Χ

Γόμες για το θεριό;

173 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

εγω εθνικη παιζω στα σ21 33-36. μολις ζεσταθουν ειδικα με ζεστη παιρνουν +3 μπροστα, +3,5-4 πισω... 

πιστα μου ειπε ο αναρτησας μου να βαλω 28-24 και εμεινα αποσβολωμενος... δεν το τολμησα...χαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda cb500x (500cc) Schuberth SR1

Δημοσιεύτηκε

Καλοτάξιδα! Περιμένουμε εντυπώσεις να πάρουμε σειρά!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

@doctoras9 @ksino1100 & @Dant3 αν δεν βγαλουν 10.000 κερνατε μπυρες....(καλυτερα να κερασετε s21, δεν συμφερω...:drunk: )

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

@doctoras9 @ksino1100 & @Dant3 αν δεν βγαλουν 10.000 κερνατε μπυρες....(καλυτερα να κερασετε s21, δεν συμφερω...:drunk: )

Χθες μπηκα 3ο track day φαντασου με τα S20 και δεν ειχα κανενα θεμα.

Και το πισω εχει κοντα 13000χλμ και ειναι στα τελευταια του.

Ο δε γνωστος μασκοφορος με το μτ 07 που εβαλε τα 21 προσφατα,σε σχεση με τα προηγουμενα του ,εριξε χρονο 5 δευτερα και επιασε μεσους χρονους γρηγορου γκρουπ.

Τις εντυπωσεις του απο τα λαστιχα θα τις γραψει αυτος υποθετω.

Αυτα για οσους λενε οτι χωρις γομες δε πας πουθενα.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Honda Africa 2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Με τις βόλτες που κάνουμε σε βουνά και λαγκάδια υπό μηδενική πρόσφυση θα βγάλουν πολλά περισσότερα χλμ. Αν όμως αρχίσεις τις βόλτες στα εξωτερικά τότε τι να σε πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλοβολτα και καλοστριφτα ρε παλικαρε!

(Σε τι τιμη αν επιτρεπεται...?)

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλοτάξιδα και καλόστριφτα ! 

Υ.Σ. Πλύνε τις ζάντες πλιζ (OCD kicked in) :_unsure:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

μεγεια, καλοριζικα!! 

μα αφηστε και ενα μοτορι να εχει λιγη σκονη, να εναι λιγο αγριο!! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

μεγεια, καλοριζικα!! 

Μην παίζεις με τον πόνο μου! Έχει αναλάβει τώρα μια εταιρεία να κάνει κάτι εργασίες για βιολογικό καθαρισμό εξ' ονόματος του δήμου και ο δρόμος που θα ακουμπήσω με το που βγάλω την μηχανή από το γκαράζ είναι έτσι! :cry:

WP_20160929_16_40_26_Pro_zpsx2ha0q7x.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλοβολτα και καλοστριφτα ρε παλικαρε!

(Σε τι τιμη αν επιτρεπεται...?)

228 με περαστικα εννοείται

Το θεμα δεν είναι να πλυθουν οι ζαντες μονο μαν...ολο το μηχανακι θελει. Μην νομιζεις και εγω ψειρας είμαι όπως μπορεις να δεις. Δεν το ποσταρω συχνα βρωμικο γιατι δεν είναι συχνα βρωμικο... Αλλα δεν θα σαλταρω κιολας αμα δεν προλαβαίνω και μεινει ετσι 2 βδομάδες...αλλοι το αφηνουν χρονο....Το θεμα είναι να το καβαλας όχι να σε καβαλαει. Αλλα θελει και την προσοχή του για να το κανει....

...είναι και on / off....................................................λαθος λαστιχο εβαλα............

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

σα το μαυρο κατράμι ολοφρεσκο λάστιχο δεν υπάρχει!! σα να βγήκε απο το φούρνο είναι άσε που θα μοσχοβολάει! αμα είσαι και τίποτα μπετζινάκιας...δύσκολα 

υ.σ. απο 12κ και πάνω θα κεράσεις εσυ όμως. και είμαι στερημένος οικογενειάρχης συνεπώς εσυ την έκατσες!  

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τι νουμερα ειναι αυτά που λετε? σε ποιον αγιο να κανω τάμα να τα  δω και εγω?

10-12κ χιλιομετρα. . . παναγια μου και χριστε μου!!

καλοστριφτα και καλοφορετα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βρε μαστορα μου μιλαμε για μηχανακια κατω των 100 ιππων.

Εσυ κουβαλα και φορτηγακι με λαστιχα με το λαστιχοφαγο που εχεις :biggrin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Ακόμα και σε δυνατό μηχανάκι, αν δε μπαίνεις κάθε ΣΚ track days ή δε μένεις δίπλα στην Εγνατία και βγαίνεις τα ΣΚ για βόλτες με ταχύτητες 240+, πίσω λάστιχο βγάζει 5+Κχλμ.

Ακολουθούμε τον κανόνα ένα εμπρός- δύο πίσω.....

Μη τρελαθούμε κιόλας!!!!

Χ, καλορίζικα τα πατούμενα. Περιμένουμε feedback

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Χ σε ποιον μαστορα το τοποθετησες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Άντε με γεια μας..............................!

καλοφορετα! σου ειπα να βαλεις pilot power 3 ομως :rtfm:

εσυ σου ειπα, φταιει ο τροπος οδηγησης σου. στο 600 βγαζω 12κ μεχρι να καραφλιασει τελειως. γυρω στα 9-10κ παιζουν φιλοι με πολυ δυνατα 1000αρια. 

στις ακρες αν δε μπεις πιστα δε τελειωνει. θα φθαρει μεν αρκετα, αναλογα και πως οδηγας, αλλα παντα πρωτα τελειωνει στη μεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Χθες μπηκα 3ο track day φαντασου με τα S20 και δεν ειχα κανενα θεμα.

Και το πισω εχει κοντα 13000χλμ και ειναι στα τελευταια του.

Ο δε γνωστος μασκοφορος με το μτ 07 που εβαλε τα 21 προσφατα,σε σχεση με τα προηγουμενα του ,εριξε χρονο 5 δευτερα και επιασε μεσους χρονους γρηγορου γκρουπ.

Τις εντυπωσεις του απο τα λαστιχα θα τις γραψει αυτος υποθετω.

Αυτα για οσους λενε οτι χωρις γομες δε πας πουθενα.

ειπαμε πας μια χαρα βολτα στην πιστα:laugh:.Ο αλεξ πηγε πολυ καλα,για δικυλινδρο με τοσο λιγο γκαζι ανετα βαζεις καλο σπορ λάστιχο και πας,με δυνατα μηχανάκια εχεις πρόβλημα στο παρσιμο του γκαζιου.

Αλλα να ξέρουμε και τι λεμε.Απο ποτε οι μεσοι χρονοι στο γρήγορο γκρουπ ειναι κοντα στο 1,09?ενας οδηγος με τον καλύτερο τετοιο χρονο ειναι κινητο εμπόδιο στο γρήγορο γκρουπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειπαμε πας μια χαρα βολτα στην πιστα:laugh:.Ο αλεξ πηγε πολυ καλα,για δικυλινδρο με τοσο λιγο γκαζι ανετα βαζεις καλο σπορ λάστιχο και πας,με δυνατα μηχανάκια εχεις πρόβλημα στο παρσιμο του γκαζιου.

Αλλα να ξέρουμε και τι λεμε.Απο ποτε οι μεσοι χρονοι στο γρήγορο γκρουπ ειναι κοντα στο 1,09?ενας οδηγος με τον καλύτερο τετοιο χρονο ειναι κινητο εμπόδιο στο γρήγορο γκρουπ.

Ειχε γραψει και παρακατω απο τους 2 που εβαλε στο βιντεο.

Τωρα αν δε κανω λαθος,οι γρηγοροι 1.05 με 1.10 υποτιθεται οτι ειναι.Δεν εχω μπει σε αυτα τα γκρουπ τωρα για να ξερω τι παιζει ακριβως,αλλα με βαση τη κατηγοριοποιηση μιλαω.

Αλλα οκ,μια δικαιολογια για ολα εχεις,μη σε στεναχωρησουμε ,μονο γομες,αλλιως βολτα στη βουλιαγμενης.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλοφορετα! σου ειπα να βαλεις pilot power 3 ομως :rtfm:

Ρε συ ημουν κανα 20λεπτο εξω απο τον λαστιχά πανω κατω στο "να δεις πως μου τα πε, πως μου τα πε..." και τελικα τα παρατησα κ εβαλα αυτα που θυμομουν... 

Χ σε ποιον μαστορα το τοποθετησες;

Εδω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχε γραψει και παρακατω απο τους 2 που εβαλε στο βιντεο.

Τωρα αν δε κανω λαθος,οι γρηγοροι 1.05 με 1.10 υποτιθεται οτι ειναι.Δεν εχω μπει σε αυτα τα γκρουπ τωρα για να ξερω τι παιζει ακριβως,αλλα με βαση τη κατηγοριοποιηση μιλαω.

Αλλα οκ,μια δικαιολογια για ολα εχεις,μη σε στεναχωρησουμε ,μονο γομες,αλλιως βολτα στη βουλιαγμενης.

Mάστορα σε τι δικαιολογουμαι ακριβως και γιατι να στενοχωρεθω?Πετας μια παπαρια χωρις να ξερεις(οπως και ο ιδιος λες) και πας να βγεις και απο πανω?Αυτοι οι 2 χρονοι που εβαλε στο βιντεο ειναι οι ταχυτεροι του που σημαινει οτι σε σταθερο γυρολογιο ειναι στο 1,10+.

Δηλαδη ΑΡΓΟΣ για το γρηγορο γκρουπ.Τοσο ξεκιναει για ζεσταμα το γρηγορο γκρουπ για 1 γυρο και αν τυχει μερα που εισαι με αγωνιζομενους γιατι μου εχει τυχει,εισαι αργος στο 1.05-1.06 σταθερο.

Το S20 και το S21 ειναι και γαμω τα σπορ λαστιχα και φυσικα αντεχουν πολυ παραπανω απο τον συγκεκριμενο ρυθμο ,στο ΜΤ07 δεν υπαρχει νοημα να βαλεις γομα ουτως η αλλως γιατι ο συγκεκριμενος ρυθμος ειναι οριο και σιγα σιγα αρχιζουν και βρισκουν ολα κατω.Αλλο το δικυλινδρο ομως(ανοιγεις τερμα γκαζι και δε συμβαινει τιποτα) και αλλο το R1 του Παυλου(που με λιγο λαθος ανοιγμα του γκαζιου παραπανω πεφτεις,εκει η γομα θα σε κρατησει για αυτο και τη συνιστω) καθως και αλλο τα Ζ και τα ΜΤ09,αλλες δυναμεις ασκουνται στον πισω τροχο.

Ο ιδιος οδηγος αν μπει με γρηγορο μηχανακι μεσα και το ιδιο λαστιχο θα δεις ποσο θα ζοριστει στο παρσιμο του γκαζιου,εκει ξεκινας και θες γομες και οσο κατεβαινεις χαμηλα το σλικ ερχεται να σου δωσει το ακομα παραπανω.Ετσι δουλευει το συστημα,την επομενη φορα απο περιεργεια πηγαινε δες στο κοκκινο γκρουπ τι λαστιχα βαζουν.Λες να ειναι ολοι ηλιθιοι?:winking:

Τροποποιήθηκε από τον billy84
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλαμε για μικρα μηχανακια και ερχεσαι και πετας τη παπαρια σου και εσυ οτι τα S20-21 κτλ κανουν μονο για βολτες κτλ.

Ο παυλος εμβολιμος μπηκε,δεν τον πιασαμε στη συζητηση καθως εχει δικο του θεμα.

Επισης δε μιλαμε για γκρουπ αγωνιζωμενων-γρηγορων μαζι.

Ο χρονος του ηταν σταθερος κατω απο 1.10 και τον επαιρνε να μπει και στο γρηγορο αλλα δεν υπηρχε λογος.

Αλλα ξερω οτι και εαν νιωθεις οτι σε καθυστερουν στο γκρουπ που εισαι,μπορεις να ανεβεις,ασχετα απο το γυρολογιο σου.

Εγω δε μιλησα πουθενα για 1000αρια κτλ.

Εσυ τα φερνεις παντα στη συζητηση οπου χωνεσαι και μιλας για λαστιχα.

Δεν υπαρχει μονο το Ρ1 σου εκει εξω,κυκλοφορουν και αλλα μικροτερων κυβικων οπου οι γομες θα κανουν μικροτερη διαφορα απο οτι κανει ο ιδιος ο οδηγος ακριβως για το λογο που ανεφερες.

Και θεωρεις οτι οτιδηποτε αλλο,παει μονο για βολτα και τιποτα παραπανω(συμφωνα με τα λεγομενα σου).

Και σου εφερα το παραδειγμα του αλεξ για να δου δειξω οτι καποιος μπορει να κανει και το κατι παραπανω.

Δεν αρνηθηκα οτι οι γομες ειναι ανωτερες σε τετοιες καταστασεις αλλα δεν ειναι και πανακεια,ειναι για συγκεκριμενη χρηση και το γνωριζεις.

Οποτε οταν χωθεις να πεις "Α βαλε καμια γομιτσα γιατι αλλιως τραβα για καμια βολτα γιατι μονο αυτο κανουν" μιλα πιο συγκεκριμενα για ποια μηχανη και τι χρηση αναφερεσαι.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μιλαμε για μικρα μηχανακια και ερχεσαι και πετας τη παπαρια σου και εσυ οτι τα S20-21 κτλ κανουν μονο για βολτες κτλ.

Ο παυλος εμβολιμος μπηκε,δεν τον πιασαμε στη συζητηση καθως εχει δικο του θεμα.

Επισης δε μιλαμε για γκρουπ αγωνιζωμενων-γρηγορων μαζι.

Ο χρονος του ηταν σταθερος κατω απο 1.10 και τον επαιρνε να μπει και στο γρηγορο αλλα δεν υπηρχε λογος.

Αλλα ξερω οτι και εαν νιωθεις οτι σε καθυστερουν στο γκρουπ που εισαι,μπορεις να ανεβεις,ασχετα απο το γυρολογιο σου.

Εγω δε μιλησα πουθενα για 1000αρια κτλ.

Εσυ τα φερνεις παντα στη συζητηση οπου χωνεσαι και μιλας για λαστιχα.

Δεν υπαρχει μονο το Ρ1 σου εκει εξω,κυκλοφορουν και αλλα μικροτερων κυβικων οπου οι γομες θα κανουν μικροτερη διαφορα απο οτι κανει ο ιδιος ο οδηγος ακριβως για το λογο που ανεφερες.

Και θεωρεις οτι οτιδηποτε αλλο,παει μονο για βολτα και τιποτα παραπανω(συμφωνα με τα λεγομενα σου).

Και σου εφερα το παραδειγμα του αλεξ για να δου δειξω οτι καποιος μπορει να κανει και το κατι παραπανω.

Δεν αρνηθηκα οτι οι γομες ειναι ανωτερες σε τετοιες καταστασεις αλλα δεν ειναι και πανακεια,ειναι για συγκεκριμενη χρηση και το γνωριζεις.

Οποτε οταν χωθεις να πεις "Α βαλε καμια γομιτσα γιατι αλλιως τραβα για καμια βολτα γιατι μονο αυτο κανουν" μιλα πιο συγκεκριμενα για ποια μηχανη και τι χρηση αναφερεσαι.

Μα δεν ειναι αυτος ο ρυθμος το κατι παραπανω αυτο προσπαθω να σου πω,ειναι ρυθμος βολτας στην πιστα,και εκει ειναι που ξεκινας και πρεπει να αλλαξεις μηχανακι για να μην εισαι πεφτω δεν πεφτω και για να πας παρακατω,και  οσο ανεβαινουν τα γκαζια θες αλλο λαστιχο μαλακοτερο!:winking: 

Αν με ρωτησει οποιοδηποτε παιδι με μεσαιο δικυλινδρο παντα θα του πω βαλε S20-S21 η καποιο αλλο σπορ λαστιχο εννοειται!Σε πιο δυνατα μηχανακια προτεινω παντα μαλακο(γομα) για ασφαλεια κυριως.Ο γρηγορος ξερει απο μονος του τι θα βαλει χωρις να του πει κανεις τιποτα,βασικα δεν ανεβαζει καν θεμα σε φορουμ.:laugh:

Ελπιζω να ξεκαθαρισα λιγο το σκεπτικο μου γιατι σιγουρα το ειχες παρεξηγησει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η ενσταση μου ειναι στο τι θεωρει ο καθενας βολτα στη πιστα.

Στα υπολοιπα δε διαφωνω.

Εσυ μπορεις να θεωρεις οτι πανω απο 1.10 ειναι βολτα και ναι εαν καποιος ασχολειται,μπορει να ειναι,αλλα για τον περιστασιακο δε νομιζω πως ειναι.

Για αυτο καλο ειναι να ξεκαθαριζεται εξαρχης για τι συνθηκες και οδηγο μιλαμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

στις ακρες αν δε μπεις πιστα δε τελειωνει. θα φθαρει μεν αρκετα, αναλογα και πως οδηγας, αλλα παντα πρωτα τελειωνει στη μεση.

με ειδες την κυριακη πως οδηγαω. και ημουν συγκρατημενος, υπερβολικα συγκρατημενος λογω παρεας. :P

κυριακη θα μπω μεγαρα πρωτη φορα, θα τα εχω και βιντεα και απολα. να δουμε τι ψαρια πιανει ενας ασχετος απο πιστες. καθομαι διαβαζω χρονος εν τω μεταξυ, ελπιζω μη με πιασει η μαλακια μου (αν και δε μου εχει τυχε ιακομα) και προσπαθω να κανω χρονους.

το σ20 εβο ειναι εξιοπρεπεστατο λαστιχο, μπορει να ντριφταρει σε παραπανω ανοιγμα του γκαζιου η να γλιστρισει λιγο το μπροστινο σε καμμια μυστηρια στροφη αλλα ειναι ελεγχόμενο. απλα πρεπει να εχεις και σωστα ρυθμισμενο μηχανακι. προτου σεταρω αναρτησεις δε μπορουσα να το οδηγησω ενω με τις γομες δεν καταλαβαινα τιποτα. πλεον απο αποψη κρατηματος (σε δρομο) ειναι σχεδον σα γομες, μην πω και ανωτερα γιατι κρατανε καλυτερα τοσο στο βρεγμενο όσο και σε τυχον χωματα που μπορει να βρεις.

γνωμη μου οι γομες ειανι κορυφη αλλα γαι καθαρο οδοστρομα, δεν υπαρχει λογος ενας καθημερινος οδηγος να τις βάλει (εγω δυσκολα θα ξαναβαλω). εκτος ρε παιδι μου και αν κανει 4-5000km το χρονο με ηλιολουστες μερες κλπ οποτε κλαιν, δεν τρεχει τιποτα,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα