Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
n0i2

Χειροπέδες σε 30χρονο που δοκίμαζε μοτοσικλέτες και τις… έκλεβε

34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Speed Triple (1050cc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Στα χέρια της αστυνομίας έπεσε ο δράστης κλοπών μοτοσικλετών που με το πρόσχημα να τις… δοκιμάσει δεν επέστρεφε ποτέ.

Πρόκειται για έναν 30χρονο σε βάρος του οποίου εκκρεμούσε ένταλμα σύλληψης του κ. Ανακριτή Πρέβεζας καθώς και δύο καταδικαστικές αποφάσεις για κλοπή και πλαστογραφία.

Ο 30χρονος τον περασμένο Μάρτιο είχε κλέψει μοτοσικλέτα στην Πρέβεζα με το πρόσχημα να την δοκιμάσει, αφού παρουσιάστηκε ως υποψήφιος αγοραστής ενώ με παρόμοιο τρόπο τον περασμένο μήνα αφαίρεσε άλλη μοτοσικλέτα στα Γιάννενα. Όπως είχε γίνει γνωστό εντόπιζε τις μηχανές προς πώληση, μέσω αγγελιών.

Ο 30χρονος συνελήφθη εχθές στην Πρέβεζα ενώ συνελήφθη και ένας 25χρονος στο σπίτι του οποίου διέμενε.
Στην κατοχή του 30χρονου βρέθηκε μια μοτοσικλέτα για την οποία είχε δηλωθεί κλοπή στο Τμήμα Ασφάλειας Αγίου Ιωάννη Ρέντη.

Περισσότερα στο: http://www.pamepreveza.gr/AllArticles/tabid/142/articleId/130070/--30---.aspx

Έγινε κι αυτό...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

θέμα χρόνου ήταν..... ο ποιο εύκολος τρόπος κάποιος να καβατζόσει μηχανάκι .... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Αλλος πατίνι

Δημοσιεύτηκε

Ποσο -επιεικως- φελος πρεπει να εισαι για να δωσεις το μηχανακι σου αγογγυστα σε καποιον αγνωστο στην εποχη που ζουμε..:pray:
Και να περιμενεις να γυρισει κιολας :plaf:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna sm (125cc) airoh s5+Twist κατι δικο μου (∞cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή φυλακή αρχιδάκο 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Το εχω σκεφτει..αρκετα ας πουμε πουλας το μηχανακι σου κ ερχεται ενας νορμαλ ανθρωπος κ σου ζηταει να το οδηγησει...τι θα του πεις? Σε κοβω για κλεφτρονι κ δεν στο δινω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC29 (399cc) AGV K3 πριονωτό Honda για κρατητήριο (>600cc)

Δημοσιεύτηκε

Πας σε αλάνα και του ζητάς να σου δώσει καμια ταυτότητα, κλειδιά απο μηχανάκι, ή απλά του κόβεις το μικρό δάχτυλο οπότε έχει κίνητρο να γυρίσει πίσω.

Όλα εγώ;

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα πλάκα πλάκα με αυτό το πράγμα ( δοκιμή μηχανής ) ποιες θα ήταν οι καλύτερες πιθανές λύσεις ; 

Δηλ σαν αγοραστής θα νομίζω είναι 100% το κριτήριο 'την δοκιμάζω πριν την παρω '
Σαν πωλητής όμως τι κάνω ; Και πες οτι δεν στην κλέβει , αν πέσει με την μηχανή τι γίνεται ; :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλή φυλακή αρχιδάκο 

ναι στανταρ φυλακη θα παει.... θα γινει εκει μια τακτικη δικασημος, θα του βαλουν προστιμο αντε και να κανει και μισο μηνα μεσα και μετα αντε για

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna sm (125cc) airoh s5+Twist κατι δικο μου (∞cc)

Δημοσιεύτηκε

:blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάντως θα ζητούσα το ποσό που ζητάω στα χέρια μου και άμα θέλει να την πάρει βόλτα. Αλλιώς, μπορεί κάλλιστα να πάρει τα τρία μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

αυτό που κάνω εγώ είναι: θέλεις να δεις πως πάει η μηχανή; ανέβα επάνω και θα οδηγήσω εγώ. Τσινάς; πήγαινε στον επόμενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Του παίρνεις τα χαρτιά.....

Αλλιώς τον πας εσύ βόλτα......

Μαν Ντρεαντ Ντράιβερ άμα ζήτάς τα λεφτά στο χέρι για να την πάει ο άλλος βόλτα......δεν θα πουλήσεις μηχανή ποτέ..... :p εκτός αμα πετύχεις κάνα λάρτζ τύπο που λέει ας βγώ με κάνα 3χιλιαρο βόλτα σήμερα, μπορεί να δω κάνα μηχανάκι να αγοράσω 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που θα αγόραζε μοτό χωρίς να το κάνει βόλτα? ορισμένοι νομίζω ότι ψάχνετε για μεγάλα θύματα η πιστεύετε ότι θα πουλήσετε μόνο και μόνο με τα λόγια,  θα αγοράζατε κάτι χωρίς να το δοκιμάσετε? θα αγοράζατε κάτι που απλά θα σας έκανε με αυτό βόλτα  κάποιος άλλος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V Strom '07 ABS AGV GT Veloce Αλλος Cafe Racer (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Απλά του ζητάς να σου δώσει χαρτιά (δίπλωμα, ταυτότητα) κλειδιά δικά του ως "ενέχυρο"..

Σιγά μην του ζητήσεις να σου δώσει και βαλίτσα με λεφτά για να το δοκιμάσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος sprinter (125cc) KTM duke (640cc)

Δημοσιεύτηκε

συγνωμμη, πως θα ερθει ο αγοραστης; με το λεφορειο;

λογικα θα εχει καποιο δικο του οχημα εκει που θα επιστρεψει να το παρει.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω τους λεω οταν παω να δω καποιο οχημα οτι μπορει ο πωλητης να με ακολουθει απο πισω με την δικια μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Mt 09 Tracer BMW 1200GS ADV (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Το εχω σκεφτει..αρκετα ας πουμε πουλας το μηχανακι σου κ ερχεται ενας νορμαλ ανθρωπος κ σου ζηταει να το οδηγησει...τι θα του πεις? Σε κοβω για κλεφτρονι κ δεν στο δινω?

Του λες παμε σε ενα συνεργειο να το ελεγξει και αν του κανει καλως. Ασε που εκτος απο κλεφτης καποιος μπορει να ειναι και ασχετος απο μοτοσυκλετες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που θα αγόραζε μοτό χωρίς να το κάνει βόλτα? ορισμένοι νομίζω ότι ψάχνετε για μεγάλα θύματα η πιστεύετε ότι θα πουλήσετε μόνο και μόνο με τα λόγια,  θα αγοράζατε κάτι χωρίς να το δοκιμάσετε? θα αγοράζατε κάτι που απλά θα σας έκανε με αυτό βόλτα  κάποιος άλλος?

Προσωπικά αγόρασα το Triple χωρίς να το κάνω βόλτα. Το πήγα στο εξουσιοδοτημένο, έγινε ένα check του εγκεφάλου και εφόσον δόθηκε το OK το τσίμπησα. Δε νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις και παρα πολλά πράγματα από το να το κάνεις βόλτα, πιθανόν κανένα στραβό τιμόνι κλπ. Αν ήταν να έχει φάει καλή σούπα είτε θα φαινόταν στα logs της ECU είτε θα φαινόταν από κάτι πάνω στο μηχανάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

απο ποτε η ecu καταγραφει πτωσεις??

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

απο ποτε η ecu καταγραφει πτωσεις??

Από τότε που βάζουν tilt sensors σε μηχανάκια φαντάζομαι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

φανταζομαι εννοεις τους αισθητηρες κλισης σωστα?? τι σε κανει να πιστευεις οτι σε χοντρη στουκα δεν θα αλλαξουν και αυτον?? επισης και απο το σταντ να πεσει αυτος παλι θα ενεργοποιηθει οποτε??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικά αγόρασα το Triple χωρίς να το κάνω βόλτα. Το πήγα στο εξουσιοδοτημένο, έγινε ένα check του εγκεφάλου και εφόσον δόθηκε το OK το τσίμπησα. Δε νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις και παρα πολλά πράγματα από το να το κάνεις βόλτα, πιθανόν κανένα στραβό τιμόνι κλπ. Αν ήταν να έχει φάει καλή σούπα είτε θα φαινόταν στα logs της ECU είτε θα φαινόταν από κάτι πάνω στο μηχανάκι.

Είναι λογικό αν δεν ξέρεις 5 πράγματα να μην καταλάβεις τίποτα, οσο για το τσεκ εγκεφάλου αυτό σίγουρα δεν θα σου δείξει πολλά από προβλήματα που θα φανούν σε μια βόλτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φανταζομαι εννοεις τους αισθητηρες κλισης σωστα?? τι σε κανει να πιστευεις οτι σε χοντρη στουκα δεν θα αλλαξουν και αυτον?? επισης και απο το σταντ να πεσει αυτος παλι θα ενεργοποιηθει οποτε??

Σωστά, μιλούσα για τους αισθητήρες κλίσης. Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να μιλήσω επί του θέματος αλλά από όσα γνωρίζω από την ενασχόλησή μου με τους υπολογιστές/ηλεκτρονικά θα φανταστώ ότι αλλάζοντας τους αισθητήρες δε θα σήμαινε ότι θα μηδενίζονταν και οι ήδη υπάρχουσες καταγραφές τους. Σωστά και για το δεύτερο που λες για το stand, γι αυτό είπα ότι θα φαινόταν κι από άλλα πράγματα πάνω στη μηχανή αν είχε γίνει γερή ζημιά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Πας σε αλάνα και του ζητάς να σου δώσει καμια ταυτότητα, κλειδιά απο μηχανάκι, ή απλά του κόβεις το μικρό δάχτυλο οπότε έχει κίνητρο να γυρίσει πίσω.

Όλα εγώ;

πέραν του δάκτυλου που είναι μια λύση :)

ταυτότητα, χαρτιά, αυτοκίνητο που ήρθε στο σημείο συνάντησης ενδέχεται να είναι κλεμμένα, οπότε μπορεί να σου έχει κλέψει το μηχανάκι σου και παράλληλα να σου φορτώσει το κλεμμένο όχημα, ταυτότητα κλπ κλπ

Παιδες μονο έλεγχο σε μηχανικό τίποτα αλλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V Strom '07 ABS AGV GT Veloce Αλλος Cafe Racer (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα έρθει κάποιος δηλαδή με πλαστή ταυτότητα, πλαστό δίπλωμα οδήγησης με ένα όχημα που θα είναι κλεμμένο (και προφανώς θα πρέπει να παρατήσει εκεί) για να σου κλέψει τη μηχανή? Φωτογραφία στο δίπλωμα δεν θα έχει?

Παίδες τι να κάνουμε η ζωή έχει ρίσκο.. Εγώ αν πήγαινα να πάρω μηχανή και δεν με άφηνε ο άλλος να την πάω μια βόλτα το τετράγωνο, δεν θα την έπαιρνα.. Το πιο βασικό ας πούμε τι φρένα έχει, οι αναρτήσεις τι λένε, ποιος θα το πει? Ένας μάστορας? Εσύ κουμπώνεις πάνω στη μηχανή όχι ο μάστορας.. Εγώ για παράδειγμα έχω αλλάξει ελατήρια, τρόμπα, φρένα. Αν ο άλλος έρθει, χωρίς να το οδηγήσει πως θα καταλάβει την αξία και την διαφορά που έχουν αυτές οι αλλαγές πάνω στη μηχανή? Ή θα πάει να βρει στην αντιπροσωπία vstrom με ohlins και τετραπίστονες να οδηγήσει?

Και με την ίδια λογική που λέτε για πλαστά διπλώματα και ταυτότητες, κάποιος μπορεί πολύ απλά να πάει στην αντιπροσωπία και να σηκώσει ότι θέλει.. Αν ο άλλος έχει φτιάξει πλαστά χαρτιά, μπορεί κάλλιστα να πάει στην αντιπροσωπία, να πάρει για test drive το ktm adventure και να φύγει για βουλγαρία, δεν θα έρθει να κλέψει την αγγελία. Έτσι όπως τα λέτε, θα έπρεπε και η αντιπροσωπία να σου ζητάει να πληρώσεις ή να κουβαλάς μια βαλίτσα λεφτά (και αν είναι πλαστά???) για να σου δώσει ένα όχημα για test drive..

Με τέτοια άγχη δεν βγαίνεις από το σπίτι..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα