nikdes

σκουτερ 300-400 κυβικα

68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος scooter (150cc) arai Αλλος (15000cc)

Δημοσιεύτηκε

, έχω μια εμπειρία από σκούτερ  αρκετή θα έλεγα μια και έχω αλλάξει 6 / 7 , κ αυτή ειναι η γνώμη , Από  κει και περα ο καθένας αποφασιζει σύμφωνα με τα θέλω και της  εμπειρίες  του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda

Δημοσιεύτηκε

σε ευχαριστω για την γνωμη σου απλα οπως προειπα πλεον ολες οι εταιριες δεν ειναι αξιοπιστες,,δεν ηταν οπως παλια οπου ηξερες ιαπωνια και αυτο ηταν....ολα κατασκευαζονται δεξια και αριστερα..οποτε για εμενα yamaha και honda ειναι οπως ολες οι αλλες...για αυτο δεν δινω βαση εκει συγκεκριμενα....πριν χρονια ναι με κλειστα ματια εκει θα πηγαινα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα σου πρότεινα, αφού είσαι στα 6000 €, MAXSYM 600. Δύναμη, χώρους, άνεση, και στην κίνηση μέσα όταν το μάθεις, δεν θα έχεις κανένα θέμα. Οι καθρέφτες περνάνε πάνω από τους καθρέφτες των οχημάτων σε ποσοστό θα έλεγα 75%. Εγώ με το 400 έχω φτάσει Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, και μάλιστα δικάβαλος και με βαλίτσα στα πόδια. Ταχύτητες 120-140 χλμ. Στάση κάναμε μόνο για καύσιμα και κανένα τσιγάρο η κυρά.  Με μεγαλύτερο ανεμοθώρακα (γιατί εμένα δεν με κάλυπτε ο μαμίσιος, προστατεύεσαι από αέρα και κάπως και από βροχή.... Δύο κράνη από κάτω από την σέλα, θέση τούρινγκ, και μπορείς να απλώνεις τα πόδια σου, εκτός αν είσαι πάνω από 1.85..... Αν δεν το έχεις τόσο για ταξίδια μπορείς να δεις Xciting 400, downtown 350 (320 είναι)... Όχι ότι δεν πας και με αυτά, απλώς το MaxSym είναι λίγο πιο ταξιδιάρικο. Βασικά, θα πας να τα δεις όλα ή όσα μπορείς να δεις την θέση οδήγησης. Άλλα είναι καναπεδάτα, και άλλα έχουν πιο κάθετη θέση οδήγησης, η οποία μπορεί να είναι άνετη για μέσα στην πόλη, αλλά σε ταξίδια να σε κουράσει. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Enfield Bullet 500 STD Αλλος Commando 961SE (961cc)

Δημοσιεύτηκε

Περίμενε λίγο να δεις και το CruiSym 300 (το νέο citycom):

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Neo-SYM-CruiSym-300-ERXETAI-STHN-INTERMOT_111197.asp

Λογικά θα έχει ανταγωνιστική τιμή.

Αυτή την εποχή παίζουν 2 πολύ μεγάλες εκθέσεις στην Κολωνία στις 5 Οκτώβρη και στο Μιλάνο τέλη Νοέμβρη.

Μπορεί να βγεί και κανένα ακόμη νέο μοντέλο, αν και η sym ήταν η τελευταία που περιμέναμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

καλως...θα συνεχισω να το κοιταω..αν εχετε και αλλες αποψεις σεβαστες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xmax (250cc) n86 KTM smcR (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Το xmax ειναι λίγο ψόφιο όντως αλλά ειναι πολυ άνετο και δίνει μια σιγουριά σε αυτόν που το οδηγάει. επίσης στρίβει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

απλα βλεπω ολοι honda yamaha....τα sym δεν μου αρεσουν..κοιταω και εμφανιση λιγο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

απο σηματα και ασφαλειες πως πανε οι κατηγοριες?τιμες ξερουμε περιπου εστω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ιδιοκτήτης Beverly 350 απο το καλοκαίρι μτχ. Το μηχανάκι είναι πολύ όμορφο και δυνατό. Αλλά προερχόμενος από μηχανή και πρώτη επαφή με σκούτερ είναι σε όλα 2 κλικ κάτω. Φυσικά και το περίμενα.

Ποιότητα έχει αρκετή. Δεν τριζει δεν βαραει, το αισθάνεσαι και το βλέπεις ότι είναι καλοφτιαγμενο. Όμορφο αν και καθαρά υποκειμενικό. Όσο το χω δεν έχει βγάλει τιποτα ούτε με προβλημάτισε σε κάτι. Έχει τα γνωστά των Beverly με ταλαντώσεις όταν έχεις μπαγαζιερα αλλά όχι κάτι ανησυχητικό. Άνετο είναι. Της γυναίκας της άρεσε πολύ. (Γυναίκες βλέπεις). Έχω κάνει και ένα ταξιδακι 500χλμ. Πάει σταθερά 140 -150. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο εδώ είμαι.

Τροποποιήθηκε από τον koukou

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

φιλε απο καταναλωση θελω να μαθω..σημα....ασφαλεια...σερβις....γενικα τεχνικα στοιχεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

4λτ στα άλλα google it

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli BN 251 (250cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

Πρώτον, δεν ισχύει καθόλου ότι "όλα το ίδιο είναι" επειδή τα ιαπωνικά σκούτερ ή μοτοσυκλέτες κατασκευάζονται σε άλλες χώρες εκτός Ιαπωνίας! Δεν κατασκευάζονται "όπως νάναι" αλλά υπό την επίβλεψη της μαμάς εταιρίας που έχει βάλει στα εργοστάσια με τα οποία συνεργάζεται συγκεκριμένες προδιαγραφές που είναι υποχρεωμένα να τις τηρούν αυστηρά!

Υπάρχουν στις ιαπωνικές μηχανές που δεν κατασκευάζονται στην Ιαπωνία κάποιες εκπτώσεις στην ποιότητα των υλικών, όχι όμως τέτοιες που να μειώνουν την αξιοπιστία! Μπορεί οι Κορεάτες και οι Ταϊβανέζοι να έχουν κάνει προόδους στο θέμα αυτό, όμως τα ιαπωνικά εξακολουθούν να είναι πιο αξιόπιστα, χωρίς αμφιβολία έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου!

Δεύτερον, αν θέλεις αξιοπιστία, έχω να σου πω ότι οι λέξεις "αξιοπιστία" και "Piaggio" δεν πάνε μαζί. Και μένα μου αρέσουν τα Beverly ως design αλλά όποτε έχω ρωτήσει ιδιοκτήτη Piaggio στο δρόμο να μου πει τη γνώμη του για το σκούτερ του, η καλύτερη απάντηση που έχω ακούσει είναι "άι σιχτίρ"! Εξαιρούνται για κάποιο λόγο οι Βέσπες! Εγώ πάντως... θα φοβόμουν να μπλέξω. Δε λέω ότι θα σου βγάλει κάποια πολύ μεγάλη ζημιά αλλά είναι μεγάλη η πιθανότητα να σε εκνευρίζει συνεχώς με μικροπράγματα.

Τρίτον, με βάση όσα ζητάς το SYM Maxsym 600 φαίνεται να είναι το πιο value for money - δες και τι γράφει πιο πάνω ένας φίλος που το έχει.

Τέταρτον... υπάρχει μια δυσκολία, καθώς τα σκούτερ των ιαπωνικών εταιριών είναι πράγματι πιο ακριβά - και στα μεγάλα κυβικά είναι απλησίαστα. Νομίζω πάντως ότι με βάση τις απαιτήσεις σου, αξίζει τελικά να κάνεις μια υπέρβαση 300 ευρώ στο μπάτζετ σου και να πάρεις το Yamaha X Max 400 - κοστίζει 6.300 ευρώ και συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάς.

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MΤ-09 Tracer (847cc) AGV Gt-Veloce Ducati Multistrada S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

για το μπεβερλυ το 350 ελεγα..το εχει καποιος να μου πει εντυπωσεις?καταναλωση..σερβις..προβληματα

Είχα το συγκεκριμένο μηχανάκι για 2,5 χρόνια και το κοντέρ όταν το έδωσα έγραφε 40000 χιλιόμετρα . Από αυτά τα χιλιόμετρα , αρκετά ήταν εκτός πόλης ( ορεινές διαδρομές και εθνική ) . 

Αποδίδει 33 άλογα , στην έκδοση που το θέλεις εσύ έχει και ASR ( εγώ είχα το χωρίς ABS άρα ούτε ASR ) και τα  τέλη κυκλοφορίας είναι 55 ευρώ ( 330 κυβικά βλέπεις ) . Η κατανάλωση τώρα είναι λίγο υποκειμενική , εγώ ήμουν στο 5,5-6 παρά , αλλά δεν το λυπόμουν ( φορούσε και βαριατόρ , ελατήριο ) . Ταξιδεύεις με 120-130 εύκολα και ξεκούραστα για το μοτέρ και η τελική του ταχύτητα είναι 160 στο κοντέρ ( ευθεία ) . Πολύ καλές επιταχύνσεις λόγω πολύδισκου συμπλέκτη , χωρίς να υπάρχουν φαινόμενα υπερθέρμανσης του συμπλέκτη μέσα στην πόλη που αντιμετωπίζουν τα άλλα σκούτερ με τον συμβατικό συμπλέκτη . Ωραία φρένα , στιβαρό και στρίβει !!!! 

Service η εταιρία λέει κάθε 10000 λάδια , εγώ τα άλλαζα κάθε 3500-4000 , 1,5 λίτρο παίρνει . Κάθε 10000 θέλει μπουζί, καθάρισμα το φίλτρο αέρα , λάδια , φίλτρο λαδιού , κόστος περί 70-80 ευρώ . Κάθε 20000 τα προηγούμενα + ιμάντα , μπίλιες , γλίστρες και βαλβολίνες , κόστος 220 +-  . 

Από αξιοπιστία , δεν έχεις κάτι να φοβηθείς. Αφού λες ότι ενδιαφέρεσαι για αγορά καινούριου , δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξεις. Το μόνο που μπορώ να σου αναφέρω είναι ότι οι δίσκοι συμπλέκτη κρατούσαν 15000 χιλιόμετρα +- , κόστος αλλαγής 120-150 ευρώ . Κάτι άλλο που να πάσχουν δεν υπάρχει , από εκεί και πέρα είναι μεμονωμένα τα προβλήματα. 

Αυτά που θα κοιτούσα εγώ είναι το Beverly 350 , Downtown 350 και το Xciting 400 . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

απλα εχω κολλησει με το μπεβερλυ...ολα τα αλλα εμφανισιακα δεν με αγγιζουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli BN 251 (250cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε πάρτο τότε, αν σου αρέσει μόνο αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοιταξε ολα τους ειναι πανασχημα και θεμα εμφανισης για μενα τουλαχιστον δεν τιθεται καν.Xωρις εξαιρεση.Oποτε βγαζω αυτο το παραγοντα

Aν δεν εχεις τη δυνατοτητα να πληρωνεις τα ανταλλακτικα της piaggio που θα τα χρειαζεσαι και (συμφωνα με τη δικη μου ελαχιστη εμπειρια) πιο συχνα απο αλλες μαρκες,κοιταξε το SH300 που ειναι πολυ αξιοπιστο και εχει χαμηλη καταναλωση και κοστος συντηρησης (συγκριτικα).Τωρα αν θες να το συνδυασεις με βερμουδα,μπλουζακι πολο,ρολοι και μαλλι pigeotto πας για beverly και απλα εχεις στο νου σου να το συντηρεις σωστα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC i70

Το πήρες και έφυγες! (Αν διαθέτεις μετρητά βέβαια)

http://www.car.gr/7056859-yamaha-x-max-400

Υ.Γ.1 To Kawasaki J300 να ξέρεις πως μόνο Kawasaki δεν είναι! Φοράει κινητήρα της Kymco!!!

Υ.Γ.2 Το Beverly αν και όμορφο δεν στο συνιστώ. Φίλος που το είχε και το έδωσε πρόσφατα, είχε δεινοπαθήσει με τα ηλεκτρικά του! Επίσης για να διορθώσεις την οποιαδήποτε ζημιά, πρέπει να είσαι επιστήμονας για να το λύσεις! Το έδωσε με περίπου 50.000χλμ.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

θα δειξει....το κοιταω απο ολες τις αποψεις....τελευταια στιγμη θα αποφασισω....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα κινηθω στα 5000...πιο πανω για σκουτερ δεν θα δωσω..πιστευω δεν αξιζει

Τροποποιήθηκε από τον nikdes

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα δειξει....το κοιταω απο ολες τις αποψεις....τελευταια στιγμη θα αποφασισω....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα κινηθω στα 5000...πιο πανω για σκουτερ δεν θα δωσω..πιστευω δεν αξιζει

5000 ειναι αρκετα χρηματα ηδη για κατι αυτης της χρησης.Γιατι δεν κοιτας κατι μεταχειρισμενο? Καινουριο ειναι πιο σιγουρο αλλα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξεις να εχεις το ιδιο scooter 10 χρονια.Και στην μεταπωληση χανεις αρκετα χρηματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω παιζει μια προσφορα στα 5200 για beverly 350 καινουργιο...ριξε καμια ερωτηση  στις αντιπροσωπειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

δεν εμπιστευομαι κανενα μεταχειρισμενο...οποτε καινουριο παντα αλλα πανω απο 5000 δεν τα κοιταω καθολου..τωρα αν ειναι 5200 δεν χαθηκε και ο κοσμος,,,απλα ψαχνω ολες τις παραμετρους....δεν θα βιαστω ακομα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xmax (250cc) n86 KTM smcR (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Να διορθώσω αυτο που ανεφερα ποιο πανω, οχι οτι ειναι ψοφιο τελείως, απλα δεν εχει σπιρταδα στο γκαζι, ειναι τυπου ηρεμης δυναμης το γκαζι που βγαζει και η αίσθηση ειναι ευχαρίστηση στο εύρος που εχει ροπή στις ψηλές στροφές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Θα σου πρότεινα τότε, αφού θέλεις μέχρι 5000€, για MaxSym 400i abs ή Kymco Downtown 350 abs. Και τα δύο παίζουν στα 5000 €. Το MaxSym είναι 34 Hp, αλλά 225 kg και το DownTown 30,5 hp με 180 kg, αλλά έχει πολύ καλή σχέση μετάδοσης. Το MaxSym που το έχω τελικίασει στα 165 χλμ, οπότε άνετα κινείσαι εθνική με 130-140 χλμ, και έχεις και χώρους και άνεση. Το DownTown δεν το ξέρω. Το προηγούμενο πάντως δεν με ενθουσίασε η θέση οδήγησης. Γι'αυτό λέω να πας να τα δεις και από κοντά, να ανέβεις επάνω, και αν μπορείς κάνε και μια βόλτα να τα δεις στον δρόμο. Μπορεί κάποιο να σου αρέσει, αλλά να μην σε ενθουσιάσει στα υπόλοιπα... Όσο για κρατήματα, έχουν ενθουσιάσει πολλούς κατόχους μοτοσυκλετών τα κρατήματα που έχουν κάποια σκούτερ. Υπόψιν έχει χαμηλά κέντρο βάρους. Εγώ θα σου πω, αν βρεις τον Σάββα (έτσι γράφει εδώ μέσα), πες του να σου δείξει το βίντεο όπου εγώ με το MaxSym, στις στροφές τις Επιδαύρου, έχω ξύσει  το σταντ στο οδόστρωμα σε αριστερή στροφή....

Τροποποιήθηκε από τον Στησίλαος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

τελικα μαλλον σε sym θα καταληξω....παρατηρησα φτηνα ανταλλακτικα και σερβις..και η καταναλωση χαμηλη...απλα να αλλαξει η χρονια μηπως και βγουν νεα μοντελα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

αυτο που κοιταω επισης ειναι και το σκουτερ να μην ειναι μακρυ ..τα μαζεμενα οπως το people μου αρεσουν..αυτα με τις μακριες σελες δεν με γεμιζουν..βασικα το people αν ειχε χωρο κατω απο τη σελα ισως το επαιρνα..αυτος ο χωρος για ενα κρανος εστω με βολευει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα