beter_1993

Διάλυση πρωτείνης whey

270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda pcx (125cc)

Δημοσιεύτηκε

για εμενα δουλεψε και ειχε τρομακτικα αποτελέσματα. εκανα πυγμαχία και έπαιζα μπάλα, δοκίμασα διάφορα, σετ,πυραμιδες, power set, μυικές ομάδες. αυτο που ηθελα να καταφέρω έτσι το κατάφερα, στο σπιτι χωρις γυμναστηριο. τα μονα που ηθελα να κανω και δεν καταφερα λογω χρονου αποστασης κλπ ηταν τενις-πιλατες και crossfit

το μονο που εχω να προσθέσω μια και ειδικός ούτε το παίζω ούτε είμαι είναι πως μπορει να τα βλέπεις ως μαργαριτάρια τα δικά μου, μπορεί και κάποιος άλλος όμως να βλέπει σα μαγαριτάρια τα δικά σου. υπαρχουν πολλοι εναλακτικοι τρόποι εκγύμνασης για αλους σωστοι για αλλους λαθος.

όσο για τα συγκεκριμένα που υπογράμισες, για μενα και μόνο αποτελούν τη βάση.

χωρις καμμια παρεξήγηση πάντα, ο καθενας κάνει ότι νομίζει πως είναι καλύτερο για τον ευατό του έτσι?

Ναι μόνο που αυτά που έγραψες για το φαί ειδικότερα δεν ισχύουν. Επιστημονικά ΔΕΝ στέκουν. Δεν χρειαζεται να τρως διπλάσιες θερμίδες αν δεν παίρνεις συμπληρώματα, ούτε γίνονται μαγικά οι υδατάνθρακες λίπος αν τους φας πριν πέσεις για ύπνο. Αυτό δεν είναι η άποψή μου, αλλά επιστημονικό γεγονός. Όσο για το 15λεπτά αερόβια πριν και μετά ειλικρινά, δεν ξέρω πως κατέληξες εκεί.

Τέλος το πρόγραμμά σου, ήταν 45 λεπτά χαμένου χρόνου. Επί 45 λεπτά γύμναζες τις ίδιες μυικές ομάδες. Αν είσαι ευχαριστημένος, καλώς, αλλά το πρόγραμμά σου ήταν χαμένος χρόνος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha WR200 Loreal CR500

Δημοσιεύτηκε

απλα το καναμε πιο γενικο το θεμα και βρηκαμε ευκαιρεια να ρωτησουμε.

μπορεις να τραβηξεις τα μαλλια σου αφοβα τωρα

στα λινκ που εδωσες εισαι εσυ?

για να τα κανεις αυτα δεν πηρες τιποτα? αν δεν πηρες τιποτα τοτε πρεπει να ετρωγες τα παντα στην σωστη ωρα σωστη ποσοτητα κλπ. δεν προκειται να καταφερω να το κανω αυτο και γιατι δεν μπορω π.χ να φαω ρουφηχτα αυγα αλλα και δεν μπορω να τρωω συγκεκριμενες ωρες λογο ασταθειας ωραριου της δουλειας.

κατα τα αλλα ενα σωστο σωμα μου αρκει και αν μην ειμαι τουμπανος. αυτο που δεν θελω ειναι να εχω λιπος στη κοιλια.

ναι και μαλιστα ολα αυτα χωρις γυμναστηριο. επισης ναι διατροφη και μεθοδοι γυμναστικης μου ειναι σκληρες αλλα κυριως εξυπνες. Δεν ειναι οσο δυσκολο νομιζεις και συγκεκριμενα για τα λογια σου, δεν τρωω ρουφηχτα αυγα ουτε σε συγκεκριμενες ωρες και διαστηματα.

το θεμα γυμναστικη-διατροφη ειναι το πιο παρεξηγημενο και σκοταδιστικο που εχω ασχοληθει ποτε και αυτο επειδη ο καθενας βαζει το λιθαρακι του σε αντιθεση με δομημενα σπορ οπως ποδοσφαιρο-μποξ κλπ οπου αναγκαστικα ακους τον προπονητη.

Οποιος του αρεσει ας κανει λαικ και διαδωσει τη σελιδα μου στην οποια γραφω και ενημερωνω σαν χομπι χωρις κερδος και δεν προωθω κανενα προιον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Και για να επανελθω στην αρχικη ερωτηση με το τι πρωτεινη περνετε, προσωπικα παιρνω αυτη εδω σαν συμπληρωμα. Με ζεστο νερακι σε γευση βανιλιας κατεβαινει μια χαρα :)

poudre_pour_boisson_riche_en_proteines_w

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

Δςν θελω να γινω γομαρι. Θελω απλα εναν λογικο ογκο και μια στοιχειωδη γραμμωση! Κατι σε model body (οχι τα καχεκτικα μοντελα, τους νορμαλ) οχι ομως bodybuilder. Χειμωνας ειναι οποτε και να εχω καποιο λιπος δεν με νοιαζει. Αλλα θελω να βαλω μυικη μαζα και απο ανοιξη θα αρχισω για γραμμωση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda pcx (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Δςν θελω να γινω γομαρι. Θελω απλα εναν λογικο ογκο και μια στοιχειωδη γραμμωση! Κατι σε model body (οχι τα καχεκτικα μοντελα, τους νορμαλ) οχι ομως bodybuilder. Χειμωνας ειναι οποτε και να εχω καποιο λιπος δεν με νοιαζει. Αλλα θελω να βαλω μυικη μαζα και απο ανοιξη θα αρχισω για γραμμωση!

Τα εχεις μπερδέψει. Αν θέλεις όγκο παίρνεις κιλα. Αν θες γράμμωση παίζεις με πολύ χαμηλό λίπος. Όγκος και γράμμωση πολύ δύσκολα συνδυάζονται. Σε κάθε περίπτωση αν οι στόχοι σου είναι να εμφανισιακοί, τότε παίζεις  90% διατροφή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

προς το παρον παω να βαρεσω κανα ρακομελο αχαχαχχα:_zeppelin:

μετα απο 45 λεπτα αεροβια παει :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα εχεις μπερδέψει. Αν θέλεις όγκο παίρνεις κιλα. Αν θες γράμμωση παίζεις με πολύ χαμηλό λίπος. Όγκος και γράμμωση πολύ δύσκολα συνδυάζονται. Σε κάθε περίπτωση αν οι στόχοι σου είναι να εμφανισιακοί, τότε παίζεις  90% διατροφή.

το ξερω πως συνδυαζονται δυσκολα για αυτο ειπα πως τωρα ειμαι σε ογκο και απο ανοιξη θα αρχισω γραμμωση και ετσι ;) και οτι αποτελεσμα βγει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα συμφωνησω στα παραπανω με το sakurachan,ειδικα το bb ειναι απολυτο και προυποθετει απολυτη ακριβεια για αντιστοιχα αποτελεσματα.

Ασχετα που ολοι κανουμε συμβιβασμους γιατι στην τελικη δεν παμε για mr olympia

Στο νετ υπαρχει μεγαλη βιβλιογραφια σχετικα με το αθλημα,με λιγο ψαξιμο βρισκεις πολλα.

Επισης νομιζω καλο θα ηταν να ανοιχθει ενα θεμα με συζητηση περι διατροφικων συμπληρωματων.εντυπωσεις απο αυτα και γενικη συζητηση.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Και για να επανελθω στην αρχικη ερωτηση με το τι πρωτεινη περνετε, προσωπικα παιρνω αυτη εδω σαν συμπληρωμα. Με ζεστο νερακι σε γευση βανιλιας κατεβαινει μια χαρα :)

poudre_pour_boisson_riche_en_proteines_w

είπα να μήν ποστάρω τίποτα σε αυτό το θέμα αλλά το γατάκις σταυράκις το έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν ο πρώτος γλήγορος μαζί με τον γέροντα χαμπίσιο που έκανα ποτέ μοτοβόλτα!

θα σε ρίξω 2 λινγγγκς για σένα που είσαι στας ευρώπας με βάση τιμή/σκούπ και καθαρότητα για άγευστες όμως πρωτείνες. ψάξε και αποφάσισε.

UK

europe

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

είπα να μήν ποστάρω τίποτα σε αυτό το θέμα αλλά το γατάκις σταυράκις το έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν ο πρώτος γλήγορος μαζί με τον γέροντα χαμπίσιο που έκανα ποτέ μοτοβόλτα!

θα σε ρίξω 2 λινγγγκς για σένα που είσαι στας ευρώπας με βάση τιμή/σκούπ και καθαρότητα για άγευστες όμως πρωτείνες. ψάξε και αποφάσισε.

UK

europe

Πετραααν, εχω και fazer. Παμε μια βολτα???

Thanks dude, θα το τσεκαρω σιγουρα. Δεν τις πολυπαιρνω να πω την αληθεια, ακομα στο δευτεορ σακουλι ειμαι.  Μονο μετα απο δυνατη προπονηση με κιλα, τις αλλες μερες δεν την κατεβαζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Πετραααν, εχω και fazer. Παμε μια βολτα???

Thanks dude, θα το τσεκαρω σιγουρα. Δεν τις πολυπαιρνω να πω την αληθεια, ακομα στο δευτεορ σακουλι ειμαι.  Μονο μετα απο δυνατη προπονηση με κιλα, τις αλλες μερες δεν την κατεβαζω.

Σταύρο δές την πρωτεΐνη σαν αυτό που πραγματικά είναι, ένα γρήγορο - εύκολο γεύμα. τίποτα παραπάνω. αν τις μέρες που δεν κάνεις προπονηση καλύπτεις τις διατροφικές σου ανάγκες απο τα γεύματα σου τότε δεν χρειάζεται αν δεν τις καλύπτεις χρειάζεται. δεν έχει να κάνει με το αν κάνεις εκείνη την μέρα προπόνηση ή όχι. 

σαν να λέμε αν μπείς πιστα θα βάλεις βενζίνη στην μηχανή αλλά αν πάς βόλτα δεν θα βάλεις.

είτε κάνεις προπόνηση είτε όχι το σώμα σου χρειάζεται ενέργεια. με βάση τα κιλά σου και τον προπονητικό σου στόχο θα βρείς πόση ενέργεια και σε τι αναλογία χρειάζεσαι και θα προσπαθήσεις να τα καλύψεις όσο περισσότερο γίνεται με φαγητό και ότι κενά έχεις τα συμπληρώνεις με shakes.

π.χ τώρα θα φάω 4 η ώρα το μεσημεριανό μου, στις 8 θα πάμε λουτρά οπότε στις 7 η ώρα δεν μπορώ να κάνω ενα στερεό γεύμα γιατί δεν θέλω να μπώ στο νερό με γεμάτο στομάχι. οπότε θα χτυπήσω ένα shake που θα με καλύψει διατροφικά σε ότι χρειάζομαι. στις 10 που θα τελειώσω θα έχω μαζί μου τάπερ με κανονικό γεύμα.

είναι πιο πολύ ευκολία και συμπλήρωμα για ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις με γεύματα. δεν σε κάνει τουμπανο δεν δεν δεν.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενδιαφέρον topic, πολλές καλές πρωτεΐνες στην αγορά και βέβαια πολλές οι μούφες.  Σαφώς από τις καλύτερες αν όχι η απόλυτα καλύτερη, η ErgoWheyIso- GOLD της ErgoNutrition. Άμα λέμε καθαρή πρωτεΐνη, τότε αυτή είναι μακράν η κορυφαία. 96% whey isolate και άγευστη, για όσους αντιλαμβάνονται τι σημαίνει αυτό. Απλά ψάξτε το και θα με θυμηθείτε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το αποκτάς σχετικά εύκολα, αν σχεδιάσεις ένα πρόγραμμα με βάρη και βέβαια η διατροφή σου να καλύπτει την καταστροφή μυϊκού ιστού που προκαλείς με την άσκηση. Δεν ξέρω τι κιλά είσαι και τι ποσοστό λίπους έχεις, οπότε δύσκολο να προτείνω, αλλά μια καλή προσέγγιση είναι να ξεκινήσεις με ένα gainer προϊόν και μετά να περάσεις σε πιο καθαρή πρωτείνη. Ανάλογα με τον προσωπικό σου στόχο, μπορούν τα 2 προϊόντα να συνυπάρχουν στη διατροφή σου. Όλα αυτά εφόσον η διστροφή σου δεν καλύπτει την ποσότητα πρωτεΐνης που χρειάζεσαι. 

Επιλογές προϊόντων πολλές, εγώ προσωπικά εξαιρετικά ευχαριστημένος από τα ErgoGainer και ErgoWheyPro της ErgoNutrition (http://ergonutrition.eu)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγραφτηκε πριν μια ωρα και ηρθε κατευθειαν και ποσταρε εδω για την καταπληκτικη πρωτεϊνη της ergo nutrition.
:think:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγραφτηκε πριν μια ωρα και ηρθε κατευθειαν και ποσταρε εδω για την καταπληκτικη πρωτεϊνη της ergo nutrition.
:think:

Yes, πολύ δίκιο έχεις! Ενημερώθηκε για τη συζήτηση και προσκλήθηκε απο εμένα, μιας και τον έχω σαν θεό για τις γνώσεις του στο συγκεκριμένο θέμα και θεώρησα οτι μπορεί να βοηθήσει όσο κανένας.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR200 Loreal CR500

Δημοσιεύτηκε

UK

europe

ετσι σκουμπι ρε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σε ενεσιμα δεν παιζει κατι?:_zeppelin::_zeppelin::pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Xf 650 Freewind Marushin Husaberg fe (509?cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης, μυς μόνο με πρωτείνη, χωρίς υδατάνθρακα δεν μπορείς να βάλεις.

Πιστεύω πως αυτό είναι ανακριβές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Yes, πολύ δίκιο έχεις! Ενημερώθηκε για τη συζήτηση και προσκλήθηκε απο εμένα, μιας και τον έχω σαν θεό για τις γνώσεις του στο συγκεκριμένο θέμα και θεώρησα οτι μπορεί να βοηθήσει όσο κανένας.

thanks nuntius... ☺

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Δεν μπορω να κανω κατι....

Ψαξε το και εαν εχεις κατι διαφορετικο κατα νου, το συζηταμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδια ερωτηση.

σηκωθηκα το πρωι και για πρωτη φορα μετα απο καιρο ειπα να φαω δυο τοστακια με μαυρο ψωμι και γαλοπουλα χωρις τυρι.

μετα απο 2-2,5 ωρες ενιωθα λες και ειχα πετρες στην κοιλια και κατα καιρους εντονη δυσφορια.

παιζει να φταιει το μαυρο ψωμι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

ποστάρω για να απαντήσω αργότερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

παιδια ερωτηση.

σηκωθηκα το πρωι και για πρωτη φορα μετα απο καιρο ειπα να φαω δυο τοστακια με μαυρο ψωμι και γαλοπουλα χωρις τυρι.

μετα απο 2-2,5 ωρες ενιωθα λες και ειχα πετρες στην κοιλια και κατα καιρους εντονη δυσφορια.

παιζει να φταιει το μαυρο ψωμι?

Το μαυρο ψωμι θελει κανα 4ωρο να χωνευτει. Αργει αρκετα να διασπαστει, σε σχεση με το λευκο (ειδικα σε συνδυασμο με λιπαρα). Γιαυτο και το προτιμω διοτι με κρατα λιγο παραπανω χορτατο...

Τωρα για τις πετρες στο στομαχι...δεν μπορω να ξερω. Ισως σου επεσε βαρυ το συγκεκριμενο. Ισως εφαγες πολυ. Δεν ξερω τι παιχτηκε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Όσον αφορά την κρεατίνη, διαβάστε εδώ http://www.sciencetech.gr/arxeia/ARTHRA/NUTRITION/THEODOROU NEWSL 48 DIATROFI.pdf

Επιστημονικό άρθρο που περιγράφει ακριβώς τι κάνει η κρεατίνη.

Και στην πράξη το μόνο που κάνει είναι ότι για ένα μήνα είσαι μόνιμα πρησμένος και γεμάτος γαλακτικό οξύ. Ανεβαίνει ελαφρώς η δύναμη και η αντοχή. 

Μόλις την σταματήσεις....back to normal. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα πέρας της παροδικής αυτής ανόδου του σώματος.

Γιαυτό λέω για το μοσχαράκι, που έχει την υψηλότερη περιεκτικότητα σε κρεατίνη. Τρως λίγο και πρήζεσαι πολύ.

Επίσης, μυς μόνο με πρωτείνη, χωρίς υδατάνθρακα δεν μπορείς να βάλεις.

To συγκεκριμένο άρθρο είναι λίγο outdated... και έχει και ορισμένα λάθη μέσα

Προσωπικά όταν το διάβασα μου έκανε λίγο την αίσθηση της προώθησης προϊόντος...

Η κρεατίνη βοηθά στην σύνθεση της τριφωσφορικής αδενοσίνης (ATP), της οποίας, η υδρόλυση των φωσφορικών, εκλύει ενέργεια, που χρησιμοποιούν οι μυς κατά την άσκηση. Από ότι διάβασα στο άρθρο αναφέρει ότι οι έρευνες (πανάρχαιες του 1992) που έγιναν τότε έδειξαν κρεατίνη δεν ανεβάζει την συγκέντρωση ΑΤΡ... λάθος... εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι καλά.

Επίσης είναι τελείως λάθος η μέθοδος λήψης που προτείνει... δεν βοηθά το φόρτωμα και συστήνει και υπερβολικά μεγάλες ποσότητες.

Το πρήξιμο που σου δίνει η κρεατίνη είναι λόγω της κατακράτησης νερού από τους μύες και δεν πρήζονται από την κατακράτηση γαλακτικού οξέος. Βασικά ο όρος "γαλακτικό οξύ" είναι και αυτός λάθος... το όξινο σε αυτόν τον όρο δίνεται κατά την διάσπαση του γαλακτικού και αυτό είναι που μας κάνει να κουραζόμαστε...

Συνεπώς όταν χρησιμοποιείς συμπληρώματα κρεατίνης, αυτό που καταφέρνεις είναι να κάνεις σκληρότερη προπόνηση, από την οποία οφελούνται οι μυς.

Βέβαια αν δεν τρέφεσαι σωστά, δεν κάνεις τπτ... όσο και κρεατίνη και να πάρεις όση και πρωτεΐνη και να πάρεις θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Όταν σταματήσεις να παίρνεις κρεατίνη, το νερό που κατακρατήθηκε φεύγει σιγά σιγά (ένα μήνα περίπου) αλλά μένουν τα μυικά οφέλη...

Δεν είναι τοξική όπως διάβασα παραπάνω, αλλά χρειάζεται προσοχή στα εξής:

Πρέπει να πίνεις αρκετό νερό, γιατί όπως είπαμε νερό κατακρατείται από τους μυς, που σημαίνει ότι αν δεν λαμβάνεις αρκετή ποσότητα ημερησίως, δεν υπάρχει αρκετό για τα υπόλοιπα ζωτικά σου όργανα, και

η κρεατίνη που δεν χρησιμοποιείται, φεύγει από τα νεφρά σου, οπότε και εκεί το νερό χρειάζεται για την όσο το δυνατόν λιγότερη νεφρική καταπόνηση. Γενικά 5 γραμμάρια τη μέρα θεωρείται μια ασφαλής ποσότητα για μακροχρόνια χρήση και όχι για ένα μήνα μόνο (αλλά και πάλι αυτό είναι σχετικό ανάλογα με τα κιλά σου)

Το μοσχαράκι έχει μικρότερη περιεκτικότητα κρεατίνης από το χοιρινό, πόσο μάλλον από αρκετά ψάρια που έχουν πολύ περισσότερη, συν τοις άλλοις, το μοσχαρίσιο κρέας έχει και λίπος ανάμεσα στις ίνες του, ενώ στο χοιρινό πχ είναι στην άκρη που το βγάζεις αν θελήσεις.

Ο μυς διαπλάθεται όταν ξεκουράζεται. Κοινώς μεγαλώνει όταν κοιμάσαι.

Η άσκηση τον καταστρέφει. Για την ανάπλαση των κατεστραμμένων ινών χρειάζεται πρωτεΐνη και χρόνος για την ανάπλαση.

Για τους υδατάνθρακες συμφωνώ.

Γενικά αν έχεις μια καλή διατροφή τα συμπληρώματα πρωτεΐνης είναι άχρηστα, αλλά και πάλι έχει να κάνει με το είδος της προπόνησης που κάνεις και τι θες να πετύχεις.

Αν κατεβαίνεις σε αγώνες που σημαίνει πλακώνεσαι στο φαρμάκι εκεί ναι η διατροφή και μόνο δεν σου φτάνει.

Και το winstrol αφήστε το στην άκρη γιατί δεν θα μείνει τένοντας για τένοντας μετά... :D

Το αποκτάς σχετικά εύκολα, αν σχεδιάσεις ένα πρόγραμμα με βάρη και βέβαια η διατροφή σου να καλύπτει την καταστροφή μυϊκού ιστού που προκαλείς με την άσκηση. Δεν ξέρω τι κιλά είσαι και τι ποσοστό λίπους έχεις, οπότε δύσκολο να προτείνω, αλλά μια καλή προσέγγιση είναι να ξεκινήσεις με ένα gainer προϊόν και μετά να περάσεις σε πιο καθαρή πρωτείνη. Ανάλογα με τον προσωπικό σου στόχο, μπορούν τα 2 προϊόντα να συνυπάρχουν στη διατροφή σου. Όλα αυτά εφόσον η διστροφή σου δεν καλύπτει την ποσότητα πρωτεΐνης που χρειάζεσαι. 

Επιλογές προϊόντων πολλές, εγώ προσωπικά εξαιρετικά ευχαριστημένος από τα ErgoGainer και ErgoWheyPro της ErgoNutrition (http://ergonutrition.eu)

Μακριά από gainer προϊόντα...

Περισσότερο ρόλο παίζει το είδος της προπόνησης που κάνεις παρά το τι πρωτεΐνη θα πάρεις.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Γιωργο, μιας και σε βλεπω αρκετα σχετικο, τι ειδους προπονηση προτεινεις για αποκατασταση τενοντιτιδας? Και γενικοτερα για ενδυναμωση τενοντων.

Εαν γνωριζεις βεβαια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα