gkourmoul1

Τέτοια φουσκωμένα μυαλά...δεν χωρούν σε κράνος

76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha FJR (1300cc) SHOEI GT AIR II YELLOW Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Το θέμα είναι ότι όταν φεύγει από την ζωή ανεβάζουν βίντεα στο youtube με φωτογραφίες και σουζίδια και όλοι μένουν στο γεγονός ότι ήταν καλό παιδί και έφυγε άδικα...

Χαχαχαχαχαχαχα πόσο βλαμμένοι...

Λόγω ηλικίας είναι λίγο πολύ αναμενόμενες τέτοιες ιδέες και πρακτικές.

Το ότι δεν ανησύχησε / φοβήθηκε απ' το πέσιμο είναι το πραγματικό πρόβλημα. Κακό πράγμα να μη φοβάσαι τίποτα..... 

Συγγνώμη που θα το γράψω αλλά...ΠΑΠΑΡΙΑ είναι λόγω ηλικίας...τόσα παιδιά περάσαμε από την ηλικία του. 20χρονών έχει δει τόσα ερεθίσματα, έχει μυαλό να προστατευτεί...

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά μην το λιβανίζουμε άλλο. Κάποιος που δεν φοράει κράνος είναι επιλογή του. Τέλος. Αυτό. Εμείς γιατί ασχολούμαστε ακόμα;

Ο συνονόματος, όπως και άλλοι σίγουρα, είδε ένα παιδί και σαν άνθρωπος του το είπε για την ασφάλεια και την υγεία του. Δεν τον άκουσε. Ε δικό του κεφάλι είναι και δεν το χρωστάει κάπου. Ας το σπάσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Ναι, γιατι στο ξερο του το κεφαλι για το ατυχημα φταιει ο δρομος που ειχε σκονη, η αναποδη κλιση της στροφης, τα παλια λαστιχα στο παπι, κοκ.

Δεν μπορει-θελει να σκεφτει οτι αν φορουσε κρανος δεν θα ειχε παθει στο κεφαλι τιποτα.

Γλιστρησα και δεν επαθα τιποτα! Γιατι? Μα επειδη φορουσα κρανος φυσικα!!

Γλιστρησα και εσπασα το κεφαλι μου! Γιατι? Μα επειδη πατησα ενα χαλικακι στη στροφη και καποιος βλαξ ειχε φυτεψει εναν βραχο στην ακρη του δρομου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι εσυ και αλλοι 2 εδω μεσα.

Δεν ξερω τι παιζει στην "μπουγατσα με βαγονι" :laugh: αλλα στη Μιναρουπολη, 20αρης με FZ1-Z750-Vespa-Beverly-Scarabeo-TMAX-XMAX-κλπ με κρανος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Πραγματικά όμως. 

Και στα Ηνωμένα Έθνη (athens) δεν υπάρχει μη νομίζεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γλιστρησα και δεν επαθα τιποτα! Γιατι? Μα επειδη φορουσα κρανος φυσικα!!  Γιατι ειμαι γατος και ξερω να πεφτω!!

Γλιστρησα και εσπασα το κεφαλι μου! Γιατι? Μα επειδη πατησα ενα χαλικακι στη στροφη και καποιος βλαξ ειχε φυτεψει εναν βραχο στην ακρη του δρομου.Υπαρχουν βλακες που ριχνουν χαλικακια στον δρομο και βραχους στην ακρη τους, αλλα αν ειχα αλλαξει λαστιχα , τιποτα δεν θα παθαινα......

Μην το ψαχνεις, εδω γνωστος μου ελεγε οτι μπορει σε ατυχημα να σε στραγγαλισει ο ιμαντας του κρανους, το οποιο σε καποιες περιπτωσεις μπορει να συμβει αλλα σε παρα πολλες αλλες γλυτωνεις απο το να μεινεις φυτο. Κυκλοφορουσε χωρις κρανος βεβαια.

Υπαρχει κοσμος που δεν καταλαβαινει τιποτα, ο,τι και αν του πεις εχει αντιλογο. Προσωπικα δεν ασχολουμαι πλεον....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Δεν φταιει η ηλικια σιγουρα για το φαινομενο αυτο. Φταιει μονο η ελλειψη παιδειας, και απλα τυγχανει σε μικρες ηλικιες να συναντουμε τετοιους "σβουρους". Αντιστοιχες περιπτωσεις βλεπουμε καθε μερα και με μεγαλου κυβισμου μηχανες και 40αρηδες 

Και το να παιρνας συνειδητα απο κοκκινο φαναρι ή stop εχει ακριβως το ιδιο αιτιο. Ελλειψη παιδειας, σταρχιδισμος και αγνοια κινδυνου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia rs125 (125cc) HJC JORGE LORENZO RPHA 10 BMW rr1000 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το οτι δεν φορουσε τοσο καιρο κρανος,προκειται για ηλιθιο.

Το οτι επεσε πανω σε βραχο,εκανε την μουρη του σαν τον κωλο του και συνεχιζει να μην φοραει κρανος...εεε εδω μιλαμε για μαλακα με διπλωμα!!!!!!!!!

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R1 MV Agusta F4

Δημοσιεύτηκε

Όταν σας έλεγα εγώ ότι "δεν χαμπαριάζουν τα πιτσιρίκια με τίποτα" νομίζατε ότι υπερβάλλω. Πάρτε ένα από το χέρι και πηγαίνετε αγκαζέ να οργώσετε το ΚΑΤ, να δείτε τις γέφυρες στα πόδια τους ακρωτηριασμούς και τους γύψους. Μπορεί εκείνη την ώρα να σοκαριστούν αλλά μόλις βγουν έξω από την πόρτα θα τα ξεχάσουν όλα σε 10 λεπτά, σαν να είδαν ταινία.

μικρός δεν καταλάβαινα τίποτα από νοσοκομεία, αρχισα να το βαζω λογο αστυνομίας και ας μην ειχα φαει (ακομα βασικα) ποτε στη ζωή μου κλήση, μετά το συνήθισα, στην αθήνα πάντα. επαρχία για να παω για καφε η δουλεια η οτιδηποτε στα γυρω γυρω δε βαζω, και για να γινω πιο συγκεκριμένος, μόνο έναν ξέρω που βάζει και ας ειανι για 10 μέτρα.

γενικά δεν φόραγα πολλά αλλά όταν δε μπόρούσα να κουνήσω το γόνατο για δυο εβδομάδες πήγα και πήρα εξοπλισμό

Φυσικα και δεν θα ξαναασχοληθω μαζι του, σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα. Ας φαει τα μουτρα του. Το χρεος μου σαν μεγαλυτερος, ωριμοτερος και εμπειροτερος το εκανα. Πλεον ειναι στο χερι του.

Αλλα μου εκανε εντυπωση η αρνητικη σταση που ειχε για το κρανος λιγες μερες αφοτου γλιτωσε το κεφαλι του απο τον βραχο....

δε λέει απολύτως τίποτα αυτό. οι περισσότεροι έτσι είναι. αν δε γινει κάτι που πραγματικά να σε συνταράξει μυαλό δε βάζεις

Ναι εσυ και αλλοι 2 εδω μεσα.

Δεν ξερω τι παιζει στην "μπουγατσα με βαγονι" :laugh: αλλα στη Μιναρουπολη, 20αρης με FZ1-Z750-Vespa-Beverly-Scarabeo-TMAX-XMAX-κλπ με κρανος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Πραγματικά όμως. 

έκλαψα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Για το θεμα εχω γραψει την γνωμη μου πολλακις και αν την ξανα γραψω θα φανω ποοολυ κακος. 

Μακάρι. Και μακάρι να γίνονται όλο και περισσότεροι. Θα είναι πολύ ευχάριστο.

Άστα. Γυρνάω πίσω να τραβήξω και την άλλη για να είναι πιο κατανοητό το ποστ σε τί αναφέρεται. :plaf::laugh:

θα με μαθεις κι εμενα;;;:baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Triumph Street Triple (765RScc)

Δημοσιεύτηκε

Κι εμείς είμαστε 20 χρονώ(ν),αλλά κράνος φοράμε.Το θέμα είναι αλλού,δυστυχώς.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple R (675cc) Shoei NXR

Δημοσιεύτηκε

Ο Ελληναρας απλα ειναι ξερολας.δε γουσταρει συμβουλες ή υποδειξεις.

Τωρα που πιασαν λιγο τα κρυα βλεπω τυπους ντυμενους σαν αστακους και στο κεφαλι φορανε κουκουλα.ναι κουκουλα κρανους.κρανος ουτε λογος.μη κρυωσουν τα μαγουλακια τους.

Πριν λιγο πετυχα ενα τυπο με ενα ΧΤ μαυρο και δεν ειχε πισω φαναρι.σταματε στο φαναρι και του λεω "αδερφε βαλε φαναρι πισω η εστω ενα ανακλαστηρι δε φενεσαι με τιποτα θα μπει κανενας απο πισω." ¨ναι ναι νταξει" μου λεει σα θιγμενος.αφου εφυγε λεω γιατι ασχλουμαι γαμω το κεφαλι μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδης;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Triumph Street Triple (765RScc)

Δημοσιεύτηκε

Θέμα παιδείας,θέμα αχαριστίας,θέμα αν-πεθάνω-και-κλαίει-η-μάνα-μου-χέστηκα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

ενα : χαχαχαχαχα μαλακα πως εγινες ετσι?

πιστευω θα του ταιριαζε καλυτερα.

σεμνοτητες δεν χωρανε.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

εχω δει το θεικο :

Νεανιας akranovich σε τουμπανο CryptonX να προσπερναει αερατος σε στριμωκολο δρομο, γλυσταρει πανω σε νερα και στιγμιαια βλεπω τα ματια του να γινονται σαν πιτακια του καφε απ'την τρομαρα (ερχομουν απο το αλλο ρευμα). Τραβαει μουτζα σε αυτον που ανοιχτηκε, και καπακια σταυροκοπιεται...........

Γελαγα νευρικα σαν ηλιθιος μεχρι να φτασω σπιτι....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

................

θα με μαθεις κι εμενα;;;:baby:

Ό,τι θες πιδί μου..... :sopase::laugh: Αν και η πλατφόρμα είναι ολίγον ανπαίχταμπλ και σοφίζεται διάφορα για να σου ξεφτιλίσει τα νεύρα. :doh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Το καλοκαίρι συχνάζω, οικογενειακώς, σε μια παραλιακή καφετέρια κοντά στο σπίτι μου.

Είναι λοιπόν ένα παλικαράκι μέσα στο μπαρ, καμιά 20αρά ετών, όπου το βλέπω συνεχώς και κυκλοφορεί με ένα ινοβα σε επαρχιακούς δρόμους της ευρύτερης περιοχής.

"Βάλε ρε συ ένα κράνος, είναι κρίμα!" του λέω.

"Δεν φορώ εγώ κράνος!!!" μου απαντά.

Αυτή τη σύντομη συζήτηση πρέπει να την έχουμε κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές.

Πριν λίγες ημέρες πάω στο γραφείο της γυναίκας μου (λογίστρια) και τον πετυχαίνω μέσα (είναι πελάτης της).

Το πρόσωπο του κάτω από το μάτι, στην περιοχή του ζυγωματικού, έλειπε το δέρμα και έβλεπα σχεδόν κόκκαλο.

"Παπί....?" τον ρωτώ.

"Μου έφυγε και έπεσα σε ένα χωράφι και χτύπησε το κεφάλι μου σε ένα βράχο" μου απαντά.

"Γνωρίζεις πόσο τυχερός είσαι που ζεις? Όλο το καλοκαίρι σου φώναζα..." του λέω.

"Ε, εντάξει..." μου απαντά.

"Έχω 5 κράνη, να σου δώσω το ένα να κάνεις την δουλειά σου?" του λέω.

"Δεν φορώ εγώ κράνος!!!" μου υπενθυμίζει.....

"Κάθε μέρα που οδηγάς χωρίς κράνος, αδειάζεις λίγο λίγο το καντήλι σου. Φρόντισε μη ξεμείνεις από λάδι" του λέω

"Είμαι εφτάψυχος σαν τη γάτα" μου απαντά και καβαλά την πάπια και φεύγει

Και δυστυχώς δεν είναι ο μοναδικός που βλέπω καθημερινά. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

και δεν του πες .... σωωωωραιος!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Μονο εγω πιστευω οτι πρεπει να συνεχίσεις να του το λες;καποια στιγμη μπορει να του πεταχτεί κατι στη μάπα,να χάσει τον έλεγχο κ να παρει κανέναν μαζι του..

το κράνος δεν φοράμε μονο για εμας..αλλα κ για τους αλλους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω ηδη βαρεθει (που ακομα δεν εκλεισα τα 18) να λεω για το κρανος στους γνωστους μου. Οποτε ας κανουν οτι θελουν. Και αν πεσουν και τους πεις επρεπε να φορας και κρανος αυτοι σου λενε: ε ρε σιγααα αφου δεν επαθα τιποτα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ποδαρακια την υπεροχη χαιτη μου KTM 1290 SUPER DUKE (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε τετοια πραγματα και τετοιες περιπτωσεις δεν ξερεις τι να πρωτοπεις και τι να πρωτονοιωσεις, οργη ή θλιψη.....

Κριμα καθε μερα να χανονται τοσα παιδια απο βλακια στους δρομους, αλλα δεν ειναι κατι το τοσο δυσκολο να φορας το κρανος αντι να το εχεις διακοσμητικο...

Δυστυχως ομως γιατι αν δεν εκτιμας την δικη σου ζωη μην περιμενεις τους αλλους να το κανουν για εσενα.....

μυαλα πανω απο το κεφαλι φιλε μου δυστυχως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400SF (399cccc) Kawasaki ER-6N (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Μονο εγω πιστευω οτι πρεπει να συνεχίσεις να του το λες;καποια στιγμη μπορει να του πεταχτεί κατι στη μάπα,να χάσει τον έλεγχο κ να παρει κανέναν μαζι του..

σε αυτό ποσό δίκαιο έχεις ρε φίλε και μιας και τρέχει το παλικάρι πολύ με την πάπια όπως αναφέρθηκε παραπάνω σκέψου να του σκάσει κανας Μπάμπουρας στο μάτι έτσι όπως πάει... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Βρε μια χαρα τα λες, αλλα εδω, ο γνωστος του συμφορουμιτη μας, δεν ενδιαφερεται για την κεφαλα του, λες να συγκινηθει για το αν θα χτυπησει αλλον ανθρωπο?

Ειναι λυπηρο οτι υπαρχουν ανθρωποι που τους λες οτι εκει "καιει" αλλα για να καταλαβουν πρεπει να "καουν" κι ειναι λυπηρο^2 οτι υπαρχουν ανθρωποι που ακομα κι οταν καουν δεν καταλαβαινουν. Ας ειναι απο τους τυχερους για να μην κλαινε καποιοι πισω του....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Jetix (125cc) MT Synchrony Steel Αλλος Λιγο απολα (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Μην μας τσουβαλιαζετε όλους τους 20ριδες..... Δεν είμαστε όλοι κοιμισμενοι :)..... Εδώ φίλοι μου που με είδαν 47 μέρες στο κρεβάτι δεν έβαλαν μυαλό(και κράνος) θα βάλει αυτός?? Ευτυχώς με το ατύχημα κατάλαβα πόσο ηλίθιος ήμουν και τωρα ουτε 5 μέτρα χωρίς εξοπλισμό....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLV (650cc) MT Blade 360

Δημοσιεύτηκε

Ωραία, οι 20αρηδες δεν έχουν μυαλό. Το δέχομαι, πέρασα και εγώ από αυτή την ηλικία, και ευτυχώς στο 99,9% των χιλιομέτρων μου ήμουν με κράνος.

Οι 40άρηδες και 50αρηδες, που έχουν και παιδιά τι κάνουν; Αυτούς πως του λέμε?

Διότι, ναι, όταν είσαι μικρός έχεις άγνοια πολλών πραγμάτων.. αλλά όσο μεγαλώνεις όμως?

**Δεν αναφέρομαι σε άτομα που κάνουν ένα στενό χωρίς κράνος.. αναφέρομαι σε άτομα με 600αρες, που είναι στην Αλεξάνδρας και πάνε με 90 χωρίς κράνος, ή στην Θησέως, ή στην εθνική....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Ωραία, οι 20αρηδες δεν έχουν μυαλό. Το δέχομαι, πέρασα και εγώ από αυτή την ηλικία, και ευτυχώς στο 99,9% των χιλιομέτρων μου ήμουν με κράνος.

Οι 40άρηδες και 50αρηδες, που έχουν και παιδιά τι κάνουν; Αυτούς πως τους λέμε?

Διότι, ναι, όταν είσαι μικρός έχεις άγνοια πολλών πραγμάτων.. αλλά όσο μεγαλώνεις όμως?

**Δεν αναφέρομαι σε άτομα που κάνουν ένα στενό χωρίς κράνος.. αναφέρομαι σε άτομα με 600αρες, που είναι στην Αλεξάνδρας και πάνε με 90 χωρίς κράνος, ή στην Θησέως, ή στην εθνική....

Ο γερογάϊδαρος δύσκολα αλλάζει περπατησία Δημήτρη.

Έτσι έμαθαν από μικροί, αλλά δυστυχώς δεν άλλαξαν μεγαλώνοντας όταν η πείρα και ο φόβος θα έπρεπε φυσιολογικά να πάρουν τη θέση της απειρίας και της ξέχειλης νεανικής αδρεναλίνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα