theoxany

Αγορά 1ης enduro ,,,,

62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα, βγήκα στην αναζητηση μηχανής εντουρο μιας και έχω αλλάξει όλα τα στυλ μοτοσύκλετας και κατάλαβα πως τίποτα δεν συγκρίνετε με μια βόλτα στο βουνό.

Ο προβληματισμός μου είναι το budget μαξ 2000 ευρώ για αγορα και κυρίως η μάρκα και τα κυβικά. Είμαι 1,88 100κιλα και θα ηθελα κατι ψηλό. Δεν με ενδιαφερει αν θα εχει πινακίδα διότι υπάρχει τρέιλερ.Οι βόλτες που θα κάνω θα είναι χαλαρες αλλά θα ήθελα και δύναμη.Εχω δει αρκετα αλλα όσο διαβαζω σε φορουμ όλο κατι με αλλάζει γνώμη για την μάρκα-μοντέλο. Οποιος μπορει να βοηθείσει δινοντας προτασεις θα το εκτιμουσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

καταρχάς έχεις αποφασίσει αν θες 4χρονο η 2χρονο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν εχω προβλημα σε αυτό, αν και ακουσα για φθηνοτερη συντηρηση του διχρονου .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όμορφα αλλά από αξιοπιστία τι παίζει με την ktm? 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κοιτα να δεις τα καθε μηχανακι που παει βουνο και τα δυχρονα και τα 4χρονα ολα τα εντουρο με μοτερια επιδοσεων οπως ολα αυτα μετρανε ωρες συντηρησης..... αν εισαι σωστος εσυ με την συντηρηση και εβλαβης δεν θα εχεις ποτε θεμα..... καθε τοσο θελουν το πιστονακι τους να ανοιγεις μοτερακι να βλεπεις εσα να προλαβεις την ζημια ετσι ειναι αυτα... δεν εινι θεμα κτμ .... και το κτμ θελει συντηρηση ανα ωρες λειτουργειας και το honda kai to yamaha.... τα μηανακια που πανε βουνο και ιδικα τα καθαρα που ειναι φτιαγμενα μονο για χωμα που δεν εχουν φωτα και πινακιδες.... εινα ολα πριονια και οσο τα αγαπας θα σε αγαπανε (αγαπη μονο) απλα κοοτα αν το αγορασεις μεταχ.... να ειναι σε καλη κατασταση.... να σου πει ιστορικο συντηρησης και να το δει μαστορας για τυχον μπιελεσ πιστονια και λοιπα.... ελπιζω να τα ξερεις αυτα.... αυτα τα μηχανακια δεν ειναι για να βγαζουν χλμ ειναι για κολπα στο χωμα και μετα παλι μεσα.... γενηκα θα εισαι βουνο-μαστορα-σπιτι.... οχι λογο προβληματος αλαλ γιατι εκφυσεως αυτα τα μοτερ ζητανε να τα χαιδευεις για να συκονονται αλιως περνεις πιστονακι στο χερι ανετα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου καλά τα λες. Ποιος σου λέει πλήρες ιστορικό όμως? Μάλλον κανείς ι όποιος θέλει να πουλήσει. Ποια η γνώμη σου για τα rm cr yz kx 250? Μοντελο 98-03? Επειδή τα βλέπω σε αφθονία και φθηνότερα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτο καλητερα να μας το πεί κάποιος χωμάτινος απο εδω που να τα εχει καβαλησει..... εγω αυτα τα μοντελα μονο στην θεωρια τα ξερω απο πραξη μονο crf,ktm sx200 kai dt200 ξερω....

οποιος ξερει ας πει παιδες στο παιδι....

κοιτα εσυ να κανεις την ανακρηση σου και βλεπεις .... αμα δεις ο αλλος να τα μασαει για να στο πασάρει φευγεις και ας δινει και πυραβλο (και καλα) και ματορα για αξιολογηση.... αν δν εχει γινει συντηρηση το μοτερ ιδικα απο υτα τα μοτερ ακουγετε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδή εσύ που ξέρεις από crf κάτι τέτοιο πιστεύεις πως κρύβει πολλά λόγω τιμής?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7696912/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7538100/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7661895/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

χμμμμ ετσι και ετσι.... οι τιμες καλες ειναι και λογηκες για 2003 μοντελο οπως τα λενε στην περιγραφη....  να προσεξεις λεει η μια επιστευασμενο στις 30 ωρες(προβλεπετε) επισκευασμενες αναρτησεις(απο τα αλματα) αντλια νερου.... δεν ξερω.... εγω αν επερνα παντως καποιο μοτερ για βουνο θα περιμενα να μαζεψω λευτα γηια κατι ποιο νεο .... γιατι σκεψου οτι οσω ποιο παλιο τοσο μεγαλητερη χρηση και εσυ σε αυτο το μηχανακι θες οσων το δυνατον λιγοτερη χρηση http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7696912/ αυτο δεν λεει για συντηρηση αν δεν εχει κανει κατι παιζει.... ι δεν εχει κανει και ειανι για πεταμα η το εχει δουλεψει εξεφτελιστικα λίγω..... τι να πω 

με αυτα τα μηχανακια ΔΕΝ ξερεις ποτε σε τι κατασταση ειναι μεχρι να τα δεις απο κοντα και ιδικα μεχρι να τα δουλεψεις λιγακι σε κατασταση βουνου.... δεν ειναι απλες μηχανες που ξερεις πανω κατω ποσω σκυλεια ειναι ... ειναι μηχανες που το αν θα σε βγαλουν εχει να κανει αποκληστηκα με το αν ο κατοχος τα προσεχει και ειανι προβλεπομενος με τα σερβις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Δημοσιεύτηκε

Οχι τοσο παλιο καθαρο 4χρονο. σωβρακο θα ειναι. Παρε κανενα yz 250 σε αυτα τα λεφτα, που ειναι σωστο, αξιοπιστο και συμμαζευεται πιο ευκολα απο 4χρονο, ανταλλακτικα φθηνα και βρισκεις για πλακα και απο aftermarket αλλο τιποτα. Αλλιως μετα για 4χρονο κανενα xr, ttr...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ παιδιά για την βοηθεια. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα πάω προς 4τ μεριά. Μάλλον θα μαζεψω λίγα χρήματα ακόμα και θα δω κάποιο πιο καινούριο. Για xt ttr δεν θα ήθελα διότι τα έχω οδηγήσει και είναι λιγο βαριά και αργοστροφα και δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν θα μου αρέσει. Δεν ξέρω για ktm 640 η husky 610. Από άποψη χρήσης στο βουνό όπως και από αξιοπιστία.?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους και να βρεις αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι πες πρωα για τι χρηση θελεις το μηχανακι, για βολτες στους χωματοδρομους, ή για μονοπατια και μερη που δεν υπαρχει δρομος, για ρεματιες και για σκαρφαλωμα...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φιλε Τασο θέλω να πηγαινω βουνό και αυτο έχει και τους χωματόδρομους και τα μονοπατια. Τώρα για σκαρφαλωμα δεν εχω την εμπειρία αλλα θελω μια μοτο που εάν θα με πιάσει τρελα να έχω αυτη τη δυνατότητα. Οπότε Ναι να κάνει και για σκαρφάλωμα. Το θέμα είναι πως όσο παρακολουθώ τα φορουμ και διαβάζω άλλους έντουράδες αλλαζω συνέχεια μάρκα κυβικά και 2τ-4τ. Έχω ψιλοζαλιστεί και δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο. Μιά φορά έκανα εντουρο με xr400 αλλά μου ειχε φανει λίγο. Ισως λόγω ασχετοσύνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αφου υπαρχει σαν σκεψη το να μπεις μονοπατια και ισως και να σκαρφαλωσεις τοτε απευθειας ξεχνας ολα τα ΜΧ (motocross) και κοιταζεις μονο μηχανες enduro, μπορει εμφανησιακα να μην εχουν διαφορες αλλα πιστεψε με στην δοκιμαζοντας τα στην πραξη ειναι η μερα με τη νυχτα,

Αρχικα για να κανεις εντουρο δεν χρειαζεσε πολλα αλογα, μια μηχανη με 30-35 αλογα στον τροχο ειναι υπεραρκετη για να σε παει παντου, ενα τετραχρονο μηχανακι ειναι πιο ευκολο στο ξεκινημα στο χωμα, μειονεκτει ομως στο βαρος που παιζει και αυτο μεγαλο ρολο και εκει κερδιζουν τα διχρονα, βεβαια αναλογα και τι ζηταει ο καθενας.. Εγω ειμαι ακομα ειμαι διχασμενος, βλεποντας ομως τους φιλους μου να σπρωχνουν και γω να περναω  χωρις προβλημα με κανει να πιστευω οτι το τετραχρονακι ηταν καλη επιλογη, ροπη στα χαμηλα και σκαρφαλωμα με ρελαντι!

Οπως βλεπω κοιτας μηχανακια με πολυ γκαζι, βεβαια κοιτας λαθος μηχανακια γιατι με CRF δεν κανεις εντουρο, ειναι μηχανη για πιστα, αν σε ενδιαφερει μπορω να σου πω 3-4 λογους που δεν κανει για σενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε Τάσο θα ήθελα κάθε άποψηκαι γνώμη διότι δεν εχω λεφτα για πεταμα και σίγουρα θελω κάτι που θα το χαρω. Και εάν μπορεις να μου προτείνεις κάποια κοντα στα χρηματα που διαθετω 1500-2000 μαξ. τα κυβικα δεν με πειράζουν. δηλ και 650 να είναι δεν εχω προβλημα,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα αρκουδιαρικα εντουρο απλα δεν κανουν.. μην τα σκεφτεσαι, ακομα και το δικο μου το 400 ειναι οριακο στο βαρος, με τα χρηματα που διαθετεις για να παρεις κατι καλο θα πρεπει να πας σε κατι σχετικα παλιο, εγω θα προτεινα κανενα 250-300 διχρονο εντουρο, συγκεκριμενα δεν θα αναφερθω σε μοντελο και μαρκα, κανε μια ψαχτικη στο car και θα δεις, σαν μπατζτετ πιανω το ανωτερο που ειπες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάνα 200cc dt άμα βρεις σε καλή κατάσταση?  Ίσως λίγω βαρύ αλλά στο χωριό όταν το χα κάτι έλεγε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάνα 200cc dt άμα βρεις σε καλή κατάσταση?  Ίσως λίγω βαρύ αλλά στο χωριό όταν το χα κάτι έλεγε 

Το DT δεν ειναι enduro, ειναι on-off, και στο μπατζτ του ο φιλος βρισκει πιο καλοστημενα εντουρο.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=31&make=&variant=&price-from=>1500&price-to=<2000&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=>200&engine_size-to=<350&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=pra&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οπότε εντουρο με αυτά τα χρήματα και για αρχάριο βλέπω πιο πολλά διχρονα. Από αυτονομία πως πάνε αυτά σε βουνό? Με να ντεπόζιτο βγάζουν κάνα 3ωρο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν εχω ιδεα, αν δεν κανει υπερχειληση θα βγαζει κανενα τριωρο, αλλα καλο ειναι να κουβαλας καβατζα 2-3 λιτρα, βεβαια θα το δεις στην πορεια και θα κανονιζεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Μη τρελένεστε, με καλορυθμισμένο καρμπ καίνε μαξ 2 λίτρα βενζίνη παραπανω απο τα 4Τ 

στο βουνό δε μπορείτε να έχετε ανοιχτό τέρμα γκάζι αυτο το χουν μονο οι αγωνιζόμενοι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εντάξει απλά το λέω γιατί μου αρέσουν οι μεγάλες βόλτες και δεν θα ήθελα να κουβαλάω μπετονακια μαζί μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna TE410E Honda Africa Twin (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω ενα 400 τετραχρονο θα σου ειναι καλο. Τωρα, θες ευρωπαικο, θες ιαπωνικο, εσυ θα το οδηγας, παρε οτι γουσταρισεις πιο πολυ! :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona DY50 rs Kawasaki zzr (1400cc)

Δημοσιεύτηκε

yzf 450 .Το εχει φιλος ,πολυ δυνατο .οργωνει τα χωραφια

υπαρχουν και προγραμματα συντηρησης(δεν ξερω αν ειπα βλακεια), εχω ακουσει κατι τετοιο.ισχυει??

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα