Kostakis88

Οδηγός ταξί - Αξίζει?

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

αναλογα την περιοχη που εισαι. 

το 12ωρο ειναι σιγουρακι για να βγαλεις μεροκαματο.

2010-11 στη θεσσαλονικη εβγαζα καλουτσικα λεφτα, σημερα δε γνωριζω.

μιλα με αυτον που θα σου νοικιασει το αυτοκινητο και δες αν σε συμφερει. στην τελικη ξεκινα και δες που παει, μπορει να δουλεψεις καλα αν εισαι σε καλη περιοχη (το uber σταματησε πλεων, οποτε παμε πισω στα παλια):winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT66OR

Δημοσιεύτηκε

Την 16/4/2018 at 10:22 ΜΜ, το μέλος Peiraiwths έγραψε:

Eαν δεχεσαι να δουλευεις ολη την εβδομαδα 12-14 ωρες τοτε ναι αξιζει! 

ευχαριστω για την απαντηση ξερεις για τι μεροκαματο πανε οι οδηγοι φιλε μου 

Την 17/4/2018 at 4:32 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

αναλογα την περιοχη που εισαι. 

το 12ωρο ειναι σιγουρακι για να βγαλεις μεροκαματο.

2010-11 στη θεσσαλονικη εβγαζα καλουτσικα λεφτα, σημερα δε γνωριζω.

μιλα με αυτον που θα σου νοικιασει το αυτοκινητο και δες αν σε συμφερει. στην τελικη ξεκινα και δες που παει, μπορει να δουλεψεις καλα αν εισαι σε καλη περιοχη (το uber σταματησε πλεων, οποτε παμε πισω στα παλια):winking:

δυτικα προαστια αθηνα ειμαι φιλε μου απο ταξι δεν εχω ιδεα απλα ανεργος ειμαι και κατι πρεπει να κανω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το λιγοτερο 25-30 καθαρα στην τσεπη πρεπει να βγαινουν οπωσδηποτε.Συνηθως απο οτι μου χουν πει διαφοροι ταριφες ο στοχος τους ειναι τα 50ευρ.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

εχει αρκετα χρονια αλλα τοτε γινοταν το εξης:

οπως σε ειπα αναλογα την περιοχη οπως επισης και την εποχη. 

θελει λιγακι να βρεις δικο σου "σχεδιο" και να πας σε πιατσες οπου ναι μεν εχει λιγο κινηση, αλλα να μη μαζευονται πολλοι συναδερφοι. εχεις σαν βαση πχ τη χ περιοχη αλλα βλεπεις εχει περασει 1 ωρα χωρις πελατη, κανεις καμια βολτα λιγο παραπανω. εγω δουλευα κεντρο-βορεια (αγιου δημητριου και εκει γυρω).

το ενοικιο ηταν 70ε (δηλ τα λεφτα που επρεπε να βγαλεις βαζωντας το κλειδι στην πορτα και να δωσεις στον ιδιοκτητη). ενας μεσος ορος κερδους στο 10-12ωρο ηταν 25-35ε.

πασχα, χριστουγεννα, αργιες, γιορτες αρκετα περισσοτερα. 

δυσκολη και επικινδυνη δουλεια (ποσο μαλλον σημερα). το εκανα για να πληρωσω τα φοιτιτικα εξοδα και γιατι μου αρεσει "το τιμονι". 

θελει υπομονη και ηρεμια, θα δεις αισχη στο δρομο και οτι καρυδιας καρυδι απο πελατη μπορεις να φανταστεις. 

το κατουριμα ειναι ενα μεγαλο προβλημα (τα επικινδυνα δε θα βαζω μεσα), αλλα θα μαθεις τα τσεκια που εχουν οι συναδερφοι σιγα σιγα (πχ μπουγατσες, street coffee, γυραδικα κτλ).

οπλισου με πολυ υπομονη, απεβαλε το αγχος και ξεκινα. καλες δουλειες και καλα χλμ ευχομαι. :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT66OR

Δημοσιεύτηκε

να ειστε καλα παιδια να ρωτησω κατι  ακομα  πως γινεται με 25 ευρω μεροκαματο [ καποιοι μου εχουν πει και για 15 ] να πουλανε αδειες κοντα στο κατοσταρικο ?

δεν ειναι περιεργο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

μεγαλο θεμα αυτο με τις αδειες, προσωπικα δεν εχω βρει ξεκαθαρη απαντηση.

προσωπικη αποψη και τιποτα αλλο, το συστημα με τους ταξιτζηδες σε αυτη τη χωρα δουλευει λαθος (οπως και πολλα αλλα, πχ φορτηγα ΔΧ).

γιατι να παει ο ιδιωτης και να σκαει ενα σορο λεφτα για μια αδεια (το ιδιο και στα φορτηγα)? 

σε αλλες χωρες τα ταξι και τα φορτηγα τα εχουν εταιριες και εσυ δουλευεις σαν οδηγος το οποιο ειναι σωστο, για μενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT66OR

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

μεγαλο θεμα αυτο με τις αδειες, προσωπικα δεν εχω βρει ξεκαθαρη απαντηση.

προσωπικη αποψη και τιποτα αλλο, το συστημα με τους ταξιτζηδες σε αυτη τη χωρα δουλευει λαθος (οπως και πολλα αλλα, πχ φορτηγα ΔΧ).

γιατι να παει ο ιδιωτης και να σκαει ενα σορο λεφτα για μια αδεια (το ιδιο και στα φορτηγα)? 

σε αλλες χωρες τα ταξι και τα φορτηγα τα εχουν εταιριες και εσυ δουλευεις σαν οδηγος το οποιο ειναι σωστο, για μενα.

OK σωστά είναι αυτά που λες αλλά  πραγματικά το να δώσει κάποιος 100κ για να πάρει 50 ευρώ την ημέρα από έναν οδηγό ενοίκιο να έχει τεβε ασφάλειες  σέρβις δεν μου φαίνεται και πολύ καλή κίνηση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Street 250-900

Δημοσιεύτηκε

Την 15/4/2018 at 4:40 ΜΜ, το μέλος μπλες έγραψε:

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας είμαι άσχετος από ταξί

σκέφτομαι να νοικιάσω ταξί μπας και κάνω κάνα μεροκάματο αφού δουλειά δεν μπορώ να βρω  με τίποτα εδώ και καιρό 

Αξίζει παιδιά το κάνει κανείς? 

Αν μπορείς και οδηγείς μηχανάκι , θα βρείς  ντελύβερι πολύ εύκολα. Παρόλα αυτά, αν είσαι πολύ απελπισμένος νοίκιασε ένα ταξί ολόκληρο απο γραφείο ενοικιάσεων κατα προτίμηση αρχές Σεπτέμβρη-Οκτώβρη , πρέπει να έχεις ένα ποσό των 800-1000ευρώ για εγγύηση, να βρείς ενα σύχρονο και καθαρό αμάξι, μετά πάρε ένα gps garmin η mls απο τα παλαιότερα και τέλος μπές οπωσδήποτε σε taxiplon , taxibeat ή ραδιοταξί. Δουλεύοντας το ταξί πρέπει να μάθεις τις πιάτσες πρώτα (αποθήκευε τες στο gps), στόχος σου είναι να μην σπαταλάς καύσιμα , πηγαίνεις από πιάτσα σε πιάτσα, σπάνια τριγυρνάς ψαρεύοντας πελάτη, πίσω θέλουν να σε προσπεράσουν ανταγωνιστές-ταρίφες. Σ/Κ δουλευεις μονο βράδυ, σε ξενυχτάδικα, πλατείες, λιμάνι πειραιά κτλ. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος μπλες έγραψε:

OK σωστά είναι αυτά που λες αλλά  πραγματικά το να δώσει κάποιος 100κ για να πάρει 50 ευρώ την ημέρα από έναν οδηγό ενοίκιο να έχει τεβε ασφάλειες  σέρβις δεν μου φαίνεται και πολύ καλή κίνηση 

πολλα πραγματα δεν εχουν λογικη σε αυτη τη χωρα, μη το ψαχνεις...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT66OR

Ευχαριστώ φίλε μου 

Την 23/4/2018 at 4:54 ΜΜ, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Αν μπορείς και οδηγείς μηχανάκι , θα βρείς  ντελύβερι πολύ εύκολα. Παρόλα αυτά, αν είσαι πολύ απελπισμένος νοίκιασε ένα ταξί ολόκληρο απο γραφείο ενοικιάσεων κατα προτίμηση αρχές Σεπτέμβρη-Οκτώβρη , πρέπει να έχεις ένα ποσό των 800-1000ευρώ για εγγύηση, να βρείς ενα σύχρονο και καθαρό αμάξι, μετά πάρε ένα gps garmin η mls απο τα παλαιότερα και τέλος μπές οπωσδήποτε σε taxiplon , taxibeat ή ραδιοταξί. Δουλεύοντας το ταξί πρέπει να μάθεις τις πιάτσες πρώτα (αποθήκευε τες στο gps), στόχος σου είναι να μην σπαταλάς καύσιμα , πηγαίνεις από πιάτσα σε πιάτσα, σπάνια τριγυρνάς ψαρεύοντας πελάτη, πίσω θέλουν να σε προσπεράσουν ανταγωνιστές-ταρίφες. Σ/Κ δουλευεις μονο βράδυ, σε ξενυχτάδικα, πλατείες, λιμάνι πειραιά κτλ. 

Είμαι 45 χρόνων οδηγώ μηχανάκι αλλά όπου ρώτησα μου είπαν μακριά σου δίνουν λέει 2.5 ευρώ την ώρα με δικά σου βενζίνη και σέρβις και τα τιπς λέει είναι ανύπαρκτα και τι θα μένει?

Τροποποιήθηκε από τον μπλες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Street 250-900

Την 25/4/2018 at 6:45 ΜΜ, το μέλος μπλες έγραψε:

Ευχαριστώ φίλε μου 

Είμαι 45 χρόνων οδηγώ μηχανάκι αλλά όπου ρώτησα μου είπαν μακριά σου δίνουν λέει 2.5 ευρώ την ώρα με δικά σου βενζίνη και σέρβις και τα τιπς λέει είναι ανύπαρκτα και τι θα μένει?

Τι περιοχή μένεις? Τα 2,5 ευρώ να τα βάλει εκεί που ξέρει, στο Χαλάνδρι-Μαρούσι-Κηφισία βρίσκεις και με 4 ευρώ την ώρα και απο τα τιπς βγάζεις όλα τα έξοδα σου, σε αυτες τις περιοχες αξίζει να δουλέψεις.

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το γ@μησε και ψοφησε ο τυπος. 2.5ευρω με δικα σου εξοδα? σε λιγο θα πληρωνουμε για να δουλευουμε, αν ειναι δυνατον...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος Peiraiwths έγραψε:

Σορρυ για το σπαμ... Ελληναρας.. Εχει αυτο το μαραφετι της ζωνης για να μη "χτυπαει"

5ea5be1495a656d2d932c943c186563b.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Σορρυ για το σπαμ... Ελληναρας.. Εχει αυτο το μαραφετι της ζωνης για να μη "χτυπαει"

Συμπέθερος.. γνήσιος! :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Πα

πριν 2 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Πρεπει να το δινει στο στανταρ!:laugh: εξοπλισμο η μερσεντες! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 23 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

5ea5be1495a656d2d932c943c186563b.jpg

δημοτικο θυμαμαι πηγαινα προ 15ετιας με πασοκ που επαιρνες κουτα αυτοκινητο για να σου φτιαξει τη μερα. καμαρωνανε ολοι οτι πιασανε το παπα απο τα @@ γιατι πηγαινανε σε μαντρες και περνανε το παπαρακι απο χαλασμενη ζωνη για να μη χτυπαει. 2018 και ειμαστε ακομα στα ιδια ρε πστ μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα