Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
kpapageo

Άμα δε σε θέλει...

50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Είμαι στο χωριό (50 μόνιμων κατοίκων τον χειμώνα) στα Τζουμέρκα. Έχω παρκάρει τη μοτο έξω από το σπίτι, πάνω στο γρασίδι δίπλα από τον δρόμο, δίπλα σε συρματοφράχτη. Ο δρόμος είναι τσιμεντόδρομος και εξυπηρετεί 5 σπίτια στην περιοχή. Μέσος όρος αριθμού διέλευσης οχημάτων από εκεί περίπου 3 την ημέρα.

Νεαρός συγχωριανός (1 από τα 3) για κάποιο λόγο αποφασίζει να κάνει αναστροφή εκεί που έχω παρκάρει. Δεν είδε τη μοτο (έλεος δλδ) και κάνοντας όπισθεν τη βρίσκει στο πίσω λάστιχο και στην πινακίδα με αποτέλεσμα να την ρίξει πάνω στον φράχτη. Εγώ δεν ήμουν καν στο σπίτι εκείνη την ώρα οπότε ήρθε αργότερα και μου το είπε.

Απολογισμός. Μικρογρατζουνιές σε fairing, μάσκα φώτων, ντεπόζιτο, χούφτα, καπάκι κινητήρα, γδάρσιμο ζελατίνας, καθρέφτη. Αποφασίσαμε να κάνουμε δήλωση.

Τώρα ζητάω τα φώτα σας. Οι γρατζουνιές είναι μικρές σε σημείο που δεν ξέρω τι θα μου πει η ασφαλιστική. Λογικά θα μου πουν βάψιμο που όμως δεν ψήνομαι. Μπορώ να ζητήσω αλλαγή τουλάχιστον το fairing, την μάσκα και τον καθρέφτη? Επίσης από την ίδια πλευρά η μοτο έχει σημάδια στα κάγκελα και στην χούφτα από προηγούμενη πτώση. Μπορεί να επηρεάσει την διαπραγμάτευση?

Τροποποιήθηκε από τον kpapageo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Εφοσον σου εκανε δηλωση θα περασει σε ευλογο χρονικο διαστημα ο πραγματογνωμονας που θα περασει να το δει-φωτογραφησει κτλπ.

ΟΛΑ παιζουν εκει...στον πραγματογνωμονα. Μπορεις ανετα να μπαλωσεις και ψιλοζημιες προηγουμενης πτωσης εφοσον "ταιριαζουν" με το τωρινο ατυχημα.

Με τιποτα εκεινες που δεν ταιριαζουν. Καλη τυχη.

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint
Εκφραστικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

επειδη δεν εγινε τιποτα σοβαρα θα σε πειραξω λιγο, αυτα για να μην εισαι ψειρας (μπορεις να βαλεις αυτο το comment σε ενδεχομενη αγγελια της μοτο :P )

Κοιταξε εμενα πχ που με εριξαν παρομοιως το μοτο στην εξατμιση υπηρχε μια γρατζουνια σε μεγεθος μπιζελιου και λιγο γδαρισμο με αυτα δεν υπαρχει περιπτωση να σου αλλαξουν εξατμιση (τελικο πχ) εχει πολυ μεγαλο κοστος τωρα αν το τραβηξεις απο τα μαλλια (δλδ η μοτο μου ηταν ετσι εγινε ετσι απο το ατυχημα την θελω οπως πριν κοψτε τον κολο σας δεν ξερω τι θα γινει)

μην δεχτεις βαψιμο στα φαιρινγκ αν εχουν λογικο κοστος θα στα αλλαξουν λογικα γενικα καλυτερα να δεχτεις να αλλαξεις τα περισσοτερα παρα να τα μπαλωσεις ολα αυτα απο μενα αμα θες κατι παρε τηλ φιλια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Οτι θες να αλλαξεις.....καντου μεγαλυτερη ζημια ωστα να χρηζει αντικαταστασης και οχι βαφης.

Αν η προηγουμενη πτωση δεν εχει συρσιμο και φαινεται απλα σημαδι πτωσης νομιζω μπορεις να τα μπαλωσεις ολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

Τραβα του μια κλοτσια να ηρεμησεις,το σπασμενο δεν βαφεται :P

Βγαλε τα καγκελα στην τελικη πριν το δει ο πραγματογνωμονας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

τα παντα εξαρτωνται απο τον πραγματογνωμονα πιστευω.

αυτοι οι χωριατες ειναι απιστευτοι παντως. πριν 1 μηνα ενας βλακας θα ερχοταν πανω μου σε διαστραυρωση που υπηρχε χορος να στριψει επικαθημενο χωρις μανουβρα:_devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Καραμπίνα.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR250R (250cc) BMW S1000XR

Δημοσιεύτηκε

όταν σε πάρει τηλέφωνο ο πραγματογνώμονας, το ραντεβού για να δει το μηχανάκι θα το κανονισεις στο μάστορα που θα στο φτιάξει! θα εχεις μιλήσει πρώτα μαζί του για το τι θέλεις να κανεις! αυτος εχει εμπειρία να μιλήσει με τον πραγματογνώμονα και θα θέλει όπως και εσυ να μεγαλώσει το εύρος της ζημιάς και να καλύψει όσο το δυνατό περισσότερα!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

όταν σε πάρει τηλέφωνο ο πραγματογνώμονας, το ραντεβού για να δει το μηχανάκι θα το κανονισεις στο μάστορα που θα στο φτιάξει! θα εχεις μιλήσει πρώτα μαζί του για το τι θέλεις να κανεις! αυτος εχει εμπειρία να μιλήσει με τον πραγματογνώμονα και θα θέλει όπως και εσυ να μεγαλώσει το εύρος της ζημιάς και να καλύψει όσο το δυνατό περισσότερα!

Πολυ σωστο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ήρθε χθες το απόγευμα ο άνθρωπος της δικής μου ασφαλιστικής για να τραβήξει φωτο από τις ζημιές κλπ. Το δεξί fairing το τράβηξε όπως ήταν, δεν του έκανα μεγαλύτερη ζημιά. Σήμερα μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι πρέπει να κανονίσω ραντεβού με τον πραγματογνώμονα  σε συνεργείο για να δει την ζημιά.

Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι αν δεν δεχτούν να γίνει πλήρης αντικατάσταση του δεξιού fairing με καινούριο. Όσο και να πετύχει την βαφή ο άλλος σίγουρα θα έχει απόκλιση με το αριστερό. Μπορώ να το τραβήξω ακόμα και σε βάθος χρόνου για αντικατάσταση? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Εγω 1 θα σου πω να προσεξεις. Αν το συνεργείο που θα πας κανονισει να πληρωθει κατευθείαν απ την ασφαλιστική προσεξε γιατί ίσως προσπαθήσει να σε ριξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν θα πάω σε συνεργαζόμενο δικό τους, στον δικό μου μηχανικό θα το πάω και ας αργήσω λίγο να πάρω τα λεφτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ είχα κανονίσει βάψιμο μπρος πίσω προφυλακτίρα στο αμάξι και κάτι σημαδάκια στο καπό τοπική βαφή. Παίρνω προσφορά και πριν προλάβω να το πάω μία κυρία με έξυσε στον μπροστινό. Πήγα στον βαφέα και τα έκανε όλα απλά τα έγραψε στο βάψιμο μπροστινού. Συνενοήσου με τον δικό σου μήπως κάνει αυτός καμιά τέτοια μαγκιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

Εαν η μηχανη ηταν αψεγαδιαστη η εν πασει περιπτωσει τα σημαδια που εχει μπορεις να τα ριξεις στην πτωση, εχεις καθε δικαιωμα να ζητησεις καινουρια χωρις να σου βαλουν συμμετοχη. Αν σου πουν για βαφη, αν ο μπογιατζης ειναι καλος, καμια αποκλιση δεν θα υπαρχει. Παντως αν ειναο πενα στο συνολο η μηχανη, λογικα για αντικατασταση θα σου πανε χωρις καποια δικη σου επιβαρυνση! Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Δωσε μου διευθηνση να παω να παρκαρω και εγω εκει την γρια μου  :P :P 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Δωσε μου διευθηνση να παω να παρκαρω και εγω εκει την γρια μου  :P :P 

έτσι και παρκάρεις εκει που μένει στα τζουμέρκα δεν θα θές να φύγεις....

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε

έτσι και παρκάρεις εκει που μένει στα τζουμέρκα δεν θα θές να φύγεις....

Αποψε ξεκιναμε οδηκος για Ελλαδα......και θα ειμαι σε αυτην την γειτονια για 5 μερες!!!!!!!!!
Κατι μου λεει δεν θα θελω να παρω τον ανηφορο!!!!!!!!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Εύχομαι το καλύτερο.

Πάντως, με λίγο πίτσι πίτσι στον πραγματογνώμονα δε θα έχεις θέμα. Από την άλλη μη σε ανησυχεί το βάψιμο. Απλά αναζητήστε κάποιον της προκοπής που θα αναλάβει το βάψιμο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πήγα σήμερα και ρώτησα στην Καβασάκι για τιμές καινούριων σε αυτά που έχουν σημάδια.

Δεξιός καθρέφτης 59,80
Δεξί πλαστικό fairing 212,70
Μάσκα 71,70
Δεξιά χειρολαβή 58,50
Για ντεπόζιτο δεν ρώτησα καν, θα έπεφτε κλάμα

Μετά πήγα σε 3 διαφορετικούς βαφείς για να πάρω τιμές να δω τι παίζει. Πάνω κάτω ίδιες τιμές όλοι. Αποφάσισα αν δεν μου αλλάξουν το δεξί fairing να μην το βάψω, απλά να περάσουμε αλοιφή για γρατζουνιές. Για το ντεπόζιτο 100 μου είπαν.

Ο μηχανικός μου που είδε τα σημάδια μου είπε ότι τις χούφτες και τον καθρέφτη αποκλείεται να τα αλλάξουν γιατί είχαν ήδη σημάδια πάνω. Αυτό στέκει? Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση από ότι είναι τώρα?

Και κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Ο 1 από τους 3 βαφείς αφού μου έδωσε τιμές για το κάθε κομμάτι, του είπα ότι θα τα αναλάβει η ασφάλεια. Ξαφνικά μου λέει υπολόγιζε +10 για κάθε κομμάτι +24% φπα. Αυτό το +10 τι νταβατζιλίκι είναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Ο 1 από τους 3 βαφείς αφού μου έδωσε τιμές για το κάθε κομμάτι, του είπα ότι θα τα αναλάβει η ασφάλεια. Ξαφνικά μου λέει υπολόγιζε +10 για κάθε κομμάτι +24% φπα. Αυτό το +10 τι νταβατζιλίκι είναι?

μάλλον επειδή θα κόψει τιμολόγιο και θα πληρώσει φόρο εισοδήματος...

Τροποποιήθηκε από τον telixristos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

Πήγα σήμερα και ρώτησα στην Καβασάκι για τιμές καινούριων σε αυτά που έχουν σημάδια.

Δεξιός καθρέφτης 59,80
Μάσκα 71,70
Δεξιά χειρολαβή 58,50

Μετά πήγα σε 3 διαφορετικούς βαφείς για να πάρω τιμές να δω τι παίζει. Πάνω κάτω ίδιες τιμές όλοι. Αποφάσισα αν δεν μου αλλάξουν το δεξί fairing να μην το βάψω, απλά να περάσουμε αλοιφή για γρατζουνιές. Για το ντεπόζιτο 100 μου είπαν.

Ο μηχανικός μου που είδε τα σημάδια μου είπε ότι τις χούφτες και τον καθρέφτη αποκλείεται να τα αλλάξουν γιατί είχαν ήδη σημάδια πάνω. Αυτό στέκει? Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση από ότι είναι τώρα?

Για ολα τα σημεια εχουν ταριφα. Ας πουμε για εναν προφυλακτηρα σου λενε 100ε βαφη δινουμε σαν ασφαλιστικη. Το ποσοαυτο ειναι το στανταρ. Ειτε το φτιαξεις σε αυτον ειτε σε αλλον. Εαν το φτιαξεις σε μαστορα με δικα σου εξοδα,ο αλλος θα δεχθει να κοψει 10-20ε για να παρει τη δουλεια. Για ποιο λογο να μην στο αλλαξουν; Γενικα η μοτο ειναι σε καλη κατασταση; Εαν τα μονα σημαδια ειναι απο υην μερια της πτωσης και η υπολοιπη ειναι πενα χρεωνεις τα παντα. Και μπορεις να ζητησεις και ντρποζιτο. Αν θεωρησουν πως υπαρχει κομματι το οποιο εσπασε η γδαρθηκε κατα την πτωση, αλλα ηταν ηδη σημαδεμενο θα σου το αλλαξπυν αλλα θα σου πουν να βαλεις συμμετοχη. Με αλοιφη δεν νπμοζω να καθαρισει κατι εφοσον επεσε κατω. Αλλαξε οτι δικαιολογειται απο την μερια της τουμπας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεξιός καθρέφτης 59,80
Μάσκα 71,70
Δεξιά χειρολαβή 58,50

Ζήτα αντικατάσταση σε όλα. Και καθρέπτη και χούφτα.

Ακόμα και να είχε ξαναπέσει το μηχανάκι, ποιος πραγματογνώμονας μπορεί να απορρίψει το προφανές: πως τα είχες αλλάξει ήδη με καινούρια?

Ζήτα τα πάντα.

Μάθε το όνομα του πραγματογνώμονα ΠΡΙΝ βρεθείτε, ρώτα τον ασφαλιστή σου μήπως τον ξέρει ώστε να έρθει μιλημένος κλπ κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για ποιο λογο να μην στο αλλαξουν; Γενικα η μοτο ειναι σε καλη κατασταση; Εαν τα μονα σημαδια ειναι απο υην μερια της πτωσης και η υπολοιπη ειναι πενα χρεωνεις τα παντα. Και μπορεις να ζητησεις και ντρποζιτο. Αν θεωρησουν πως υπαρχει κομματι το οποιο εσπασε η γδαρθηκε κατα την πτωση, αλλα ηταν ηδη σημαδεμενο θα σου το αλλαξπυν αλλα θα σου πουν να βαλεις συμμετοχη. Με αλοιφη δεν νπμοζω να καθαρισει κατι εφοσον επεσε κατω. Αλλαξε οτι δικαιολογειται απο την μερια της τουμπας

H μοτο γενικά είναι πένα, τα μόνα σημάδια που έχει πέρα από αυτά που δημιουργήθηκαν τώρα είναι από πτώση δική μου στον δεξί καθρέφτη, δεξιά χούφτα και δεξί κάγκελο κινητήρα. Επειδή όμως τότε υπήρχε και ένα κάποιο σύρσιμο φαίνεται ότι δεν μπορεί να έγιναν από στατική πτώση.

Μάθε το όνομα του πραγματογνώμονα ΠΡΙΝ βρεθείτε, ρώτα τον ασφαλιστή σου μήπως τον ξέρει ώστε να έρθει μιλημένος κλπ κλπ

Δυστυχώς ασφαλιστή δεν έχω αφού η ασφάλιση έγινε από το Ιντερνετ. Να μάθω το όνομα και να το δώσω στον μηχανικό μήπως τον ξέρει ή αν είναι λίγο τσάτσος και αυτός μπορεί να μου γυρίσει μπούμερανγκ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άγνωστο.

Να είσαι παρόν όταν σκάσει μύτη στο συνεργείο ο πραγματογνώμονας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

ναι πολύ βασικό αυτό να είσαι εκεί, εγώ χρειάστηκε να κάνω 3 πραγματογνωμοσύνες γιατι αλλα έλεγα με τον μηχανικό και άλλα έλεγε μετά αυτός με τον πραγματογνώμονα...

απλά κάνουν μια πουστιά και σου λένε να έχετε την μηχανή σας απο τις π.χ 10-3 εκεί για να περάσω να την δώ. δεν σου λένε στάνταρ ώρα, ζήτα ενα στάνταρ μικρό εύρος ώρας ώστε να μπορείς να περιμένεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this