Prodrom

Thessaloniki to Ikaria on 150cc

22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kymco Αgility BMW gs (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα ομαδα :) 

Λοιπον το πλανο ειναι το εξης. 9-15 ιουλη θα βρισκομαι Ικαρια για σεμιναρια. Θα ναι 3η σερι χρονια και φετος θελω να παω με το σκουτερ μου. Kymco Agility 150. Θεσσ-Πειραια ,και τουμπαλιν. Θα θελα συμβουλες και διαδρομες ετσι ωστε να αποφυγω οσο γινεται εγνατια οδο. Σκοπευω να το κανω σε 2 μερες, περιπου 250-300 χλμ την ημερα, να μη σκασω το μηχανακι και να μην χρειαστω και γω μεταμοσχευση πισινου :) 

Ο,τι προταση εχετε και συμβουλη, τη περιμενω.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Το θες ? Κάνε το. Τόσο απλά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν αποφύγεις Εγνατία με το 150 νομίζω θα κουραστείς κι εσύ αλλά και το μηχανάκι περισσότερο. Αν θες ντε και καλά να το κάνεις , δες μήπως στο πήγαινε σπάσεις την πρώτη μέρα από βουνό πχ μέσω Κόζιακα , Ελάτη και τα σχετικά και την δεύτερη από Εθνική και το ανάποδο στην επιστροφή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αρα λες καλυτερα 80-90 και δεξια; Θεωρησα πως θα ναι πιο ανετα εκτος εθνικων, και κυριως πιο safe. Θενκς , θα το σκεφτω! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

με 70-80 και δεξια δεν σε ενοχλει κανενας.αν ξεκινησεις 5 το πρωι με την δροσουλα νωρις το απογευμα εισαι πειραια χωρις προβληματα .μεση ωριαια παντα.με τις στασεις

Τροποποιήθηκε από τον panavour

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt07 (689cc) shoei nxr KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα σου πρότεινα να πας από λιμάνι Καβάλας, πολύ πιο γρήγορα, πολύ πιο ξεκούραστα και πολύ πιο οικονομικά 

το έχω κάνει και το ξέρω :_thumbsup:

τι σεμινάρια θα παρακολουθήσεις αν επιτρέπετε ?

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με 70-80 και δεξια δεν σε ενοχλει κανενας.αν ξεκινησεις 5 το πρωι με την δροσουλα νωρις το απογευμα εισαι πειραια χωρις προβληματα .μεση ωριαια παντα.με τις στασεις

Δυστυχώς δεν ισχύει. Με το 250 στο Χαλκίδα-Θεσ/νίκη και τούμπαλιν, το μοναδικό πράγμα που με άγχωνε ήταν οι βλάκες που έρχονταν ακόμα και τέρμα δεξιά γκαζωμένοι μέχρι τον πίσω τροχό μου και μετά ένιωθαν να προσπεράσουν. Κι αυτό πηγαίνοντας σταθερά 80-100 σε όλη την διαδρομή. Δεν θα'θελα να το ξαναζήσω είναι η αλήθεια.

Απ'την άλλη, οι εναλλακτικές διαδρομές, αν και σαφέστατα πολύ ομορφότερες και πιο ενδιαφέρουσες, πιθανώς να σε κουράσουν παραπάνω. Θα κάνεις σίγουρα περισσότερη ώρα και θέλουν παραπάνω προσοχή από την ευθεία της Εθνικής. Αν παρ'όλα αυτά θες απλά να το κάνεις για την εμπειρία και δεν είναι ο σκοπός σου απλά να πας, ε τότε κάντο. Και αν άντεξε κάτι παρόμοιο το 20χρονο 250άρι μου δεν βρίσκω λόγο να μην τ'αντέξει ένα σύγχρονο σκούτερ σε μια μέρα. Με γενναίες στάσεις μαξ να'ναι 7 ώρες διαδρομή (από Εθνική). Κι άμα φτάσεις Πειραιά, αράζεις στο πλοίο και τέλος.

Παρεμπιπτόντως, Εγνατία δε νομίζω να πετυχαίνεις πουθενά από Θεσ/νίκη για Πειραιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παρεμπιπτόντως, Εγνατία δε νομίζω να πετυχαίνεις πουθενά από Θεσ/νίκη για Πειραιά.

'Εχεις δίκιο για την Εγνατία...δεν πετυχαίνω πουθενά.

Το όλο κονσεπτ ειναι να δω οσο περισσότερες εικόνες γίνεται , οποτε δε καίγομαι να παω απο Εθνική. Αν ωστόσο ειναι πιο σεηφ εννοείται το προτιμάω , έχω χρόνια μπροστά μου να δω εικόνες και με πιο σοβαρές μηχανές.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας από λιμάνι Καβάλας, πολύ πιο γρήγορα, πολύ πιο ξεκούραστα και πολύ πιο οικονομικά 

το έχω κάνει και το ξέρω :_thumbsup:

τι σεμινάρια θα παρακολουθήσεις αν επιτρέπετε ?

Απο καβάλα νομίζω πως φεύγει το Νήσος Μύκονος μόνο Τρίτη , και δε με βολεύει. Θα το ξανατσεκάρω ωστόσο , το χα σκεφτεί και γω ,γιατί όντως βολεύει.

Τα σεμινάρια είναι λαικής και παραδοσιακής μουσικής (και όχι μόνο.) Παραθέτω λινκ :
http://musicalyards.gr/index.php/el/

Προσωπικά τα 2 προηγούμενα χρόνια παρακολούθησα κρουστά και ρυθμολογία , και φέτος θα κάνω ηχοληψία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Wolf (250cc) Moto Guzzi V7 Stone (744cc)

Δημοσιεύτηκε

Θύμισε μου να βγάλουμε διαδρομή στην επόμενη πρόβα. :winking:

(Σε τσάκωσα αλητάκο.:laugh:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα φίλε, 

Ποιος τα κάνει τα σεμινάρια; 
Είναι αυτά που έρχονται από όλο τον κόσμο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

έχει μείνει μάλλον να λέμε την καινούργια εθνική όσο σαν Εγνατία παντού παρόλο εγνατία λέγεται μονο το κομμάτι απο αλεξανδρούπολή μέχρι ηγουμεντίτσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200 GS MV Agusta Turismo Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Πηγαινε απο Καβαλα και κρατα τα λεφτα απο τις βενζινες να τα πιεεις στο νησι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Ο Γιαμαχάκιας πήγε σερί από Σαλονίκη προς Πάτρα. 

Βάλε μουσικούλα στα ακουστικά και έφυγες

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i '03 Κοτσιδα Primatrike

Δημοσιεύτηκε

Οφ τοπικ αλλα μπραβο σου ρε φιλε για το εγχειρημα και τα κακαλα. Ειχα το ιδιο σκουτερακι κανα 2 χρονια και ουτε καν που θα σκεφτομουν τετοιο ταξιδι (εχω και θεματακι με μεση, οποτε...). Πιστευω παντως θα σου βγει ξινη η εθνικη, με ολους τους γκαζιαρηδες και τις νταλικες που θα σε προσπερνουν με 120.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εθνηκη και λιγα κιβυκα ειναι αντιθετος αντιστροφα ! και και με 160 που παω σε εθνηκες παλι λιγω μου φεναιτε.... δεν μπορω ναφανταστω ταξιδι με 80 χλμ...... καλητερα να αποφηγεις αν μπορεις και να πας απο δρομους επερχιακους η με στροφες να το χαρεις λιγακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

εθνηκη και λιγα κιβυκα ειναι αντιθετος αντιστροφα ! και και με 160 που παω σε εθνηκες παλι λιγω μου φεναιτε.... δεν μπορω ναφανταστω ταξιδι με 80 χλμ...... καλητερα να αποφηγεις αν μπορεις και να πας απο δρομους επερχιακους η με στροφες να το χαρεις λιγακι

ειναι και αναλογως την τρελα της στιγμης! Με το sh πηγαινα με 80 στην εθνικη και ελεγα πως παω νορμαλ, ενω παραλλγλα ευχαριστιομουν πραγματικα την διαδρομη τοσο πολυ που μονο τα 80-90 δεν σκεφτομουν. Τωρα με το 300αρι παω 140 και λεω παω γρηγορουτσικα αλλα με καλυπτουν φουλ. Αυτο δεν σημαινει πως δεν θα θελα 200. Αλλα και παλι σημασια εχει το ταξιδι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γιατί δε πας μέσω Τουρκίας? :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ειναι και αναλογως την τρελα της στιγμης! Με το sh πηγαινα με 80 στην εθνικη και ελεγα πως παω νορμαλ, ενω παραλλγλα ευχαριστιομουν πραγματικα την διαδρομη τοσο πολυ που μονο τα 80-90 δεν σκεφτομουν. Τωρα με το 300αρι παω 140 και λεω παω γρηγορουτσικα αλλα με καλυπτουν φουλ. Αυτο δεν σημαινει πως δεν θα θελα 200. Αλλα και παλι σημασια εχει το ταξιδι. 

καλα ναι . θα μου πεις και εσυ ρε φιλε Ηρακλή ζαχαρω απο αθηνα με το 250ρι το σιμ πως πηγενες δυκαβαλο και τσαντα? καυλα καυλα φιλε μου αλλα καθε περιση και νεοτερος.... οσο περνανε τα χροννια προσοπικα, θελω ανεση, τωρα θα μου πεις γαιτι πειρες lc4 τοτε... ε.... οκαγκουρας αργει ακομα να παιθανει μεσα μου :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda hornet 2009 (599cc) Airoh κάτι Ένα μηχανάκι δε (φτάνειcc)

Δημοσιεύτηκε

καλα ναι . θα μου πεις και εσυ ρε φιλε Ηρακλή ζαχαρω απο αθηνα με το 250ρι το σιμ πως πηγενες δυκαβαλο και τσαντα? καυλα καυλα φιλε μου αλλα καθε περιση και νεοτερος.... οσο περνανε τα χροννια προσοπικα, θελω ανεση, τωρα θα μου πεις γαιτι πειρες lc4 τοτε... ε.... οκαγκουρας αργει ακομα να παιθανει μεσα μου :P

το δικο σου lc4 καιει σαν αεροπλανο ομως οποτε δεν μπορεις να κανεις τα ιδια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

καυλα καυλα φιλε μου αλλα καθε περιση και νεοτερος.... οσο περνανε τα χροννια προσοπικα, θελω ανεση, τωρα θα μου πεις γαιτι πειρες lc4 τοτε... ε.... οκαγκουρας αργει ακομα να παιθανει μεσα μου :P

Ποσο εισαι δηλαδη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

https://goo.gl/maps/JKdmQGQC3t42

σου εφτιαξα μια διαδρομή με μόλις 1/4 διαδρομής εθνική κυρίως απο τον βορρά, σου αφαίρεσα και τα περισσότερα διόδια και μετά απο λάρισα κατεβαίνεις απο την παλιά εθν.οδό

βγαίνει ανετα

ξεκίνα όσο πρωί μπορείς όπως σου είπαν να έχεις παρει καλό πρωινό και θα σου μείνει αξέχαστη εμπειρία   

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

https://goo.gl/maps/JKdmQGQC3t42

σου εφτιαξα μια διαδρομή με μόλις 1/4 διαδρομής εθνική κυρίως απο τον βορρά, σου αφαίρεσα και τα περισσότερα διόδια και μετά απο λάρισα κατεβαίνεις απο την παλιά εθν.οδό

βγαίνει ανετα

ξεκίνα όσο πρωί μπορείς όπως σου είπαν να έχεις παρει καλό πρωινό και θα σου μείνει αξέχαστη εμπειρία   

ωωωωπ... τη κραταω και γω στα υποψιν :) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα