Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
pavlosR1

πρώτη σούπα

26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

εγώ γελάω με το όλο σκηνικο αλλά αν το βάλω στα ανέκδοτα θα με χέσετε.

ανεβαινα τα βουνα λοιπόν (1-1.5 ωρα εχει που αγορασα στροφη και η πλακα ειναι πως ειναι απο τις αγαπημενες μου), και πεφτουν 6-7 (παραπανω δεν ηταν) ψιχάλες στο κράνος, το οποίο είχε θολώσει. ο δρόμος φαινόταν στεγνός (δεν ηταν) και μπαινω σε μια αριστερή, συνηθως την περνω με 130-140 σήμερα δεν είχα σκοπο να τρεξω ουτε καμερα (γαμωτ) και πρεπει να μπηκα με 100-110 ? καπου εκει υπολογιζω. ξαφνικά βλεπω το μηχανάκι να πέφτει μπροστά μου.

ω να σου γαμήσω! έφυγες! (και το αμολάω να παει στο καλό)... ξεκινάω σούρσιμο, μερικες σβούρες και σε κάποια φάση εκει που σερνομαι με την πλατη αργά λέω επιτέλους σταμάτησα!! χαχαχαχαχ, γελάω!!! αναποδη κολοτούμπα, σα του καραγκουνη ενα πραμα! αραζω, ακουω το μηχανάκι που δούλευε, κανω να σηκωθωνα το σβήσω και σβηνει μονο του... πάλι καλά!

σε αγκάθια έπεσα εφτυχώς, ξερετε αυτους τους θαμνους, μεσα σε χαντάκι, μου βγηκε η πιστη να βγαλω το μηχανακι απο εκει μεσα.

απολογισμός, σε ενα σημειο χτηπυσα και αυτο ηταν το μοναδικο σημειο που δε φοραγα δερματινη στολη, στην εσωτερική μεριά από τα γάντια (κλαι μαιν, ηδη εχει κλεισει το χτυπημα), η στολη δεν επαθε τίποτα, το κράνος ούτε γρατζουνια, πρωτη φορα που το ενιωσα να ακουμπαει καπου ηταν στα βατα και το μηχανακι μια σπασμενη ζελατίνα (η puig, αλλα εχω αλλες 2), ενα σπασιμο στη μασκα (ηθελε αλλαγη ουτως αλλως) και κατι ψιλοσπασίματα στην ουρα που φτιαχνονται ευκολα. α, και γρατουνιες στο καπακι το αριστερο του πηνίου.

η στολή γαμάει, άξιζε που την πήρα, σηκώθηκα κυριος, alpinestars δερμα, τίποτα δεν έπαθε, μα τίποτα!

ξεπαρθενιάστηκα 20.000κμ μετά.

υ.γ. δεν επεσα με τα supercorsa Στη βροχή και την εφαγα με ψιλοβρόχινο λάστιχο.... καλα ηταν πρωτοβροχια και ως γνωστός ο δρόμος γλιστράει.

υ.γ. είχε πλάκα, εμπειρία να σερνεσαι 50-60 μετρα στην ασφαλτο

καλημέρα!

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR F4i '03 Κοτσιδα Primatrike

Δημοσιεύτηκε

Αφου εισαι καλα και μας διηγεισαι την ιστορια σου γελωντας, ολα καλα! Πρωτη και τελευταια σου να ειναι!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν, για κάτι τέτοια αξίζει ο εξοπλισμός που αντί να αρχίσεις να πονάς αρχίζεις να χαμογελάς με την όλη φάση. Ας ευχηθούμε να ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που έρχεσαι τόσο κοντά στην άσφαλτο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Εύχομαι ποτέ ξανά, ωραία είναι να γελάς μετά από πέσιμο χωρίς χτυπήματα. Βέβαια το καλό ήταν ότι είχες μέτρα να συρθεις και δεν χρειάστηκε να σου ανακοψει την πορεία κάποιο αντικείμενο /εμπόδιο. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa twin Airoh T600 Wild Wolf Carb

Δημοσιεύτηκε

Μου θυμιζεις τη δικη μου τουμπα, αλλα κι εσυ οπως κι εγω γελαμε και τα λεμε. Οντως ωραια εμπειρια (που ΦΥΣΙΚΑ δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να την ξαναζησουμε...) αλλα σε διαβαζα, κι ακουγα εμενα "σε κάποια φάση εκει που σερνομαι με την πλατη αργά λέω επιτέλους σταμάτησα!! χαχαχαχαχ, γελάω!!! αναποδη κολοτούμπα, σα του καραγκουνη ενα πραμα! αραζω, ακουω το μηχανάκι που δούλευε, κανω να σηκωθωνα το σβήσω και σβηνει μονο του..." "η στολή γαμάει, σηκώθηκα κυριος"...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το αστείο είναι πως σηκώθηκα και έλεγα, "τι στο διάολο, δεν πονάω πουθενά? δε χτύπησα?"

εδω με το παπι πεφοτυμε και 2 εβδομαδες δε μπορουμε να περπατησουμε απο τα εγκαύματα ή στο χώμα απο τις πετρες που κουτρουβαλαμε. και ουτε με το 1/4 της ταχύτητας ετσι? μιλαμε για τουμπες με 20-30km/h και τωρα συρθηκα με 100+ (μπορει να ηταν μεχρι και 120)

ρε να μην εχω την καμερα. . . . .........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Παύλο είσαι η απόδειξη ότι ο σωστός εξοπλισμός σώζει! Να σαι καλά, πρώτη και τελευταία να είναι, και μακάρι όσοι πέφτουνε να την γλυτώνουν τόσο "φτηνά"!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Και γαμώ τα attitude,ωραίος και πάντα όρθιος εύχομαι :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Φτηνά την γλίτωσε η μηχανή. Ούτε αριστερό fairing, ούτε μανέτα-αντίβαρα?

Ποτέ ξανά, τουλάχιστον κάντο μάθημα για το μέλλον :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 Tracer Shoei GT-Air

Δημοσιεύτηκε

Τελευταία σου εύχομαι, και σωστός με την στολή!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Τι να πω, να'σαι καλά.

Δεν θα χαλάσω την ατμόσφαιρα του thread αλλά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ πως το μάθημα είναι "ο εξοπλισμός σώζει". 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πρωτη σουπα και τυχερη! Μακαρι να ειναι η τελευταια. 

Προσεχε το που και πως ειδικα εποχες με υγρασια, ξερα φυλλα κτλ.

Le Flwr, ο εξοπλισμος σωζει μεν, μονο αν δεν βρεις σε σταθερο σημειο δε. Γιατι αν βρεις, ειναι απλα θεμα τυχης

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τι να πω, να'σαι καλά.

Δεν θα χαλάσω την ατμόσφαιρα του thread αλλά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ πως το μάθημα είναι "ο εξοπλισμός σώζει". 

βρεθηκα σε "θεωρία του χάους". τι θελω να πω...

ξεκινησα στην ωρα μου ωστε να προλάβω τη βροχή, ωστόσο δεν καθάρισα τη ζελατίνα του κράνους γιατί θα πήγαινα χαλαρα. για κάποιο λόγο που δεν εχω εξευρευνήσει ακόμα έμεινα από φώτα λιγοεξω από τη χαλκίδα και σταμάτησα εκεί μέχρι να ξημερώσει για να συνεχίσω, έριξα και ενα βρισίδι στο μηχανακι (πρωτη φορα και πηρε το αιμα του πισω). αυτή η καθυστέριση μισής ώρας με ανάγκασε να με προλάβει η βροχή.

πιστεύω πως οποιοδήποτε από τα 4 να μην ειχε συμβεί θα είχα γλιτώσει τη σούπα γιατί είτε θα είχα γλιτώσει τη βροχή είτε θα έβλεπα. φταίω που δεν καθάρισα τη ζελατίνα, φταίω που είδα ψιχάλες και δεν έκοψα, φταίω που έβρισα το αμόρε μου

αλλά στην τελική τον εξοπλισμό για αυτό τον φοράμε για να προλαμβάνει τη μαλάκινση εγκεφάλου που κατά καιρούς μας διακατέχει. μαζί με τις όποιες αναποδιές δεν οφείλονται σε εμάς φυσικα΄.

πιστεύω πως σε κάλυψα?

Τροποποιήθηκε από τον pavlosR1
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλορίζικη και ποτέ ξανά φίλε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR 1000 Aprilia RSV4 (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μακάρι να ήταν και η τελευταία! και αφού την λες και γελάς, τότε κλάιν, βούρ στον πατσά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μακάρι να ήταν και η τελευταία! και αφού την λες και γελάς, τότε κλάιν, βούρ στον πατσά!

Γέλιο μετά από τούμπα = "Antivirus" του οργανισμού για να μην πληγώσει τον εγωϊσμό.

Περαστικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Ωραια,τελος καλο ολα καλα.Ησουνα και φουλ εξοπλισμενος που ειναι πολυ καλο.

Παυλο περαστικα και με το καλο να το φτιαξεις το εργαλειο.Ξερω ισως ειναι λιγο ασχετο και δε κολλαει πολυ,μιας που ουτως η αλλως οδηγαμε και στο δρομο,

αλλα με το που ειδα το θεμα σου μου ηρθε αυτο στο μυαλο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Το παραπάνω βίντεο πρέπει να βλέπουμε πριν βάλουμε μπρος την μηχανή. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR Honda CB (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

χαιρομαι που βλεπω καποιον που αγορασε εξοπλισμο ΠΡΙΝ πεσει!

Συνηθως ολοι αγοραζουν ΜΕΤΑ!!(και ο γραφων , βεβαιως - βεβαιως!)

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Race Blu HJC RPHA 70 Είναι πολλές

Δημοσιεύτηκε

Αφού ξεπέρασες ανώδυνα τη στατιστική που λέει ότι όλοι κάποια στιγμή πέφτουν είσαι αρχηγός. Σου εύχομαι ποτέ ξανά. Τα δερμάτινα σου είναι ολόσωμα ή διαιρούμενα?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

βρεθηκα σε "θεωρία του χάους". τι θελω να πω...

ξεκινησα στην ωρα μου ωστε να προλάβω τη βροχή, ωστόσο δεν καθάρισα τη ζελατίνα του κράνους γιατί θα πήγαινα χαλαρα. για κάποιο λόγο που δεν εχω εξευρευνήσει ακόμα έμεινα από φώτα λιγοεξω από τη χαλκίδα και σταμάτησα εκεί μέχρι να ξημερώσει για να συνεχίσω, έριξα και ενα βρισίδι στο μηχανακι (πρωτη φορα και πηρε το αιμα του πισω). αυτή η καθυστέριση μισής ώρας με ανάγκασε να με προλάβει η βροχή.

πιστεύω πως οποιοδήποτε από τα 4 να μην ειχε συμβεί θα είχα γλιτώσει τη σούπα γιατί είτε θα είχα γλιτώσει τη βροχή είτε θα έβλεπα. φταίω που δεν καθάρισα τη ζελατίνα, φταίω που είδα ψιχάλες και δεν έκοψα, φταίω που έβρισα το αμόρε μου

αλλά στην τελική τον εξοπλισμό για αυτό τον φοράμε για να προλαμβάνει τη μαλάκινση εγκεφάλου που κατά καιρούς μας διακατέχει. μαζί με τις όποιες αναποδιές δεν οφείλονται σε εμάς φυσικα΄.

πιστεύω πως σε κάλυψα?

Όχι αλλά δεν έχει σημασία, τα μυαλά σε αυτά αλλάζουν με την εμπειρία όχι μέσω φόρουμ.

Να'σαι καλά πάνω απ'όλα, εσύ και όσοι είναι γύρω σου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Άλλο κακο να μη σε βρει Παυλο, ο εξοπλισμος σου πραγματικα εκανε τη δουλεια του, πολυ σημαντικο!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αφού ξεπέρασες ανώδυνα τη στατιστική που λέει ότι όλοι κάποια στιγμή πέφτουν είσαι αρχηγός. Σου εύχομαι ποτέ ξανά. Τα δερμάτινα σου είναι ολόσωμα ή διαιρούμενα?

διαιρούμενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Οι στιγμές τέτοιου τύπου γεμίζουν το δοχείο των εμπειριών μας.

Παύλο, κράτα την εμπειρία σου στο μυαλό.

Θα είναι χρήσιμη και στο μέλλον, για να αποφύγεις τέτοιες στιγμές.

Ώστε να μη χρειαστεί να κλειδώσεις τη σκέψη σου στην ποιότητα των δερμάτων της alpinestars αλλά στον αναστεναγμό της αποφυγής.

Παντα όρθιος Παύλο

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Περαστικα και ποτε ξανα φιλε.Η συγκεκριμενη εμπειρια ειναι για να σε προβληματισει οχι για να γελας.Ο προβληματισμος εγκειται στο γιατι συνεβη αυτο και αν οντως τα ''βροχινα'' που φορας ειναι πιο βροχινα απο τα Supercorsa οπως ειπες...ειναι τελικα?Οι εταιρειες στελνουν δοκιμαστες στο Ελληνικο οδικο δικτυο?Μαλλον οχι ε?Οι δοκιμαστες και τα πειραματοζωα ειμαστε εμεις...

Απο προσωπικη εμπειρια,ολα τα λαστιχα στο βρεγμενο επαρχιακο δικτυο ειναι πολυ κοντα.Προβαδισμα ακομα και εκει εχουν τα μαλακοτερα λαστιχα και οχι αυτα με τις περισσοτερες αυλακωσεις παραδοξως.Αυτα βεβαια πρεπει να τα δει κανεις στην πραξη και οχι μολις δει βροχη να κλειδωνει το μηχανακι στο σπιτι...

Υ.Γ:Η κακια στιγμη συνηθως ερχεται οταν ειμαστε ανυποψιαστοι,οταν λεμε ''ελα μωρε δε θα τρεξω σημερα''.Αυτο να μην το ξεχνατε ποτε...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα