lost_angel

Αγορα αυτοκινητου

30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα,

Παιδια τα φωτα σας για αγορα αυτοκινητου αν και ημαστε μοτοσυκλεστικο φορουμ θα ηθελα τις αποψεις σας και να κρινετε  τις αποψεις μου και τους προβληματισμους μου. ν

Εν αρχη θα ηθελα να κανω καποιες δημοσιες δηλωσεις ωστε να κατανοησετε το προφιλ μου.

Για εμενα μοτοσυλκετισμος και αυτοκινητισμος ειναι δυο διαφορετικοι αλλα  παραληλοι δρομοι  που οδηγουν στον ιδιο προορισμο. επομενος δεν μπορω να αγορασω ενα αυτοκινητο με τα ιδια κριτιρια που θα αγοραζα μοτοσυκλετα αν και μερικα απο αυτα εμπεριεχοντε το ενα στο αλλο. Γενικοτερα θα μπορουσα να πω ο.τι το σημερινο αυτοκινητο το οποιο το ειχα απο οταν ημουν φοιτητης ειμαι 100% ευχαριστιμενος σε σχεση με τα κριτιρια που ειχα βαλει στην αγορα του τοτε. 

Ηθελα ενα αυτοκινητο με λιγα εξοδα συντηρισης και κοστος κτισης , καινουριο μα πανω απο ολα γιατι δεν ξειρεις πως τα φερνει η ζωη αξιοπιστο το ονομα αυτο Aygo. Με εχει βγαλει παλικαρι σε ο,τι αποφασεις πειρα στην ζωη μου μεταναστευση φοιτητιλικη ταξιδια ασκοπες βολτες κτλ., αν ελεγα οτι οργωσαμε την ελλαδα θα ηταν ψεμα,,,,οργωσαμε ολοκληρη  την ευρωπη μαζι του και μου δεινει την εντυπωση οτι το μικρο αυτο αυτοκινητακι θα τα ξαναεκανε ολα απο την αρχη.... το προβλημα ειναι οτι εγω δεν θα τα ξαναεκανα μαζι του οι καιροι αλαζουν και μαζι με τους καιρους και οι αναγγες.

Τα στανταρ που ειχα θεσει για αξιοπιστια ισχυουν και ειναι ποιο σκληρα.. τα χιλιομετρα που γραφω ειναι πολλα και σε αχαρτογραφιτα νερα....Αν με εβγαλε το ταπεινο  Aygo παλικαρι τοτε το καινουριο μικρομεσαιο πρεπει να κανει το ιδιο και με καλητερο τροπο αρα πρεπει να εχει καποια αντικειμενικα και υποκειμενικα χαρακτηριστικα. Γενικος θελω να πω οτι οποιοδιποτε μικρομεσαιο θα μου φαινοταν τρομερη αναβαθμηση σε σχεση με το Aygo.

Ξεκιναω λοιπον να περιγραφω το αυτοκινητο... και τα αντικειμενικα κριτιρια  που νομιζω οτι θελω να εχει.

Εδω που φτασαμε θελω να εχει χωρους πολους χωρους ειτε για τουρισμο ειτε γιατι πρεπει να ανεβοκατεβουμε ελλαδα με ολα τα προικια μας και το σκυλο.

Να εχει κλιματισμο για τον κακομοιρο τον σκυλο εμενα δεν με απασχολει.

Υποδυναμη απο 90-140 αλογα αξιοπιστα και σχετικα οικονομικα. Λιγοτερα απο 90 θα μου λειψουν νομιζω και παραπανω απο 140 θα μου περισευουν. το +-100 το θεωρω λογικο νουμερο για ενα Station Wagon.

A δεν σας ειπα να  ειναι Station Wagon.:P :P :P

• Ο κινητηρας του και τα περιφεριακα αυτου  (ηλεκτικα η μηχανικα )να εχουν αντοχη στα χιλιομετρα. στα επομενα 6 χρονια μπορει να φτασει τις <300.000 χιλιομετρα.

• καλοβλεπω ολους τους κινητηρες της Honda αλλα κυριος της Toyota ανεξαρτητος καυσιμου.και κυβισμου. 

• καλοβλεπω ολους τους Γαλλικους πετραιλεοκινητηρες

• καλοβλεπω ολους τους VAG GROUP πετραιλεοκινητιες ειδικα τον 1.2 tdi αλλα δεν καλοβλεπω το Fabia που θα μπορουσε να τον φορεσει :P

Δεν ειμαι φαν του Vag Group αλλα ετσι που τα εφερε η ζωη και ζω στην Γερμανια και  βλεπω πραγματικα πολλες ευκαιριες να περναν απο διπλα μου οποτε το σκευτομαι παρα πολυ..Απο την αλλην ειμαι φιλος της Toyota κυριος  αλλα ολα αυτα χωρεις δογματισμους.

*Γερμανικα Λογοτυπα οπως  BMW AUDI MERCEDES με αφηνουν αδιαφορο απο ολες τις αποψεις για ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο.

Παμε τωρα στην πλατφορμα.... (station wagon) Με σειρα προτημησης αν και μου αρεσουν ολα... .

Μικρομεσαια... (κατά την γνωμη μου μεγαλα αυτοκινητα)

Auris

308 SW

GOLF

CIVIC

LEON 

MEGANE

Απο τα μικρα ( κατά την γνωμη μου  μεσαια αυτοκινητα)

FABIA

CLIO

RAPID  (SPACEBACK)

Σχετικα με τα «μικρα» station wagon

Σε γενικες γραμμες νομιζω πως όλα τα μικρα που αναφερω με καλυπτουν σε αυτά που θελω με μια εξαιρεση το skoda rapid λογο χωρων , αλλα και τo fabia με προβληματιζει λιγο τα 75 αλογα του 1.2 tdi που γλυκοκοιταω για λογους οικονομιας και μονο. Το κλιο με τα 90 diesel αλογα του και την καλη ποιοτητα κυλησης

Σχετικα με τα μεγαλα sation wagons

Νομιζω ότι και είναι η ποιο λογικη επιλογη αυτή η κατηγορια και κατά την γνωμη μου το Auris με το 1.4 πετραιλεο η βενζινη ακομα και ο 1.6 βενζινη με τα 130 αλογα μου κανει κουκου. Από εκει και μετα βρησκω πραγματικα αμετρητα GOLF caravan που μου αρεσει πολύ αλλα δεν ειμαι fan  και με προβληματιζει η αντοχη του στα χιλιομετρα. To Civic που  ναι μεν ειμαι fun αλλα δεν μου αρεσει η «caravan» εκδοση του και τελος το 308 caravan που επαιξε ερωτας με την πρωτη ματια αλλα ακουω διαφορα για την αξιοπιστια των περιφεριακων των πεζο γενικοτερα.To LEON ειναι πανεμορφο αλλα δεν κυκλωφορουν τοσα οσα τα Golf τουλαχιστον στην Caravan εκδωση του.

Αν ακουγα την λογικη μου πειγαινα για το Auris  Δαγκωτο σε συνδιασμο με τον 1.4 πετραιλεο και κατά την γνωμη μου τα αξιοπιστα και λιγα  90 αλογα του ΄. Αλλα από εκει και μετα η καρδουλα μου λεει το 308 sw 1.6  diesel με τα 110 ικανοποιητικα αλογα του.

Ποιοτητα Κυλησης.

Πλεον είναι standar για εμενα και κατά την γνωμη μου πρεπει να είναι κατι λιγο παραπανω από καλη σχετικα με την κατηγορια του αυτοκινητου. Μετα από 2000 χιλιομετρα σε 26 ωρες στο Αygo συνεχομενα για μενα είναι πολύ συμαντικο. Θελω να πω ο,τι στην ιδεα και μονο ο,τι υπαρχουν πιθανοτητες να ξανακανω κατι τετοιο αν τυχει κατι επιγον στην πατριδα με το μικρο 1000αρακι «αρρωστενω» Αν και γενικα νομιζω ο,τι αυτοκινητο αναφερω είναι τρελη αναβαθμηση σε αυτόν τον τομεα σε σχεση με το Aygo.

Extras..και Gagets

Δεν με απασχολουν ιδιαιτερος γενικως ο,τι εχει ο ανταγνωνισμος σε μια  μεσαια εκδωση με καλυπτει 100% αλλα δεν θα επερνα μια "full extra" εκδωση αυτοκινητου

Τελος η ερωτηση…..

Αν βαλουμε όλα αυτά τα δεδομενα που δεινω σε ένα σεικερ και τα ανακτεψουμε ποιο είναι το τελικο αποτελεσμα που θα εδεινε κατά την γνωμη σας.?

.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Auris 1.4 πετρελαιο ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Ψάχνοντας αμάξι σχεδόν ένα χρόνο,ίσως είναι η μοναδική κατηγορία με την οποία δεν είχα ασχοληθεί!Τι να το κάνεις μωρέ το θηρίο;Χαχα,πλάκα κάνω...προφανώς χρειάζεσαι χώρους αλλά ίσως επειδή είχες μάθει στην απόλυτη στέρηση χώρων με το aygo,τώρα να αναζητάς το άλλο άκρο!Ένα sedan ή ένα suv που είναι και πιο μπάνικα δε θα σας χωρούσαν ε;

Και κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις: Τι budget διαθέτεις;Η αγορά  θα γίνει εδώ ή στη Γερμανία;Έχεις ξεκαθαρίσει αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ένα βενζινοκίνητο ή ένα πετρελαιοκίνητο;Σύμφωνα με όσα γράφεις,εικάζω πως θα κινηθείς για πετρέλαιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ψάχνοντας αμάξι σχεδόν ένα χρόνο,ίσως είναι η μοναδική κατηγορία με την οποία δεν είχα ασχοληθεί!Τι να το κάνεις μωρέ το θηρίο;Χαχα,πλάκα κάνω...προφανώς χρειάζεσαι χώρους αλλά ίσως επειδή είχες μάθει στην απόλυτη στέρηση χώρων με το aygo,τώρα να αναζητάς το άλλο άκρο!Ένα sedan ή ένα suv που είναι και πιο μπάνικα δε θα σας χωρούσαν ε;

Και κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις: Τι budget διαθέτεις;Η αγορά  θα γίνει εδώ ή στη Γερμανία;Έχεις ξεκαθαρίσει αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ένα βενζινοκίνητο ή ένα πετρελαιοκίνητο;Σύμφωνα με όσα γράφεις,εικάζω πως θα κινηθείς για πετρέλαιο.

Νομιζω πως ενα sedan δεν θα βολευε γιατι στο χωρο αποσκευων θα βρισκετε ο σκυλος στο κλουβι μεταφορας και ειναι και ενας μεγαλος "Λαμπραντορος" ο ατιμος...ευρωπη γαρ. απο εκει και μετα πρεπει να χωρεσουν και οι βαλιτσε μας οι πρικες μας  και γιατι οχι σε κανα 2 χρονια κανα παιδικο καροτσακι μπλα μπλα μπλα. Τα SUV απλος δεν μου αρεσουν αλλα δεν τα εχω δουλεψει σαν ιδεα στο μυαλο μου εχει κατι να προτινεις?. Απο εκει και μετα η αγορα πετρελαιου στην Γερμανια ειναι λιγο ποιο περιπλοκη υποθεση παιζουν ρολο για την αποσβεση του οπως και στην ελλαδα τα χιλιομετρα που κανεις καθε χρονο αλλα πρεπει και να συνυπολογιστη και το κοστος ασφαλησης που ειναι αυξημενο λογο του ισχυρισμου ο,τι περνεις diesel για να κανεις χιλιομετρα και αρα εχεις περισοτερες πιθανοτητες να δημιουργισεις ατυχημα ++η αυξημενη φορολογια. Αρα λοιπον περα απο λογους αξιοπιστιας και δεδομενου οτι θα μηνει στην κατοχη μου για 7-8 χρονια δεν εχω λογο να επενδυσω υποχρεοτικα σε diesel

Αν με ρωτας προτειμω εναν αξιοπιστο ιαπονικο  ατμοσφαιρικο  Βενζινοκινητηρα toyota , honda , nissan, etc. (μακρια απο εμενα κατι TSI κτλ)

Aν παω σε ντιζελ τοτε αυτος θα ειναι γιατι επελεξα ευρωπαικη εταιρια.  (καπου εδω μπορειτε να με πειτε δογματικο) αλλα αν καποιος ειχε καποια αλλην αποψη πραγματικα θα ηθελα να την διαβασω και να την μελετησω. 

Νομιζω εχεις δικαιο πως η ελειψη χωρου του Aygo με εκανε να πεσω με τα μουτρα στα caravan και νομιζω ειναι μια κατιγορια που μπορει να εχει και λιγο σπορ επιροες σε σχεση με κατι "πολυμορφικους" "κουβαδες". Η αγορα θα γινει απο Γερμανια και μηλαμε Για buget 16K με το ζωρι 18Κ μεταχειρισμενο 1 χρονου.

οπως και να εχει ειμαι ανοιχτος σε ιδεες εγω τις αναγγες μου περιγραφω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Λογικα βιαζω τους περιορισμους budget :blush2: αλλα θα πω Subaru Forester και Legacy επειδη ειναι και γ@μω τα αυτοκινητα και full αξιοπιστα :_rock-on:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πεντέλης και Αττικής οδού, Βριλήσσια, αν σε ενδιαφέρει, έχω δει 2 NISSAN QASHQAI diesel, νομίζω το ένα είναι 1.6 (130 hp) και το άλλο 1.5 (110hp). Οι κινητήρες του θεωρούνται από τους καλύτερους. 

Τροποποιήθηκε από τον Στησίλαος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου, μου το budget που διαθέτεις είναι ικανοποιητικότατο για να πάρεις αυτοκινητάρα.... Είμαι μεγάλος fun της toyota μιας και το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν corolla του 2000, το έσκισα όσο δεν πήγαινε, γύρισα όλη την ελλάδα, έκανα 230000 χλμ σε 7 χρόνια και δεν μου έβγαλε το παραμικρό. Επειδή έχεις και τον σκύλαρο και οι απαιτήσεις σου σε χώρους όπως λες θα μεγαλώσουν εγώ στην θέση σου θα πήγαινα μάλλον σε ένα μεγάλο sedan, ή σε crossover. 

Από sedan έχω σε τεράστια εκτίμηση το opel insignia και το avensis. Απίστευτοι χώροι, πολύ καλές επιδόσεις και τα 2. Το δε Insignia το είχα κάνει και test drive και είχα πάθει εγκεφαλικό, ακόμη το γουστάρω τρελά αλλά δυστυχώς είχα μόλις 6 μήνες που είχα αλλάξει αυτοκίνητο. Και το τωρινό μου είναι επίσης πολύ καλή πρόταση για την περίπτωση σου.

Nissan qashqai. Ειδικά αν πάρεις μοντέλο από το 2010 και μετά όπου έχουν διορθωθεί και κάποιες παιδικές ασθένειες που έβγαλε η δικιά μου παρτίδα είναι ο ορισμός του value for money. Εντάξει, από εμφάνιση εγώ το λατρεύω, αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό. Έχει μεγάλους χώρους, (όχι σαν του insignia ή του avensis όμως), πολύ καλές επιδόσεις, μικτή κατανάλωση στα 9lt (εθνική κάπου στα 7+) και με συντροφεύει σχεδόν απροβλημάτιστα εδώ και 6 χρόνια και 125000... Μεγάλου ατού βέβαια είναι και η θέση οδήγησης. Δεν ξέρω αν έχει οδηγήσεις κάτι ανάλογο ή suv, αλλά είναι άλλη φάση να οδηγείς από τόσο ψηλά. Είσαι κ ταξιδιάρης εσύ, η καλύτερη σου... Αυτά τα ολίγα από εμένα...   

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω φωτογραφισες το clio sport tourer......1.5dci 90 ps

podaljsanje-garancije_575x315.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πάπια Πεκίνου (120cc) ZONTES über (allescc)

Δημοσιεύτηκε

Λογικα βιαζω τους περιορισμους budget :blush2: αλλα θα πω Subaru Forester και Legacy επειδη ειναι και γ@μω τα αυτοκινητα και full αξιοπιστα :_rock-on:

κι εγώ με το που διάβασα station αυτά σκέφτηκα πρώτα 

υγ πες την αλήθεια , βλέπεις mcm :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

υγ πες την αλήθεια , βλέπεις mcm :P

Βλεπω ΚΑΙ mcm :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω τοέπιασες το νόημα έχει και κάτι σπορ πινελιές που είναι για μένα....τσουλαει καλά και ισυχα...εχει χώρο για τον σκύλο πίσω...και όμορφο για την κυρά......αγοραζετε και κουτα!!!!!! Εντός μπατζετ

αξιοπιστία???????? Μοτέρ περιφεριακα???

ρεύματα??? Πως πάμε???

νομμιζω είμαστε εκτός buget και είναι ένα αμάξια που δυσκολα θα βρω εδώ!!!!! Η αλοιθεια είναι έναν έρωτα τον είχα με το παλιό το forester!!!!!!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου, μου το budget που διαθέτεις είναι ικανοποιητικότατο για να πάρεις αυτοκινητάρα.... Είμαι μεγάλος fun της toyota μιας και το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν corolla του 2000, το έσκισα όσο δεν πήγαινε, γύρισα όλη την ελλάδα, έκανα 230000 χλμ σε 7 χρόνια και δεν μου έβγαλε το παραμικρό. Επειδή έχεις και τον σκύλαρο και οι απαιτήσεις σου σε χώρους όπως λες θα μεγαλώσουν εγώ στην θέση σου θα πήγαινα μάλλον σε ένα μεγάλο sedan, ή σε crossover. 

Από sedan έχω σε τεράστια εκτίμηση το opel insignia και το avensis. Απίστευτοι χώροι, πολύ καλές επιδόσεις και τα 2. Το δε Insignia το είχα κάνει και test drive και είχα πάθει εγκεφαλικό, ακόμη το γουστάρω τρελά αλλά δυστυχώς είχα μόλις 6 μήνες που είχα αλλάξει αυτοκίνητο. Και το τωρινό μου είναι επίσης πολύ καλή πρόταση για την περίπτωση σου.

Nissan qashqai. Ειδικά αν πάρεις μοντέλο από το 2010 και μετά όπου έχουν διορθωθεί και κάποιες παιδικές ασθένειες που έβγαλε η δικιά μου παρτίδα είναι ο ορισμός του value for money. Εντάξει, από εμφάνιση εγώ το λατρεύω, αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό. Έχει μεγάλους χώρους, (όχι σαν του insignia ή του avensis όμως), πολύ καλές επιδόσεις, μικτή κατανάλωση στα 9lt (εθνική κάπου στα 7+) και με συντροφεύει σχεδόν απροβλημάτιστα εδώ και 6 χρόνια και 125000... Μεγάλου ατού βέβαια είναι και η θέση οδήγησης. Δεν ξέρω αν έχει οδηγήσεις κάτι ανάλογο ή suv, αλλά είναι άλλη φάση να οδηγείς από τόσο ψηλά. Είσαι κ ταξιδιάρης εσύ, η καλύτερη σου... Αυτά τα ολίγα από εμένα...   

sedan αποκλυοντε λόγο σκύλου.......ειχα οδηγήσει ένα insignia με 220++ άλογο είχα πάθει πλάκα!!!!!!!!!!!!! Νομίζω ήταν και τετρακίνητο!!!!!! Δυστιχος δεν είναι για μένα. Ο σκύλος με περιορίζει πολύ!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω τοέπιασες το νόημα έχει και κάτι σπορ πινελιές που είναι για μένα....τσουλαει καλά και ισυχα...εχει χώρο για τον σκύλο πίσω...και όμορφο για την κυρά......αγοραζετε και κουτα!!!!!! Εντός μπατζετ

αξιοπιστία???????? Μοτέρ περιφεριακα???

ρεύματα??? Πως πάμε???

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια να σου απαντησω.....αλλα αφου σε παιρνει για κουτα,αυτοματως εχεις 5 χρονια εγγυηση......

Δεν εχω ακουσει παντως βλαβες η γενικα προβληματα εκτος απο κατι θεματα του αυτοματου σασμαν edc που υποθετω δεν σε νοιαζει αν θα πας για χειροκινητο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RSVR (999cc) Shark Spartan carbon Aprilia Tuono V4 APRC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω ιδέα απ auto ..απλα θα πω Volvo V60 και θα "φύγω " 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δε γνωρίζω την αγορά της Γερμανίας αλλά το ποσό που διαθέτεις είναι αξιοπρεπέστατο και λογικά τα ποιοτικά μεταχειρισμένα εκεί θα είναι πολύ περισσότερα συγκριτικά με εδώ.Προτάσεις πολλές,όρεξη να'χεις να ψάχνεις.Ο λόγος που σου πρότεινα suv είναι η εμφάνιση,η χρηστικότητα,η άνεση σε off διαδρομές,η θέση οδήγησης και η μεταπώληση μετά από τα 7-8 χρόνια που σκέφτεσαι να το κρατήσεις.Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και sedan ή st.wagon που θα μπορούσαν να ανταποκριθούν άριστα στις ανάγκες σου!Παραθέτω κάποιες ενδεικτικές προτάσεις από την ελληνική αγορά,κάποιες από τις οποίες ίσως να σ'ενδιαφέρουν...κάποιες από αυτές ξεπερνούν το άνω όριο που έθεσες αλλά εικάζω πως στη Γερμανία θα βρίσκεις καλύτερες τιμές...κινητήρες του VAG Group δε συμπεριλαμβάνω διότι έγραψες ''μακριά από εμένα οι tsi'' ...το ίδιο και τα sedan μοντέλα!

Ford C-Max και Grand C-Max

Volvo V60 

Jeep Compass εκεί είστε τυχεροί και δεν έχετε αυτό το παράλογο χαράτσι στα κυβικά

Ford Kuga

Subaru Outback

Peugeot 3008

Opel Zafira

Αν επιμένεις στα st.wagon,υπάρχουν αρκετά μικρομεσαία ή μεσαία μοντέλα που βγαίνουν και σε st.wagon...σίγουρα θα βρεις κάποιο στα μέτρα σου και σε προσιτή τιμή.

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Κάποτες τα s/w ήταν κακάσχημα και μόνο "ανέραστοι" και "κακόγουστοι" τα έπαιρναν. :laugh::tongue:

Τώρα πια είναι από απολύτως αποδεκτά αισθητικά έως και κουκλιά.

Επειδή κάπου έγραψες (μακριά από μένα κάτι Tsi και τέτοια), σβήσε απ' τη λίστα τα Golf & Rapid. Το 1ο για τους γνωστούς λόγους και το 2ο επειδή και μικρούτσικο είναι εσωτερικά και αρκετά σκληροφτηνοπλαστικούρα. :puke: Ποιοτικά - στο εσωτερικό τουλάχιστον - θα σε χαλάσει, δεν έχει σχέση με τα άλλα μεγαλύτερα της φίρμας, ούτε τα πολύ πιο κάτω ΙαπωνοΓαλλικά.

ΑΝ, λέμε ΑΝ σου τύχει καμμιά ευκαιρία σε καινούργιο ή μεταχείρω - άστα για το πίσω μέρος του μυαλού σου - κοίτα μόνο σε octavia5 s/w, το κανούργιο,

133648210--da46dda5-e63d-4f71-8dd2-daf03

ή το προηγούμενο μοντέλο ΜΚΙΙ, που θα μπορείς να βρεις σε εκπληκτική τιμή, 

octavia-sw.jpg

ή..... Προσωπικά, αν πήγαινες σε κάτι της Skoda, θα σου πρότεινα το scout (είτε το προηγούμενο ΜΚΙΙ είτε το νέο), που είναι λίγο υπερυψωμένο και 4Χ4 για πιο off καταστάσεις. Να ταξιδεύεις και να μη χορταίνει ο σκύλος σου τοπία....... :biggrin: Δες το, είναι πολύ ενδιαφέρον μοντέλο (το εικονιζόμενο είναι το ΜΚΙΙ, μόνο μεταχείρω πλέον).

octavia-ce1-design-scout-01.jpg

Πάμε τώρα στα προτεινόμενα χωρίς ΑΝ. :smile:

Νομίζω ότι ήδη το έχεις σκεφτεί πολύ εύστοχα σύμφωνα με αυτά που γράφεις.

Επειδή έτυχε να μπω πολύ πρόσφατα στις 26/12/15 σ' ένα κούτα Auris 1.4 diesel s/w φίλου, θα σου πω ότι είναι αμαξάρα. Όμορφο, ποιοτικό και με καλούς χώρους (το πήρε ως 3τεκνος και χωράει 3 καθισματάκια πίσω, οριακά μεν αλλά τα χωράει). Να τονίσω ότι ο φίλος είναι ταξιτζής και γατόνι τύπος και ως τέτοιος ξέρει να επιλέγει τα value-for-money αυτοκίνητα. :winking:

Νομίζω ικανοποιεί απόλυτα τις ανάγκες σου και τις εταιρικές συμπάθειές σου.

toyota_aurise_station_wagon_govde_tipi_h

Το 308 s/w επίσης είναι κουκλί.

m1myh23b6rko_600.jpg

(Μη σε φοβίζει η αξιοπιστία. Τα Γαλλικά αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει άλματα στην ποιότητα και έχουν καταπολεμήσει τα παλιά κουσούρια με τα ηλεκτρικά τους. Και τα εσωτερικά τους σε όλα είναι πλέον super, καμμία σχέση με χρόνια πριν).

Και το Clio diesel s/w που έβαλε ο φίλος πιο πάνω, κουκλάρα είναι. Και οι κινητήρες της Ρενώ πλέον είναι τόσο αξιόπιστοι που και η Mercedes αυτούς βάζει στα αμάξια της. Και με πολύ καλές ιπποδυνάμεις, άνω του ανταγωνισμού (πχ υπάρχει και ο πολύ καλός 1.6 diesel 130hp).

Καλή επιλογή να έχεις. :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia shiver MV Agusta Turismo Velocce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα και το ανανεωμένο Skoda Yeti, το καινούριο είναι πιο όμορφο και SUVίζει...

301114yeti-sportage-16v.jpg

Συγκριτικό με Sportage  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Δημοσιεύτηκε

Volvo V40 Crosscountry αν και δεν ξέρω κατά πόσο είμαι εντός μπάτζετ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Κουκλί το 308 SW βρε αγαπούλη; :bash:

Ένα SW είναι κουκλί : 

7753968Alfa_Romeo_159_ti_Sportwagon_fron

Υ.Γ Δε μου αρεσουν τα S/W γι'αυτο τα βλεπω ολα ασχημα, πλην της 159 που ειναι ερωτας με την πρωτη ματια :wub:

Τροποποιήθηκε από τον telephoner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

http://ww3.autoscout24.de/classified/282778481?asrc=pl|as

Kαινουριο, βγαινει και σε 1,8 βενζινα με 140 ιππους. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε, όταν σκέφτομαι τη λέξη SW, αυτό μου έρχεται στο μυαλό...

2008_Subaru_Legacy_Wagon.jpg

:worshippy:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε χρειάζεσαι Station για το σκύλο.

Πίσω ζαλίζεται πολύ. και ιδιαίτερα το Labrador.

Eκτός κι αν το χαπακώνεις στα ταξίδια.

Και πόσα ταξίδια θα κάνεις πια???

Πάρε του μια ζώνη ασφαλείας που δένεται με το σαμάρι του, βάλτου κάπου να βάλει το κεφάλι του να μη κουνιλέται και ζαλίζεται κι όλα ΟΚ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σκευτικα παρα πολυ για αυτην την κατηγορια. εφοσον δεν εχω προβλημα παρκινγκ ειναι ισως η καλητερη λυση 

Ως κατοικος Γερμανιας 2 φορες τον χρονο Ελλαδα- Γερμανια πανε ελα κατα κυριο λογο απο Βαλκανια. Φετος το καλοκαιρι σχεδιαζουμε να παμε για καμπινγκ στην Φιλανδια 

Αυτα  μεταφραζοντε 14.000 χιλιομετρα σε μισο χρονο. Αντε και κανενα σκι το χειμωνα σε καμοια αυστρια. + τα καθημερινα χιλιομετρα που ειναι πολλα λογο του οτι οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες. 

Ο Σκυλος υποχρεωτικα πρεπει να μεταφερετε εντος κλουβιου μεταφορας και να ειναι ασφαλισμενος....μεταφερετε και οπως ακριβως προτηνεις αλλα σε περιπτωση ατυχηματος θα εχω τρεχαματα......και στην κεντρικη ευρωπη η ασφαλιστικες βρισκουν δικαιολογιες.......για να μην σε αποζιμιωσουν.

και κατι τετοια ειναι πραγματα που δεν θελω να εχω στο κεφαλι μου.

Ο σκυλος οπου παμε πρεπει να ερχετε και αυτος αφου δεν υπαρχει μαμα/μπαμπας/αδερφη/πεθερικα να τον αφησεις ασε που τον θελουμε μαζι μας. Σε "ξενοδοχειο" για κατικοιδια  παει μονο στα ταξιδια με την μηχανη....αλλα και παλι αν υπηρχε ασφαλη ς τροπος να τον περναμε μαζι μας με την μηχανη πιστεψε με θα το καναμε.!!!!!

Η σηζητηση δεν ειναι αν το καταληλοτερο ειναι το S/W η ερωτηση ειναι ποιο.. Η στην "χειροτερη" αν υπαρχει καποιο hatchback που μπορει να με καλυψει.

Κουκλί το 308 SW βρε αγαπούλη; :bash:

Ένα SW είναι κουκλί : 

7753968Alfa_Romeo_159_ti_Sportwagon_fron

Υ.Γ Δε μου αρεσουν τα S/W γι'αυτο τα βλεπω ολα ασχημα, πλην της 159 που ειναι ερωτας με την πρωτη ματια :wub:

Νομιζω ειναι εκτος baget :( :( :( Σκετη κ@υλα ειναι παντος.

Φίλε, όταν σκέφτομαι τη λέξη SW, αυτό μου έρχεται στο μυαλό...

2008_Subaru_Legacy_Wagon.jpg

:worshippy:

Εκτος baget επισεις αλλα και μεταχειρισμενο να κοιτουσα δεν κυκλοφορουν πολλα....

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα και το ανανεωμένο Skoda Yeti, το καινούριο είναι πιο όμορφο και SUVίζει...

301114yeti-sportage-16v.jpg

Συγκριτικό με Sportage  

Το καναν αρκετα ομορφο η αληθεια ειναι.....αλλα και παλι δεν μ αρεσει αν και εντος μπατζετ....οποτε αν πεσει στο ματι μου καμοια "ευκερια" θα την μελετησω.

Για λογους που δεν καταλαβαινω τα octavia εχουν παραπλησια τιμη με τα GOLF ισως γιατι τα OCTAVIA εχουν παραπανω extras απο ενα GOLF που εχει την ιδια τιμη με ενα OCTAVIA. 

Οπως ειπα τα extra δεν με εδιαφερουν....οποτε στην ιδια τιμη προτιμω να αγορασω ενα golf με λιγοτερα κοκοψινια ασπαζομενος τους δογματισμους οτι το γκολφ ειναι παντα ποιοτικοτερο απο leon και octavia.

και τα SUV ειναι μια κατηγορια που με αφηνει αδιαφορο εμφανισιακα.....ομως το μεγαλο πλεονεκτιμα για μενα που ειναι οι off καταστασεις για εμενα εξανεμιζετε.... Το να πας στο βουνο και στα χωματα με μηχανοκινητο τιμωριτε  με τσουχτερο  προστιμο εκτος και αν το εχεις δηλωμενο επειδι εχεις καποια περιουσια κτημα χωραφι κτλ..... τουλαχιστον στο κρατιδιο που ζω εγω.

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν αποφασίσεις να πας σε VAG, τότε Skoda Superb

skoda_superb_wagon_presentazione_1_bis.j

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο