motostop

Μοτοσυκλέτα για τα παιδιά μας

25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DRZ400 (400cc) Honda NM4 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν βρήκα κάποιο θέμα αντίστοιχο, και ως νέο μέλος αν γνωρίζει κάποιος κάποιο θέμα που συζητείται να με ενημερώσει... ευχαριστώ!

Βασικά θέλω να γνωρίσω στα παιδιά μου (3.5 ετών αγόρι και 5 ετών κορίτσι) τον κόσμο της μοτοσυκλέτας, ώστε να αποκτήσουν δεξιότητες, υπευθυνότητα και εμπειρία στην οδήγηση για να τα προστατέψω στο μέλλον... 

Θα ήθελα να αρχίσουν να μπαίνουν στην πίστα (καρτ), για να μάθουν αγωνιστική οδήγηση μιας και είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθουν τα όρια τους αλλά και να πάρουν εμπειρία οδήγησης, ατυχημάτων κλπ, με τον πιο ασφαλή τρόπο. Ο αδελφός μου θα είναι ο καλύτερος δάσκαλος τους λόγω πολυετούς ενασχόλησης με αγώνες μοτοσυκλέτας (μοτοκρός, σκούτερ, καρτ, αυτοκίνητα). 

Όμως θα ήθελα να έχω εδώ ένα θέμα όπου μπορούν όλοι να παρουσιάσουν τις δικές  τους εμπειρίες με τα παιδιά γενικώς ή τα δικά τους παιδιά, πως προσέγγισαν το θέμα, τι έμαθαν, τι ψυχολογικές μεθόδους χρησιμοποίησαν, τι υπάρχει από εξοπλισμό, αγώνες, κλπ...

Ας περιορίσουμε τις ηλικίες συζήτησης σε έως 12 ετών μιας και μετά από αυτή περίπου την ηλικία αλλάζουν δραματικά τα δεδομένα (έτσι δεν είναι;)

Ευχαριστώ,

Μάνος

Αυτό που έχω κάνει για αρχή είναι να τα βάλω σε ένα γκρουπ παιδιών που μαθαίνουν και παίζουν με ποδήλατα σε οδικό πάρκο 2 φορές την εβδομάδα. Είναι μια χαρά γιατί μαθαίνουν να προσέχουν και τους άλλους, αλλά και να διασκεδάζουν με διάφορα παιχνίδια δεξιοτήτων.

Επίσης αγόρασα ένα κινέζικο pocket bike από Απόκοτο, με 175 ευρώ, που όμως έχω την εντύπωση ότι δεν θα κάνει δουλειά για τις ηλικίες τους γιατί είναι πολύ φτηνιάρικο... εξάλλου ο μικρός μου δεν φτάνει (αν και 45 περίπου εκατοστα η σέλα), αλλά ούτε κάνει ακόμα άνετα ποδήλατο χωρίς βοηθητικά ροδάκια... την μηχανή (pocket bike) την έχω στο σαλόνι, δεν την έχουμε βάλει εμπρός ακόμη, και κάθε μέρα παίζουμε μαθαίνοντας τι ειναι το κάθε εξάρτημα και πως λειτουργεί, καθώς και να την μετακινούμε εδώ κι εκεί... 2 εβδομάδες τώρα αλλά έχουν αρχίσει να βαριούνται... 

Περιμένω το επόμενο βήμα που βασικά είναι να είναι πολύ άνετα τα παιδιά με τα ποδήλατά τους, για να αρχίσουμε με το pocket bike...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

οταν θα ερθει η ωρα για τον δικο μου (τωρα ειναι 3,5) μονο για PW θα κοιταξω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Αν θελεις να οδηγουν με ασφαλεια τα παιδια σου δειχνωντας το καλο παραδειγμα θα ακολουθησουν(και απο αυτα που γραφεις λογικα το κανεις). Minibike να τους παρεις αν θελεις να τα δεις καποια στιγμη να αγωνιζονται κατα τα αλλα η ασφαλης οδηγηση στις μεγαλουπολεις εχει να κανει περισοτερο με την αμυντικη οδηγηση και μαθαινεται σε μεγαλυτερη ηλικια τωρα τι να καταλαβουν...

Ομως το να τους παρεις τωρα ενα μηχανακι ειναι σαν να τους λες ασχοληθειτε με αυτο... εγω αν κανω ποτε παιδια ειναι ενας πολυ ισχυρος λογος για να τα πουλησω ολα και να κυκλοφορω με σενταν ουτε καν διπορτο για να μην με βλεπουν σαν πρωτυπο κ θελουν να κανουν τα ιδια. Ποσο μαλλον να τους παρω και μηχανακι απο τετοια ηλικια!!!...δηλαδη δεν θελω να τους αρεσουν τα μηχανακια προτιμω να ασχολουνται με αλλα πραγματα οπως αθλητισμο μουσικη γκραφιτι ακομα κ πολεμικες τεχνες και στο τελος τελος της λιστας τα μηχανακια και τα γρηγορα αμαξια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter i cbs (125cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δυστυχως ο μοτοσυκλετισμος απαιτει οριμοτητα και κατα την δικη μου αποψη, φοβο σε λογικα πλαισια παντα. Αυτο που λες ειναι σωστο, αλλα εαν στο τελος πετυχεις το αντιθετο?

Δηλαδη να οδηγιθουν στην υπερεκτιμιση των δυνατοτητων τους, διοτι οπως και να το κανουμε οταν το παιδι (ως συνηθως το αγορι) φτασει στην ηλικια των 16 που θα μπορει να οδηγαει νομιμα στον δρομο δεν θα εχει αντιληφθει ακομα οτι προκειται για δρομο και οχι για πιστα. Και αν σταθει τυχερο θα το μαθει λερωνοντας την σελα ή σπαζοντας κανενα χερι, αν οχι ομως ολοι γνωριζουμε τι θα επακολουθησει. Εγω που ειμαι στην ηλικια των 16, βιντεο με ατυχηματα, κατεστραμενοι γονεις και οικογενειες μου εδωσαν μια ιδεα για το τι εστει μοτοσυκλετα. Ακομα εχω πολλα να δω και να γνωρισω, δυστυχως ο κοσμος του δρομου δεν ειναι για τετοιες ηλικιες...

Τροποποιήθηκε από τον propapias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μολις διαβασα το θεμα καλυτερα. Αν σε ενδιαφερει πραγματικα η διτροχη παιδεια πως και δεν πηρες στα παιδια ποδηλατα ισσοροπιας/εκμαθησης?

εγω του ειχα παρει ενα Kettler απο 1χρονου ξεκινησε να το καβαλαει στα 2 παρα κατι ψηλα (το πηρα 12", εχει και 10") και 2,5 χρονων εκανε ισσοροπια κανονικοτα. Τον αφησα κανα 6μηνο με αυτο και κανα μην απριν τα τρια, του πηρα 16" Specialized με πεταλια, εννοειται χωρις βοηθητικες και δεν κοιταξε ποτε πισω, Βασικα δεν χρησιμοποιησε ποτε και οταν καβαλησε το καινουργιο εφυγε με το πεταλι κατευθειαν. Τωρα που ειναι 3,5 δεν αφηνει λασπολακουβα ακεντραριστη:tooth:. Το εντουρο δεν το γλυτωνουμε με τιποτα.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Τα ίδια και γω. Με ισορροπίας από έτους. 15 μηνών κατεβαίνει ράμπα με orbea grow 0 και από 2+ ποδήλατο KTM 1.12 χωρίς βοηθητικές . Τώρα στα 4 έχει και αυτός το specialized hotrock 16 όπως του peterpan. Εδώ ένα βίντεο όταν ήταν 15 μηνών.

Μονόδρομος για μηχανή το yamaha PW.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το βήμα του kettler (ποδήλατο χωρίς πετάλια) δεν το περάσαμε... και μακάρι να το είχαμε κάνει γιατί απ ότι φαίνεται βοηθάει πολύ... Είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά που λέτε παραπάνω που άρχισαν νωρίς έχουν αποκτήσει και άλλες δεξιότητες λόγω του ποδηλάτου... ναι ίσως έχουν και περισσότερες πιθανότητες τραυματισμού, πεσιμάτων κλπ αλλά αλίμονο αν τα παιδιά μας μαθαίνουν να πέφτουν στα 16 τους!!! επιπλέον εφόσον πια δεν υπάρχουν γειτονιές και τα παιδιά των πόλεων δεν έχουν αρκετό χρόνο στην φύση (όπως εμείς τουλάχιστον των 40+) νομίζω το ποδήλατο είναι πολύ καλό.

Τώρα για τους φίλους με την λογική άποψη ότι ίσως το σπρώχνεις το παιδί στην ενασχόληση με την μοτοσυκλέτα, ή στο ότι καλύτερα να το απομονώσεις από την μοτοσυκλέτα εντελώς και να μην πάρει ποτέ μιας και στην Ελλάδα οι μοτοσυκλετιστές ζουν συνεχώς ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου, προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει το αντίθετο.

Δηλαδή όταν γνωρίζεις κάτι (και φυσικά όσο πιο πολύ γνωρίζεις κάτι τόσο καλύτερα το γνωρίζεις), είσαι σίγουρα καλύτερα από αν δεν το γνωρίζεις.  Επιπλέον, άλλο να το σπρώξεις το παιδί σε κάποιο δικό σου όνειρο που όμως δεν είναι απαραίτητο στην ζωή του και άλλο να το σπρώξεις να μάθει οδήγηση που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστεί την οδήγηση για την ζωή του, και στην Ελλάδα η μηχανή που είναι και αυτό σχεδόν βέβαιο (στην Ρόδο 99% σίγουρο!!)

Και προτιμώ να μάθει από νωρίς παρά στα 15 του/της από φίλους χωρίς δίπλωμα / κράνη, χωρίς να γνωρίζει από πρώτο χέρι τους κινδύνους  είτε ως οδηγός είτε ώς συνοδηγός (στην πίστα θα πέσεις πολλές φορές, και ξέρεις σίγουρα τι θα πει πέφτω!!). Γιατί είμαι 1000% σίγουρος ότι ότι κι αν κάνω ως γονέας, το παιδί στην εφηβεία του θα δοκιμάσει είναι και θα είναι πάντα της μόδας και το πρώτο εύκολο βήμα των παιδιών να δείξουν ότι είναι πια μεγάλοι!! Προσωπικά αν και οι γονείς μου δεν ήθελαν με τίποτα τα μηχανάκια, είχα από τα 14 παπάκι, και γυρνούσα όλη μέρα με μηχανόβιες παρέες... ο Αδερφός μου τα ίδια και χειρότερα!!! 

Το PW συμφωνώ είναι ίσως η καλύτερη πρώτη λύση (έχει και άλλες μάρκες), δεν πήγα εκεί λόγω ύψους σέλας αλλά και κόστους μιας και είπα να δοκιμάσω πρώτα την ιδέα της μοτοσυκλέτας οικονομικά και μετά βλέπουμε... Όταν μου ήρθε το pocketbike όμως κατάλαβα ότι θα αργήσουν να το οδηγήσουν τα παιδιά μου (η κόρη μου ίσως λίγο νωρίτερα μιας και φτάνει ήδη)

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είμαι της ίδιας άποψης.  Να μαθει απο νωρίς. Δεν εχω καμία κάψα να τον κάνω φανατικό μηχανόβιο. Μου φτάνει να εχει λοιωσει μερικα ζευγάρια λάστιχα στο χώμα ως εκπαίδευση και παιχνίδι ετσι ώστε όταν κυκλοφορεί στο δρόμο με δίπλωμα ως απλός χρήστης για να πάει στη δουλειά του, να εχει φχαριστηθει γκάζια και καγκουριες και να μην τα κάνει πρωτη φορά στο δρομο αμαθος. Αν παρολα αυτα καποιες στιγμές το ανοίγει, να ξέρει τι κάνει ώστε να μην την πατήσει με το παραμικρό. 

Έχω και αλλες ασχολίες που θελω να του γνωρίσω.  Μουσική, για εμένα πολύ σημαντικό, κολύμπι επίσης, καθως και ιστιοπλοΐα. Το τελευταίο δε, θα ήθελα να τον ψησω, αν δειξει να γουστάρει πάντα, να φτάσει μέχρι το δίπλωμα του skipper. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

Δημοσιεύτηκε

Έχω και αλλες ασχολίες που θελω να του γνωρίσω.  Μουσική, για εμένα πολύ σημαντικό, κολύμπι επίσης, καθως και ιστιοπλοΐα. Το τελευταίο δε, θα ήθελα να τον ψησω, αν δειξει να γουστάρει πάντα, να φτάσει μέχρι το δίπλωμα του skipper. 

Να του γνωρίσεις  αυτά που λες ναι ,  αλλα όχι να τον πιέσεις για κάτι που αρέσει σε εσένα.

Ακόμα τα παιδιά μαθαίνουν μέσο του παιχνιδιού άρα μην τα φορτώνεις με το να τους δείξεις λεπτομέρειες γιατί βαριούνται εύκολα.

Αν το έχει σε κάτι από αυτά που λες θα πάει μόνος του προς τα εκεί και εσύ απλά βοηθάς.

Εμένα για παράδειγμα η ανιψιά μου όπως και ο αδελφός μου το έχει με ότι είναι πάνω σε τροχούς και γενικά είναι ατρόμητη για κοριτσι.

Είναι 2,5 ετών και έχει μάθει να κάνει μόνη της ποδήλατο χωρίς βοηθητικές και γενικά ότι έχει ρόδες το πάει σφαίρα  , δεν έχει ασχοληθεί ο αδελφός μου απλά το έχει το παιδί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 Tracer (850cc) HJC FG-17 Shinra hD-92 (1160cccc)

Δημοσιεύτηκε

Σταματήστε ρε,

Άλλοι διαβάζουν και σκέπτονται να πάρουν
PW για τα παιδιά τους (εντάξει αυτό)
Και άλλοι διαβάζουν και σκέπτονται να κάνουν παιδιά  (για να τους πάρουν
PW)

Θέλετε να με καταστρέψετε;

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να του γνωρίσεις  αυτά που λες ναι ,  αλλα όχι να τον πιέσεις για κάτι που αρέσει σε εσένα.

......

Λυπάμαι πολύ οποιον το κάνει αυτό,  περισσότερο βέβαια τα παιδιά που τρωνε τέτοια πίεση. 

Θα του γνωρισω πολλά πράγματα για καποια θα ερευνησω λίγο παραπάνω αν του αρέσουν,  στο τελος όμως θα ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει του ιδιου και εγω θα είμαι πάντα διπλα να υποστηρίζω. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Aν ησουν στην Αθηνα υπαρχει για παιδια απο 7 ετων το riding school που εχει το Kids academy.

http://www.motorcycleridingacademy.com/Kids-Academy?cid=10

To κοστος ειναι 60€ την ωρα για τις πρωτες φορες που θα ειναι μονο του και περιλαμβανει μοτοσυκλετα, κρανος, μποτες κτλ, το οποιο πεφτει στα μισα μολις μαθει τα βασικα και ειναι με αλλο ενα παιδι.

Επισης οσοι ζουν κοντα στο Αλσος Βεικου υπαρχει και ο Ο.Δ.Μ.Α. Αθηνων  https://www.facebook.com/groups/ODMA.ATHINON/?fref=ts που εχουν φτιαξει ενα πιστακι στο Αλσος και κανουν μαθηματα, βολτες και αλλα ομορφα!

Πηγα τον δικο μου τον Φεβρουαριο που ειχαν εκδηλωση και τρελλαθηκε. Εκει εμαθα για το Riding School και τον Μαιο θα τον παω για το βαπτισμα του πυρος!  :laugh:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχει αλλο θέμα για το αν θα θέλαμε να ασχοληθούν τα παιδιά μας με το μοτοσυκλετισμο, εδω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Θα δειξει το παιδι εαν θελει το δικυκλισμο η οχι.Εαν ομως το θελει πρεπει ο πατερας η η μανα να ειναι ετοιμοι να το καθοδηγησουν ΣΩΣΤΑ και να εχει ΣΩΣΤΟ προτυπο!

Κατα την γνωμη μου δεν κανει να αποκαρδιωνεις αλλα ουτε και να το σπρωχνεις με το ζορι. Ολα στην ωρα τους θα δειξουν!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Χα! ρε συ ειχα δει το βιντεο σου σε καποια φαση που χαζευα για ποδηλατο του μικρου, κοιτα να δεις, μικρος που ειναι ο κοσμος. Ωραιος μαν !!!!

Εγω δεν εχω ανεβασει κανενα youtube αλλα εχω πολλα GB!!! Φανταζομαι τα ιδια και εσυ.

Να μερικες φωτο του δικου μου.

No mercy με το Kettler-ακι

Αναγκαστικα του αγορασα enduro-μπλουζα απο Τζωρτζωπουλο

(-"Μα καλα 2,5-3 χρονων και κανει enduro?!?!?!   -"Οχι ρε φιλε ποδηλατο κανει τι να σου εξηγω τωρα....."):tooth:

Αφου πια του εβγαλε το λαδι καλα-καλα (μια χαρα ειναι το μικρο ζει ακομα) και στα 3 παρα κατι εβαζε τα ποδια στην πλατφορμιτσα και δεν τα κατεβαζε, παρα γυριζε κεφαλι και με φωναζε να τρεξω να τον σπρωξω να μην σταματησει τελειως ωστε να συνεχισει να τσουλαει με τα ποδια πανω χωρις να σπρωχνει αυτος ..........

Του πηρα το νεο του "οπλο" :biggrin:

Εδω τα λενε.....το μικρο προιδεζει το μεγαλο για το τι θα τραβηξει:laugh:

Λασπουριαρης

ο νερολακουβιος

παντα ομως με το καταλληλο attitude ( το σκουφι ειναι ενα απο τα αγαπημενα αξεσουαρ, ασχετως εποχης)

Τωρα στα 3,5 μου βγαινει η γλωσσα να τον ακολουθω τρεχοντας, αλλα γουσταρω!

Ομαρφα πράγματα, ο δικός μου είναι bmxας! 

Εδώ ανεβοκατεβαίνει τις ραμπες του! 

https://m.facebook.com/northpark.gr 

Ο φίλος motostop δεν κατάλαβε ότι με αυτό τον τρόπο τα μάθαμε να μην χτυπάνε όταν πέφτουν. Έχουν μάθει. 

Όσο για τον μικρό μία από τις  πιο συγκινητικές στιγμές που έζησα ήταν όταν του έδειχνα βίντεο από κάμερες του Vale πανω στην μηχανη , κατάλαβε σε ηλικία κάτω από τα δύο ότι η μηχανή για να στρίψει πρέπει να πλαγιάζει!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Χαιρομαι που βλεπω ανοιχτομυαλους γονεις σε αυτο το θεμα που μεγαλωνουν μαχιμα παιδια με δεξιοτητες.
Και 'μενα ετσι με αρχισαν με ποδηλατο και αυτο μου εμαθε τοοοσα και τοσα ανεκτιμητα πραγματα.

Τωρα για τους υπολοιπους που θελουν να τα μεγαλωσουν μεσα σε φουσκα προστασιας επειδη οι μηχανες ειναι σκοτωστρες...
Να δω πως θα σας φανει αν μια μερα μαθετε οτι το καμαρι σας στα 18-20κατι του, σας αγνοει εντελως, παει και γινεται πιτα με την παρεα και μετα πιανει τιμονι του "ασφαλους" αυτοκινητου και παει με τα οσα οπου βρει και χωρις να ξερει τι κανει.

Εκει αρχιζει το party..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

H κόρη δεν είχε αγωνιστικό μικρόβιο αλλά το περιηγητικό, οπότε πριν από μερικά χρόνια πήρα αυτό: http://www.mybike.gr/forums/topic/54514-new-entryμελός-μας-με-νεο-υπερτούμπανο-προσεχώς/?do=findComment&comment=1157393 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως ο μοτοσυκλετισμος απαιτει οριμοτητα και κατα την δικη μου αποψη, φοβο σε λογικα πλαισια παντα. Αυτο που λες ειναι σωστο, αλλα εαν στο τελος πετυχεις το αντιθετο?

Δηλαδη να οδηγιθουν στην υπερεκτιμιση των δυνατοτητων τους, διοτι οπως και να το κανουμε οταν το παιδι (ως συνηθως το αγορι) φτασει στην ηλικια των 16 που θα μπορει να οδηγαει νομιμα στον δρομο δεν θα εχει αντιληφθει ακομα οτι προκειται για δρομο και οχι για πιστα. Και αν σταθει τυχερο θα το μαθει λερωνοντας την σελα ή σπαζοντας κανενα χερι, αν οχι ομως ολοι γνωριζουμε τι θα επακολουθησει. Εγω που ειμαι στην ηλικια των 16, βιντεο με ατυχηματα, κατεστραμενοι γονεις και οικογενειες μου εδωσαν μια ιδεα για το τι εστει μοτοσυκλετα. Ακομα εχω πολλα να δω και να γνωρισω, δυστυχως ο κοσμος του δρομου δεν ειναι για τετοιες ηλικιες...

Οι πιθανότητες σε αυτό που λες είναι από ελάχιστες εως ανύπαρκτες. Άπαξ και μπουχτίσει το παιδί στους δύο τροχούς , σιγά μην ζητήσει μηχανάκι στα 16 του. Πιθανότερο είναι να μην βγει ποτέ σε δημόσιο δρόμο με μηχανή παρά το αντίθετο. Επίσης , ζούμε σε μια εποχή που η "λεζάντα" γίνεται μέσω social media, οπότε η ανάγκη να δείξει στην Μαιρούλα το καινούριο μοτόρι έχει δώσει την θέση της στο ανέβασμα μιας φωτογραφίας με τον πιτσιρικά να πηγαίνει το αυστριακό πριόνι στην μια ρόδα με αποτέλεσμα απλά να "κατουράς" τον τύπο με το glx. Αλίμονο λοιπόν σε εμάς που συνεχίζουμε να οδηγούμε με βάση το ένστικτό μας και την εμπειρία μας.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ενοεις με την τελευταια φραση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου , ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ αν έγινε παρανόηση. Δεν είχα δει πως έχεις glx και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε θίξω ή να σε προσβάλω. Απλά , λόγω ηλικίας , μεγάλωσα σε μια εποχή που το glχ με τον ακράνωτο πιτσιρίκο βασίλευε και δεν υπήρχαν και τα φουμπου και τα σχετικά για να μπορεί ο άλλος να κάνει την λεζάντα του και αναγκαστικά παίρνανε τους δρόμους. Με την τελευταία μου φράση λοιπόν  ήθελα να πω πως σήμερα , στην εποχή της τεχνολογίας , είναι πολύ πιο ψαρωτικό ένα καθαρό να πηγαίνει τάπα στα βουνά και μετά να ποστάρει φωτογραφίες και βίντεο παρά ο ακράνωτος αλητάμπουρας. Και πάλι σου ζητώ συγγνώμη απο καρδιάς αν σε προσέβαλα άθελά μου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φωτογραφίες από το DRAGWARS 4 στην ρόδο στις 26/3/2016, dragster αγώνας από την  9 χρονη Σοφία Πομπουρίδου (ασχολείται από τα 6 της) ...

Ζέσταμα ελαστικών από την μαμά της Ελένη Ρεβελτζή (η οποία έκανε και τον καλύτερο χρόνο αγώνων στα 400μ με την Hyabusa της!! - τελευταία φώτο) ,

12898254_1590712484579702_27634212761556

Τελικές οδηγίες, δείτε την συγκέντρωση της μικρής στο βλέμμα της!! 

12322882_1590712511246366_63610025018377

Και τελικά τα 200 μέτρα σε 20 δεύτερα!! νομίζω μια χαρά τα πήγε το κορίτσι, με 110cc αν θυμάμαι καλά custom mini moto

12378006_1590712527913031_66890844811841

Και ο χαιρετισμός στους θαυμαστές της!!!

12901441_1590715844579366_35344631250731

Και η Ελένη με την Hayabusa 

12672093_1591685494482401_28955347435834

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου , ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ αν έγινε παρανόηση. Δεν είχα δει πως έχεις glx και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε θίξω ή να σε προσβάλω. Απλά , λόγω ηλικίας , μεγάλωσα σε μια εποχή που το glχ με τον ακράνωτο πιτσιρίκο βασίλευε και δεν υπήρχαν και τα φουμπου και τα σχετικά για να μπορεί ο άλλος να κάνει την λεζάντα του και αναγκαστικά παίρνανε τους δρόμους. Με την τελευταία μου φράση λοιπόν  ήθελα να πω πως σήμερα , στην εποχή της τεχνολογίας , είναι πολύ πιο ψαρωτικό ένα καθαρό να πηγαίνει τάπα στα βουνά και μετά να ποστάρει φωτογραφίες και βίντεο παρά ο ακράνωτος αλητάμπουρας. Και πάλι σου ζητώ συγγνώμη απο καρδιάς αν σε προσέβαλα άθελά μου.

Οχι προς Θεου, θα με ειχες προσβαλει εαν ημουν ο καγκουρας ο οποιος περιγραφεις αλλα εγω το αγορασα για αλλα πραγματα :_thumbsup:

Εχω καταλαβει απο καιρο οτι στην Ελλαδα συνδεσαμε το καγκουρας με το glx :tongue:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Aν ησουν στην Αθηνα υπαρχει για παιδια απο 7 ετων το riding school που εχει το Kids academy.

http://www.motorcycleridingacademy.com/Kids-Academy?cid=10

To κοστος ειναι 60€ την ωρα για τις πρωτες φορες που θα ειναι μονο του και περιλαμβανει μοτοσυκλετα, κρανος, μποτες κτλ, το οποιο πεφτει στα μισα μολις μαθει τα βασικα και ειναι με αλλο ενα παιδι.

Επισης οσοι ζουν κοντα στο Αλσος Βεικου υπαρχει και ο Ο.Δ.Μ.Α. Αθηνων  https://www.facebook.com/groups/ODMA.ATHINON/?fref=ts που εχουν φτιαξει ενα πιστακι στο Αλσος και κανουν μαθηματα, βολτες και αλλα ομορφα!

Πηγα τον δικο μου τον Φεβρουαριο που ειχαν εκδηλωση και τρελλαθηκε. Εκει εμαθα για το Riding School και τον Μαιο θα τον παω για το βαπτισμα του πυρος!  :laugh:

Τον πηγα το Σαββατο!!

Φανταστικα ηταν, τρελλαθηκε ο μικρος και ο μπαμπας! :laugh: Εντυπωσιαστηκε ο Στεργιος ο εκπαιδευτης απο το ποσο ευκολα τα επαιρνε το οκταχρονο!

Ξεκινησε με τα βασικα, θεση των χεριων στο τιμονι με χαλαρους τους ωμους, ξεκινημα χωρις να φευγει πισω το κορμι, αντιστοιχα στα φρενα, αγκαλιασμα με τα γονατα το ρεζερβουαρ και περασαμε σε σταση σωματος στις στροφες, στριψιμο κορμου προς την στροφη, το κεφαλι πανω απο το χερι στην μερια της στροφης και το βλεμμα μακρυα.

Εκανε 5-6 γυρους στην πιστα που ειναι μικρογραφια της  Catalunia κατι που συνηθως δεν γινεται στο πρωτο μαθημα, αλλα ειπαμε μαθαινουμε ευκολα. Ηδη ξεκινησε ο μικρος να ρωτα ποτε θα ξαναπαμε.. 

Και 2 φωτο 

aabd9101f00cf8e9b2e0c417b2361a13.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160528/6ecc05c8760ece7d0b584bc8fa3e3f19.jpg

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys 650 '08 HJC FG-ST Bolt MC10 Ducati Hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε

+1 και από μένα στo ποδήλατο. Αρχίσαμε και εμείς με balance bike χωρίς πετάλια όταν ήταν 2.5 χρονών και μετά πήγαμε στη σειρά της Specialized Hotrock 12'' και τώρα είμαστε στις 16'' από τα 5.5 χρόνια του. Τώρα ο μικρός ειναι 6.5 χρονών.

Με άλλα λόγια ο γιος έχει σε ποδήλατο 4 χρόνια. Πλέον τον παίρνω μαζί μου σε ημιαστικές βόλτες της τάξεως των 10 χιλιομέτρων ενώ παράλληλα έχει μάθει να κάνει και 2-3 κολπάκια (ποδήλατο με το ένα χέρι, κατέβασμα 1-2 σκαλιών, ανέβασμα 1 σκαλιού) ενώ μπαίνει και στην dirt bike πιστούλα (βουναλάκια) που έχουν φτιάξει στο νέο λιμάνι στη πάτρα.

Όμως να σημειώσω πως παρόλο που έχει "εμπειρία" και στο δρόμο και δουλεύουμε πολύ στο θέμα θέση στο οδόστρωμα, κανόνες οδικής κυκλοφορίας κλπ δεν είναι ακόμα σε θέση να προφυλάξει τον εαυτό του και να κινηθεί χωρίς συνοδεία στο δρόμο. Παρ' όλα αυτά του έχει μείνει ότι χωρίς κράνος δεν οδηγάμε και ΑΡΝΕΙΤΑΙ να οδηγήσει το ποδήλατό του χωρίς κράνος ακόμα και όταν τα υπόλοιπα παιδάκια στο πάρκο δεν φοράνε.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα