pureform

x max vs sh 300 vs beverly

99 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Varadero (1000cc) Shark Race -R Pro Honda NC1000X

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ο G5SC που φοράει το downtown 350 είναι euro4, ο απλός G5 είναι euro3.

έχεις δίκιο για το gti,είναι και από το xciting 400 euro 4 πάντως

υπάρχουν μεταχειρισμένα γιατί κάποιος τα ζητάει?ωραία λογική...δηλαδή τι κάνουν αγοράζουν beverly και τα κόβουν ανταλλακτικά γιατί υπάρχει ζήτηση?Μπα σε καλό σου..

Ο λόγος ότι υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών είναι ότι πούλησε σαν μοντέλο πολλαπλάσια κομμάτια από τους υπόλοιπους, κανένας άλλος. Τα προβλήματα που ανέφερες είναι πταίσμα (υποθέτω τα κάλυψε η εγγύηση)....πες μας λίγο για τα προβλήματα του people.. :biggrin:

σχετικά με αυτά τα μηχανάκια που αναφέρει το beverly είναι μακράν το ομορφότερο, κατασκευασμένο από την εταιρία που ανακάλυψε το σκούτερ, που κατασκευάζει σκούτερ μισό αιώνα, έχει τα πιο φθηνά ανταλλακτικά και κόστος συντήρησης μακράν, και είναι και αξιόπιστο διότι κυκλοφορούν χιλιάδες στους δρόμους εδώ και 15 χρόνια με σχεδόν το ίδιο μοτέρ (250-300). Το με τίποτες δεν κολλάει όπως καταλαβαίνεις..

δεν είδα ρε φίλε πως έλεγες για μεταχείρω ούτε μπήκα στον κόπο να κοιτάξω,απλά διάβασα που έγραψες πως είναι πάρα πολλά. Πάντως δεν είναι εντελώς άσχετο αυτό που έγραψα καθώς για ψάξε για παράδειγμα κινητήρες από toyota hilux και κινητήρες από nissan navara. Του ναβάρα βρίσκεις και στο περίπτερο που λέει ο λόγος και δεν έχει να κάνει με τις πωλήσεις του αλλά με το ότι είναι ζημιάριδες.

Όσο για τις βλάβες που έπαθε ο φίλος,μην μου λες πταίσμα,γιατί μόνο ως αστείο μπορεί να θεωρηθεί αλλαγή ψυγείου σε 2 χρονων μηχανακι και αντλια νερου κ.α. δηλαδή τι έπρεπε να μείνει το μοτέρ στα χέρια για να μην είναι πταίσμα? 

Όσο για το people που λες και γελάς, το δικό μου (προηγούμενης γενιάς) 8+ χρονών με 25.000 χιλιομ.(έχω και άλλο μηχανάκι,θα στο γράψω στο τέλος) πέρα από τα αναλώσιμα(λάδια,βαλβολ,φίλτρο κλπ.)ούτε 1 cent δεν έχω δώσει για τίποτα! Και επειδή θα μου πεις είναι λίγα τα χιλιόμετρα,θα σου πω πως ο γαμπρός μου έχει ενοικιαζόμενα μηχανάκια(μόνο kymco και μόνο τα made in taiwan) και έχει σαν το δικό μου 5-6 με 50.000 και 2-3 με 70.000 χωρίς να του έχει ζητήσει κανένα τίποτα ποτέ! Έχω βαρεθεί να τον ακούω να βρίζει τον εαυτό του που δεν είχε πάρει καμια 20αριά τέτοια people παραπάνω. Ο γαμπρός μου βγάζει μεροκάματο ακριβώς από αυτό!από το ότι δεν είναι ζημιάρικα,και δεν είναι μόνο αυτό,ένα παράδειγμα θα σου δώσω μόνο για να καταλάβεις πως το αντίστοιχο γίνεται και με τα αναλώσιμα,αλλαγή τακάκια πίσω στις 50.000  χιλ. Και σκέψου μιλάμε για νοικιάρικο το οποίο κιόλας το 90% δικάβαλα. Τεσπα.δεν θα σκάσω κιόλας να αποδείξω τπτ. Εμένα μου αρκεί το ότι 8+ χρόνια τώρα δεν έχω αφιερώσει όυτε ένα δευτερόλεπτο σκέψης-άγχους-φόβου για το σκούτερ μου,ενώ πριν που είχα ένα typhoon 50 (με τα αυτοκόλλητα της benneton f1) με είχε φάει! 

Πάντως για τον φίλο που ρώτησε αρχικά μιας και είδα πως το gti είναι euro 3 και αν δεν βιάζεται,προσωπικά θα περίμενα ως το τέλος της χρονιάς που λογικά θα πέσει η τιμή του λόγω προδιαγραφών και θα μπορεί να το βρεί με κάτω από 3,5 χιλιάρικα. Αν από την άλλη είχα το μαρούλι και το ήθελα εδώ και τώρα θα έπαιρνα το xciting 400 στην θέση του.

το άλλο μηχανάκι μου,είναι το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου  vespa pk50ss(1984)!το τελευταίο full metal frame. Αθάνατο!:biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον damianos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF 600s

SH 300 δαγκωτό!!!

Δεν είναι τυχαίο πως στην Ιταλία (που τους διακατέχει η scooterομάνια), είναι η οικογένεια SH (125cc, 125cc & 300c) στις 3 πρώτες θέσεις των πωλήσεων.

001 HONDA ITALIA SH 300 Scooter 13.957
002 HONDA ITALIA SH 150 Scooter 10.661
003 HONDA ITALIA SH 125 Scooter 10.088
004 PIAGGIO BEVERLY 300 TOURER Scooter 9.932
005 YAMAHA XMAX 250 Scooter 9.692
006 YAMAHA TMAX 500 Scooter 8.663
007 PIAGGIO LIBERTY 125 RST Scooter 7.361
008 PIAGGIO VESPA GTS 300 SUPER Scooter 7.047
009 KYMCO AGILITY 125 R16 Scooter 6.534
010 PIAGGIO BEVERLY 300 Scooter 6.239

Τροποποιήθηκε από τον sorath
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia strada (650cc) MZ

Όσο για το people που λες και γελάς, το δικό μου (προηγούμενης γενιάς) 8+ χρονών με 25.000 χιλιομ.(έχω και άλλο μηχανάκι,θα στο γράψω στο τέλος) πέρα από τα αναλώσιμα(λάδια,βαλβολ,φίλτρο κλπ.)ούτε 1 cent δεν έχω δώσει για τίποτα! Και επειδή θα μου πεις είναι λίγα τα χιλιόμετρα,θα σου πω πως ο γαμπρός μου έχει ενοικιαζόμενα μηχανάκια(μόνο kymco και μόνο τα made in taiwan) και έχει σαν το δικό μου 5-6 με 50.000 και 2-3 με 70.000 χωρίς να του έχει ζητήσει κανένα τίποτα ποτέ! Έχω βαρεθεί να τον ακούω να βρίζει τον εαυτό του που δεν είχε πάρει καμια 20αριά τέτοια people παραπάνω. Ο γαμπρός μου βγάζει μεροκάματο ακριβώς από αυτό!από το ότι δεν είναι ζημιάρικα,και δεν είναι μόνο αυτό,ένα παράδειγμα θα σου δώσω μόνο για να καταλάβεις πως το αντίστοιχο γίνεται και με τα αναλώσιμα,αλλαγή τακάκια πίσω στις 50.000  χιλ. Και σκέψου μιλάμε για νοικιάρικο το οποίο κιόλας το 90% δικάβαλα. Τεσπα.δεν θα σκάσω κιόλας να αποδείξω τπτ. Εμένα μου αρκεί το ότι 8+ χρόνια τώρα δεν έχω αφιερώσει όυτε ένα δευτερόλεπτο σκέψης-άγχους-φόβου για το σκούτερ μου:biggrin:

μα δεν περίμενα να πεις κάτι άλλο πλην ότι το δικο σου είναι αθάνατο :laugh:...(αυτό το δικό μου δεν χαλάει και του φίλου σπάνε ψυγεία καταντάει αηδία...)...τέσπα, αλλαγή ψυγείου σε καινούργιο beverly είναι μια στο εκατομμύριο, πες του φίλου σου να παίξει τζοκερ...

Τροποποιήθηκε από τον basta
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μα δεν περίμενα να πεις κάτι άλλο πλην ότι το δικο σου είναι αθάνατο :laugh:...(αυτό το δικό μου δεν χαλάει και του φίλου σπάνε ψυγεία καταντάει αηδία...)...τέσπα, αλλαγή ψυγείου σε καινούργιο beverly είναι μια στο εκατομμύριο, πες του φίλου σου να παίξει τζοκερ...

Ούτε και εγώ περίμενα να πεις κάτι άλλο από το να με ειρωνευτείς.

Μα δε μου έχει πάθει το παραμικρό,τι φταίω εγώ ρε φίλε και με ειρωνεύεσαι για δεύτερη φορά? Τα παράπονα στην kymco. Με το ζόρι δλδ να είμαι ψεύτης,και εγώ και ο γαμπρός μου για να σου γίνει εσένα το χατίρι..άλλη όρεξη δεν είχα.

Τι θέλω και ασχολούμαι αναρωτιέμαι μερικές φορές. Ο μόνος λόγος που το κάνω είναι διότι όταν χρειάζεται να ζητήσω και εγώ την βοήθεια του φόρουμ,θέλω και εμένα να μου απαντούν με ειλικρίνια και να με βοηθούν να αποφύγω επιλογές που στο μέλλον θα τις μετανιώσω. Με το ίδιο σκεπτικό γράφω και εγώ όπου γράφω. Δεν έχω να πω κάτι άλλο για το θέμα,έλληξε για μένα. Ότι νομίζει ο φίλος ας επιλέξει,να του βγει αστερι και να το χαρεί πάντα όρθιος!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε μου δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, μην φαντάζεσαι πράγματα. Μπήκες, είπες για την περίπτωση του γνωστού σου που μόνο φωτιά δεν πήρε το beverly του και απο την άλλη ολόκληρη μάντρα με νοικιαζόμενα people (από τα πλέον προβληματικά σκούτερ, γκούγλαρε και διαπίστωσε το μόνος σου)  που  δεν κάνουν κιχ. Να με συγχωρείς άλλα εσύ αυτοειρωνεύσαι...για να μην πω ότι υποτιμάς και την νοημοσύνη μας ταυτόχρονα...

Το Beverly ... αξιόπιστο. Αχαχαχα αξιόπιστο .....αχαχαχαχα κλαίω... ναι αν δεν το κυκλοφορίας και το έχεις στο γκαράζ τε,σπα έχω πολλά παραδείγματα από φίλους  που το είχανε  που ούτε καν ζωγραφιστό δεν θα το ξανά παίρνανε .

Αν δεν θέλεις να τραβιέται sh με abs οπωσδήποτε ! Αξιόπιστο ! Γκάζι ! Φρενάρει !!κτλπ

Και αν δίνεις πιο πολλή βάση στην άνεση Xmax,

φίλε μου είχες beverly ποτέ?για την ακρίβεια είχες κάποιο από τα τρία σκούτερ που αναφέρονται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό με το beverly δεν το καταλαβαίνω, μιλάμε για ένα από τα πιο αξιόπιστα σκούτερ της αγοράς και ακούω πολλούς ανθρώπους χωρίς να το έχουν καβαλήσει ποτέ να λένε τα χειρότερα...ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...

+1 !!!!!!!!!!!

Όντως αυτό συμβαίνει πάρα πολύ και από άτομα που δεν έχουν σχέση με το beverly και απλά έχουν ακούσει κάποια ιστορία από κάποιον φίλο κάποιου γνωστου :biggrin:

Άλλωστε το ίδιο συμβαίνει με τα περισσότερα Ιταλικά (αμάξια, μηχανές κλπ.), πολλοί κράζουν χωρίς κάποια εμπειρία.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε μου δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, μην φαντάζεσαι πράγματα. Μπήκες, είπες για την περίπτωση του γνωστού σου που μόνο φωτιά δεν πήρε το beverly του και απο την άλλη ολόκληρη μάντρα με νοικιαζόμενα people (από τα πλέον προβληματικά σκούτερ, γκούγλαρε και διαπίστωσε το μόνος σου)  που  δεν κάνουν κιχ. Να με συγχωρείς άλλα εσύ αυτοειρωνεύσαι...για να μην πω ότι υποτιμάς και την νοημοσύνη μας ταυτόχρονα...

Να γοογλάρω για να δω ότι το μηχανάκι μου είναι ζημιάρικο? Κοίτα να δεις και δεν του φαινόταν! Να το πω και στον γαμπρό μου κιόλας γιατί ούτε και αυτός το είχε καταλάβει.. κοίτα φίλε για να τελειώνει εδώ αυτό διότι είναι πολύ αγενές από μέρους σου να με αποκαλείς ψεύτη επειδή η αλήθεια για το μηχανάκι μου δεν σου αρέσει. Είπα πως ο γαμπρός μου έχει τα made in taiwan kymco τουτέστιν τα "καλά" kymco. Και αυτά είναι αξιόλογα και αρκετά αξιόπιστα. Υπάρχουν και άλλα kymco τα οποία ναι είναι ζημιάρικα,δεν θα κάτσω να εξηγήσω τώρα,όποιος ξέρει ξέρει. Ο γαμπρός μου βγάζει όπως σου είπα ψωμί και επειδή δεν είναι μακάκας δεν έχει από αυτά τα δεύτερα λοιπόν. Κανένας μας δεν λέει ψέματα,έλεος πια! Επειδή δεν σου αρέσει εσένα με αποκαλείς ψεύτη... τι είσαι εσύ ρε παιδί μου..ναι λέω ψέματα και προφανώς όλα τα κυμκο που πέρασαν από την αντιπροσωπία του γαμπρού μου ήταν αυτά που δεν χαλάνε,κοίτα να δεις κωλοφαρδία!αύριο πρωί πρωί πάω να παίξω τζόκερ,θα πάρω και τον γαμπρό μου ένα τηλ. να πάει να παίξει και αυτός!(δεν σταματάς εσύ αλλιώς να με λες ψεύτη.αρκετά ασχολήθηκα.δεν πρόκειται να σου ξανααπαντήσω,σεβάσου το και μην ασχολείσαι άλλο με την πάρτη μου,έλεος)από την στιγμή που εγώ είμαι ήσυχος,μια χαρά και  δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το σκούτερ μου,ποσώς με ενδιαφέρει αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε δεν με πιστεύει. Μπελά δεν είχα,βρήκα εσένα να με αποκαλείς ψεύτη και πως σε κοροιδεύω κιόλας υποτιμόντας την νοημοσύνη σου. Δεν έχω και ίντερνετ και χαλάω τα μεγκαμπάιτ μου. Τελος αρκετά.ασχολήθηκα.

Τροποποιήθηκε από τον damianos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

α καλα τωρα μπλεξαμε,θυμησου το αυτο.

λοιπον για το μονο που μπορω να σου πω ειναι για το sh μιας και ειχα και το α γενιας και τωρα εχω το β γενιας.

ποιο θες να παρεις?? το α?? (2007-2010), το β?? (2011-2015), το γ?? (2016)

ποσο μπροστα ειμαι ο φουστης........

η πρωτη απαντηση μου ελεγε "μπλεξαμε"

χαχαχα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεn εχω οδηγεισει κανενα απο τα τρια αλλα απο οτι  εχω ακουσει και διαβασει για την ποιοτητα ψηφιζω SH300.

Kαι επειδη η ασφαλεια ειναι πανω απ ολα να παρεις με μεγαλες ροδες και ABS αρα παλι SH300

Τωρα το οτι υπαρχουν περισσοτερα ανταλλακτικα μεταχειρισμενα σε Μπεβερλι λογικο ειναι γιατι εχουν πουληθει πολυ περισσοτερα και εχουν  διαλυθει πολυ περισσοτερα εχουν τρακαρει πολυ περισσοτερα και εχουν χαλασει πολυ περισσοτερα και εχουν γινει ανταλλακτικα πολυ περισσοτερα απο τα χοντα ,τα οποια χοντα και σε ιδιους αριθμους να επωλουντο θεωρητικα με τα μπεβερλι θα χαλουσαν 80% λιγοτερο.Αυτα λενε τα φορουμ.

Τωρα οσο αφορα την εμφανιση ολα ειναι γουστο,αν και κατα γενικην ομολογιαν οι Ιταλοι σε θεματα αισθητικης σε οτι φτιαχνουν ειναι πολλα χρονια μπροστα απ ολους τους αλλους λαους

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

συμβουλή δική μου μετά από 25 χρόνια μοτοσυκλετιστής είναι οδήγα πρώτα και μετά να ψηφίζεις με βεβαιότητα, πόσο μάλλον να προτρέπεις κάποιον και σε αγορά απο αυτά που έχεις ακούσει και διαβάσει..

Ναι ειχα τα δυο ,εκτος του xmax, ..και ξέρω τι λέω .

Αλλα γιατί έβαλες το δικό μου κειμενο σε παράθεση μάλλον σε άλλον ήθελες να απαντήσεις.

ποιό beverly είχες και και ποιά τα προβλήματα που είχες και σε κάνουν να γέλας στο άκουσμα του?Επίσης ποιό sh είχες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επιμένω, ποιο beverly είχες και ποιό sh, γιατί υποψιάζομαι ότι δεν είχες κανένα... (στο πρώτο σου ποστ κάνεις λόγο για παραδείγματα από φίλους σου κατόχους και μετά ξαφνικά μόλις σε στριμώχνουν γίνεσαι και πρώην ιδιοκτήτης :laugh:)

(πληροφοριακά το να σε αφήσει ένα μοτοσακό από αντλία νερού και φλάτζα κεφαλής ταυχτόχρονα σημαίνει ότι καιρό η αντλία νερού σου έδινε σημάδια δυσλειτουργίας, δάκρυζε νερό απο την βαλβίδα της, έκανε θόρυβο και εσύ δεν το πήρες χαμπάρι, επίσης δεν πήρες χαμπάρι την πλήρη καταστροφή της που οδήγησε σε άνοδο την θερμοκρασία λειτουργίας, την οποία επίσης δεν πήρες χαμπάρι και συνέχισες να οδηγάς και να καβαλάς μέχρι να κάψεις φλάτζα κεφαλής από υψηλή θερμοκρασία, αυτό σημαίνει ότι δεν σου φταίει κανένα μοτοσακό παρά η αδιαφορία σου για την μοτοσυκλέτα που οδηγάς)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

Μια διορθωση σε ολους σας.

ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν επαιρνα σκουτερ θα επαιρνα vespa 300 gts super με abs...

Ξερω, εισαι μεταξυ αλλων, αλλα δε βλεπονται..:crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

δεν συνφωνο αλλα για πες μας το γιατί ;;  γιατί δεν ειναι  μοτοσυκλέτες η μάλλον κατηγορία μοτοσυκλετών?

Και να σου πω,δε προκειται να καταλαβεις,nc700 καβαλας....Αν ομως θες να μαθεις σε βλεπω παλι να προσβαλεσαι μονος σου οπως με τον basta..

Υ.Γ βγαλε το τραγουδι απο την υπογραφη πιανει τη μιση οθονη και ειναι κουραστικο...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Αντε να πω κ εγω την εμπειρια μου απο beverly. Το πρωτο beverly 250 το ειχε το πρωην αφεντικο μου κ μαλλον το εχει ακομα ειχε γραψει πανω απο 40000χλμ οταν εφυγα απο την εταιρια. Το παιρναμε για εξωτερικες δουλειες καμια 10αρια ατομα κ ολοι πλην του αφεντικου το σκιζαμε. Το μηχανακι δεν εκανε ποτε κιχ κ ηταν τοσο καλο που πηρε κ ο συναιτερος το αμεσως επομενο μοντελο. Εκει ομως δεν επαναληφθηκε η ιδια ιστορια...οδηγουσα κ τα 2 μηχανακια κ η ποιοτητα κατασκευης στο δευτερο(μοντελο 07-08) ηταν εμφανεστατα χειροτερη ενω ειχαν την ιδια τιμη επισης ειχε παντα προβλημα στην εκκινηση(δεν επαιρνε ευκολα μπρος)καποια στιγμη εμεινε στα χερια μου απο ανορθωτη. Δεν ξερω αν εβγαλε κατι αλλο γιατι εφυγα απο την εταιρια.Ομως αν ηταν να παω σε σοβαρο ραντεβου προτιμουσα την γρια με τα 40000χλμ στην καμπουρα παρα το πιπινι με ουτε 5000. Αρα ηθικο διδαγμα η αξιοπιστια προφανως εχει να κανει με το μοντελο κ την χρονολογια δεν ειναι ολα τα beverly τα ιδια οι Ιταλοι ειναι λαμογια τα ιδια εκαναν κ παλια με τα αλφα το καλο μοντελο μαζευε πελατες για το επομενο σκαρτο. Σε αντιθεση με τους Ιαπονες που ειναι απλα συνεπεις κ τιμιοι...

Γι αυτο κ εγω μετα απο παρα πολλα Ιταλικα (βαριεμαι να τα γραφω) κ επειδη ο τζογος δεν ειναι του γουστου μου θα ξαναεπαιρνα Ιταλικο μονο σαν Κυριακατικο ξεκαυλωμοτορι κ οχι σαν σκυλο να μαζευει χλμ.Αυτα.

Τροποποιήθηκε από τον CafeRacer
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειχα sh 150. Στα χερια μου συντηρηθηκε καλα αλλα ο πρωην το αμελουσε. Τσιμπαγε αρκετο λαδι. Καλα φρενα, μετριες αναρτησεις, κουβαλητης, σκυλι, οικονομικο, νομιζω λιγο ακριβο σερβις. Το πηρε ο νεος ιδιοκτητης, αλλαξε κυλινδροπιστονο και δεν καιει τιποτα. 150ε το κοστος. 54000χλμ. Τωρα εχω ενα sym citycom 300i S. Βαλτο και αυτο στην λιστα σου. Φθηνο για αγορα, φθηνα σερβις, αρκετα δυνατο για την κατηγοτια του, αξιοπιστο (βλεπε και τα απλα citycom). Mονο εναν διακοπτη φωτων αλλαξα γιατι απο το πιεστικο πηρε νερα ο διακοπτης και φεν αναβε η μεγαλη σκαλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτό είναι. Μόλις βοήθησες την κουβέντα να πάει παρακάτω:worshippy:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλητέρα να μην σου πω  τι υποψιάζομαι εγώ ....αχαχαχαχα ναι.  νταξει ..

Έχεις  δίκιο το bev είναι εργαλείο να το πάρεις εσύ ! Μην δίνεις συμβουλές όμως εάν δεν ξέρεις..

Άσε τώρα τα αλλα βαριέμαι να γράφω πιστευε ότι θέλεις .. λόγος που δεν ανεφερα ότι περασε για λίγο από τα χέρια μου ήταν επειδή το διάστημα ήταν πολυ μικρο 1,5 μήνα μόλις ,όταν κατάλαβα τι τριμπ@ρδελ@ ήταν πήρε δρομο .

Γράψε  διεύθυνσή. Να σου στείλω τους αριθμούς πλαισίου...:yes:

Το ότι συγκρίνεις αυτα τα δυο σκούτερ δειχνη πλήρη αγνοια .. γράψε ότι θές,..πιστευε ότι θές,βαριέμαι να εξηγώ τα αυτονόητα ψαξε και ίσως καταλάβεις.τέλος από μένα.

Ρε φίλε, τι να σου απαντήσω?είχες για 1,5 μήνα ένα σκούτερ, έπαθες φλάτζα και τρόμπα νερού ταυτόχρονα, ούτε που ξέρουμε αν το σκούτερ δούλευε κούριερ πριν, έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είναι αξιόπιστο χωρίς να έχεις κάνει ούτε 500χλμ μαζί του και μάλιστα μας το μεταφέρεις με βεβαιότητα, έχεις για υπογραφή Μαρινέλα που πιάνει την μισή οθόνη και δεν σε νοιάζει...

Η άποψη μου είναι ότι το μοναδικό μηχανάκι που είχες ήταν μεταχειρισμένο παπί (και αυτό με μικρές αμφιβολίες), από αυτά με sebring και κομμένη ποδιά και τίποτα άλλο. Οτιδήποτε άλλο ή το οδήγησες σε καμιά δουλειά, φίλου, κ.τ.λ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

επειδη εχω και τα δυο (cbr 1000 και sh 300) θα σου πω οτι πιο ακυρο απο αυτο που ειπες δεν ισχυει,μια χαρα μοτοσυκλετακια ειναι και τα σκουτερ τα κανουν ολα και συμφερουν οποτε καλο θα ηταν να μην λεμε κατι οπου ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ γιατι για να λες αυτα προφανως δεν ξερεις

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντως για beverly και τρομπα νερου πρεπει να εχω ακουσει γυρω στις 150 φορες :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως για beverly και τρομπα νερου πρεπει να εχω ακουσει γυρω στις 150 φορες :think:

Είναι όντως το μοναδικό "θέμα" του παλιού κινητήρα της piaggio (250-300), σε κάποια μοντέλα αστοχούσε σχετικά γρήγορα (20-25.000χλμ). Καμία σχέση με αναξιοπιστία ένα αναλώσιμο όπως είναι η τρόμπα νερού που αλλάζει σε 5 λεπτά και κοστίζει όσο ένας ιμάντας.  Αυτό φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το μπαίνω στο google, διαβάζω πρόχειρα βλάβες για beverly και μετά τις ποστάρω όλες μαζί σαν προσωπική μου εμπειρία σε forum που κάνει ο φίλος παραπάνω...

Σε περίπτωση σύγκρισης μεταξύ sh και beverly θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι μιλάμε για το 350 που είναι κοντά στην τιμή του sh και όχι το 300 που είναι τιμολογιακά πιο κοντά στο sh150. Το 350 έχει κατά την προσωπική μου άποψη έναν από τους πιο εξελιγμένους και αξιόπιστους κινητήρες που έχουν φορεθεί ποτέ σε σκούτερ. Ο υγρός πολύδισκος συμπλέκτης αντί για σιαγόνες είναι μεγάλο βήμα προόδου. Μόνο από συντήρηση να το δεις φτάνει. Αλλαγή δίσκους κάθε 60.000χλμ και εκκινήσεις χωρίς καμία μεταβολή στον χρόνο ή στην χρήση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κατι τρομπες φρενων που βγαζουνε τα 350 και μαλιστα στις αρχες η πιατζιο το θεωρουσε αναλωσιμο (αν ειναι δυνατον) τα ξερεις;;;;; και επειδη καταλαβε οτι εκανε την χειροτερη μαλακια σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας μετα τα εκανε ανακληση!!!!!! Κατι κολαρα νερου που καναν μπαμ εντος εγγυησης τα ξερεις;; 

Εχω και αλλα αμα θες να γραψω.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

συμφωνώ απολύτως με τον tuning.του αλλάξαμε αντλία φρενων εντός εγγύησης,τα φρένα έχουν ακόμη τον τζόγο στις μανετες..οι κραδασμοί δεν παλεύονται(λόγω αυτών είχε ξεβιδωθεί κάτι κ δεν επαιρνε μπρος το μηχανάκι),τραβάει παρα πολυ καλα από στάση κ μέχρι τα 110 περίπου κ μετά ανεβάζει αργά..ειναι αρκετά θορυβώδες κ δεν είναι κ το πιο σπορτιφ στο δρόμο..αν ήθελα πιατζο,θαπαιρνα την βέσπα που ανέφερε ένας φίλος ανωτέρω..αλλιως sh με κλειστά μάτια..μη ξεχάσω κ τα πλαστικά τα κόκκινα που μετα από λιγο γίνονται καφε-ροζ κ διαφέρουν απτό χρώμα της σελας..

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι όντως το μοναδικό "θέμα" του παλιού κινητήρα της piaggio (250-300), σε κάποια μοντέλα αστοχούσε σχετικά γρήγορα (20-25.000χλμ). Καμία σχέση με αναξιοπιστία ένα αναλώσιμο όπως είναι η τρόμπα νερού που αλλάζει σε 5 λεπτά και κοστίζει όσο ένας ιμάντας.  Αυτό φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το μπαίνω στο google, διαβάζω πρόχειρα βλάβες για beverly και μετά τις ποστάρω όλες μαζί σαν προσωπική μου εμπειρία σε forum που κάνει ο φίλος παραπάνω...

Σε περίπτωση σύγκρισης μεταξύ sh και beverly θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι μιλάμε για το 350 που είναι κοντά στην τιμή του sh και όχι το 300 που είναι τιμολογιακά πιο κοντά στο sh150. Το 350 έχει κατά την προσωπική μου άποψη έναν από τους πιο εξελιγμένους και αξιόπιστους κινητήρες που έχουν φορεθεί ποτέ σε σκούτερ. Ο υγρός πολύδισκος συμπλέκτης αντί για σιαγόνες είναι μεγάλο βήμα προόδου. Μόνο από συντήρηση να το δεις φτάνει. Αλλαγή δίσκους κάθε 60.000χλμ και εκκινήσεις χωρίς καμία μεταβολή στον χρόνο ή στην χρήση.

Μπα δε θα το 'λεγα. Είναι θέμα σε όλα τα υδρόψυκτα Piaggio :P Ακόμα και στα 50άρια τα Runner το ίδιο θέμα υπήρχε. Επίσης στα παλιά 250 μην ξεχνάμε και την καμπάνα που χτυπάει σχεδόν σε όλα.

Το 350 το έχει φίλος, κανένα πρόβλημα μέχρι ώρας. Νομίζω μόνο ένα μπουζοκαλώδιο ή κάτι τέτοιο. Αστεία πράγματα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτά είναι μέσα στα απρόοπτα όταν παρουσιάζεται ένα νέο μοντέλο και είναι προς τιμή της εταιρίας να αναγνωρίζει σφάλμα και να κάνει ανάκληση και δωρεάν αντικατάσταση. Το έκανε η piaggio για το ABS του beverly το 14, το κάνει η honda για το sh300 το 15, συμβαίνουν αυτά, δεν είναι όμως κριτήριο για το αν ένα μοντέλο είναι αξιόπιστο ή όχι.

ανακλήσεις έχει και το sh...

Μάλιστα στην ανάκληση της η honda μιλάει για βλάβη που μπορεί να θέσει τον κινητήρα εκτός λειτουργίας κατά την οδήγηση (να μην μιλήσω για το ότι μπορεί να προκαλέσει και ανάφλεξη...). Φαντάσου να σου συμβεί κάτι τέτοιο κινούμενος στην αριστερή της εθνικής ή σε καμιά στροφή με αυτοκίνητο να ακολουθεί....μιλάμε για ψυχρή δολοφονία από το "αξιόπιστο" sh εν έτη 2015 και ενώ κυκλοφορεί ήδη κοντά στα 10 χρόνια...

http://scooternet.gr/news/ειδησεις/honda-ελλαδα-ανακληση-sh-300-kai-integra-750/

να μην θυμηθώ και την προηγούμενη ανάκληση για sh και forza το 14 για προβληματική τρόμπα βενζίνης που πάλι μπορούσε να προκαλέσει σβήσιμο του κινητήρα εν κινήσει...

Τρόμπα νερού βγάζει και το sh με την ίδια συχνότητα, γιαυτό εξάλλου κυκλοφορούν και σετ επισκευής της τρόμπας του όπως και στο beverly.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα