efkola

Moto Guzzi V7 III

77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

DT125X

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αυτα που αναφερετε ως νεορετρο οπως z900rs η xsr η cb1000r δεν εχουν καμια σχεση με την κατηγορια των mg v7, bonnie, sportster, w800, enfeld κλπ η μονη προταση της χοντα και που στέκεται στην κατηγορια ειναι η προσπάθεια για μια αναπαλεωμενη εκδοση των άλλοτε boldor των 70-80ties, το cb1100ex αυτο ναι ανήκει στα νεοκλασσικα μηχανάκια.

Τα xsr ειναι mt με πινελιές custom να θυμιζουν κατι τι ακριβως δε καταλαβα καμια σχεση η αισθηση και η οδήγηση, τα μηχανακια αυτα δε σε χαλαρώνουν σε βαζουν στην πριζα και κατεμε κακως τιμολογουνται τοσο ακριβα απο τις γονιδιακές κατασκευές.

Το ιδιο και το z900sr σε σχεση με το z 900(παρα το οτι διαμόρφωσαν ενα πιο ομορφo και επιτυχημένο αισθητικα customizing).κατι αναλογο και για το cb1000r με τον προγονο του

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda MTX (50cc) Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Την 13/11/2017 at 4:16 ΜΜ, το μέλος Mi_ka έγραψε:

πωπω φαγωμάρα!

λοιπόν, υπάρχουμε άνθρωποι με ειδικές ανάγκες και μας πιάνουν κότσο αυτές οι ρημαδοεταιρίες και τα επιχειρήματα υπέρ ή κατά είναι άφθονα, από γελοία για μένα όπως «παράδοση» και «όπως τα φτιάχνανε τότενες» και «αμερικάνικο ατσάλι» έως πολύ σοβαρά για τις δικές μου ειδικές ανάγκες όπως «τραγουδάει μοναδικά» και θέλω ένα ιταλιάνικο V2-90 μοιρών με ντέσμο ή με ωστήρια και άγριο χρονισμό γιατί τίποτα άλλο δεν ακούγεται έτσι! 

τα γιαπωνέζικα όντας σύγχρονοι κινητήρες ακριβείας έχουν υψηλότερες συμπιέσεις, πιο ομαλούς εκεντροφόρους, εξατμίσεις σωστά μελετημένες κλπ κλπ και δεν «τραγουδάνε» το ίδιο και ακόμα λιγότερο τα δικύλινδρο μοντέλα εν σειρά με στραβωμένο στρόφαλο (TRX-TDM-NC-AT) - μοιάζει ο ήχος αλλά απλά δεν είναι το ίδιο, μαμώτο!

πέρα από αυτό υπάρχει ο απροσδιόριστος παράγων Χ, ο ίδιος λόγος που κάποιοι αγαπάνε πραγματικά (χωρίς να είναι φάσιον βίκτιμς) τα χαρΧάρλεϋ: τίποτα άλλο δεν είναι έτσι, είναι «τύπου» Γκολφ, και δε πα να‘ ναι αντικειμενικά καλύτερο, τίποτα δε ρολάρει όπως μια Μερτσέντα (και δε μιλάω για τα καινούργια μικρά οπελιάρικα ή τα Α και Μπ κλααας (και συβρώμις’)

το ‘92 καβάλησα το ήδη αρχαίο V35 του μακαρίτη του Τσιόφι για κάνα 20άλεπτο και κάτι περίεργο μου έκανε το χάρχαλο που όσο και να ακουγόταν ότι διαλυόταν τελικά πήγαινε, όσο μπορούσε δηλαδή να πάει

είχα και κάποιες μακρύτερες εμπειρίες με (εντάξει δεν είναι V90) ... Morini 350 φίλου που και αυτό τα ίδια, κάτι μου έκανε κλικ

μετά το ‘98 έκανα ένα μεγάλο ταξίδι Πίνδο με E750 - ακόμα θυμάμαι το τραγούδι του μικρού Ντουκάτι στα υπό κατασκευή τούνελ στα βουνά

το ‘08 ερωτεύτηκα το γλυπτόν Griso αλλά για τεστ ράιντ βρήκα μόνο ένα Breva1100 - δε με έψησε η γενική αίσθηση χρήσης αλλά το αγροτικόν μοτέρ με γοήτευσε και αυτό, ειδικά ο ήχος κατά την εκτόξευση συμπλεκτάροντας το βαρύ στρόφαλο-βολάν στα φανάρια κοντά κάπου στις 6Κ στροφές - αλλά 1000άρι γιαπωνέζικο δεν έτυχε να καβαλήσω ποτέ για να ξέρω αν θα μου άρεσε το ίδιο με τα μιλούνια ραπτομηχανάτα άλογα και τα ελαφρά εντόσθια

τώρα ότι με 9000 ευρά παίρνεις σύγχρονο υπέροχοπαπί NC-DCT με καντάρια τεχνολογίά ή μαμάτο μουγκριστό πύραυλο ΜΤ09 σχεδιασμένα από λευκό χαρτί και συναρμολογημένη στην τρίχα αντί για παλαιοντολογικό V7 με ελαφρώς παραλαγμένο πλαίσιο στην παραγωγή από το ‘70 και απλά εκσυγχρονισμένο μοτέρ του ‘80 με θαλάμους καύσης χέρον, ε, άμα είσαι βλαμμένος και θες μοτεράκι να είναι έτσι και δεν έχεις καμμιά υπομονή να αναπαλαιώσεις γριές, τα σκας (αν τα έχεις) και μόκο, δεν το παίζεις και «γουάου, καμμία σχέση με τα άψυχα γιαπωνέζικα» γιατί τότε είσαι κόπανος και έχεις το δικαίωμα να λες το παραπάνω μόνο παραδεχόμενος ταυτόχρονα πως όντως είσαι κόπανος, όπως κάνω εγώ

εγώ λοιπόν, ο άφραγκος, ξέροντας τι θα ήθελα και  τι θα περίμενα από κάθε μηχανάκι, και το V7 το θέλω και το NC-DCT και το MT09 και το ΑΤ στο στάβλο αλλά άμα έρθουν ποτέ λεφτά και μπορώ να πάρω έστω και μόνο ένα, βάζοντας κάτω τις ανάγκες και απαιτήσεις μου και δυνατότητες συντήρησης του κάθε αλόγου (και πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν έχω σωστό στεγασμένο γκαράζ)

θα επέλεγα κατάλληλα:

NC για πολλά καθημερινά χιλιόμετρα ή AT αν ζούσα σε πόλη και θα ΄θελα να πετάγομαι χαλαρά σε μακρυνά βουνά κάθε ΣΚ ή ΜΤ09 αν γουστάρω νευρική μαγκιώρα οδήγηση συνεχώς (γιατί θα με κοροϊδεύει κατάμουτρα το μηχαχανάκι αν απλά το πηγαίνω συνήθως χαλαρά) ή V7 για χαλαρές βόλτες μια στο τόσο και χαλαρό μαστόρεμα ψυχαγωγίας συχνά-πυκνά (και έχω και παλμογράφο τσέπης)

αν κοίταγα για Τον Έρωτα Griso θα φρόντιζα πρώτα να έχω γκαράζ με παλάγκο (για να συμμαζεύω τα συμπλεξαρίσματα που λέω παραπάνω) ή αν είχα λεφτά για να αναθέτω σε συνεργείο το σταβλισμό του ατιού, θα ψώνιζα  ... Μπόξερ και θα υποκρινόμουν πως δεν έχει πεσμένα ... βυζιά και πως ο ήχος έχει ωραία μποξερίλα γιατί τουλάχιστον θα ήξερα ότι υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά σε εύλογο χρόνο αντί να ανοίγει ο μάστορας το κουτί από την μακρινή Ιταλία και να βρίσκει μέσα άσχετα πράματα 4 μήνες μετά την παραγγελία...

όπως καταλαβαίνετε από τα παραπάνω (φχαριστώ για την ανάγνωση) δεν υπάρχει λόγος να μη μου αρέσει το κάθε ιταλορημάδι V7, να κελαηδάει βολτάροντας μακρυά από τα ζομποχώρια και τους καρκίνους που μας κυνγάνε εδώ πάνω...

από την άλλη, όταν βρέθηκα για δουλειά στη Βενετία, ένας Μιλανέζος εκεί μου είπε ότι έχω Βενετόφατσα και καθώς έλκω καταγωγή από τέως Ενετοκρατούμενα μέρη, μπορεί απλά να είναι θέμα βλαμμένων γονιδίων, γι’αυτό γουστάρω Παβαρότι και από μικρός ήθελα να μάθω Ιταλικά... 

:respekt:

βγαίνω :offtopic:

μιας και αναφέρθηκε το "γλυπτόν griso" και "πεσμένα βυζιά" (κατά τον Μi_ka) ,παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο με το "character less" (κατά το motorcycle.com) cb1100 ως τροφή για συζήτηση.

εξαιρετικά και τα 3 κατά τη γνώμη μου, άλλα ως "βλαμμένος" ' το γ@μημένο γλυπτό  griso έχει "χαρακτήρα",κάτι που παραδέχεται και το motorcycle.com

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα