efkola

Και τελικά...BREXIT

220 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν το περίμενα, το ίδιο μάλλον και οι δημοσκοπήσεις αλλά να που έγινε το μπαμ και να δούμε που θα οδηγήσει και κατά πόσο θα επηρεάσει την ευρωπαϊκή οικονομία. 

Σίγουρα πάντως η ψήφος αποχώρησης των Βρετανών ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου και για αρκετούς ακόμα εχθρούς της κοινής ευρωπαϊκής πορείας...πράγμα όχι αδικαιολόγητο εδώ που τα λέμε έτσι όπως εξελίσσεται αυτή η πορεία με τη γερμανοκρατούμενη Ευρώπη.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Τουλάχιστον αυτοί έκαναν την αρχή και....όπου τους οδηγήσει.Εμείς,δεν ήμασταν ικανοί ούτε αυτό να κάναμε.

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ήταν τόσο εύκολο ρε συ, δεν μπορούμε να συγκριθουμε με τους Βρετανούς ούτε ως προς τη δύναμη ούτε ως προς την αυτάρκεια...είμαστε πολύ μικρότερο μέγεθος κ είχαμε ανάγκη το "δεκανίκι" της Ευρώπης, ιδίως έτσι όπως είχαμε/έχουμε δεθεί με τα γαμομνημόνια.

Θα μου πεις τι χειρότερο θα μπορούσε να προκύψει αν φεύγαμε συγκριτικά με όσα συμβαίνουν τώρα; Ε εδώ ανοίγει η γνωστή κουβέντα που δεν έχει τέλος :)

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Εννοείτε,ότι δεν έχουμε την δύναμη της Αγγλίας,αλλά πάει στο διάλο ας κάναμε τότε στην αρχή,το κάτι τις!!!

Τώρα πια...μόνο το όνομα μας έχει μείνει που φανερώνει Ελλάδα,γιατί όλα τα άλλα είναι υπό την Γερμανική κατοχή!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Δημοσιεύτηκε

p236-thumb-large.jpgmakris--5-thumb-large.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Επρεπε να την ειχαμε κανει το 2009.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πάνε στο καλό, τόσα χρόνια μας τα είχανε ζαλίσει σαν ξυνή γκόμενα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντως η ιστορια εγινε οπως και στο δημοψηφισμα εδω.

Βγαζανε μπροστα παραμονη στις δημοσκοπησεις,επεφτε παντου οτι θα ερθει το τελος του κοσμου αν βγουνε,φαγανε και την αλλη(εδω ομολογω δε φαγανε κανεναν) μπας και αλλαξει τιποτα ,αλλα στο τελος βγηκε εξοδος.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym wolf (250cc)

Δημοσιεύτηκε

γενικά δεν το περίμενα το αποτέλεσμα
η λίρα είναι ήδη στο -11% απο το δολλάριο

αλλά πάντως μιας και το δημοψήφισμα είναι non binding
αν χρειαστούν πουλάμε σαν λαός πολιτικό expertise(σεμινάρια κλπ) στο πως να ψηφίσει ο λαός ένα πράγμα και να κάνεις άλλο

απο εκεί και πέρα, να δω σε πόσα χρόνια η σκωτία θα φύγει (είχε 62% remain)
ας μην ξεχνάμε ότι στο δικό της δημοψήφισμα οι οπαδοί του "remain united" έλεγαν remain united in the EU
τώρα το πάρτυ ξεκινά , αν την κοπανάνε μια μία οι "πλούσιες" χώρες απο την ΕΕ να δω τι θα κάνει ο schaeuble που θα μείνει με τα φτωχαδάκια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

εγώ τολμώ να πώ ότι δεν είμαι σε θέση να το ερμηνεύσω όλο αυτό. και τι συνέπειες θα έχει. για εμάς είχε νόημα να την κάναμε απο την πρώτη στιγμή όσο υπήρχε και τιποτα κάτω απο το στρώμα γιατι με τα χρόνια στέγνωσαν όλες οι καβάτζες. και τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά με τα σύνορα και θα μπορούσε τον πρώτο καιρό να παίξει μαύρη αγορά ώστε να έρχονται πράγματα απο έξω. σύν οτι δεν υπήρχε το μεταναστευτικό.

όπως και να έχει η ευρώπη του σήμερα ειναι είναι αντιλαϊκή για όλες τις χώρες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (650cc) Honda Africa Twin (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Brexit: Ποιες είναι οι συνέπειες στην ελληνική οικονομία

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/brexit-poies-einai-oi-synepeies-sthn-ellhnikh-oikonomia.4133252.html?ref=yfp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παρτε πιστονια για tiger τωρα που μπορειτε γιατι μετα..... :P

Περα απ τη πλακα δυσκολα τα πραγματα αρχιζουν και γινονται για ολους μας...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Για μενα αυτό ήταν το πρώτο ισχυρό χτύπημα στην γερμανοκρατούμενη Ευρώπη!  Οι Βρετανοί αρνήθηκαν να είναι πιόνια των ναζί και έδειξαν τα κάκαλα τους την κατάλληλη στιγμή!   Μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει και μόνη της!  Οι καταστροφολογίες βέβαια έχουν ήδη αρχίσει αλλά δεν νομίζω να ισχύσει σχεδόν τίποτα από αυτά.  

Πολύ σύντομα θα ακολουθήσουν κι άλλοι! Η Ευρώπη επιτέλους δείχνει σφιγμό!  Εμμεσα οφελούμαστε και εμείς διότι  οι ναζί υπο τον φόβο της κατάρευσης της Ε.Ε θα χαλαρώσουν τη θηλιά. Να δείτε για πότε θα αρχίσουν τώρα οι ελαφρύνσεις. 

Ελπίζω να δείξουμε κι εμείς το ίδιο σθένος και να την κάνουμε κάποια στιγμή από αυτήν την γελοιότητα που λέγεται Ε.Ε.   Για όσους φοβούνται να είναι σίγουροι ότι θα βρεθεί συμπαίκτης. Η Ελλάδα λόγω γεωστρατηγικής θέσης, δεν είναι ποτέ αμελητέα ποσότητα! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρουμε τη χώρα μας πίσω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Shark Race -R Pro Honda NC1000X

Δημοσιεύτηκε

Παντως η ιστορια εγινε οπως και στο δημοψηφισμα εδω.

Βγαζανε μπροστα παραμονη στις δημοσκοπησεις,επεφτε παντου οτι θα ερθει το τελος του κοσμου αν βγουνε,φαγανε και την αλλη(εδω ομολογω δε φαγανε κανεναν) μπας και αλλαξει τιποτα ,αλλα στο τελος βγηκε εξοδος.

ακριβώς! Το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν! εγώ που είμαι σε τουριστικό μέρος που έχει πολλούς αγγλους,την τελευταία εβδομάδα έκανα δημοσκόπηση στο μαγαζί μου και ρωτούσα τους άγγλους. Τα αποτελέσματα των άγγλων που είναι αυτή την εβδομάδα στην Πάργα ήταν 80% brexit και 20% remain. Και από το ποσοστό αλλά και από την κουβέντα που έκανα γενικά μαζί τους,αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν πρόκειται για άτομα "ξενοφοβικά" ή "χαζά" όπως τα παρουσιαζουν τα συστημικά μμε,σε αντίθεση με αυτούς που μου έλεγαν για remain οι οποίοι μου άφηναν την εντύπωση πως δεν ξέρουν τον χριστό τους  και πως όλα είναι μέλι γάλα στον κόσμο και στην ευρώπη. 

Οι τελευταίοι(remain) μου έφερναν στο μυαλό σχετικά με την χαζομάρα και ασχετοσύνη τους περσινούς έλληνες ευρωλάγνες του δημοψηφίσματος οι οποίοι έλεγαν πως αν βγει το όχι θα καταστραφούμε,όπως επίσης και τους αντίστοιχους che Guevarες της πλάκας που νομίζαν πως έκαναν επανάσταση με τον τσίπρα και πως ψηφίζοντας όχι έκαναν επανάσταση!η ίδια χαζομάρα στις δύο διαφορετικές εκδόσεις της. Όχι ψήφισα κ εγώ,για τον λόγο όμως ότι δεν ήθελα να κάνω ότι μου λέγανε να εγχώρια και ευρωπαϊκά @ρχιδ@&ια.ειδικά κιόλας απο την στιγμή που το ερώτημα του ελλ. Δημοψηφίσματος είχε ακυρωθεί στην ουσία αφού η πρόταση δεν υπήρχε πλέον στο τραπέζι και το θέμα ήταν καθαρά πως θα "ερμηνευτεί",  είδα ότι τα μεγαλύτερα λαμόγια,απατεώνες,νταβατζήδες,εγχώριοι και ξένοι στηρίζουν το "ναι",οπότε ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου,έτσι βγήκε το όχι απο μένα,σε αντίθεση με την πλειοψηφία που νόμιζε πως έκανε "αντίσταση".

Όσο για την αγγλία,στην παρούσα κατάσταση κατ' εμέ καλύτερα το brexit παρά το remain  με ειδικές προνομιακές συνθήκες μόνο για τους άγγλους σε διάφορους τομείς όπως είχε συμφωνήσει ο Κάμερον  με την Ευρώπη σε περίπτωση που έβγαινε το remain.

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να έμενε στην ευρωπαϊκή ένωση αλλά με ίσους όρους με τις άλλες χώρες και όχι με προνομιακά βοηθήματα. Οπότε στην παρούσα αυτό που θα πω είναι.........

Μπράβο οι φούστηδες!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Jetix (125cc) MT Synchrony Steel Αλλος Λιγο απολα (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Φημες λενε πως ο Τσιπρας θα μεταβει στην downing street να μαθει τον Καμεροον πως να κανει το οχι ναι:laugh::laugh:....Περα απο την πλακα καλα εκαναν και ψήφισαν οχι μπας και καταλαβουν οι ευρωπαιοι οτι δεν παει στραβα ο γιαλος, εμεις στραβα αρμενιζουμε.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSF Bandit SA (650cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Για μενα αυτό ήταν το πρώτο ισχυρό χτύπημα στην γερμανοκρατούμενη Ευρώπη!  Οι Βρετανοί αρνήθηκαν να είναι πιόνια των ναζί και έδειξαν τα κάκαλα τους την κατάλληλη στιγμή! Μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει και μόνη της!  Οι καταστροφολογίες βέβαια έχουν ήδη αρχίσει αλλά δεν νομίζω να ισχύσει σχεδόν τίποτα από αυτά.  

Πολύ σύντομα θα ακολουθήσουν κι άλλοι! Η Ευρώπη επιτέλους δείχνει σφιγμό!  Εμμεσα οφελούμαστε και εμείς διότι  οι ναζί υπο τον φόβο της κατάρευσης της Ε.Ε θα χαλαρώσουν τη θηλιά. Να δείτε για πότε θα αρχίσουν τώρα οι ελαφρύνσεις. 

Ελπίζω να δείξουμε κι εμείς το ίδιο σθένος και να την κάνουμε κάποια στιγμή από αυτήν την γελοιότητα που λέγεται Ε.Ε.   Για όσους φοβούνται να είναι σίγουροι ότι θα βρεθεί συμπαίκτης. Η Ελλάδα λόγω γεωστρατηγικής θέσης, δεν είναι ποτέ αμελητέα ποσότητα! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρουμε τη χώρα μας πίσω.

ρε φίλε τα διάβαζα αυτά και από πίσω (στο κεφάλι μου) για κάποιο λόγο παίζαν εμβατήρια -θατοπω- ράιχ φάση. 

μάλλον θα φταίνε οι λέξεις που είναι σε bold. Και η σύνταξη, ο τόνος της γλώσσας, και τα θαυμαστικά.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σου φαίνεται κάτι περίεργο σε όλα αυτά?   Κακά τα ψέματα,  η πραγματικότητα έτσι είναι!

Οι Γερμανοί συμπεριφέρονται ως ναζί! Γουστάρουν να εξουσιάζουν όλη την Ευρώπη και να συνθλίβουν λαούς για να ευημερούν αυτοί!   Απλά σήμερα αντι για πάντσερ και στούκας, χρησιμοποιούν γιάπηδες οικονομολόγους με χαρτοφύλακες ανα χείρας   και σάπιους πολιτικούς! 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Όλοι αυτό κάνουν, η διαφορά είναι οτι οι Γερμανοί μπορούν και το κάνουν. Δεν είναι λάθος το κάθε κράτος να κοιτάει να κερδίζει. Άσχετο που εμείς ως σύγκριση έχουμε άτομα που κάνουν το αντίθετο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εκείνο όμως που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα οι Γερμανοί είναι οτι στο τέλος πάντα χάνουν!   Η προκλητική και αδιέξοδικη πολιτική που ακολούθησε η Γερμανία τα τελευταία χρόνια έχει οδηγήσει στη δυσαρέσκεια πολλών ευρωπαϊκών χωρών και απ' ό,τι φαίνεται στην κατάρρευση της Ε.Ε.    Μια ζωή χοντροκέφαλοι!

Αλλο λοιπόν να κερδίζεις ως χώρα και άλλο να κανιβαλίζεις όλους τους άλλους για να την έχεις εσύ καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Στα τέτοια τους ρε, τι τους νοιάζει, αφού είναι και θα είναι δύναμη! Δεν χρειάζονται ΕΕ για να μείνουν δυνατοί

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Φρ.Ολάντ :''...Η Ευρώπη για να προχωρήσει μπροστά δεν μπορεί να κινείται όπως στο παρελθόν. Οι λαοί περιμένουν από την ΕΕ να επαναδιατυπώσει τις δικές της αξίες...''
Μ.Ρέντσι :''Πρέπει να την αλλάξουμε,να την κάνουμε πιο ανθρώπινη,πιο δίκαιη αλλά η Ευρώπη είναι το σπίτι μας,το μέλλον μας''.
Ντ.Τραμπ :''Φανταστικό το Brexit!Oι Bρετανοί πήραν πίσω τον έλεγχο της χώρας τους''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο τους έχω να πω εγώ... Δεν τους λύγισε ούτε η προπαγάνδα, ούτε η τρομοκρατία και η τρομολαγνία από τα μμε και όλον αυτό τον συρφετό...

Αυτό το πράγμα δεν είναι ενωμένη ευρώπη.... Κάποια κράτη έχουν δύναμη και κάποια άλλα έχουμε καταντήσει επαρχίες της γερμανίας... Η αγγλία δεν είναι ένα από αυτά.

Μιλάμε για τεράστιο μέγεθος και κατά την ταπεινή μου γνώμη η ζημιά που θα γίνει στην ευρωπαική ένωση θα είναι πολύ μεγαλύτερη από τις συνέπειες που θα έχουν οι ίδιοι οι  άγγλοι. Ήταν θέμα χρόνου να γίνει το μπαμ δυστυχώς. Ποια ευρώπη των λαών και αλληλεγγύη και τρίχες κατσαρές. Capital control, ατελείωτη λιτότητα,500 ευρώ βασικός μισθός και 25% ανεργία. Αυτά είναι τα προνόμια του να  είσαι μέλος της ευρωπαικής ένωσης.

Σε κάνω μέλος, σου δίνω χρήματα με το τσουβάλι, δεν με νοιάζει τι τα κάνεις, δεν σε ελέγχω, αλλά μετά θα σε έχω μια ζωή δέσμιο, με ένα χρέος που δεν πρόκειται να αποπληρωθεί ποτέ. Αυτή είναι η σημερινή ενωμένη ευρώπη. 

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μαλακία έκαναν, και όλα αυτά περί "περήφανου χτυπήματος" και "ανεξαρτησίας" είναι παπαριές να ανταλάσσουμε στην κουβεντούλα στην οικοδομή όχι σοβαρές αναλύσεις.

Η Βρετανία δεν είχε ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να φύγει πέρα από λαϊκιστικές κοτσάνες.

Επίσης ουδεμία σύγκριση με ελλάδα έχει, μην προβάλετε τα δικά μας στην Βρετανία πλζ και το λέω ως "ΟΧΙ"ης.

Η λίρα έκανε βουτιά, η Σκωτία μιλάει για νέο δημοψήφισμα για αποχώρηση, οι χάρτες δείχνουν πως κυρίως Άγγλοι μεγάλης ηλικίας και "εργατικής τάξης" έφεραν το Exit, οι οικονομολόγοι λένε για πλήγμα δις, οι Βρετανοί που μένουν ΕΕ έμπλεξαν άσχημα, ο Σιν Φέιν μιλάει για Ιρλανδική επανένωση εντός ΕΕ (χλωμότατο).

Όποιος ξέρει τι ΚΑΛΟ κατάφεραν ας το πει, αλλά ας μην πανηγυρίζουμε σαν μπαλίτσα ουουουου έβαλε γκολ ο δικός μου.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr
Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Αυτό.

Απλά κάποιοι τους τα πούλησαν και το χαψαν. Όχι οτι θα έχουν πρόβλημα που έφυγαν, αλλά δεν τους χάλασε και όσο ήταν μέσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα