efkola

Yamaha T7 Concept - Yamaha Tenere 700

55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

Εμενα μου αρεσει πολυ εμφασισιακα, αποπνεει μια dakarιλα, οπως κανει το 990adv..

Το μπροστινο μερος μου μοιαζει πανεμορφο, το πισω με χαλαει ελαφρως

Τουλαχιστον δειχνει πολυ πιο ομορφο και στα χαρτια ανταγωνισιμο με το 790

Τωρα αν ημουν να επιλεξω αναμεσα στα 2 νομιζω θα με κερδιζε το πιο καλοστημενο μηχανακι και κατι μου λεει οτι εκει το ΚΤΜ θα υπερισχυει

Παντως προς το παρον το μεγαλυτερο του μειον ειναι οτι αργει πολυ σε σχεση με το ΚΤΜ ενω η YAMAHA το εχει κανει σουσουρο πολυ καιρο τωρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Με τα μέχρι τώρα στοιχεία, το ΚΤΜ είναι δύο κιλά ελαφρύτερο πλήρες υγρών, έχει τέσσερα λίτρα μεγαλύτερο ντεπόζιτο και 23 παραπάνω άλογα ενώ δείχνει και πιο άνετο στο να καταπιεί ασφάλτινα χιλιόμετρα. Για επιδόσεις στο χώμα δεν θα μιλήσω γιατί είμαι εντελώς άσχετος αλλά για την χρήση που έχω εγώ στο μυαλό μου, το Γιαμάχα έχει ένα τεράστιο ερωτηματικό δίπλα κι αυτό δεν είναι άλλο από το κατά πόσο θα είναι "αρκετό" για μία και μοναδική μηχανή που θα θες να κάνεις τα πάντα μαζί της. Νομίζω πως το ΚΤΜ απευθύνεται σε πολύ πολύ μεγαλύτερο εύρος αγοραστικού κοινού απ ότι το Γιάμι. Σε κάθε περίπτωση είμαστε τυχεροί που θα έχουμε δύο εξαιρετικές μηχανές ως επιλογές. 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

το γιαμαχα απευθυνεται στους ερωτευμενους με το ονομα τενερε,πχ γαλλια υπαρχουν παρα πολυ.Αυτοι ετρεξαν τοτε να παρουν το 660 ,ψιλοαπογοητευτηκαν διοτι μονοκυλινδρο και βαριδι δεν περπατησε,τωρα τους δινει ενα πιο γρηγορο να παιζουν μπαλα.Λιγο αλλα φανατικο κοινο,το λεγομενο εκδρομικο εντουρο.

Τροποποιήθηκε από τον πυξιδας990
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Αφου δεν πας προς Ευρώπη ρε Τασο,  τουλαχιστον να σε ξεκολλησουμε απο τα σκατ@... Συγνώμη  την Honda ηθελα να πω

Το Honda το πηρα ¨κατα λαθος¨ εγω παντα Yαmaha αγαπουσα, η ευρωπη μου κλεινει το ματι βεβαιως βεβαιως αλλα ακομα οι υποχρεωσεις ειναι πολλες και δε μας παιρνει για αλλαγες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Gee έγραψε:

Τωρα αν ημουν να επιλεξω αναμεσα στα 2 νομιζω θα με κερδιζε το πιο καλοστημενο μηχανακι και κατι μου λεει οτι εκει το ΚΤΜ θα υπερισχυει

Tωρα αυτα τα γραφεις σε περιπτωση που καποιο νεο μελος δεν σε ξερει;; Σε οποιαδηποτε 2 μηχανακια εσενα σε κερδιζει το πιο καλοστημενο και μονο! Και ας ειναι και σαν εμετος απο εμφανιση! :laugh:

Περα απο την πλακα, οντως δειχνει πιο προσανατολισμενο στην Off πλευρα απο ο,τι το ΚΤΜ που δειχνει να συνδιαζει καλυτερα τα παντα.

Συμφωνω ακριβως με τα οσα λεει ο Γιαννης, αξιομαχα και τα δυο, πολυ δυνατες επιλογες, αλλα για καποιον που θα σκασει 9-10-12κ για μια μοτοσικλετα, θελει να τα κανει ολα! Και το ΚΤΜ δειχνει να τα κανει ολα, καλυτερα απο το Γιαμαχα..  Θα δείξει βεβαια. 

Πιστευω την διαφορα στις πωλησεις θα την κανουν 2 πραγματα. Το ενα ειναι η ημερομηνια διαθεσιμοτητας. Το Yamaha καπου διαβασα οτι πιστευουν να βγει το δευτερο τριμηνο του '20. Κατι μου λεει οτι το ΚΤΜ θα το εχουμε δει μεχρι το δευτερο εξαμηνο του 19.. 

Το δευτερο ειναι η τιμη! Αν σκεφτουμε πως βασιζονται στα αντιστοιχα 790 Duke και στο MT07 (και Tracer 700), με τιμες το ενα 11.5κ και το MT κοντα στα 7 (7.5-8 για το Tracer), θεωρω πως το Tenere μπορει ευκολα να μεινει κατω απο τα 10κ με τιμη κοντα στα 9. Ενω το 790 θεωρω απιθανο να έρθει Ελλαδα κατω απο 12.500. (Βεβαια δεν εχω ιδεα αν εχουν ανακοινωθει τιμες για το 790 οποτε μπορει να λεω και μαλακιες).

Αρα εαν οντως εχουν διαφορα στην τιμη πανω απο 3000 θεωρω πως και τα δυο θα κανουν πωλησεις γιατι θα απευθυνονται σε διαφορετικου budget αγοραστες. Αλλιως, αν ειχαν ιδια τιμη, εβγαιναν στις αγορες την ιδια περιοδο, θεωρω πως το ΚΤΜ ειναι μονοδρομος.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα