davidson

Σωληνάκια υψηλής και μονάδα ABS

34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

απαντηση που πηρα απο την coremoto:

hello can you please tell me the difference about the braided brake lines from ABS model to non ABS?

"The abs kit for the Z is a 5 line kit. The non abs kit is a 3 line kit" 

ναι καλα σου απαντησαν γιατι στο αβς πανε τα σωληνακια απ τις τρομπες

κ μετα φευγουν αλλα κ πανε στις δαγκανες

@Krosfala

Πού να ησουν και ειδικος δηλαδη! :tooth:

Ενα προς ενα, για την κουβεντα δλδ μιας και βρεθηκε ενδιαφερον θεμα.

1. Την πιστοποιηση ποιος τη βγαζει? οι ιδιες οι κατσκευαστριες? θεωρεις πιο αξιοπιστη/ειδικη την ιξ χελ απο τον ιδιο κατασκευαστη της μοτας σου?

2. Ναι, ειναι γνωστα αυτα. Για το λογο αυτο οι κατασκευαστες στο σερβις μπουκ σου λενε αντικατασταση καθε 4 χρονια. Αυτος ειναι ο χρονος οπου δενπαρουσιαζεται το φαινομενο του μπαλοναρισματος. Αν εσυ αφησεις τα ιδια μαρκουτσα 15 χρονια, μετα δε σε σωνει τιποτα.

3. Αν ισχυει το μηχανακι που εχεις, δεν εχεις abs και δε νομιζω οτι δουλευει 2 φορεςστα 4 χρονια αλλα πολυ περισσοτερο. Δε χρειαζεται ουτε να τρεχεις του σκοτωμου ουτε να εισαι οριακος για να επεμβει το συστημα, ειδικα στο πισω.

και σου ξαναλεω, πολλα που κατα καιρους κυκλοφορουν ειναι καταλληλα, δυμφωνα με αυτους που τα φτιαχνουν, αλλα τελικα δεν. 

Φυσικα καθενας αποφασιζει για την παρτη του τι θα κανει, αλλα οπως ο Γιωργος-klab ηταν σιγουρος οτι δεν εχουν αισθητηρες πιεσης τα abs, ετσι ΙΣΩΣ υπαρχουν πολλα, μειζωνος σημασιας, ακομα που μετρουν. Ισως, αν κανεικαποιος την αλλαγη, να μην εχει ποτε προβλημα. Αν εχει ομως, και τον πιει το abs, το κοστος της μοναδας ειναι κανα 1.500 ενω τα μαρκουτσα, καθε 4 χρονια, ειναι 200€.

Καθενας σκεφτεται, ζυγιζει και αποφασιζει.

Ναι,προσωπικα γουσταρω τετοιες κουβεντες γιατι μαθαινω κιολας πραματα.

Τωρα σ αυτα που λεμε,απο οσο το χω ψαξει,συγκεκριμενα αυτο το ειδα το 

sport bike track gear νομιζω,τα σωληνακια περνανε τεστ απο ευρωπαικο (δοκιμαστηριο??)

σε συγκεκριμενες συνθηκες οπως τα περισσοτερα(κρανη,στολες,προστατευτικα κλπ)και πιστοποιουνται

η οχι.

2 Εδω το δικο μου μυαλο λεει οτι σπανια οι εταιρειες βαζουν τα καλυτερα υλικα σε 

περιφερειακα(φρενα,αναρτησεις,λαστιχα κλπ)Αλλιως κατα τη γνωμη μου ολα τα

μηχανακια υψηλης θα φορουσαν.Απλα αμα δε κανεις ιδιαιτερα δυνατη χρηση φρενων ειναι περιτα.

3 ειχα 4χρονια το gsr600 re,κ το πιεζα οσο μπορουσα μπιστες,φιδισια κομματια κλπ

το μπροστα2φορες θυμαμαι να μπηκε,μεσα στην πολη και τη 1εβρεχε.

Το πισω καλα δε το συζητω,για πλακα εμπαινε.

Βεβαια δεν το χα βαλει υψηλης να σε πω τι εκανε:)Ki oyte to skefthka kan να σε πω την αληθεια,

απλα τωρα αυτο που λες μηπως χαλασει η μοναδα ενας τροπος υπαρχει να το μαθουμε :p

Αλλα δε πιστευω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

@Krosfala

Πού να ησουν και ειδικος δηλαδη! :tooth:

Ενα προς ενα, για την κουβεντα δλδ μιας και βρεθηκε ενδιαφερον θεμα.

1. Την πιστοποιηση ποιος τη βγαζει? οι ιδιες οι κατσκευαστριες? θεωρεις πιο αξιοπιστη/ειδικη την ιξ χελ απο τον ιδιο κατασκευαστη της μοτας σου?

2. Ναι, ειναι γνωστα αυτα. Για το λογο αυτο οι κατασκευαστες στο σερβις μπουκ σου λενε αντικατασταση καθε 4 χρονια. Αυτος ειναι ο χρονος οπου δενπαρουσιαζεται το φαινομενο του μπαλοναρισματος. Αν εσυ αφησεις τα ιδια μαρκουτσα 15 χρονια, μετα δε σε σωνει τιποτα.

3. Αν ισχυει το μηχανακι που εχεις, δεν εχεις abs και δε νομιζω οτι δουλευει 2 φορεςστα 4 χρονια αλλα πολυ περισσοτερο. Δε χρειαζεται ουτε να τρεχεις του σκοτωμου ουτε να εισαι οριακος για να επεμβει το συστημα, ειδικα στο πισω.

και σου ξαναλεω, πολλα που κατα καιρους κυκλοφορουν ειναι καταλληλα, δυμφωνα με αυτους που τα φτιαχνουν, αλλα τελικα δεν. 

Φυσικα καθενας αποφασιζει για την παρτη του τι θα κανει, αλλα οπως ο Γιωργος-klab ηταν σιγουρος οτι δεν εχουν αισθητηρες πιεσης τα abs, ετσι ΙΣΩΣ υπαρχουν πολλα, μειζωνος σημασιας, ακομα που μετρουν. Ισως, αν κανεικαποιος την αλλαγη, να μην εχει ποτε προβλημα. Αν εχει ομως, και τον πιει το abs, το κοστος της μοναδας ειναι κανα 1.500 ενω τα μαρκουτσα, καθε 4 χρονια, ειναι 200€.

Καθενας σκεφτεται, ζυγιζει και αποφασιζει.

Σορι που μπαινω σφηνα

1)Οι εταιρειες δεν απαγορευουν πουθενα τα σωληνακια υψηλης.Λογω κοστους δε βαζουν υψηλης και οι ιδιες σε απλα μοντελα(αλλα και σε κορυφαια)

2)Φυσικα και δεν ισχυει αυτο,οποιοσδηποτε ζορισει πραγματικα τα φρενα του τα σωληνακια θα μπαλοναρουν.Ενα απλο trackday ή μια γρηγορη κατηφορικη διαδρομη με ισχυρα φρενα αρκουν.Συμφωνουμε ομως στο οτι το σωστο ειναι να αλλαζονται τα απλα καθε 4τια λογω κοπωσης.

3)Συμφωνω αλλα ειναι αναλογα τις διαδρομες που κανει,στο επαρχιακο 2 φορες στα 4 χρονια ειναι πολυ νορμαλ,στην πολη σιγουρα θα χρειαστει περισσοτερες φορες.Ο φιλος μαλλον δεν εννοει το GSXR αλλα τo GSR που ειχε πριν αν θυμαμαι καλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Bre τι σφηνες και ξεσφηνες, ωραια κουβεντα κανουμε. 

@Krosfala

1. Αυτο ειναι τεστ προδιαγραφων κι οχι καταλληλοτητας για το καθε μοντελο. Αν καταλαβα καλα τι εννοεις.

2. Να μου ελεγες οτι θελουν να μας πιασουν μαλακες με τα ανταλλακτικα, θα σου εδινα δικιο. Να μου λες οτι δε βαζουν για θεμα κοστους, σε κατι τοσο απλο μπαααααααααα. (μην κοιτας ποσο τα αγοραζουμε εμεις, στις εταιρεις καμια διαφορα δε θα ειχε) 

3. Μα ειτε το μπροστα ειτε το πισω, η ιδια μοναδα λειτουργει καθε φορα. :winking:

Βρε το τι πιστευουμε ο καθενας ομως δεν εχει καμια σχεση με το τι μπορει να συμβει τελικα. Εικασιες κανουμε και, με δεδομενο οτι ενας εξουσιοδοτημενος ειπε οχι (αρα δεν παιζει να μην εχει διαγνωστικο ή -πολυ περισσοτερο- να μη θελει δουλεια) ΠΙΣΤΕΥΩ οτι κατι μας ξεφευγει, εμας τους απλους χρηστες.

@billy84

1. Ποια ειναι τα κορυφαια (με ABS) που πιστευεις οτι δε βαζουν υψηλης για θεμα κοστους?

2. Ναι, δεν ισχυει με τιποτα αυτο που λες εσυ. Τα μαρκουτσα μεταφερουν αυτουσια την πιεση απο την τρομπα στις δαγκανες, οταν ειναι εντος προσδοκιμου. Υπαρχουν αρκετα και φτηνα τεστερ πιεσης (και βιντεα αλλωστε) που μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις, Δp + ΔV μηδεν. Και,  μιας και το εφερε η κουβεντα, το κυριαρχο προβλημα στο συστημα πεδησης δεν ειναι τα μαρκουτσα αλλα τα υδροφιλα υγρα φρενων. (υγρασια στο συστημα -> εντονα φρενα -> αυξηση θερμοκρασιας -> εξατμιση υγρασιας -> μεταβολη του ογκου + σπογγωδη αισθηση)

3. Ναι δεν το ειχα υποψη μου. Παντως, σε γρηγορες διαδρομες μου με φρενα (το gs εχει συνδυασμενη πεδηση) και κατεβασματα το πισω δινει πονο. Μην παμε μονο τη συζητηση παλι αν ειναι χρησιμο ή οχι το ABS.

Σε καθε περιπτωση, επαναλαμβανω οτι τα δεδομενα που ΕΧΟΥΜΕ EMEIΣ ειναι ελαχιστα για ασφαλη συμπερασματα. ΙΜΟ ειναι μια μοδα, οπως πχ τα xenon, οτι με τα μεταλλικα γινεσαι ροσσις. (γιατι και το υψηλης πιεσης ειναι λαθος ορος, και τα "απλα" υψηλης πιεσης ειναι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε hayabusa, δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτό που λες αλλά αν ίσχυε αυτό δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουν  τουλαχιστον στο εξουσιοδοτημένο συνεργειο;

Όταν επέμεινα στην ερώτησή μου γιατί δεν μπαίνουν τα σωληνάκια με το abs δεν έλαβα καμια απάντηση!!

Έχω στείλει όμως email στην εταιρία γι'αυτό το θέμα και περιμένω την επίσημη απάντησή της.

Όταν και αν λάβω απάντηση θα επανέλθω,

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ενδιαφέρον θέμα, οπότε είπα να το ψάξω λίγο...

Διάβασα τα δύο service manual της Honda (Common & NC700), και έριξα και ένα γενικότερο ψάξιμο στο Google.

Πουθενά δεν βρήκα ότι πρέπει να αλλάζονται περιοδικά τα σωληνάκια. Μόνο όταν χρειαστεί.

Για την σπογγώδη αίσθηση έχει διάφορες αιτίες (κυρίως άερας & μη καθαρά / μολυσμένα υγρά) αλλά πουθενά δεν αναφέρει τα σωληνάκια...

Επίσης καμία διάκριση μεταξύ των λαστιχένιων & των μεταλλικών... Μόνο μια διαφορά κατά την εγκατάσταση τους.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

@Krosfala

1. Αυτο ειναι τεστ προδιαγραφων κι οχι καταλληλοτητας για το καθε μοντελο. Αν καταλαβα καλα τι εννοεις.

2. Να μου ελεγες οτι θελουν να μας πιασουν μαλακες με τα ανταλλακτικα, θα σου εδινα δικιο. Να μου λες οτι δε βαζουν για θεμα κοστους, σε κατι τοσο απλο μπαααααααααα. (μην κοιτας ποσο τα αγοραζουμε εμεις, στις εταιρεις καμια διαφορα δε θα ειχε) 

3. Μα ειτε το μπροστα ειτε το πισω, η ιδια μοναδα λειτουργει καθε φορα. :winking:

Βρε το τι πιστευουμε ο καθενας ομως δεν εχει καμια σχεση με το τι μπορει να συμβει τελικα. Εικασιες κανουμε και, με δεδομενο οτι ενας εξουσιοδοτημενος ειπε οχι (αρα δεν παιζει να μην εχει διαγνωστικο ή -πολυ περισσοτερο- να μη θελει δουλεια) ΠΙΣΤΕΥΩ οτι κατι μας ξεφευγει, εμας τους απλους χρηστες.

@billy84

1. Ποια ειναι τα κορυφαια (με ABS) που πιστευεις οτι δε βαζουν υψηλης για θεμα κοστους?

2. Ναι, δεν ισχυει με τιποτα αυτο που λες εσυ. Τα μαρκουτσα μεταφερουν αυτουσια την πιεση απο την τρομπα στις δαγκανες, οταν ειναι εντος προσδοκιμου. Υπαρχουν αρκετα και φτηνα τεστερ πιεσης (και βιντεα αλλωστε) που μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις, Δp + ΔV μηδεν. Και,  μιας και το εφερε η κουβεντα, το κυριαρχο προβλημα στο συστημα πεδησης δεν ειναι τα μαρκουτσα αλλα τα υδροφιλα υγρα φρενων. (υγρασια στο συστημα -> εντονα φρενα -> αυξηση θερμοκρασιας -> εξατμιση υγρασιας -> μεταβολη του ογκου + σπογγωδη αισθηση)

3. Ναι δεν το ειχα υποψη μου. Παντως, σε γρηγορες διαδρομες μου με φρενα (το gs εχει συνδυασμενη πεδηση) και κατεβασματα το πισω δινει πονο. Μην παμε μονο τη συζητηση παλι αν ειναι χρησιμο ή οχι το ABS.

Σε καθε περιπτωση, επαναλαμβανω οτι τα δεδομενα που ΕΧΟΥΜΕ EMEIΣ ειναι ελαχιστα για ασφαλη συμπερασματα. ΙΜΟ ειναι μια μοδα, οπως πχ τα xenon, οτι με τα μεταλλικα γινεσαι ροσσις. (γιατι και το υψηλης πιεσης ειναι λαθος ορος, και τα "απλα" υψηλης πιεσης ειναι)

1) πχ ZX10 του 2011 112310-2011-kawasaki-ninja-zx-10r-09.jpg

Kαι τo CBR600 κορυφαιο μοντελο ειναι και δε φοραει υψηλης.Προφανως και το κανουν λογω κοστους οπως και βαζουν νορμαλ τρομπες φρενων και δαγκανες και δισκους.

2)Φιλε μου παντα μιλαμε με καλα υγρα,τα σωληνακια μπαλοναρουν οταν ζοριζονται πολυ τα φρενα δεν ειναι κρυφο ουτε μυστικο.Αν ηταν ετσι στα Track days ολοι απλα θα εβαζαν υγρα φρενων και θα ηταν κομπλε.Προφανως δεν αντεχουν και αλλαζονται μαζι με τα παρελκομενα

3)Προφανως και ειναι απαραιτητο το ABS δε διαφωνουμε σε αυτο αλλα μιλας για γρηγορη οδηγηση με GS.Αλλο το GS και αλλο το GSR και φυσικα διαφορετικος τροπος και ρυθμος οδηγησης για το καθε μηχανακι και για τον καθε οδηγο.Δεν πατανε ολοι τα ιδια φρενα.

Σε καθε περιπτωση θα ηταν χαζη κινηση απο τις εταιρειες να μη μπορεις να αλλαξεις τα σωληνακια σε υψηλης.Υποτιθεται οτι το C-abs της Χοντα ειναι αγωνιστικο συστημα(καποιοι το ξηλωνουν δε νομιζω ολοι).Και σε πιστα τα μαμα σωληνακια υστερουν σημαντικα.Σιγουρα υπαρχει προβλεψη δεν υπαρχει καμια αμφιβολια.

Τροποποιήθηκε από τον billy84
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Krosfala

1 nai,στην ουσια τεσταρουν τα σωληνακια και τις συνδεσεις τους σε καποιες πιεσεις

για να δουν αν αντεχουν.

2 ναι,εχεις δικιο πιο λογικο φαινεται για να πουλαν αντ/κα

3 δε γνωριζω αν σε ολα ειναι ετσι.

Παντως εντελως προσωπικη μου αποψη οι 8απ τους 10 μηχανικοι

ανηκουν στις πρωτες 3-4κατηγοριες που ειπα στο παιδι.Εχω αρκετα παραδειγματα

οπως φανταζομαι κι εσυ,γι αυτο εντελως προκατελημενα δε δινω καθολου βαρος 

σ αυτο που ειπανε στο φιλο.Ειναι πολλοι λιγοι αυτοι που συνεχιζουν να ψαχνωντε

και να επιμορφωνοντε στις νεες τεχνολογιες.Και δε λεω οτι εχουν αδικο 100%

γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις δε θα πληρωθουν το κοπο κ το χρονο τους.

Βλεπεις ποσο χρονο παιδευομαστε οσοι καθομαστε να ενημερωθουμε για κατι κ

να το κανουμε μονοι μας..

Παντως περιμενω με ενδιαφερον την απαντηση που θα παρει ο φιλος davinson

αν και νομιζω την ξερω ηδη:p

Kai να συμπληρωσω οτι με φαινεται απιθανο να χαλασει η μοναδα

επειδη καποιος θα βαλει υψηλης.Την ιδια πιεση θα δεχεται παλι η μοναδα

κι αν ηταν για το λογο οτι ειναι μεταλικα,τοτε θα βγαινανε προβληματα και

στα απλα φρενα σε τρομπες,λαστιχακια απο δαγκανες κλπΕτσι λεω γω...:)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μόλις έλαβα απάντηση στο e-mail που έστειλα σχετικά με τη συμβατότητα του abs με τα σωληνακια υψηλής. 

Με ενημέρωσαν λοιπόν πως αυτο που θέλω να κάνω θεωρείται μετατροπή και γι'αυτο τον λόγο δεν προτείνεται! !:hunter:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μόλις έλαβα απάντηση στο e-mail που έστειλα σχετικά με τη συμβατότητα του abs με τα σωληνακια υψηλής. 

Με ενημέρωσαν λοιπόν πως αυτο που θέλω να κάνω θεωρείται μετατροπή και γι'αυτο τον λόγο δεν προτείνεται! !:hunter:

Ο,τι καταλαβες καταλαβα :p

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.