Χ

Γόμες για το θεριό;

173 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

CB500x, 47HP, 195kg., 43/7.000 Nm/σ.α.λ.

Εγω 70kg (με εξοπλισμο) με χρηση απ' όλα και 12000km σε 7 μηνες. Εντονα πλαγιάσματα μονο οπου νοιωθω σιγουρος και με πολύ καλης ποιοτητας ασφαλτο. Με ενδιαφερει σαφως να βελτιωθω χωρις όμως καγκουριλικια και ακροτητες οπου να 'ναι.

Προηγουμενο σετ τα μαμα Dunlop D609 επιεικως απαράδεκτα και πλεον αποδεδειγμένα επικινδυνα.

Budget αυστηρα στα 230 maximum και αυτό τραβηγμενο απ' οπου θες.

Υπολογιζα τα γνωστα sport λάστιχα με μια ταση να βρω το πιο vfm. (M5. Diablo Rosso II που είναι ακριβοτερα, S20  evo που είναι ανετα και στο μπατζετ, S21 που ξεφευγει κτλ.) Υστερα είναι και τα πιο basics (Diablo Sport, M3) που δεν είναι το ιδιο καλα αλλα σιγουρα ετη φωτος καλυτερα από τα μαμα και περιπου στα 210€...

Και εδώ γινεται tricky το θεμα...

Ενας λαστιχας που πηγα σημερα. Μεταξυ των αλλων μου προτεινε να δω και τα Dunlop A-13. Ουτε που τα ειχα ακουσει...
Κοντολογίς είναι γομα για ελαφρια όμως supersport, supermoto κτλ απ' ότι ειδα, με δεικτη H.Φοριούνται λεει και στο AMA National Competition with KTM390 Κινουνται στο ευρος περιπου του D211 το οποιο απ'οτι βλεπω το φοραει αρκετος κοσμος και δεν ξαναμαναγυρναει πισω. Τα σκέφτομαι γιατι ελπιζω να καταφερουν να βγαλουν κατιτίς παραπανω με τα δεδομενα μου και είναι μαλλον top σε κρατημα...κατι που με ενδιαφερει και για τις μικρες αποστασεις της πολης (γρηγορο ζέσταμα) αλλα και γενικα για τους γυαλινους δρομους μας

Μου τα αφηνει στα 230€. Που μαλλον ειναι πολύ καλη τιμη για αυτά που δειχνει να προσφερει (περαν της διαρκειας που δεν ξερω.)

Οι ισορροπιες είναι λεπτες μεταξυ οικονομιας και ασφαλειας αλλα ουτε με το ένα είναι να παιζεις ουτε με το άλλο...Οποτε

• Με ενδιαφερει η μεγιστη ασφαλεια αλλα αμα είναι να αλλαζω λαστιχο κάθε 5000 ουτε να το συζητάς.
  • Εθνικη θα βγαινω με τα πισταδικα για καμια 100χιλ. ή με τιποτα;
  • Να το παω πιο λαου λαου αφου και ένα απλο M3 ή Diablo θα με καλυψει με τα παραπανω δεδομενα και μια γομα είναι ισως περιττη;
  • Να παω στα στανταρ (S20, S21, M5) και όλα καλα;

Αν εχετε και προσωπικη εμπειρια με καποιο από τα παραπανω ή ακομα και με το Α-13 για το οποιο δεν βρηκα πολλα πραγματα, ακομα καλυτερα...

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

τα μ5, σ20,σ21 θα μπορει το μοτο σου να τα ζεστάνει σωστα? αυτό θα έψαχνα πρώτα.

απο το σ20 εβο που φοράω (και θα ξαναβαλω αλλα το σ21 πίσω, το μπροστα θα το κρατήσω) το μονο παραπονο που εχω ειναι πως εχει πολυ αργη κορώνα.

πριν απο αυτο φοραγα γομες, διορθωναν παρα πολλα οδηγικα (και μη) λάθη μου. το σ20 με εμαθε κατα καποιο τροπο και να στηνω το μηχανακι και να κάθομαι καλύτερα πάνω του για να μπορέσω να το πάω. και ο λόγος γιατι δεν εχει την ιδια προσφυση με τις γομες που φοραγα στην τιμή.

γενικά είμαι αρκετα ικανοποιημένος, αλλα η κορώνα του ειναι ενοχλητική, σε σημείο να με κουράζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

S20 evo και τελος.

Δεν υπαρχει κατι καλυτερο ειδικα εφοσον εισαι περιορισμενος στα λεφτα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

To a-13 οπως το περιγραφεις.....γομα για ελαφρια ss και sm...στα 200 κιλα χωρις αναβατη μαλλον θα σε καληνυχτισουν πριν το καταλαβεις.

Αφου τα χρηματα θες να κυμανθουν χοντρικα στα 200....s20 evo και απο μενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το παραξενο που ξεχασα να αναφερω είναι πως μου ειπε ο λαστιχας πως πανω κατω τα ιδια θα βγαλουν.... μου φανηκε καπως, και ο καθενας βεβαια κοιταει ισως και να σπρωξει ο,τι του μενει...αλλα λεω "λες;..."

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φιλε X ειμαι κατοχος nc 750x (αλλο θεριο απο δω) και φοραω τα s21 δδω και περιπου κανα 3μηνο το λαστιχο ειναι παρα πολυ καλο καμια σχεση με το προηγουμενο pirelli scorpion απο μαμα που φορουσε!Το φορεσα εχοντας γνωση 2 πραγματα

Α δεν θα μου βγαλει πανω απο 7 με 8 χιλ χιλιομετρα κατα τα λεγομενα του λαστιχα βεβαια και

Β το λαστιχο δεν ειναι παντος καιρου εννοω πως για βροχη κλπ δν ειναι το καταλληλοτερο.Το λεω αυτο γιατι απο τι εχω δει πας βολτες και ταξιδακια μακρινα(ποσο πολυ σε ζηλευω) και ισως θα πρεπε να σκεφτεις να βαλεις ενα πιο τουρισταδικο λαστιχο και αποψη διαρκειας αλλα και απο τη περιπτωση τις διαφορες καιρικες συνθηκες που θα συναντησεις σε μια μεγαλη σου βολτα(το ποσο σε ζηλευω στο πα;;;;).

Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο λαστιχο και τα κιλα της μηχανης μαζι με τα δικα σου θεωρω πως ειναι αρκετα να το φερουν σε θερμοκρασια λειτουργιας πολυ ευκολα!

Ελπιζω να βοηθησα οτι αλλο θες ρωτα με!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

!Το φορεσα εχοντας γνωση 2 πραγματα

Α δεν θα μου βγαλει πανω απο 7 με 8 χιλ χιλιομετρα κατα τα λεγομενα του λαστιχα βεβαια και

Σε διαβεβαιω οτι βγαζει πολλα παραπανω απο τα 7-8 χιλιαδες........μεχρι στιγμης εχω περιπου 5000 με μικτη οδηγηση σε επαρχιακο καθως και μια μεγαλη εκδρομη των 1600 χιλιομετρων φετος το καλοκαιρι και το λαστιχο ειναι σε πολυ καλη κατασταση χωρις ιχνος φθορας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χαιρομαι να ακουω τετοια, το εγραψα αλλωστε κατα τα λεγομενα του λαστιχα!και γω ςχω κανει περιπου 2,5 χιλ χιλμ και φαινεται σα να το βαλα χθες βεβαια δεν εχω και το μηχανακι να το λιωσω φανταζομαι παιζει κ αυτο το ρολο του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova (144cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Γόμες για χρήση δρόμου σε συνδυασμό με αποστάσεις πάω στο περίπτερο για τσιγάρα; :yeahright:

Όσοι μπαίνουν πίστα λογικά φοράνε κανένα τουριστικό metzeler :laugh:.

Τροποποιήθηκε από τον telephoner
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γόμες για χρήση δρόμου και για αποστάσεις πάω στο περίπτερο για τσιγάρα; :yeahright:

οχι ρε...πιο κοντα...οπως αλλωστε ΔΕΝ εχεις δει

α και που 'σαι, ειρωνιες και ταχα εξυπνάδες στις ηλικιες και στα κολληταρια σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οχι ρε...πιο κοντα...οπως αλλωστε ΔΕΝ εχεις δει

Δε νομίζω να χρησιμοποίησα κάπου το ρε. Και δεν το έκανα επειδή δε σε γνωρίζω προσωπικά. Όπως ούτε εσύ. Από που προκύπτει αυτή η οικειότητα; 

Τέσπα. Έκανα διόρθωση γιατί δεν το διατύπωσα σωστά στην αρχή. Δεν εννοώ ότι πας μέχρι το περίπτερο. Απλά λες ότι το θες ΚΑΙ για κοντινές μετακινήσεις εντός πόλεως ("και για τις μικρες αποστασεις της πολης"), γι'αυτό η αναφορά για το περίπτερο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειρωνια δλδ τιγκα και εξυπναδα και σε χαλασε το "ρε"...

Μαθε λοιπον να διατυπώνεις χωρις στυλακι αυτό που θες και δωσε την αποψη σου με ορθο και όχι διφορουμενο-αμφιλεγομενο τροπο που μετα τρεχεις να μπαλωσεις.

Γιατι πρεπει επισης να ξερεις πως η οικειοτητα που ισχυρίζεσαι πως τολμησα να παρω χωρις να γνωριζόμαστε ξεχειλιζει στο δικο σου πρωτο ποστ όταν μου λες για περιπτερα...και ας μην εβαλες κανενα "ρε"...ποσο μαλλον όταν θελουμε "τουρισταδικα για την πιστα"...μικρε είρωνα και εξυπνακια που θίγεσαι κιολας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειρωνια δλδ τιγκα και εξυπναδα και σε χαλασε το "ρε"...

Μαθε λοιπον να διατυπώνεις χωρις στυλακι αυτό που θες και δωσε την αποψη σου με ορθο και όχι διφορουμενο-αμφιλεγομενο τροπο που μετα τρεχεις να μπαλωσεις.

Γιατι πρεπει επισης να ξερεις πως η οικειοτητα που ισχυρίζεσαι πως τολμησα να παρω χωρις να γνωριζόμαστε ξεχειλιζει στο δικο σου πρωτο ποστ όταν μου λες για περιπτερα...και ας μην εβαλες κανενα "ρε"...ποσο μαλλον όταν θελουμε "τουρισταδικα για την πιστα"...μικρε είρωνα και εξυπνακια που θίγεσαι κιολας....

Ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω. Δεν σε ειρωνευτηκα. Σου εξηγω και παλι, λες οτι θες να κανεις ΚΑΙ κοντινες αποστασεις εντος πολεως. Γι'αυτο εκανα αναφορα σε περιπτερο. Μια κοντινη καθημερινη αποασταση ειναι το παω σε περιπτερο, τοσο πολυ σε υποτιμα δηλαδη; Δεν πηγα να μαζεψω κατι, απλα το διατυπωσα λαθος στην αρχη και το διορθωσα. 

Συγγνωμη κι'ολας που δε μου ακουγεται καλα το "γομες για καθε μερα" και εκανα πλακα περι τουριστικων σε πιστα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή έχουμε παρόμοια μηχανή σε ισχύ και κιλά και μιας και η χρήση που αναφέρεις είναι παρόμοια με τη δικιά μου πλην της κίνησης σε εθνικές, σου προτείνω τα diablo rosso. Μόλις ζεσταθούν γίνονται βεντούζες. Έχω κάνει 3.500 περίπου χωρίς πολλές μπάντες και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

X, έχω την εντύπωση πως s20 evo δε βγαινει σε 160ρι, συνεπώς s20 σκέτο που βγάζει σίγουρα 160ρι 

ειναι σε προςφορα συμφέρουν αλλα τσεκαρε τις ημερομηνίες παραγωγής και με γεια το λάστιχο πετάει ακομη και σε μηχανακι με το μισό βάρος. 

Παιζει συμαντικοτερο λογο το ποσο μαλακό ειναι απο τους ενδεικτικους δείκτες ταχύτητας

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

X, έχω την εντύπωση πως s20 evo δε βγαινει σε 160ρι, συνεπώς s20 σκέτο που βγάζει σίγουρα 160ρι 

ειναι σε προςφορα συμφέρουν αλλα τσεκαρε τις ημερομηνίες παραγωγής και με γεια το λάστιχο πετάει ακομη και σε μηχανακι με το μισό βάρος. 

Παιζει συμαντικοτερο λογο το ποσο μαλακό ειναι απο τους ενδεικτικους δείκτες ταχύτητας

Όντως Doc...! Δεν βλεπω 160 στο επισημο site.... Θα ρωτησω αυριο για ποιο από τα δυο είναι η τιμη....οι διαφορες με το evo ποιες είναι ακριβως;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδή έχουμε παρόμοια μηχανή σε ισχύ και κιλά και μιας και η χρήση που αναφέρεις είναι παρόμοια με τη δικιά μου πλην της κίνησης σε εθνικές, σου προτείνω τα diablo rosso. Μόλις ζεσταθούν γίνονται βεντούζες. Έχω κάνει 3.500 περίπου χωρίς πολλές μπάντες και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Γιωργο αν αναφερεσαι στο rosso 2....θα πω οχι απο προσωπικη εμπειρια στο S3.

Αργουν πολυ να ζεσταθουν....οταν ζεσταθουν ομως κρατανε καλα,αλλα θελουν πιεση για να κρατηθουν ζεστα.

Τα bridgi απ'την αλλη κρατανε καλυτερα και ερχονται σε θερμοκρασια  λειτουργιας πολυ γρηγοροτερα χωρις να απαιτουν κυνηγι συνεχεια για να την διατηρησουν.

Οπως εχω πει και στο θεμα του S21.....αλλοι πινουν νερο στο ονομα των rosso 2....εγω πλεον δεν τα βαζω ουτε με 100 ευρω το ζευγαρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

S20 κ S21. Τίποτε άλλο.

Γόμες ξύστρες κ χαρτιά, πες το λαστιχά σου να τις προτείνει με βάση τις ανάγκες του πελάτη του, όχι της τσέπης του.

Για τα κιλά κ αλογα της μοτοσυκλέτας σου, τα bridge θα βγάλουν άνετα 10Κχλμ και θα πίνεις κ νερό στο όνομα τους (εξαιρώ σενάρια burn out ή λάθος πιέσεις με υψηλές ταχύτητες εθνικής).

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιωργο αν αναφερεσαι στο rosso 2....θα πω οχι απο προσωπικη εμπειρια στο S3.

Αργουν πολυ να ζεσταθουν....οταν ζεσταθουν ομως κρατανε καλα,αλλα θελουν πιεση για να κρατηθουν ζεστα.

Τα bridgi απ'την αλλη κρατανε καλυτερα και ερχονται σε θερμοκρασια  λειτουργιας πολυ γρηγοροτερα χωρις να απαιτουν κυνηγι συνεχεια για να την διατηρησουν.

Ισχύει αυτό, αλλά ζεστό σε δρόμο σαπουνόπερα πας να κάνεις μπάντα στην έξοδο και σηκώνεται η μηχανή. Παίζει ρόλο και σε τί πιέσεις αέρα τα δουλεύεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Υ.Γ.: Τρελαίνομαι......Λαστιχάς προτείνει σε φρέσκο CB500X.......γόμες!!!!! Ωωωιιιι παναγίτσα μου...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Όντως Doc...! Δεν βλεπω 160 στο επισημο site.... Θα ρωτησω αυριο για ποιο από τα δυο είναι η τιμη....οι διαφορες με το evo ποιες είναι ακριβως;

απλώς εχουν προσθέσει σκληρότερη γόμα στο κεντρο του ελαστικού που οπως λενε έφερε μια διαφορα 20% μεγαλητερης διαρκείας, αλλα αυτα ειναι ψιλό σχετικά 

υπαρχει μέλος καλός βόλτακιας που έγραψε 17κ με τα s20 μεχρι να τελειώσουν οριστικά, δεν τα λες λίγα συνεπώς ολα εξαρτούνται απο τον αναβάτη 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Υ.Γ.: Τρελαίνομαι......Λαστιχάς προτείνει σε φρέσκο CB500X.......γόμες!!!!! Ωωωιιιι παναγίτσα μου...

Ναι γιατι θα φαγωθουν αμεσως και θα ξαναπαει συντομα!:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nine T

Δημοσιεύτηκε

Η λογική είναι μια, S20, τέλος, μην το ψάχνεις μην το σκέφτεσαι.

Εγώ θα έβαζα τα A-13.:winking: 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Evo δε βγαινει πισω 160.

Βαζεις μπροστα το evo και πισω το απλο.

Εμενα το πισω βγαζει γυρω στις 12000χλμ.

Πας 2 πισω 1 μπροστα.

Και οικονομικα και αξιοπιστα.

Καλη αγια η γομα,αλλα αν πετυχεις βροχη κανεις σταυρο.

Τα S20 ειναι αψογα παντου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

• Αν εννουμε τον "θαλασσινο" μαλλον προσπαθει να σου πουλησει Dunlop...(χωρις αυτο απαραιτητως να ειναι κακο) μιας και ειναι αντιπροσωπος.
  • Αν ειναι το Α-13 οπως αυτο στην φωτο, ξεχνα την οδηγηση στην βροχη. Με τιποταζ. Και ερχεται και χειμωνας με μπορες κτλπ κτλπ.
  • ...και γιατι να παρεις λαστιχο που εχει τον αριθμο 13 πανω του? Ποια ιδιοφυεια το σκεφτηκε μεσα στη Dunlop αυτο θα 'θελα να 'ξερα.
  • Λαστιχο γομα στα 230€ δεν βγαινει, εκτος και αν δεις κανενα Metzeler Rensport που ειναι η πιο παλια αξιολογη γομα αλλα συνεχιζει να βγαινει ακομα.
  • Μπορω να σου δωσω γραπτη εγγυηση οτι το S21 θα σου βγαλει 10k χαλαρα. Το εχω με 4k, τα 3k φορτωμενος και ειναι σαν καινουριο...σε 250kg μοτο.
  • ...δοκιμασμενο μεχρι τα 140 σε μπορα, πατουσε μια χαρα. Παραπανω κοσκινιζε λιγο, αλλα ειχε και η ασφαλτος 3-4 cm νερο. Μπορα λεμε.
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα