niexa

Γυναικες οδηγοι...

43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ER6n Suzuki GSXR 600 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα και απο εμενα.Το θεμα το ανοιγω εδω γιατι δεν ξερω αν αρμοζει σε καποια αλλη κατηγορια.Μετα απο σχεδον ενα χρονο με μηχανη με εχουν τρακαρει μια φορα και μεσα στον τελευταιο μηνα κοντεψαν να με σκοτωσουν γυναικες και μαλιστα με παιδια στο πισω καθισμα.Η μια απλα ξεπαρκαρε μπροστα απο φορτηγο κ βγηκε και η αλλη σημερα απλα βγηκε απο στοπ σε λεωφορο.Και τις δυο φορες ευτυχως ειχα χωρο και περασα διπλα τους και φυσικα καθολη την διαρκεια φρεναρισματος-κορναρισματος ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΝ ΔΕΞΙΑ για να περασω.Η σημερινη μου γλιτωσε λιγο πριν μπω μεσα στο παραθυρο με την μηχανη και την στραγγαλισω.Η αστυνομια μπορει να κανει κατι σε αυτες τις περιπτωσεις?Η απλα θα μου πουν απο την στιγμη που δεν εγινε τρακα ή δεν εχεις μαρτυρες δεν μπορουμε να της κανουμε τιποτα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μη σου τυχει......αμα τυχει χεστα...ειτε γυναικας ειτε αντρας.

Αμυντικη οδηγηση και αναμονη της μ@λ@κι@ς......

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γενικα ρε παιδι μου σαν μεσος ορος ειναι πολυ ατσουμπαλες,προκλητικες πολλες φορες και εκδικητικες!

αν πας απο διπλα τους και λιγο μπροστα εχουνε μια ταση οι περισσοτερες να κολανε τον μπροστινο τους ετσι ρε παιδι μου για να μην χωθεις για να σε δυσκολεψουνε και μολις αναψει πρασινο κατευθειαν κολλητα με τον μπροστινο μην τυχη και μπεις και δεν μπορουνε να κοιμηθουνε το βραδυ:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xmax (250cc) n86 KTM smcR (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Η αληθεια ειναι οτι δεν προσέχουν οσο εμας, περισσοτερες φορες πηγα να τρακάρω με γυναίκα παρα καποιον αλλο. το 25% αντρες και το υπολοιπο γυναικες. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει μηπως ειναι αγχωμενες οι περισσοτερες κατα την οδήγηση μηπως φανε κραξιμο η απλα επιδη βρίσκονται στο αμαξι νιωθουν ασφάλεια και χέζονται για τα μηχανακια ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχει να κάνει με το αντρας/γυναίκα. Εχει να κάνει με το κατά πόσο είσαι συγκεντρωμένος στο δρόμο και στην οδήγηση σου εκείνη τη στιγμή. 

Εγω φοβάμαι περισσότερο του μπαρμπάδες λόγω α) μειωμένης αντίληψης και αντανακλαστιών β) νοοτροπίας, έχουν μείνει στην Αθήνα που είχε όλα και όλα 34 αμάξια και κάναν ότι ήθελαν στο δρόμο. 

2οι έρχονται οι κάγκουρες........είναι να τους σπασεις τα γόνατα ώρες ώρες να μην ξαναπιάσουν τιμόνι στα χέρια ποτε 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε όλους τυχαίνουν αντίστοιχα περιστατικά δυστυχώς και σε καθημερινή βάση.Πριν από 3-4 ώρες και σε απόσταση 30 μέτρων από το σπίτι μου,έχοντας μόλις ξεκινήσει με τη μηχανή,βγαίνει από αριστερά μου παππούς έχοντας κρεμασμένα σαν τσαμπιά δύο πιτσιρίκια πάνω στο παπί, χωρίς καν να κοιτάξει και μάλιστα εκείνη την ώρα τους μιλούσε με ύφος,πιθανότατα για να κάτσουν φρόνιμα και να μη φωνάζουν ή να μη μετακινούνται πάνω στη σέλα, δεν ξέρω τι σκατά τους έλεγε.Του κορνάρω και σταμάτησε λίγο πιο πάνω νομίζοντας ότι γνωριζόμαστε,δεν κατάλαβε καν ότι γ@μησε την προτεραιότητα και ότι αν δεν ήξερα πόσο πατημένοι περνάνε από το συγκεκριμένο στενό  και πήγαινα με 30-40 χλμ χωρίς να σταματήσω,τα αποτελέσματα ποιος ξέρει ποια θα ήταν,δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.Εννοείται ξεκράνωτοι και οι τρεις.

Δεν υπάρχει(ούτε υπήρξε ποτέ) προτεραιότητα για κανένα δίτροχο,απαράβατος άγραφος νόμος.

Δε συμφωνώ με τα σεξιστικά σχόλια...στραβή μπορεί να τύχει οπουδήποτε και από οποιονδήποτε/οποιαδήποτε.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε όλους τυχαίνουν αντίστοιχα περιστατικά δυστυχώς και σε καθημερινή βάση.Πριν από 3-4 ώρες και σε απόσταση 30 μέτρων από το σπίτι μου,έχοντας μόλις ξεκινήσει με τη μηχανή,βγαίνει από αριστερά μου παππούς έχοντας κρεμασμένα σαν τσαμπιά δύο πιτσιρίκια πάνω στο παπί, χωρίς καν να κοιτάξει και μάλιστα εκείνη την ώρα τους μιλούσε με ύφος,πιθανότατα για να κάτσουν φρόνιμα και να μη φωνάζουν ή να μη μετακινούνται πάνω στη σέλα, δεν ξέρω τι σκατά τους έλεγε.Του κορνάρω και σταμάτησε λίγο πιο πάνω νομίζοντας ότι γνωριζόμαστε, με βλέπει και μου λέει " Ε ψηλέ , πάρε GS να σωθείς κι εσύ και οι υπόλοιποι ". 

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Όντως η στραβή θα έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις, το θέμα είναι να είσαι εσύ όσο πιο συγκεντρωμένος μπορείς και σε μέγιστη εγρήγορση για να προβλέπεις την στραβή που έρχεται κατά πάνω σου.  Σήμερα πηγαίνοντας για το σπίτι δικαβαλο μέσα στην βροχή βλέπω μια που ξεπετάγεται σιγά σιγά από ένα κόκκινο την κορνάρω σταματάω μπροστά τις και αρχίζω τον εξάψαλμο και αντί να παραδεχτεί την μ@λ@κια της πήγε να βγει και από πάνω. Θυμάμαι παλαιοτέρα μια που βγήκε από στοπ σταμάτησα με ότι μπορούσα και όταν της είπα να προσέχει μου απάντησε με ύφος, ότι αφού δεν έγινε τίποτα τι νευριάζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xmax (250cc) n86 KTM smcR (690cc)

Το σχολιο μου δεν ηταν σεξιστικο με την κακια έννοια απλα παρατηρητικό. ειτε ειναι γυναίκα ειτε αντρας ειναι το ιδιο... παρολα αυτα η γυναικα σκεφτεται διαφορετικα απο τον αντρα, αυτο εχουν δείξει ερευνες, χρησιμοποιουν διαφορετικα τμηματα του εγκεφαλου ποιο πολυ απο τους αντρες και αυτο ισως επηρεάζει και τον τρόπο που οδηγούν, λεω γω.

Τροποποιήθηκε από τον S*izo_Vn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω τι λέτε εγώ θέλω μια κοκκινομάλα με δερμάτινα πάνω σε gsxr και ας οδηγάει και σάν τρελή. Αν με τράκάρει τέτοιο μώρό θα της λάνω και δώρο χαχα

Τροποποιήθηκε από τον hraklis
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

6dd797bc6a74c797a2cf7f4c0a2ac273.jpg

:_devil: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξερω τι λενε οι ερευνες παντως εμενα απο οταν επιασαν οι ζεστες εχω κινδυνεψει 3 φορες απο γυναικα και μια φορα απο παπου. Υπαρχουν γυναικες που οδηγανε παρα πολυ καλα οπως επισης και αντρες που δεν ξενοκοιτανε εξαιρεσεις και τα 2 αλλα υπαρχουν...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξερω τι λενε οι ερευνες παντως εμενα απο οταν επιασαν οι ζεστες εχω κινδυνεψει 3 φορες απο γυναικα

Και εγώ.......μα οι πο#@%#%τάνες ρούχα είναι αυτά που φοράνε????? Target fixation στο κωλομέρι και άντε να μην τρακάρεις ! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Μερικές απο τις κατηγορίες οδηγών που θα κατηγορηθούν σε συζητήσεις:
γυναίκες οδηγοί, μην σου τύχει...
γέροι οδηγοί, εκεί να δεις...
γριές οδηγοί, ω καλά είσαι...
ταξιτζήδες, όπου να'ναι, ότι να'ναι...
ντιλιβεράδες, καθρέφτες με τη σέσουλα και αναποδα σε μονοδρομο...
φορτηγατζίδες, στα @ρχιδια τους αν εχουν κλεισει το δρομο...
κυρίες απο το κολωνάκι με ψώνια, αφού δεν το έχεις κυρία μου άστο το ριμάδι...
πιτσιρίκια καγκούρια, ρε θα μας σκοτώσουν αυτοί...
οι τύποι "παντελίδης" με τη μουσική, το γυαλί, τα γένια και το χέρι να κρέμεται έξω απο το παράθυρο, κατούρα και λίγο στη λωρίδα σου ρε φίλε...
κλπκλπκλπ...
Η λίστα δεν τελείωνει και ανάλογα με την εκάστοτε συζήτηση θα στοχοποιηθεί η κάθε κατηγορία σαν "την χειρότερη όλων". Αν το σκαλίσουμε λίγο σε μεγαλύτερη κλίμακα θα δούμε πως τελικά δεν υπάρχει κατηγορία η οποία να είναι ασφαλής... ΌΛΟΙ ειναι επικίνδυνοι, ΟΛΟΙ είναι απρόσεκτοι, ΌΛΟΙ είναι "οι χειρότεροι" και ΌΛΟΙ θα σου την κάνουν... μήπως οπότε δεν είναι, η γυναίκα, η γιαγιά, ο ταξιτζής, αλλά απλά "οι άνθρωποι"?

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) AGV K3 BMW S1000RR (999cc)

οταν ειχα προτοβγαλει το διπλωμα και καταλαβενετε ημουν ακομα αρχαριος (ακομα ειμαι απλα τοτε ακομα πιο πολυ)

1.ανεβαινω διασταυρωση μονης λωριδας,εχω πρασιναρα την οποια βλεπω  απο πολυ πριν (κ ειχα ακομα καθαρο πρασινο οταν περασα) οταν κοντευα στη διασταυρωση (διασταυρωνετε με δρομο διπλης διελευσης) μια κ@##$% απο δεξια στριβει στο δρομο που ερχομαι ενω εχει και αυτη φαναρι κατακοκκινο....δε σταματησε καν,δεν εκοψε καν για τη στροφη εγω δε πλακωθηκα στα φρενα αλλα εκοψα...λιγα μετρα στο επομενο φαναρι παω διπλα για να πεσει η χριστοπαναγια...σταματαω,την κοιταω...δε γυρναει....μαρσαρω σχεδον κοφτες,γυρναει κατεβαζει το παραθυρο...γυναικα οδηγος με ακουστικα και τερμα μουσικη στα ακουστικα που την ακουγα μεχρι κ εγω πανω στο παπι...μ λεει θες κατι?ε εκει εφυγε το καντηλι για να μη τα πολυλογω και εφυγα και εγω...κ@ριες...

2.σε ησυχο δρομο μαζι με φιλο,αυτος λιγα μετρα μπροστα με παπι περναει δρομο που διασταυρωνετε με εναν π εχει στοπ κ παω να περασω και εγω...μια κ@ρια που λετε κοβει στο στοπ για τον φιλο μ αλλα οταν παω να περασω εγω συνεχιζει,κορναρω και φρεναρει τελευταια στιγμη (50cm πο το ποδι μ οχι με μεζουρα αλλα στο περιπου....)ανοιγω το κρανος της φωναζω "εισαι σοβαρη το κερατο μου πρωι πρωι;" με κοιταει με ενα υφος 'ελα ενταξει φυγε απο τη μεση τωρα' ε εκει τα πειρα κ φωναξα "α σα να μη τρεχει τιποτα γαμω το κερατο μου που θα μ εκοβες τα ποδια επειδη εισαι γυδι" και καποιος απο καποιο μπαλκονι φωναξε "ελα μωρε δεν εγινε και τιποτα και μετα εφυγα"

3.αυτο το περιστατικο ισως ειναι για γελια...παλι σε δρομο που διασταυρωνετε με στοπ βλεπω απο μακρια γκολφακι να περιμενει στο στοπ,κοιταω καθρευτες δε βλεπω κανεναν πισω λεω ας κανω την καλη πραξη,κοβω και της κανω νοημα να βγει........βγαινει φτανει λιγο πιο μπροστα και της σβηνει...το βαζει μπροστα της  προχωραει λιγο της σβηνει,τριτη φορα το βαζει μπροτα και της ξανασβηνει ενω πλεον εχει βγει εντελως μεσα στη μεση του δρομου και εγω πλεον εχω σταματησει κ περιμενω...λογικα την αγχωσα κ η κοπελα εκανε συνεχεια νοημα συγνωμη,οποτε εφυγα δινοντας ενα thumps up ;)

δεν ξερω τι λέτε εγώ θέλω μια κοκκινομάλα με δερμάτινα πάνω σε gsxr και ας οδηγάει και σάν τρελή. Αν με τράκάρει τέτοιο μώρό θα της λάνω και δώρο χαχα

πετυχα ηλιουπολεως κοκκινομαλα δερματινo μπουφαν,φορμα και ροζ παπουτσακι :3 σε kawasaki er6n το οποιο ηταν μαυρο με μπορντο σκελετο και μπροντο μανετες....δεν ξερω αν κατω απο το κρανος η γκομενα ηταν γαριδα παντως την ερωτευτικα XD

Τροποποιήθηκε από τον DarkLegend

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Μελέτες υπάρχουν που δείχνουν ότι υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φίλων για το πως αντιλαμβάνονται τον κόσμο όπως ότι οι γυναίκες στον Μ.Ο. τους δεν έχουν καλή αντίληψη του χώρου, αλλά καλύτερη αντίληψη του χρώματος & της οσμής από εμάς.

Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις...

Αυτό σε συνδυασμό με την απουσία προσοχής στον δρόμο κάνει τα πράγματα πιο επικίνδυνα.

Πιστεύω πάντως ότι αν έχεις επίγνωση των ορίων σου, την πλήρη προσοχή σου στον δρόμο, και αναλαμβάνεις πλήρως την ευθύνη του εαυτού σου (τα περισσότερα στραβά ξεκινάνε από αυτό), τότε δεν αποτελείς κίνδυνο για τον εαυτό σου και για τους άλλους...

Αλλά σημασία δεν έχουν οι άλλοι, οι ικανότητες τους, και η μαλακία που τους δέρνει αλλά τι κάνεις ΕΣΥ για να παραμείνεις όρθιος...

Αν περιμένεις να σε προσέξουν, να κάνουν ο,τι ορίζει ο Κ.Ο.Κ., να μοιράζονται υπεύθυνα το οδικό δίκτυο, απλά... έχασες.

Σε όλο αυτό που περιγράφεται εδώ πέρα θα έπρεπε να αναρωτηθεί κανείς τι λάθος κάνει ο ίδιος, όχι μόνο οι άλλοι...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Μην πιάνετε μεμονωμένα παραδείγματα του στυλ 'μια κάργια μίλαγε στο κινητό' κλπ κλπ.

Η ουσία είναι ότι τις πιο πολλές φορές έχουμε κινδυνέψει από άντρες και όχι από γυναίκες.Οι τελευταίες στο 99,999% δεν περνάνε ποτέ με κόκκινο και ούτε έχουν τη μαγκιά ότι είναι οι άρχοντες του δρόμου και όλοι οι άλλοι μυρμήγκια.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Ναι αλλα πεταγονται απο στοπ, αλλαζουν λωριδα χωρις να κοιτανε καθρεπτη,σταματανε σε πορτοκαλι, ξεπαρκαρουν χωρις φλας/καθρεπτη και γενικα ειναι πολυ πιο απροβλεπτες απο τον μ@λ@κ@ αρχοντα του δρομου που φαινεται απο μακρυα ακριβως ποια μλκια θα κανει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Ο "άρχοντας του δρόμου" ξέρει να οδηγεί με καθρεπτες φλας κλπ κλπ αλλα επιλέγει να μην το κάνει.

Οι γυναίκες έχουν άγνοια τι και πως

Αυτή είναι η κύρια διαφορά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γυναίκα στο τιμόνι, ο χάρος σε ζυγώνει!

:tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδες.... οντος οι γυναικες ειναι πολυ κακές οδηγοι..... ερευνες εδειξαν οτι οι γυναικες λογο τροπου λειτουργειας του εγκεφαλου τους..... δεν μπορουν να υπολογησουν σωστα τον ογκο του ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ αλλα με τα δικυκλα τα πανε σχετικα καλα.... ιδιακ αν πατε σε νησια ολες παπια και μηκρες μηχανες οδηγανε και μια χαρα..... ρε παιδες μιας κα ιτο λεμε εδω..... οποιος κατεβαινει ριμπας η γενικα σε καγκουρονυχτες εχει κανεις πετυχει γομενα με μηχανη να σκαει ροδα εντα και μπερναουτ αναρωτιεμαι?\

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

....εχει κανείς τα καραμπαλίκια να πει στη δικίά του "Ισα μωρή σαλούφα που θες να οδηγήσεις κιόλας.....ασχετη παλιοκουλάσι κάνε στην μπάντα! " .......???? :_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Ακολουθεί σεξιστικό ανέκδοτο:

-Ένας άντρας και μια γυναίκα τρακάρουν, ποιός φταίει;

-Σίγουρα ο άντρας, δεν έχει καμία δουλειά να οδηγεί στη κουζίνα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Στην ουσία του θέματος απλά πρέπει συνέχεια να θυμάσαι ότι :

α) δεν έχεις, ως μηχανή, ποτέ προτεραιότητα. Ποτέ.
β) όλοι όσοι κινούνται και βρίσκονται στο δρόμο είναι δυνητικοί δολοφόνοι σου (ΙΧ, πεζοί, γάτες, σκύλοι, περιοδικά στο οδόστρωμα κτλ κτλ)
γ) θες και τύχη

βασικά αυτό που λέμε είναι πρόσεχε κι άλλο :tongue:

Στο μη ουσιαστικό κομμάτι το θέματος. Ναι οι γυναίκες οδηγοί είναι κατά μέσο όρο χειρότερες από τους άνδρες. Πολλές είναι τελείως άνιωθες.

Όμως παρόλη την ασχετοσύνη τους προκαλούν πολύ λιγότερα ατυχήματα από τους άνδρες κατά μέσο όρο πάλι. Και ο λόγος είναι ότι δεν παίρνουν τόσα ρίσκα...αυτό για τους όσους λένε ότι η ικανότητα σου δίνει το ελεύθερο (ηθικά) να κάνεις το δρόμο πίστα.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πετυχα ηλιουπολεως κοκκινομαλα δερματινo μπουφαν,φορμα και ροζ παπουτσακι :3 σε kawasaki er6n το οποιο ηταν μαυρο με μπορντο σκελετο και μπροντο μανετες....δεν ξερω αν κατω απο το κρανος η γκομενα ηταν γαριδα παντως την ερωτευτικα XD

ρε φιλε γαριδα θα ηταν γιατι για να είδες τόσες λεπτομέριες στην φωτό μαλλον δέν είχε κάτι να σου τραβήξει το βλέμα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα