psycho

Αναζήτηση Μπότας Commuting - Touring

19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Κοπρόσκυλο ΒΤ (1100cc) 1 απ΄όλα

Δημοσιεύτηκε

Χαιρετω την παρεα, 

Οπως λεει και ο τιτλος , ψαχνω για μποτα commuting - touring. Και εξηγω: 

• Θα τη φοραω στις διαδρομες προς και απο τη δουλεια, 30 χλμ παει κ ελα, 2 - 3 φορες τη βδομαδα , καθως κ σε εκδρομες κλπ. 
  • Δε περιμενω να κανω πολυ περπατημα με αυτες, αλλα δε θελω να ειναι και σα μποτες του σκι, να μπορω πχ να παω για ψωνια και να περπατησω μια ωρα.  Σκοπευω οταν φτανω στο γραφειο μαλλον να αλλαζω σε καποιο παπουτσι πιο ανετο. 
  • Μποτακια αποκλειονται. Θελω να ειναι ψηλη για να εχει καλη προστασια σε κνημη, αστραγαλο, φτερνα, δαχτυλα. 
  • Δε με ενδιαφερει τοσο να ειναι σουπερ αδιαβροχη (πχ goretex) αλλα μπορει να φαει καμια μπορα. Αν βρεχει κανονικα ετσι κι αλλιως θα παιρνω αμαξι για τη δουλεια.
  • Προτιμω γνησιο δερμα κ οχι συνθετικο δερμα γενικα, αλλα ακουω γνωμες για αυτο
  • Δε θελω μποτες racing με πολλα γραφικα κλπ κλπ. 
  • Το στυλ που μ' αρεσει εμφανισιακα ειναι κατι μεταξυ touring - adventure .  Πχ Forma Cape Horn 
  • Μπατζετ μαξ περι τα 200, δε με χαλαει και πολυ λιγοτερα.

forma_cape_horn_boots.jpg

Η αλλιως κατι τετοιο

WEB%20GTX%2008.aspx?maxsidesize=1000

Με βαση τα παραπανω για πειτε καμια ιδεα παιδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Από adv μπότες δεν ξέρω...touring έχω τις Dainese Fulcrum και τις προτείνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR

Δημοσιεύτηκε

• Δε θελω μποτες racing με πολλα γραφικα κλπ κλπ. 

Το μόνο που δε θα βρεις εύκολα είναι αυτό...το λεγόμενο screaming racing look.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θεωρειτε υπερβολη μια τετοια μποτα για καθε μερα πχ για τη δουλεια? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas Dinamik (125cc) Triumph Explorer (1200XCcc)

Δημοσιεύτηκε

Άλλο commuting άλλο touring!

Commuting είναι καθημερινή μετακίνηση δουλειά-σπίτι!

Touring είναι πιο γενική κατηγορία!

Αν επιλέξεις μπότα που πιάνει γάμπα να προσέξεις να μην έχει κλιπς για να πέφτει το μπατζάκι από πάνω! Και να είναι διακριτικό χωρίς πολλά πολλά εξογκώματα στο υπόλοιπο παπούτσι! Το Alpinestars πιο πάνω είναι πολύ όμορφο παπουτσάκι! Συμμαζεμένη και η πατούρα που ακουμπάει στο λεβιέ των ταχυτήτων!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

http://www.xmoto.gr/gr/freeland-gore-tex.aspx
http://www.xmoto.gr/gr/nighthawk-d1-gore-tex-low-boots.aspx
Εδώ 2 ολοκαίνουριες μπότες στα λεφτά που κοιτάζεις.

Τώρα το τι θεωρεί ο καθένας καλό θα ήταν να μην σε πολύ νοιάζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Θεωρειτε υπερβολη μια τετοια μποτα για καθε μερα πχ για τη δουλεια? 

Τα λέγαμε πρόσφατα και εδώ ...είναι κάπως υποκειμενικό το τι είναι άνετο για καθημερινή χρήση και τι είναι ''υπερβολικό''...αν δε δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος,δεν πρόκειται να σου λυθεί η απορία.Μια ψηλή,βαριά μπότα με προστασίες είναι λιγότερο άνετη από ένα alpinestars mille ή ένα dainese motorshoe τα οποία όμως δε συγκρίνονται ως προς την ασφάλεια που παρέχουν...κάτι δίνεις,κάτι παίρνεις!

Κάτι ενδιάμεσο έχω για κάθε μέρα και είναι οι Alpinestars ridge αλλά φοράω άνετα και χωρίς πρόβλημα και τις Gaerne G Flow.

Κάτι ενδιάμεσο επίσης φαίνεται να είναι οι Forma Tribe

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ειμαι διατεθειμενος να θυσιασω ανεση για ασφαλεια, οποτε αποκλειω το στυλ παπουτσι, χαμηλη μποτα. Στην πραξη θα δειξει βεβαια. Το δερμα δεν αναπνεει σε τετοιες μποτες πολυ καλυτερα απο το συνθετικο?  Διαβασα και το θεμα που ειπες efkola αλλα πιο πολυ μιλατε για χαμηλο μποτακι, οποτε δεν..

Τροποποιήθηκε από τον psycho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν έχεις σκοπό να οδηγάς κοντά στα όρια το μηχανάκι σου, τότε θα πας να πάρεις απλά ότι πιο προστατευτικό αντέχει η τσέπη σου.
Εάν έχεις σκοπό να οδηγάς "οικονομικά" πήγαινε έλα στη δουλειά η για καφέ, κάποια δουλειά, τίποτα ψώνια, καμιά βόλτα κ.τ.λ. τότε πάρε ένα χαμηλό μποτάκι που θα σου είναι άνετο, ευχάριστο και χωρίς "screaming racing look".

Με 200+ ευρό παίρνεις χαμηλά που έχουνε πολύ καλύτερη προστασία από τα ψηλά που μας έφερες παράδειγμα στο post σου.

Δες και τα review από το revzilla, ο άνθρωπος τα ξέρει όλα καλύτερα και από τις ίδιες τις εταιρίες!
https://www.youtube.com/watch?v=zRXPTJjIVV4

Τροποποιήθηκε από τον MentalMinD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Καλορίζικη 

202565_330_FR_16.JPG

ή αλλοιώς κοίτα κι εδώ 

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

αφου σου αρεσει η alpine μην το σκεφτεσαι ειναι απο τις κορυφαιες!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

δεν έχω δει μοντέλα,  προτίμησε φουλ δερματινα (όχι συνθετικά) και όσο δυνατό πιο εύκαμπτες ως καλούπι γίνονται, θα κάτσει να περπατήσεις μπορεί και για πολύ ώρα εάν είναι κούτσουρα θα βλαστημάς την ώρα και την στιγμή 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εάν έχεις σκοπό να οδηγάς κοντά στα όρια το μηχανάκι σου, τότε θα πας να πάρεις απλά ότι πιο προστατευτικό αντέχει η τσέπη σου.
Εάν έχεις σκοπό να οδηγάς "οικονομικά" πήγαινε έλα στη δουλειά η για καφέ, κάποια δουλειά, τίποτα ψώνια, καμιά βόλτα κ.τ.λ. τότε πάρε ένα χαμηλό μποτάκι που θα σου είναι άνετο, ευχάριστο και χωρίς "screaming racing look".

Με 200+ ευρό παίρνεις χαμηλά που έχουνε πολύ καλύτερη προστασία από τα ψηλά που μας έφερες παράδειγμα στο post σου.

Δες και τα review από το revzilla, ο άνθρωπος τα ξέρει όλα καλύτερα και από τις ίδιες τις εταιρίες!
https://www.youtube.com/watch?v=zRXPTJjIVV4

Τα εχω δει τα  Ρεβζιλοριβιου απο ολα τα τελευταια χρονια.. γιαυτο εχω μπλεχτει μαλλον.. Στα ορια δεν οδηγω, αλλα δεν  οδηγω κ παντα συντηρητικα.

Καλορίζικη 

202565_330_FR_16.JPG

ή αλλοιώς κοίτα κι εδώ 

Πολυ καλη τιμη απο οτι φαινεται για την προστασια που εχει, δε την ηξερα τη μαρκα. Θα μοιαζει το περπατημα μου με του ρομποκοπ ομως?

Τι γνωμη εχετε για τις μποτες Richa?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

η κορυφαια μποτα απο ολες σε αυτην την κατηγορια ειναι η dainese trq goretex. τιμη με εκπτωση 200 ευρω. τελος! απο κει και περα και η alpinestars απο πανω ειναι καλη. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ καλη τιμη απο οτι φαινεται για την προστασια που εχει, δε την ηξερα τη μαρκα. Θα μοιαζει το περπατημα μου με του ρομποκοπ ομως?

Μαλακές είναι,διάβασε στο δεύτερο λινκ που έβαλα,τη γνώμη του Κυριάκου γι αυτές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τις alpinestars που ποσταρισες τις εχω χρονια.πολυ ανθεκτικες και βολικες.

Αν θυμαμαι καλα οι web goretex ειναι.

Για αστικη χρηση αντεχουν το νερο,σε μακρυνες πιθανων να σου μπασουν νερα.(εμενα μου εμπαζαν λιγο)

Το παντελονι πεφτει ανετα απο πανω και ειναι αρκετα διακριτικες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200 GS MV Agusta Turismo Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

οι forma adventure που εχεις φωτογραφια ειναι καταπληκτικες μποτες αλλα οχι για καθε μερα καθως ειναι ογκωδεις.

Αλλα δεν νιωθουν ουτε κρυο, ουτε βροχη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

δεν βολεύουν οι τουριστάδικες για κάθε μέρα. Βαριές με μεγαλη ακαμψία. 

Γνώμη μου πάρε κάτι πιο άνετο με κάνα 120 αρι και πάρε μια μπότα μπότα για της βόλτες. Αν ψαχτείς λίγο και με καμιά μεταχείρα στα ίδια λεφτά θα σου βγει. 

Πχ εγω έχω τις sidi vertigo rain (90 ευρώ από το Car...καινούργιες σχεδόν της πήρα. Δώρο που δεν του έκανε του παλικαριού) οι οποίες είναι απλά τούμπανο. και για κάθε μέρα πάω σε φάση TCX x-square.......σύνολο και οι 2 215 ευρώ....

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ παράγγειλα τα TCX X-Move από fc-moto, γιατί ο δικός μας αντιπρόσωπος εδώ ούτε είχε στο νούμερο μου αλλά ούτε και θα φέρει.

Τουλάχιστον όμως βρήκα να δοκιμάσω ένα μποτάκι της σειράς αυτής (το X-SQUARE EVO) το οποίο είναι απλά απίθανο.

Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο σε καθημερινό μποτάκι που να συνδυάζει εργονομία, προστασία και στυλ μαζί.

Σε όλο το Internet δε θα βρεις ούτε έναν να μιλάει με κακά λόγια για την TCX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα