gkourmoul1

Τέτοια φουσκωμένα μυαλά...δεν χωρούν σε κράνος

76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Το καλοκαίρι συχνάζω, οικογενειακώς, σε μια παραλιακή καφετέρια κοντά στο σπίτι μου.

Είναι λοιπόν ένα παλικαράκι μέσα στο μπαρ, καμιά 20αρά ετών, όπου το βλέπω συνεχώς και κυκλοφορεί με ένα ινοβα σε επαρχιακούς δρόμους της ευρύτερης περιοχής.

"Βάλε ρε συ ένα κράνος, είναι κρίμα!" του λέω.

"Δεν φορώ εγώ κράνος!!!" μου απαντά.

Αυτή τη σύντομη συζήτηση πρέπει να την έχουμε κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές.

Πριν λίγες ημέρες πάω στο γραφείο της γυναίκας μου (λογίστρια) και τον πετυχαίνω μέσα (είναι πελάτης της).

Το πρόσωπο του κάτω από το μάτι, στην περιοχή του ζυγωματικού, έλειπε το δέρμα και έβλεπα σχεδόν κόκκαλο.

"Παπί....?" τον ρωτώ.

"Μου έφυγε και έπεσα σε ένα χωράφι και χτύπησε το κεφάλι μου σε ένα βράχο" μου απαντά.

"Γνωρίζεις πόσο τυχερός είσαι που ζεις? Όλο το καλοκαίρι σου φώναζα..." του λέω.

"Ε, εντάξει..." μου απαντά.

"Έχω 5 κράνη, να σου δώσω το ένα να κάνεις την δουλειά σου?" του λέω.

"Δεν φορώ εγώ κράνος!!!" μου υπενθυμίζει.....

"Κάθε μέρα που οδηγάς χωρίς κράνος, αδειάζεις λίγο λίγο το καντήλι σου. Φρόντισε μη ξεμείνεις από λάδι" του λέω

"Είμαι εφτάψυχος σαν τη γάτα" μου απαντά και καβαλά την πάπια και φεύγει

Και δυστυχώς δεν είναι ο μοναδικός που βλέπω καθημερινά. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Εχει ακόμη 6.

Ή 5+1 αν παιζει τζόκερ....

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Λόγω ηλικίας είναι λίγο πολύ αναμενόμενες τέτοιες ιδέες και πρακτικές.

Το ότι δεν ανησύχησε / φοβήθηκε απ' το πέσιμο είναι το πραγματικό πρόβλημα. Κακό πράγμα να μη φοβάσαι τίποτα..... 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Έλεος. Ας το φάει να ησυχάσει. Κρίμα, αλλά προφανώς είναι κούφιο μέσα. Μαγκιές και σκατά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όταν το πάθημα δεν γίνεται μάθημα σταματάς να ασχολείσαι.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Το ότι δεν ανησύχησε / φοβήθηκε απ' το πέσιμο είναι το πραγματικό πρόβλημα. Κακό πράγμα να μη φοβάσαι τίποτα..... 

Αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω. Ότι ακόμα και μετά το συμβάν δεν ανησύχησε και δεν φοβήθηκε. Δηλαδή τι περιμένει για να αλλάξει τακτική?

Και υπόψη, ότι όποτε τον βλέπω πάει όσο πάει το μηχανάκι του. Ίσα που προλαβαίνω να δω φάτσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω. Ότι ακόμα και μετά το συμβάν δεν ανησύχησε και δεν φοβήθηκε. Δηλαδή τι περιμένει για να αλλάξει τακτική?

Και υπόψη, ότι όποτε τον βλέπω πάει όσο πάει το μηχανάκι του. Ίσα που προλαβαίνω να δω φάτσα...

Εικόνα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω το λεω φυσικη επιλογη.

Πλεον δε σκαω για ανθρωπους που κανουν τις επιλογες τους συνειδητα.

Να ζησουν να τους θυμουνται.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Όταν σας έλεγα εγώ ότι "δεν χαμπαριάζουν τα πιτσιρίκια με τίποτα" νομίζατε ότι υπερβάλλω. Πάρτε ένα από το χέρι και πηγαίνετε αγκαζέ να οργώσετε το ΚΑΤ, να δείτε τις γέφυρες στα πόδια τους ακρωτηριασμούς και τους γύψους. Μπορεί εκείνη την ώρα να σοκαριστούν αλλά μόλις βγουν έξω από την πόρτα θα τα ξεχάσουν όλα σε 10 λεπτά, σαν να είδαν ταινία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Όταν σας έλεγα εγώ ότι "δεν χαμπαριάζουν τα πιτσιρίκια με τίποτα" νομίζατε ότι υπερβάλλω. Πάρτε ένα από το χέρι και πηγαίνετε αγκαζέ να οργώσετε το ΚΑΤ, να δείτε τις γέφυρες στα πόδια τους ακρωτηριασμούς και τους γύψους. Μπορεί εκείνη την ώρα να σοκαριστούν αλλά μόλις βγουν έξω από την πόρτα θα τα ξεχάσουν όλα σε 10 λεπτά, σαν να είδαν ταινία.

Νομίζω το περιγράφεις ακριβώς. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

"Είμαι εφτάψυχος σαν τη γάτα" μου απαντά και καβαλά την πάπια και φεύγει

Και δυστυχώς δεν είναι ο μοναδικός που βλέπω καθημερινά. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.

Στ' @ρχίδι@ μας.

Έτσι πες του.

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Έχω αρχίσει από τα 30 μου και μετά, να γίνομαι σκληρόπετσος με επιπόλαιους ανθρώπους.

Θα βοηθήσω κάποιον όσες μαλακίες και αν έχει κάνει. Αν όμως πιστεύει ότι δεν είναι μαλακίες αυτά που κάνει, θα τον αφήσω να φάει το κεφάλι του.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

......................

"Είμαι εφτάψυχος σαν τη γάτα" μου απαντά και καβαλά την πάπια και φεύγει

Στ' @ρχίδι@ μας.

Έτσι πες του.

Δεν νομιμοποιείται να του το πει έτσι ρε συ Νίκο. Αφού ο Γιώργης τον "τσίγκλισε" και τού 'πιασε κουβέντα. Θα του πει κι ο άλλος "σ' ενόχλησα εγώ ρε φίλε, τί ασχολείσαι με την πάρτη μου"?

Απλά, μετά από τέτοια απάντηση, ΔΕΝ ξαναασχολείσαι με την πάρτη του και εύχεσαι να μην τον γράψουν οι εφημερίδες.... υπάρχουν και άνθρωποι γύρω του που θα πονέσουν και είναι κρίμα αν αυτός δεν το καταλαβαίνει.

Ποιός είπε ότι υπερβάλλεις? Όντως μια χαρά το περιγράφεις, έτσι γίνεται. Και ο λόγος είναι ένας: η ορμή των νιάτων.

Υπήρξα κι εγώ νιάτο :laugh: και θυμάμαι αυτή την αδρεναλίνη που σε διακατέχει και η αίσθηση ότι είσαι ατρόμητος. Έκανα κι εγώ τις μλκίες μου και σε διάφορους τομείς. Μη νομίζεις, και κράνος πολύ συχνά ΔΕΝ φορούσα (το έχω επανειλημμένως γράψει / παραδεχτεί), ειδικά άνοιξη-καλοκαίρι. Είχαμε κι ένα μαλλί Γαρδέλη βλέπεις και πώς να εμφανιστείς στα γκομενάκια λίγδα. :fool: Απλά ήμουν πιο προσεκτικός και όχι των άκρων και φυσικά ΤΥΧΕΡΟΣ.

Τώρα πια που θυμάμαι πόσες φορές κινδύνευσα από διάφορες αηδίες (ωτοστόπ σε αγνώστους μες τη νύχτα, ακόμα και στην Εθνική οδό, ανελέητο κυνηγητό μου με το τουτού από ασφαλίτες της Εθνικής Υπηρεσίας λόγω χαζοπαρεξήγησης στο δρόμο και άλλα "νόστιμα"), λέω πόσο μλκας ήμουνα και δοξάζω :pray: το Θεό που με γλίτωσε. Μού 'χε κρατήσει μέρες, νά 'ναι καλά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

με ολο το θαρρος,κανεις λαθος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Φυσικα και δεν θα ξαναασχοληθω μαζι του, σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα. Ας φαει τα μουτρα του. Το χρεος μου σαν μεγαλυτερος, ωριμοτερος και εμπειροτερος το εκανα. Πλεον ειναι στο χερι του.

Αλλα μου εκανε εντυπωση η αρνητικη σταση που ειχε για το κρανος λιγες μερες αφοτου γλιτωσε το κεφαλι του απο τον βραχο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με ολο το θαρρος,κανεις λαθος

Αν εννοείς ότι δεν ισχύει για όλους, σίγουρα κάνω λάθος (αυτό ισχύει για όλα άλλωστε).

Στην τεράστια πλειοψηφία πάντως θεωρώ ότι ισχύει. Έχω χάσει και κοντινούς ανθρώπους (φίλους, συγγενείς) σε νεαρότατη ηλικία λόγω ακριβώς αυτής της ορμής των νιάτων και της αίσθησης περί ατρόμητου. Μακάρι να κάνω λάθος και για την πλειοψηφία, θα το χαρώ ιδιαιτέρως. Αν και οι αριθμοί και η ζωή άλλα δείχνουν δυστυχώς....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Τις πολλαπλές παραθέσεις τις έμαθες τελικά πουλάκι μου ε? :crazy:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αλλα μου εκανε εντυπωση η αρνητικη σταση που ειχε για το κρανος λιγες μερες αφοτου γλιτωσε το κεφαλι του απο τον βραχο....

Ναι, γιατι στο ξερο του το κεφαλι για το ατυχημα φταιει ο δρομος που ειχε σκονη, η αναποδη κλιση της στροφης, τα παλια λαστιχα στο παπι, κοκ.

Δεν μπορει-θελει να σκεφτει οτι αν φορουσε κρανος δεν θα ειχε παθει στο κεφαλι τιποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

Αν εννοείς ότι δεν ισχύει για όλους, σίγουρα κάνω λάθος (αυτό ισχύει για όλα άλλωστε).

Στην τεράστια πλειοψηφία πάντως θεωρώ ότι ισχύει. Έχω χάσει και κοντινούς ανθρώπους (φίλους, συγγενείς) σε νεαρότατη ηλικία λόγω ακριβώς αυτής της ορμής των νιάτων και της αίσθησης περί ατρόμητου. Μακάρι να κάνω λάθος και για την πλειοψηφία, θα το χαρώ ιδιαιτέρως. Αν και οι αριθμοί και η ζωή άλλα δείχνουν δυστυχώς....

δεν εχω ποσοστα αλλα αρκετοι 20αριδες δεν ειναι ετσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Συγνώμη αν φανώ λιγο κακός αλλα συνέχεια βλέπω θέματα για κράνος.

Στην εποχή μας όποιος δεν φοράει κράνος απλά τα θέλει και θα το πάθει.

Θα τον πεις και μια φορά θα σε γράψει και στα φρίδια σου,με το ζόρι δεν θα κάνεις τίποτα.

Ειδικά στην παραπάνω περίπτωση Γιώργο και πολύ ασχολήθηκες. 

Εδώ υπάρχουν δικοί μας με εξοπλισμό κλπ και φευγουν και καθόμαστε να ασχολούμαστε με τον κάθε ηλίθιο.?

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος ΗΟNDA NC 750X (750cc) SHOEI NXR Αλλος (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Mην ασχολείσαι,όταν υπάρχει παιδεία,μυαλό κτλ χαλάς την ζαχαρένια σου,άρχισα να οδηγώ μηχανάκια από το 1993 από 23 χρονών κράνος και ζώνη στο αμάξι βάζω πρίν πάρει μπρός το όχημα-δίκυκλο,ας με έχουν ρίξει 3 φορές κάτω και ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα,1-2 φορές που δεν έβαλα κράνος για μια απόσταση 200 μέτρων νόμιζα ότι ήμουνα γυμνός ότι κα΄τι μου έλειπε,όταν βλέπω να οδηγάνε χωρίς κράνος και να κάνουν και σφήνες απορώ και εγώ δεν φοβούνται δεν τους νοιάζει;και ειδικά όσους έχω δεί με TDM oi 9 στους 10 ακράνωτοι και γυαλί ηλίου πουλμανέ.Στο χωριό της μάνας μου από τις ελάχιστες φορές που έχω πάει όταν με βλέπουν με κράνος ή ζώνη στο αμάξι κάνουν λές και είδαν τον Ιησού Χριστό,κανένα Αlien,ο ξαδέρφος μου μου λέει μην το βάζω,γιατί του λέω θα παρεξηγηθούν οι βλάχοι,τι να πω ρε παιδιά.Να κοιτάμε εμείς να είαμστε προβλεπόμενοι και άστους να πάνε να πηδηχτούν τους άλλους,δικό τους κεφάλι είναι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μακάρι. Και μακάρι να γίνονται όλο και περισσότεροι. Θα είναι πολύ ευχάριστο.

Τις πολλαπλές παραθέσεις τις έμαθες τελικά πουλάκι μου ε? :crazy:

Άστα. Γυρνάω πίσω να τραβήξω και την άλλη για να είναι πιο κατανοητό το ποστ σε τί αναφέρεται. :plaf::laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

O ΚΛΑΣΙΚΟΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δε θα χρειαζόταν καν να πείσεις έναν λογικό άνθρωπο που λείπει κομμάτι του προσώπου του από ατύχημα να φορέσει κράνος.Απλά θα το έκανε.Ο συγκεκριμένος μάλλον το θεωρεί παράσημο να βλέπει το χάρο με τα μάτια του,οπότε ο μόνος τρόπος να του βγεί από το μυαλό είναι να τον συναντήσει οριστικά.Συγγνώμη,αλλά έτσι είναι.Μην ασχολείσαι καν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι εσυ και αλλοι 2 εδω μεσα.

Δεν ξερω τι παιζει στην "μπουγατσα με βαγονι" :laugh: αλλα στη Μιναρουπολη, 20αρης με FZ1-Z750-Vespa-Beverly-Scarabeo-TMAX-XMAX-κλπ με κρανος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Πραγματικά όμως. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα