nikdes

σκουτερ 300-400 κυβικα

68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda

Δημοσιεύτηκε

το 300αρι το sym citycom s το εχει καποιος να μου πει γνωμη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Burgman (400cc)

Δημοσιεύτηκε

http://forum.scooterclubhellas.gr/   Μπαινεις εδω και μαθαινεις τα παντα για οποιο σκουτερ σ ενδιαφερει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

μπαινω συνεχεια εκει φιλε..απλα εμενα με ενδιαφερει να ακουω γνωμες απο διαφορετικα ατομα....ετσι ωστε μεσα στο 17 να καταληξω τι να παρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν σε ενδιαφέρει, υπάρχει περίπτωση, με τον καινούργιο χρόνο να βάλω για πώληση το δικό μου το MaxSym. Έχω 57000 χλμ και είναι του 06/12... Τιμή γύρω στα 2500~

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fz6 fazer (600cccc) agv k5 Triumph tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

φιλε το εχω εγω σχεδον ενα χρονο και εχω κανει 6000 χλμ δεν εχει βγαλει προβλημα μεχρι τωρα.

• καταναλωση εχω δει απο 3,8 λτ. μεχρι 4,5λτ ανα 100χλμ αναλογα την οδηγηση
  • Σερβις ελαχιστα τα χρηματα για λαδια μεχρι τωρα
  • Λαστιχα για πεταμα τα μαμα τα αλλαξα σχεδον αμεσως
  • οι χωροι δεν θα ελεγα οτι ειναι ειναι το δυνατο σημειο του λογο 16αρη τροχου αλλα αυτο διορθωνεται με μια μπαγκαζιερα  χωραει ενα κρανος ανοιγομενο α
  • απο δυναμη νομιζω ειναι το πιο δυνατο στα κυβικα του με 28,5 hp και πας ανετα ταξιδι με 100-110 χλμ και μεσα στην πολη δεν κουραζει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άνθρωπε μου, πάρε αυτό που σου αρέσει. Μην ακούς ιστορίες για προβληματικά beverly και άλλα παραμύθια. Το bev είναι το πιο ποιοτικό σκούτερ της αγοράς. Τυχαία νομίζεις ότι είναι το πιο καλοπουλημένο στην κατηγορία του; Εγγυημένη μεταπώληση, όταν και ΑΝ αποφασίσεις να το δώσεις. Τυχαίο ότι όσα πωλούνται στο car ήδη από τότε που ήταν 200-250 κυβικά, έχουν ένα σκασμό χιλιόμετρα;;; Βλέπεις για πλάκα bev με 50-60-70-80 χιλιάδες χιλιόμετρα. Πως νομίζεις ότι τα έκαναν; Με το να μένουν κάθε 3 και λίγο στο συνεργείο;;;

Ασχολούμαι-αγοράζω-είμαι ιδιοκτήτης και κυκλοφορώ Ιταλικά αυτοκίνητα τα τελευταία 22 χρόνια. Από τότε δηλαδή που ήμουν σε θέση να βγάλω δίπλωμα νόμιμα.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω απο 10 Ιταλικά αυτοκίνητα. Κάθε φορά που αγόραζα ένα, έρχονταν διάφοροι -γραφικοί για μένα τύποι- και μου έλεγαν πόσο μεγάλο λάθος έκανα και ότι από εδώ και στο εξής θα τρέχω κάθε μέρα στο συνεργείο. Μετά από 700.000 χλμ με Ιταλικά ακόμα δεν τους έχουν κάνει το χατίρι να πάνε εκτάκτως στο συνεργείο. Ακόμα και ένα cinquecento 900 (αγορασμένο 5ο και βάλε χέρι) που πούλησα κάποτε με 400.000 χλμ, ακόμα λειτουργεί ρολόι! Περιττό να σου πω πως όλοι αυτοί που μου έλεγαν ότι θα το μετανιώσω, δεν είχαν ποτέ Ιταλικό αυτοκίνητο. Πολύ γελοίο να κατηγορείς κάτι που ποτέ δεν είχες και ποτέ δεν πρόκειται να αποκτήσεις.

Πάρε το νέο bev 300 με ABS στα 4.320 και κράτα τη διαφορά μέχρι τα 5.000 για βενζίνες σε άσκοπες(!!!) βόλτες. Πάρε κάτι που να γουστάρεις και που στην τελική γουστάρουν και οι περισσότεροι εκεί έξω.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

σε ευχαριστω φιλε και καλη χρονια να εχουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος scooter (150cc) arai Αλλος (15000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, προτιμούν και τα Japan μόνο που αυτά (σειρά sh) είναι 100% MADE IN ITALY.   Ψάξε - Ρώτα όπου θέλεις και θα δεις. Ακόμα καλύτερα δες την άδεια κυκλοφορίας ενός sh300 (εγώ την έχω δει) και θα δεις να γράφει honda spa. Επιπλέον και αν κάνεις τον κόπο να ασχοληθείς λίγο με τα στοιχεία που εσύ ο ίδιος παρέθεσες, θα διαπιστώσεις ότι το άθροισμα των πωλήσεων beverly 300 και 350 το στέλνει πρώτο σε πωλήσεις. Η ύπαρξη 2 ιδίων μοντέλων με διαφορά καμιά 50αρια κυβικά στον κυβισμό έχει σαν αποτέλεσμα να ψιλοκανιβαλιζει το ένα το αλλο. Η ουσία βέβαια για την piaggio δεν αλλάζει. Το bev είναι εξαιρετικά επιτυχημένο. Στα 300αρια best seller είναι το bev έτσι κι αλλιώς. Το δε άθροισμα των 300 - 350 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. 

Εκεί που η piaggio υστερεί είναι στα μικρότερα κυβικά κάτι που πιστεύω πως θα αλλάξει δραματικά με το νέο medley το οποίο έχει όλα τα όπλα για πρωτιά στον πίνακα των πωλήσεων αν και εκεί υπάρχει το θέμα τα ανανεωμενα liberty να κλέβουν πωλήσεις...  Όντας φίρμα που κατασκευάζει μόνο σκούτερ η piaggio, έχει την τύχη και την ατυχία μαζί να έχει πολλά μοντέλα που το ένα κανιβαλιζει το αλλο. Όμως αυτό που μετράει είναι οι συνολικές πωλήσεις. 

Στην τελική ουδείς λέει πως το sh είναι κακο. Απλά είναι άλλη κατηγορία απο το bev. Φλατ πάτωμα το ένα, περισσότερο μοτοκατασταση το αλλο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

απλα το συμπερασμα ειναι ενα..ολα καλα ειναι οσο τα προσεχεις..τωρα αν καποιος παρει κατι και του τυχει ελλατωμματικο αυτο συμβαινει....καποια να ξεχωριζει δεν υπαρχει πιστευω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Το Sh στα λεφτα που κοστιζει θα το επαιρνα μονο αν δεν μου σηκωνοταν...(σορυ κιολας για τους κατοχους)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

απλα το συμπερασμα ειναι ενα..ολα καλα ειναι οσο τα προσεχεις..τωρα αν καποιος παρει κατι και του τυχει ελλατωμματικο αυτο συμβαινει....καποια να ξεχωριζει δεν υπαρχει πιστευω

δεν ειναι θέμα τύχης ,ειναι θέμα ποιότητας και αντοχής των υλικών που χρησιμοποιούνται σε κάθε εταιρια .

Το Sh στα λεφτα που κοστιζει θα το επαιρνα μονο αν δεν μου σηκωνοταν...(σορυ κιολας για τους κατοχους)

εγω πάλι αν δεν μου σηκωνόταν θα  έπαιρνα  Beverly .....(σορυ κιόλας για τους κατόχους)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

παιδια αισθητικα μου αρεσει το μπεβερλυ αλλα επειδη δεν εχω γκαραζ ειναι κριμα να το βλεπω να μαραζωνει εκει εξω..οποτε θα παω σε πιο φτηνη λυση και οσο ζησει εξω με τους παλιοκαιρους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

0πΝαι, προτιμούν και τα Japan μόνο που αυτά (σειρά sh) είναι 100% MADE IN ITALY.   Ψάξε - Ρώτα όπου θέλεις και θα δεις. Ακόμα καλύτερα δες την άδεια κυκλοφορίας ενός sh300 (εγώ την έχω δει) και θα δεις να γράφει honda spa. Επιπλέον και αν κάνεις τον κόπο να ασχοληθείς λίγο με τα στοιχεία που εσύ ο ίδιος παρέθεσες, θα διαπιστώσεις ότι το άθροισμα των πωλήσεων beverly 300 και 350 το στέλνει πρώτο σε πωλήσεις. Η ύπαρξη 2 ιδίων μοντέλων με διαφορά καμιά 50αρια κυβικά στον κυβισμό έχει σαν αποτέλεσμα να ψιλοκανιβαλιζει το ένα το αλλο. Η ουσία βέβαια για την piaggio δεν αλλάζει. Το bev είναι εξαιρετικά επιτυχημένο. Στα 300αρια best seller είναι το bev έτσι κι αλλιώς. Το δε άθροισμα των 300 - 350 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. 

Εκεί που η piaggio υστερεί είναι στα μικρότερα κυβικά κάτι που πιστεύω πως θα αλλάξει δραματικά με το νέο medley το οποίο έχει όλα τα όπλα για πρωτιά στον πίνακα των πωλήσεων αν και εκεί υπάρχει το θέμα τα ανανεωμενα liberty να κλέβουν πωλήσεις...  Όντας φίρμα που κατασκευάζει μόνο σκούτερ η piaggio, έχει την τύχη και την ατυχία μαζί να έχει πολλά μοντέλα που το ένα κανιβαλιζει το αλλο. Όμως αυτό που μετράει είναι οι συνολικές πωλήσεις. 

Στην τελική ουδείς λέει πως το sh είναι κακο. Απλά είναι άλλη κατηγορία απο το bev. Φλατ πάτωμα το ένα, περισσότερο μοτοκατασταση το αλλο. 

το να προσθέτεις δυο διαφορετικά μοντέλα για να πεις ότι συνολικά έχουν μεγαλύτερες πωλήσεις δεν εχει καμία λογικη .

Το που κατασκευάζεται κάτι δεν εχει και πολύ μεγάλη σημασία στης μέρες μας σημασία εχει ..η τεχνολογία,  η  φιλοσοφία της εταιρίας , και η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος το οποίο εχει να κάνει  με την γενικότερη φιλοσοφία και τεχνοτροπία μιας εταιρίας ,

Μια εταιρια  σαν την piaggio η οποία στα Bev 350abs   δηλωνε ότι θα πρέπει να αλλάζουνε της τρομπες των φρένων κάθε 15000 χιλιάδες χλμ. λες και ήταν κάτι αναλώσιμο , χρισημοποιοτντας κινεζικές τρόμος φρένων τρίτης ποιότητας ,  εμένα δεν μου κάθεται για σοβαρή εταιρια ,μετα από παγκόσμιο κράξιμο που έφαγε σε φόρουμ  κτλπ τα περασε στην εγγύηση.

Για την άδεια που αναφέρεις ειναι γνωστο ήμουν κάτοχος ,αλλα το made in Italy στην προκειμένη φάση δεν μου λέει τίποτα , αντιθέτως μου λέει το Honda  Italy ,δεν παίζει η Honda  με background του ονόματος της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

το να προσθέτεις δυο διαφορετικά μοντέλα για να πεις ότι συνολικά έχουν μεγαλύτερες πωλήσεις δεν εχει καμία λογικη .

Το που κατασκευάζεται κάτι δεν εχει και πολύ μεγάλη σημασία στης μέρες μας σημασία εχει ..η τεχνολογία,  η  φιλοσοφία της εταιρίας , και η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος το οποίο εχει να κάνει  με την γενικότερη φιλοσοφία και τεχνοτροπία μιας εταιρίας ,

Μια εταιρια  σαν την piaggio η οποία στα Bev 350abs   δηλωνε ότι θα πρέπει να αλλάζουνε της τρομπες των φρένων κάθε 15000 χιλιάδες χλμ. λες και ήταν κάτι αναλώσιμο , χρισημοποιοτντας κινεζικές τρόμος φρένων τρίτης ποιότητας ,  εμένα δεν μου κάθεται για σοβαρή εταιρια ,μετα από παγκόσμιο κράξιμο που έφαγε σε φόρουμ  κτλπ τα περασε στην εγγύηση.

Για την άδεια που αναφέρεις ειναι γνωστο ήμουν κάτοχος ,αλλα το made in Italy στην προκειμένη φάση δεν μου λέει τίποτα , αντιθέτως μου λέει το Honda  Italy ,δεν παίζει η Honda  με background του ονόματος της.

Έτσι κι αλλιώς το 300άρι bev είναι μπροστά από το 300άρι sh. Αν βάλουμε και τα νούμερα του 350 - το ίδιο μηχανάκι εμφανισιακά -τότε έχουμε το Νο1 σε πωλήσεις συνολικά. 

Δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα.

Γνωστοί μου έχουν VFR800 και sh 300 abs. Το πρώτο έχει κάψει 2 φορές πηνία, η 2η πριν λίγες μέρες.

Το δε sh βασανίζεται με μικροθεματάκια απο την πρώτη μέρα. Το ένα του κλειδί δεν δούλεψε ποτέ, η εξάτμιση κουδουνιζε σαν χαλασμένο παπί και άλλα σπαστικά θεματάκια.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα sh είναι χάρβαλα;;; Όχι, σε καμία περίπτωση αλλά εκεί έτυχαν αυτά. Σε κάποια άλλα ενδεχομένως να έχουν εμφανιστεί άλλα πιο ασήμαντα ή και πιο σοβαρά θέματα.

Σε κάποια άλλα δεν θα έχει παρουσιαστεί το παραμικρό. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευκολία με την οποία ο κόσμος χαρακτηρίζει προβληματικά τα Ιταλικά.

Αλήθεια είχες ποτέ σου Ιταλικό όχημα ή όπως 99 στους 100 που ουδέποτε είχαν Ιταλικό, τα χαρακτηρίζουν μπορντέλα??????????

Το θέμα με τις τρόμπες που λες δεν το έχω ακούσει καν. Αυτό που ξέρω είναι το bev 350 abs/asr συναδέλφου που δουλεύει άψογα παρόλο που "ξέχασε" να αλλάξει λάδια στις 10.000χλμ απο την προηγούμενη αλλαγή και τα άλλαξε τελικά μετά απο 18.000 χλμ χωρίς ποτέ να ρίξει μια ματιά στη στάθμη όλα αυτά τα χλμ. 

Αυτό που ξέρω είναι τα 2 250άρια bev, το ένα το cruiser, φίλων, το ένα είναι του κολλητού μου, που έχουν 70 και 75 χιλιάδες χλμ αντίστοιχα και δεν έχουν κάνει τσικ.

Δεν τραβάνε λάδι, δεν τρίζουν, δεν έχουν μείνει μια φορά από οτιδήποτε.

Που λες λοιπόν, το bev 350 abs/asr του συναδέλφου Παρόλο που άλλαξε λαδιά μετά απο 18.000 χλμ, συνεχίζει να λειτουργεί άψογα. Επίσης έχει φάει και μια γερή ξάπλα σε πλάγιασμα που έκανε τα πλαστικά του καινούρια. Ούτε τρόμπες, ούτε βουλκανιζατέρ... 

Αλλά οκ, μπορεί και να έτυχε. Τι σημαίνει αυτό;;; ότι τα bev είναι επικίνδυνα ή 3μπόρντελα;;;;;

Αυτό νομίζω δεν το πιστεύει ούτε ο πιο εμπαθής με τα Ιταλικά μηχανήματα.

Φυσικά -για να μην ξεχνιόμαστε - στο συγκεκριμένο 350 δεν αλλάχτηκε το παραμικρό. Το εντυπωσιακό είναι μετά απο αυτή τη τούμπα δεν έτριξε και δεν τρίζει το παραμικρό.

Τα bev -αντικειμενικά, ναι όσο και αν ακούγεται κάπως αυτό - είναι τα σκούτερ με την υψηλότερη ποιότητα συναρμογής και κατασκευής. 

Τροποποιήθηκε από τον jawaforever

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νταξει ,αστο έχουμε διαφορετική γνώμη, και ναι έχουνε περάσει από τα χέρια μου ιταλικά σκούτερ ,και αγανακτησα.

Η σύγκριση αξιοπιστίας Bev & sh ειναι απλά ανέκδοτο δεν υπάρχει σύγκριση εννοείται υπέρ του sh ..

Το ότι δεν  έχεις ακουσει καν ενώ ,εχει βουίζει ο τόπος σκούτερ κλαμπ κτλπ και σε αλλά φόρουμ  σημαίνει ότι ίσως δεν έχεις ενημερωθεί αρκετά , πολλά μέλη από εκεί στείλανε μειλ διαμαρτυρίας για το θέμα στην μαμά εταιρια  στην piaggio  Italy ,

τέλος πάντων και επειδή γενικότερα έχουμε αντίθετη άποψη ας τα αφήσουμε εδώ γιατί δεν βγαίνει πουθενά ,εμενα η  τριβη με τα δίκυκλα μου εχει δεινή αλλά ίσως σε εσένα αλλά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νταξει ,αστο έχουμε διαφορετική γνώμη, και ναι έχουνε περάσει από τα χέρια μου ιταλικά σκούτερ ,και αγανακτησα.

Η σύγκριση αξιοπιστίας Bev & sh ειναι απλά ανέκδοτο δεν υπάρχει σύγκριση εννοείται υπέρ του sh ..

Το ότι δεν  έχεις ακουσει καν ενώ ,εχει βουίζει ο τόπος σκούτερ κλαμπ κτλπ και σε αλλά φόρουμ  σημαίνει ότι ίσως δεν έχεις ενημερωθεί αρκετά , πολλά μέλη από εκεί στείλανε μειλ διαμαρτυρίας για το θέμα στην μαμά εταιρια  στην piaggio  Italy ,

τέλος πάντων και επειδή γενικότερα έχουμε αντίθετη άποψη ας τα αφήσουμε εδώ γιατί δεν βγαίνει πουθενά ,εμενα η  τριβη με τα δίκυκλα μου εχει δεινή αλλά ίσως σε εσένα αλλά. 

Καθένας κρίνει απο τις εμπειρίες του. Για αλλους είναι χαρχαλα τα Ιταλικά, για άλλους είναι αστέρια. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις φίρμες. Και ναι, συμβαίνει και στη Honda. Σαν να σου λέω εγώ ότι ο γνωστός με το vfr που το έχει χρυσοπληρωσει, έχει και ενα cb125f,επίσης τριμπορντελο... Honda πάντως δεν θα ξαναπάρει... 

Αυτό όμως για μενα δεν σημαίνει τπτ. Προσωπικά δεν έχω πει ποτέ και δεν πρόκειται να πω πότε τα honda χαρχαλα. Όμως το ίδιο συμβαίνει και με τα piaggio. Και η piaggio έχει πίσω της μια ιστορία πάρα πολλών δεκαετιών, περισσότερες απο 6 αν δεν με απατά η μνήμη μου. 

Αν θέλεις την άποψη μου, απόψεις του στυλ "μην το πάρεις ρε παιδί, είναι σουργελο" ,  "παλικάρι μείνει μακριά από αυτά τα μπορντελα"  και άλλα τέτοια, δεν βοηθάνε το φόρουμ και γενικά δεν βοηθάνε τον μοτοσυκλετιστικο χώρο... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

παιδια απο καταναλωση ξεχωριζει καποιο αισθητα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα