Jeronimo.G

Νέο Battlax "S21" από την Bridgestone

580 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

στο ενδιάμεσο έχεις κάνει καμιά αλλαγή το πίσω; ;

στο ενδιάμεσο έχεις κάνει καμιά αλλαγή το πίσω; ;

Όχι δεν εχω κανει αλλαγη στο πισω . Αλλαζω παντα ζευγαρι οταν ειναι να λλαξω λαστιχα.

Πιστευω να με βγαλουν οριακα αλλα 4,000 χλμ και να φτασουν τα 15 Κ

Πολυ οριακα ομως και ηπια.

όπως ειπε και ο dant3 παραπανω μετα τα 8,000χλμ παρατηρω οτι γλιστραει στην μέση αν και στα πλαινα ειναι σχεδον οπως και στις αρχες δεν εχει θέμα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Δε χρειάζεται να σου αλλάξουμε γνώμη.

Όπως νιώθει ο καθένας.

Αλλά θεωρώ πως είναι άδικο να λες πως δε στρίβει, επειδή τα συγκρίνεις με «γόμες».... :winking:

εχεις καποιο point η αλήθεια ειναι. πολυ καλο λαστιχο παντως, απο καθε αποψη. τωρα γιατι δε μου βγαζει χιλιομετρα, μαλλον εχω βαρυ χερι :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

to s20 evo μπροστά στην ασφαλτο δεν καταλαβαινει χριστο, στην πίστα τρώγεται για καλαμπούρι. (αυτη τη στιγμη εχω 7000km και ενα TD στο μπροστά)

το s21 πίσω στην ασφαλτο κρατάει αρκετά καλά αλλα δεν εχω  αποκτησει πληρη αποψη ακόμα. και στην πίστα σε ενα φουλ trackday, η ελαφριά χάραξη που έχει στις άκρες ακόμα δεν έχει φύγει παρόλο που το λάστιχο είχε γεμίσει κουρουμπούλια ολάκερο, μεχρι και στη ζάντα.

συνολικα το s21 πίσω σε 1000km και ενα trackday δεν εχει δειξει σημαντικα σημαδια φθοράς με πολεμική οδήγηση.

για το ότι δεν στρίβει όμως δεν αλλάζω εύκολα γνώμη

τι να δειξει αφου δεν ανοιγεις πανω απο 9κ στροφες :baby:

χωρις πλακα τωρα, τα s21 στην τιμη που παιζουν βλεπω να ειναι μονοδρομος για τα περισσοτερα μηχανακια.

πιθανων θα τα βαλω στην επομενη αλλαγη γιατι καλα χρυσα τα michelin αλλα τσουζει η τιμη και με τη χρηση που κανω θελω λαστιχο καθε 8μηνο.

ακουω πολυ καλα λογια απο πολλους (αρκετοι εξ αυτων, ιδιοκτητες ss). θα σας πω ολοκληρωμενες εντυπωσεις οταν τα βαλω...

Τροποποιήθηκε από τον noodles
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

ακουσαμε οτι δεν στριβει το σ21....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ακουσαμε οτι δεν στριβει το σ21....

ε αφού δεν ξέρετε να διαβάζετε να επαναλαβω, σ20εβο μπροστα σ21 πισω.

για την ιστορία το σ21 πισω σε σχεση με το σ20εβο εχει μικρότερη κορώνα.

για την ιστορία επίσης το σ21 μπροστά σε ΄σχέση με το σ20εβο έχει μεγαλύτερη κορώνα.

απότι λέει η κατασκευάστρια εταιρία.

και η σύγκριση όπως σωστά είπε ο ksino(γιάννης) γίνεται απευθίας με supercorsa και όχι με άλλο λάστιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

η συγκριση ειναι πρωτιστως φιλε παυλο ανομοια και εκ προοιμιου ακυρη. απο κει και περα εγω καταλαβα απο τα συμφραζομενα σου πως το σ20 στο δρομο ειχε καλυτερο κρατημα απο το σ21. 

τωρα η ιδια η εταιρεια αναφερει πως το τοποθετει κατω φυσικα απο το rs10 αλλα απο πλευρας αποδοσης ειναι πολυ κοντα με πλεονεκτημα του την πολυ καλυτερη διαρκεια ζωης του ελαστικου.

οσον αφορα την συγκριση με το σ20 εβο η εταιρεια αναφερει 36% μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, 18% συνολικα καλυτερη αποδοση, 11% καλυτερη αποδοση στο στεγνο και 4% στο βρεγμενο....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

η συγκριση ειναι πρωτιστως φιλε παυλο ανομοια και εκ προοιμιου ακυρη. απο κει και περα εγω καταλαβα απο τα συμφραζομενα σου πως το σ20 στο δρομο ειχε καλυτερο κρατημα απο το σ21. (καπου διατύπωσα προφανώς λάθος)

τωρα η ιδια η εταιρεια αναφερει πως το τοποθετει κατω φυσικα απο το rs10 αλλα απο πλευρας αποδοσης ειναι πολυ κοντα με πλεονεκτημα του την πολυ καλυτερη διαρκεια ζωης του ελαστικου.

οσον αφορα την συγκριση με το σ20 εβο η εταιρεια αναφερει 36% μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, 18% συνολικα καλυτερη αποδοση, 11% καλυτερη αποδοση στο στεγνο και 4% στο βρεγμενο....

στο στεγνό, το πίσω τουλάχιστον κρατάει καλύτερα ειδικα σε μεγάλες κλίσεις παρόλο που το ειχα βαλει χωρίς ζυγοστάθμιση. (σήμερα έκανα)

για τα υπόλοιπα δεν εχω αποψη ακόμα (1000km + 1 trackday εχω μονο)

μιλάω πάντα για το πίσω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης παίζει ρόλο και η μηχανή στην οποία είναι περασμένα τα λάστιχα . 

Πιστεύω πως σε μία σουπερσπορτ μηχανή με απόλυτο στήσιμο και κορυφαία αίσθηση ταιριάζουν καλύτερα οι γόμες ή τουλάχιστον ένα σούπερ μαλακό λάστιχο κάνει τον αναβάτη του σουπερσπορτ να στρίβει με μεγαλύτερη αίσθηση σιγουριας. Γι αυτό και διίστανται οι απόψεις μεταξύ του Παυλου με το Ρ1 και παιδιών με άλλες μηχανές (όχι ss) 

Μια μηχανή ψιλή με τιμόνι και μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων ( σαν το Τρέϊσερ) θα στρίψει πιο εύκολα και με άλλα ελαστικά ,όπως τα S21 που μάλλον είναι κορυφαία για το Τρέϊσερ.

Για παράδειγμα , αν είχα σε σουπερσπορτ μηχανή αυτά τα dunlop πρώτης τοποθέτησης που φοραω τώρα στο Τρέϊσερ δεν υπήρχε περίπτωση να τα εμπιστευτω κ να στριψω ενώ με το Τρέϊσερ τα παλευω μία χαρά 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Διαβάζω για να βάλω τα 21 στο 9Τ και τι ανακλύπτω... Ότι είναι ουσιαστικά ένα bt 16 pro. Αν εξαιρέσουμε τον σχεδιασμό της κορώνας. Ουσιαστικά όλα ξεκίνησαν με το bt16.. Στο 16pro έβαλαν τις τρεις διαφορετικές γόμες και άφησαν δύο, μαλακή και σκληρή.

Ή παρακάτω φωτό είναι από το βτ16 

bt016_diagram.jpg?378220

Οπότε έχουμε τώρα ένα bt 16 pro και ένα S20 που η ίδια ή brigestone αναφέρει ότι έχουν την ίδια γόμα αλλά στο s20 ή μαλακία είναι περισσότερη με αποτέλεσμα καλύτερο κράτημα στο μπροστινό. Στο πίσω τα ίδια περίπου.

Ή επόμενη φωτογραφία.

bridgestone_battlax_hypersport_s20_rear_

Και φτάνουμε στο s21 όπου για λόγους περισσότερο μακροζωίας επιστρέφουν οι τρεις γόμες του πρώτου bt 16. Φυσικά σε κάθε γενιά αλλάζει και η κορώνα, παρόλα αυτά ή σύσταση της γομας δεν αναφέρεται πουθενά ότι αλλάζει. Εδώ μία φωτογραφία από τα S 21. 

attachment.php?attachmentid=174201&d=145

Καταλήγοντας μπορεί κάποιος που δεν έχει βλέψεις να περνάει τον μπροστά του στις καταδρομικές βολτες άνετα να βάλει τα bt 16 pro με μόνο 180-190 ευρώ έχοντας εφάμιλλο κράτημα με τα s21, όχι όμως και την ίδια αίσθηση γιατί αλλάζουν οι κορόνες. Λέω να κάνω μία δοκιμή, πετώντας τα παραδόξως καλά τουριστικά z8 που φοραω τώρα. Αν κάποιος γνωρίζει, με συγκεκριμένες αναφορές κάτι το διαφορετικό παρακαλώ να με διορθώσει!:laugh:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Διαβάζω για να βάλω τα 21 στο 9Τ και τι ανακλύπτω... Ότι είναι ουσιαστικά ένα bt 16 pro. Αν εξαιρέσουμε τον σχεδιασμό της κορώνας. Ουσιαστικά όλα ξεκίνησαν με το bt16.. Στο 16pro έβαλαν τις τρεις διαφορετικές γόμες και άφησαν δύο, μαλακή και σκληρή.

Ή παρακάτω φωτό είναι από το βτ16 

bt016_diagram.jpg?378220

Οπότε έχουμε τώρα ένα bt 16 pro και ένα S20 που η ίδια ή brigestone αναφέρει ότι έχουν την ίδια γόμα αλλά στο s20 ή μαλακία είναι περισσότερη με αποτέλεσμα καλύτερο κράτημα στο μπροστινό. Στο πίσω τα ίδια περίπου.

Ή επόμενη φωτογραφία.

bridgestone_battlax_hypersport_s20_rear_

Και φτάνουμε στο s21 όπου για λόγους περισσότερο μακροζωίας επιστρέφουν οι τρεις γόμες του πρώτου bt 16. Φυσικά σε κάθε γενιά αλλάζει και η κορώνα, παρόλα αυτά ή σύσταση της γομας δεν αναφέρεται πουθενά ότι αλλάζει. Εδώ μία φωτογραφία από τα S 21. 

attachment.php?attachmentid=174201&d=145

Καταλήγοντας μπορεί κάποιος που δεν έχει βλέψεις να περνάει τον μπροστά του στις καταδρομικές βολτες άνετα να βάλει τα bt 16 pro με μόνο 180-190 ευρώ έχοντας εφάμιλλο κράτημα με τα s21, όχι όμως και την ίδια αίσθηση γιατί αλλάζουν οι κορόνες. Λέω να κάνω μία δοκιμή, πετώντας τα παραδόξως καλά τουριστικά z8 που φοραω τώρα. Αν κάποιος γνωρίζει, με συγκεκριμένες αναφορές κάτι το διαφορετικό παρακαλώ να με διορθώσει!:laugh:

Ακριβως αυτη την σκεψη εχω και εγω για τα επομενα μιας και η ωρα πλησιαζει.

θελω να τα αλλαξω γυρω στο Πασχα αλλα ειμαι σε διλημμα.

θα κανω εντος Μαιου καπου στα 8.000χλμ εξωτερικο σε 20 μερες οποτε η βαζω τα τουριστικα Τ30 για να βγαλουν αλλα τοσα και βαλε(λογικα) ή να βαλω τα 16pro στην πολυ καλη τιμη των 180-190 ευρω και τα ξανα αλλαζω σε (λογικα)

πολυ λιγοτερα χιλιόμετρα απο οτι με τα Τ30 αλλα εχοντας φρεσκα 2 ζευγαρια ελαστικά σε οικονομικη τιμη.

Διλημμα ###

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Και γω το σκέφτομαι, ένα καλό λάστιχο σαν το bt16 με δυο αλλαγές έχει 380 euro.

Το να βάλω τα 21 και να προσέχω το πίσω να μην το κάνω μπάντες και χαζά και μετά να τετραγωνίσει να μην στρίβει καλά και να δώσω + 150 τελικά να βάλω ένα πισινό... σύνολο 270 και 155 για το δεύτερο πίσω 425 euro και ένα παλιό μπροστά...

Και συ το ίδιο, κάνεις το ταξιδάκι σου, γυρνάς τα πετάς και βάζεις ένα καινούργιο set, θα σου κοστίσει περίπου 100 euro περισσότερο από το να έβαζες τα T30 αλλά αλλά θα έχεις φρέσκα λάστιχα και σιγουρα καλύτερο κράτημα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

τα τουριστικά θα βγάλουν άνετα 25k, θα τα αλλάξεις οταν ξεραθούν γιατί απο φθορά δε θα καταλάβουν τίποτα.

σε τουρισμό είναι καλύτερα τα τουριστικά γιατί μπορείς να μπεις σε κάθε οδόστρωμα με άφοβα ακόμη και σε χωματόδρομο χωρίς να φοβηθείς ότι θα φθαρούν από αυτό, εάν εκτός από το επερχόμενο ταξίδι σχεδιάζεις και άλλα βάλε τουριστικά  

αν μετά τα 8k την βγάζεις σε χιλιόμετρα εντός πόλη πρέπει να δεις το ενδεχόμενο σπορ ελαστικού    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Επειδη δεν εχω βαλει τα ΒΤ 16, εψαξα να βρω στοιχεια για αυτα, μπας και χανω κανα κελεπουρι και δεν το πηρα χαμπαρι.

Βρηκα ενα thread στο moto.gr του ....Μαϊου του '08.

Ειμαστε στα τελη του '16...για ποιο λογο να βαλω ενα ελαστικο τεχνολογιας του '08?

Σε μηχανακι "εργατη" να κανω σκοντο στα χρηματα των ελαστικων. Σε μηχανακι ευχαριστησης...για ποιο λογο?

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γω το σκέφτομαι, ένα καλό λάστιχο σαν το bt16 με δυο αλλαγές έχει 380 euro.

Το να βάλω τα 21 και να προσέχω το πίσω να μην το κάνω μπάντες και χαζά και μετά να τετραγωνίσει να μην στρίβει καλά και να δώσω + 150 τελικά να βάλω ένα πισινό... σύνολο 270 και 155 για το δεύτερο πίσω 425 euro και ένα παλιό μπροστά...

Και συ το ίδιο, κάνεις το ταξιδάκι σου, γυρνάς τα πετάς και βάζεις ένα καινούργιο set, θα σου κοστίσει περίπου 100 euro περισσότερο από το να έβαζες τα T30 αλλά αλλά θα έχεις φρέσκα λάστιχα και σιγουρα καλύτερο κράτημα.

Δημήτρη ,γνώμη μου πως σκέφτεσαι λάθος . Η διαφορά χρημάτων μπροστά στην ευχαρίστηση που θα σου προσφέρει ένα πιο μαλακό λάστιχο είναι πολύ μικρή . Έβαλες στο 09 τις γόμες και τις καταευχαριστήθηκες , επιτέλους πλάγιαζες την μοτό σου . Και στο κάτω κάτω δεν είσαι και καβάλα όλη μέρα στην μηχανή σου  ούτε ταξιδεύεις εθνική οδό και ευθείες . Τα χιλιόμετρα σου είναι σε στριφτερές βόλτες και λίγο στην πόλη . Και με λίγες μπάντοσουζες δεν νομίζω να τα κάνεις τόσο ζημιά τα S21 που να τα τετραγωνίσεις . Αν τετραγωνίσουν στα 12.000 χλμ( 1.5 χρόνο περίπου σωστά)  το κακό είναι μικρό ! Τα πετάς και βάζεις καινούργια . 

Εμένα είναι τα επόμενα μου λάστιχα πάντως τα S21 ,εκτός κι αν δεν συγκράτηθω και πάω να βάλω γόμες . Αν και δεν νομίζω καθότι πλέον έχει χαθεί η φόρμα μου και πάω να γίνω βετεράνος :tooth: Τι να τις κάνω τις γόμες να τις κοιτάω ?? :tongue:. Επίσης σαν πιο οικονομική επιλογή σκέφτομαι τα S20 evo που και αυτά είναι λαστιχάρα απλά μάλλον κρατάνε λιγότερα χιλιόμετρα απ τα 21 . Με 220 ευρώ . 

Τροποποιήθηκε από τον xampos
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καθε φορα που βλεπω τα νουμερα που σας βγαζουν τα λαστιχα ποναει η καρδια μου χαχαχαχ.

προσωπικά που έχω να γράψω 2-3000km σε ενα ταξιδι στο εξωτερικο απο εθνικες μεσα στο μηνα (ελπιζω) θα πα να βαλω ενα παλιολαστιχο πισω με 30-40 ευρα, δεν προκειται να χαραμίσω το σ21 στις εθνικες, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω σκοπό να ταξιδέψω (τουλαχιστον εντος ελλαδας) με λιγότερα απο 180. και μπροστά θα βάλω το παλιό μου supercorsa που το κραταω να υπαρχει για πασα αναγκη, πλεον δε μου κανει γιατι τα chicken stripes είναι αρκετα πιο μέσα από όσο μπορώ να πλαγιάσω πλέον και εχουν δημιουργήσει καρούμπαλο.

φυλαω τα σ21 λοιπόν να τα εχω για τα στροφιλικια μας εδω αντε και καμμία πίστα, εξιοπρεπεστατο λαστιχο

επομενο λαστιχο θελω να δοκιμασω το δ212, τα  εχει ενας φιλος που θα ξαναβγαλει το μηχανακι απο ανοιξη με τη δουλεια που εχει μπλεξει, θα παω στο γκαραζ του , θα τα παρω χωρις να παρει πρέφα και καμμια εβδομαδα μετα αφου θα τα εχω βαλει στο δικο μου θα του δωσω και 100-130€ :P :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Ναι Μπαμπη συμφωνω, στο ίδιο σκεπτικό κινούμαστε. Βλέπεις και συ ότι τα 20 evo μία χαρά λάστιχα ήταν το ίδιο και τα s20. Γιατί να βάλεις τα 21? Αυτό που λέω εγώ είναι ότι πιθανώς τα bt 16 να μην υπολείπονται σέ κράτημα από τα s20. Ίσως λόγο της πιο υψηλής κορώνας να είναι και πιο σπορ και με καλύτερο κράτημα μιας και πιο μαλακά θα τα χαρακτηριζα αφού τα s20 και τα επόμενα βγήκαν με το σκεπτικό να κρατάνε περισσότερα km και να έχουν πιο ουδέτερη κορώνα βοηθώντας το ταίριασμα σε περισσότερες μηχανές και νέους οδηγούς . Στην βόλτα που έκανα με τον Άλλο και το 990 με τα gpracer τα τουριστικά Z8 του NC μία χαρά κρατούσαν στο πλαγιασμα όσο ή άσφαλτος ηταν καλή, μόλις όμως ... έχασα το μπροστινό.. Πάλι συζητάμε πάλι τα gpracer θα βάλω ... Αν και την τελευταία φορά με τρόμαξαν θέλοντας αλλαγή μόνο μέσα σε 1500 km!Θα κάνω την δοκιμή με τα bt 16 pro! Το αποφάσισα! Ότι βγεί. Το κακό είναι ότι τελευταία όλοι εδώ πάνω σαν τρελοί πάμε και αν δεν είσαι έτοιμος με φρέσκα GP καραδοκεί ή ήτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι Μπαμπη συμφωνω, στο ίδιο σκεπτικό κινούμαστε. Βλέπεις και συ ότι τα 20 evo μία χαρά λάστιχα ήταν το ίδιο και τα s20. Γιατί να βάλεις τα 21? Αυτό που λέω εγώ είναι ότι πιθανώς τα bt 16 να μην υπολείπονται σέ κράτημα από τα s20. Ίσως λόγο της πιο υψηλής κορώνας να είναι και πιο σπορ και με καλύτερο κράτημα μιας και πιο μαλακά θα τα χαρακτηριζα αφού τα s20 και τα επόμενα βγήκαν με το σκεπτικό να κρατάνε περισσότερα km και να έχουν πιο ουδέτερη κορώνα βοηθώντας το ταίριασμα σε περισσότερες μηχανές και νέους οδηγούς . Στην βόλτα που έκανα με τον Άλλο και το 990 με τα gpracer τα τουριστικά Z8 του NC μία χαρά κρατούσαν στο πλαγιασμα όσο ή άσφαλτος ηταν καλή, μόλις όμως ... έχασα το μπροστινό.. Πάλι συζητάμε πάλι τα gpracer θα βάλω ... Αν και την τελευταία φορά με τρόμαξαν θέλοντας αλλαγή μόνο μέσα σε 1500 km!Θα κάνω την δοκιμή με τα bt 16 pro! Το αποφάσισα! Ότι βγεί. Το κακό είναι ότι τελευταία όλοι εδώ πάνω σαν τρελοί πάμε και αν δεν είσαι έτοιμος με φρέσκα GP καραδοκεί ή ήτα.

τι εννοεις 1500κμ? ξεχασες κανα μηδενικο??/??

για σπορ οδηγηση η συμβιβαζεσαι με τα ορια του ελαστικου η τα ακουμπας και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. . .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πότε τα έφαγες ρε σε 1500 χιλιόμετρα ??? Μήπως μπερδεύεσαι ? Το πισινό σου άνετα έπρεπε να σε βγάλει 6000 χιλιόμετρα μην πω και παραπάνω .

Το συμπέρασμα μου πάντως είναι πως τελικά δεν χρειάζονται απαραίτητα φρέσκα GP για να πας τάπα όπως λες . Απλά τα GP θα σε βοηθήσουν σε συνθήκες με μέτρια εως και γλιστερή άσφαλτο (όπως είναι πριν την Νικήτη για να καταλάβεις)  και γενικά σε τέτοιες καταστάσεις θα έχεις κράτημα και σιγουριά . Κατα τ άλλα σε καλή άσφαλτο που πιάνει (όπως είναι μετά το Πορτο Καρρά ) στρίβεις μια χαρά και με ένα απλό σπορ λάστιχο όπως το S20 η 21 . Σου έφερα παραδείγματα από μια διαδρομή που την ξέρεις για να καταλάβεις τι εννοώ .

Την ήττα αν την φας δεν φταίει το λάστιχο , αλλά εσύ . Το παν είναι να διαβάζεις σωστά την άσφαλτο και να ξέρεις που θα κρατάει η μηχανή σου με τα συγκεκριμένα λάστιχα σου και που όχι . Δηλαδή να έχεις τον πλήρη έλεγχο .Μου έχει τύχει πολλές φορές σε εκδρομές να πηγαίνω κυρία επειδή δεν έχω καλά λάστιχα. Η όπως τώρα που έχω στο τρέισερ τα μαμά που δεν μου δίνουν καλή αίσθηση .Απλά τα όρια μου έχουν πέσει κατά πολύ μέχρι να τα αλλάξω και να βάλω καλύτερα .

Φοράς τουριστικά λάστιχα : Δεν πλαγιάζεις ,βάζεις όρια . Φοράς σπορ λάστιχο όπως s20 evo : Πας τάπα αλλά όχι παντού ,ξέρεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν το παρακάνεις θα σε προδώσει . Φοράς τα GP : όλα τα κάνεις πιο εύκολα και στα περισσότερα τερέν ,ακόμα και εκεί που θα γλιστρούσες με οποιοδήποτε λάστιχο αυτό θα σε κρατήσει στον δρόμο λίγο ακόμα . ΠΡΟΣΟΧΗ !! Και αυτό έχει όρια , ειδικά όταν μιλάμε για δρόμο . Απλά τα όρια του είναι πιο ψηλά ! 

Καλή τύχη . Και να θυμάσαι. Το λάστιχο ειδικά όταν μιλάμε για μηχανές είναι εντελώς υποκειμενικό πράγμα . Αλλιώς το αισθάνομαι εγώ ,αλλιώς εσύ κτλπ κτλπ . Δύσκολα να ταιριάξουν απόψεις πολλών οδηγών μαζί .

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Εφαγαν 4 φορές πίστα  μέσα σε αυτά τα 1500:laugh:. Φαγώθηκαν όμως και στο κέντρο, χωρίς μπάντες και χαζα και με τις πιέσεις που έδινε ή Γιαμαχα για τον δρόμο και όχι χαμηλές. Τις έλεγχα πριν απο κάθε βόλτα.

Την ήττα θα την φσς αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στα λάστιχα σου. Αυτοαναιρεισαι έτσι που το γράφεις.Τώρα με τα τουριστικά λίγο κράτημα να μου δώσει ο δρόμος, απόλαυση. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.. όμως... Σπάσιμο νεύρων  σε άγνωστη διαδρομή που σε αναγκάζει να πας κυρία. Θέλω κάτι που να μην μου χαλάει την απόλαυση όχι κάτι που να πηγαίνει ταπα. Έτσι ξεκίνησα την συζήτηση.   Τώρα το υποκειμενικό που λες και αυτό υποκειμενικό είναι. Δεν είδα κανέναν να γκρινιαξει με τα gpracer στον δρόμο, τα ίδια πάνω κάτω με τα S20 και τα rosso II. Φυσικά όταν πάμε σε άλλου τύπου ελαστικά , τουριστικά κτλ παίζει ρόλο και η μηχανή το ζύγισμα της, ο οδηγός, το στυλ οδήγησης και οι απόψεις διίστανται. Ξέφυγε όμως ή συζήτηση από το πρώτο ποστ που έκανα. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω μπει πιστα 2 φορες με τα σ21, εχουν φαγωθει ολα τα πλαινα σημαδακια, προειδοποιητικα χαραξης απο πολυ νωρις, καθημερινη χρηση το μηχανακι, σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι, φορτωμα αρκετο (δηλαδη το μηχανακι εννιοτε γινεται απο πλευρας μεταφορας πραγματων και αυτοκινητακι), βαζεις στην εξισωση και καποιες εκδρομες μονοημερες καταδρομικες συν διακοπες σε νησι με κατσικοδρομο και μυτερες πετρες χαλικια γαρμπιλι δικαβαλος... ναι πηγε εκει και το σ21. 

επισης και αττικη οδο και εθνικη και κηφισο (σχεδον 3-4 φορες την βδομαδα εθνικη) μπαινει. δεν σημαινει οτι αποφευγω τις υψηλες ταχυτητες και την ευθεια....

τα εβαλα 18/4/2016 και εχουν κανει ηδη 7500-8000 χλμ. και δειχνει το λαστιχακι να εχει ακομα αρκετη ζωη (δεν εχει τετραγωνισει).... μηπως καποιοι λεω ειναι λιγο υπερβολικοι?

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ο χώρος που γράφονται τα χιλιόμετρα, δεν είναι ο μόνος παράγοντας για την διάρκεια ζωής των ελαστικών. Η ιπποδύναμη του κινητήρα παίζει επίσης τεράστιο ρόλο (και ο τρόπος οδήγησης βεβαίως).

Προφανώς και ένα 180hp μηχανάκι που οδηγείται στην τσίτα, καταπονεί πολύ περισσότερο το ίδιο ελαστικό από ένα με 120hp. Με άλλα λόγια η επιτάχυνση και η αδράνεια του συνόλου που έχει να διαχειριστεί ένα ελαστικό στην περίπτωση Α είναι πολύ μεγαλύτερες από την περίπτωση Β και φυσικά το ελαστικό φθείρεται περισσότερο.

Δεν παίζει ρόλο δηλαδή μόνο το αν οδηγεί κάποιος τελικές σε ευθείες ή το στρίβει σε πίστες. Το «καημένο» και «αδύναμο» 600cc π.χ. R6 θα φερθεί πιο ευγενικά στο ίδιο ελαστικό από το δυνατότερο R1 και η φθορά θα είναι μικρότερη (στο R6) για τα ίδια συνολικά χλμ.

Οπότε θεωρώ πως ναι, είναι λογικό κάποιοι από εμάς να βλέπουν διάρκεια ζωής 1.500km σε πολύ μαλακά ελαστικά ή και hypersport αν η οδήγηση είναι συνεχώς «τέρμα γκάζι, τέρμα φρένο», ιδιαίτερα με πολύ δυνατά μηχανάκια.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ο χώρος που γράφονται τα χιλιόμετρα, δεν είναι ο μόνος παράγοντας για την διάρκεια ζωής των ελαστικών. Η ιπποδύναμη του κινητήρα παίζει επίσης τεράστιο ρόλο (και ο τρόπος οδήγησης βεβαίως).

Προφανώς και ένα 180hp μηχανάκι που οδηγείται στην τσίτα, καταπονεί πολύ περισσότερο το ίδιο ελαστικό από ένα με 120hp. Με άλλα λόγια η επιτάχυνση και η αδράνεια του συνόλου που έχει να διαχειριστεί ένα ελαστικό στην περίπτωση Α είναι πολύ μεγαλύτερες από την περίπτωση Β και φυσικά το ελαστικό φθείρεται περισσότερο.

Δεν παίζει ρόλο δηλαδή μόνο το αν οδηγεί κάποιος τελικές σε ευθείες ή το στρίβει σε πίστες. Το «καημένο» και «αδύναμο» 600cc π.χ. R6 θα φερθεί πιο ευγενικά στο ίδιο ελαστικό από το δυνατότερο R1 και η φθορά θα είναι μικρότερη (στο R6) για τα ίδια συνολικά χλμ.

Οπότε θεωρώ πως ναι, είναι λογικό κάποιοι από εμάς να βλέπουν διάρκεια ζωής 1.500km σε πολύ μαλακά ελαστικά ή και hypersport αν η οδήγηση είναι συνεχώς «τέρμα γκάζι, τέρμα φρένο», ιδιαίτερα με πολύ δυνατά μηχανάκια.

τα 1500 που λεει ο δημητρης απο πανω ειναι 4 φορες σερρες φανταζομαι... και πολλα κρατησε. απο κει και περα, το σ21 ειναι hypersport λαστιχο. οι προδιαγραφες του ειναι να το φορανε σπορτ μηχανακια. δεν διαχωριζεται αν θα ειναι 600 ή 1000. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έφερα αντίρρηση για το αν προβλέπεται να φοριέται στα μεν ή στα δε. Αυτό που επεσήμανα είναι πως η φθορά ενός ελαστικού επηρεάζεται, εκτός των άλλων, από την ιπποδύναμη του κινητήρα και από το στυλ οδήγησης με άμεση συνέπεια την μικρότερη διάρκεια ζωής σε δυνατότερα μηχανάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ιδιο λεμε, δεν νομιζω ομως να υφισταται οδηγος σε ελληνικο δρομο που θα φαει λαστιχο τετοιων προδιαγραφων σε 1500 χλμ οπως και να πηγαινει και οτι και να καβαλαει..... (δεν μιλαμε για burn out και λοιπες καγκουριες)

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδή μιλάμε για S21 πάω πάσο, μάλλον έχεις δίκιο για το θέμα φθοράς σε δρόμο. Η τοποθέτησή μου είναι πιο γενική σχετικά με τις ιπποδυνάμεις, την οδήγηση και πώς επηρεάζουν την φθορά.
Τα 1500 παραπάνω μπορούν σίγουρα να είναι όριο πάντως, αποκλειστικά με χρήση δρόμου, για πιο μαλακές κατηγορίες ελαστικών :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα