DaL

ABS ... Το Διλλημα

92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ER6-N Aprilia Shiver GT (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια αφου ειστε πολλοι αυτοι που ψαχνετε ER6 09+ με ABS , μηπως να βαλω αγγελία το δικο μου? Για να ακουω προτασεις!!!

Περα απο την πλακα, δεν ειναι τυχαιο το οτι δεν μπορει να βρεθει er6 με ABS, οχι επειδη δεν πουλησε (πολυ ψηλα σταθερα στις κατανομησεις μεχρι το 13) αλλα επειδη οποιος τα εχει παρει δεν τα δινει! Ειναι μηχανακι που θα τα κανει ΟΛΑ απο ΛΙΓΟ και δεν θα ζητησει πολλα πολλα.

Επειδη με ρωτησε και σε pm το παιδι που ανοιξε το θεμα, γραφω ενα-δυο λογια εδω για να τα δουν και οσοι αλλοι ενδιαφερονται και για μελοντικη παραπομπη. Προσωπικα και επειτα απο ποοοοοολλλλα χιλιομετρα παιζει μεση καταναλωση 5,2 και στα γρηγορα μου μπορει να φτασει και 6+. Κατω απο 4,8 δεν εχω δει ποτε, δεν προσπαθησα βεβαια και ποτε! Τα σερβις του τα κανω σε δικο μου μηχανικο, γνωστη των kawasaki. Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα τα σερβις του, εγω μαλιστα κανω τα βασικα (λαδια-φιλτρο-ελεγχο) καθε 4κ χιλ. και εως σημερα δεν με εχει αφησει ΠΟΤΕ (τα 2 τρυπια λαστιχα δεν μετρανε!). Αναλογα των σερβις, μικρο-μεγαλο, δινω απο 70-250 και αναλογως το τι χρειαζεται η μηχανη και τι θελεις εσυ. Εγω για παραδειγμα δεν βαζω τα μαμα ανταλλακτικα για οικονομικους λογους. Η ΚΑΒΑ λενε ειναι  φτηνη , αλλα η δικη μου τσεπη δεν την σηκωνει.

Περα απο τα αναλωσιμα του, μου εχει κοστισει και καποια "απροοπτα" τα οποια φυσικα διορθωσα. Συγκεκριμενα στα 48κ χιλ. μου εβγαλε προβλημα στα πηνια και μου εσβηνε στα φαναρια. Ο μηχανικος μου ειπε -οπως διαβασα και απο εμπειριες αλλων- οτι τα versys και er6 ετου 09 (τα πρωτα δηλαδη με facelift) εβγαζαν αυτο το προβλημα. Η λυση δοθηκε με περιελιξη και κοστος 150 ευρω οταν τα καινουργια της μαμας κοστιζουν 300. Επισης στα 35κ αναγκαστηκα να αλλαξω γραναζια και αλυσιδα γιατι την ειχα 9 μηνες ακουνητη (λογω φανταρικου) και απο την βαρυτητα ξεχειλωσε η αλυσιδα και οσο και αν την μαζευα παλι ηταν χαλαρη με κοστος 140(?) αν θυμαμαι καλα.  Κατα τα αλλα δεν εχει καψει ουτε λαμπα, φυσιολογικες φθορε μονο οπως ξεθωραισμα καποιων πλαστικων κυριως διακοπτες και ματ πλαστικα, οχι ομως και οι γυαλιστερες επιφανειες που ειναι πενα. 

Το λοιπον, θεωρω το ER6 πολυ τιμια επιλογη για εναν αρχαριο που επιθυμει να μαθει τα βασικα. ΔΕΝ ειναι μικρο, μπορει να ξεγελαει το μεγεθος του αλλα και τα κιλακια του εχει και τη ροπουλα του χαμηλα. Θα συγχωρεσει λαθη αλλα οχι "υβρεις" και προκλητικες κινησεις. Εμενα ηταν η πρωτη μηχανη 600+ κυβικων και οταν την καβαλησα μου φανηκε κτηνος.  5 χρονια μετα ακομα με μαθαινει και με εκπλησει συνηθως ευχαριστα. Δεν εχει τελεια περιφερειακα αλλα σε εναν αρχαριο η απλο χρηστη δεν θα του κατσει κατι ασχημα. Επισης εχει τους κραδασμους του και μια καλη πρωτη επενδυση ειναι μια ανατομικη σελιτσα! Στην πολη πλεον, αφου την εχω μαθει παει σαν παπι, εκτος κ αν βρισκει η καρατιμονα που του φοραω! Οι αναρτησεις κοπανανε, ενοχλουν κυροως τον πισω και η μπροστινη δεν εχει αισθηση (πιο σφιχτα λαδακια λυνουν το προβλημα με κοστος στο 50αρικο).

Χρηση οπως ειπα σε ολα. Πολη, νησακια το καλοκαιρι, ταξιδια μικρα εως 400χιλ απο την βαση μου. Θελει μασκακι για μεγαλυτερη ανεση. Ειναι σχετικα οικονομικο σε καταναλωση και ανταλλακτικα ΑΛΛΑ το βασικο ειναι οτι δεν βγαζει πολλα απροοπτα και εισαι σιγουρος οτι το πρωι θα παρει μπροστα.

Σε συγκριση με το Ζ ειναι σιγουρα πιο οικονομικο σε σερβις λογω διαφορας 2 κυλινδρων και σιγουρα εχει μικροτερη καταναλωση τουλαχιστον κατα 1-1,5 λιτρο. Για νορμαλ χρηση δεν θα σου φανει βεβαια η διαφορα αυτη, αν ομως το λιωνεις οπως εγω τπτε θα σου κανει διαφορα.

====> Συμπερασμα,

Ειναι καταλληλο για πρωτη μοτοσυκλετα αλλα θελει παλι προσοχη. Δεν μπορω να πω αν ειναι ευκολη η δυσκολη γιατι εξαρταται απο την εμπειρια και το καθε ατομο. Εσυ με τι εκανες μαθημα πες μας για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης. Φυσικα θα ηταν καλυτερα να πας βημα βημα, πχ με ενα 250αρι αλλα αν δεν παιζουν γκαφρα για αλλαγη μετα τοτε πρεπει να προσεχεις παρα πολυ σε ολα. Την πρωτη εβδομαδα το ξαπλωσα δυο φορες απο επιτοπια μανουβρα στο παρκινγκ μου επειδη μου φαινονταν "βαρυ". Παντως τωρα σκεφτηκα πως ισως σου κανει και το versy που λογικα θα υπαρχει σε αυτα τα λεφτα με abs.

SORRY για το σεντονι......!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Τι ακριβως σε χαλαει σε αυτο;

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7844330/

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

απ το στόμα μου το πήρες !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια αφου ειστε πολλοι αυτοι που ψαχνετε ER6 09+ με ABS , μηπως να βαλω αγγελία το δικο μου? Για να ακουω προτασεις!!!

Περα απο την πλακα, δεν ειναι τυχαιο το οτι δεν μπορει να βρεθει er6 με ABS, οχι επειδη δεν πουλησε (πολυ ψηλα σταθερα στις κατανομησεις μεχρι το 13) αλλα επειδη οποιος τα εχει παρει δεν τα δινει! Ειναι μηχανακι που θα τα κανει ΟΛΑ απο ΛΙΓΟ και δεν θα ζητησει πολλα πολλα.

Επειδη με ρωτησε και σε pm το παιδι που ανοιξε το θεμα, γραφω ενα-δυο λογια εδω για να τα δουν και οσοι αλλοι ενδιαφερονται και για μελοντικη παραπομπη. Προσωπικα και επειτα απο ποοοοοολλλλα χιλιομετρα παιζει μεση καταναλωση 5,2 και στα γρηγορα μου μπορει να φτασει και 6+. Κατω απο 4,8 δεν εχω δει ποτε, δεν προσπαθησα βεβαια και ποτε! Τα σερβις του τα κανω σε δικο μου μηχανικο, γνωστη των kawasaki. Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα τα σερβις του, εγω μαλιστα κανω τα βασικα (λαδια-φιλτρο-ελεγχο) καθε 4κ χιλ. και εως σημερα δεν με εχει αφησει ΠΟΤΕ (τα 2 τρυπια λαστιχα δεν μετρανε!). Αναλογα των σερβις, μικρο-μεγαλο, δινω απο 70-250 και αναλογως το τι χρειαζεται η μηχανη και τι θελεις εσυ. Εγω για παραδειγμα δεν βαζω τα μαμα ανταλλακτικα για οικονομικους λογους. Η ΚΑΒΑ λενε ειναι  φτηνη , αλλα η δικη μου τσεπη δεν την σηκωνει.

Περα απο τα αναλωσιμα του, μου εχει κοστισει και καποια "απροοπτα" τα οποια φυσικα διορθωσα. Συγκεκριμενα στα 48κ χιλ. μου εβγαλε προβλημα στα πηνια και μου εσβηνε στα φαναρια. Ο μηχανικος μου ειπε -οπως διαβασα και απο εμπειριες αλλων- οτι τα versys και er6 ετου 09 (τα πρωτα δηλαδη με facelift) εβγαζαν αυτο το προβλημα. Η λυση δοθηκε με περιελιξη και κοστος 150 ευρω οταν τα καινουργια της μαμας κοστιζουν 300. Επισης στα 35κ αναγκαστηκα να αλλαξω γραναζια και αλυσιδα γιατι την ειχα 9 μηνες ακουνητη (λογω φανταρικου) και απο την βαρυτητα ξεχειλωσε η αλυσιδα και οσο και αν την μαζευα παλι ηταν χαλαρη με κοστος 140(?) αν θυμαμαι καλα.  Κατα τα αλλα δεν εχει καψει ουτε λαμπα, φυσιολογικες φθορε μονο οπως ξεθωραισμα καποιων πλαστικων κυριως διακοπτες και ματ πλαστικα, οχι ομως και οι γυαλιστερες επιφανειες που ειναι πενα. 

Το λοιπον, θεωρω το ER6 πολυ τιμια επιλογη για εναν αρχαριο που επιθυμει να μαθει τα βασικα. ΔΕΝ ειναι μικρο, μπορει να ξεγελαει το μεγεθος του αλλα και τα κιλακια του εχει και τη ροπουλα του χαμηλα. Θα συγχωρεσει λαθη αλλα οχι "υβρεις" και προκλητικες κινησεις. Εμενα ηταν η πρωτη μηχανη 600+ κυβικων και οταν την καβαλησα μου φανηκε κτηνος.  5 χρονια μετα ακομα με μαθαινει και με εκπλησει συνηθως ευχαριστα. Δεν εχει τελεια περιφερειακα αλλα σε εναν αρχαριο η απλο χρηστη δεν θα του κατσει κατι ασχημα. Επισης εχει τους κραδασμους του και μια καλη πρωτη επενδυση ειναι μια ανατομικη σελιτσα! Στην πολη πλεον, αφου την εχω μαθει παει σαν παπι, εκτος κ αν βρισκει η καρατιμονα που του φοραω! Οι αναρτησεις κοπανανε, ενοχλουν κυροως τον πισω και η μπροστινη δεν εχει αισθηση (πιο σφιχτα λαδακια λυνουν το προβλημα με κοστος στο 50αρικο).

Χρηση οπως ειπα σε ολα. Πολη, νησακια το καλοκαιρι, ταξιδια μικρα εως 400χιλ απο την βαση μου. Θελει μασκακι για μεγαλυτερη ανεση. Ειναι σχετικα οικονομικο σε καταναλωση και ανταλλακτικα ΑΛΛΑ το βασικο ειναι οτι δεν βγαζει πολλα απροοπτα και εισαι σιγουρος οτι το πρωι θα παρει μπροστα.

Σε συγκριση με το Ζ ειναι σιγουρα πιο οικονομικο σε σερβις λογω διαφορας 2 κυλινδρων και σιγουρα εχει μικροτερη καταναλωση τουλαχιστον κατα 1-1,5 λιτρο. Για νορμαλ χρηση δεν θα σου φανει βεβαια η διαφορα αυτη, αν ομως το λιωνεις οπως εγω τπτε θα σου κανει διαφορα.

====> Συμπερασμα,

Ειναι καταλληλο για πρωτη μοτοσυκλετα αλλα θελει παλι προσοχη. Δεν μπορω να πω αν ειναι ευκολη η δυσκολη γιατι εξαρταται απο την εμπειρια και το καθε ατομο. Εσυ με τι εκανες μαθημα πες μας για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης. Φυσικα θα ηταν καλυτερα να πας βημα βημα, πχ με ενα 250αρι αλλα αν δεν παιζουν γκαφρα για αλλαγη μετα τοτε πρεπει να προσεχεις παρα πολυ σε ολα. Την πρωτη εβδομαδα το ξαπλωσα δυο φορες απο επιτοπια μανουβρα στο παρκινγκ μου επειδη μου φαινονταν "βαρυ". Παντως τωρα σκεφτηκα πως ισως σου κανει και το versy που λογικα θα υπαρχει σε αυτα τα λεφτα με abs.

SORRY για το σεντονι......!

Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκατσες και τα έγραψες. Καλό θα ήταν σε ξεχωριστό θέμα να το κάνεις κοπι παστε για να το δουν και άλλοι που ενδιαφέρονται. 

Τι ακριβως σε χαλαει σε αυτο;

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7844330/

Λέω στην αρχή ότι έχω από 3000 μέχρι ταβάνι 3500. Κ σε πολύ δύσκολα 4000. Αλλά το 4 θα το έδινα για Ζ. 

Αυτή η αγγελία είναι η αιτία που στο κείμενο γράφω την λέξη ' σχεδόν'  κανένα με ABS. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα το πρωί έπεσε μπροστά στα μάτια μου μηχανή από μπλοκάρισμα μπροστινού σε φρενάρισμα πανικού όταν ο κουτάκιας πετάχτηκε απο το στενό.

Μην πάρεις κάτι χωρίς abs.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Λέω στην αρχή ότι έχω από 3000 μέχρι ταβάνι 3500. Κ σε πολύ δύσκολα 4000. Αλλά το 4 θα το έδινα για Ζ. 

Αυτή η αγγελία είναι η αιτία που στο κείμενο γράφω την λέξη ' σχεδόν'  κανένα με ABS. 

Ναι, ειχα διαβασει τι λες στην αρχη. 

Η αγγελια λεει επισης και "συζητησιμη" . Οποτε απο την στιγμη που εισαι και διατεθειμενος να το τραβηξεις το μπατζετ σου γιατι οχι;

Μην κοβεις ομως απο εξοπλισμο.

Παρε τηλ. τον μαν να δεις. Μπορει να ειναι διατεθειμενος και αυτος για καλο παζαρι και να στο αφησει τελικα 3500 που ξερεις; Ή 3600 ή 3700...αν δεν παρεις δεν θα μαθεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova R (675cc) Suomy SR Sport Aprilia RSV4R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εννοειται να πας σε abs.

Επισης επιμενω πως αν η κα%?λα λεει Ζ, παρε εκεινο. Μηχανη παιρνεις στο κατω κατω κ οχι αμαξι για την οικογενεια. Θα ειναι αποκλειστικα δικο σου και εσυ θα το καβαλας οποτε επιβαλλεται να σε φτιαχνει. Αν ειναι να το καβαλας και να το κανεις σαν αγγαρεια, να σου λειπει το βυσσινο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Πλακα εχει οταν μιλατε για 0-100, ολα τα 4κ 600 τα πιανουν με την πρωτη (ταχυτητα).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR 1000 Aprilia RSV4 (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Πλακα εχει οταν μιλατε για 0-100, ολα τα 4κ 600 τα πιανουν με την πρωτη (ταχυτητα).

κάτι τέτοιο...
Αυτό με τα "τάφος χαμηλά" είναι πιο παπάντζα πεθαίνεις... πιάσε ένα οποιοδήποτε 4Κ και χούφτωσε γκάζι... και μετά πιάσε και ένα 2Κ...
ψηλέ, άμα τα 2Κ επιταχύνανε πιο γρήγορα παρατεταμένα και όχι μόνο για τα πρώτα μέτρα, τότε θα τρέχανε όλοι με Ducatiα... Λέ(μ)νε ότι τα 4Κ στις 3000 με 7000 στροφές είναι τάφοι.... Το Κ μου αυτό το φάσμα το καλύπτει σε 1 δεπτερόλεπτο στην 1-2αρα ταχύτητα... για ποιόν τάφο μιλάμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Σου 'χω καλυτερο test.

Παρε 1κ, 2κ και 4κ ιδιου κυβισμου(και φιλοσοφιας) και κανε ενα δυνατο και πολυ μικρης διαρκειας τιναγμα στο γκαζι.
Οποιο απο αυτα σε κανει να χεστεις πιο πολυ πανω σου, αυτο θα ξερεις να μην προτεινεις σε αρχαριο.

Τωρα αμα ο αρχαριος ειναι και ανεγκεφαλος μαζι, οτιδηποτε ειναι επικινδυνο γι' αυτον.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Εγω εχω ακομα καλυτερο τεστ, παρε ενα 1κ 2κ 4κ καρφωσε ρελαντι στα κοκκινα βαλε πρωτη και ασε αποτομα συμπλεκτη...πιο θα σε φερει πιο γρηγορα καπακι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer (850cc) Ducati MTS 1200S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Το μονοκύλινδρο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη ειναι παπατζα οτι τα 600 4κυλινδρα ειναι τριταφοι χαμηλα?

Επειδη οδηγω πολυ συχνα το Ζ του κολλητου σε επαρχιακο(Δερβενακια συγκεκριμενα) το μηχανακι δεν εχει το αρπαγμα που εχει το δικο μου που-θε-να και ας ειναι και λιγοτερα κυβικα. Εγω εχω τη δυνατοτητα να ειμαι παντου με 6η ενω ο αλλος ανεβοκατεβαζει συνεχεια για να κινηθει λιγο σβελτα και για προσπερασεις.

Τωρα αν πιασουμε για 1000αρια gsxr με 1η κ 2α στο σασμαν και για zzr και για busa οκ, αλλα δεν εχουν σχεση με το θεμα μας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη ειναι παπατζα οτι τα 600 4κυλινδρα ειναι τριταφοι χαμηλα?

Επειδη οδηγω πολυ συχνα το Ζ του κολλητου σε επαρχιακο(Δερβενακια συγκεκριμενα) το μηχανακι δεν εχει το αρπαγμα που εχει το δικο μου που-θε-να και ας ειναι και λιγοτερα κυβικα. Εγω εχω τη δυνατοτητα να ειμαι παντου με 6η ενω ο αλλος ανεβοκατεβαζει συνεχεια για να κινηθει λιγο σβελτα και για προσπερασεις.

Τωρα αν πιασουμε για 1000αρια gsxr με 1η κ 2α στο σασμαν και για zzr και για busa οκ, αλλα δεν εχουν σχεση με το θεμα μας.

Να ρωτήσω εγώ ο αμαθης τι μηχανή έχεις εσύ; :biggrin: 

Δηλ ρε παιδιά κάποιος που έχει μια χορνετ δυσκολεύεται να προσπεράσει; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό με τα "τάφος χαμηλά" είναι πιο παπάντζα πεθαίνεις...

Εγω δεν εχω εμπειρια απο 4Κ παρα μονο με το Hornet που ειχα για 8 μηνες, δεν θα το ελεγα ταφο, αλλα οταν το μηχανακι κοφταρει στις 13Κ λογικο ειναι στις χαμηλες (μεχρι 4κ) να ειναι πιο φιλικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Το hornet εχει οκ ροπουλα και χαμηλα. Τιποτα το ιδιαιτερο ομως, σε σχεση με μονοκυλινδρο πχ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το hornet εχει οκ ροπουλα και χαμηλα. Τιποτα το ιδιαιτερο ομως, σε σχεση με μονοκυλινδρο πχ.

Αν εχεις μαθει με μονοκυλινδρο μεγαλου κυβισμου η διαφορα ειναι χαοτικη αλλα δεν φταιει το τετρακυλινδρο που ¨δεν εχει ροπη¨ αλλα το μονοκυλινδρο που εχει αφθονη.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Αν εχεις μαθει με μονοκυλινδρο μεγαλου κυβισμου η διαφορα ειναι χαοτικη αλλα δεν φταιει το τετρακυλινδρο που ¨δεν εχει ροπη¨ αλλα το μονοκυλινδρο που εχει αφθονη.

Εννοειται αυτο. Απλα πολλοι(και σε αυτο το θεμα), λογικα επειδη ο περισσοτερος κοσμος καβαλαει μονοκυλινδρα και δικυλινδρα, ακουνε 100κατι αλογα και νομιζουν οτι θα ειναι σα μεγαλο μονοκυλινδρο αλλα με 3πλασια δυναμη παντου ή κατι τετοιο και  οτι με το που ανοιγεις το γκαζι διακτiνιζεσαι.
Σου λεει 10 αλογα τα παπια, 100 αυτο, λογικα ανοιγεις το γκαζι και εχει 10πλασια δυναμη
:uglystupid2:Σου φευγει απο τα χερια δηλαδη :biggrin:

Πρεπει να ΘΕΣ να διακτiνιστεις για να γινει. Να ανοιξεις το γκαζι χωρις ελεος και να το αφησεις να ανεβασει χιλιομετρα. 
Ειναι πανευκολα αυτα τα μοτερ επειδη δεν ειναι καθολου νευρικα, απλα αν σε τρωει, καλυτερα να ξερεις να στριβεις/φρεναρεις με πολλα χιλιομετρα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω εχω ακομα καλυτερο τεστ, παρε ενα 1κ 2κ 4κ καρφωσε ρελαντι στα κοκκινα βαλε πρωτη και ασε αποτομα συμπλεκτη...πιο θα σε φερει πιο γρηγορα καπακι?

Σου 'χω καλυτερο test.

Παρε 1κ, 2κ και 4κ ιδιου κυβισμου(και φιλοσοφιας) και κανε ενα δυνατο και πολυ μικρης διαρκειας τιναγμα στο γκαζι.
Οποιο απο αυτα σε κανει να χεστεις πιο πολυ πανω σου, αυτο θα ξερεις να μην προτεινεις σε αρχαριο.

Σας έχω πιο γαμάτο test, γιατί και οι δύο είστε ακίνητοι μέχρι στιγμής... ο ένας έκανε 5 βήματα και ο άλλος έφαγε καπάκι...

πάρτε τα γαμάω τάω ΟΧΙ-τάφους σας και πάμε μια δοκιμούλα 2-3 ανοίγματα να δούμε ποιος τα μαζεύει τα χιλιόμετρα? Το 2κύλινδρο ή το 4κύλινδρο?

και για να μην σας συγκρίνω κανένα ανόμιο μηχανάκι και μιλάμε για 2 χρόνια, picture that:

έχουμε στην μια πλευρά ένα Hornet 600 κυβικά (γυμνό-4κ-Ι4)

έχουμε στην άλλη πλευρά ένα Ducati Monster 600  (γυμνό-2κ-V2)

πάρτε τα τώρα και δοκιμάστε τα... ποιός θα εξαφανίζεται? Το Monster?

Πρεπει να ΘΕΣ να διακτiνιστεις για να γινει. Να ανοιξεις το γκαζι χωρις ελεος και να το αφησεις να ανεβασει χιλιομετρα. Ειναι πανευκολα αυτα τα μοτερ επειδη δεν ειναι καθολου νευρικα, απλα αν σε τρωει, καλυτερα να ξερεις να στριβεις/φρεναρεις με πολλα χιλιομετρα.

ναι το ξέρω και εγώ με το Κ καφέ πίνω μέχρι να αρπάξει, 4κύλινδρο γαρ, και δεν πάει στα χαμηλά... ευτυχώς που δεν έχω κανένα μονοκύλινδρο να ξηλώνω την άσφαλτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω εγώ ο αμαθης τι μηχανή έχεις εσύ; :biggrin: 

Δηλ ρε παιδιά κάποιος που έχει μια χορνετ δυσκολεύεται να προσπεράσει; 

Οχι βέβαια και δυσκολεύεται 100 ιππους μηχανάκι. Δεν λεμε οτι δεν πάνε. Αντιθέτως πάνε τον κώλο τους. Απλά λέμε για τη διαθέσιμη ροπή που έχεις στις χαμηλές στροφές με ένα μεσαίου κυβισμού 4κ.

Το ψάχνουμε πολύ βέβαια αλλά οκ, κουβέντα κάνουμε!

Triumph street triple 675 έχω φίλε μου:biggrin:

Βρε Λεόντιέ μου είσαι εκτός θέματος βρε παλικάρι μου! Μην αρπάζεσαι. Κατευθείαν να μας περάσεις όλους με το 1000.

Χαμηλές λέμε. Χα-μη-λες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε Λεόντιέ μου είσαι εκτός θέματος βρε παλικάρι μου! Μην αρπάζεσαι. Κατευθείαν να μας περάσεις όλους με το 1000.

Χαμηλές λέμε. Χα-μη-λες!

κάθε άλλο... εσένα ειδικά θα σε αφήσω γιατί τα street/speed triple/daytona είναι έρωτας και θέλω να τα βλέπω...

αλλά ρε φίλε βαρέθηκα να ακούω για αυτές τις χαμηλές όταν ένα 4κ SS ας πούμε τις "χαμηλές" τις υπερ-ΠΗΔΑΕΙ σε κλάσματα... ε νισάφι πια... έχουν γίνει τα δυκίλινδρα ξαφνικά τα TOP μηχανάκια για ανοίγματα... πάνε βολίδα φανάρι-φανάρι... βέβαια... βέβαια

Τροποποιήθηκε από τον leosake

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βρε γμτ δεν διαφωνούμε!

Σύμφωνοι. Όταν τις υπερπηδάει ράβει.Απλά μέχρι να τις υπερπηδήξει(:yeahright:) τι γίνεται? Αυτό μας ενδιαφέρει εδώ. το v2 θα έχει ξεμυτίσει. Μετά ναι, θα το περάσεις από πάνω.

Σενάριο τώρα: Είσαι σε επαρχιακό στροφιλίκι με το 600άρι το fazer-hornet-gsr σου(παράδειγμα) και πάει μπροστά σου φορτηγό με 60-70χλμ. Όταν πετύχεις μια μικρή ευθεία, θα διανοηθείς να ξεκινήσεις προσπέραση με 5η-6η στο σασμάν? Δεν νομίζω. Με το triple ας πούμε που το ξέρω, είναι πολύ πολύ εύκολο κάτι τέτοιο ρε φίλε!

Δεν αναφερόμασταν σε συνθήκες πίστας πριν όπου εκεί θα το στίψεις και θα είναι στο στοιχείο του και φυσικά, όχι σε 1000αρια ss 190 ιππων που βοηθούνται από τα κυβικά τους και τη δύναμή τους αλλά σε λιγότερο σκληροπυρηνικά μηχανάκια γενικότερης χρήσης που ενδιαφέρουν τον δημιουργό του θέματος. Αν το γενικεύσουμε θα χάσουμε τη μπάλα σιιιιιιγουρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

για να δούμε θεωρητικά ποιο έχει προβαδισμα σε χαμηλες στροφές αρκεί ένα διάγραμμα ροπής ανά στροφές..εμπράκτως επειδή υπάρχουν πολλές συνιστώσες όπως οι σχέσεις του κιβωτιου,το βάρος κ η αεροδυναμική αντίσταση,ο μόνος τρόπος να συγκρίνεις επιδόσεις δυο οχημάτων ειναι κατ εμε να θέσεις εξαρχής τις ταχύτητες στις οποιες θα γινει η σύγκριση,ανεξαρτήτως σχέσης στο κιβώτιο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε μάγκες, pin the gas και δουλέφτε συμπλέκτη να ουμ.

και καπάκι θα σε φέρει πιο γρήγορα το δίχρονο 250 μονοκύλινδρο

STFU

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ μιλατε,ελα παμε μια βουτα να ανοιξουμε να ουμ,απο σταση,ρολλαριστοι,με οπισθεν ,οτι θετε

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα