Jeronimo.G

Νέο Battlax "S21" από την Bridgestone

511 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Το αν καποιος αναβατης τερματιζει το λαστιχο του στο δρομο πιστευω ειναι περισσοτερο ενδειξη του οτι ειναι διατεθειμενος να παρει μεγαλυτερα ρισκα απο καποιον αλλο. Τιποτα παραπανω.

Οταν βαζω καινουρια λαστιχα μεχρι να μπω πιστα εχω παντα λιγο απατητο. Κι αυτο επειδη στο δρομο θα οδηγησω το πολυ στο 70% των δυνατοτητων μου. Καποιος αλλος δεχεται να ρισκαρει για το αν στην εξοδο της στροφης μπορει να βρει μπροστα του ενα σκυλο, μια χελωνα, ενα αγροτικο στο ρευμα του, κτλ. Εγω δεν το κανω. Ειμαι αργος; Οχι απαραιτητα. Ειμαι χεστης; Μπορει. Το σιγουρο ειναι πως στο δρομο δε θα μπορεσω να ακολουθησω καποιον που παει με την ταυτοτητα στο στομα. Αρα στο δρομο θα ειμαι πιο αργος απο αυτον.

Σε καμια περιπτωση δεν κατακρινω οσους κινουνται γρηγορα στο οδικο δικτυο. Δεν υπαρχει αναβατης που δεν καταπατα τον ΚΟΚ πολλακις ημερησιως, αρα το να κουναμε το δαχτυλο μας ειναι αν μη τι αλλο υποκρισια.

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Το αν καποιος αναβατης τερματιζει το λαστιχο του στο δρομο πιστευω ειναι περισσοτερο ενδειξη του οτι ειναι διατεθειμενος να παρει μεγαλυτερα ρισκα απο καποιον αλλο. Τιποτα παραπανω.

Οταν βαζω καινουρια λαστιχα μεχρι να μπω πιστα εχω παντα λιγο απατητο. Κι αυτο επειδη στο δρομο θα οδηγησω το πολυ στο 70% των δυνατοτητων μου. Καποιος αλλος δεχεται να ρισκαρει για το αν στην εξοδο της στροφης μπορει να βρει μπροστα του ενα σκυλο, μια χελωνα, ενα αγροτικο στο ρευμα του, κτλ. Εγω δεν το κανω. Ειμαι αργος; Οχι απαραιτητα. Ειμαι χεστης; Μπορει. Το σιγουρο ειναι πως στο δρομο δε θα μπορεσω να ακολουθησω καποιον που παει με την ταυτοτητα στο στομα. Αρα στο δρομο θα ειμαι πιο αργος απο αυτον.

Σε καμια περιπτωση δεν κατακρινω οσους κινουνται γρηγορα στο οδικο δικτυο. Δεν υπαρχει αναβατης που δεν καταπατα τον ΚΟΚ πολλακις ημερησιως, αρα το να κουναμε το δαχτυλο μας ειναι αν μη τι αλλο υποκρισια.

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως κούκλε και θα ξηγηθώ αμέσως. Τα σ21 τα προηγούμενα τα είχα τερματίσει μέσα στην "πίστα" των Αφιδνών όπου κάνει τα μαθήματά του ο Χούντρας. Για όσους δεν την έχουν επισκεφτεί, μιλάμε για μια ΜΩΤ κοντά στα 30-40 χλμ το πολύ και ένα πλάτος ελάχιστων μέτρων. Συνεπώς θεωρώ πως το τερματισμένο ελαστικό από μόνο του δεν υποδεικνύει σε καμία περίπτωση πως κάποιος πέρνει μεγαλύτερα ρίσκα στον δρόμο καθώς είναι ένας παράγοντας που από μόνος του δεν λέει απολύτως τίποτα.
   Τα τωρινά σ21 τα τερμάτισα στην πρώτη Σουνιάδα που τα πήγα για στρώσιμο με πιέσεις 42-36. Συμμετείχαν σε αυτήν άλλα δύο μέλη του φόρουμ που μπορούν να επιβεβαιώσουν πως ο ρυθμός στο 90% της βόλτας ήταν από αργός ως μέτριος-τουριστικός δλδ - με ελάχιστα ξεσπάσματα όταν πετύχαμε κάτι Τουόνια ( ευτυχώς όχι τα δικά μας από εδώ μέσα γιατί αυτοί θα μας σούβλιζαν :laugh: ). Συνεπώς δεν ασπάζομαι το σκεπτικό πως <<τερματισμένο λάστιχο = ρισκαδόρος οδηγός>>. Επίσης θα συμφωνήσουμε νομίζω πως απάτητα εντελώς ελαστικά αποκλείεται να είναι από επιλογή του οδηγού που στην πίστα θα μεταμορφωθεί σε οδηγάρα. Αυτό εννοείται πως δεν το λέω για εσένα αλλά ως γενικότερη υποσημείωση για να μην χάνεται η μπάλα.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

σε δημοσιο δρομο δεν εχει και πολυ νοημα το οριακο πλαγιασμα, τις περισσοτερες φορες "χανεις χρονο". μονο σε ανοιχτες παρατεταμενες με 170-200+ οπως ανεβασμα λαμια-δομοκος, η βουνο μελουνας (πριν την ελασσονα λαρισας).

επισης, λιγο λαθος να βαλεις το σωμα η λιγο χαμηλοτερη πιεση, το πατημα ολου του πελματος γινεται ευκολο και σε 190 και 200αρι πισω.

μια καλη ενδειξη για το ποσο καλος ειναι ο αναβατης ειναι ποσο φθαρμενο ειναι το μπροστα στο turn in και στο πισω στη "ζωνη επιταχυνσης". χονδρικα στις παραπανω φωτο του gkouky7 εκει που τελειωνει το γκρι και ξεκιναει το σκουρο μαυρο και στα 2:winking:

terματισμενο λαστιχο δεν ειναι απαραίτητα οριακο πλαγιασμα. σε μια παρεα 5 μοτοσυκλετιστων σε αρκετα γρηγορο ρυθμο, καποιος μπορει να μην τερματιζει τα λαστιχα και να πηγαινει cool, αλλος μπορει να τα τερματιζει και να πηγαινει cool. αλλος μπορει να τα τερματιζει και οντως να πηγαινει οριακα.

λαμβανοντας παντα υποψιν πως οι πιεσεις ειανι σωστες και ξερουν τουλαχιστον πως αν βγαζουν εστω τον κορμο εξω απο το μηχανακι.

πριν 16 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Προσωπικα μιλωντας, η μονη ουσιαστικη ενδειξη για το ποσο γρηγορος ειναι ενας αναβατης ειναι το γυρολογιο του. 

ουτε εκει, παιζουν πολλα ρολο γιατι θεωρητικα οταν μπαινεις πιστα το πιεζεις. μπορει να εχεις λαθος σετ-απ αναρτησεων πχ η να μην εισαι με γομες αλλα με συμβατικο ή με παλιο μηχανακι.

πριν 2 ώρες, το μέλος brandonheat έγραψε:

Αυτό ακριβώς το θέμα έχουμε προς συζήτηση με τους συν-δίτροχους φίλους μου αρκετές φορές.

Δεν αποτελεί επιχείρημα το αν κάποιος τερματίζει το ελαστικό σε κανονικούς δρόμους (που πολλές φορές παίζει να ρισκάρει την ακεραιότητα του και κάποιου πιθανότατα και κάποιου άλλου).

Ουσιαστικά μπορείς να το δείς μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον (πίστα) και υπο προυποθέσεις σε δρόμο που δίνει την δυνατότητα για κυνήγι αλλά χωρίς πολλά διερχόμενα.

για να πω οτι καποιος ειναι καλος οδηγος, θελω να κατσω πισω του να τον δω πως οδηγαει, ποσο ευκολα η δυσκολα μπορω να τον πιασω ποσο ευκολα η δυσκολα μπορει να με πιασει αν ειανι πισω μου αναλογα με το ρυθμο του. επισης αν καποιος ειναι καλος (σχετικη εννοια βεβαια αυτη) το βλεπεις εκτος απο τα λαστιχα και στο σεταρισμα των αναρτησεων του, με πολυ μαλακο σετ-απ, απλα δεν πας πουθενα, γλιστρας συνεχως. επισης και το πολυ σκληρο σετ-απ ειναι ρισκο γιατι πας για οριακη οδηγηση και δεν εχεις πληροφορηση. αλλα μαι ενδειξη μπορει να την παρεις.

σε γενικες γραμμες πρεπει να οδηγησεις με καποιον στα κεφια του ειτε σε πιστα ειτε στο δρομο για να καταλαβεις. το τερματισμενο λαστιχο δε λεει τιποτα, ισως μονο οτι απλα το προσπαθει (αν δεν ανηκει στην κατηγορια αναβατη που παρεθεσε ο ksinoΓιάννης φυσικα)

these are my 2c

το S21 btw, πολυ καλη κορώνα, επαθα ενα μικρο σοκ οταν εβαλα μπρος-πισω s21

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nine T

Δημοσιεύτηκε

Την 7/3/2018 at 7:04 ΜΜ, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Το s21 το τερματισα σε δημοσιο δρομο στην πρωτη βολτα ( το πισω ). Οι φωτο ειναι και απο λιγη πιστα. Το προηγουμενο που φορουσα δεν το τερματισα ποτε ( roadtec 01). Αγωνιζομενος στην open μου ειπε πως δεν εχει τερματισει ποτε το πισω ελαστικο του στην πιστα. Συνεπως δεν λεει τιποτα το αν ειναι μεχρι τελους πατημενο ενα λαστιχο ( δικη μου αποψη αυτη βεβαια). 

Πρώτον πες του να κόψει τους αγώνες.:laugh:

_---------

Δεύτερον με τον ίδιο αναβάτη στα ίδια km μέσα σε μια στροφή η μηχανή με το μακρύτερο μεταξόνιο θα πλαγιάσει περισσότερο να πάρει την στροφή άρα.. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

^σωστος. 

πχ σε sport touring η naked θα τερματισεις σχετικα ευκολα το 180πισω σε 45μοιρες κλιση (τυχαιες οι μοιρες, καπου εκει πανε ομως, δεν εχουν σχεδιαστει για μεγαλες κλισες)

και θα σου φενεται κατορθωμα. οταν ανεβεις σε ss με ιδιο λαστιχο θα καταλαβεις οτι σε αυτες τις μοιρες εισαι σχεδων "ορθιος" :laugh:

επισης, γνωστος μου με r1 τερματιζει, μπροστινο, πισω, ξυνει μανηταρια αξονα, αγκωνες, γονατα, σκλουλαρικια σε 3-4 συγκεκριμενες στροφες εδω με καλη ασφαλτο οι οποιες στριβονται απο 70 εως 120κμ. πηγαμε βολτα στη λιμνη πλαστηρα πλαστηρα και τον περνουσα με ninja 250 απλα σε σβελτο ρυθμο :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Μιας και πιάσατε το θέμα αυτό να κάνω μια ερώτηση.

Στο νίτζα είχα τα power 3 και ήταν πατημένα ή απάτητα και τα δύο μέχρι την ίδια γραμμούλα απο αυτές που είχαν.

Τα σ21 που χω τώρα στο τριπλάκι ενώ το πίσω είναι σχεδόν μέχρι τέρμα,πέρα απο τις γραμμούλες,έχει 1-2 χιλιοστά που γυαλίζει ακόμα, το μπροστά είναι στις γραμμούλες,αρκετά πιο απάτητο.

Ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

^ τα λαστιχα ειναι ιδιας φιλοσοφιας-κατηγοριας αλλα ειναι διαφοτερικα. επισης οι γραμμες που εχουν δεν ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο, αν βαλεις και την λιγο περισσοτερο αποτομη κορωνα στο s21 (οτι εχω ακουσει, δε τα εχω οδηγησει τα s21) εξηγειται αυτο που εχει γινει.

εννοειται μιλαμε για ιδιες διαστασεις και πιεσεις ετσι? οπως επισης οτι οδηγας στις ιδιες διαδρομες με το ιδιο στυλ.:winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χριστος Ανεστη παλικαρακια μου ομορφα. Πολλα και καλα χιλιομετρα να εχουμε. Φτασαμε στα 32.400 χλμ αρα μιλαμε για 1600χλμ διαφορα απο τις προηγουμενες φωτο τα οποια περιελαμβαναν κατα 90% ταξιδι με ηπιο φορτωμα και νορμαλ ταχυτητες με συχνα ξεσπασματα σε επαρχιακα τμηματα. 

20180408_175457.jpg

20180408_175445.jpg

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Εξαιρετικη δουλεια....τι γυαλοχαρτο χρησιμοποιεις?

:laugh:

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Εξαιρετικη δουλεια....τι γυαλοχαρτο χρησιμοποιεις?

:laugh:

Μην με ρωτας λεπτομερειες, ο,τι εχει πανω του ο @kouler:lipssealed:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@Gouky7 :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:

crispy-buttermilk-chicken-strips_24291.j

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα