Dimigiou

Shoei photocromic

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB1000R (1000cc) SHOEI NXR

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σε ολους. Ανοιγω το θεματακι γιατι ισως ενδιαφερει καποιους ενημερωτικα. Πηγα σημερα να αγορασω μια σκουρα ζελατινα για το κρανος (shoei nxr) γιατι εχω την ασπρη εντελως και μου προτεινε ο πωλητης μια καινουργια φωτοχρωματικη που ηρθε. Οντως την εβγαλε εξω στον ηλιο επιτοπου και σε 20 δευτερολεπτα οχι παραπανω απο διαφανη εγινε σχεδον κατραμι. Τελικα την αγορασα και στην πρωτη βολτα που εκανα μπορω κα πω πως ειναι παρα πολυ καλη. Τρομερα ξεκουραστη και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως αλλαζει παρα πολυ γρηγορα. Αυτα τα λιγα για καποιους που ισως ενδιαφερονται. Οτι θελετε εδω ειμαστε.......

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Και πόσο πάει το μαλλί???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

120 την πηρα αλλα φαντασου οτι 55 ειχε η απλη και 85 ο καθρεπτης. Πολλα ειναι αλλα αν κανει οντως αυτο που λεει μονιμα τοτε αξιζει νομιζω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Και το σκεφτόμουν για αργότερα για το NXR μου. Από τιμή, εκεί γύρω στα 150 ευρώ?

Προς το παρόν η dark smoke της Shoei μια χαρά είναι και βράδυ. Από τότε που πήρα το κράνος την διάφανη εργοστασιακή δεν την έχω κυκλοφορήσει ούτε 1', νύχτα μέρα με την smoke είμαι και βλέπω μια χαρά σε φωτισμένους δρόμους. Η φωτοχρωματική πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMT 2013 Shoei XR 1100 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Για όσους δεν έχουν συμβατό κράνος, όπως εγώ, υπάρχει αντίστοιχης τεχνολογιας pinlock. Ελπίζω να κάνει παρόμοια δουλειά βέβαια γιατί χρειάζομαι κάτι ευέλικτο για ταξιδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανει ακριβως αυτο που λεει. Εμενα μου αρκει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Και το σκεφτόμουν για αργότερα για το NXR μου. Από τιμή, εκεί γύρω στα 150 ευρώ?

Προς το παρόν η dark smoke της Shoei μια χαρά είναι και βράδυ. Από τότε που πήρα το κράνος την διάφανη εργοστασιακή δεν την έχω κυκλοφορήσει ούτε 1', νύχτα μέρα με την smoke είμαι και βλέπω μια χαρά σε φωτισμένους δρόμους. Η φωτοχρωματική πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα:

σε φωτεισμένους δρόμους οκ... βλέπεις τον δρόμο... αλλά αν σου πεταχτεί καμιά γάτα ή δεν ξέρω γω τι κλάφτα χαράλαμπε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada Ducati multistrada

Δημοσιεύτηκε

Δουλεψε την μερικες μερες και πες μας τις εντυπωσεις σου και περισσοτερες λεπτομερειες!Παντως ακουγεται πολυ καλο ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχω εδώ και κάνα χρόνο το Bell με την Transitions.
Σούπερ δουλεύει!
Μάλιστα, ενώ μέχρι τώρα φορούσα γυαλιά ηλίου πάντα, πλέον ο μόνος λόγος είναι για τον αέρα.

Δουλεύει, και δουλεύει άριστα.

Καταρχάς αλλάζει η φωτεινότητα βάση ακτινών UV κι όχι ηλίου. Επίσης έχει μια αίσθηση πολωτικού φίλτρου, τα χρώματα είναι ελαφρώς κορεσμένα.
Όμως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ακόμα και μέρα, τα πιο τρισάθλια στοπ φανάρια αυτοκινήτων/μηχανών/δρόμου, είναι πιο διακριτά όταν η ζελατίνα έχει σκουρύνει (έχει είπαμε μια αίσθηση πολωτικού φίλτρου).

Το μόνο αρνητικό που έχω βρει, είναι ότι η επίστρωση βρίσκεται στην εξωτερική πλευρά της ζελατίνας. Ε, έφαγα μια γρατζουνιά και αυτή δεν αλλάζει χρώμα. Δεν με ενοχλεί, μια τρίχα είναι, απλά φαντάζομαι ότι θα μπορούσαν να την είχαν μελετήσει και αν είναι εφικτό, να ήταν από μέσα...

Δεν σκουραίνει υπερβολικά (στο δικό μου, που φαντάζομαι όλες ίδιες είναι) περνάει τις προδιαγραφές για UK (ενώ οι φιμέ είναι για non road use), αλλά νομίζω τόσο όσο χρειάζεται.

12030449_10154103205118117_2453589582239

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (373cc) AGV GT Veloce

Δημοσιεύτηκε

Εγω εδω και λιγοτερο απο ενα χρονο περιπου, εχω το AGVisor που εχει LCD πανελ στο εσωτερικο και λειτουργει με μπαταρια. Πατας ενα κουμπακι και εναλλαζει μεταξυ σκουρο και ανοιχτο.

Φορτιζει με USΒ και ειναι και αδιαβροχο. Το καλο ειναι οτι γινεται αρκετα φιμε και η αλλαγη ειναι αμεση. Επειδη ειχα δει και σαν τα παραπανω, το LCD ειναι αρκετα πιο σκουρο και δεν υπαρχει καθυστερηση στην αλλαγη. Πχ δε με βολεψε στην καθημερηνοτητα μου που περναω μεσα απο τουνελ κλπ.

Επισης το οτι λειτουργει με μπαταρια ειναι μεν αρνητικο, αλλα κραταει πολυ! Το μοναδικο αρνητικο του ειναι η τιμη..

agv-lcd-visor.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα