Jeronimo.G

Αθήνα - Αυστρία Road Trip 2016 ( προτάσεις - διαδρομές )

29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα συντροχοι !

Ετοιμάζουμε  Road Trip για τέλος Μαιου εως μεσα Ιουνιου με διαθεσιμες μερες από 15-18 

Η ομάδα έως στιγμής ... ειναι 3 σολο ατομα.

Οι Μηχανές ειναι τρείς

1 Vstrom - 1 fazer - 1 bandit 

Εξοπλισμός μηχανών και αναβατων και τα σχετικά εγγραφα εως Μάιο θα ειναι κομπλέ ενώ διανυκτερεύσεις πλην ίσως της 1ης δεν θα γίνουν παρά μόνο στο booking απο το προηγούμενο βράδυ οπου είμαστε.

Βασική ιδέα είναι για 1η μερα σερι απο αθηνα και διανυκτέρευση Οχρίδα και μετα απο εκεί στο αγαπημένο Μαυροβούνιο budva-kotor κτλ.

Εως εκει ολα καλα εχω ξαναπαει 2 σερι χρονιές ( οι άλλοι 2 θα ειναι η πρωτη τους εξωτερικό με μηχανές ).

Απο εκει και περα απο κροατια -σλοβενια-αυστρια και δρομο επιστροφης (βοσνια?σερβια?σκοπια;  ) όποια πρόταση για μερη και δρόμους που Πρεπει να πάμε και να μην χάσουμε καλοδεχουμενες από όσους εχουν ταξιδέψει εκεί. 

Η εποχή ειναι σχετικά νωρίς με προφανώς τον αναλογο καιρό οπότε και διαδρομές.

Οσο το δυνατον λιγότερες εθνικές.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη για να φτιαχτεί η  τελικη διαδρομή εως τον Μάιο.

Να μαστε καλα να ταξιδεύουμε όλοι !!!

Τροποποιήθηκε από τον Jeronimo.G
Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα επειδή τυγχάνει να τα ψάχνω τα μέρη κάτι σχεδιάζω…

Ας πω τι προτάσεις μου σκέψεις μου (πάρε σεντόνι να χεις),

Κροατία

Πρώτα πιστευω είναι ώραία να οδηγήσεις όλο τον παραλιακό δρόμο δηλαδή να δεις τις δαλματικές ακτές μέχρι πάνω, δηλαδή αυτήν την διαδρομή https://goo.gl/maps/Z2SUH1G7KBt. Σε αυτήν την διαδρομή παιρνάς από πολύ ωραίες πόλεις με δύο βράδια απαραίτητα ντουμπρόβνικ, και από εκει και πέρα διαλέγεις που θα μείνεις αλλά για να δεις έχεις, σπλιτ, τρογκιρ, ζανταρ, πουλα και ροβινι που είναι στο τέλος. Από κροατία αν δείς και τις λίμνες πλιτβιτσε έχετε ξεμπερδέψει πάντως αν πάτε εκεί αξίζει να πάτε και μέχρι ραστοκε να το δείτε η διαδρομή αυτή https://goo.gl/maps/6aXiRHXM7b92 είναι ένα υπέροχο χωριοδάκι πολύ όμορφο που περάσαμε από εκει το 2014 και ευτυχώς το είδε ο φίλος

Σλοβενία

Αξίζει πάρα πολύ αυτό το κομμάτι από ότι έχω διαβάσει σε άλλα ταξιδιωτικά άλλων, https://goo.gl/maps/Jn8KNTc7UAu και το συνεχίζεις να ανεβαίνεις όλο το 206 και στρίβεις στον 203 και από εκει μπλέντ (κατά ένα περίεργο τρόπο το google maps δεν μου το συνέχιζε μάλλον επειδή έιναι χειμώνας και τώρα είναι κλειστός)

Αυστρία

Πάρε τρία λίνκ

http://www.nockalmstrasse.at/en/nockberge/

http://www.gerlosstrasse.at/en/gerlos-alpenstrasse/

http://www.grossglockner.at/en/

Τώρα το πώς θα γυρίσετε είναι δικός σας θέμα αλλά εγώ θα επέλεγα την στάση τουλάχιστον δύο βραδιών Βουδαπέστη (πανέμορφη πόλη, πολύ ζωή) και μετά βελιγράδι και στην συνέχεια Ελλάδα. Ο λόγος ξεκούραστη επιστροφή για το τέλος που τελιώνει το ταξίδι.

Από εκεί και πέρα καλό ταξίδι να έχετε διαβασε απαραίτητα για πληροφορίες εδώ ταξιδιωτικά http://motoadv.gr/ και αν χρησιμοποιείς και το https://www.tripadvisor.com.gr/ εχεις ότι πληροφορία χρειάζεται.

Συμβουλή που πιάνει ίσως τον εαυτό μου αλλά μπορεί και εσάς (Στο πρώτο μου μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό 10 μέρες είχαμε βάλει τόσα μέρη σε μεγάλες αποστάσεις νομίζοντας ότι θα προλάβουμε να τα δούμε όλα, τελικά από κάποια απλά περνούσαμε δίχως να προλάβουμε) Οπότε καλός σχεδιασμός και καλή διάθεση και πάνω από όλα συμβιβασμό με τα θέλω και των τριών ώστε να υπάρχει μια ισορροπία.)

Καλό ταξίδι να έχετε και σας εύχομαι να περάσετε τέλεια και περιμένουμε πολλές φωτο και βίντεο μετά.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple R (675cc) Shoei NXR

Δημοσιεύτηκε

Ευτυχως που δε πας γυρω Ιταλιας και τη κρατας για παρτυ μου...:3eyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα επειδή τυγχάνει να τα ψάχνω τα μέρη κάτι σχεδιάζω…

Ας πω τι προτάσεις μου σκέψεις μου (πάρε σεντόνι να χεις),

Κροατία

Πρώτα πιστευω είναι ώραία να οδηγήσεις όλο τον παραλιακό δρόμο δηλαδή να δεις τις δαλματικές ακτές μέχρι πάνω, δηλαδή αυτήν την διαδρομή https://goo.gl/maps/Z2SUH1G7KBt. Σε αυτήν την διαδρομή παιρνάς από πολύ ωραίες πόλεις με δύο βράδια απαραίτητα ντουμπρόβνικ, και από εκει και πέρα διαλέγεις που θα μείνεις αλλά για να δεις έχεις, σπλιτ, τρογκιρ, ζανταρ, πουλα και ροβινι που είναι στο τέλος. Από κροατία αν δείς και τις λίμνες πλιτβιτσε έχετε ξεμπερδέψει πάντως αν πάτε εκεί αξίζει να πάτε και μέχρι ραστοκε να το δείτε η διαδρομή αυτή https://goo.gl/maps/6aXiRHXM7b92 είναι ένα υπέροχο χωριοδάκι πολύ όμορφο που περάσαμε από εκει το 2014 και ευτυχώς το είδε ο φίλος

Σλοβενία

Αξίζει πάρα πολύ αυτό το κομμάτι από ότι έχω διαβάσει σε άλλα ταξιδιωτικά άλλων, https://goo.gl/maps/Jn8KNTc7UAu και το συνεχίζεις να ανεβαίνεις όλο το 206 και στρίβεις στον 203 και από εκει μπλέντ (κατά ένα περίεργο τρόπο το google maps δεν μου το συνέχιζε μάλλον επειδή έιναι χειμώνας και τώρα είναι κλειστός)

Αυστρία

Πάρε τρία λίνκ

http://www.nockalmstrasse.at/en/nockberge/

http://www.gerlosstrasse.at/en/gerlos-alpenstrasse/

http://www.grossglockner.at/en/

Τώρα το πώς θα γυρίσετε είναι δικός σας θέμα αλλά εγώ θα επέλεγα την στάση τουλάχιστον δύο βραδιών Βουδαπέστη (πανέμορφη πόλη, πολύ ζωή) και μετά βελιγράδι και στην συνέχεια Ελλάδα. Ο λόγος ξεκούραστη επιστροφή για το τέλος που τελιώνει το ταξίδι.

Από εκεί και πέρα καλό ταξίδι να έχετε διαβασε απαραίτητα για πληροφορίες εδώ ταξιδιωτικά http://motoadv.gr/ και αν χρησιμοποιείς και το https://www.tripadvisor.com.gr/ εχεις ότι πληροφορία χρειάζεται.

Συμβουλή που πιάνει ίσως τον εαυτό μου αλλά μπορεί και εσάς (Στο πρώτο μου μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό 10 μέρες είχαμε βάλει τόσα μέρη σε μεγάλες αποστάσεις νομίζοντας ότι θα προλάβουμε να τα δούμε όλα, τελικά από κάποια απλά περνούσαμε δίχως να προλάβουμε) Οπότε καλός σχεδιασμός και καλή διάθεση και πάνω από όλα συμβιβασμό με τα θέλω και των τριών ώστε να υπάρχει μια ισορροπία.)

Καλό ταξίδι να έχετε και σας εύχομαι να περάσετε τέλεια και περιμένουμε πολλές φωτο και βίντεο μετά.

Nα σε καλα συνονόματε. Αποθηκεύονται όλα !

Ευτυχως που δε πας γυρω Ιταλιας και τη κρατας για παρτυ μου...:3eyes:

Αν δεν το πάρεις απόφαση δεν θα βγεις ποτέ έξω . Πάρε την αγγλιδούλα σου και ξεκίνα Μήτσο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς να έχω επισκεφθεί την Κροατία αλλά έχοντας επισκεφθεί Σλοβενία και Αυστρία , έχω να σου πω πως θεωρώ τεράστιο λάθος να έχεις τόσες μέρες στην διάθεσή σου και να τις αφιερώσεις σε οτιδήποτε άλλο πλην Αυστρίας μαζί με μπόλικη Ιταλία και γιατί όχι και με κανένα σύντομο πέρασμα στην Ελβετία. Η Αυστρία είναι απλά τοπ ( για τα γούστα μου ) σε επίπεδο διαδρομών ενώ από την άλλη , η ατμόσφαιρα που συναντάς στην κεντρική και βόρεια Ιταλία είναι ανεπανάληπτη. Καλά και χρυσά τα Βαλκάνια αλλά μην συγκρίνουμε τα ασύγκριτα. Να είχες 4-5 μέρες μαξ στην διάθεσή σου να το καταλάβω αλλά με 18 μέρες θα είναι ιεροσυλία.

Τώρα , όσον αφορά τις προτάσεις , αφου συμφωνήσω και με το παραπάνω με τις προτάσεις του φίλου Γιώργου, θα προσθέσω πως must see είναι ο καταρράκτης Krimml πολύ κοντά στο Gerlos ( ειδικά αν το συνδυάσετε με πεζοπορία ) , η διαδρομή Salzburg-Hallstatt καθώς και το κορυφαίο πέρασμα από το Ιννσμπρουκ προς το Ζουγσπιτσε και πάλι πίσω σε μορφή κύκλου. Αν πάς από Ιννσμπρουκ προς το Γκέρλος , αξίζει ένας καφές στο χωριό  Zell Am Ziller. Φρόντισε μόνο να μην πας από τις 8 το πρωί γιατί δεν θα βρεις τίποτα ανοιχτό πάνω στο ποτάμι.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Χωρίς να έχω επισκεφθεί την Κροατία αλλά έχοντας επισκεφθεί Σλοβενία και Αυστρία , έχω να σου πω πως θεωρώ τεράστιο λάθος να έχεις τόσες μέρες στην διάθεσή σου και να τις αφιερώσεις σε οτιδήποτε άλλο πλην Αυστρίας μαζί με μπόλικη Ιταλία και γιατί όχι και με κανένα σύντομο πέρασμα στην Ελβετία. Η Αυστρία είναι απλά τοπ ( για τα γούστα μου ) σε επίπεδο διαδρομών ενώ από την άλλη , η ατμόσφαιρα που συναντάς στην κεντρική και βόρεια Ιταλία είναι ανεπανάληπτη. Καλά και χρυσά τα Βαλκάνια αλλά μην συγκρίνουμε τα ασύγκριτα. Να είχες 4-5 μέρες μαξ στην διάθεσή σου να το καταλάβω αλλά με 18 μέρες θα είναι ιεροσυλία.

Τώρα , όσον αφορά τις προτάσεις , αφου συμφωνήσω και με το παραπάνω με τις προτάσεις του φίλου Γιώργου, θα προσθέσω πως must see είναι ο καταρράκτης Krimml πολύ κοντά στο Gerlos ( ειδικά αν το συνδυάσετε με πεζοπορία ) , η διαδρομή Salzburg-Hallstatt καθώς και το κορυφαίο πέρασμα από το Ιννσμπρουκ προς το Ζουγσπιτσε και πάλι πίσω σε μορφή κύκλου. Αν πάς από Ιννσμπρουκ προς το Γκέρλος , αξίζει ένας καφές στο χωριό  Zell Am Ziller. Φρόντισε μόνο να μην πας από τις 8 το πρωί γιατί δεν θα βρεις τίποτα ανοιχτό πάνω στο ποτάμι.

Ευχαριστώ για προτάσεις σου !

Τις περισσότερες μέρες έχουμε πει ότι θέλουμε να τις περάσουμε Αυστρία . 

Απλά Κροατία-Σλοβενία-Αυστρία-Βόρεια Ιταλία δεν εχει κανείς μας περάσει γι'αυτο και ζηταμε πληροφοριες για να φτιάξουμε το καλεντάρι έως τον Μάιο.

Οι μέρες άδειας ειναι όντως πολλές και είναι ευκαιρία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Το λοιπόν , αυτό που θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση σου με 18 μέρες ( σχεδόν τα έκανα πάνω μου και μόνο στην ιδέα ) θα ήταν το εξής απλό.

- Καράβι για Ανκόνα και όχι για Βενετία , ανηφόρισμα προς Μπολόνια και στο Φορλί αριστερά καρφί για passo dello Muraglione μέχρι να ξύσετε και τα αυτιά σας και μετά άραγμα διανυκτέρευση στην Φλωρεντία για δύο μέρες όπου άνετα επισκέπτεστε και μια Σιένα μαζί με Σαν Τζιμινιάνο που βρίσκονται σε απόσταση 60χλμ περίπου.

- Μετά τραβάτε προς τα πάνω και αναλόγως τις διαθέσεις σας μπορείτε να αποφασίσετε ανάμεσα σε γκλαμουροκαταστάσεις τύπου Κόμο μαζί με Ελβετία και τα σχετικά ( όπου βέβαια το Στέλβιο είναι δίπλα μετά όπως επίσης και το ασύλληπτο πέρασμα του Fuorn) ή συνεχίζετε προς Τρέντο και την περιοχή του Μπελλούνο όπου πραγματικά θα ταξιδεύετε με δραμαμίνες από το στρίψιμο στα βουνά ή και τα δύο αφού οι μέρες φτάνουν και περισσεύουν. Ενδεικτικά αναφέρω τα 1) passo Staulanza

2) passo Giau

3) Cortina D amprezzo

4) Misurina

5) Agordo

και όλα αυτά μέσω Strada Provinciale 251 και sp 638

- Μετά φεύγετε μέσω ss51 για Innsbruck όπου και πάλι η διαδρομή είναι άντε γεια , χώνεστε Αυστρία , προγραμματίζετε να κάνετε αυτά που γουστάρετε (και είναι πάαααρα πολλά ) και σας μένουν και κάτι ψιλά για να περάσετε απο Σλοβενία και το πάρκο του Triglav που είναι πανέμορφο.

Η ιδέα του παραπάνω προγράμματος βασίζεται στο οτι θα κάνετε 10-20 πάσσα μέσα στο νερό , θα αποκτήσετε καλή γεύση από 4-5 μεγάλες πόλεις και πάνω απ όλα θα περάσετε ξεκούραστα τις μέρες σας χωρίς να πλακώνεστε στα χιλιόμετρα. Το κακό βέβαια είναι πως άλλοι επισκέπτονται ολόκληρη την Ευρώπη μέσα σε αυτές τις μέρες.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

ποιοτικά αδιάβροχα / μποτες και 2 ζευγάρια (αδιάβροχα πάντα) γάντια, την εποχη που ψάχνεστε ριχνει τουλούμια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

ποιοτικά αδιάβροχα / μποτες και 2 ζευγάρια (αδιάβροχα πάντα) γάντια, την εποχη που ψάχνεστε ριχνει τουλούμια

Εξοπλισμός μηχανής και αναβάτη υπάρχει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kle 500 Mt Revenge Evo Yamaha XT660R & Tenere

Δημοσιεύτηκε

Μιας και μενω Bratislava (σχετικα κοντα), αν χρειαστειτε διανυκτερευση μπορειτε να μου στειλετε μηνυμα.. και θα βοηθησω οσο μπορω (δεν μπορω να υποσχεθω με σιγουρια καθως συγκατοικω αλλα σιγουρα κατι μπορει να γινει)

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Μιας και μενω Bratislava (σχετικα κοντα), αν χρειαστειτε διανυκτερευση μπορειτε να μου στειλετε μηνυμα.. και θα βοηθησω οσο μπορω (δεν μπορω να υποσχεθω με σιγουρια καθως συγκατοικω αλλα σιγουρα κατι μπορει να γινει)

Μονο και μονο για την προταση σου ευχαριστουμε πολυ !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F800GS (800cc) Array Chaser-V BMW R Adventure (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μάγκες καλησπέρα,

Παρακολουθώ το θέμα επειδή κι εγώ προετοιμάζω ένα παρόμοιο ταξιδάκι.
Για το λογου το αληθές έχω στα πολύ πολύ σκαριά ακόμη αυτή τη διαδρομη

Τσεκάρω λοιπόν τις διαδρομές και προτάσεις που γράφετε!

Οι πιθανές ημερομηνίες είναι 1-10 Μαίου.
Επειδή τώρα μπήκα στη διαδικασία οργάνωσής του, θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν ο Jeronimo.G 
μπορεί να μου πει για τις χώρες που σκοπέυω να περάσω, τι έγγραφα χρειάζονται?

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε πάντα μοτοσυκλετικά! :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit SA (650cc) HJC R-PHA10 Kawasaki Z1000SX (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιώργο από Gerlos και Grossglockner έχω περάσει. Υπολογίστε στο budget κανά 20άρικο και βάλε για διόδια στο καθένα. Τα πάσα που σου γράφει ο φίλος από πάνω είναι μες στους δολομίτες και είναι αρρώστια.

1) passo Staulanza, 2) passo Giau, 3) Cortina D ampezzo (είναι κωμόπολη, πολύ γραφική), 4) Misurina, 5) Agordo

Επίσης μη χάσετε: Passo Val Gardena, Passo Falzarego που έχει lift και ανεβαίνεις στο Lagazuoi (καταφύγιο για καφεδάκι), passo Sella, Arabba (φοβερό χωριό).  Γενικότερα όλη η περιοχή είναι φοβερή, αρκεί να σας κάνει καλό καιρό για να το ευχαριστηθείτε. Στο δεύτερο ποστ εδώ θα δεις και φωτός.

Μάγκες καλησπέρα,

Επειδή τώρα μπήκα στη διαδικασία οργάνωσής του, θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν ο Jeronimo.G 

Η διαδρομή σου είναι private...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F800GS (800cc) Array Chaser-V BMW R Adventure (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Surveyor έχεις δίκιο λογικά με αυτό το λινκ θα είστε οκ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Το λοιπόν , αυτό που θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση σου με 18 μέρες ( σχεδόν τα έκανα πάνω μου και μόνο στην ιδέα ) θα ήταν το εξής απλό.

- Καράβι για Ανκόνα και όχι για Βενετία , ανηφόρισμα προς Μπολόνια και στο Φορλί αριστερά καρφί για passo dello Muraglione μέχρι να ξύσετε και τα αυτιά σας και μετά άραγμα διανυκτέρευση στην Φλωρεντία για δύο μέρες όπου άνετα επισκέπτεστε και μια Σιένα μαζί με Σαν Τζιμινιάνο που βρίσκονται σε απόσταση 60χλμ περίπου.

Συμφωνώ και εγώ σε όλα εκτός από το Μουραλιόνε. Κράτα το στην μνήμη σου όπως το ήξερες, από τις νεροφαγιές, τα σπασίματα και τα μπαλώματα, είναι πλέον βασανιστήριο. Είχα την ατυχία να το περάσω φέτος τον Σεπτέμβρη με το VFR και μου έφυγε η ούγια. 

11062867_10154206820650744_4672325228196

Δυστυχώς, όπως ανακαλύψαμε όσοι πήγαμε και στους Δολομίτες, η κρίση είναι ήδη εμφανής και στην Ιταλία, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την συντήρηση των επαρχιακών δρόμων τους. Δεν είναι πλέον τα πιστάκια που όλοι ξέραμε. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Μάγκες καλησπέρα,

Σερί δυο χρονιές το 2013 και  το 2014  τον Αύγουστο πέρασα από αλβανια-σκοπια-μαυροβουνιο-βοσνια ερζεγοβίνη-σερβια-ουγγαρια-τσεχια-σλοβακια-τσεχια-πολωνια-βουλγαρια-ρουμανια και τόσο εγώ όσο και ο έταιρος συνταξιδιώτης είχαμε  πρασινη κάρτα από την ασφαλιστική εταιρεία , διαβατήριο για σιγουριά , ταυτότητα και σε τρίπτυχο την άδεια της μηχανής ( οχι σε κόλλα Α4 ) . Φέτος με τα παιδιά λέμε για δυτικότερα με κυρίως προορισμό ''Αυστρία-Σλοβενία ''  , ενώ δεν έχουμε ακόμα καταλήξει στις διαδρομές ούτε αν θα πάμε με καράβι έστω στο πήγαινε  οπότε όλα είναι ρευστά και σε διαδικασία μαζέματος πληροφοριών . Επίσης φέτος λέμε να βγάλουμε και την πανευρωπαική ασφάλεια adac και κοιτάμε να πάμε πιο οργανωμένοι απο εξοπλισμό λόγω και εποχής που δεν είναι κατακαλόκαιρο ειδικά για εκείνες τις περιοχές .

Εσύ βλέπω θα πας αρχές Μαίου οπότε ενημερώσου απαραίτητα για καιρικές συνθήκες από διαδρομές που θα καταλήξεις να περάσεις. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε έως τότε !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ και εγώ σε όλα εκτός από το Μουραλιόνε. Κράτα το στην μνήμη σου όπως το ήξερες, από τις νεροφαγιές, τα σπασίματα και τα μπαλώματα, είναι πλέον βασανιστήριο. Είχα την ατυχία να το περάσω φέτος τον Σεπτέμβρη με το VFR και μου έφυγε η ούγια. 

11062867_10154206820650744_4672325228196

Δυστυχώς, όπως ανακαλύψαμε όσοι πήγαμε και στους Δολομίτες, η κρίση είναι ήδη εμφανής και στην Ιταλία, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την συντήρηση των επαρχιακών δρόμων τους. Δεν είναι πλέον τα πιστάκια που όλοι ξέραμε. 

Προς το παρόν δεν γίνετε να κλείσουμε εισητήρια για ιταλία γιατί ο ένας απο τους 3 μας δεν έχει ακόμα σίγουρη την ημερομηνία της άδειας. Αν έως τότε αλλάξει αυτό αλλάζει το θέμα ( κρίμα γιατί υπάρχουν εκπτώσεις gia εαρλυ booking έως και 30 % για πλοίο που λήγουν της μιας εταιρείας 25 Ιανουαρίου και της δεύτερης τελος Φεβρουαρίου + επιπλέον έκπτωση αν έχεις βγάλει την adac ) .Οπότε  πάμε για 2 διαφορετικές διαδρομές προφανώς μέσω σκοπίων και μαυροβουνίου στο πήγαινε και σερβίας στο γύρνα !

Το μεγάλο ερωτηματικό για μας είναι στις χώρες που για μας είναι άγνωστες  , Αυστρία & Σλοβενία που θέλουμε να περάσουμε και τις περισσότερεές μας μέρες !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

Μάγκες καλησπέρα,

πρασινη καρτα απο ασφαλεια,αδεια τριπτυχο οχι σε Α4(αν εχεις Α4 πας στο υπουργειο με την πρασινη καρτα κ σε 2 μερες στην εχουν ετοιμη) κ νεου τυπου ταυτοτητα

διαβατηριο δεν χρειαζεται ΠΟΥΘΕΝΑ(πλην κοσοβο)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Για οδική βοήθεια σκεφτόμαστε αυτή εδώ την προωθητική ενέργεια της Bp με 20 ευρώ βενζίνη και επιπλεον μόνο 10ευρώ για διάρκεια ενός χρόνου για Ελλάδα και Ευρώπη απο την Ιντεραμέρικαν.

http://www.bp.com/el_gr/on-the-road/greece/latest-offers/promo-road-assistance.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Οδική adac εγινε ! 

Πανευρωπαϊκή κάρτα Υγείας βγήκε.

Τριβαλιτσα , μπαγκστερ , μπουφαν , ζευγαρια γαντια χειμερινα κ καλοκαιρινα , αδιαβροχα , ντιζες , ιμάντες και γενικά ολος ο ενδυσης και μηχανης υπαρχει.

Πέρα απο τα λάστιχα που θα αλλαχτούν  και με καλο έλεγχο με όποιο σέρβις θελει η καθε μηχανη αναλογα με τα χλμ που εχουμε τον Μαιο το μονο που μένει είναι η διαδρομή!

1ο σεναριο οδικώς από βόρεια σύνορά μας 

https://www.google.gr/maps/dir/Παναθηναϊκό+Στάδιο/Ohrid+6000/Old+Town/Kotor,+Μοντενέγκρο/Ντουμπρόβνικ/Krka+National+Park,+Lozovac,+Croatia/Plitvice+Lakes+National+Park/Ljubljana,+Slovenija/Bled,+Radovljica,+Slovenija/Triglavski+narodni+park,+Stara+Fužina,+Radovljica,+Slovenija/@42.0962562

με συνεχεια σε περασμα Αυστρια

https://www.google.gr/maps/dir/Villach,+Österreich/Grossglockner,+Gemeinde+Kals+am+Großglockner,+Austria/Krimml,+Αυστρία/Gerlos+Pass,+Αυστρία/Innsbruck,+Österreich/Alpenpark+Karwendel,+Mittenwald,+Deutschland/München,+Deutschland/Salzburg,+Österreich/Hallstatt,+Österreich/@47.3925347,

Μοναχο και οτι περισσευει βουδαπεστη και κατεβασμα προς σερβια

Η 2η με πλοιο ιταλια μονο για το πηγαινε και κατεβασμα απο σερβια η βοσνια.

https://www.google.gr/maps/dir/Ancona+port,+Lungomare+Vanvitelli,+6,+60121+Ancona,+Ιταλία/Σιένα,+Ιταλία/San+Gimignano,+Province+of+Siena,+Ιταλία/Φλωρεντία,+Ιταλία/Cortina+d'Ampezzo+BL,+Ιταλία/@44.7911875

Απο Ιταλια αλλαζει πολυ το προγραμμα.

Πολλα να δεις Ιταλια φλωρεντια , βορεια ιταλια και μπαινεις κατευθειαν αυστρια 

Κρατήσεις δεν θα γίνουν πουθενά. Ανάλογα με όρεξη κάθε μέρας από όλους μας και τι μας παρουσιάζεται :winking::winking:...

Πιθανοτερες ημερομηνιες 2

Α : 17 Μαιου εως 3 Ιουνιου

Β : 25 Μαιου εως 11 Ιουνιου 

Οι μέρες είναι πολλές και αρκετές να βγει πλήρες road trip !

Καπου ειχα διαβασει για ενα σάιτ με τελευταιων χρονων καιρικες συνθηκες για ολες τις περιοχες . Γνωριζει κανεις ?

Οτιδηποτε λεγεται για διαδρομες και μερη must see απο ολους αποθηκευεται εννοειται μεχρι την τελικη διαδρομη !

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph TIGER SPORT Triumph TIGER SPORT (1050cc)

Καλησπέρα και από έμενα!

Ας βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά!

Το 2014 έκανα το Θεσσαλονίκη Ντουμπρόβνικ μέσω (Σκόπια-Αλβανία-μοντενεγκρο) βγήκε σε μια μέρα αλλά μεγάλη κούραση το κομμάτι της Αλβανίας. Σας συστήνω ανεπιφύλακτα να πάτε οπωσδήποτε μπουντβα μοντενεγκρο για μια βουτιά να πάρετε κ το κατάλληλο μάτι αν είστε άντρες όλο το σλάβικο γυναικείο όρθιο χιλιόμετρο πληθυσμό να κάνει μπάνιο εκεί!! St stefan το νησάκι κ φυσικά το λιμάνι στο κοτορ!!!

Πιάνεις την ανηφόρα κ πας στο μαγικό Ντουμπρόβνικ και κάνεις μια διαμονή οπωσδήποτε. Λίμνες πλιτβιτσε που είναι εθνικός δρυμός και φυσικά να ανεβείτε μετά παραλιακά μέχρι ριγιεκα κ μετά να μπείτε από την καταπράσινη εθνική για Σλοβενία κ Λιουμπλιάνα.

Ανακεφαλαιώνοντας με λίγα λόγια εγώ προτείνω  επειδη βαριέμαι οικτρά το κομμάτι Ζάγκρεμπ με Βελιγράδι (Εθνική βαρετή μέχρι αηδίας κ άσχημη από θέμα οπτικής) κ επειδή ζηλεύω τις 18 μέρες λέω να σπαταλήσεις ένα 5 μερο κ να δεις όλες τις δαλματικές ακτές κ μετά να κόψεις από Σλοβενία για Αυστρία η να πας για ιταλια βολζανο κ να ανέβεις από εκεί! Κ φυσικά γυρίζεις με πλοίο μετά στην ελλαδάρα!

Φέτος και εγώ σκέπτομαι για Αυστρία Ελβετία (grossglockner ιντερλαγκεν κλπ κλπ) προσπαθώ να τα συνδυάσω κ γίνεται χαμός στο μυαλό μου γιατί με πιάνει και ένα ισχυρό θέλω για 2 μερούλες έτσι για το καλό για ιταλικές Άλπεις! ένα πέρασμα ρε γαμωτο από τα πάσα που αγάπησα χαχα. Από ότι φαίνεται επειδή δεν έχω πολλές μέρες θα φάω στην μάπα το βελιγραδι ζεγκρεμπ στο ανέβασμα κ το Βενετία Ηγουμενίτσα για πίσω!!! 

Τροποποιήθηκε από τον o mikros gaidaros
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

✔ Και φτανοντας πλεον να μετραμε αντιστροφα οι διαθεσιμες μερες ειναι Τελικα  # 12 #

(και παλι καλά να λέμε)

και απο αυτες την πρωτη μπορουμε να ξεκινησουμε 12 το μεσημερι και η 12η να ειμαστε αθηνα εως 11 το βραδυ .

✔ Πιθανότερες ημερομηνίες ειναι

ή 16 - 27 Μαίου

ή 24 Μαίου - 4 Ιουνίου 

Έχουμε Σχεδόν... καταλήξει στην παρακάτω διαδρομή ⬇

▫1η μερα απο Αθηνα   > Οχριδα

▫2η μερα Οχριδα > Μπουντβα

▫3η μερα περασμα απο ντουμπροβνικ και απο δαλματικες ακτες εως τις > λιμνες Πλιτβιτσε

▫4η+5η μέρα Πλιτβιτσε > Λιουμπλιανα

▫6η & 7η μέρα  Grossglockner - Hallstatt 

▫8η μέρα. > Μόναχο

▫9η μέρα  Μόναχο > Πράγα

▫10η μέρα Πράγα > Βουδαπέστη

▫11η μέρα Βουδαπέστη > Βελιγράδι

▫12η μέρα Βελιγράδι > Αθήνα

Ερωτήσεις :

Α : Με ξεκίνημα από Λιουμπλιάνα  ποιες συγκεκριμενες διαδρομες προτείνετε για 3 μερες  στην Αυστρία μαζι με Μοναχο ;;;

Β : Απο μπουντβα βγαινουν τα χιλιομετρα απο ντουμπροβνικ και δαλματικες ακτες εως λιμνες πλιτβιτσε σε 1 μερα ? ( δεν ειναι φουλ season με γνωστη σημειωτον κινηση) ;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα.. Θέλω να ρωτήσω, πόσο έχετε υπολογίσει το κόστος για  ολες τις μέρες; 

Πραγματικά σας ζηλεύω πάρα πολύ, και για τις 12 μέρες άδειας και για το τόσο ωραίο ταξίδι που ετοιμάζετε. :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

Ας πω λίγο για την ημέρα από Μπούντβα Πλιτβιτσε

Επτά ώρες βγάζει την πιο σύντομη διαδρομή με αυτοκινητόδρομο μέσα

https://goo.gl/maps/wk9zufkcFJu

Οκτώ μισή ώρες την πιο σύντομη διαδρομή χωρίς αυτοκινητόδρομους αλλά και με πολύ λίγο δαλματικές ακτές αν βάλετε παραπάνω δρόμο σε δαλματικές ακτές τότε κανένα δεκάωρο θέλει

https://goo.gl/maps/vrsM21uceLo

Θεωρώ ότι βάζετε σε μια ημέρα πάρα πολλά χιλιόμετρα περνώντας από υπέροχα μέρη δίχως να μπορείτε να τα δείτε, δηλαδή κοτόρ εστω μία ώρα δεν θα κάτσετε(εκτός αν το δείτε την δεύτερη μέρα που βάλατε λίγα χλμ από οχρίδα μπούντβα), μετά ντουμπροβνικ δύο ωρίτσες που είναι ακόμα πιο μαγικό. Και δεν υπολογίζετε και καιρικές συνθήκες ασχημες πχ βροχή, αν σας πιάσει βροχή θα κάνετε παραπάνω ώρα και θα κουραστείτε, εμάς μας επιασε καλή βροχή όταν βγήκαμε έξω και ήταν μετά της 20 Ιουνίου. Εύχομαι σε σας να σας πάνε όλα καλά.

Και γενικά να πω λίγο για το πρόγραμμα κατά την γνώμη μου

Βάζετε πάρα πολλά χλμ με πάρα πολλά ωραία μέρη σε λίγες μέρες νομίζω δεν θα προλάβετε να δείτε τίποτα και θα είστε και με ένα αγχος να φτάσουμε στο τάδε μέρος ενώ θα έχετε πολλά χλμ ανά ημέρα. Ισως να βάζατε λιγότερα χλμ και μέρη ώστε να απολαύσετε και την οδήγηση αλλά και να δείτε  τα μέρη βγάζοντας και μια φωτογραφία παραπάνω. Το ίδιο κάναμε εμείς το 2014 σε διάρκεια δεκα ημερών είχαμε βάλει πολλά μέρη με πολλά χλμ και πάλι όχι τόσα όσο εσείς. ( Προσωπική μου γνώμη και καλοπροαίρετη)

Καλά να περάσετε σας εύχομαι!!!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα