Χ

Γόμες για το θεριό;

173 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μιας και έγραψα μετά από καιρό ας γράψω ένα ακόμα για να σας σπάσω τα νεύρα με την παρουσία μου και για να περάσει το βαρετό βράδυ Παρασκευής :biggrin:.

Διαβάζοντας κομμάτια από το topic γιατί χρόνος για να διαβάσω όλα τα σεντόνια δεν έπαιζε, κατάλαβα τα εξής :

1) Ο billyς μιλάει με τα καλύτερα λόγια για τις γόμες κρίνοντας από τη δική του οδήγηση και εμπειρία. Αλλά βλέπω ότι τα θέλω του Βασίλη διαφέρουν πολύ από του μέσου χρήστη. Όπως και οι ικανότητες. Η γνώμη μου αυτή βγήκε από το πρώτο βίντεο που ανέβασε(το οποίο σε κάποια κομμάτια μου έδειξε ανευθυνότητα αλλά ποιος είμαι εγώ να κρίνω, no prob), δεν τον ξέρω προσωπικά. Δεν πιστεύω ότι ο μέσος χρήστης NC, CB500, Bandit (τυχαία μοντέλα που διάβασα στο τοπικ), θα πιέσει ούτε στο 50% το μηχανάκι σε σχέση με αυτό που είδα στο βίντεο. Τονίζω πάλι ότι δεν τον ξέρω, αλλά ο ρυθμός μου φάνηκε αρκετά γρήγορος για τα ελάχιστα που έχουν δει τα μάτια μου. 

2) Ο Γιάννης από την αντίθετη πλευρά λέει ότι οι γόμες δεν προορίζονται για τον μέσο χρήστη και για καθημερινή χρήση. Και λογικό μου ακούγεται εν τέλει. Δηλαδή πόσο τάπα πάει ο μέσος χρήστης με ένα NC που θέλει γόμες για να ανταπεξέλθει στην καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά και στο super market; Ειλικρινά στο άκουσμα βάζω τα γέλια. NC με γόμες; Αλήθεια; Και στα SS τι θα βάνουμε(γενικά) ωρέ, τουριστικά; 

Οκ το δέχομαι ότι είναι καλύτερες για την οδήγηση που είδαμε στο βίντεο του billy, αλλά πόσοι μέσοι χρήστες παίρνουν NC(και το κάθε NC) για να κάνουν τέτοια οδήγηση; Και πόσοι έχουν την ικανότητα; Πέρα από την αίρεση του Βασίλη :laugh:, πιστεύω κανένας. Και εν τέλει για τέτοιο στυλ οδήγησης εγώ προσωπικά NC δε θα έπαιρνα. Δηλαδή μόνο στην εικόνα δεν μου κολλάει βρε αδερφέ πως θα γίνει. Κάπου τα έχουμε μπλέξει. Είναι σαν αυτούς που παίρνουν ss για να πηγαίνουν στη δουλειά και για καφέ με τουριστικά λάστιχα. Αστείο δεν είναι ή μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

3) Χαλαρή βόλτα και φιλικά να κεράσω καφέ δεν κολλάνε με "πάμε να τις μετρήσουμε", ας μη γελλιόμαστε. Εκεί πας για να αποδείξεις οτι γαμέις και δέρνεις τον άλλον. Και με τέτοια νοοτροπία δεν πας βόλτα, πας για καντήλακι στην άσφαλτο. Και εν τέλει, αν μπορείς να το κάνεις εσύ δε γίνεται να έχεις την απαίτηση να λειτουργήσει ο κάθε Γιάννης κάτω από αυτές τις συνθήκες. Αν πρότεινες βόλτα όντως και όχι ψωλομέτρημα, δε νομίζω οτι θα σου έλεγε κανένας όχι. 

4) Οι γόμες πάνε πακέτο με τα χέρια;

5) Αν ναι, βγαίνει τέτοιο πακέτο για παπί;

6) Αν ναι, χαρίζονται τα χέρια, οι γόμες μου λείπουν μόνο :laugh:.

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έβαζα γόμες. Τις έβαζα γιατί μου δίναν το κάτι παραπάνω σε διαδρομές που δεν γνώριζα κυνηγώντας μηχανες που γνώριζα πολύ καλά τους οδηγούς τους. Βελτιώνοντας την οδήγηση μου τόσο με σχολεία όσο και με προπονήσεις σε επαρχιακό και οδηγοντας για πρώτη φορά ένα καλό τουριστικό είδα ότι για την πίεση που ασκώ σε δημόσια δρόμο ( πάντα με προτεραιότητα να γυρίσει η μηχανή πίσω ανέπαφη, τόσο τις αγαπώ) κατάλαβα ότι ένα καλό σπόρ λάστιχο με σωστές πιέσεις και επιμελώς ζεσταμενο καλύπτει τα επίπεδα πρόσφυσης που θέλω. Τα επίπεδα πρόσφυσης της παρέας που κάνω βόλτες.

Έβαλα το φθηνότερο καλό που βρήκα οτιδήποτε ακριβότερο θα με οδηγούσε ψυχολογικά να βάλω ξανά γόμες που τις ξέρω μιας και η χρήση της μηχανής μου είναι να βγαίνει επαρχιακό τα σκ  μόνο.

Οι άποψη μου είναι ότι τα σπορ επαρκούν για τον δρόμο τόσο για τον αρχάριο όσο και για τον έμπειρο. Για αυτόν που πάει μόνο πίστα όχι. Αυτός που νομίζει ότι ο δρόμος είναι πίστα καλύτερα να πουλήσει την μηχανή όσο είναι τυχερός ακόμη.

Την επόμενη πάλι σπόρ λάστιχο θα βάλω.

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

Τώρα που δε μπαίνω σε κανένα track day με τη μηχανή, αξίζει να του βγάλω τα slicks και να τα περάσω στο σκούτερ?

Τι πιέσεις να τα παίζω δικάβαλος?

3330.jpg&width=900&height=600

:popcorn:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

Το παλικάρι τον μπιλυ δεν τον ξέρω και να είναι καλά κ πάντα ορθιος, αλλά να διαβάζω για nc με γόμα και να κυνηγά χρόνους σε πολιτικό δρόμο, είναι κάτι που με ξεπερνά και το θεωρώ επιεικώς αστείο αν όχι κάτι άλλο. ... κάθε μηχανάκι εξυπηρετεί ένα άλφα αντε και βήτα σκοπό και θεωρώ πως το  συγκεκριμένο πατίνι είναι για εντελώς διαφορετική χρήση από αυτή που περιγράφεται και επιδεικνυεται στα ως άνω βίντεο. 

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Το παλικάρι τον μπιλυ δεν τον ξέρω και να είναι καλά κ πάντα ορθιος, αλλά να διαβάζω για nc με γόμα και να κυνηγά χρόνους σε πολιτικό δρόμο, είναι κάτι που με ξεπερνά και το θεωρώ επιεικώς αστείο αν όχι κάτι άλλο. ... κάθε μηχανάκι εξυπηρετεί ένα άλφα αντε και βήτα σκοπό και θεωρώ πως το  συγκεκριμένο πατίνι είναι για εντελώς διαφορετική χρήση από αυτή που περιγράφεται και επιδεικνυεται στα ως άνω βίντεο. 

raw

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

raw

ελαφρύ, ακρως προβλεψιμο στις αντιδρασεις του, commuter με σκοπό κατασκευής  την φιλικότητα, πρακτικότητα, χρηστικότητα και οικονομία  στις αστικές κυρίως μετακινήσεις.

προς αποφυγή παρεξηγησων!

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Θεωρω οτι οπως σε ολα τα πραγματα η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Υπαρχει αυτος που δεν του αρκουν τα hypersport λαστιχα και θελει το κατι παραπανω απο αποψης κρατηματος ( με τα + και τα - του),υπαρχει και αυτος που ειδε-διαβασε-ακουσε οτι οι γομες ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει για το μηχανακι του......γι αυτο και εχω δει αρκετες φορες  gp racer με 4 δαχτυλα απατητο στις ακρες.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Kαλησπέρα σε όλους,χαίρομαι ιδιαίτερα για το ήθος μερικών παιδιών που εύχονται τουλάχιστον να ειμαι ορθιος και γερός σε αντίθεση με τον φιλο Ksino1100 που χάιρεται με την πτώση συνάδελφου του http://www.mybike.gr/forums/topic/82316-γόμες-για-το-θεριό/?page=6 .

Τα πολιτικά λάστιχα σαφως και καλυπτουν τους περισσοτερους οδηγους,αν το παρεις και βασει λογικης και το πως θα επρεπε να πηγαινουμε ολοι μας στο δρομο τότε φυσικα υπερκαλυπτουν.Βασει της ιδιας λογικης δε θα επρεπε να εχουμε πανω απο 70 αλογα στο δρομο.Το τι κανουμε τελικα ολοι μας ειναι μια διαφορετικη ιστορια.Κάποιοι  ψαχνουν το κατι παραπάνω ανεξαρτητα απο τις δυνατοτητες τους,το σιγουρο ειναι οτι το ανωτερο λαστιχο οπως η γόμα θα τους δωσει εξτρα προσφυση ειτε πιεζουν ειτε οχι.Αλλωστε δε χρειαζεται να πιεσεις για να πεσεις.Και εκτος αυτου θεωρω οτι ο καθενας εχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να προβληματιστει,να δοκιμασει και να κρινει.Τρανο παράδειγμα ο φίλος Γιώργος που ανοιξε το θεμα ενω προσφατα απεκτησε το CB αλλα μπηκε στη διαδικασια προβληματισμου.

Παύλο καλο θα ηταν να διευκρινησουμε καποια πραγματα.Οι γομες που εβαλες πρεπει να ειναι ιδιας χρονολογιας με τα πολιτικα που συνεκρινες.Επισης καλο θα ηταν να διαχωρισουμε τις γόμες απο τις αποτυχημενες προσπαθειες για δρομισιες σκληρες γομες τυπου Racetech K3,BSB,Rennsport,Dragon supercorsa οι οποιες ουδεμια σχεση εχουν σε σκληροτητα με τα ασσόδυα.Ρωτα τον Χρήστο να σου πει τι εβαζε παλια και που κατεληξε κατοπιν προτροπης μου τοτε.Σε καθε περιπτωση φόρα εσυ S20 και ελα να κανουμε 2 km ,να σταματησουμε και απλα να αγγιξουμε τα λαστιχα να δουμε ποιο ειναι ζεστοτερο και μαλακοτερο.

Απευθυνομαι σε μερικους φιλους.Κάποτε ειχα και εγω ενδοιασμους για τα παντα.Πιστευα οτι οι γόμες δε δουλευουν,πιστευα οτι τα σλικ δε δουλευουν επισης στο δρομο,μεχρι που ειδα με τα ματια μου.Επισης πιστευα οτι αν βαλεις αλλο μπροστινο με αλλο πισινο και πας να πιεσεις επεσες στην πρωτη στροφη,μετα ειδα τον Gabriel(νικητης στην κατηγορια open φετος) να γυρναει 3αρια στα Μεγαρα με σλικ μπροστα και οτι να ναι γομα πισω.Oι παλιότεροι εχετε προλαβει μοτοσυκλετα-ιδιοκατασκευη χωρις πλαίσιο που ειχε διακρισεις απεναντι στους Ιαπωνικους και Ευρωπαικους Κολλοσους http://www.motomag.gr/news/afieromata/axizei-na-deis-britten-v-1000

Προηγουμενως εβαλα ενα βίντεο οπου κάποιος τυχαιος με μαμα GSR κοντραρει στα ισια παλιο αγωνιζομενο και ταχυτατο δρομισιο αναβατη με R1 SP με τα καλυτερα περιφερειακα.Αν αυτο απλα σας το ελεγε κανεις θα γελουσατε.Μην υποτιμάτε κανένα μηχανακι,τα όρια τους ειναι πολυ μεγαλυτερα απο οτι φανταζεστε ακομη και οταν μιλαμε για commuters.Μη βιαζεστε να κρίνετε γιατι εκει που δε μπορειτε εσεις,καποιος αλλος θα μπορέσει και αυτοματα θα σας ακυρωσει...

Γιατι τα λέω ολα αυτα?Γιατι δε λειτουργει πάντα η λογική στη μοτοσυκλετα.Αν λειτουργουσε τοτε οποιοσδηποτε θα έπαιρνε ενα Tuono Factory με τα κορυφαια περιφερειακα και απλα θα ηταν ο πιο γρηγορος...

Πάντα ορθιοι παιδιά!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

χαίρομαι ιδιαίτερα για το ήθος μερικών παιδιών που εύχονται τουλάχιστον να ειμαι ορθιος και γερός σε αντίθεση με τον φιλο Ksino1100

Βασίλη, είδες πως δε απαντούσα. Παρόλο που άρχισες τα ίδια και τα ίδια.

Ακόμα και το thread δε το καθάρισα, να σου αφήσω το χρόνο να καταλάβεις πως συμπεριφέρεσαι και γράφεις λάθος.

Συνεχίζεις την κατάδυση, συνεχίζεις την επίθεση.

Και εμπλέκεις μέχρι και θέματα ηθικής? Πλάκα κάνεις?

Απαράδεκτος.

Υ.Γ.: Η υπογραφή σου είναι εντελώς για τα κλάματα.....Luther King αναφερόμενος στα πολιτικά και τα δικαιώματα των έγχρωμων για να δικαιολογήσεις τις βλακείες τύπου «πάμε για κόντρα στο δρόμο»? Απίστευτα γελοίες σκέψεις.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Απορώ γιατί ακόμα το συνεχίζετε...

Δλδ με τον ρομπέν των NC τι πάτε να βγάλετε; :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πλέον έχουμε 13000km και σχεδον ενα χρονο απο την ημερα τοποθετησης των s20 (σελ. 3 του παρόντος)

Το λαστιχο ειναι απο ετσι: 

20160929_145311.jpg

ετσι: :baby:

09150027_2.jpg 

09150028_2.jpg

09150030_2.jpg

Μπροστινο

09150025_2.jpg

Σε σχεση με τα λαστιχα τοποθετησης (Dunlop d609 για το cb του 2016) εχουμε τα εξης:

• Πρωτο και κυριο που αντιλαμβανεσαι ειναι το ποσο ευκολα πεφτει η μηχανη. Τα Dunlop δεν ειναι λαστιχα. Ειναι μαλακοι κυβοι. Για να στριψεις πρεπει να σπρωξεις το τιμονι με το ποδι. Αυτο βεβαια δεν το αντιλαμβανεσαι οταν δεν εχεις αλλες εμπειριες (το φυλουσα για το γαμο) οποτε η πρωτη επαφη με τα s20 ειναι καπως φοβιστικη να το πω. Για λιγα μετρα ομως...μετα εκτιμας και απολαμβανεις αβιαστο πεσιμο.
  • Επισης αξιοσημειωτη ειναι η σταθεροτητα κατα την διαρκεια στροφης. Ποδια στο τεποζιτο, χερια χαλαρα και το cb παει τρενακι. Διαβητης. Ασαφειες και χαζοπαιξιματα με τα μαμα τελος. Βεβαια να πω πως πρεπει να ασχοληθεις και λιγο με τις αναρτησεις...Εστω αυτο το λιγο που δινει για μπροστα εκμεταλεύσου το. Σε μενα που ειμαι και ελαφρυς βοηθησε πολυ.
  • Βρεγμενο...καμια σχεση. Τελος. Αυτα.
  • Αργει να ζεσταθει. Μην περιμενεις οτι θα το βαλεις (στο cb παντα) και θα ξαμολυθεις...ειδικα στην πολη τα θελει τα χιλιομετρα του...Αλλα και παλι θα αργησει πολυ παραπανω να σε τρομαξει σε σχεση με το μαμα. Ενδεικτικο ειναι οτι στα 11000 τοων μαμα το abs εμπαινε με την σκεψη. Τωρα εχω ξεχασει πως ειναι.

Ειδικοτερα στην περιπτωση μου εχουμε τα εξης:

Τα λαστιχα εφαγαν την περισσοτερη φθορα τους το καλοκαιρι που μας περασε. Πριν απο αυτο οι μετακινησεις ηταν μεσα στην πολη, πανε ελα δουλεια, και ελαχιστες βολτες εξω. Φθορα ελαχιστη σε σημειο που ελεγα οτι θα μου πανε 24000 αν συνεχισω ετσι...ωσαν τουριστικα. Μεταξυ των αλλων διαδρομων φετος το καλοκαιρι ειχαμε και πολυ εθνικη (περιπου 2000km). Εδω αρχισε να φαινεται πιο γρηγορα φυσικα η φθορα αλλα και παλι οχι σε ραγδαιο ρυθμο. Η τελευταια 500αρα μου εδειξε και εμφανεστατο τετραγωνισμα στο πισω. Παρολαυτα στην οδηγηση δεν αντιληφθηκα κατι τραγικο. Αν δηλαδη δεν το εβλεπα δεν νομιζω οτι θα καταλαβαινα κατι. Ουτε "σκαλοπατι" ειχα στο πεσιμο, ουτε κουνηματα στην στροφη κτλ. Επιστροφη λοιπον απο ταξιδι στις Αθηνες μεσω Μπραλου-Δομοκου-Ελασσονας με οσο μπορω γρηγορες επιταχυνσεις στις στροφες και κααααπως συνηλθε το τετραγωνισμα. Γενικα απο ψωμι εχουν μπολικο. Πιστευω 2 πισω - ενα μπροστα βγαινει (το μπροστα ειναι σαν καινουριο) οπως και τα 15000 ανετα (στα 18000 με βλεπω για αλλαγη μπορει και παραπανω ομως).

Οποτε να προτεινω με την οποια εμπειρια μου τα εξης:

• Αν θες ΜΟΝΟ ασφαλτο και ΟΧΙ χωμα τα βαζεις. (Μην το παρεις και πολυ ελαφρια αυτο. Δικαβαλος σε παααααρα πολυ βατο χωματοδρομο το μπροστινο μου εκανε καρδιολογικο τεστ)..Οχι ομως τα s20. Βαλε τα bt016. Οι διαφορες με το s20 ειναι τετοιες που δεν θα τις καταλαβουμε εγω κι εσυ με το cb και τις ικανοτητες μας. Γλιτωνεις 50ρικο και εισαι αρχοντοπουλο. Αν θελεις σπανιοτερες αλλαγες βαλε s21 που διαφημιζονται για μεγαλυτερη διαρκεια σε βαθμο που αν ισχυει στο cb θα βγαλουν τοσα οσα ενα τουριστικο σε βαρεια μηχανη...

Και λιγο πιο θεωρητικα:

• Αν ηθελα και χωμα χωρις να με νοιαζει τοσο η διαρκεια (δεν ξερω αν ισχυει στο cb) θα εβαζα τα Dunlop Mutant. Διαβαζω τα καλυτερα,ζεσταινονται γρηγορα, βρεγμενο, στεγνο, χωμα, ειναι πιο κοντα στα μετρα του cb, τα κανουν ολα καλα αλλα στα μειον η τιμη και η διαρκεια ζωης. Αν ομως βγαζουν 15000 γιατι οχι;
  • Αν εισαι ο τυπος που εισαι μονο στην βολτα εξω, εθνικες  κτλ τοτε bridgestone t30 evo. Eκτος κι αν εισαι άπλας και μαγκια σου οποτε Metzeler Roadtec 01 που ειναι και μουν@ρος...(γιατι εισαι και ποζερι, σε εκοψα...)
  • Για ακομα πιο χωματινες καταστασεις δεν ξερω να προτεινω κατι και δεν ξερω και ποιον θα ενδιεφερε.
  • (Ολα τα παραπανω σαν προτασεις ξαναλεω, ειναι σε θεωρητικη βαση απο μενα και χωρις προσωπικη εμπειρια. Απο το οσο ψαξιμο εχω κανει απλα. Αν ειπαμε και καμια μ@λακια χαλαρωστε...Σαββατο ειναι... :tongue:)

Μπονους και μια φωτο απο την επιστροφη (ουτε απο μπραλο ουτε απο δομοκο ουτε απο ελασσονα φυσικα... :tooth:)

Untitled_pregamma_1_mantiuk06_contrast_m

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

"Ζωνη αγνότητας"??? Ελειωσα!!

Μια χαρα ειναι τα λαστιχα αλλα 5k τα εχεις ανετα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 32 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Untitled_pregamma_1_mantiuk06_contrast_m

13κ και ειναι ετσι το πισω? ανετα βγαζεις 20κ μεχρι να καραφλιασει και να βγουνε λινα.

σε'πιασα αλητηρα, η φωτο ειναι αναμεσα φαρκαδωνα-παλαμα σωστα? :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

13κ και ειναι ετσι το πισω? ανετα βγαζεις 20κ μεχρι να καραφλιασει και να βγουνε λινα.

σε'πιασα αλητηρα, η φωτο ειναι αναμεσα φαρκαδωνα-παλαμα σωστα? :laugh:

Σιγα που θα με πιασεις με το cb... :laugh:

Κλικ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να υπενθυμισω για να μην ψαχνεται καποιος αυτο που πολυ σωστα ειπε ο @doctoras9 στην αρχη, πως για πισω s20 evo σε 160 δεν κυκλοφορει. Πας αναγκαστικα σε s20 evo μπροστα και σκετο s20 πισω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 9/16/2017 at 6:35 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Να υπενθυμισω για να μην ψαχνεται καποιος αυτο που πολυ σωστα ειπε ο @doctoras9 στην αρχη, πως για πισω s20 evo σε 160 δεν κυκλοφορει. Πας αναγκαστικα σε s20 evo μπροστα και σκετο s20 πισω.

Ή S21 (απλά είναι και πίσω 2γομο και όχι 3γομο όπως στις άλλες διαστάσεις).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Ή S21 (απλά είναι και πίσω 2γομο και όχι 3γομο όπως στις άλλες διαστάσεις).

απλα με s21 μαλλον φτανεις σε κοστος που βαζεις και μπροστα...δεν υπαρχει λογος νομιζω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Tα s20 εχουν πλεον σχεδον 20.000χιλ. Το πισω ειναι στον δεικτη ενω το μπροστα εχει πολυ πραμα ακομα. Αυτο οσον αφορα την εμφανιση γιατι σαν αποδοση εχουν πεσει κατακορυφα (πλησιαζουν και τα δυο χρονια). Πλεον υπαρχουν γλιστρηματα με την οποια παραπανω πιεση και το πισω ειδικα στα φρενα χορευει τσαρλεστον. Η πτωση ηταν εμφανης αλλα γραμμικη απο τα 15.000 και μετα  χονδρικα. Απλως εχει παραγινει τελευταια. 

ΟποτεΣ

Ειχα σιγουρακι τα bt016 αλλα πετυχα προσφατα τα michelin pilot power 2ct, σε αναλογη τιμουλα και χαρακτηριστικα, και απ' ο,τι διαβαζω πανω κατω λενε τα ιδια για την αποδοση τους με μια ισως παραπανω χιλιομετρικη διαρκεια για τα michelin, τα οποια τα κοβω να εχουν και καπως πιο αποτομη κορωνα (;). Τα χιλιομετρα φυσικα δεν με ενδιαφερουν και τοσο μιας και το cb δεν τα λιωνει τα λαστιχα, απλως μηπως και καθυστερησω το τετραγωνισμα.

Ποιο θα προτεινατε μεταξυ των 2;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Pilot road 5 που ειναι καλα και στην βροχη :wub:. Κοιτα, εγω θα εβαζα τα bt για τον λογο οτι γνωριζω ακριβως τι να περιμενω ως αποτελεσμα σε κρατημα,φθορα κοκ. Απο την στιγμη που θα σου κρατησουν για πολλα χιλιομετρα, δεν εχεις την πολυτελεια να λαθεψεις. Κι αν τα power πεσουν κατακορυφα στα 10κ τι θα κανεις; Θα φας το 50% της ζωης τους στην γλιστρα;  Εγω θα δοκιμασω κι αλλα λαστιχα ( ιδιας φιλοσοφιας )εκτος των σ21 γιατι ζμπουτσαμ, και μαπα να ειναι στα 8κ εχουν πεταχτει. Γι αυτο και δυσκολα παω σε τουριστικο. Δεν ψηνομαι να το φαω στην μαπα για πολλα χιλιομετρα. Ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου γιατι ειμαι απο κινητο :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Pilot road 5 που ειναι καλα και στην βροχη :wub:. Θελω κατι καλυτερο για χωμα 

Γι' αυτο ρωταω ωρε.

Αν οντως ειναι παραπλησια τα βαζω. Αν υστερουν παω στα σιγουρα.

(Αν ακουσω 32 διαφορετικες γνωμες και 24 "αυτα τα σκεφτηκες;" παω να φαω) :tooth:

πριν 13 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου γιατι ειμαι απο κινητο :laugh:

:biggrin: :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Tα s20 εχουν πλεον σχεδον 20.000χιλ. Το πισω ειναι στον δεικτη ενω το μπροστα εχει πολυ πραμα ακομα. Αυτο οσον αφορα την εμφανιση γιατι σαν αποδοση εχουν πεσει κατακορυφα (πλησιαζουν και τα δυο χρονια). Πλεον υπαρχουν γλιστρηματα με την οποια παραπανω πιεση και το πισω ειδικα στα φρενα χορευει τσαρλεστον. Η πτωση ηταν εμφανης αλλα γραμμικη απο τα 15.000 και μετα  χονδρικα. Απλως εχει παραγινει τελευταια. 

ΟποτεΣ

Ειχα σιγουρακι τα bt016 αλλα πετυχα προσφατα τα michelin pilot power 2ct, σε αναλογη τιμουλα και χαρακτηριστικα, και απ' ο,τι διαβαζω πανω κατω λενε τα ιδια για την αποδοση τους με μια ισως παραπανω χιλιομετρικη διαρκεια για τα michelin, τα οποια τα κοβω να εχουν και καπως πιο αποτομη κορωνα (;). Τα χιλιομετρα φυσικα δεν με ενδιαφερουν και τοσο μιας και το cb δεν τα λιωνει τα λαστιχα, απλως μηπως και καθυστερησω το τετραγωνισμα.

Ποιο θα προτεινατε μεταξυ των 2;

απο michelin βαλε pilot power 3. πολυ καλα και για βροχη. 3 ζευγαρια στο gixxer, 10κ χλμ το πισω. σε εσενα θα βγαλει 18-20. ιδια κατηγορια με s21 ειναι πιθανων και σε αποδοση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

απο michelin βαλε pilot power 3. πολυ καλα και για βροχη. 3 ζευγαρια στο gixxer, 10κ χλμ το πισω. σε εσενα θα βγαλει 18-20. ιδια κατηγορια με s21 ειναι πιθανων και σε αποδοση.

φαγωθηκες με τα pp3... :tooth:

αρκετα πιο ακριβα.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

ειμαι φανατικος michelinakias, αλλα γενικα μου εχουν αφησει παρα πολυ καλες εντυπωσεις.:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα