nikolai

παπους με τρακαρε... με την καινουργια μοτο κιολας

44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον σημερα πηρα ενα σχεδον καινουργιο cbr600f γυρνωντας σπιτι μου ενας παππους που ξεπαρκαρε ειπε να πεσει πανω μου με την οπισθεν και να με ριξει , απολογισμος ενα ποδι που με ποναει μια γρατσουνια στο γονατο και ενα χαλασμενο αριστερο φαιριγκ 

Το σκηνικο εχει ως εξης

Ηταν κατηφορα με τυφλη στροφη οποτε πηγαινα με δεκα (10) κμ γτ ξερω και οτι το σημειο ειναι περιεργο , ενας παππους  ξεπαρκαρε με την οπισθεν οποτε εκοψα  ο παππους συνεχισε οποτε εκοψα και αλλο στο τελος νομιζω οτι σταματησα κιολας , αλλα ο παππους ειπε να συνεχισει το δρομο του οποτε επεσε πανω στην μπροστα ροδα μου με το πισω μερος του και με ξαπλωσε χαμω με το ποδι μου να λειτουργει ως μανιταρι για την μηχανη , λογω του οτι απο την αλλη μερια ερχοταν και αλλο οχημα το οποιο δεν θυμαμαι τι ηταν δεν υπηρχε περιπτωση να κανω ελιγμο και να προσπερασω , καποιος ο οποιος ηρθε μετα στον τοπο εκει ελεγε οτι φωναζε κτ ειχα φωναξει και εγω μεσα απο το κρανος αλλα δεν ειχε αποτελεσμα ωπος αποδειχθηκε

Τουλαχιστον μετα ο παππους ηταν νορμαλ 

Πηγαμε μετα απο περιπου δεκα λεπτα στον ασφαλιστη του οπου μας ειπε να παρουμε τηλεφωνο την γραμη ατυχηματων και να στον τοπο του ατυχηματος , ηρθε ανθρωπος απο την ασφαλεια του , πηρε φωτογραφιες απο την μηχανη δηλωσα και τραυματισμο και αυριο λογω μη σοβαρου τραυματισμου εχω σκοπο να παω νοσοκομειο , εγινε η δηλωση οτι φταιει ο παπους την οποια και την εχω παρει εγω , τροχαια δεν φωναξα γτ ακομη θα ημουν εκει να την περιμενω ακομη και λεω να παω κατευθειαν απο εκει αυριο , εχω ολα τα στοιχεια απο τον γερο κλπ

Λογω του οτι την μηχανη την πηρα σημερα δεν προλαβα να βγαλω ακομη ασφαλεια (μαλακια ξερω)    

ο τζες απο την ασφαλιστικη τα μασουσε γτ δεν ειχα ασφαλεια εκεινη την στιγμη ενω ηταν γεγονος οτι δεν εφταιγα εγω 

γνωμες , συμβουλες; κτ να κανω ;;;; γτ σχεδον καινουργια μηχανη ειναι και εχω ξενεεωσει τρελα με αυτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον σημερα πηρα ενα σχεδον καινουργιο cbr600f γυρνωντας σπιτι μου ενας παππους που ξεπαρκαρε ειπε να πεσει πανω μου με την οπισθεν και να με ριξει , απολογισμος ενα ποδι που με ποναει μια γρατσουνια στο γονατο και ενα χαλασμενο αριστερο φαιριγκ 

Το σκηνικο εχει ως εξης

Ηταν κατηφορα με τυφλη στροφη οποτε πηγαινα με δεκα (10) κμ γτ ξερω και οτι το σημειο ειναι περιεργο , ενας παππους  ξεπαρκαρε με την οπισθεν οποτε εκοψα  ο παππους συνεχισε οποτε εκοψα και αλλο στο τελος νομιζω οτι σταματησα κιολας , αλλα ο παππους ειπε να συνεχισει το δρομο του οποτε επεσε πανω στην μπροστα ροδα μου με το πισω μερος του και με ξαπλωσε χαμω με το ποδι μου να λειτουργει ως μανιταρι για την μηχανη , λογω του οτι απο την αλλη μερια ερχοταν και αλλο οχημα το οποιο δεν θυμαμαι τι ηταν δεν υπηρχε περιπτωση να κανω ελιγμο και να προσπερασω , καποιος ο οποιος ηρθε μετα στον τοπο εκει ελεγε οτι φωναζε κτ ειχα φωναξει και εγω μεσα απο το κρανος αλλα δεν ειχε αποτελεσμα ωπος αποδειχθηκε

Τουλαχιστον μετα ο παππους ηταν νορμαλ 

Πηγαμε μετα απο περιπου δεκα λεπτα στον ασφαλιστη του οπου μας ειπε να παρουμε τηλεφωνο την γραμη ατυχηματων και να στον τοπο του ατυχηματος , ηρθε ανθρωπος απο την ασφαλεια του , πηρε φωτογραφιες απο την μηχανη δηλωσα και τραυματισμο και αυριο λογω μη σοβαρου τραυματισμου εχω σκοπο να παω νοσοκομειο , εγινε η δηλωση οτι φταιει ο παπους την οποια και την εχω παρει εγω , τροχαια δεν φωναξα γτ ακομη θα ημουν εκει να την περιμενω ακομη και λεω να παω κατευθειαν απο εκει αυριο , εχω ολα τα στοιχεια απο τον γερο κλπ

Λογω του οτι την μηχανη την πηρα σημερα δεν προλαβα να βγαλω ακομη ασφαλεια (μαλακια ξερω)    

ο τζες απο την ασφαλιστικη τα μασουσε γτ δεν ειχα ασφαλεια εκεινη την στιγμη ενω ηταν γεγονος οτι δεν εφταιγα εγω 

γνωμες , συμβουλες; κτ να κανω ;;;; γτ σχεδον καινουργια μηχανη ειναι και εχω ξενεεωσει τρελα με αυτο

τα εχουμε πει και τα λεμε συνεχεια. 

καλυτερα να μην εχεις διπλωμα που λεει ο λογος παρα ασφαλεια....

τωρα τι να πω. 

να ξερεις πως αν φωναζες τροχαια θα σου εκοβαν 250 ευρω προστιμο και αφαιρεση διπλωμα αδεια πινακιδες για 2 χρονια!!!!! (οσο και να σου φαινεται κουλο) 

τωρα,

οταν λες οτι η μηχανη ειναι σχεδον καινουρια τι εννοεις? 

την πηρες μεταχειρισμενη και μολις εκανες μεταβιβαση? εχει σημασια γι αυτο σε ρωταω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

την πηρα μεταχειρισμενη σημερα απο καστορια και γυριζα σπιτι μου , ειναι του 14 με 10000 κμ περιπου επανω σε τελεια κατασταση αυτο εννοω σχεδον καινουργια 

οποτε ναι μολις εκανα την μεταβιβαση για αυτο δεν προλαβα να βγαλω ασφαλεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

την πηρα μεταχειρισμενη σημερα απο καστορια και γυριζα σπιτι μου , ειναι του 14 με 10000 κμ περιπου επανω σε τελεια κατασταση αυτο εννοω σχεδον καινουργια 

οποτε ναι μολις εκανα την μεταβιβαση για αυτο δεν προλαβα να βγαλω ασφαλεια

αν ο προηγουμενος την ειχε ασφαλισμενη σε καλυπτει για ενα μηνα η ασφαλεια του προηγουμενου. πηγαινε στον ασφαλιστη σου και πες του το

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@nikolai εκανες μαλακια.... με το συμπαθιο.... δεν κουναμε το μηχανακι χωρις ασφαλεια..... τορα ανετα ο παπους δεν σου δίνει φράγκο, οι ασφαλιστικες ψάχνουν τα πάντα προκοιμενου να μην πληρώσουν δεν έχεις ιδέα! και το ότι δεν είχες ενεργή ασφάλεια την μέρα του ατυχήματος είναι κέρασμα για την ασφαλιστική που κατα πάσα πιθανότιτα δεν θα σου δώσει φράγκο. αν ειχες ασφάλεια σαφέστατα και θα πληρονόσουν.... τώρα όμως χλομό.... έφτεγες δεν έφτεγες χωρίς ασφάλεια ούτε ο θεός δεν σε καλήπτει, είνα καθαρά θέμα συστήματος.... να σε χτύπαγε να σου έσπαγε τα κόκαλλα ο αλλος χωρίς αφάλια πάλι τίπταο δεν θα έπερνες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν ο προηγουμενος την ειχε ασφαλισμενη σε καλυπτει για ενα μηνα η ασφαλεια του προηγουμενου. πηγαινε στον ασφαλιστη σου και πες του το

ο προηγουμενος την ειχε ασφαλισμενη , ξερεις τιποτα λεπτομερειες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ο προηγουμενος την ειχε ασφαλισμενη , ξερεις τιποτα λεπτομερειες;

Μετά από τροποποίηση του Νέου Νόμου 3746/2009 (άρθρο 8 παρ.2) που αφορά την λύση της ασφαλιστικής σύμβασης λόγω μεταβίβασης της κυριότητας του ασφαλισμένου οχήματος.

" Αν μεταβιβαστεί η κυριότητα ή η κατοχή του αυτοκινήτου οχήματος με οποιονδηποτε νόμιμο τρόπο η ασφαλιστική σύμβαση λύεται αυτοδικάιως μετά την παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβίβασης ο δε ασφαλιστής υποχρεούται σε επιστροφή των τυχόν μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων.Η λύση της σύμβασης ισχύει έναντι πάντων χωρίς να απαιτείται εκ μέρους του ασφαλιστή οποιαδήποτε ενέργεια." 

Επισημαίνεται ότι συνεχίζει να ισχύει η ρύθμιση του άρθρου 5 παρ. 3 του Ν. 3557/07 σύμφωνα με την οποία αν μετά την κατά τα ανωτέρω μεταβίβαση του αυτοκινήτου συναφθεί νέα ασφαλιστική σύμβαση για το ίδιο αυτοκίνητο όχημα,η υφιστάμενη ασφαλιστική σχέση παύει να ισχύει και μόνος υπεύθυνος έναντι των σημιωθέντων τρίτων αίναι ο τελευταίος ααφαλιστής. 

αυτο απο εδω http://insurancecenter.gr/faqs.php?faqs=view&faqs_id=42 .

και το ξερω και εγω οτι ισχυει γιατι οταν ειχα μεταβιβασει την μοτο μου ειχα παρει στα κεντρικα της ασφαλιστικης μου στην αθηνα για να τους το πω και μου το ειπαν

αρα πηγαινε στον ασφαλιστη σου και πες του το.

μπορει να σου ζητησει να μαθεις που ηταν ασφαλισμενη (σε ποια εταιρεια) για να μιλησει μαζι τους. 

αν και με ενα χτυπημα το βρισκεις.

βασικα και μονος σου αν εχεις το αφμ του ανθρωπου που στην πουλησε (σε καμια υπευθυνη δηλωση π.χ η σε παλια αδεια κυκλοφοριας ) το τσεκαρεις και μονος σου σε ποια ασφαλιστικη ηταν.

θα βρεις ακρη μην σκας αλλα αλλη φορα καλυτερα κατευθειαν ασφαλεια

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!
Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM

Δημοσιεύτηκε

πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια φιλε σπυρο κ μπραβο σου για την ενημερωση .

να υποθεσω οτι η ασφαλεια συνεχιζει να ισχυει για ενα μηνα , παρα την αλλαγη ονοματος ιδιοκτησιας , αρκει ο παλιος ιδιοκτητης να μην εχει κανει διακοπη ? ή δεν παιζει ρολο , και ειναι σε ισχυ οτι κ να γινει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Καλορίζικη και ελπίζω να είναι η πρώτη και τελευταία φορά  που σου έτυχε. 

Μακάρι να είναι όπως τα γράφει ο συνονόματος γιατί αλλιώς δεν θα πάρεις τίποτα. 

Το σίγουρο είναι είναι ότι εάν έχει λήξει η ασφάλεια, απο την επόμενη μέρα  κιόλας είναι ανασφάλιστο το όχημα με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Καλά ξεμπερδέματα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

" Αν μεταβιβαστεί η κυριότητα ή η κατοχή του αυτοκινήτου οχήματος με οποιονδηποτε νόμιμο τρόπο η ασφαλιστική σύμβαση λύεται αυτοδικάιως μετά την παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβίβασης ο δε ασφαλιστής υποχρεούται σε επιστροφή των τυχόν μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων.Η λύση της σύμβασης ισχύει έναντι πάντων χωρίς να απαιτείται εκ μέρους του ασφαλιστή οποιαδήποτε ενέργεια." 

Επισημαίνεται ότι συνεχίζει να ισχύει η ρύθμιση του άρθρου 5 παρ. 3 του Ν. 3557/07 σύμφωνα με την οποία αν μετά την κατά τα ανωτέρω μεταβίβαση του αυτοκινήτου συναφθεί νέα ασφαλιστική σύμβαση για το ίδιο αυτοκίνητο όχημα,η υφιστάμενη ασφαλιστική σχέση παύει να ισχύει και μόνος υπεύθυνος έναντι των σημιωθέντων τρίτων αίναι ο τελευταίος ααφαλιστής. 

Εγω απο το παραπανω δεν συμπεραινω οτι η ασφαλιστικη του προηγουμενου τον καλυπτει. Αυτο που συμπεραινω ειναι οτι οταν γινει μια νομιμη μεταβιβαση, η ασφαλεια διακοπτεται αυτοματα μετα απο 30 ημέρες.

Αν εχει γινει η διαδικασια της μεταβιβασης και δεν εχεις διακοψει την ασφαλεια, υποθετω οτι ειναι στη διακριτικη της ευχερεια το αν θα σε καλυψει ή οχι. Παντως το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ειναι οτι δε θα σε καλυψει, απο τη στιγμη που ειναι σε αλλου το ονομα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω απο το παραπανω δεν συμπεραινω οτι η ασφαλιστικη του προηγουμενου τον καλυπτει. Αυτο που συμπεραινω ειναι οτι οταν γινει μια νομιμη μεταβιβαση, η ασφαλεια διακοπτεται αυτοματα μετα απο 30 ημέρες.

Αν εχει γινει η διαδικασια της μεταβιβασης και δεν εχεις διακοψει την ασφαλεια, υποθετω οτι ειναι στη διακριτικη της ευχερεια το αν θα σε καλυψει ή οχι. Παντως το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ειναι οτι δε θα σε καλυψει, απο τη στιγμη που ειναι σε αλλου το ονομα. 

θα συμφωνησω με αυτο

Το θεμα παντα ειναι οτι εγω δεν φταιω οποτε η ασφαλιστικη του προηγουμενου ειναι να παρει λεφτα απ την αλλη μιλωντας με τον ασφαλιστη μου ειπε οτι αποζημιωνομαι αλλα ειναι λιγο μανουρα

Το πιο τραγικο ηταν οτι εκεινη την στιγμη πηγαινα στον ασφαλιστη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

θα συμφωνησω με αυτο

Το θεμα παντα ειναι οτι εγω δεν φταιω οποτε η ασφαλιστικη του προηγουμενου ειναι να παρει λεφτα απ την αλλη μιλωντας με τον ασφαλιστη μου ειπε οτι αποζημιωνομαι αλλα ειναι λιγο μανουρα

Το πιο τραγικο ηταν οτι εκεινη την στιγμη πηγαινα στον ασφαλιστη

Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα, αλλα σε τετοιες περιπτωσεις ΠΑΝΤΑ κανονιζουμε τα της ασφαλειας και μετα μετακινουμαστε με τη μοτορα. Μεγαλη ατυχια, κριμα για αυτο που συνεβη, καλα και γρηγορα ξεμπερδεματα ευχομαι.

Αν δεν ειχατε κανει την ωρα του συμβαντος τη μεταβιβαση κι ο προηγουμενος δεν ειχε διακοψει την ασφαλεια (κι εχεις και το καταλληλο διπλωμα φυσικα) θα σε καλυψει μια χαρα η ασφαλεια του αλλου. Αν ειχατε κανει τη μεταβιβαση, κατα 99,9% σου λεω οτι θεωρεισαι ανασφαλιστος γιατι η ασφαλεια ΔΕΝ μεταβιβαζεται, οπως ρητα γραφουν τα ασφαλιστηρια συμβολαια που μολις κοιταξα.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom Abs Ducati 1099 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ρε φιλε εχω παρει εδω και 2 ημερες καινουργια μηχανη και την εχω στο γκαραζ γιατι δεν εχω το συμβολαιο στα χερια μου ακομη...

τι να πω ,να ασφαλιζομαστε και για ζημιες απο ανασφαλιστους.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

αδελφε περαστικα, μεταβιβαση πριν τις 11 το πρωι βγαζεις ασφαλεια αυτοματα ως τις 12 το πρωι η διαδικασια γινεται. αν η μεταβιβαση γινει μετα τις 12 το πρωι, η ασφαλεια σε καλυπτει απο την επομενη μερα στις 12.00 το πρωι.

δεν κινεις το μηχανακι ουτε για περιπτερο.

συνηθως οταν γινεται μεταβιβαση ο πωλητης διακοπτει το ασφαλιστηριο αμεσα. μεσα σε 1-2 μερες εχει γινει η διαδικασια. τωρα αν σε καλυψουν θα ειναι ευχης εργον

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τι να πω δεν μου εχει τυχει.

ειχα ομως παρει τηλεφωνο στην ασφαλιστικη οταν ειχα πουλησει την μοτο για να ρωτησω. 

μου ειχαν πει οτι ισχυει για ενα μηνα απο την μεταβιβαση.

ρωτησα και φιλο ασφαλιστη και μου ειπε αναλογα την ασφαλιστικη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM

Δημοσιεύτηκε

εμενα παντως για να κανω διακοπη,ο ασφαλιστης, μου ζητησε την νεα αδεια .  το γραφω γιατι καμια φορα τη νεα αδεια δεν την παιρνει ο νεος ιδιοκτητης επι τοπου , κανει μερικες μερες να τυπωθει, οποτε εγω ειχα δωσει το μηχανακι , ειχα παρει λεφτα , αλλα ηταν ακομα στο ονομα μου , οποτε αν φευγοντας απο το υπουργειο ο νεος ιδιοκτητης ειχε ατυχημα θα ηταν καλλυμενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

ισχυει οτι ζητανε την νεα αδεια. αλλιως δεν αλλαζει ασφαλεια το μηχανακι εκτος και αν ζητησει διακοπη ο πρωην κατοχος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ισχυει οτι ζητανε την νεα αδεια. αλλιως δεν αλλαζει ασφαλεια το μηχανακι εκτος και αν ζητησει διακοπη ο πρωην κατοχος.

και στην διακοπη ζητανε την νεα αδεια αν εχει γινει μεταβιβαση , κατα 99,9 % με καλυπτει η ασφαλεια του προηγουμενου κατοχου απο οτι εχω μιλισει μεςχρι τωρα με τον ασφαλιστη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλος μου πάντως 2 φορές τράκαρε ανασφάλιστος, την μια η τύπισσα παραβίασε κόκκινο και την άλλη ένας τύπος έκοψε παράνομα αριστερά και του έκλεισε το δρόμο, σε καμία απο τις περιπτώσεις δεν ήρθε τροχαία, ενώ και τις 2 φορές αποζημιώθηκε κανονικά. Βέβαια άμα είχε ασφάλεια θα μπορούσε να τους κόψει τον κώλο, τώρα απλά πήρε την προσφορά που του έκαναν και έφυγε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπες εδώ και δες αν είναι ασφαλισμένο. Θέλει τον αριθμό κυκλοφορίας και το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki K3 (1000cc) Schuberth SR1 Technology

να ξερεις πως αν φωναζες τροχαια θα σου εκοβαν 250 ευρω προστιμο και αφαιρεση διπλωμα αδεια πινακιδες για 2 χρονια!!!!! (οσο και να σου φαινεται κουλο) 

Γιατί; Επειδή δεν είχε ασφάλεια; 

Τροποποιήθηκε από τον Ηρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπες εδώ και δες αν είναι ασφαλισμένο. Θέλει τον αριθμό κυκλοφορίας και το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη.

ο προηγουμενος την ειχε ασφαλισμενη την στιγμη που εγινε το αυμβαν ακομη δεν εχει κανει διακοπη της ασφαλειας ,

και παλι ακομη και ανασφαλιστος να ημουν δεν ειχα καμια απολυτως ευθηνη για το συμβαν αλλο θεμα το ενα αλλο το οτι δεν ειχα ασφαλεια

ε λογικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ναι...

οταν εισαι ανασφαλιστος και εμπλεκεσαι σε τροχαια φταις δε φταις ( και παρκαρισμενος να εισαι σε οποιοδηποτε δημοσιο δρομο ) περαν του προστιμου 250 ευρω για δικυκλα , εχει και αφαιρεση αδεια  διπλωμα πινακιδες για 2 χρονια.

σε αλλη περιπτωση, που δηλαδη δεν εμπμεκεσαι σε τροχαιο και απλα εισαι ανασφαλιστος , η αφαιρεση ειναι για 6 μηνες.

για να τα παρεις πισω απο την τροχαια , θα πρεπει ειτε να πληρωσεις ολο το προστιμο στην ΔΟΥ ειτε να κανεις διακονισμο για την πληρωμη παλι στην ΔΟΥ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki K3 (1000cc) Schuberth SR1 Technology

Ουαου.... :blink:... Για αυτό φοβούνται τόσο πολύ αυτοί που παθαίνουν τροχαία και δεν έχουν ασφάλεια και σου δίνουν αποζημιώσεις.

Τροποποιήθηκε από τον Ηρώ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Βρε παλικάρια μου και κορίτσαροι, τα πράματα είναι απλά αν ο προηγούμενος κάτοχος είχε ασφάλεια και γιαυτό προβλέπεται ισχύς 30 ημερών μετά.

Το μοτό είναι ασφαλισμένο κανονικότατα από τον προηγούμενο κάτοχο και είναι σαν νάδωσα εγώ το μοτό μου στον κολλητό μου να πα να φέρει καφέ - τσιγάρα εφόσον βέβαια έχει δίπλωμα και δεν είναι νέος αναβάτης ή κάτω των (εξαρτάται από την ασφάλεια) 21-24 ετών γιατί εκεί έχει προσαύξηση για να ισχύει λόγο λίγου χρόνου διπλώματος ή νεαρού ηλικίας. Αν δεν ισχύουν αυτά η ασφάλεια καλύπτει και τον άλλο αναβάτη κανονικότατα. Για ρωτήστε κάποιον μεγαλύτερο, κάποιον ασφαλιστή, πάρτε ένα τηλέφωνο να ξεδιαλύνετε τα πράγματα και μην πελαγώνετε.

Η νέα μοτό κούτα τώρα είναι άλλο θέμα γιατί πρέπει νάμαστε υπομονετικοί να πάρουμε πρώτα άδεια - πινακίδες και μετά την ασφαλίζουμε και την πάμε σπίτι μας ή οπουδήποτε. Μερικές ώρες υπομονή δεν είναι τίποτα προκειμένου νάχουμε ανεπανόρθωτες αναγούλες.

Οπότε Νίκο δες τα παραπάνω με ψυχραιμία και πράξε ανάλογα.

Με την ευκαιρία καλορίζικη, καλοτάξιδη και από δω και πέρα πάντα όρθιος ! 

Υ.Γ. Υπάρχει και κόρνα για τον Παππού την γιαγιά κλπ που την πατάμε δίχως αύριο σε τέτοιες περιπτώσεις, ανάβουμε φανάρια και γενικά κάνουμε ότι μπορούμε να μας καταλάβει και αν δεν..πλαϊνό πήδημα και εγκατάλειψη σκάφους γιατί η υγεία μας είναι πάνω από τα σίδερα που φτιάχνονται.....

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα