KostasYamaha

Δεν σταμάτησα σε μπλόκο της τροχαίας

83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha YZF-R125 (125cc) AGV K3

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παιδιά. Τετάρτη 13 του μηνός στις 3:30 έγινε το εξής. Μπλόκο της τροχαίας κρυμμένο δεξιά. Μπροστά μου 2 αμάξια. Κάνει σήμα στον πρώτο σταματάει στον δεύτερο τίποτα και μετά είμαι εγώ ο οποίος είμαι στην αριστερή λωρίδα για να μπω σε κυκλικό και να πάω ευθεία. Την στιγμή που περνάω είναι ο τροχονόμος δεξιά και μου κάνει σήμα τελευταία στιγμή ενώ είμαι πάνω στο κυκλικό. Είμαι νόμιμος και έχω τα πάντα. Σήμερα το πρωί πήραν τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη της μηχανής (μητέρα μου) και της είπαν ότι δεν σταμάτησα στο σήμα του τροχονόμου και ότι δεν φορούσα κράνος. Μόλις το έμαθα τρελάθηκα διότι κράνος φορούσα και νευρίασα με το ψέμα. Είπαν ότι Δευτέρα πρέπει να πάω στο μέγαρο και στον εισαγγελέα.. Τι μπορεί να γίνει και τι μπορεί να πάθω? Καμιά συμβουλή? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Πώς εγινε αυτό?  Μου φαίνεται λιγάκι περίεργο.  Αν δεν έχει κάποιο αποδεικτικό ότι ήσουν εσύ ( π.χ φωτό της πινακίδας σου τη στιγμή που πέρναγες)

πώς γίνεται να σε σύρει έτσι στον εισαγγελέα?  Ειλικρινά δεν ξέρω. 

Πήγαινε από κει τη Δευτέρα να δεις τι παίζει και καλή τύχη.   Αν και πιστέυω ότι μάλλον δεν θα γίνει  τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΤDR (125cc) Nitro f347 BMW R 1200GS (1,170cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

η λυση ειναι μια... δικηγορος ! οχι το forum 

παντος επρεπε να σταματισεις οταν το θεωρουσες ασφαλες

Πώς εγινε αυτό?  Μου φαίνεται λιγάκι περίεργο.  Αν δεν έχει κάποιο αποδεικτικό ότι ήσουν εσύ ( π.χ φωτό της πινακίδας σου τη στιγμή που πέρναγες)

πώς γίνεται να σε σύρει έτσι στον εισαγγελέα?  Ειλικρινά δεν ξέρω. 

Πήγαινε από κει τη Δευτέρα να δεις τι παίζει και καλή τύχη.   Αν και πιστέυω ότι μάλλον δεν θα γίνει  τίποτα.

νομιζω οτι ο τροχονομος που εκανε το σημα κανει καταγγελια και ασκειται  μηνυση

Τροποποιήθηκε από τον DearDevil

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στο τηλέφωνο που έκαναν στην μητέρα μου καθώς είναι ιδιοκτήτης της μηχανής μου είπε ότι από την πινακίδα βρήκαν τα στοιχεία της και τους είπε ότι εγώ που οδηγώ την μηχανή φοράω πάντα κράνος και όντως φοράω πάντα και αυτό που με νευριάζει είναι το ψέμα που είπε ο τροχονόμος ότι δεν φορούσα και δεν σταμάτησα στο σήμα του ενώ ήταν τελευταία στιγμή ενώ ήμουν μέσα στο κυκλικό για να συνεχίσω ευθεία. Μας κάλεσαν την Δευτέρα στο Μέγαρο για να μας δει εισαγγελέας όπως είπαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οκ. Αλλά δεν ξέρω πώς μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Αν δεν έχει κάτι απτό ο τροχαίος, τότε  ο φίλος π.χ μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν πέρασε καν από αυτόν τον δρόμο ή  ο,τιδηποτε άλλο.  

Φίλε ρώτα εναν δικηγόρο να σου πει ακριβώς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μην ανχονεσε ο εισαγκελεας δεν ειναι ο μπαμπουλας πηγενε εκει ομορφα και οραια και ευγενικα μαζι με την μητερα σου μπορεις να εξηγισεις απλα και ομορφα το τι συνεβει. εχω την εντιποση οτι οταν δεν σταματησεις σε ελεγχο και φυγεις , συμιωνουν τις πινακιδες και μετα αυταπαγκελτα πρεπει να γινεται μυνηση

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι να πω παιδιά μακάρι να μην είναι τίποτα. Εμένα με στεναχωρεί και νευριάζει συγχρόνως το ψέμα που είπε ο τροχονόμος ότι δεν φορούσα κράνος ενώ το έχω κάθε μέρα στο κεφάλι μου δηλαδή τόσο πολύ πια? έλεος....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΤDR (125cc) Nitro f347 BMW R 1200GS (1,170cc)

Δημοσιεύτηκε

συμιωνουν τις πινακιδες και μετα αυταπαγκελτα πρεπει να γινεται μυνηση

νομιζω οτι η λεξη κλειδι ειναι το αυτεπαγγελτα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Πηγαινε οπωσδηποτε στον εισαγγελεα εξηγησε του οτι λες σε μας εχοντας ολα τα χαρτια σου κ το κρανος σου κ οτι γινει...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 (50cc) BMW G 650GS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε καλή τυχη. Στη θέση σου θα συμβουλευομουν δικηγόρο 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Πηγαινε σε δικηγορο!
Οταν ειμαι σε παρομοιες καταστασεις, σταματαω ετσι και αλλιως αν το σημα τους ειναι λιγο μπερδεμενο (για ποιον πηγαινε το "σταματα"), ακομα και να νευριαζουν και να μου λενε "οχι εσυ, εσυ φυγε".
Better be safe, than sorry.
Απο εκει και περα, ηταν σε μπλοκο, θεωρησαν οτι σου εκαναν κινηση να σταματησεις και δεν σταματησες, ετσι οπως το ειδαν αυτοι, και δεν σε πηραν απο πισω;;;
Πολυ dick move να πει ψεμματα ο τροχαιος... Μα παρα πολυ!
Σε ποιο σημειο της πολης ηταν φιλε μου; Παραλιακη, Κνωσου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πηγαινε σε δικηγορο!
Οταν ειμαι σε παρομοιες καταστασεις, σταματαω ετσι και αλλιως αν το σημα τους ειναι λιγο μπερδεμενο (για ποιον πηγαινε το "σταματα"), ακομα και να νευριαζουν και να μου λενε "οχι εσυ, εσυ φυγε".
Better be safe, than sorry.
Απο εκει και περα, ηταν σε μπλοκο, θεωρησαν οτι σου εκαναν κινηση να σταματησεις και δεν σταματησες, ετσι οπως το ειδαν αυτοι, και δεν σε πηραν απο πισω;;;
Πολυ dick move να πει ψεμματα ο τροχαιος... Μα παρα πολυ!
Σε ποιο σημειο της πολης ηταν φιλε μου; Παραλιακη, Κνωσου;

Ήταν στην χανιόπορτα φίλε μου στο κυκλικό που έχουν φτιάξει τώρα στο στάδιο ελευθερίας..ήταν κρυμμένοι πίσω από το περίπτερο στα λεωφορεία..Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί πραγματικά μου έχουν σπάσει τα νεύρα με αυτά που κάνουν..ότι τους καπνίσει πραγματικά. Και ειδικά αυτό που είπε ο τροχονόμος δηλαδή εντάξει πολύ ..... Το καταλαβαίνω ότι δεν του άρεσε που δεν σταμάτησα αλλά τελευταία στιγμή σήμα με το χέρι μια κίνηση που ούτε καν το σήκωσε και πάνω στο κυκλικό και στις 3:30 το βράδυ ε εντάξει τι να πω..έπρεπε να πει ότι δεν φορούσα κράνος επειδή δεν σταμάτησα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για τετοια περιστατικα σταματαω ακομα και να τους νευριαζω, γιατι δεν ξερεις ποτε. Μπορει να ειναι στραβωμενοι και σου λενε "αφου δεν σταματαει, κατι τρεχει".
Και τωρα τρεχεις...
Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για τετοια περιστατικα σταματαω ακομα και να τους νευριαζω, γιατι δεν ξερεις ποτε. Μπορει να ειναι στραβωμενοι και σου λενε "αφου δεν σταματαει, κατι τρεχει".
Και τωρα τρεχεις...
Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι...

Καλά τα λες εσύ αλλά άντε τώρα να βγάλεις άκρη..να σαι καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR (600cc) Shoei NXR MV Agusta Brutale (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό δεν πρέπει να γίνει εγγράφως; Γιατί ως τι σε καλούν στον εισαγγελέα; Σαν κατηγορούμενος; Σαν τι; Με ένα απλό τηλεφώνημα, πες τον γιο σου να περάσει από το δικαστήριο; Περίεργα πράγματα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Speed Triple (1050cc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Αν καταλαβαίνω καλά το "κυκλικό" είναι κάποια πλατεία; Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου... δε θα μπορούσες να κάνεις το γύρο της πλατείας και να γυρίσεις πίσω στους αστυνομικούς εφόσον είχες τα πάντα μαζί σου και δε θα έτρεχε τίποτα;

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό δεν πρέπει να γίνει εγγράφως; Γιατί ως τι σε καλούν στον εισαγγελέα; Σαν κατηγορούμενος; Σαν τι; Με ένα απλό τηλεφώνημα, πες τον γιο σου να περάσει από το δικαστήριο; Περίεργα πράγματα

Γι αυτό έγραψα στην αρχή ότι κάτι δεν μου κολλάει καλά.  Τι είναι ο εισαγγελέας? Ο περιπτεράς της γειτονιάς να του στέλνουν στο έτσι τον οποιονδήποτε? Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, είναι πώς πρόλαβε 3:30 το πρωί να δει τον αριθμό του φίλου! Τι μάτι έχει ο τύπος? 

Κώστα Yamaha δες τι θα σου πει ο εισαγγελέας και πες μας μετά να ξέρουμε κι εμείς.     Εγώ πάντως στη θέση σου, αν τελικά δεν είναι τίποτα,  θα πέρναγα στην αντεπίθεση και θα τον κυνηγούσα τον τροχαίο που με έστειλε εκεί.    Κυρίως για το ψέμα σχετικά με το κράνος!  Για να μάθει να μην μακακίζεται στη δουλειά του και να του κοπεί η μαγκιά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν καταλαβαίνω καλά το "κυκλικό" είναι κάποια πλατεία; Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου... δε θα μπορούσες να κάνεις το γύρο της πλατείας και να γυρίσεις πίσω στους αστυνομικούς εφόσον είχες τα πάντα μαζί σου και δε θα έτρεχε τίποτα;

Όχι φίλε μου δεν είναι πλατεία..εννοώ κυκλικό κόμβο στον οποίο είχα μπει και ενώ ήταν 3 αμάξια μπροστά μου , έκανε σήμα στο πρώτο και τελευταία στιγμή που με βλέπει κουνάει το χέρι του να σταματήσω να γυρίσω..πως να γυρίσω? ενώ ήμουν μέσα στο κυκλικό κόμβο για ευθεία και είχα και αμάξια γύρω μου? κατευθείαν μονόδρομος δεξιά μου οπότε μόνο να συνεχίσω ευθεία να βγω παραλιακή για να ξαναπάω εκεί και εννοείται ότι δεν θα το έκανα για να πάω απλά σε έναν έλεγχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso ie Aprilia caponord (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

κάτι δεν κολλάει . . .

εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση ( μου κάνανε νόημα την τελευταία στιγμή γιατί ελέγχανε άλλον    ) 

σταματάω παρακάτω και με το κράνος στο κεφάλι πάω και τους ρωτάω  ΄΄ μου κάνατε σήμα να σταματήσω ; ;  το είδα την τελευταία στιγμή και δεν μπορούσα πιο μπροστά  ΄΄

με κοιτάνε  και μου λένε  ΄΄ και μόνο  που  σταμάτησες μας φτάνει  . . . καληνύχτα ! ! !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γι αυτό έγραψα στην αρχή ότι κάτι δεν μου κολλάει καλά.  Τι είναι ο εισαγγελέας? Ο περιπτεράς της γειτονιάς να του στέλνουν στο έτσι τον οποιονδήποτε? Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, είναι πώς πρόλαβε 3:30 το πρωί να δει τον αριθμό του φίλου! Τι μάτι έχει ο τύπος? 

Κώστα Yamaha δες τι θα σου πει ο εισαγγελέας και πες μας μετά να ξέρουμε κι εμείς.     Εγώ πάντως στη θέση σου, αν τελικά δεν είναι τίποτα,  θα πέρναγα στην αντεπίθεση και θα τον κυνηγούσα τον τροχαίο που με έστειλε εκεί.    Κυρίως για το ψέμα σχετικά με το κράνος!  Για να μάθει να μην μακακίζεται στη δουλειά του και να του κοπεί η μαγκιά.

Φώτα εκεί έχει ο κυκλικός κόμβος, δεν έτρεχα γιατί είχα αμάξια μπροστά μου και η πινακίδα μου είναι μεγάλη..οπότε πιστεύω λογικό να την δει... Αυτό που με πειράζει είναι το ψέμα του και δεν θα μπορώ να το αποδείξω κιόλας..και φοράω αρκετές φορές την κάμερα στο κράνος..μετάνιωσα που δεν την είχα τότε. είναι σχετικά κεντρικός δρόμος εκεί άμα βρω κάμερα μαγαζιού δεν ξέρω άμα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως απόδειξη.

κάτι δεν κολλάει . . .

εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση ( μου κάνανε νόημα την τελευταία στιγμή γιατί ελέγχανε άλλον    ) 

σταματάω παρακάτω και με το κράνος στο κεφάλι πάω και τους ρωτάω  ΄΄ μου κάνατε σήμα να σταματήσω ; ;  το είδα την τελευταία στιγμή και δεν μπορούσα πιο μπροστά  ΄΄

με κοιτάνε  και μου λένε  ΄΄ και μόνο  που  σταμάτησες μας φτάνει  . . . καληνύχτα ! ! !

Το ξέρω έπρεπε να σταματήσω έστω και μακριά και να πάω...αλλά λίγο τα αμάξια λίγο μέχρι να το καταλάβω ότι ήταν για εμένα..άστο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Καμιά συμβουλή? 

Ως ΤΙ επικοινωνησαν με τον ιδιοκτήτη της μοτό ? Ως μπλέ (αναφεραν όνομα ή κατι άλλο?), ως μπαμπούλες, ως Γυμνασιάρχες?

Απο που καλέσαν ? Αφησαν τηλ/νο επικοινωνιας, διευθυνση, κάτι ?

Γιατι Δευτερα (5 μερες μετα? )

Βεβαίωσαν παράβαση ?

Οι εισαγγελείς, δεν ειναι μανάβηδες να τους βρισκεις καθε Δευτερα στον πάγκο, ουτε φυσικά ασχολουνται με οτιδηποτε σκαρφιστει ο οποιοσδηποτε.

ΞΑΝΑ-επικοινωνησε μαζι τους + ΖΗΤΑ ονόματα ή αριθμους ή αναφερε την βαρδια + ΡΩΤΑ αν εχει βεβαιωθει κλήση.

Αν εισαι ανηλικος, πρέπει να ασχοληθει καποιος δικός σου γι'αυτά. Οχι εσυ.

Με το κρανος, ξεκόλα. Ετσι κανουν οι μπλέ, για να σε φυτιλιάσουν. Μη μασας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το παιδι δεν γινεται να γυρισει, ετσι οπως κινουταν. Ειναι αδυνατο. Ο δρομος που μπηκε ηταν διπλης κυκλοφοριας με διαζωμα στη μεση.
Το θεμα ειναι, εχω δει να μην σταματαει καποιος σε μπλοκο, οχι να τρεξει να φυγει κτλ, απλα να μην δει το σημα κτλ.
Αρχιζουν να σφυριζουν οι τροχαιοι και αν καποιος δεν σταματησει τον παιρνουν απο πισω.
Αφου λοιπον δεν το εκαναν αυτο, προς τι το τηλεφωνο...;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ως ΤΙ επικοινωνησαν με τον ιδιοκτήτη της μοτό ? Ως μπλέ (αναφεραν όνομα ή κατι άλλο?), ως μπαμπούλες, ως Γυμνασιάρχες?

Απο που καλέσαν ? Αφησαν τηλ/νο επικοινωνιας, διευθυνση, κάτι ?

Γιατι Δευτερα (5 μερες μετα? )

Βεβαίωσαν παράβαση ?

Οι εισαγγελείς, δεν ειναι μανάβηδες να τους βρισκεις καθε Δευτερα στον πάγκο, ουτε φυσικά ασχολουνται με οτιδηποτε σκαρφιστει ο οποιοσδηποτε.

ΞΑΝΑ-επικοινωνησε μαζι τους + ΖΗΤΑ ονόματα ή αριθμους ή αναφερε την βαρδια + ΡΩΤΑ αν εχει βεβαιωθει κλήση.

Αν εισαι ανηλικος, πρέπει να ασχοληθει καποιος δικός σου γι'αυτά. Οχι εσυ.

Με το κρανος, ξεκόλα. Ετσι κανουν οι μπλέ, για να σε φυτιλιάσουν. Μη μασας.

Το τηλεφώνημα ήταν από την Τροχαία Ηρακλείου..τα λόγια που είπαν στην μητέρα μου : Σας παίρνουμε από την τροχαία ηρακλείου είστε η τάδε με τον αριθμό κυκλοφορίας τάδε? Λέει ναι.

Τροχαία: Την τετάρτη το βράδυ δεν σταματήσατε σε σήμα της τροχαίας και ο οδηγός δεν φορούσε κράνος. 
Αποκλείεται διότι ο γιος μου πάντα φοράει κράνος.

Πρέπει να έρθετε στο μέγαρο Ηρακλείου Δευτέρα πρωί έχω καλέσει και τον εισαγγελέα  για τυχόν μήνυση να κρατάτε μαζί σας τα χαρτιά και να έρθει και ο γιος σας. Αν δεν έρθετε να σας κάποιο τηλέφωνο.

Εννοείται πως θα έρθω.....όλα αυτά έγιναν στο τηλέφωνο με την μητέρα μου.

Μετά από αυτά με είχαν πάρει και εμένα δεν το είχα σηκώσει. Τους πάρα πίσω και το σήκωσε μια κυρία και της ρώτησα τον λόγο που με πήρε τηλέφωνο και είπε ότι μίλησε και συνεννοήθηκε με την μητέρα μου. Αυτά. 19 χρονών είμαι 

Τροποποιήθηκε από τον KostasYamaha

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος scooter (150cc) arai Αλλος (15000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πήγαινε να παραδοθεις ,ετσι κ αλλιώς θα σε πιάσουν....κ   η  ποινή μέχρι 5 χρονια παραδοσου να ελαφρύνσεις την θέση σου..:biggrin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Αρχικά μην αγχώνεσαι εσυ και η μητέρα σ.Το μόνο που μπορεί να γίνει απο όλο αυτό είναι οτι Δευτέρα πρωί θα χάσεις λίγες ώρες εκει,τίποτα άλλο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα