Vamire

Χαζοκούτια βλέπουν δίκυκλο και κολλάνε απο πίσω.

64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Ή εγω εχω ψυχολογικά και προσπαθω να φυγω μακρια τους ή αυτα με ακολουθουνε και προσπαθουν να με πατησουν...
Οποτε ανεβαινω πανω στη παπια μου θα συναντησω παρα πολλα κουτακια να ερχονται βολιδα πισω μου σαν να εχω μαγνητες. Πχ Δρομος με οριο ταχυτητας 60 να πηγαινω με 70-80 και να μου ερχεται το κουτι απο πισω και να μου κολλαει να ανοιγω γκαζι και να πηγαινω 100 και αυτο εκει πισω μου..στο καπακι να κανω δεξια και να κανω νοημα περνα να με προσπερναει και μετα να πηγαινει σαν χελωνα. Τη φαση ρε αλανια μου ειναι αυτη; 10 χρονια οδηγαω αποκλειστικα τους 2 τροχους τα τελευταια 2 χρονια ολο τετοια μου συμβαινουν. Και μιλαω για αποσταση που αμα πατησω φρενο για το χ,ψ λογο πχ λακουβα την εφαγα απο πισω... 
Ποτε δεν θελω να εχω απο πισω μου οχημα ποσο μαλλον να ειναι σε αποσταση μη ασφαλειας. Ειμαι νευρικος οδηγος δεν παω σαν χελωνα δεν ειμαι 60 ετων εξαλλου ουτε ψεκασμενος που μιλαει στο τηλεφωνο..
Πειτε και εσεις αν εχετε αναλογη εμπειρια κλπ πως το διαχειριζεστε το θεμα. Να σας εχει ερθει ο αλλος στο μισο μετρο απο πισω πχ ειτε ειστε σε στροφη και με υπερβαση του οριου ταχυτητας (κιολας) ειτε σε ευθεια ειτε σε ανωμαλη ασφαλτο ξερω γω..

Καθε μερα ειτε μας ψεκαζουν πιο πολυ ειτε απλα η τροχαια παραγγελνει περισσοτερα καφεδακια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Οσο βαθαίνει η κρίση αυτό θα το βλέπεις όλο και περισσότερο!  Και όταν λέμε κρίση δεν εννοούμε μόνο την οικονομική αλλά και αυτή των αξιών, της παιδείας κ.τ.λ ...

Μου τυχαίνει κι εμένα αυτό που λες αρκετά συχνά.  Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω δεξιά και τους αφήνω να περάσουν. Δεν το ρισκάρω με την καμία να γίνω το νέο έμβλημα στη μάσκα του αυτοκινήτου τους! :tongue:

Βέβαια το χειρότερο είναι όταν το κάνουν αυτό τύποι με μηχανάκια. Εντάξει ο κουτάκιας, αλλά και ο άλλος με τη μηχανή? Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να νιώθει περισσότερο.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Κάνε Αθήνα-Πάτρα με 125 να δεις γλύκα :dance:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως νιωθω καποιου ειδους αντιπαθεια απο πολλα ι.χ. 
Ολους μπορω να τους κραξω απο μηχανοβιους που προσπερνανε ξυστα απο πισω μεχρι χαζοπαιδα με παπια που σου κανουν κοντρες ακρανοτα και σου ερχονται διπλα διπλα. Μαλακες που περνανε με κοκκινο ντελιβεραδες ζωα που κανουν παρανομη προσπεραση.. ολοι τα εχουμε δει αυτα και ολοι τα κραζουμε.. το θεμα ειναι ομως και κατα ποσο ειμαι κανουμε τα ιδια. Σαν τον μαμακα τον οδηγο στην δουλεια μου "κοιτα τον π%#@η περναει με κοκκινο" στο επομενο φαναρι πανω στην Ποσειδωνος περναει με κοκκινο ρε μαστορα του λεω... ελα ρε δεν ηταν βαθυ το κοκκινο μου απανταει...

Δεν υπαρχει παιδεια...και με συνδιασμο τους δρομους μας ειναι τελικα οτι πρεπει για να μισησεις την οδηγηση στη χωρα αυτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

εγώ όποτε μου κολλάει ο από πίσω, ότι και να οδηγάει, κόβω το γκάζι στο μισό και τον πάω καροτσάκι όσο μπορώ. Ανώριμο-ξεανώριμο έτσι ξηγιέμαι. Την άλλη φορά στη  Εθνική Αθηνών-Κορίνθου ήμουν με τη R1 ανάμεσα σε δυο τριπλές νταλίκες με 180 και έρχεται πίσω μου και μου κορνάρει TDM.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγώ όποτε μου κολλάει ο από πίσω, ότι και να οδηγάει, κόβω το γκάζι στο μισό και τον πάω καροτσάκι όσο μπορώ. Ανώριμο-ξεανώριμο έτσι ξηγιέμαι. Την άλλη φορά στη  Εθνική Αθηνών-Κορίνθου ήμουν με τη R1 ανάμεσα σε δυο τριπλές νταλίκες με 180 και έρχεται πίσω μου και μου κορνάρει TDM.

Αν εισαι με παπι ομως που δεν εχει γκαζια δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο γιατι αν θελει να στη παιξει απο πισω στην παιζει ανετα. Εχω σκεφτει να παιρνω αυγα μαζι μου και να τα πεταω σε οποιος λακαμα κανει παρανομιες. Θα βαλω και μια go pro καμερα και θα τα ανεβαζω youtube. Φαντασου τωρα ποσα views θα παιρνω ξερω γω και ποσο καλο θα κανω στη χωρα :P Μολις μεινω ανεργος θα εχω νεο χομπι :D

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω σκεφτει να παιρνω αυγα μαζι μου και να τα πεταω σε οποιος λακαμα κανει παρανομιες. Θα βαλω και μια go pro καμερα και θα τα ανεβαζω youtube. Φαντασου τωρα ποσο views ξυλο θα παιρνω φαω ξερω γω

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι συνήθης αυτή η βλακεία που κάνουν οι κουτακηδες, απλά κάνεις δεξιά και τους αφήνεις να περάσουν. Έχω σκεφτεί καμία μέρα να κάνω κανένα απότομο φρενάρισμα αλλά ότι και να γίνει εγώ θα βγω χαμένος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

To ειχα κανει μια φορα δεν μπορω να πω πως ενιωσα και πολυ ωραια οταν το ξανα σκεφτηκα. Αν ειχα κουτι θα το εκανα ολη την ωρα αφου οτι και να γινει παντα ο πισω θα φταει και στο κατω κατω λαμαρινες θα γρατζουνιστουν ξερω γω. 
Αυτο παντως το οτι ολοι βιαζονται διχως να βιαζονται πραγματικα... αυτο ειναι που με ξενερωνει και με ξεπερναει. Ασεβεια οχι σε μενα αλλα στον ιδιο το κ.ο.κ. ... Αμην και ποτε να βγουν τα αυτοματα οχηματα στους δρομους αυτο ευχομαι δυστυχως. Ακομα και οι πεζοι περνανε απο διπλα μου και εχω αναγκαστει να πεσω σε λακουβα για παρτη τους.

Πρεπει να αρχισουμε κανενα κινημα τοσο για τους δρομους (ασφαλτο,σηματοδοτηση) οσο και για την εφαρμογη του κ.ο.κ. Δεν γινεται να πληρωνουμε φορους τελη κλπ και να μην εχουμε τιποτα!

Τροποποιήθηκε από τον Vamire

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Την άλλη φορά στη  Εθνική Αθηνών-Κορίνθου ήμουν με τη R1 ανάμεσα σε δυο τριπλές νταλίκες με 180 και έρχεται πίσω μου και μου κορνάρει TDM.

Χαχαχαχα, και γιατι δεν ανοιγες μια δευτερα-τριτη να σε χασει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha thunderace

Δημοσιεύτηκε

για αυτο περνεις καποια στιγμη "κυβικα" και τους γραφεις ολους τους κουτακιδες.(και τους μ@λ@κες με μηχανακια)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ή εγω εχω ψυχολογικά και προσπαθω να φυγω μακρια τους ή αυτα με ακολουθουνε και προσπαθουν να με πατησουν...
Οποτε ανεβαινω πανω στη παπια μου θα συναντησω παρα πολλα κουτακια να ερχονται βολιδα πισω μου σαν να εχω μαγνητες. 

Δες μήπως είναι δεμένα με κάτι και τα σέρνεις. Δεν είναι λογικό να σε ακουλουθούν από μόνα τους.

Τι κουτάκια, χαρτόκουτα από συσκευασίες Ava Perle του σουπερμάρκετ ας πούμε; Ή πιο μικρά, κουτάκια από τσιγάρα ας πούμε;

Μπας και τα φαντάζεσαι και τα βλέπεις μόνο εσύ; Άλλος τα έχει δει, στο έχει επιβεβαιώσει ότι όντως ήταν κάτι κουτάκια και σε ακολουθούσαν; Αν όχι, σε καλό κύριο γιατρούλη έχουμε πάει τελευταία;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απλα θεουλης :D

για αυτο περνεις καποια στιγμη "κυβικα" και τους γραφεις ολους τους κουτακιδες.(και τους μ@λ@κες με μηχανακια)

Moνο που λογο εργασιας δεν παιζει να παιρνω τη μηχανη και να την κανω πορτα πορτα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δεν ειναι μονο Ελληνικο φαινομενο...... Και παρ οτι σου περνουν το διπλωμα η στην καλλητερη μαζευεις ποντους..... τα εδω ζωα το κανουν... προσφατα συναδελφος στην δουλεια ερχοτα στην δουλεια με το τρενο  για εναν μηνα για αυτον τον λογο....

Τολμω δε να πω σε αυτο το θεμα οι Γερμανοι ειναι χειρωτεροι απο τους Ελληνες.... 

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τουλαχιστον εκει σου παιρνουν το διπλωμα.. Στη ρωσια θα φας μπουνιες αν κανεις κατι τετοιο ή θα σου σπασουν το αμαξι... στο Ελλαδισταν ομως γυρνας να του πεις τι κανεις ρε μαλακα κανε στην ακρη και σε κοιταει σαν να μην υπηρχες ποτε ξερω γω.. και να σου λεει τι θες; ΛΟΛ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγω παλι βλεπω κουτια και τους κολαω γιατι οι μαλακιες δεν λενε να πανε ποιο περα να περασω.... πανε με 10 και εγω απο πισω με πρωτη να μουγκριζω να περασω.... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Πείτε όμως και για τα παπιά , που είσαι πρώτο μηχανάκι στο φανάρι, πίσω από την γραμμή, προβλεπόμενος, και περνάει ανάμεσα σε σένα και στο αυτοκίνητο, τσίμα τσίμα, και μπαίνει μπροστά σου , πατώντας διάβαση πεζών, και μετά στο πράσινο, του παίζεις τα φώτα να κάνει άκρη, γιατί πάει αργά, αφού είναι παπί, αλλά δεν σε βλέπει, γιατί έχει βγάλει τους καθρέφτες, αφού είναι παπί. :laugh:

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERsatileSYStem Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Διάβασα τον τίτλο και περίμενα ότι κάπου μέσα στο κείμενο θα διάβαζα και την ακόλουθη φράση: 

10 χρονια οδηγαω αποκλειστικα τους 2 τροχους 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να δεις αντικειμενικά την κατάσταση. Και δεν λέω ότι φταις εσύ, έτσι είναι η φύση του ανθρώπου σε πολλά πράγματα. Δεν μπορούμε να μπούμε στα παπούτσια του άλλου που λένε και στο Αμέρικα.

Ξεκινώντας με αυτοκίνητο έβριζα τα μηχανάκια που κάνουν σφήνες και χώνονται κλπ. Αργότερα, όταν πήρα μηχανή και μένοντας στην Κυψέλη, κατάλαβα ότι αυτή η συμπεριφορά μπορεί να φαίνεται πολλές φορές παλαβή, όταν την κοιτάς μέσα από το αμάξι, αλλά ο αναβάτης την ελέγχει πλήρως και ξέρει ακριβώς πώς θα κινηθεί (τις περισσότερες φορές), οπότε για τον μηχανόβιο δεν είναι τίποτα φοβερό.

Εδώ και σχεδόν 9-10 χρόνια δεν είχα αυτοκίνητο και ήμουν πάνω σε μια μηχανή μονίμως, κάνοντας 2.000χλμ το μήνα. Ομολογουμένως, από κάποιο σημείο κι έπειτα έχασα την οπτική γωνία του οδηγού αυτοκινήτου και άρχισα να ενοχλούμε από συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφεις. Αυτό έπαψε να ισχύει μέχρι πριν κανα χρόνο που ξαναπήρα αυτοκίνητο και πλέον με μικτή οδήγηση αμάξι-μηχανή μπορώ να πω ότι είμαι πιο αντικειμενικός. Παρακάτω σου γράφω δύο λόγους που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό και ίσως να μην έχεις σκεφτεί (κυρίως τον δεύτερο):

1) Δυστυχώς δεν έχει σημασία το όριο ταχύτητας. Αν η κίνηση του δρόμου είναι 120χλμ/ω κι εσύ πηγαίνεις με 80-100 αριστερή λωρίδα, θα σου κολλήσει ο άλλος. Μην το παίρνεις προσωπικά, κάνε λίγο δεξιά και το θέμα έληξε εκεί. Δεν σου κολλάνε επειδή έχουν κόμπλεξ με εσένα, αλλά επειδή πας πιο αργά από όσο θα ήθελαν να πας εσύ.

2) Το άλλο που παίζει είναι ότι ο αυτοκινητάκιας δεν γουστάρει καθόλου να του χώνονται άλλοι αυτοκινητάδες μπροστά του, ειδικά στην κίνηση. Όταν εσύ αφήνεις πολύ χώρο από το προπορευόμενο όχημα, τότε επιτρέπεις σε άλλους να χώνονται. Ο οδηγός από πίσω μπορεί να σου κόλλαγε μόνο και μόνο για να πλησιάσεις λίγο περισσότερο το μπροστά όχημα.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάβασα τον τίτλο και περίμενα ότι κάπου μέσα στο κείμενο θα διάβαζα και την ακόλουθη φράση: 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να δεις αντικειμενικά την κατάσταση. Και δεν λέω ότι φταις εσύ, έτσι είναι η φύση του ανθρώπου σε πολλά πράγματα. Δεν μπορούμε να μπούμε στα παπούτσια του άλλου που λένε και στο Αμέρικα.

Ξεκινώντας με αυτοκίνητο έβριζα τα μηχανάκια που κάνουν σφήνες και χώνονται κλπ. Αργότερα, όταν πήρα μηχανή και μένοντας στην Κυψέλη, κατάλαβα ότι αυτή η συμπεριφορά μπορεί να φαίνεται πολλές φορές παλαβή, όταν την κοιτάς μέσα από το αμάξι, αλλά ο αναβάτης την ελέγχει πλήρως και ξέρει ακριβώς πώς θα κινηθεί (τις περισσότερες φορές), οπότε για τον μηχανόβιο δεν είναι τίποτα φοβερό.

Εδώ και σχεδόν 9-10 χρόνια δεν είχα αυτοκίνητο και ήμουν πάνω σε μια μηχανή μονίμως, κάνοντας 2.000χλμ το μήνα. Ομολογουμένως, από κάποιο σημείο κι έπειτα έχασα την οπτική γωνία του οδηγού αυτοκινήτου και άρχισα να ενοχλούμε από συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφεις. Αυτό έπαψε να ισχύει μέχρι πριν κανα χρόνο που ξαναπήρα αυτοκίνητο και πλέον με μικτή οδήγηση αμάξι-μηχανή μπορώ να πω ότι είμαι πιο αντικειμενικός. Παρακάτω σου γράφω δύο λόγους που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό και ίσως να μην έχεις σκεφτεί (κυρίως τον δεύτερο):

1) Δυστυχώς δεν έχει σημασία το όριο ταχύτητας. Αν η κίνηση του δρόμου είναι 120χλμ/ω κι εσύ πηγαίνεις με 80-100 αριστερή λωρίδα, θα σου κολλήσει ο άλλος. Μην το παίρνεις προσωπικά, κάνε λίγο δεξιά και το θέμα έληξε εκεί. Δεν σου κολλάνε επειδή έχουν κόμπλεξ με εσένα, αλλά επειδή πας πιο αργά από όσο θα ήθελαν να πας εσύ.

2) Το άλλο που παίζει είναι ότι ο αυτοκινητάκιας δεν γουστάρει καθόλου να του χώνονται άλλοι αυτοκινητάδες μπροστά του, ειδικά στην κίνηση. Όταν εσύ αφήνεις πολύ χώρο από το προπορευόμενο όχημα, τότε επιτρέπεις σε άλλους να χώνονται. Ο οδηγός από πίσω μπορεί να σου κόλλαγε μόνο και μόνο για να πλησιάσεις λίγο περισσότερο το μπροστά όχημα.

Κανεις τον δικηγορο του διαβολου τωρα αλλα θα σου απαντησω.
Καταρχας αυτο που λες για τα αυτοκινητα που ενοχλουνται απο μηχανκια με αφηνει αδιαφορο μιας και δεν ειμαι απο τους οδηγους που παραβιαζει τον κ.ο.κ. ουτε ο οδηγος ι.χ. για να ανοιξω αναλογο τοπικ περι παρανομων προσπερασεων απο δικυκλα. 
1) 120χλμ/ω δεν παιζει να ειμαι αριστερα λωριδα.. 1ον και 2ον μιλαμε για δρομους με ορια ταχυτητας τα 60km.h. και εκει γυρω ταχυτητες πχ ιερα οδο,πατησιων,αχαρνων ειναι δρομοι που οπως καταλαβαινεις με 100χλμ και να θες να πας δεν πας αν εχεις να περασεις απο εκει χρονια περνα να δεις την ασφαλτο ή πες μου να σου στειλω φωτο. Μιλαμε για δρομους 1000πατημενους με  πολλες ακατεργασιες λακουβες παιζους να περνανε απο το πουθενα μπροστα σου ντελιβεραδες και glxαδες να κανουν προσπεραση και να μπαινουν στη λωριδα σου  διχως καν φωτα κλπ. 

2) Τι σημαινει μου κολλαγε; Αν τραβαει ζορια και ψυχολογικα ας παρατησει την οδηγηση ο κοκ ειναι ξεκαθαρος περι αποσταση ασφαλειας και περι προσαρμογης της ταχυτητας σε αυτης της κυκλοφοριας. 

Οπως καταλαβαινεις δεν εχουμε να κανουμε με τι ειναι αντικειμενικο καθως εξαρχης το τοπικ ειναι υποκειμενικο και το αντιλαμβανονται μονο οσοι καβαλανε τους 2τροχους.
Ουτε ειναι ενα μηχανες vs αμαξια topic ανοιξα καθαρα το τοπικ για να δω πως συμπεριφερονται στην παραπανω συμπεριφορα και σε τι βαθμο το βιωνουν τα μελη το φορουμ.

Πείτε όμως και για τα παπιά , που είσαι πρώτο μηχανάκι στο φανάρι, πίσω από την γραμμή, προβλεπόμενος, και περνάει ανάμεσα σε σένα και στο αυτοκίνητο, τσίμα τσίμα, και μπαίνει μπροστά σου , πατώντας διάβαση πεζών, και μετά στο πράσινο, του παίζεις τα φώτα να κάνει άκρη, γιατί πάει αργά, αφού είναι παπί, αλλά δεν σε βλέπει, γιατί έχει βγάλει τους καθρέφτες, αφού είναι παπί. :laugh:

Ανοιξε αναλογο τοπικ αλλα πιασε ολο το φασμα  μηχανες,σκουτερ,παπια που περνανε ξυστα απο πισω επειδη την βλεπουν βαλεντινο ροσι ξερω γω που αμα κανει μια αριστερα το παπι,σκουτερ,μηχανη για να αποφυγει την λακουβα πανε και οι δυο στο παραδεισο.
Εδω εισαι offtopic.

Τροποποιήθηκε από τον Vamire

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kι όμως δεν είναι καθόλου οφφ τόπικ.  Την ίδια συμπεριφορά (δηλαδή το να σου κολλάει ακριβώς από πίσω) θα την δεις και από μηχανάκι. Οι οποίοι βέβαια το πανε ακόμα παραπέρα διότι όπως είπε ο φίλος, θα σε περάσουν ξυστά για να βγουν πρώτοι στο φανάρι.  Χώρια τις σφήνες εν κινήσει. 

Anyway, το θέμα χρειάζεται προσοχή!  Γι αυτό είπα πιο πάνω ότι αν αντιληφθείτε κανέναν τέτοιο τύπο, απλά κάντε δεξιά να περάσει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για να σου κολλησει το μηχανακι απο πισω πρεπει να εχεις κανει εξαρχης παρανομια και να εισαι αναμεσα σε αυτοκινητα φορτηγα και να σε παει λαγο φαση εθνικη σε μποτιλιαρισμα.
Ειναι καθαρα offtopic μιας και μιλαμε για κουτια που εκει δεν τους παιρνει να βγουν στην αντιθετη κυκλοφορια για να σε προσπερασουν ή ειναι μονοδρομος. Δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου να μη μπορει να με περασει μηχανακι. Αρα ειναι μια χαρα offtopic μπορεις να ξανα διαβασεις το τιτλο. 
Ας ανοιξει καποιος αναλογο τοπικ μιας και βλεπω ολοι εχουμε να θιξουμε παραβατικρες συμπεριφορες και ας ειναι γενικευμενη σηζητηση μηχανες αμαξια νταλικες κλπ. Το παρων τοπικ το ανοιξα για το σκοπο του τιτλου και μονο. 
Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλά οκ... 

Το θέμα σου έχει ήδη υπεραναλυθεί και επειδή σε βλέπω λιγάκι απόλυτο δεν νομίζω να φτουρίσει άλλο. 

Σου κολλάει λοιπόν αμάξι πίσω?  Κάνε δεξιά! Μην ψάχνεις τα γιατί και πώς!  End of story και adios muchachos....   Tόσο απλά.  

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Οποτε ανεβαινω πανω στη παπια μου θα συναντησω παρα πολλα κουτακια να ερχονται βολιδα πισω μου σαν να εχω μαγνητες. Πχ Δρομος με οριο ταχυτητας 60 να πηγαινω με 70-80 και να μου ερχεται το κουτι απο πισω και να μου κολλαει να ανοιγω γκαζι και να πηγαινω 100 και αυτο εκει πισω μου..στο καπακι να κανω δεξια και να κανω νοημα περνα να με προσπερναει και μετα να πηγαινει σαν χελωνα. Τη φαση ρε αλανια μου ειναι αυτη; 10 χρονια οδηγαω αποκλειστικα τους 2 τροχους τα τελευταια 2 χρονια ολο τετοια μου συμβαινουν. Και μιλαω για αποσταση που αμα πατησω φρενο για το χ,ψ λογο πχ λακουβα την εφαγα απο πισω...

Ποτε δεν θελω να εχω απο πισω μου οχημα ποσο μαλλον να ειναι σε αποσταση μη ασφαλειας. Ειμαι νευρικος οδηγος δεν παω σαν χελωνα δεν ειμαι 60 ετων εξαλλου ουτε ψεκασμενος που μιλαει στο τηλεφωνο..

Πειτε και εσεις αν εχετε αναλογη εμπειρια κλπ πως το διαχειριζεστε το θεμα. Να σας εχει ερθει ο αλλος στο μισο μετρο απο πισω πχ ειτε ειστε σε στροφη και με υπερβαση του οριου ταχυτητας (κιολας) ειτε σε ευθεια ειτε σε ανωμαλη ασφαλτο ξερω γω..

Καθε μερα ειτε μας ψεκαζουν πιο πολυ ειτε απλα η τροχαια παραγγελνει περισσοτερα καφεδακια...

Για να είμαι εντός λογικής του θέματος, on topic που ζητάς, θα σου πω πολύ απλά πως κακώς κάθεσαι αριστερά στο δρόμο.

Η αριστερή λωρίδα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας (μεγάλες πόλεις, δρόμοι με 2, 3+ λωρίδες) κανονικά είναι μόνο λωρίδα προσπέρασης.

Δηλαδή κάνουμε χρήση του διαδρόμου μόνο στη φάση της προσπέρασης και επανερχόμαστε στην πιο δεξιά λωρίδα.

ΔΕΝ καβαλάμε την αριστερή και πάμε με 70 επειδή είδαμε ταμπέλα με όριο τα 60.

Θες να πας με την αράδα σου? Πιάσε δεξιά και άσε τους άλλους να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να σε προβληματίζουν.

Ελπίζω τουλάχιστον να μη κάνεις το κλασικό του να κινείσαι παράλληλα, με την ίδια ταχύτητα, με κάποιο όχημα στην διπλανή σου λωρίδα λες και έχετε πιάσει κουβεντούλα. Γιατί τότε αρχίζει να φαίνεται λογικότατη η απαίτηση του πίσω να κάνεις στην άκρη. Δε νομίζω κανένας να θέλει να σε πηγαίνει τροχό τροχό επειδή ξύπνησε στραβά.

Και βέβαια το ίδιο ισχύει ΚΑΙ για τις εθνικές οδούς.

Το όριο των 120km/h ΔΕ σημαίνει καβαλάμε τέρμα αριστερή λωρίδα και πάμε με 130km/h και όταν έρχεται ο πίσω σηκώνουμε το χεράκι για να κάνουμε το νεύμα «τι θές? Που θες να πας? Κόψε».

Και κάτι τελευταίο......

Όλοι οι οδηγοί παπιών, πρέπει να καταλάβετε πως οδηγείτε όχημα μετακίνησης και βολικότητας εντός πόλης.

Κάτι σαν Smartάκι από τον χώρο των αυτοκινήτων.

Σταματήστε να στραγγαλίζετε το κακόμοιρο το μοτεράκι σας επειδή θεωρείτε λογική την κίνησή σας αριστερά.

Δε μιλάω για μποτιλιάρισμα, αλλά κίνηση σε ταχείας κυκλοφορίας οδούς.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

+1 στον ksino1100 (μην τα γραφω αδικα:winking:)

φιλε vamire, στην ελλαδα εισαι αγορι. κανεις να ανεχεται να τον περασει ο αλλος και να φτασει 1' πριν απο αυτον στον προορισμου του, ασχετα με το τι οδηγει ο καθενας.

γιατι γινεται αυτο? γιατι εχουμε μαθει να ειμαστε απλα μαλακες προς τους συμπολιτες μας. γιατι νιωθουμε οτι ετσι εχουμε μεγαλυτερο κ@υλι. γιατι πολλους αλλους ηλιθιους λογους. ο ελληναρας τα παντα τα βλεπει ανταγωνιστικα, δεν ανεχεται να υπαρχει καλυτερος απο τον ιδιο.

σκηνικο προχθες: περναω με παπακι crypton ibiza 15ετιας (1.4 νομιζω?) φορτωμενο με 2 ψωλ@ρ@δες και 2 κ@αλιτσες, νευριαζει ο οδηγος και το στροφαρει τερμα για να με περασει. ακομα θυμαμαι τον ηχου του μοτερ του ετοιμο να σπασει, αν ειχε στομα θα ελεγε "τι με τυρρανας ρε μαλακα, για οικονομια εχω φτιαχτει οχι για 400αρι":rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Και κάτι ακόμα.......

Ας σταματήσει κάποια στιγμή η έννοια «κουτί», «χαζοκούτι», «κουτάκιας» κλπ

Όπως και το αντίστροφο που βλέπω στα fora αυτοκινήτων, για «μηχανόβιους», για «σουζόβιους» κλπ.

Ο σημερινός αναβάτης παπιού/μοτοσυκλέτας, σε λίγα χρόνια είναι βέβαιο πως θα γίνει οδηγός αυτοκινήτου. Λόγω αναγκών (γάμος, υποχρεώσεις, δουλειά κοκ)

Αντίστοιχα ο οδηγός αυτοκινήτου μπορεί να είναι ήδη μοτοσυκλετιστής ή να ξεκινήσει να οδηγεί λόγω ανάγκης (δουλειά, υποχρεώσεις, ανάγκη για λιγότερα καθημερινά έξοδα κοκ).

Οι ταμπέλες είναι πολύ εύκολο να μπαίνουν!!

Η μέγιστη επιτυχία είναι να οδηγούμε δίκυκλο σκεπτόμενοι τους 4(+)τροχους ή να οδηγούμε 4(+)τροχο και να σκεφτόμαστε τους 2τροχους.

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα