lavazutra

Καθημερινό μποτάκι

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα τελευταία 8 χρόνια τα έχω περάσει με 2 ζευγαρια μποτάκια της TCX, τα TXC X-Street και τα ΤCX-XCube. Τα Cube μέ άφησαν χρόνους τα Street ειναι στα τελευταία τους. 

Και τα δύο πολύ άνετα με τα street σε θέμα άνεσης να ειναι μπροστά ένω τα Cube σε προστασία και ζεστασιά ήταν ένα κλικ πιο πάνω. 

Το μπάτζετ με αφήνει βαρυα βαρυά να πιάσω τα 130 ευρώ....

Είμαι μεταξύ των TXC X-Square Sport και των Alpinestar Faster 2.Tα χαρακτηριστηκά τους είνια πολύ κοντά με τα TCX να έχουν ένα κλικ παραπάνω μπόνους λόγω δοκιμής τους απο παλιότερα μοντέλα που είχα.  

tcx-x-square-sport-waterproof-3086-p.jpg          & alpinestars-faster-vented-shoe.jpg

Έχει κανείς άποψη για κάποιο από αυτά? Η καμιά εναλλακτική πρόταση? 

ΥΓ. Δεν τα θέλω χοντροκομμένα σε φάση μπότα μηχανής γιατί θα τα φοράω ένα 10ωρο κάθε μέρα για πλάκα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Αντρέα δεν έχω συγκεκριμένη άποψη, από εμφάνιση και μόνο όμως το tcx με ματιά κλειστά θα έπαιρνα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αντρέα δεν έχω συγκεκριμένη άποψη, από εμφάνιση και μόνο όμως το tcx με ματιά κλειστά θα έπαιρνα!

Και εγώ εκεί με βλέπω να καταλήγω. Απλά περίμένω να πάω να τα δω από κοντά σήμερα και να αποφασίσω. 

Μετα θα πάω στην εφορία γιατί μου χρωστάνε 250 ευρώ και θα πάω να τα πάρω αχαχαχαχχαχααχχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Κάνουν τίποτα αυτά την κακή στιγμή ή είναι απλά 1% πιο ασφαλή από απλά παπούτσια, το έχω απορία. Κάποια που είδα πιο "απλά" είχαν λίγο padding στον αστράγαλο και αυτό μόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτά που λέτε κοιτούσα και εγώ πέρυσι και πρόπερσι αλλά όσες φορές έτυχε να τα πιάσω ή να τα δοκιμάσω, μου φάνηκαν "λίγα" ως προς την προστασία που παρέχουν..θυμάμαι συγκεκριμένα τις TCX X-Rap .

Άνετα,τηρουμένων των αναλογιών,είναι σίγουρα αλλά η δική μου αίσθηση είναι ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Προσωπικά φοράω από αυτά τα χοντροκομμένα που λες διότι νιώθω πιο ασφαλής...και οι ώρες κάθε μέρα δεν είναι λίγες...σίγουρα πάνω από 5...εχω συνηθίσει και δε με ενοχλούν ιδιαίτερα .

Αν λοιπόν πας προς τα εκεί, προτείνω Alpinestars Ridge ή ακόμα καλύτερα Dainese Fulcrum ή Dainese Nighthawk.Τα δύο πρώτα τα έχω,το night hawk ίσως είναι το επόμενο. Έχω και τις Gaerne G-Flow τις οποία έφερα πέρυσι από Ιταλία διότι δεν τις έβρισκα εδώ...είναι εξίσου καλές,αδιαβροχες κ "άνετες". Oι Fulcrum είναι ακριβές αλλά για τις άλλες 2 (Flow,Nighthawk) νομίζω πως αξίζει μια μικρή υπέρβαση του budget , αν φυσικά αυτό είναι εφικτό. 

Αν πάλι αποφασίσεις να πας σε κάτι όπως αυτά που σου αρέσουν δηλαδή περισσότερο μποτάκια και λιγότερο μπότες, έχω  λοκάρει ένα φετινό σχέδιο της Forma που ονομάζεται Hyper  ...δεν το είχαν όμως στην Καλλιρρόης μέχρι και πριν από δέκα μέρες που πήγα να δω.

Επίσης μου αρέσουν  οι Dainese Anfibio .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

http://www.tcxboots.com/fra/prodotti-dettaglio_24-7.php?prodotto=81

kk7efo.jpg?resize(700x700)

Κάπου στα 130 ευρώ με μια μικρή έκπτωση τα είχα πάρει πριν 3 χρόνια (λογικά το προηγούμενο μοντέλο) για κάθε μέρα και ακόμα είναι σαν καινούργια. Αδιάβροχα, ζεστά και πολύ καλές προστασίες. Τον πρώτο καιρό ήταν τόσο άκαμπτα που άφηναν σημάδι στα καλάμια μου και ξενέρωσα, αλλά όταν μαλάκωσαν γίνανε τέλεια. Είναι βαριά σε σχέση με απλό ή αθλητικό παπούτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ninja (250cc) agv k4 Ducati hypermotard (821cc)

Δημοσιεύτηκε

http://www.xmoto.gr/gr/motorshoe-d-wp-black-antracite-gr.aspx

το εχω δυο χρονια,ειναι πλ ζεστο και δοκιμασμενο πολλες ωρες σε βροχη χωρις να μπει σταγονα...το βρισκεις και 130 ευρω σε μαγαζι στη π.ραλλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λιάκο αυτά που έβαλα είναι η αναβάθμιση τους....το κακό ειναι ότι εχουν τόσο κάρμπον πάνω τους που τα λες και Μπουρναζιότικα και μάλλον θα τα γειώσω. 

Κάνουν τίποτα αυτά την κακή στιγμή ή είναι απλά 1% πιο ασφαλή από απλά παπούτσια, το έχω απορία. Κάποια που είδα πιο "απλά" είχαν λίγο padding στον αστράγαλο και αυτό μόνο.

Αναλόγος το παπούτσι. Τα Street που είχα μετά το χρόνο μαλάκωσαν και ήταν σώβρακα...αν εξαιρέσεις την σόλα και τον αστραγαλο έγινε σαν κανονικο παπούτσι. 

Τα Cube παρέμειναν τούμπανα μέχρι που σκίστηκαν. Μακράν πιο ασφαλές από απλό παπούτσι.

Αυτά που λέτε κοιτούσα και εγώ πέρυσι και πρόπερσι αλλά όσες φορές έτυχε να τα πιάσω ή να τα δοκιμάσω, μου φάνηκαν "λίγα" ως προς την προστασία που παρέχουν..θυμάμαι συγκεκριμένα τις TCX X-Rap .

Τις κοίταξα τις επιλογες. Αλλά έχω μπότα τούμπανο για βόλτες. Θέλω κάτι πρακτικό για κάθε μέρα. 

Και δεν μου κάθονται καλά, ούτε στο μάτι ούτε στην πρακτικότητα τους. 

Αν δεν ειχα μπότα μπότα θα πήγαινα σταντε σε αυτή την κατηγορία. 

Κάπου στα 130 ευρώ με μια μικρή έκπτωση τα είχα πάρει πριν 3 χρόνια (λογικά το προηγούμενο μοντέλο) για κάθε μέρα και ακόμα είναι σαν καινούργια. 

Αυτλα που ζαχαρώνω είναι το upgrade τους! 125 τα εχω βρει...θα πάρω και γάντι λογικά θα μου κάνει και κάνα σκόντο στη τιμή!

http://www.xmoto.gr/gr/motorshoe-d-wp-black-antracite-gr.aspx

το εχω δυο χρονια,ειναι πλ ζεστο και δοκιμασμενο πολλες ωρες σε βροχη χωρις να μπει σταγονα...το βρισκεις και 130 ευρω σε μαγαζι στη π.ραλλη

Τα δοκίμασα σήμερα! Μπορώ να πω ότι μου άρεσαν! 

Χάνουν πολύ στις φώτο απο κοντά ειναι πανέμορφα! Και γερή κατασκευή! Θα μου φέρουν τα TCX την Τρίτη να τα δοκιμάσω και αυτά και λογικά θα παίξει ένα από τα 2! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα!

Ξέρει κανείς αν και που μπορώ να βρω αυτά τα Soubirac στην Αθήνα και αν είναι ποιοτικά ως μποτάκια;;

Και μια γνώμη για τα Revit scout ...δυστυχώς δεν τις έχει διαθέσιμες το motoraid,μόνο προπαραγγελία :)

Ρίχνετε ματιές και στο car διότι υπάρχουν κάποιες μεταχειρισμένες μπότες  σε καλούτσικες τιμές...εγώ σκέφτομαι τις Dainese ssc alpha

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

τα soubirac τα ειχε φιλος και λεει τα καλυτερα απο αποψη ποιοτητας!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραία!Αλλά μιλάμε για το συγκεκριμένο μοντέλο,τα motiv ή κάποιο άλλο;Και αν ναι,από που τα αγόρασε; :)

ΥΓ:Lava αν σου @@ το thread δώσε σήμα και σκάω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραία!Αλλά μιλάμε για το συγκεκριμένο μοντέλο,τα motiv ή κάποιο άλλο;Και αν ναι,από που τα αγόρασε; :)

Ορε παίξε μπάλα......από τα 10 που γράφω εδω τα 15 είναι τρολίες μην άγχεσαι! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξερει κανεις αν πωλουνται τα DACHSTEIN σε καποιο μαγαζι στην Αθηνα; Καταπληκτικα ορειβατικα μποτακια, ιδανικα για περπατημα, και μεγαλης αντοχης. Τα χρησιμοποιω και στην μηχανη, εξαλειφοντας την αναγκη για 3 διαφορετικα ζευγη, εξειδικευμενα αναλογα με την χρηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

οχι παλιοτερο μοντελο,ο μαθουσαλας ηταν τωρα δεν μπενει πια εδω...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

από αυτά τα πρακτικά μποτάκια ένας κατασκευαστής δεν σκέφτηκε να είναι διαθέτουν και ανατομική σόλα για περπάτημα η τουλάχιστο δε υπέπεσε στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο.

και έχει βάση, πας την εκδρομή σου και για λόγο χώρων δε θα πάρεις άλλο παπούτσι μαζί σου, να μπορείς να βγάλεις μια διαδρομή με το πόδι χωρίς να γίνει σαρμαδάκι μέσα μετά απο 3-4 χλμ

εάν έχετε εντοπίσει τίποτα παρόμοιο ειδοποιατε   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

από αυτά τα πρακτικά μποτάκια ένας κατασκευαστής δεν σκέφτηκε να είναι διαθέτουν και ανατομική σόλα για περπάτημα η τουλάχιστο δε υπέπεσε στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο.

και έχει βάση, πας την εκδρομή σου και για λόγο χώρων δε θα πάρεις άλλο παπούτσι μαζί σου, να μπορείς να βγάλεις μια διαδρομή με το πόδι χωρίς να γίνει σαρμαδάκι μέσα μετά απο 3-4 χλμ

εάν έχετε εντοπίσει τίποτα παρόμοιο ειδοποιατε   

Και τα 2 μοντέλα της ΤCX που είχα τα περπατούσεες ανετα (μεχρι και κλαμπιγκ έκανα στα νιάτα μου με δαύτα!!) 

Σαν άνεση ειναι κομπλέ. Το κακό σε εισαγωγικά που εχουν ειναι το βάρος τους, που ειναι πιο βαριά από ένα κανονικό παπούτσι και η ακαμψία της σόλας που είναι σαφώς μεγαλύτερη αλλά μακράν μικρότερη από αυτήν μιας κανονικής μπότας μηχανής. Eιδικά στα τελευταία μοντέλα που διαβάζω σχεδόν σε όλα έχουν βάλει ανατομικούς πάτους (που τους αλλάζεις κιόλας), την σόλα την αφήνουν ντουκι για λόγους ασφαλείας.

ΠΧ εχω τις Sidi Vertigo....ε τα TCX είναι σα παντόφλες μπροστα τους. Αφού όταν καλοκαιρίασει και αρχίζω να φοράω νορμαλ παπούτσι νιώθω περίεργα.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Φοράει κάποιος τα Bering Orca να γράψει εντυπώσεις;;

Baskets Bering ORCA

Επίσης ξέρουμε αν έχουν κανονική, στενή ή φαρδιά γραμμή;Σε κανένα ιντερνετομάγαζο δε βρίσκω size guide για τις μπότες της Bering.Ούτε καν στη σελίδα της...έχει οδηγό για μπουφάν, παντελόνια,γάντια αλλά όχι για μπότες:blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tiger & Ninja HJC RPHA-10+ Waiting 4 it...

Δημοσιεύτηκε

Για όποιον προλάβει, έχει για λίγο ακόμα (μέχρι και σήμερα δηλαδή) -25% το motodirect σε όλα τα μποτάκια Richa με το κουπόνι RICHA25.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Αν λοιπόν πας προς τα εκεί, προτείνω Alpinestars Ridge ή ακόμα καλύτερα Dainese Fulcrum ή Dainese Nighthawk.Τα δύο πρώτα τα έχω,το night hawk ίσως είναι το επόμενο.

Στα υπ' οψιν συντροχε :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι ωραίο και άνετο μποτάκι Κωστή απλά δεν προστατεύει μέχρι πολύ ψηλά!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι ωραίο και άνετο μποτάκι Κωστή απλά δεν προστατεύει μέχρι πολύ ψηλά!

Ε μα βρε μάστορα αυτό ειναι το ζητούμενο. Κάτι ευκολοφόρετο και εύχρηστο για κάθε μέρα αντί για ένα απλό παπούτσι.

Με κάποια βασική προστασία (αστράγαλοι, δάχτυλα, φτέρνα και μα την σου γυρίσει η πατούσα τούμπα) σε καμιά χαζοτούμπα, μικροτρακάρισμα όταν πας στην δουλεια....να μην παγώνεις και να μην βρέχεσαι. 

Μαζί με ένα σετάκι επιγονατίδες για το καθε μέρα ειναι λουκούμι.

Μετά πάς σε άλλες λύσεις....που είναι μπότα...και την ευχρηστία την πετάς στα σκουπίδια.

Πχ πάω στην δουλειά με μότο...αλλά εκει οδηγω και αμάξι....άντε να οδηγήσεις με το τούβλο στο πόδι το κάρο μέσα στο κέντρο. Η ΄εχεις πολλά περα δώθε και ορθοστασία. κτλ κτλ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Εξαρτάται τι ζητάς ρε αρχιμάστορα!

Αυτή η ευχρηστία που λες είναι υποκειμενική...εγώ ας πούμε έχω συνηθίσει τις ψηλές μπότες που έγραψα σε προηγούμενο post και τις φοράω καθημερινά,χειμώνα-καλοκαίρι.Για άλλους,όπως εσύ, αυτό είναι ''μαρτύριο'' και το συμμερίζομαι διότι όντως είναι βαριές,ζεστές(για καλοκαίρι) και ογκώδεις μπότες,πόσο μάλλον όταν οδηγείς και αμάξι.Βέβαια σ'αυτήν την τελευταία περίπτωση το πιο λογικό είναι να παίρνεις μαζί σου ένα ζευγάρι άνετα sneakers και να αλλάζεις,αν είναι εφικτό...δε χρειάζεται πάνω από ένα λεπτό!

Το άλλο που θέλω να σχολιάσω είναι η ''βασική προστασία'' που αναφέρεις...προτιμώ να έχω κάτι παραπάνω από αυτήν γι'αυτό και δεν είμαι ικανοποιημένος με λύσεις τύπου dainese street rocker ή forma slam dry.Κάποιες μέρες βέβαια δεν αντέχω άλλο μπότες και οδηγώ με all star ή αθλητικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εξαρτάται τι ζητάς ρε αρχιμάστορα!

I feel you my man! 

Θα το κάνουμε σα τα 2Κ vs 4Κ ..

Το ότι εσύ ειναι ανώμαλος και τα βολέυεσαι δεν σημαινεί ότι ειναι άνετα (βλέπε 4Κ 600 ss ) χαχααχαχχααααχααχα.

Σοβαρά τώρα, έχεις τα δίκια σου...πρέπει να διαλέξεις άνάμεσα σε φουλ προστασία (όση μπορεί να έχει μια ψηλοάνετη μπότα) και σε κάτι πιο άνετο που χάνεις την προστασία στο καλάμι, ενώ στα υπόλοιπα κάποια μποτάκια ειναι εφάμιλης προσταστίας και σε περιπτώσεις καλύτερα από μια μέτρια προς καλή τουριστάδική μπότα (μιλάω πάντα από τον αστράγαλο και κάτω). Υπάρχουν και καποια που απλά πληρώνεις ένα βαρύ παπούτσι με 2 παπαρίτσες πανω 150 ευρώ επειδή και καλά ειναι μηχανής. Αυτά δεν κάνουν.. 

Τα ζυγίζεις και πράττεις. 

Αλλά παίζει και αυτο που λες ...οκ μότα μότα μότα και εγώ το καλοκαίρι με allstar είμαι γιατί μπότα ούτε με σφαίρες (εκτός και αν μιλάμε για ταξίδι), η κάποιες μέρες θέλω να νιώσω κοινός θνητός και να μην φοράσω την πανοπλία και να πάω για ένα καφέ. Εκει λοιπόν τα παπουτσάκια αυτά δενουν μια χαρά. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

τα μποτάκια αυτά είναι μια χαρά, φυσικά τι εννοείς καθένας ειναι υποκειμενικό εγώ ασπούμε τέτοια μποτάκια τα φορούσα και το καλοκαιρι αντί να βάλω σταράκια, ξέροντας αυτό που μπορούν να προσφέρουν είναι ένα καλύτερο δέσιμο στο πόδι στην περίπτωση που απο απροσεξία αδεξιότητα πάει να σου γυρίσει το πόδι, θα κρατήσουν πολύ καλύτερα  απο τα σταράκια και το καθε καζουαλ

τώρα στο θέμα το μποτάκι που θα προτιμούσα να πάρω σε αντικατάσταση των αεριζομενων tcx θα πρέπει να παρέχει ανατομική σόλα και φαρδιά γραμμή μπροστά στα δάκτυλα γιατί όσα έχω δει όπως και τα δικά μου στριμωχνουν αρκετά τα δάκτυλα, so far δεν έχω κάτι παρόμοιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα