Jeronimo.G

Νέο Battlax "S21" από την Bridgestone

580 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

ρε αγορι μου, τι αναλυση πηγες και εκανες? πήγαινε σε καμμία σοβαρή πίστα του εξωτερικού να δουλέψεις.

εν τω μεταξύ μεχρι τη μεση, με είχες σχεδόν πείσει να βάλω 200αρι και στο τέλος μπερδεύτικα ακόμα περισσότερο. θα το βάλω και βλέπουμε, στη χειρότερη αν δε μαρεσει να τα βγαλω και να τα κρατησω για κανα trackday :D

με 36-42 αμοβολη ειχα περασει τα σ21 στα μεγαρα (καπου πιο πανω που με ρωτησε καποιος)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

πριν 40 λεπτά, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

εν τω μεταξύ μεχρι τη μεση, με είχες σχεδόν πείσει να βάλω 200αρι και στο τέλος μπερδεύτικα ακόμα περισσότερο. θα το βάλω και βλέπουμε, στη χειρότερη αν δε μαρεσει να τα βγαλω και να τα κρατησω για κανα trackday :D

Πάντα έτσι είναι. Με λάστιχα, με αναρτήσεις, με γραμμές, με τα πάντα :grin:

Το μόνο που μπορούμε να συζητάμε και να καταλήγουμε με σιγουριά είναι το τι λέει η θεωρία. Από εκεί ξεκινά για τον καθένα ξεχωριστά η εφαρμογή της και σχεδόν πάντα διαφέρει από τους άλλους :tongue:

Αν σε μπέρδεψε αυτό στο τέλος για την μείωση του contact patch με φαρδύτερο ελαστικό, θα έπρεπε να τονίσω καλύτερα πως αναφερόμουν σε συνδυασμό ζάντας - ελαστικού που δεν είναι και πολύ συμβατά. Αν σε ένα μηχανάκι προτείνεται π.χ. 190 και 200 πίσω ή η Χ εταιρία προτείνει 1 νούμερο πάνω για κάποιο μοντέλο ελαστικών της, τότε οι πιθανότητες είναι πως τα πλεονεκτήματα θα είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα.

Αλλά και πάλι, αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zx-10r Yamaha yzr m1 (800cc)

Δημοσιεύτηκε

@Dimitrismaxrpm 

Ετσι να διαβαζουμε και κανα καλο ποστ,  χωρις ιχνος ειρωνιας  σαυτο το φορουμ!

:_rock-on:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

τελευταίες μέρες που το φοράω , οπότε ας ανεβάσω φωτό όπως είχα υποσχεθεί μετά από 8500 χιλιόμετρα :

IMG_20170701_172205.jpg

IMG_20170701_172209.jpg

IMG_20170701_182812.jpg

Τελική γνώμη λοιπόν . 

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τα χιλιόμετρα που μου έβγαλαν αν αναλογιστεί κανείς πως τα 8500 χιλιόμετρα έχουν γίνει περίπου

80% : Βόλτες στριφτερές 

15%: Μπάνια Χαλκιδική 

4%: Βόλτες εντός πόλης με λίγες καγκουριές 

1% Χώματοδρομος 

:tooth:

Και από το κράτημα τους είμαι γενικά ευχαριστημένος . Στην αρχή , μετά τα πρώτα 3000 χιλιόμετρα ένιωσα μια ''πτώση'' απόδοσης και το είχα αναφέρει εδώ μέσα αλλά από τότε μέχρι και τώρα η απόδοση τους ήταν σχεδόν σταθερή και δεν έπεσε κι άλλο . Ακόμα και στην κατάσταση που είναι σήμερα κρατάνε πάρα πολύ καλά . Δεν είναι και για να πας στο όριο αλλά είναι οκ . Θα τα κρατούσα λιιιιγο ακόμα μέχρι να λιώσουν εντελώς αλλά πρέπει μέσα στην εβδομάδα να αλλάξω όπωσδήποτε λόγο ταξιδιού .

Για τα επόμενα το σκέφτομαι να πάω ξανά στα ίδια η στα diablo rosso III . 

Τροποποιήθηκε από τον xampos
Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

τελειωμενο πισω λαστιχο στο πλαϊ σε δημοσιο δρομο 1η φορα βλεπω...

στο πλαϊ δεν εχει καλη φθορα. δες εκει που τελειωνει η χαραξη μεχρι το τελος.

δεν γνωριζω που οφειλεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 43 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

Οφείλεται σε λάθος ρύθμιση ανάρτησης , φαινόταν πιο πολύ πριν λίγο καιρό αλλά με διόρθωση των ρυθμίσεων βελτιώθηκε κατά πολύ . Σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει σε άνοιγμα του γκαζιού νωρίς μέσα στην στροφή ακόμα και με σωστή ρύθμιση ανάρτησης .

Τι εννοείς τελειωμένο πίσω λάστιχο στο πλάι? Τερματισμένο σε πάτημα όλου του πέλματος απ άκρη σε άκρη η σε φθορά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος xampos έγραψε:

Οφείλεται σε λάθος ρύθμιση ανάρτησης , φαινόταν πιο πολύ πριν λίγο καιρό αλλά με διόρθωση των ρυθμίσεων βελτιώθηκε κατά πολύ . Σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει σε άνοιγμα του γκαζιού νωρίς μέσα στην στροφή ακόμα και με σωστή ρύθμιση ανάρτησης .

Τι εννοείς τελειωμένο πίσω λάστιχο στο πλάι? Τερματισμένο σε πάτημα όλου του πέλματος απ άκρη σε άκρη η σε φθορά?

σε φθορα λεω. τι φαση, 8κ χλμ μονο σε στροφες ησουν? :biggrin:

πρεπει να δουλευεις χαμηλη πιεση και χουφτωνεις γκαζι χωρις ελεος, κατι τετοιο. 

δε κινδυνευεις να φυγεις με high ομως? δε χανει καθολου προφυση? 

βεβαια παιζουν ρολο κιλα αναβατη, ροπη στο μηχανακι, ασφαλτος κτλ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 10 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

Εγώ έχω δει πάντως αρκετά λάστιχα να φθείρονται έτσι (σε δημόσιο δρόμο) , ακόμα και σε CBF 1000 φίλου . Τέλος πάντων.

Στο θέμα μας. Πιέσεις σχεδόν πάντα 33 εμπρός ,36 πίσω η 32 -34 πιο σπάνια .

Τα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει τα συγκεκριμένα λάστιχα έγραψα και πιο πάνω που έχουν γίνει . 80% Βόλτες στριφτερές -15%: Μπάνια Χαλκιδική -4%: Βόλτες εντός πόλης με λίγες καγκουριές -1% Χώματοδρομος. Το μηχανάκι βγαίνει μόνο για βόλτες -ταξίδια και πολύ σπάνια για καφέδες και ΔΕΝ το χρησιμοποιώ καθημερινά εντός πόλης για να πάω π.χ στην δουλειά μου .

Δεν έχω κινδυνέψει (ακόμα) να φύγω με high σε καμία των περιπτώσεων . Πρόσφυση έχω χάσει λίγες φορές αλλά πολύ γλυκά και προοδευτικά ,σε συνθήκες μέτριας ασφάλτου  σαν προειδοποίηση να κόψω λίγο τον ρυθμό μου . Τίποτα παραπάνω . 

Κιλά είμαι 80-85 περίπου και το μηχανάκι είναι tracer 900 . Άσφαλτο πάντα αναζητάω όσο το δυνατόν καλύτερη αλλά οδηγάμε και σε μέτρια , ακόμα και σε γλιστερή άσφαλτο μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό κομμάτι . 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Αφου στρίβει χωρις αύριο ο Χαμπος.. Εδω με το σκουτερ ξύνει:laugh::worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος VaG3 έγραψε:

Αφου στρίβει χωρις αύριο ο Χαμπος.. Εδω με το σκουτερ ξύνει:laugh::worshippy:

Χωρίς αύριο ΔΕΝ στρίβω Βαγγελάρα  μου(Παιχτούρα, Σχορτσιανίτη :tooth: ) . Μην τα λέμε αυτά έτσι και νομίζει ο κόσμος ότι πάμε για να σκοτωθούμε . Απλά μας αρέσει να στρίβουμε σβέλτα και ΟΣΟ το δυνατόν μέσα στα δικά μας όρια. Σίγουρα είναι λίγο επικύνδινα δεν λέω ,ειδικά στον δημόσιο δρόμο που κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι αλλά προσπαθούμε όσο το δυνατόν να το κάνουμε όσο πιο ασφαλές γίνεται και πάντα έχουμε στο νου μας να γυρίσουμε σπίτι μας .. Δεν θα το παίξω παναγίτσα , ούτε είναι το θέμα συζήτησης μας και βασικά αν ανοίξει τέτοια κουβέντα δεν θα τελειώσει ποτέ και δεν γουστάρω . Τώρα μιλάμε για τα s21 και το αν είναι καλό λάστιχο η όχι . :winking::cheers: 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Ναι σορρυ για το offtopic. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

Το ξεχειλωμα στο αυλάκι της χαραξης δείχνει μη σωστή πίεση ελαστικου και το βασικότερο κακη ρύθμιση αναρτησης. ΜΗΝ ΒΆΛΕΙΣ τα ροσο 3 στο τρεισερ δεν ταιριάζουν εκτός και αν θες να πηγαίνεις μεχρι 180

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος kemmotar έγραψε:

Το ξεχειλωμα στο αυλάκι της χαραξης δείχνει μη σωστή πίεση ελαστικου και το βασικότερο κακη ρύθμιση αναρτησης. ΜΗΝ ΒΆΛΕΙΣ τα ροσο 3 στο τρεισερ δεν ταιριάζουν εκτός και αν θες να πηγαίνεις μεχρι 180

33-36 είναι λάθος πίεση ελαστικού; Το αυλάκι Γιώργο έγινε καθαρά από λάθος ρύθμιση ανάρτησης . Ελεγμένο αυτό που σου λέω . Το λάστιχο ήταν ΟΚ. Έπαιξα με ρυθμησεις, οδηγησα αρκετά χιλιόμετρα και έγινε το αυλάκι . Ξαναεπαιξα με ρυθμίσεις μαζί με άτομο που γνωρίζει και κάναμε καλή δουλειά και το αυλάκι σχεδόν έχει εξαφανιστεί. 

Γιατί το λες αυτό για τα ροσσο 3 ? Θα έχω κούνημα στα πολλά πιστεύεις; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος xampos έγραψε:

33-36 είναι λάθος πίεση ελαστικού; Το αυλάκι Γιώργο έγινε καθαρά από λάθος ρύθμιση ανάρτησης . Ελεγμένο αυτό που σου λέω . Το λάστιχο ήταν ΟΚ. Έπαιξα με ρυθμησεις, οδηγησα αρκετά χιλιόμετρα και έγινε το αυλάκι . Ξαναεπαιξα με ρυθμίσεις μαζί με άτομο που γνωρίζει και κάναμε καλή δουλειά και το αυλάκι σχεδόν έχει εξαφανιστεί. 

Γιατί το λες αυτό για τα ροσσο 3 ? Θα έχω κούνημα στα πολλά πιστεύεις; 

Όχι και εγώ 34 36 βαζω και έβγαλα 13.000 με 3 φορές πίστα πολλές στροφοδιαδρομες βόλτες επιθετικές καθημερινή οδήγηση και φόρτωμα μεγάλο 2 φορές την βδομάδα.  Εγώ όμως τσεκάρω θερμοκρασία με ψηφιακό εργαλείο δικό μου κ δεν μου αρκεί η ένδειξη του βενζιναδικου κ η αναρτηση μου ηταν απο Day one σεταρισμενη τελεια

Όσον αφορά τα ροσο 3 έχουν πολύ επιθετική κορώνα,  περισσότερο από το σ21 και σε παιδιά από το γκρουπ ακόμα και αν δεν το γράφουν σε προσωπικές συζητησεις λένε πως κουνα και φέρνει μεγάλη αστάθεια σε ευθεία κ επιτάχυνση 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MΤ-09 Tracer (847cc) AGV Gt-Veloce Ducati Multistrada S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Να ζήσεις να το θυμάσαι το λάστιχο !! Μια χαρά άντεξε πιστεύω για τη χρήση που κάνεις . Βάλε μία και το μπροστά αν δεν βαριέσαι , τελευταία φορά που το είχαμε δει είχε φτάσει στο πλάι στους δείκτες φθοράς . 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 27 λεπτά, το μέλος keleki έγραψε:

Να ζήσεις να το θυμάσαι το λάστιχο !! Μια χαρά άντεξε πιστεύω για τη χρήση που κάνεις . Βάλε μία και το μπροστά αν δεν βαριέσαι , τελευταία φορά που το είχαμε δει είχε φτάσει στο πλάι στους δείκτες φθοράς . 

Ότι θέλει ο δάσκαλος 

IMG_20170701_172238.jpg

IMG_20170701_172244.jpg

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος xampos έγραψε:

Ότι θέλει ο δάσκαλος 

IMG_20170701_172238.jpg

IMG_20170701_172244.jpg

Φιλαράκι από ότι βλέπω σούζες δεν... 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Φιλαράκι από ότι βλέπω σούζες δεν... 

δεν το έχω φίλε καθόλου με τις σούζες . Πολύ λίγα πράγματα :blush:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMT 2013 Shoei XR 1100 KTM SMT (990cc)

Xampo τι λες για αλλαγή..metzeler M7RR ,Michelin power RS?

Τροποποιήθηκε από τον xaotikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 7/1/2017 at 9:31 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

έλα εύβοια να δεις όσα γουστάρεις! (ακομα σε περιμένω ε!!!)

Την 7/1/2017 at 10:18 ΜΜ, το μέλος xampos έγραψε:

κααααποιες φορές κααατι σαν να έχω μπαλονάρισμα, αμα εχει ανομαλίες ο δρόμος συνήθως. μπορεις να μου εξηγήσεις τη φθορά του ελαστικού και τι ακριβως αλλαξατε στην ανάρτηση? χαλαρώσατε τη συμπίεση? την πανω βιδα του πίσω αμορτισέρ?εχω την εντυπωση πως εκει οφείλετε αλλά ειδικός δεν είμαι

Την 7/1/2017 at 10:27 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

προειδοποιεί το λάστιχο, δε φευγεις.

Την 7/1/2017 at 10:37 ΜΜ, το μέλος xampos έγραψε:

Δεν έχω κινδυνέψει (ακόμα) να φύγω με high σε καμία των περιπτώσεων . Πρόσφυση έχω χάσει λίγες φορές αλλά πολύ γλυκά και προοδευτικά ,σε συνθήκες μέτριας ασφάλτου  σαν προειδοποίηση να κόψω λίγο τον ρυθμό μου . Τίποτα παραπάνω . 

ετσι ακριβως

Την 7/1/2017 at 11:32 ΜΜ, το μέλος kemmotar έγραψε:

τα σκεφτομαι για το CBR, εχεις αποψη σε σχεση με τα σ21?

πριν 17 ώρες, το μέλος kemmotar έγραψε:

Όσον αφορά τα ροσο 3 έχουν πολύ επιθετική κορώνα,  περισσότερο από το σ21 και σε παιδιά από το γκρουπ ακόμα και αν δεν το γράφουν σε προσωπικές συζητησεις λένε πως κουνα και φέρνει μεγάλη αστάθεια σε ευθεία κ επιτάχυνση 

για τις στροφες τι λενε? μπορουν να ανοιξουν το γκαζι νωρίτερα σε σχεση με τα σ21? προειδοποιούν οπως τα σ21? φρενα μεσα στη στροφη εχουν θεματα? ζεστενονται τοσο γρηγορα η θεουν περισσότερο χρόνο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 ώρες, το μέλος xaotikos έγραψε:

Xampo τι λες για αλλαγή..metzeler M7RR ,Michelin power RS?

Michelin δεν βάζω . Είμαι αντιμισελινάκιας :tooth: .

Τα Μ7 rr τα έχω λιώσει στον τίγρη που είχα ,δύο ζευγάρια . Καλό λάστιχο αλλά θεωρώ το ς21 μια κλάση πιο πάνω . 

Εγώ για τα rosso3 ψηνόμουν , αλλά απ την μία είναι πανάκριβα και δεν ξέρω αν αυτό αποτυπώνεται και στην ποιότητα τους η απλά τα δίνεις τα 60 ευρω + για το ''όνομα''.

Θα πρέπει να αποφασίσω μέχρι αύριο μεθαύριο . Προβάδισμα έχουν τα S21 γιατί έχω και ταξίδι μπροστά μου και δεν θέλω να ρισκάρω οπότε θα κολυμπίσω σε νερά που ήδη γνωρίζω 

πριν 1 ώρα, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

κααααποιες φορές κααατι σαν να έχω μπαλονάρισμα, αμα εχει ανομαλίες ο δρόμος συνήθως. μπορεις να μου εξηγήσεις τη φθορά του ελαστικού και τι ακριβως αλλαξατε στην ανάρτηση? χαλαρώσατε τη συμπίεση? την πανω βιδα του πίσω αμορτισέρ?εχω την εντυπωση πως εκει οφείλετε αλλά ειδικός δεν είμαι

Παύλο μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί και εγώ ειδικός δεν είμαι αλλά νομίζω όταν σηκώνεται αυλάκι από πίσω προς τα μπροστά είναι λάθος το ριμπάουντ και αν συμβαίνει το αντίθετο είναι λάθος η συμπίεση . Έχω φίλους γκουρού των αναρτήσεων και με την βοήθεια τους ρυθμίζω σχεδόν πάντα.

:worshippy: @keleki

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

έλα εύβοια να δεις όσα γουστάρεις! (ακομα σε περιμένω ε!!!)

τελειωμενο στο πλαϊ εννοω στη χαραξη, οπως γινεται στην πιστα, οχι πατημενο ολο το πελμα του ελαστικου.

εδω https://lifeatlean.com/motorcycle-tyre-wear-guide/ εξηγει πολλα σημαδια στα λαστιχα, γιατι γινονται και πως τα διορθωνεις

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμπρος ελαστικο

FRONT1_zpsfhbi4i02.jpg

FRONT2_zpszluorrkt.jpg

πισω ελαστικο

REAR2_zps3qy5rpmk.jpg

REAR1_zpsyofzl7e5.jpg

εμενα μπροστα στο αυλακι κανει αυτην την "υποχωρηση". ισως θελει λιγο διαφορετικη ρυθμιση η αναρτηση εμπρος. πισω δεν βλεπω κατι ανομοιογενες.

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Το μπροστινό σου εμφανίζει μεγαλύτερη φθορά από το πίσω, πιθανότατα από λάθος κατανομή του βάρους μεταξύ των αξόνων. 

Τώρα βγάλτε άκρη με τα δικά μου, στο κέντρο και με μικρή κλίση τρώγεται το αυλάκι πίσω και σε μεγάλη κλίση το αυλάκι μπροστά. Εδώ σας θέλω! IMG_20170507_161558.jpgIMG_20170507_161549.jpgIMG_20170507_161537.jpg

Να σημειωθεί ότι με το μπροστινό είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κράτημα του και απόλυτα δυσαρεστημένος από την αίσθηση του κρατηματος του, το φιντμπακ δηλαδή, στο πίσω το ακριβώς αντίθετο. 

Βέβαια τα δικά μου είναι τα 16αρια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οι 2 απο πανω που βαλατε φωτο τα λαστιχα σας, στο δρομο τα κανατε ετσι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα