giannis_al

Πρώτο παπί 125cc

19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Χαίρετε, 

Μόλις άρχισα μαθήματα σε σχολή οδηγών και κοιτάζω ήδη για παπί γιατί ξέρω ότι πολύ συχνά το θέμα των μεταχειρισμένων που ενδιαφέρομαι είναι ζήτημα "ευκαιρίας".

Θέλω ένα παπί όπως λέει και ο τίτλος μέχρι 125 (135 έστω αν μπορώ να καλύψω κάπως το θέμα με την ασφάλεια) max μέχρι 1000 ευρώ (εκτός αν παίζει κάτι τρομερό λίγο παραπάνω)
Έχω ψάξει πολύ και έχω ακούσει αμφιλεγόμενα λόγια για διάφορα μοντέλα (πχ. κάποιους να λένε innova=μπιέλα και κάποιους ότι είναι θέμα τύχης, κάποιους να θέλουν το crypton το καινούριο και κάποιους όχι κλπ.)  Προσανατολίζομαι σε 2 εναλλακτικές. H μία είναι κάτι καινούργιο κινέζικο τύπου jetix,sprinter, όπου θα ήθελα συγκεντρωμένες γνώμες για αυτά τα 2 γιατί έχω δει μόνο σκόρπια διαφορετικά σχόλια. Η άλλη είναι να πάρω παλιό-αποδεδειγμένο σκυλί. Αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά μηχανικά, δεν ξέρω πώς να επιλέξω σε αυτά. μέχρι πόσα χιλιόμετρα να δω χωρίς ανακατασκευή; (Γιατί κάτω από 50.000 δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκεις σε ένα μοντέλο του '05 πχ) πώς μπορώ να ξέρω την ποιότητα που έχει γίνει σε ανακατασκευή; πόσο θα μου πάρει να βρω ένα χρέπι και να κάνω την ανακατασκευή μόνος μου; (όχι η αγορά, το φτιάξιμο). Προσανατολιζόμουν σε κάτι τύπου supra, kazer, crypton r  που ξεφεύγει λίγο από budget ή κάποιο kriss..

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις αλλά κυρίως συμβουλές. Ευχαριστώ πολύ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Supra X Helm In (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν γνωρίζω πολλα απο μηχανακια αλλα θα σου πω την αποψη μου με οσα λιγα ξερω
Kazer
Crypton R 
ειναι σκυλια και εχει αποδειχθει. Στα λεφτα που διαθετεις πιστευω βρισκεις, αλλα οχι καινουρια οπως Crypton X.
Προσπαθησε να ειναι απο ανθρωπο μεγαλο το μηχανακι, οχι κανενα πιτσιρικι γιατι τα παλλια τα παιρνουν και τα ξεκολ....Αν δεις να εχει λιγα παραπανω χμ μη κανεις πισω.Φιλος πηρε Crypton R 76.000 χμ και το πιγε 110.000 απλα κανοντας σερβις κ αλλαζοντας τα κλασικα οπως τακακια κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν γνωρίζω πολλα απο μηχανακια αλλα θα σου πω την αποψη μου με οσα λιγα ξερω
Kazer
Crypton R 
ειναι σκυλια και εχει αποδειχθει. Στα λεφτα που διαθετεις πιστευω βρισκεις, αλλα οχι καινουρια οπως Crypton X.
Προσπαθησε να ειναι απο ανθρωπο μεγαλο το μηχανακι, οχι κανενα πιτσιρικι γιατι τα παλλια τα παιρνουν και τα ξεκολ....Αν δεις να εχει λιγα παραπανω χμ μη κανεις πισω.Φιλος πηρε Crypton R 76.000 χμ και το πιγε 110.000 απλα κανοντας σερβις κ αλλαζοντας τα κλασικα οπως τακακια κτλ.

Γεια σου φιλε μου, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχω και άλλες περιπτώσεις γνωστών μου που έχουν φτάσει παπιά σε χλμ.. αυτοκινήτων :Ρ
Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 1000 για ένα crypton R,  200 για ένα ρεκτιφιέ για να φτάσω το παπί να αντέξει 35.000 χλμ και να μην πάρω ένα "επώνυμο" κινέζικο που (ελπίζω) πως θα αντέξει τουλάχιστον ανάλογα χλμ και με λιγότερα λεφτά ή κούτα με εγγύηση στα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton R T115 (110.3cc) Yamaha Tracer 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Εάν είναι πολλά τα χλμ, πιστεύω το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις τη συντήρηση που έχουν κάνει στο μηχανάκι. Αν πχ πουλάει κάποιος γνωστός σου και ξέρεις ότι δεν έχει βγάλει πρόβλημα, είναι ιδανική περίπτωση. Από την άλλη αν θες κάτι καινούριο και μες στην εγγύηση μπορείς να βρεις κούτα το Sprinter με 1.245-1.345 ευρώ με πολλά δωράκια.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4301836/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6347832/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3619114/

Μπορείς βέβαια να πας σε ελαφρώς μεταχειρισμένο λίγων μηνών και χιλιομέτρων κοντά στο χιλιάρικο εντός εγγύησης.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7232652/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7435839/

Αυτό ισχύει για το σπρίντερ και για κάθε σπρίντερ.

Προσωπική άποψη: Έχω ένα κρυπτονάκι του '07 με 64.000 χλμ. Αν ήξερα ότι κάποιος του έχει φερθεί όπως εγώ στα σέρβις, θα το έπαιρνα με μεγάλη ευκολία.

Για ο,τιδήποτε πάνω από το ψυχολογικό όριο των 1000 ευρώ που έθεσες ως μπάτζετ δεν ανέφερα τπτ, εσκεμμένως.

Ό,τι και να αγοράσεις, καλορίζικο! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εάν είναι πολλά τα χλμ, πιστεύω το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις τη συντήρηση που έχουν κάνει στο μηχανάκι. Αν πχ πουλάει κάποιος γνωστός σου και ξέρεις ότι δεν έχει βγάλει πρόβλημα, είναι ιδανική περίπτωση. Από την άλλη αν θες κάτι καινούριο και μες στην εγγύηση μπορείς να βρεις κούτα το Sprinter με 1.245-1.345 ευρώ με πολλά δωράκια.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4301836/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6347832/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3619114/

Μπορείς βέβαια να πας σε ελαφρώς μεταχειρισμένο λίγων μηνών και χιλιομέτρων κοντά στο χιλιάρικο εντός εγγύησης.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7232652/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7435839/

Αυτό ισχύει για το σπρίντερ και για κάθε σπρίντερ.

Προσωπική άποψη: Έχω ένα κρυπτονάκι του '07 με 64.000 χλμ. Αν ήξερα ότι κάποιος του έχει φερθεί όπως εγώ στα σέρβις, θα το έπαιρνα με μεγάλη ευκολία.

Για ο,τιδήποτε πάνω από το ψυχολογικό όριο των 1000 ευρώ που έθεσες ως μπάτζετ δεν ανέφερα τπτ, εσκεμμένως.

Ό,τι και να αγοράσεις, καλορίζικο! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση.
Ισχύει το περί γνωστού και συντήρησης και γι αυτό προσπαθώ να βρω τρόπους να καταλαβαίνω την κατάσταση που βρίσκεται το παπί χωρίς να ξέρω από πρώτο χέρι τι συντήρηση έχει γίνει.
Ξέρω για τις τιμές περίπου στα μοντέλα (αν και πάντα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις γιατί σίγουρα κάτι ξεφεύγει). Αυτό που θέλω να μάθω γι αυτά τα μοντέλα είναι αξιοπιστία κυρίως, γιατί ακούω και τα μεν και τα δε που είναι κυρίως γενικεύσεις (πολύ καλά για τα λεφτά τους ή τα πιο άθλια πλαστικα, καθόλου στιβαρά κλπ.) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave (110ίcc) zen Honda CB 500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Δες αυτό θα σου λυθούνε πολλές απορίες για τα daytona   http://www.mybike.gr/forums/topic/32322-daytona-sprinter-125/?page=1 άποψη μου πάρε καινούριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δες αυτό θα σου λυθούνε πολλές απορίες για τα daytona   http://www.mybike.gr/forums/topic/32322-daytona-sprinter-125/?page=1 άποψη μου πάρε καινούριο

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου ήδη ξεκίνησα να το διαβάζω και φαίνεται να είναι πιο ανθεκτικό απ'όσο το νόμιζα. Αλλά συνειδητοποιώ ότι ΚΑΙ σ'αυτό το παπί  οι τιμές στα καινούργια έχουν ανέβει. Γιατί έτσι ρε παιδιά;

Καμία άλλη πρόταση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου ήδη ξεκίνησα να το διαβάζω και φαίνεται να είναι πιο ανθεκτικό απ'όσο το νόμιζα. Αλλά συνειδητοποιώ ότι ΚΑΙ σ'αυτό το παπί  οι τιμές στα καινούργια έχουν ανέβει. Γιατί έτσι ρε παιδιά;
Καμία άλλη πρόταση;

Νομίζω το Sprinter είναι από τα πιο value for money για μηχανάκια μη γιαπωνέζικα. Μπορείς να βρεις άλλα με 2-3 κατοστάρικα κάτω αλλά αξίζει? Προσωπικά πιστεύω είναι προτιμότερο να βρεις καλό μεταχειρισμένο yamaha Τ115/kawasaki Joy R/suzuki address/honda ή να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά για Sprinter κούτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton r 105 (130cc) corsa Yamaha r1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

φιλε μου ειμαι κάτοχος 3 crypton r ενος εργαστασιακου τερμα ενως στα 54mm και ενός στα 62 mm ειναι πραγματικα σκυλια μην το σκεφτεις καθολου ακομα και φτιαγμενα δεν εχουν απολυτος κανενα θέμα ειδικα το εργαστασιακο ειναι 15 χρόνων περίπου και εχει 110.000 χλμ δεν εχει απολυτος κανενα θεμα και δεν εχει ανοιχτει ποτε το μοτερ του με αλλαγές λαδιων μπουζι και λαστιχων εχει κανει τοσα χιλιόμετρα και ακομα δουλευει σαν καινούργιο..! Το δευτερο μονο που ειναι στα 54 mm μου έβγαλε ενα προβλημα (ψιλοκολλησε ) και αυτο λόγω οτι μου στεγνωσε απο λαδια..τα εχω παραδεχτει σαν μηχανάκια και δεν τα αλλαζω με Τιποτα μπορω να πω ειναι απο τα καλυτερα ακομα και πειραγμενα που ειναι..! Στα συνηστω ανεπιφυλακτα μπορεις να δωσεις γυρω στα 700 - 800 ευρω να βρεις ενα μεταχειρισμένο σε καλη κατάσταση αλλα θα το εχεις μια ζωη μονο να το προσεχείς και να κανεις τα σερβις στην ωρα τους τιποτα παραπανω ! Παρε και θα με θυμηθεις ;)

ΕΕιναι μακραν καλύτερο απο λιφαν η κινεζικα ολων των τύπων και ειναι και yamaha ( εγγυηση ) :) ξερεις οτι βρεισκεις τα παντα απο ανταλακτικα ανα πάσα ωρα και στιγμή !! 

Γεια σου φιλε μου, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχω και άλλες περιπτώσεις γνωστών μου που έχουν φτάσει παπιά σε χλμ.. αυτοκινήτων :Ρ
Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 1000 για ένα crypton R,  200 για ένα ρεκτιφιέ για να φτάσω το παπί να αντέξει 35.000 χλμ και να μην πάρω ένα "επώνυμο" κινέζικο που (ελπίζω) πως θα αντέξει τουλάχιστον ανάλογα χλμ και με λιγότερα λεφτά ή κούτα με εγγύηση στα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αμφιβάλλω γι αυτό που λες, αλλά όταν παίρνεις ένα μτχ. ειδικά με πολλά χλμ δεν ξέρεις αν όντως αλλάζονταν μπουζί-λάδια και γενικά ήταν επιμελής ο προηγούμενος στη συντήρηση..  Και ειδικά όταν μπαίνει ανακατασκευή ή βελτίωση στη μέση δεν ξέρεις τη δουλειά του μάστορα. Αν όμως εσύ που ανοίγεις γενικά και μοτέρ απ'ότι φαίνεται μπορείς να μου δώσεις και 1-2 συμβουλές σχετικά με το τι να κοιτάξω σε ένα παπί με μοτέρ ανακατασκευή θα το εκτιμούσα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω το Sprinter είναι από τα πιο value for money για μηχανάκια μη γιαπωνέζικα. Μπορείς να βρεις άλλα με 2-3 κατοστάρικα κάτω αλλά αξίζει? Προσωπικά πιστεύω είναι προτιμότερο να βρεις καλό μεταχειρισμένο yamaha Τ115/kawasaki Joy R/suzuki address/honda ή να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά για Sprinter κούτα.

Έχω αφήσει πίσω joyr γιατί όσο καλό κι αν λένε ότι είναι δεν έχω δει κανένα να κυκλοφορεί που σημαίνει δύσκολα/ακριβά ανταλλακτικά. Το ίδιο εν μέρει και για το address, αλλά και φόβος μην πέσω σε κανένα της παρτίδας που έβγαλε το θέμα με το πλαίσιο, honda το καρμπ. το έχω πάρει από φόβο και το injection έχει πολλά χλμ στα λεφτά που διαθέτω οπότε δύσκολα βρίσκω κάτι, το κοιτάζω όμως. Βρίσκομαι ανάμεσα σε sprinter, crypton R, kriss.

Στο πρώτο και το τρίτο δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάω ή όχι για injection λόγω πρώτης προσπάθειας των εταιριών για injection(αν δεν κάνω λάθος για τη modenas), άρα μη δοκιμασμένο αποτέλεσμα, μεγαλύτερο κόστος συντήρησης και μεγαλύτερο κόστος επισκευής σε περίπτωση νοθευμένης βενζίνης(???-Το διάβασα στο thread του sprinter).

Εξακολουθώ όμως να φοβάμαι για το R κακή ανακατασκευή/ετοιμοθανατο από χλμ γιατί θα είναι στην καλύτερη περίπτωση μοντέλο του '08-'09!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έχω αφήσει πίσω joyr γιατί όσο καλό κι αν λένε ότι είναι δεν έχω δει κανένα να κυκλοφορεί που σημαίνει δύσκολα/ακριβά ανταλλακτικά. Το ίδιο εν μέρει και για το address, αλλά και φόβος μην πέσω σε κανένα της παρτίδας που έβγαλε το θέμα με το πλαίσιο, honda το καρμπ. το έχω πάρει από φόβο και το injection έχει πολλά χλμ στα λεφτά που διαθέτω οπότε δύσκολα βρίσκω κάτι, το κοιτάζω όμως. Βρίσκομαι ανάμεσα σε sprinter, crypton R, kriss.
Στο πρώτο και το τρίτο δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάω ή όχι για injection λόγω πρώτης προσπάθειας των εταιριών για injection(αν δεν κάνω λάθος για τη modenas), άρα μη δοκιμασμένο αποτέλεσμα, μεγαλύτερο κόστος συντήρησης και μεγαλύτερο κόστος επισκευής σε περίπτωση νοθευμένης βενζίνης(???-Το διάβασα στο thread του sprinter).

Εξακολουθώ όμως να φοβάμαι για το R κακή ανακατασκευή/ετοιμοθανατο από χλμ γιατί θα είναι στην καλύτερη περίπτωση μοντέλο του '08-'09!!

Προσωπική μου άποψη είναι ότι κακώς έχεις βγάλει τα παραπάνω μοντέλα εκτός. 

Το JoyR είναι πολύ πιθανότερο να μην κυκλοφόρησε όχι επειδή έχει ακριβά ανταλλακτικά (όλο κι όλο έκανε 1695 ευρώ-όσο και τα υπόλοιπα "απλά" παπιά δλδ) αλλά επειδή στα ίδια λεφτά έπαιρνες παπάπια από Yamaha, Suzuki, Honda με πιο μοντέρνα σχεδίαση, όνομα (Crypton, Astrea/Innova κτλ) και ιστορία. Όντως το JoyR πολύ το θεωρούν άσχημο με χάλια εξάτμιση κ.ο.κ.. Κατ' εμέ γι' αυτό δεν πούλησε.

Αναφορικά με το address, όντως υπήρχε μια παρτίδα που όπου τα παπάκια είχαν προβληματικά σασμάν και κούρευε το γρανάζι της 2ας?. ΑΛΛΑ μετά διορθώθηκε στις επόμενες παρτίδες. Μπορείς να απευθυνθείς στα μέλη HLIAS ή R3negade που ξέρουν 2 πράγματα παραπάνω και θα σε κατευθύνουν άριστα.

Όσο για το Crypton R να ξέρεις ότι πιο σκυλί παπί δεν έχει ξαναβγεί (να βάλω και το astrea grand του Παππού Βάτραχου με 250.000+ χλμ). Έχω ακούσει για κρυπτονάκια να κάνουν ανακατασκευή μετά τα 200.000 χλμ. Δεν είναι τυχαίο που το έχουν όλοι οι ντελιβεράδες. 

Αναφορικά με το injection δεν έχω άποψη. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από τον Optimus Prime

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Προσωπική μου άποψη είναι ότι κακώς έχεις βγάλει τα παραπάνω μοντέλα εκτός. 

Το JoyR είναι πολύ πιθανότερο να μην κυκλοφόρησε όχι επειδή έχει ακριβά ανταλλακτικά (όλο κι όλο έκανε 1695 ευρώ-όσο και τα υπόλοιπα "απλά" παπιά δλδ) αλλά επειδή στα ίδια λεφτά έπαιρνες παπάπια από Yamaha, Suzuki, Honda με πιο μοντέρνα σχεδίαση, όνομα (Crypton, Astrea/Innova κτλ) και ιστορία. Όντως το JoyR πολύ το θεωρούν άσχημο με χάλια εξάτμιση κ.ο.κ.. Κατ' εμέ γι' αυτό δεν πούλησε.

Αναφορικά με το address, όντως υπήρχε μια παρτίδα που όπου τα παπάκια είχαν προβληματικά σασμάν και κούρευε το γρανάζι της 2ας?. ΑΛΛΑ μετά διορθώθηκε στις επόμενες παρτίδες. Μπορείς να απευθυνθείς στα μέλη HLIAS ή R3negade που ξέρουν 2 πράγματα παραπάνω και θα σε κατευθύνουν άριστα.

Όσο για το Crypton R να ξέρεις ότι πιο σκυλί παπί δεν έχει ξαναβγεί (να βάλω και το astrea grand του Παππού Βάτραχου με 250.000+ χλμ). Έχω ακούσει για κρυπτονάκια να κάνουν ανακατασκευή μετά τα 200.000 χλμ. Δεν είναι τυχαίο που το έχουν όλοι οι ντελιβεράδες. 

Αναφορικά με το injection δεν έχω άποψη. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σε ότι αφορά το joyR δεν εννοούσα πως είχε ακριβά ανταλλακτικά και γι αυτό δεν κυκλοφόρησε, αλλά ανάποδα. Δεν κυκλοφόρησε άρα δεν ζητήθηκαν ανταλλακτικά, δεν ήρθα, υπάρχουν λίγα άρα είναι δυσεύρετα και ακριβά. Γιατί ούτε του kazer κολλάνε πάνω όπως είχα διαβάσει σε forum ούτε κάποιου άλλου (απ'όσο ξέρω, δεν έχω ρωτήσει αυτοπροσώπως μάστορα).

Σχετικά με το address έχεις δίκιο για το πρόβλημα, ένεκα της ώρας και της νύστας τα μπουρδουκλώσαμε λίγο 
:laugh::laugh:

Για καλό είπες όσα είπες αλλά πελάγωσα πάλι που μου βάζεις τόσα στο παιχνίδι!!! :_unsure:

Ευχαριστώ πολύ βέβαια και για την προθυμία, και για τις αναλυτικές απαντήσεις και όντως βοήθησες :D

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε ότι αφορά το joyR δεν εννοούσα πως είχε ακριβά ανταλλακτικά και γι αυτό δεν κυκλοφόρησε, αλλά ανάποδα. Δεν κυκλοφόρησε άρα δεν ζητήθηκαν ανταλλακτικά, δεν ήρθα, υπάρχουν λίγα άρα είναι δυσεύρετα και ακριβά. Γιατί ούτε του kazer κολλάνε πάνω όπως είχα διαβάσει σε forum ούτε κάποιου άλλου (απ'όσο ξέρω, δεν έχω ρωτήσει αυτοπροσώπως μάστορα).
Σχετικά με το address έχεις δίκιο για το πρόβλημα, ένεκα της ώρας και της νύστας τα μπουρδουκλώσαμε λίγο 
:laugh::laugh:

Για καλό είπες όσα είπες αλλά πελάγωσα πάλι που μου βάζεις τόσα στο παιχνίδι!!! :_unsure:

Ευχαριστώ πολύ βέβαια και για την προθυμία, και για τις αναλυτικές απαντήσεις και όντως βοήθησες :D

Μην πελαγώνεις, κάτσε διάβασε εντυπώσεις/reviews από τα μηχανάκια και θα αποφασίσεις. 

Επειδή σε καταλαβαίνω στο οικονομικό, δες και το Daytona Nova S 100. 

http://www.gorgolis.gr/Novas.htm

Το πήρε πρόσφατα φίλος πολύ φθηνά (1220 με τέλος ταξινόμησης, πινακίδες δώρα). 

http://www.mybike.gr/forums/topic/79628-νόμος-είναι-το-δίκιο-του-εργάτη/

http://www.mybike.gr/forums/topic/80289-αλλάξανε-τα-πλάνα-μου/

Νά' σαι καλά, εδώ είμαστε να βοηθάμε εάν και εφόσον έχουμε χρόνο. :smile:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην πελαγώνεις, κάτσε διάβασε εντυπώσεις/reviews από τα μηχανάκια και θα αποφασίσεις. 

Επειδή σε καταλαβαίνω στο οικονομικό, δες και το Daytona Nova S 100. 

http://www.gorgolis.gr/Novas.htm

Το πήρε πρόσφατα φίλος πολύ φθηνά (1220 με τέλος ταξινόμησης, πινακίδες δώρα). 

http://www.mybike.gr/forums/topic/79628-νόμος-είναι-το-δίκιο-του-εργάτη/

http://www.mybike.gr/forums/topic/80289-αλλάξανε-τα-πλάνα-μου/

Νά' σαι καλά, εδώ είμαστε να βοηθάμε εάν και εφόσον έχουμε χρόνο. :smile:

Σα σημάδι απ'το Θεό πετάχτηκε σήμερα μπροστά μου ένας ντελιβεράς που άφησε ένα address όλο μπλε μπροστά από μία κρεπερί και το χάζευα, είναι όμορφο το ρημάδι!!

Με έβαλε στον πειρασμό και το έψαξα αλλά το βρήκα τσιμπημένο (νομίζω). Περί τα 1200-1300 στις 20+ χιλ. χλμ και στα 2000 καινούργιο ενώ ένα θέμα στο forum -που ήταν 99% θετικά για το παπί πλην αμορτισέρ και φρένων- έλεγε για αγορά κούτα το '10 με συναγερμό στα 1800..

Όσο για το nova δε νομίζω ότι θα το έπαιρνα Πιστεύω ότι αξίζει το dy115 και ακόμη περισσότερο το sprinter, αν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη μεγαλύτερης αξιοπιστίας του nova. Μιλάμε για 100-200 ευρώ και 15-25 κυβικά extra (και προσωπικά προτιμώ το sprinter εμφανισιακά αν και μ'αρέσει το look supra).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc) MT Revenge

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου βρισκομουν και εγω σε παρομοια κατασταση το καλοκαιρι.

Οπως και να εχει αρχικα μην βιαστεις να παρεις κατι για το οποιο δεν εισαι σιγουρος γιατι λογω της ηλικιας ενθουσιαζομαστε ευκολα. Εγω κατέληξα σε innova injection του '09 το οποιο πηρα με 1200€ και 20 χιλ χιλιομετρα. Ειχα απορριψει τα kazer-supra λογω χρονολογιας και τα daytona διοτι φοβομουν λιγο την μαρκα και πολυ την αξια μεταπωλησης σε περιπτωση που χρειαζοταν. 

Οσο αναφορα το innova,αν μπορεις να διαθεσεις λιγο πανω απο 1000€ και εχεις υπομονη ωσπου να βρεις καποιο καλο πιστευω ειναι τιμια επιλογη. Καποιοι λενε πως βαρανε μπιελα απο τα 30 χιλιαδες χιλιομετρα αλλα εγω (θελω να) πιστευω πως ειναι κυριως θεμα συντηρησης και λειτουργιας για αυτο και του αλλαζω λαδια καθε 1500 χιλιομετρα οπως μου ειχε πει και ο προηγουμενος ιδιοκτητης.

Για το crypton r δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα εχω ακουσει καλα λογια για την αξιοπιστια του.

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Καλοταξιδο ο,τι και να παρεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Aπο daytona παρε dv οχι sprinter.. Θα σε βγαλει την πίστη με τα κωλοπλαστικά του + οτι δεν έχει ποδιά και εισαι δύσκολα το χειμώνα με νερα κρύα κλπ! 

Εγω αν ξαναπαιρνα θα έπαιρνα ενα crypton r 115, supra ή kaze r  

Τροποποιήθηκε από τον VaG3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
lifan lf 100 (100cc) Kawasaki ER6-n (650cc)

Δημοσιεύτηκε

εχω ενα lifan lf 100 με κινητηρα lifan 110 το πηρα 1050 γιουρος προσφατα... αμα δεν ψαχνεις τρελες επιδοσεις(90 τελικη) ειναι οτι πρεπει για σενα. ξερω ανθρωπους που εχουν το μηχανακι πολλα χρονια και απο οσο μου εχουν πει...δεν ζηταει τιποτα σε θεμα κινητηρα ειναι πολυ αξιοπιστο...τωρα τα πλαστικα θα χασουν χρωμα απο νωρις σχετικα, θα σκουριασει η εξατμιση, μπορει να χαλασει κανα κοντερ. αλλα κανενα απο αυτα τα ατομα δεν το προσεχε. εγω το προσεχω και θελω να πιστευω οτι θα ναι καλα για πολλα χρονια... βαλε κι αυτο στην λιστα σου :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx (660cc)

Δημοσιεύτηκε

μην παρεις κινεζικο καλητερα crypton r  εχει ενας φιλος μου jetix  και ειναι πολυ χαλια τα πραγματα αλλαξε μοτερ...και οσο τα μηχανικα του μερη αν θες να κανεις κατι ευκολο μονος σου καμια φορα επειδη οντως ειναι κινεζικο δεν θα μπορεις οποτε καλητερα crytpon r εγκυηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα