lavazutra

Revalving και ελατήρια αμορτισέρ

36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

αναλυτικα να σε πω περιπου τιμοκαταλογο...

120 ευρα κανει ελατηριο πισω ...120 μπροστα ...120 σερβις μπροστα ,80-100 πισω ...ενα 100 ρηβαλβιν μπρος αλλο τοσο πισω ...με τα βαλε βγαλε ...

Το πισω μου δεν επισκευάζεται πάει για αλλαγή.

Οπότε ένα 550 για κάνα κίτ φουλ αμορτισερ πίσω και ελατήρια λάδια το μπροστινο είναι το μίνιμουμ (πχ hyperpro streetbox). Το 700 ήταν τυχαίο νούμερο αλλά δεν απεχει από την πραγματικότητα για κάτι πιο καλο στο πισινο τουλάχιστον σε καινούργιο....που βγαινει μία ή άλλη για επισκευή του παλιού. 

Αυτά πριν σκάσω ένα σκασμό λεφτά να το μαζέψω απο την παραλίγο κλοπή.....τώρα το αφήνω βάρκα και γουστάρω 

Οσο αφορα τα ΤΕΒΕ κ τα εργαλεια....και άλλοι ειχαμε/εχουμε μπλοκάκι και ξέρουμε....αστο τα κερατιάτικα τα πληρώνουμε αβερτα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το ''εγω που θα αφήσω την μηχανή λυμμένη'' δεν ισχύει μόνο για εσένα, ισχύει ΚΑΙ για το συνεργείο που θα την πάς. Όσο χρειαστεί να φτιαχτεί η ανάρτηση, το συνεργείο θα έχει μια μηχανή λυμμένη, αμετακίνητη μέσα στο μαγαζί.

Το βάλε-βγάλε αναρτήσεις, κάνει ''10' δουλειά με δυναμόκλειδο'' μόνο όταν τα γράφουμε στα φόρουμ. Πήγαινε λύσε, και δες πόσα λεπτά κάνει. Α πλήρωσε btw και ΤΕΒΕ, ενοίκιο, ΔΕΗ, εργαλεία, εξοπλισμό, υπαλλήλους κ.ο.κ. και μετά άμα θες χάριζε 10λεπτα για τα μάτια των άλλων.

Αλλά και τεράστιο χώρο να έχει το συνεργείο, και 10' δουλειά να είναι, ο άνθρωπος έχει συνεργείο. Δεν έχει κοινωνικό φιλανθρωπικό ίδρυμα. Κάνει δουλειά εκεί για να ζήσει. Όχι για να λύνει-δένει στο τζάμπα τις μηχανές.

Συγκεντρωθείτε λίγο τι γράφετε, μην σκέφτεστε εγωκεντρικά, σκεφτείτε δλδ και την θέση των άλλων.

to δεκα λεπτα δεν το βγαζω απο το μυαλο μου ...ουτε ειναι τι γραφω στα φορουμ ...μονος μου λυνω σερβιριζω το μπροστα ...συνηθως μιλαμε για τεσσερις βιδες στις μποτες ...αξονα...και τεσσερις απο τις δαγκανες...και δυο του οδηγου απο το σωληνακι...και τεσσερις εως 5 βιδες ,αναλογα μ το ποσες εχει η κατω τιμονοπλακα ,βιδες απο την καθε πλευρα...επιστημη  εεεε?

και στη τελικη ΔΕΝ ΜΕ νοιαζει που  θα αφησει τη μηχανη ...μπορει ?καλως δεν μπορει ?παλι καλως ,καποιος αλλος μπορει ...

και σου ξαναλεω ..δεν με πειραζει τοσο το ''φιλε δεν εχω χωρο ,φερτο λυμμενο''   με νοιαζει το  ''φιλε αν δεν το φερεις λυμμενο , θα σου χρεωσω παρκιν''

και στη τελικη ...γεωργακοπουλος δεν σε χρεωνει χωρο ...παρασκευας δεν σε χρεωνει χωρο ...φραφεις λοιπον στα τετοια σου αυτον που σε χρεωνει χωρο ...

Τροποποιήθηκε από τον nikolakiss
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1....εισαι κομματάκι γύφτος...αντι για 800 θα βγάλεις 850...γου και αου....σώθηκες

Από τα 800 που λες ότι θα χρεώσει, είναι όλα κέρδος; Άσε την εργασία, τις αναρτήσεις και τα ανταλλακτικά τσάμπα τα παίρνει;  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κολλήσατε με τα νούμερα.....

Δεν έχω κάτι με το εν λογω μαγαζί για εξηγηθώ ίσα ίσα το αντίθετο, απλά δεν συμβαδίζω με κάποιες από τις τακτικές του, τιποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Για τα έξοδα μπορώ να σου πω πολλά πράγματα για πολλά είδη επιχειρήσεων λόγω της δουλειάς μου. Δεν υφίσταται επιχείρηση που να μην βγάζει κέρδρος από τα εμπορεύματα της.....δεν....αν το κάνει αυτό στο 6-12μηνο έβαλε λουκέτο. Και καλά κάνει και βγάζει είναι απολύτως λόγικό. Δεν έγραψα πουθενά ότι θα τα πάρει τσάμπα ή να τα χαρίζει στον κόσμο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε

Στα του ρηβαλβιν... Αναμφίβολα θα θέλει άλλο σετ απ... Αλλά αν δεν υπάρχει έτοιμη δοκιμασμένη συνταγή,θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σερβισακι... Να εξαντλήσεις τις ρυθμίσεις και μετά να πας ,όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου και να κάνεις ένα ρηβαλβιν , δίνοντας εσύ κατευθύνσεις ...

Το οποίο ουσιαστικά είναι το 40% ενός σωστού ρηβαλβιν... Οι υποδείξεις του αναβατη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τα μηχανακια 1000% τα λυνει ο μαστορας παντως και οχι ο k-shock.
Το εχω δει με τα ματια μου.

Parking επισης στο μαστορα γινεται, εκτος απο κατι λιγα που παιζουν εξω απο το (παρα πολυ μικρο)μαγαζι.
Λογικα ειναι αυτα που το αφηνουν εκει για να τα παει ο ιδιος στο μαστορα.

Ο Γεωργακοπουλος ειναι μαστορας οχι αναρτησαδικο. Διαφορετικη φαση.
Επισης εχω την εντυπωση οτι ειναι ακριβοτερος.
Ο Παρασκευας δε ξερω.

Απο 'κει και περα οπως τη βρισκει ο καθενας.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

To μπροστά με ελατήρια και λαδάκια θα είναι κομπλε (έχω αλλάξει ήδη μια φορά λάδια και τα τσιμουχάκια / γλύστρες) δεν θέλει revalving ακομα.

Το πίσω....να δώσω 150 ευρα για ελατήριο από την στιγμή που γνωρίζω ότι η ανάρτηση ειναι στα τελευταία της και δεν επιδέχεται επιδιόρθωση/service...είναι κλειστή η ρημάδα...κρίμα δεν είναι?

Τα πιο φτηνά που είναι για πίσω είναι είτε YSS με ότι ελατήριο θέλω μπροστά (max 450 όλα μαζί για αγορα) ή μετά kit hyperpro streetbox που παιζει 500-550 η αγορά..

Αλλά όπως είπα και παραπάνω...δεν πάιζει σάλιο....θέλει και το focus service...έρχεται το μωρό....ήρθε η ΔΕΗ....γενικά πολλά λεφτα :p Θα παίρνω το Versys για βαρκάδες

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

capture2.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα φίλοι μου.
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες τις ομάδες /club που μου επιτρέπουν τα κατά καιρούς ενημερωτικά post. Το σημερινό αφορά όλα τα δίκυκλα μηδενός εξαιρουμένου. 
Όλα τα αμορτισέρ παντως τύπου σχεδιάζονται κατόπιν μελέτης και προσαρμόζονται τα ανάλογα εξαρτήματα ιδανικά για κάθε μότο. 
Κι έρχομαι τώρα στο θέμα που πολλούς από εσάς βασανίζει...
ΤΙ ΕΛΑΤΉΡΙΟ ΝΑ ΒΆΛΩ ΣΤΗ Μηχανή ΜΟΥ.????
Και απαντώ....
ΚΑΝΈΝΑ.!!!!

Το μαμά είναι το ποιο ιδανικό πιστέψτε με....
Μόνο αν είσαι υπέρβαρος σαν άτομο πάνω από 120 κιλά θα μπείτε σε μια τέτοια διαδικασία αλλά και πάλι εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.
Όσοι έχετε κάνει αλλαγή ελατηρίων πίσω είναι αλήθεια ότι αισθάνεστε ότι έχετε καλύτερη ανάρτηση. Στην πραγματικότητα είναι ψευδαίσθηση. Γιατί αυτό ισχύει μόνο όταν είστε με δύο άτομα να νιώθετε πιο σταθερή την ανάρτηση αλλά είναι καλύτερα να ρωτήσετε τον πίσω τι τραβάει σε κάθε λακκούβα και αυτό γιατί ο πίσω αναβάτης αντικαθιστά την απόσβεση που δεν επαρκεί για το σκληρότερο ελατήριο που έχετε τοποθετήσει. Ενώ εσείς νιώθετε άνετα ο πίσω αναβάτης απορροφά όλους τους κραδασμούς λόγω της θέσης που κάθεται. Αν αυτό εσείς το λέτε ανάρτηση τότε πάω πάσο στην πραγματικότητα το πρόβλημά σας δεν είναι το ελατήριο αλλά οι κακοί υδραυλικοί ή πεσμένη υδραυλικοί του αμορτισέρ.

Η απόσβεση που έχει ρυθμιστεί για το αμορτισέρ είναι για το εργοστασιακό ελατήριο. Όταν τοποθετείτε ένα ελατήριο πιο σκληρό δεν επαρκεί η απόσβεση. Οπότε το λάθος είναι διπλάσιο κανένα ελατήριο δεν μπορεί να σταματήσει την κρούση. Στην κρούση το ελατήριο δέχεται πλασματικό φορτίο με αποτέλεσμα τα κιλά της επιστροφής να είναι τετραπλάσια από όσα έχει να επιστρέψει. Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι έτσι κι αλλιώς είτε θέλετε να βάλετε ελατήριο είτε θέλετε να κρατήσετε το δικό του στην απόσβεση θα επικεντρωθείτε. Για να δείτε αν το ελατήριο σας έχει πρόβλημα βάλτε τα κιλά που θέλετε πάνω στην μοτοσικλέτα χωρίς να κινήστε και μετρήστε το σαγκ.

Με τη διάρκεια του χρόνου και τη χρήση του αμορτισέρ το λάδι εσωτερικά αλλοιώνεται και παύει να έχει την ίδια υδραυλική που είχε όταν ήταν καινούργιο. Αυτό για όσους απορούν πως στην αρχή το αμορτισέρ ήταν μία χαρά και τώρα πια δεν τους καλύπτει πιστέψτε με δεν φταίει το ελατήριο και επαναλαμβάνω φταίει η υδραυλική του που το αφήνει να ταλαντεύεται περισσότερο από όσο πρέπει. θα το πω χίλιες φορές μέχρι να το καταλάβετε κάντε επισκευή στο αμορτισέρ και αφού διαπιστώσετε ότι έχετε πρόβλημα σανγκ μόνο τότε θα βάλετε ελατήριο που θα έχετε και τη σωστή απόσβεση για να το συγκρατεί στην επαναφορά ούτως ώστε να μην δέχεστε εκτίναξη στην επιστροφή.

Ότι λέω ισχύει και για μπροστά και για πίσω ανάρτηση και επανέρχομαι στο ότι άτομα έως 100 κιλά για κανένα λόγο δεν πρέπει να κάνουν αντικατάσταση ελατηρίου εκτός αν υπερβαίνουν το ωφέλιμο φορτίο της μοτοσικλέτας πράγμα που αναγράφεται στο βιβλιαράκι οδηγιών χρήσεως. Όλα τα οχήματα έχουν όριο ωφέλιμου φορτίου. Μπορείτε εύκολα να το βρείτε και να κάνετε τη δική σας διαπίστωση. Να είστε όλοι καλά να έχετε καλό καλοκαίρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα λέει ωραία και με απλή λαική γλώσσα, αλλά είναι πολύ σωστός στην ουσία αυτών που λέει. Εγώ θα τον εμπιστευόμουν να δω μια φορά τι δουλειά κάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανένα ελατήριο?? Ότι να'ναι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!