήν την κωλοχώρα, όπως την λες, την έχουμε κάνει έτσι, σε μεγάλο βαθμό, επειδή αφήνουμε το κάθε λαμόγιο και τον κάθε "κανω οτι μου αρέσει και σε όποιον αρεσει" τύπο να ατιμώρητους, επειδή έχουμε την νοοτροπία του "που να μπλέκω τώρα" και του "δεν βαριέσαι τώρα, αφού έτσι λειτουργεί το πράγμα εδώ".

Και όλα μου τα χρήματα να φάω σε δικηγόρους θα τραβήξω την υπόθεση μεχρι εκεί που δεν πάει, πιο πολύ για την εριστική και άκρως προκλητική συμπεριφορά του ιδιοκτήτη του φορτηγού και του γιου του. Εχουμε και δουλειές και έχουμε αργήσει μου ελεγαν, λες και είναι οι μοναδικοί άνθρωποι στον κόσμο που έχουν δουλειές. Εγώ που απο εκεί που πήγαινα στην δουλειά μου, βρέθηκα ξαφνικά, με υπαιτιότητα δική τους, να σέρνομαι στην άσφαλτο, με την καινούργια μου μηχανή διαλυμένη δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω από το να μιλάω όλη μέρα με ασφαλιστικές και δικηγόρους.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα