Cycloholic

Κατανάλωση μοτοσυκλέτας VS αυτοκινήτου

99 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Να απαντήσω και εγώ στις καταναλώσεις...

Εντός πόλης με κίνηση, μπλοκάρισμα, σημειωτών, κ.τ.λ. το QQ μου καίει, 7,3~ λτ/100χλμ μέσο όρο, ενώ το MaxSym ~5,3 lt/100χλμ. Σε ταξίδια, το MaxSym παίζει ~4,5 λτ/100 χλμ σε ταχύτητες 130-140, ενώ το QQ, se αυτές τις ταχύτητες 5,5-6,5 λτ/100 χλμ. Σε ταχύτητες μεγαλύτερες, π.χ. cruize control στα 150χλμ, με 4 άτομα, πλήρους φορτίου, κατανάλωση στα ~6.9 λτ/100 χλμ. Με περισσότερα χιλιόμετρα παίζει στα ίδια περίπου ανάλογα και με την κατάσταση του δρόμου, μικρή διαφορά προς τα πάνω, αλλά έχω δει και με 160-170 χλμ κάτω από 7 λτ, σε ευθείες. Όταν το 200άρισα κάποιες στιγμές, το οικονομόμετρο έδειχνε 7,6-8 λτ /100 χλμ. Το MaxSym με ταχύτητες 90-110 χλμ, παίζει στα 4λτ/100 χλμ, και το QQ σε αυτά τα χιλιόμετρα 4,3-4,7lt/100 χλμ, και με ταχύτητες σε επαρχιακό δίκτυο έχω δει και κάτω από 4 λτ/100 χλμ. Το MaxSym κάτω από 3,8 lt/100 χλμ δεν το έχω δει. Να σημειώσω ότι το QQ είναι πετρέλαιο, και ~1550kg... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB SF 400+1300 (1700cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Μέχρι να διαβάσω ότι μίλαγες για πετρέλαιο κόντεψα να κάψω το matiz μου.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην συγκρινετε τις π*&*^τσες με τις βουρτσες παιδια.. Δεν γινεται να συγκρινουμε μοτερ 1000 κυβικων και στις 2 περιπτωσεις, διοτι το μεν αυτοκινηταδικο ειναι μικρο/πολης, με γνωμονα την οικονομια, το δε μοτοσικλετιστικο ειναι μεγαλο, και εχει κατασκευαστει για επιδοσεις/οδηγικη απολαυση.

Οπως ειπε και ο Γιαννης νωριτερα, αν συγκρινεις μεσο αυτοκινητο (1400) με μεση μοτοσικλετα (600-650) θα δεις να γερνει δραματικα η πλαστιγγα υπερ της μοτοσικλετας.

Το Ματιζ σου κλαμπουκο ποσο καιει μεσα στην πολη, ετσι απο περιεργεια;;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Τα τελευταία 5 χρόνια, καταχωρώ σε app τις καταναλώσεις όλων των οχημάτων μου.

Honda SH 150 (καρμπυρατέρ) : 3.5lt/100Km

Honda CBF 600s (καρμπυρατέρ): 6.5lt/100Km

Seat Ibiza 1.4 101hp: 7lt/100 εκτός πόλης / 9lt/100km εντός

Seat Leon 1.8 TSi: 9lt/100 εκτός πόλης / 11lt/100km εντός

Για μέσα στην πόλη με τα μηχανάκια, οδηγώ άνετα, χωρίς να δίνω βάση σε οικονομική οδήγηση. Το αντίθετο, με το αυτοκίνητο. Ειδικά για το Leon, τσούκου-τσούκου μέσα στην πόλη, αλλαγή πριν τις 2.000στρ, 50χλμ με 6η... το γαμίδι, κάτω απο 11lt/100km, με την καμία....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε (ότι η μηχανή κοστίζει το ίδιο με αμάξι μακροπρόθεσμα, ή και περισσότερο) αλλά εγώ με το αμάξι έκλαιγα.

Είχα αμάξι και δεν είχα λεφτα να βάλω βενζίνη να πάρω βόλτα. ήθελε 700 ευρώ, να κάθεται. Η μηχανή να κάθεται, θέλει 140.

560 ευρώ το χρόνο, δε τα χαλάω σε λάδια τακάκια κια μαλακίες.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την κινητικη ενεργεια εκμεταλευομαστε.

Ναι, αν έχουμε τουρμπίνα. Αν δεν έχουμε, η κινητική ενέργεια μετατρέπεται σε θερμότητα λόγω τριβής... :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον απαντάς στον προηγούμενο που ρώτησε αν ήταν όλο το ταξίδι με 220...:thumbsup:

Ακριβώς και συμπληρώνω πως ούτε με μοτό μπορείς να πας σερί με τόσα εννοείται βέβαια αλλά ας το διευκρινίζουμε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι, αν έχουμε τουρμπίνα. Αν δεν έχουμε, η κινητική ενέργεια μετατρέπεται σε θερμότητα λόγω τριβής... :thumbsup1:

Η κινητικη ενεργεια δεν μετατρεπεται σε θερμοτητα λογω τριβης μεσα στην εξαγωγη, αυτο το ποσο ειναι απειροελαχιστο. Λογω της πτωσης της θερμοκρασιας καθως εξερχεται προς το περιβαλλον υπαρχει πτωση πιεσης και αρα μειωση της ταχυτητας και της κινητικης ενεργειας. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η κινητικη ενεργεια δεν μετατρεπεται σε θερμοτητα λογω τριβης μεσα στην εξαγωγη, αυτο το ποσο ειναι απειροελαχιστο. Λογω της πτωσης της θερμοκρασιας καθως εξερχεται προς το περιβαλλον υπαρχει πτωση πιεσης και αρα μειωση της ταχυτητας και της κινητικης ενεργειας. 

Δε μίλησα για τριβή μέσα στην εξαγωγή. Εννοώ την τριβή με τον ατμοσφαιρικό αέρα όταν βγει από την εξάτμιση. Η μείωση της ταχύτητας-κινητικής ενέργειας σημαίνει μετατροπή της σε άλλη μορφή... Οτιδήποτε σπρώξεις, θα τσουλήσει μέχρι ένα σημείο και μετά θα σταματήσει λόγω τριβής. Και η τριβή παράγει θερμότητα... :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX 250s (250cc) Honda wave (110cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ρε παιδιά για κανένα νορμάλ μοτοσακο μιλάμε και νορμάλ αυτοκίνητο και φυσικά σε ταξίδι, δεν μιλάω για μέσα στην πόλη ούτε για μηχανάκια σούπερσπορτ που κοιτάνε επιδώσεις! Για παράδειγμα. 1600άρι ξαρά 15ετίας(μην πω φρέσκο αμάξι που καίει ακόμα πιο λίγο) μου καίει 6 λίτρα βενζίνη και πλέον αέριο 8 λίτρα. Το 250άρι μου γιατί καίει κοντά 5 με 100 χλμ/ώρα; Δεν λέω με 130χλμ/ώρα γιατί είναι μικρό και θα ζοριστεί. Το ένα δηλαδή τραβάει 1.5 τόνο πηγαίνει με πολλά περισσότερα χιλιόμετρα(από ότι το 250άρι μου τουλάχιστον) και το άλλο 250άρι με 90-100χλμ/ώρα με συνολικό βάρος 210 κιλά! Εκτός από τις στροφές που έχουν διαφορά τα μηχανάκια με τα αυτοκίνητα, τί άλλες ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν; Όλα τα μηχανάκια δηλαδή είναι φτιαγμένα για επιδώσεις; 

Μόνο το nc750 μου φαίνεται να καίει νορμάλ!!

Τροποποιήθηκε από τον Cycloholic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Bonneville (865cc) Arai AXCES 2 παπί (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Μην συγκρίνετε κυβικά , αλλά ίππους , πχ αυτοκίνητο 100hp με moto 100hp.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε μίλησα για τριβή μέσα στην εξαγωγή. Εννοώ την τριβή με τον ατμοσφαιρικό αέρα όταν βγει από την εξάτμιση. Η μείωση της ταχύτητας-κινητικής ενέργειας σημαίνει μετατροπή της σε άλλη μορφή... Οτιδήποτε σπρώξεις, θα τσουλήσει μέχρι ένα σημείο και μετά θα σταματήσει λόγω τριβής. Και η τριβή παράγει θερμότητα... :surrender:

Πρωτον σε εκεινο το σημειο δεν μας ενδιαφερει τι ενεργεια εχουν αλλα εξακολουθει να ισχυει ο λογος που γραφω, το κυριο ποσοστο δεν οφειλεται στην τριβη των μοριων μεταξυ τους με παραγωγη θερμοτητας. Αλλος λογος ειναι οτι πεπερασμενος αριθμος μοριων συγκρουονται με απειρα στο περιβαλλον και αρα απειρα μορια αποκτουν απειροελαχιστη ταχυτητα. Δηλαδη ενω πρακτικα βλεπεις την μειωση της ταχυτητας αν βαλεις θερμομετρο δεν θα δεις αυξηση της θερμοκρασιας. Τεσπα στα αυτοκινητα δεν μπορει να γινει εκμεταλευση της θερμικης ενεργειας γιαυτο και δεν μας ενδιαφερει, στα αεροπλανα και στους στροβιλοκινητηρες γινεται απλα ετσι οπως ειπες το αρχικο φανηκε σαν να εννοεις οτι παιρνουμε την θερμικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά για κανένα νορμάλ μοτοσακο μιλάμε και νορμάλ αυτοκίνητο και φυσικά σε ταξίδι, δεν μιλάω για μέσα στην πόλη ούτε για μηχανάκια σούπερσπορτ που κοιτάνε επιδώσεις! Για παράδειγμα. 1600άρι ξαρά 15ετίας(μην πω φρέσκο αμάξι που καίει ακόμα πιο λίγο) μου καίει 6 λίτρα βενζίνη και πλέον αέριο 8 λίτρα. Το 250άρι μου γιατί καίει κοντά 5 με 100 χλμ/ώρα; Δεν λέω με 130χλμ/ώρα γιατί είναι μικρό και θα ζοριστεί. Το ένα δηλαδή τραβάει 1.5 τόνο πηγαίνει με πολλά περισσότερα χιλιόμετρα(από ότι το 250άρι μου τουλάχιστον) και το άλλο 250άρι με 90-100χλμ/ώρα με συνολικό βάρος 210 κιλά! Εκτός από τις στροφές που έχουν διαφορά τα μηχανάκια με τα αυτοκίνητα, τί άλλες ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν; Όλα τα μηχανάκια δηλαδή είναι φτιαγμένα για επιδώσεις; 

Μόνο το nc750 μου φαίνεται να καίει νορμάλ!!

Κατ'αρχήν να ξέρεις ότι οι καταναλώσεις που δίνουν οι εταιρίες δεν παίζουν!  Κάτι 3αρια και 4αρια σε λίτρα που λένε είναι καθαρά μαρκετινίστικα κόλπα!  Eιδικά για τα ντιζελοκίνητα.

Στο θέμα μας, ενας κινητήρας π.χ 1400cc έχει σχεδιαστεί ώστε να μπορεί να "σέρνει" ολο αυτό το φορτίο με σχετική άνεση, με όσο το δυνατόν περισσότερη οικονομία και  με γνώμονα πάντα τη χρήση για την οποία προορίζεται το αυτοκίνητο.   Γι αυτό και βλέπεις να σου καίει 6 λίτρα.  

Αντίστοιχα μια μηχανή π.χ  650cc δικύλινδρη  λόγω σχέσης όγκου-ιπποδύναμης μπορεί να πετύχει καλύτερες καταναλώσεις.     

Οσον αφορά τα 250 που είναι το δικό σου, είναι λογικό να χτυπάει 5αρια στην κατανάλωση γιατί  τα κυβικά-ιπποδύναμη του προορίζονται για αστική χρήση.   Αν το χρησιμοποιήσεις για ταξιδάκι  θα χρειαστείς περισσότερες στροφές για να φτάσεις τα 100 χλμ  απ' ότι ένα 650αρι  ή ένα αυτοκίνητο 1400cc.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης έχει πολύ μεγάλη σημασία και σε τι ταχύτητα γίνονται οι συγκρίσεις, καθώς οι μοτοσυκλέτες έχουν πολύ μεγαλύτερο συντελεστή οπισθέλκουσας (χειρότερη αεροδυναμική) από πολλά αυτοκίνητα (ειδικά αν μιλάμε για σπορ/κουπέ). Και αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όσο ανεβαίνει η ταχύτητα (150+).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

4λτ/100χλμ βλέπω με το πετρελαιοκίνητο με ταχύτητες ταξιδιού.ςντος πόλεως ειμια γύρω στα 5-5,5.

επίσης πρεπει να συγκρίνετε οχηματα ιδιου καυσιμου κ ίδιας αναλογίας ίππων ανά λίτρο.

όχι ότι κ πάλι θα ήταν σωστό,αλλα ει δυνατόν πλησιέστερο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης έχει πολύ μεγάλη σημασία και σε τι ταχύτητα γίνονται οι συγκρίσεις, καθώς οι μοτοσυκλέτες έχουν πολύ μεγαλύτερο συντελεστή οπισθέλκουσας (χειρότερη αεροδυναμική) από πολλά αυτοκίνητα (ειδικά αν μιλάμε για σπορ/κουπέ). Και αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όσο ανεβαίνει η ταχύτητα (150+).

Η αεροδυναμική αντίσταση ισούται με το γινόμενο Cd x  A.

Cd ο αεροδυναμικός συντελεστής κ Α η μετωπική επιφάνεια (τ.μ.)

Οι μοτοσυκλέτες χάνουν σε Cd αλλά κερδίζουν κατά κράτος στο Α. Συνολικά είναι δραματικά πιο "αεροδυναμικές"

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Η αεροδυναμική αντίσταση ισούται με το γινόμενο Cd x  A.

Cd ο αεροδυναμικός συντελεστής κ Α η μετωπική επιφάνεια (τ.μ.)

Οι μοτοσυκλέτες χάνουν σε Cd αλλά κερδίζουν κατά κράτος στο Α. Συνολικά είναι δραματικά πιο "αεροδυναμικές"

Σωστό, το παρέλειψα αυτό, οπότε λάθος μου. Σκεφτόμουν ανοίγματα που έχω δει με ήδη μεγάλες ταχύτητες (180+) με supercars.

Αν και θα είχε ενδιαφέρον να ψάξουμε τα μαθηματικά του θέματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Για να καταλάβω, όταν μιλάμε για κατανάλωση, πως την υπολογίζετε; Γιατί έχω την αίσθηση ότι πολλοί την μετράτε λίγο μπακάλικα...

Καταρχήν εμένα η κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει για στατιστικούς λόγους, αλλά για το τι βγαίνει από την τσέπη μου όταν φουλάρω. Ο μόνος τρόπος κατ εμέ για να μετρηθεί η κατανάλωση είναι με συνεχόμενα γεμίσματα και σε μικτούς κύκλους.

Το δικό μου 1600cc 08' έχω δει καταναλώσεις από 8,3 μέχρι 9,6. Μικτό πάντα. Ανά ντεπόζιτο και πάντα φουλάρισμα. Το να λέω ότι εθνική σε κάποιο σημείο με τις τάδε συνθήκες θα μου κάψει 7 δεν ξέρω πόση ουσία μπορεί να έχει... η ουσία είναι στο τι θα πληρώσεις όταν έρθει η ώρα να φουλάρεις και πόσα χλμ θα έχει διανύσει. Εγώ κρατάω αρχείο και στο μηχανάκι και στο αυτοκίνητο μέσω εφαρμογής εδώ κ 2 χρόνια και βλέπω π.χ ότι με 57 λίτρα βγάζω 600-630 χλμ με το αυτοκίνητο. Αυτό θεωρώ ότι θα έπρεπε να μετράμε σαν κατανάλωση, αφού όλες οι άλλες τιμές που δίνετε δεν ξέρω τι βάση μπορεί να έχουν. Σαφώς και στην εθνική θα έχω χαμηλότερη κατανάλωση, αλλά νομίζω ότι η ουσία είναι στο πόσα χλμ διανύεις με ένα ντεπόζιτο με βάση πάντα και την χρήση του οχήματος. Υπόψιν ότι ο κατασκευαστής μου δίνει 2 λίτρα κάτω από την κατανάλωση που έχω.

Τα ίδια και με το μηχανάκι, έχω δει καταναλώσεις από 4,4, μέχρι και 7.5 χειμώνα. Ο μέσος όρος είναι στα 5,5. 

Όταν λοιπόν παίρνουμε ένα αυτοκίνητο με βάση το ότι έχει χαμηλή κατανάλωση, θεωρώ ότι μας ενδιαφέρει πόσα χλμ θα διανύσουμε με ένα ντεπόζιτο και όχι τι κατανάλωση θα έχω στην εθνική άνοιξη με κλειστά παράθυρα και κλιματισμό και 120 χλμ... Το ίδιο και με το μηχανάκι. Τι να το κάνω ότι καίει 4,5 στην εθνική όταν το 70-80% των χλμ γίνονται μέσα στην πόλη;

Όπως είπε και ο ηλίας λοιπόν παραπάνω, η οικονομία της μηχανής είναι στον χρόνο πιο πολύ και λιγότερο στην κατανάλωση. Εγώ για να βγω στο κέντρο με το αυτοκίνητο και να παρκάρω θα χρειαστώ 20 λεπτά, μπορεί κ παραπάνω και με την μηχανή το πολύ 5. Αυτά τα 15 λεπτά διαφοράς με το αυτοκίνητο καίω βενζίνη και μάλιστα με υψηλές καταναλώσεις. Και 5 λίτρα να καίει το αυτοκίνητο πάλι χαμένος είμαι. Πόσο μάλλον στο δικό μου που μέσα στην πόλη καίω κοντά στα 10 λίτρα... Εκεί είναι η όποια η οικονομία της μηχανής έναντι του αυτοκινήτου, αν και πάλι είμαι πάρα πολύ δύσπιστος όσο αφορά τα 3 και 4 λίτρα κατανάλωση σε αυτοκίνητο... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ρε παιδιά η ερώτηση είναι πολύ συγκεκριμένη. Γράφετε  σεντόνια με καμία ουσία επί του θέματος. Λέτε για παρκάρισμα, για χρόνους, για ασφάλειες και για τελη κυκλοφορίας. Η ερώτηση είναι αν γνωρίζει κανείς απο τεχνικής άποψης πως γίνεται να έχουν τα αυτοκίνητα χαμηλή κατανάλωση σε ταξίδι αναλογικά με τα μηχανάκια. Κάποιος είπε πολύ σωστά για τις στροφές του κινητήρα. Γνωρίζουμε κάτι αλλο;

Τροποποιήθηκε από τον Cycloholic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι κάτι τρομερό να πετύχεις χαμηλή κατανάλωση σε αυτοκίνητο στην εθνική με χαμηλό φορτίο, μοτέρ φτιαγμένο να έχει την (όποια) ροπή του σε χαμηλές σ.α.λ

Η κατανάλωση σε φάσεις που δεν έχεις εκκινήσεις είναι σε όλα τα οχήματα χαμηλή.

Κ μη τσιτώνεσαι. Τα σεντόνια μπαίνουν για να είμαστε κατανοητοί κ ταυτόχρονα να καταλάβεις πως σκέφτεσαι λάθος.

Το να διαβάζεις σεντόνια θα έπρεπε να σε χαροποιεί. Όχι να σε κάνει να μας τα χώνεις....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχουν ρε άνθρωπε λέμε πιο μεγάλη κατανάλωση οι μοτο.

Έχεις βάλει μια υπόθεση με το μυαλό σου που ΔΕΝ ισχύει, τι να σου πούμε δλδ, θεωρήματα για το ... λάθος σου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB SF 400+1300 (1700cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Το Ματιζ σου κλαμπουκο ποσο καιει μεσα στην πολη, ετσι απο περιεργεια;;

Έχω το 800 τρικύλινδρο με τα 52 άλογα (ονομαστικά) και μέσα στην πόλη με τέρμα γκάζι πάει μέχρι 7,8λτ/100χλμ

Μετράω κάθε φορά την κατανάλωση από τότε που το πήρα το 2002 καινούργιο και είναι πάνω κάτω σταθερή.

Οικονομικά δεν ξέρω πως να οδηγήσω, γιατί πάντα τέζα το πάω αφού δεν τραβάει το κακόμοιρο.

Σε εθνική μέχρι τα 100-105χλμ πέφτει κοντά στο 5,5.

Αν ανεβάσεις ταχύτητα έστω και λίγο πχ 110+ την βαράς την 8άρα+ για πλάκα.

Αεροδυναμική νταλίκας έχει η πούστικη η κάμπια (0.4) και ας φαίνεται οβάλ και στρογγυλεμένο

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι κάτι τρομερό να πετύχεις χαμηλή κατανάλωση σε αυτοκίνητο στην εθνική με χαμηλό φορτίο, μοτέρ φτιαγμένο να έχει την (όποια) ροπή του σε χαμηλές σ.α.λ

Η κατανάλωση σε φάσεις που δεν έχεις εκκινήσεις είναι σε όλα τα οχήματα χαμηλή.

Κ μη τσιτώνεσαι. Τα σεντόνια μπαίνουν για να είμαστε κατανοητοί κ ταυτόχρονα να καταλάβεις πως σκέφτεσαι λάθος.

Το να διαβάζεις σεντόνια θα έπρεπε να σε χαροποιεί. Όχι να σε κάνει να μας τα χώνεις....

Όχι ρε δεν τα χώνω σε κανέναν και ούτε τσιτώθηκα σόρρυ αν φάνηκε έτσι! Εν κατακλείδι δηλαδή η χαμηλή (έστω αναλογικά με το βάρος για να μην με φάνε μερικοί) κατανάλωση οφείλεται αποκλειστικά στις χαμηλές στροφές;!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κ οι νταλίκες χαμηλότατες στροφές δουλεύουν. Πχ 1800rpm.

Αλλά καίνε τον πάτο τους.

Η κατανάλωση επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες.

Μοτέρ (καμπύλες ροπής, ιπποδύναμης, πλήθους σχέσεων στο κιβώτιο ταχυτήτων αλλά κ τελικής σχέσης μετάδοσης, μάζας βολάν, μάζας κινούμενων μερών κοκ), αεροδυναμικής, μάζας οχήματος (εφ όσον δε μιλάμε για οριζόντιες κινήσεις) αλλά ΚΥΡΙΩΣ από τον οδηγό.

Επηρεάζεται κ από θερμοκρασία περιβάλλοντος, υγρασία, υψόμετρο ακόμα κι από πιέσεις ελαστικών.....αλλά θα χάσουμε την μπάλα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (Μπραπcc) agv Αλλος καμια 25αρια

Δημοσιεύτηκε

Αμαξι στην πολη 10 με 11 λιτρα νυσταγμενος, να βαριεμαι, να κοβω τα νυχια μου, να στριβω τσιγαρο, αλλα τι να κανω που αγαπαω τα ιταλικα.:yes:

Μοτο στην πολη 10 με 11 λιτρα (παει κ αλλο) αλλα ξυπναω,δεν βαριεμαι με τι καμια, και μετα αναβω το τσιγαρακι μου για να κουλαρω. (για τα νυχια δεν ειχα κατι να πω)χαχαχα

Μια φορα την εβδομαδα την βγαζω σιγα μην κατσω να το ψαξω παραπανω.:_thumbsup:

οπως και ναχει παντος οι μοτο ειναι ποιο οικονομικες στις περισσοτερες των περιπτωσεων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα