CafeRacer

Τελικα ειναι οι μηχανες γκομενοπαγιδες?

143 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Οδηγαω πολλα χρονια μηχανη αλλα οταν γνωριζω γκομενα παντα μα παντα στα 3 πρωτα ραντεβου παω με αμαξι...Οταν στρωσει η κατασταση τσουπ πετιεται το 2κυκλο και παραμενει μεχρι την πρωτη γκρινια οπου ερχεται παλι το 4πορτο κοκ.

Και λεω τωρα μηπως ειναι στο μυαλο μας τελικα? Και δεν μιλαω μονο για το δικο μας μυαλο αλλα και το δικο τους... Γιατι απο μακρυα οι μηχανες φαινονται ωραιες αλλα στην πραξη..

1)Ειτε φορας κρανος ειτε οχι σου χαλαει το μαλλι

2)Οι ταχυτητες και μερικες φορες και το ποδοφρενο(μιλαμε για μηχανες οχι σκουτερ) σου χαλανε τα καλα παπουτσια και αρα ειτε φορας αθλητικα ειτε φαινεσαι σαν λετσος

3)Γενικα κρυωνεις και δεν μπορεις να φορεσεις ακριβως τα ρουχα που θελεις

4)Δεν μπορεις να την "στριμωξεις" πουθενα μετα το ποτο...

5)Η γκομενα κρυωνει χαλανε τα μαλλια της και σε πολλες μηχανες με κραδασμους ή σκληρες αναρτησεις ταλαιπωρειται και δεν το θελουμε αυτο ειδικα στην αρχη

6)Αν εξαιρεσεις τα ADV(που τα γουσταρουν ολες) και οδηγας κανα SS,SM,naked τοτε μπορει να σε περασει για μηχανοβιο ή για ατομο που το παιζει μηχανοβιος και τα δυο βασανα σου(αν και ορισμενες τα γουσταρουν οποτε δεν ειναι απολυτο)

Φυσικα δεν αναφερω την περιπτωση βροχης που μου εχει καταστρεψει 1ο ραντεβου οπως επισης και τα διχρονα για ευνοητους λογους.

Αρα μηπως τελικα οι γκομενες γουσταρουν την ιδεα μιας μηχανης αλλα οχι την πραξη (αν εξαιρεσουμε τις διακοπες σε νησακι) και ισως τις ανεμελες καλοκαιρινες βολτιτσες??

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Στον άνθρωπο είναι νομίζω, άλλες τις φοβούνται και δεν ανεβαίνουν με τίποτα, άλλες με το που ακούσουν μηχανή "θα με πας μια βόλτα;".

Υπάρχουν και οι περίεργες σαν την γυναίκα μου που γουστάρουν και τους αρέσει αλλά όχι όταν έχει κρύο (δεν την αδικώ) και πάντα θα πέσει μια μπηχτή για το μαλλί/μακιγιάζ. Α και μην της πεις για εθνική, την βαριέται όσο δεν πάει!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

και υπάρχει και η κατηγορία που έχουν και αυτές μηχανή δικιά τους οπότε τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα! αλλά ποιός ο λόγος να θές να στριμώξεις στο τουτού όταν παιζει σπίτι?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

αλλά ποιός ο λόγος να θές να στριμώξεις στο τουτού όταν παιζει σπίτι?

ε στην αρχή ρε φίλε, που θα στριμώξεις; Άσε που και για να σπρώξεις, παίζει το αμάξι στην αρχή. Ενώ στη μηχανή δε σπρώχνεις..  

είναι παγίδα για γυναίκες που μάλλον δεν θα ήθελες να έχεις.

Σωστός ο barticiani

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

τι να σου πώ απο το 2007 που έχω αμάξι μια φορά χρειάστηκε μονο και αυτό γιατί ήμουν στο χωριό και δεν έπαιζει ελεύθερο σπίτι το 2009!σκέψου το είχα 2 χρόνια και δεν το είχα εγκαινιάσει! σπίτι είσαι άπλας έχεις κρεβατάρα, τραπέζι κουζίνας, πάτωμα τα πάντα όλα! γιατι να παιδεύεσαι στο αμάξι και που να τρέχεις για κατούρημα μετά! φόρτωμα και σπίτι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε το πρώτο ψιστίρι στο αμάξι παίζει ρε !

Εκτός και εσένα το πρώτο ψιστίρι ειναι αμέσως σπιτι.. :Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η μηχανή ΕΊΝΑΙ γκομενοπαγήδα..... απλά είναι οι γκομενες που γουστάρουν τρελά δύο ρόδες συνήθως καγκουρογκομενες με αντιντας αντιανεμικο κοτσο στα πλάγια κραγιόν ροζ και σωματάκι για αμαρτίες και μέχρι 19, που όταν σε βλέπουν σου λένε συνέχεια ότι θέλουν βόλτα και πάνω στην μηχανή ουρλιάζουν μετά τα 50χλμ  οι άλλες που δεν έχουν πρόβλημα οι συμβατικες γκομενες κανονικές δηλαδή που ναι μεν δεν έχουν πρόβλημα αλλά αν είχαν να διαλεξουν ανάμεσα σε αμάξι και μηχανή μάλλον πάνε για το πρωτο και οι άλλες που έχουν πάντα φτιαγμένο μαλλί που χαλάει στο μηχανάκι και για κράνος ούτε συζήτηση που κρυωνουν που δεν βολεβονται που το τακουνι δε βολεύει στο μαρσπιε και θέλουν να είναι ντιβες μέσα στο αμάξι στα ζεστά τους (μακριά) με λίγα λόγια όταν έχεις μηχανή έχεις μεγάλο μέρος από γκομενάκια που θα γουστάρουν και άλλες τόσες που δεν .... καλημέρα όμως αυτές που θέλουν γιατί οι άλλες που δεν είναι αυτές οι ξενερωτες που τρώνε την τιγανιτη πατάτα με μαχεροπηρουνο

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200 GS MV Agusta Turismo Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

:laugh:

Αδερφε η γυναικες δεν ξερουν τι θελουν και αλλαζουν γνωμη πιο γρηγορα και απο παπουτσια, ειναι γκεμενοπαγιδες οι μηχανες μεχρι να ανεβουν επανω, μετα γινονται σκοτωστρες

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ζήτω τα Μερτσεντέ τα γκάμπριολετ.......κάτσε εσύ και βάζε ακράποβιτσ να το παίζεις κάποιος :p 

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παιδες μην κολλατε σε τεχνικες λεπτομερειες.

Η μηχανη ηταν,ειναι και θα ειναι γκομενοπαγιδα !!!

Και δεν ειναι η μηχανη αυτη καθαυτη που το πετυχενει γιατι μπορει να εχεις απο παπακι 50κυβικων των 100€ μεχρι το καινουργιο ninja H2R των 30.000€

Ειναι η αισθηση ανεξαρτησιας, αλητειας, ελευθεριας που αποπνεει και αυτο ειναι που γουσταρουν, η αντισυμβατικοτητα  !

Τροποποιήθηκε από τον Salonica
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

τι να σου πώ απο το 2007 που έχω αμάξι μια φορά χρειάστηκε μονο και αυτό γιατί ήμουν στο χωριό και δεν έπαιζει ελεύθερο σπίτι το 2009!σκέψου το είχα 2 χρόνια και δεν το είχα εγκαινιάσει! σπίτι είσαι άπλας έχεις κρεβατάρα, τραπέζι κουζίνας, πάτωμα τα πάντα όλα! γιατι να παιδεύεσαι στο αμάξι και που να τρέχεις για κατούρημα μετά! φόρτωμα και σπίτι!

Δεν μένουμε όλοι μόνοι μας για να παίζει!

Βέβαια το μόνο εύκολο είναι ξενοδοχειάκι...

Και δεν ειναι η μηχανη αυτη καθαυτη που το πετυχενει γιατι μπορει να εχεις απο παπακι 50κυβικων των 100€ μεχρι το καινουργιο ninja H2R των 30.000€

Ειναι η αισθηση ανεξαρτησιας, αλητειας, ελευθεριας που αποπνεει και αυτο ειναι που γουσταρουν, η αντισυμβατικοτητα  !

H2 στα 30

Το R είναι στα 50:tongue:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
X10+WR

Για καποιες κατηγοριες γυναικων ειναι γκομενοπαγιδα. Και σιγουρα, ολες οι γυναικες εκτιμουν οτι εχεις δικο σου οχημα και εισαι ανεξαρτητος (αν η εναλλακτικη ειναι το ποδηλατο πχ).

Για μενα, θελω η κοπελα να εκτιμα το γεγονος οτι εχω διτροχο, χωρις να το θεωρει και ως κατι σημαντικο.

Τροποποιήθηκε από τον Panos1313
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna sm (125cc) airoh s5+Twist κατι δικο μου (∞cc)

Η μηχανή ΕΊΝΑΙ γκομενοπαγήδα..... απλά είναι οι γκομενες που γουστάρουν τρελά δύο ρόδες συνήθως καγκουρογκομενες με αντιντας αντιανεμικο κοτσο στα πλάγια κραγιόν ροζ και σωματάκι για αμαρτίες και μέχρι 19, που όταν σε βλέπουν σου λένε συνέχεια ότι θέλουν βόλτα και πάνω στην μηχανή ουρλιάζουν μετά τα 50χλμ 

Χαχαχα +1 

Πάντως εμένα η πρώην μου μισούσε τα μηχανάκια γιατί όλο με το μηχανάκι μου ασχολούμουν .. Και κάθε φορά που την έβαζα μετά παραπονιόταν για την διχρνονίλα :2funny:

Μετά υπάρχουν και αυτές που λένε πάμε βόλτα με το μηχανάκι αλλά το λένε μόνο για να το πούν.

Τροποποιήθηκε από τον thanos dan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 Tracer (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Ζήτω τα Μερτσεντέ τα γκάμπριολετ.......κάτσε εσύ και βάζε ακράποβιτσ να το παίζεις κάποιος :p 

:thumbsup: ακριβώς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Πλέον τα beverly/xmax,vstrom,tdm και gs ειναι γκομενοπαγίδες.

Τα άλλα τα γουστάρουν μόνο πιτσιρίκες και μπουρναζιώτισες.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 Tracer (850cc) HJC FG-17 Shinra hD-92 (1160cccc)

Δημοσιεύτηκε

Οι μηχανές ναι όντως είναι γκομενοπαγίδα, κάποιες τουλάχιστον, αλλά είναι παγίδα για γυναίκες που μάλλον δεν θα ήθελες να έχεις.

Π.χ. Xθες μάρσαρε ο @laz rbr το σαπάκι του το Honda, στο metro-mall να κάνει πράου πράου, και πέρναγαν κάτι 13χρονα και τσίριζε το ένα, αχ ξανά-κάντο αχ ξανά-κάντο. Ουστ στα διάλα καριολάκι μην έρθει το ηθών πήγαινε παίξε αλλού.

Οι μηχανές είναι γκόμενο παγίδες αφού εγώ που είμαι και πρώτο γκομενάκι, με που τις βλέπω λιώνω.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER6-N Aprilia Shiver GT (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως θαυμαζω εκεινες που καθονται συμεπιβατες και απολαμβανουν ταξιδια χιλιαδων χιλιομετρων στο εξωτερικο. Απο εκει και περα πιστευω ολες θα ανεβουν για μια 10ρια χιλιομετρα χωρις να γκρινιαξουν αρκετα. Πολλες δεν τις αδικω, δεν μπορει να κατσει κανεις ανετα σε SS, ειναι η γκαυλα του αναβατη ναι αλλα οχι του συνεπιβατη! Μια βολτα θα θελουν να την κανουν ολες, αλλα για παραπανω δυσκολα. Βεβαια να πω και εγω τον καημο μου:

-ΒΡΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ, ΒΡΕ ΧΡΥΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΜΑΞΙ. ΠΑΡΤΟ ΚΑΙ ΕΛΑ ΚΥΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΠΟΥΣ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΣΑΛΑΚΩΘΟΥΝ ΤΑ ΡΟΥΧΑ.

-ναι βρε αγαπη μου αλλα βαριεμαι να παρκαρω και να αδηγαω

-ΠΑΡΕ ΤΑΞΙ

-δεν θελω να τα δινω σε ταριφα

-ΠΑΡΕ ΤΑ ΜΕΣΑ

-βρωμανε και τα βαριεμαι

-Ε ΠΑΡΕ ΤΟΝ Μ@#$#$#$, ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΑ

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πλέον τα beverly/xmax,vstrom,tdm και gs ειναι γκομενοπαγίδες.

Τα άλλα τα γουστάρουν μόνο πιτσιρίκες και μπουρναζιώτισες.

τι μαστηγα και αυτό με τα μπεβερλι... μπροστά ο κλάριν πίσω η ντίβα ΚΑΙ ΟΙ ΔΎΟ ΜΕ ΓΥΑΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΉΛΙΟ και βόλτα. Παιδιά αν έρχεται γκομενα που δεν θέλει μηχανή χωριστε την

Δόξα τον Θεό η δικιά μου κάνει παράπονα μόνο όταν δεν το πλάγιαζω πολυ... τώρα με το κατεμ πάω αργά να μην την φοβησω και μου λέει να πάω κιαλο γιατί πάμε σαν χελώνες απλά θεά.  Έχει και α2 και θέλει να το κάνει και βόλτα τρελαίνεται! Αν το βάλει μπος άς το πάει 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV 1000S (1000cc) LS2 Aroww

Δημοσιεύτηκε

Το αυτό. Και δεν παιζει καθόλου μα καθόλου ρόλο το τη φάση είναι η γκόμενα. Την δικιά μου την γνώρισα σε κλαμπάκι και ήταν φουλ φτιαγμένη-βαμμένη και μόλις ακουσε για μηχανη ήθελε βόλτα. Και ακόμα ντυνεται σαν ντίβα και ούτε να ακούσει για αμάξι. Κ ταξίδι με 15 βαλίτσες πάλι μηχανη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom (300cc) Triumph street triple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι ερώτηση είναι αυτή ? Δε χωρά αμφισβήτηση για μένα .. 

Απλά κόψε βλεμμα σε περαστικά κορασια τα οποία βλέπουν να ξεκαβαλαει καποιος ενα οποιοδήποτε ss/ on-off / motard / cafe racer / naked και θα καταλάβεις αν είναι ή δεν είναι γκομενοπαγιδες . Νομίζω είναι ξεκαθαρο . 

Θεωρώ ότι το βλέπουν σαν γόητρο ή τέλος πάντων σαν κάτι ξεχωριστό για έναν άντρα να έχει την μηχαναρα του , τον εξοπλισμό του τον σενιε και να γυρναει όλη την Ελλάδα . 

Με τα μαρσαρισματα εντυπωσιαζονται μόνο τα 13χρονα και τα καγκουρακια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC29 (399cc) AGV K3 πριονωτό Honda για κρατητήριο (>600cc)

Δημοσιεύτηκε

Άμα δεν ξέρει να αλλάζει μπουζί η γκόμενα δεν έχει γλύκα

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

Οδηγαω πολλα χρονια μηχανη αλλα οταν γνωριζω γκομενα παντα μα παντα στα 3 πρωτα ραντεβου παω με αμαξι...Οταν στρωσει η κατασταση τσουπ πετιεται το 2κυκλο και παραμενει μεχρι την πρωτη γκρινια οπου ερχεται παλι το 4πορτο κοκ.

Και λεω τωρα μηπως ειναι στο μυαλο μας τελικα? Και δεν μιλαω μονο για το δικο μας μυαλο αλλα και το δικο τους... Γιατι απο μακρυα οι μηχανες φαινονται ωραιες αλλα στην πραξη..

1)Ειτε φορας κρανος ειτε οχι σου χαλαει το μαλλι

2)Οι ταχυτητες και μερικες φορες και το ποδοφρενο(μιλαμε για μηχανες οχι σκουτερ) σου χαλανε τα καλα παπουτσια και αρα ειτε φορας αθλητικα ειτε φαινεσαι σαν λετσος

3)Γενικα κρυωνεις και δεν μπορεις να φορεσεις ακριβως τα ρουχα που θελεις

4)Δεν μπορεις να την "στριμωξεις" πουθενα μετα το ποτο...

5)Η γκομενα κρυωνει χαλανε τα μαλλια της και σε πολλες μηχανες με κραδασμους ή σκληρες αναρτησεις ταλαιπωρειται και δεν το θελουμε αυτο ειδικα στην αρχη

6)Αν εξαιρεσεις τα ADV(που τα γουσταρουν ολες) και οδηγας κανα SS,SM,naked τοτε μπορει να σε περασει για μηχανοβιο ή για ατομο που το παιζει μηχανοβιος και τα δυο βασανα σου(αν και ορισμενες τα γουσταρουν οποτε δεν ειναι απολυτο)

Φυσικα δεν αναφερω την περιπτωση βροχης που μου εχει καταστρεψει 1ο ραντεβου οπως επισης και τα διχρονα για ευνοητους λογους.

Αρα μηπως τελικα οι γκομενες γουσταρουν την ιδεα μιας μηχανης αλλα οχι την πραξη (αν εξαιρεσουμε τις διακοπες σε νησακι) και ισως τις ανεμελες καλοκαιρινες βολτιτσες??

Δε μας απασχολει τι γουσταρουν.Αν εμεις γουσταρουμε αυτο αρκει.Αν δεν αρεσει στην οποιαδηποτε ειναι απολυτα σεβαστο και μπορει να βρει καποιον με τον οποιον ταιριαζει καλυτερα.

Διαφωνω καθετως με το να δειξεις κατι αλλο απο αυτο που εισαι για τρια ραντεβου.Αν της αρεσεις θα βρει τροπους να ειναι μαζι σου.Με το να ψιλοκοροιδεψεις απλα κερδιζεις χρονο οπως σωστα ειδες και μετα κανεις παλι πισω εσυ για να την κρατησεις.Μεγα λαθος φυσικα το οποιο θα πληρωσεις ακριβα αργα η γρηγορα.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR200 Loreal CR500

Δημοσιεύτηκε

ειμαι 22 και μετα απο 115-125 κοράσια ποικίλων ηλικιών, εμπειριών, μόρφωσης και εθνικοτήτων, στο κομμάτι γυνη-μηχανη κατεληξα στις παρακάτω 3 περιπτώσεις:

1) 0-2 ανεκτές βόλτες μαξ. Η γνωστη ντιβούλα που προτιμα αμαξι. Θα σου πει "θελω να ρθεις με αμαξι" "οχι παλι τη μηχανηηηη" κλπ. Μολις φανερωσε το χαρακτηρα της. Απαιτει πολλα με αυταρχικό τρόπο και σε αλλα θεματα. Αποψη μου μην μπλεξεις σοβαρα. Περνα καλα απλως.

2)Η "προτιμω αμαξι" αλλα αν δε μπορεις δε πειραζει ελα με τη μηχανη. Η "οτι σε βολευει" . Δειχνει πολλα για το πως σε βλεπει, σχεσου. Κρατα τη.

3) Η "μηχανη ολε γιουπι δωσεεεε". το οποιο παραμενει και μετα τις 3 -5 βολτες. Ειναι τρελη. Στο υπογραφω. Your bed your choice απο μενα για αυτες

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα