nikos_pc

Anakee 3 VS Dunlop TR91

16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Honda Africa 2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετά από 20000χλμ. Τα anakee φτάνουν στο τέλος της ζωής τους. Η επιλογή τους έγινε μετά από πολλές απόψεις φίλων και γνωστών και τελικά ήταν πολύ καλή επιλογή. Ζεσταίνονται σε λίγα μέτρα κυριολεκτικά πιάνουν παντού ακόμα και εκεί που λες θα γλιστρήσουν αυτά απλά δεν κάνουν ρούπι, στο βρεγμένο πιάνουν επίσης πάρα πολύ καλά πάρα το χάλι τον Ελληνικών δρόμων όπως επίσης και στο χώμα δεν πρόκειται να τρομάξουν κανένα εννοείται αν πηγαίνει μέσα στα όρια του ελαστικού δρόμου.

Επί της ουσίας τώρα, σκέφτομαι να βάλω τα ίδια που είναι και δοκιμασμένα και μου έχουν αφήσει το καλύτερο των εντυπώσεων η να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό  όπως τα Dunlop έτσι απλά γιατί μου αρέσουν  καλύτερα οπτικά και ακούγονται τα ίδια καλά λόγια με τα Michelin. Όσοι τα έχετε δοκιμάσει τα Dunlop πως σας φάνηκαν? Είχατε κανένα θέμα – πρόβλημα που έστω και στο ελάχιστο να μην σας άρεσαν?

Τροποποιήθηκε από τον nikos_pc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT660Z Moto Guzzi norge (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ έχω τα michelin ...Σε λιγο θα τα αλλάξω.  Είδα επίσης καλά για τα avon τα καινούργια (διάδοχο των distanzia)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gladius

Δημοσιεύτηκε

Ημουν και εγω οπαδος της michelen. ωσπου δοκιμασα σε αλλη κατηγορια βεβαια τα dunlop qualifier. εντυπωσιαστηκα με το κρατημα τους σε πολλα χιλιομετρα και πλαγιασματα. στην πορεια πηρα τα dunlop sportsmart 2 που ειναι διγομα και ξαπλωνουν ακομα ποιο ευκολα..

προσωπικη γνωμη παντα ,βασισμενη στα δικα μου γουστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αποψη μου Νικο, αφου εισαι ευχαριστημενος απο αυτο το λαστιχο και δεν ψαχνεις κατι περαιτερω, ειτε σε αποδοση ειτε σε διαρκεια, δεν βρισκω τον λογο για να μη τα ξαναβαλεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, οπως επισης και θα γνωριζεις τα ορια του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

ο θείος Ναυτίλος πίνει νερό στο όνομα του TR91, εμένα μου δίνουν την εντύπωση του λίγου πιο σκληρού ελαστικού πάντως χωρίς να τα εχω δουλέψει. κάτι λένε και για μια σχετική πτώση απόδοσης μετά τις 6 χιλιάδες. ότι και να βάλεις στο ταξίδι στην Ιταλία θα εισαι κομπλέ αφού εκεί υπάρχουν δρόμοι. αν θες να παίξεις στα σίγουρα ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει. απο την άλλη αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος δεν θα μάθεις.

βάλτα και το πολύ πολύ αν δεν σε αρέσουν τα κάνουμε τράμπα με τα ανακεε μου να πάς ιταλία και να δοκιμάσω και εγώ κάτι άλλο σε λάστιχο! αλλωστε έτσι όπως πάς εσύ σε 1 χρόνο θα τα αλλάξεις πάλι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Βασικά στο έχω ξαναπεί βάζεις heidenau K60 scout αφού εδώ πάς και χώματα, και κάνουμε τράμπα για το ταξίδι τα Anakee μου γιατι εκεί θα θές φουλ ασφάλτινο λάστιχο, καλοκαιράκι δοκιμάζω και εγώ τα Κ60 και όταν γυρνάς τα αλλάζουμε πάλι! χαχα!

Heidenau-K60-Scout-Dual-Sport-Tires.jpg

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Μετά από 20000χλμ. Τα anakee φτάνουν στο τέλος της ζωής τους. Η επιλογή τους έγινε μετά από πολλές απόψεις φίλων και γνωστών και τελικά ήταν πολύ καλή επιλογή. Ζεσταίνονται σε λίγα μέτρα κυριολεκτικά πιάνουν παντού ακόμα και εκεί που λες θα γλιστρήσουν αυτά απλά δεν κάνουν ρούπι, στο βρεγμένο πιάνουν επίσης πάρα πολύ καλά πάρα το χάλι τον Ελληνικών δρόμων όπως επίσης και στο χώμα δεν πρόκειται να τρομάξουν κανένα εννοείται αν πηγαίνει μέσα στα όρια του ελαστικού δρόμου.

Απλά πράγματα, αν βρεθεί κάποιος να σου πει πως με τα Ντάνλοπ έβγαλε ο ίδιος (όχι το γνωστό "τα είχε ο μπατζανάκης του κουνιάδου της γειτόνισσας") αυτά τα χιλιόμετρα με πολύ καλή απόδοση μέχρι το τέλος, τότε δοκίμασέ τα. Αλλά το βλέπω κομματάκι δύσκολο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νίκο γράψε εντυπώσεις απο την προδοσία βρε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom K9 Ducati MultiStrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα Anakee 3 και δεν τα ξανά βάζω με την καμία.

Αυριο μάλλον βάζω Dunlop Trailsmart.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

και αν εισαι απο τους τυχερους...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η προδοσία μου τελικά δεν μου βγήκε σε καλό. Τα Dunlop από την πρώτη στιγμή δεν μου  έδωσαν να καταλάβω ότι μπορώ να τα εμπιστευτώ όπως τα anakee, δυστυχώς έπεσα σε προβληματικό μοντέλο όποτε πάω για άλλαγμα. Τώρα στα χλμ. που έκανα μου έδειξαν ότι θέλουν πιο πολύ χρόνο για να ζεσταθούν ώστε να πατανε καλύτερα κάτω, μου φαίνετε ότι είναι πιο απολυτά στην ανωμαλίες τους δρόμου, δηλαδή στα μπαλώματα που είναι παράλληλα με τον δρόμο δεν περάνε τόσα άνετα από επάνω όπως τα anakee, στην βροχή κρατάνε αρκετά καλύτερα όχι όμως και στις λωρίδες του δρόμου. Στις στροφές μου άρεσε πολύ περισσότερο το anakkee μιας και το ένιωθα πιο σοβαρό σε αυτές. Τελευταίο και καλύτερο, πιστεύω ότι δεν πιάνει τόσο καλά στους χάλια δρόμους σε σχέση με τα anakkee στο απότομο φρενάρισμα. Όλα αυτά σε λίγα χλμ. που τα έχω δεν ξέρω αν μετά αλλάζει κάτι, πάντως αν γίνει αλλαγή τα anakee θα βάλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Νικόλα , ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κράζουν τα μισελίν στο άλλο θέμα ενώ το TR91 δεν το κράζει κανεις για το προβληματικό μπροστινό που έκανε ρωγμή, ήταν όλοι απλά χαρούμενοι αν τους το άλλαζαν στην εγγύηση και όλα καλά!  να σου πώ  την αλήθεια μέσα μου περίμενα να σου βγεί πολύ καλό να το γουστάρεις και ώς ένα σημείο σκεφτόμουν και εγώ τι να βάλω μετά για να δοκιμάσω κάτι άλλο! μετά απο αυτό όμως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πέτρο για να μην τα αδικώ μετά από μερικά χλμ. ισως είναι πολύ καλύτερα αλλά από την ώρα που το δικό μου ζευγάρι βγήκε προβληματικό δεν μου κάνει όρεξη να ξανά βάλω το ίδιο αν και μπορεί να είναι καλύτερο από τα anakee.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ξεθάβω το θέμα με το πατόφτυαρο! είμαι σε δίλημμα, τα anakee μου έχουν σχεδόν 11.000 χιλιόμετρα απο χιλιομετρικής άποψης ειναι δηλαδή στο μισό της ζωής τους βλέποντας ότι σε πολλούς φτάνουν τις 20+ χιλιάδες. το πρόβλημα μου ειναι οτι συμπληρώνουν 4 χρόνια φορεμένα και δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι να τα βγάλω. η μηχανή είναι πάντα σε γκαράζ και τα λάστιχα οπτικά ειναι πολύ καλά! στο τελευταίο ταξίδι πέρσι το καλοκαίρι δεν ειχα θέματα αλλα φέτον μάλλον θα κάνω περισσότερα χιλιόμετρα και διπλός και το σκέφτομαι!

ενα 250άρι για καινούργια ή 150+ για να κάνω ενα rebuild την πίσω ανάρτηση που έχει στην καμπούρα της 90Κ χιλιόμετρα? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

4 ετων λαστιχα οσο καλα και να εχουν φυλαχθει θεωρω πως ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα ακομα και για αυτοκινητο ποσο δε μαλλον για μοτοσυκλετα.

Ειναι το πρωτο πραγμα που μας κραταει ορθιους και σε επαφη με το δρομο και δεν νομιζω οτι χωρανε υποχωρησεις.

Οχι οτι η αναρτηση δεν ειναι σημαντικη αλλα αν θα χρειαστει να σε προστατεψει κατι, το λαστιχο θα βγαλει το φιδι απ την τρυπα....οσο σεταρισμενη κι αν ειναι η αναρτηση με φρεσκα λαδακια αν γλυστρησει το λαστιχο να χαμε να λεγαμε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα