Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Dimigiou

Φευγω με την καλη μου

14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB1000R (1000cc) SHOEI NXR

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σε ολους. Επειδη η ζωη παιζει περιεργα παιχνιδια και δεν ξερεις ποτε πως τα φερνει, θπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να φυγω για δουλεια στο λονδινο στο τελος καλοκαιριου. Θελω λοιπον να παρω μαζι και τη μηχανη. Το ταξιδι θελω να γινει εμπειρια ζωης και σκεφτομαι να το κανω οδικως. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Πρεπει να κανω χαρτια απο δω ή φευγω με ελληνικες πινακιδες και ασφαλεια απο δω κανονικα και τα αλλαζω πανω? Ευχαριστω........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki dL V-strom

Δημοσιεύτηκε

Ακου μακαρι να πας στο λονδινο και να σου πανε ολα καλα αλλα μην φερεις μηχανη καλυτερα παρε αλλη εδω συμβουλη ειναι οτι θες κανε αλλα εγω σου λεω θα το μετανιωσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακου μακαρι να πας στο λονδινο και να σου πανε ολα καλα αλλα μην φερεις μηχανη καλυτερα παρε αλλη εδω συμβουλη ειναι οτι θες κανε αλλα εγω σου λεω θα το μετανιωσεις

Ο λογος? Η μηχανη εχει 10000 χιλιομετρα, Να την πουλησω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

εξαρτάτε από το ποσο καιρό θα μείνεις, εάν είναι αόριστο, μάλλον θα πρέπει να την εκτελωνίσεις, τότε πρέπει να μάθεις πόσο θα κοστίσει η εκτελώνιση δηλαδή αγγλικές πινακίδες. εάν πάλι ξέρεις οτι θα επιστρέψεις σίγουρα(θα μου πεις ποσο σίγουρος μπορεί να είναι κανείς) τότε θα πρέπει να την ξαναεκτελωνίσεις στην ελλάδα

μάθε τιμές για όλα αυτά. Όπως επίσης μάθε και τι ύψους ασφάλιστρα θα πρέπει να καταβάλεις γιατί το αγγλικό δίκαιο και νομοθεσία είναι σε άλλο οικονομικό επίπεδο και καμία σχέση με εδώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki dL V-strom

Δημοσιεύτηκε

Κρατατην Ελλαδα θα ξαναγυρισεις εστω και για διακοπες σιγουρα !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα!

Το ίδιο έκανα και εγώ για Σκωτία πέρσι, ισχύουν ακριβώς τα ίδια για όλο το Ηνωμένο Βασίλειο,

πηγαίνεις κανονικά εκεί με Ελληνικές πινακίδες και πράσινη κάρτα (ασφάλεια),

αν αποφασίσεις να μείνεις τότε βγάζεις πινακίδες εκεί, για να μην πληρώσεις εκτελωνισμό και πρόστιμο: 

α) αν η μοτοσικλέτα είναι καινούρια τότε θα πρέπει να την έχεις στη κατοχή σου για τουλάχιστον 6 μήνες και να έχει τουλάχιστον 5,000 χλμ (αν θυμάμαι καλά), διαφορετικά θα πληρώσεις για εκτελωνισμό.

β) θα πρέπει πρώτα να δηλώσεις εδώ https://www.gov.uk/government/organisations/hm-revenue-customs ότι την μοτοσικλέτα την έφερες εκεί λιγότερο από δύο εβδομάδες, αν δηλώσεις ότι ήρθες στη χώρα με αυτή πχ. πριν από τρεις εβδομάδες και δεν την έχεις δηλώσει ακόμα τότε θα πληρώσεις πρόστιμο, επίσης θα χρειαστείς να δηλώσεις το ΑΦΜ και τα υπόλοιπα στοιχεία του Έλληνα αντιπρόσωπου και το ποσό που πλήσωσες.

γ) για να σου δώσουν άδεια και πινακίδα εδώ https://www.gov.uk/browse/driving/number-plate η μοτοσικλέτα θα πρέπει να πληρή τις προδιαγραφές τους, δηλαδή να έχει καθρέφτες με καμπύλη (όχι επίπεδους), τα φώτα να στοχεύουν αριστερά στο δρόμο ή στο κέντρο και το ταχύμετρο να αναγράφει την ταχύτητα και σε μίλια, αυτά είναι τα βασικά, αν δε τα έχει η μοτοσικλέτα σου τότε πολύ απλά δεν θα σου δώσουν άδεια και πινακίδες.

δ) για να σου δώσουν Βρετανική άδεια κυκλοφορίας (V5C) θα πρέπει να έχεις μαζί σου την Ελληνική γνήσια άδεια κυκλοφορίας και το γνήσιο Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό συμόρφοσης από το όχημα ( αυτό δυστηχώς κατά τον εκτελώνισμό του οχήματος στην Ελλάδα παραμένει για πάντα στο Ελληνικό μηχανολογικό και δε στο δίνουν πίσω), σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να περάσεις από έλεγχο για να σου δώσουν έγκριση ( Minister`s Approval Certificate ). 

Όλα είναι πολύ απλά και αρκετές από τις αιτήσεις γίνονται από το διαδύκτιο εκτός φυσικά από τον έλεγχο του οχήματος.

ε) αφού τελικά πάρεις έγκριση ( κόστος 90 λίρες ), περάσεις ΚΤΕΟ εκεί ( κόστος 29 λίρες ), στη συνέχεια τα στέλνεις όλα μαζί με την γνήσια άδεια κυκλοφορίας ώστε να σου εκδόσουν δικιά τους άδεια κυκλοφορίας, λόγο Ε.Ε. μετά από αυτό η Ελληνική άδεια κυκλοφορίας παραμένει στα αρχεία τους και το όχημα διαγράφεται από την Ελλάδα, την παλιά σου πινακίδα δεν την θέλουν, είσαι όμως υποχρεωμένος να πληρώσεις ( κόστος 15 λίρες ) για να φτιάξεις την καινούρια σου πινακίδα.

Επίσης η μοτοσικλέτα θα πρέπει να είναι παλιά μέχρι 10 χρόνια, αν είναι παλαιότερη τότε έχει διαφορετικές και επιπλέον διαδικασίες.

ΥΓ. Για τέτοιου είδους διαδικασίες ζητάνε διαβατήριο, η αστυνομική ταυτότητα είναι άχρηστη αφού δεν αναγράφει με λατινικούς χαρακτήρες την αρχή  και τον τόπο έκδοσή της, κάνει μόνο για ταξίδια και τίποτα άλλο.

Αυτά τα ολίγα, επλίζω να σε βοήθησα!

Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου ευχαριστω για τον κοπο σου. Ολα καλα και αναλυτικα αλλα πως γινεται μια μηχανη που πηρα στην ελλαδα να διχνει μιλια? Χασαμε απο ημιχρονο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ από Ελλάδα το αγόρασα ,το δικό μου το ταχύμετρο αναγράφει χλμ. ενώ εσωτερικά έχει και μίλια,

δυστυχώς έτσι το θέλουν από το εργοστάσιο και δεν δέχονται τροποποιήσεις (αυτοκόλλητα από πάνω κτλ.)

Αρχικά σκεφτόμουν να έφερνα το αυτοκίνητο, αλλά δεν άξιζε το κόπο, εκτός ότι θα ήθελα έξοδα μετατροπής, αλλαγή φανάρια εμπρός, ταχύμετρο κτλ. εδώ τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα είναι πολύ φτηνά σε σύγκριση με την Ελλάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου ευχαριστω για τον κοπο σου. Ολα καλα και αναλυτικα αλλα πως γινεται μια μηχανη που πηρα στην ελλαδα να διχνει μιλια? Χασαμε απο ημιχρονο

ανοιγεις το κοντερ, περνεις μαρκαδόρο και βουαλα :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Δείχνει και μίλια μην κολλάς εκεί.

Πάντως πέρα από το ρομαντικό του πράγματος να πας εκεί με τη μοτοσυκλέτα και να πάρεις και την καλή σου(το μότο πάντα) μαζί θα έλεγα να το σκεφτείς καλά αν αξίζει μια τέτοια διαδικασία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν είναι ψηφιακό το ταχύμετρο τότε η διαδικασία είναι σχετικά απλή, σε αρκετά μοντέλα αλλάζει από χλμ. σε μίλια με συνδιασμό κάποιον πλήκτρων στο ταμπλό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 (600cc) HJC R-Pha 10+ Triumph Tiger

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σε ολους. Επειδη η ζωη παιζει περιεργα παιχνιδια και δεν ξερεις ποτε πως τα φερνει, θπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να φυγω για δουλεια στο λονδινο στο τελος καλοκαιριου. Θελω λοιπον να παρω μαζι και τη μηχανη. Το ταξιδι θελω να γινει εμπειρια ζωης και σκεφτομαι να το κανω οδικως. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Πρεπει να κανω χαρτια απο δω ή φευγω με ελληνικες πινακιδες και ασφαλεια απο δω κανονικα και τα αλλαζω πανω? Ευχαριστω........

Τλκ οντως θα το κανεις το ταξιδι? Φευγω και γω την αλλη βδομαδα για Λονδινο οδικως... :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Μην παιρνετε οχηματα μαζι σας στο εξωτερικο πηγαινετε πρωτα να δειτε αν σας αρεσει η φαση εκει! απο την παρεα που ειμασταν αγγλια οι μισοι γυρισαμε πισω..

Εγω ειχα παρει ενα φιατ πουντο με 600λιρες μονο η βενζινη για να εφερνα το δικο μου θα ηταν τοσο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 (600cc) HJC R-Pha 10+ Triumph Tiger

Δημοσιεύτηκε

Μην παιρνετε οχηματα μαζι σας στο εξωτερικο πηγαινετε πρωτα να δειτε αν σας αρεσει η φαση εκει! απο την παρεα που ειμασταν αγγλια οι μισοι γυρισαμε πισω..

Εγω ειχα παρει ενα φιατ πουντο με 600λιρες μονο η βενζινη για να εφερνα το δικο μου θα ηταν τοσο...

Εγω ειμαι ηδη 8 χρονια εκει φιλε μ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα